m Planten voor bodembedekking Admiraal Sergei Gorsjkov verbrak de 1 Vlootverlioudiiig Middellandse Zee: een nieuwe brandhaard Risico's ..V, Enkele willekeurige citaten uit de vele betogen van Louis le Roy, (tekenleraar in Heerenveen) tegen de heersende ideeën over tuin- architektuur. Totnogtoe is 'het zo dat, wan neer de stedelijke planning gerealiseerd is, de groenver- zorger de kans krijgt om een slablad op z'n kant tussen twee bestaande ilats te per sen. Er zijn twee methoden van architektuur bedrijvende architektuur van het teken bord, de realisatie van een bouwwerk op basis van een tekening; en de architektuur die ontstaat in ruimte en tijd, waarbij ruimte en tijd de factoren zijn die het re sultaat bepalen. Het knelpunt in onze cultuur is dat we origineel willen zijn. Hierdoor bloedt de sa menleving dood. Wat werke lijk noodzakelijk is, is sa menwerking. De tuin in de Kennedylaan is niet gemaakt op basis van een tekening, maar door ge sprekken. En het is niet ge beurd met een hijskraan, maar door mensen met krui wagens. Ze hadden direct contact met de grond. Wan neer is die tuin klaar? Nooit; na ons zal men er aan door werken. De gebouwen komen als zelf rijzend bakmeel uit de grond. En dan hebben we percenta geregelingen om de boel weer mooi op te krikken: een of ander beeldje moet de kolos erachter weer goed maken. De cultuur moet doorgaan. Laten we dan de tegen cultuur er gewoon tegenaan léggen. Natura Artis Magistra. Ja wel, maar in Nederland rui men we onze inspiratiebron nen op. Wat de heren chemici niet kunnen is een korrel aarde maken. Een meet- en regelkamer plaatsen in Rotterdam is het zelfde als brand blussen met een thermometer. Schadelijke insecten bestaan niet. Als er een schadelijk wezen is, is dat de mens die alles doodspuit. De mens voelt zich zozeer de briljante ster van het heelal dat hij niet eens wil weten dat, wanneer de blad luis zou verdwijnen, het ook met hém gedaan is. De mens bewerkt de grond. Duizenden jaren lang trok hij stenen uit de grond, op dat het zaad wortel kon schieten. Van die stenen bouwde hij muurtjes dwars door de landerijen. Zo creëer de de mens zich een micro klimaat, inderdaad, maar de grond is er doodarm door geworden. Planten moeten altijd in een gevarieerde gemeenschap leven. Een alleenstaande plant uit een situatie, uit een totaalpakket gescheurd, het is een patiënt. En een roggeveld is zoiets als een- krankzinnigeninrichting. Een tuinarchitekt zei mij dat ik geen tuinarchitekt ben. Dat klopt, maar vergeet niet dat het paradijs ook is ge maakt zonder tuinarchitekt. Mr. Harm van Eiel houdt vol dat de Russen komen. Zijn opponent, de Groningse polemoloog Röling houdt vol van niet. Intussen stelt de redacteur van het jaarlijks verschonende, uitstekend geïnformeerde en gedocumenteerde reuzenboek "Jane's Fightingships" vast dat de Russen er al z ij n. „De Middellandse Zee is aiet langer een Amerikaans meer", stelt het Amerikaanse weekblad Time in koloniaal aandoende termen maar daarom niet minder juist vast. De Sovjetmacht ter zee is in de afgelopen jaren geweldig uitgegroeid en er zit ook in de Middellandse Zee nog altijd volop groei in. In het prille begin van dit jaar nog had men het erover hoe snel de Amerikaanse Zesde Vloot de Russische Middellandse Zeevloot de grond in kon boren. De toenmalige Britse minister van defensie Dennis Healy dacht in twee minuten. Zesde Vloot-admiraal Rivero dacht er toch wel een uur of zes voor nodig te hebben, al noemde hij het Rode Smaldeel een „zelfmoordvloot". Acht maanden later veronderstelt men nog steeds dat de Zesde Vloot de Russen zuiver militair gesproken nog wel de baas kan, maar grootspraak is er niet meer bij en er zyn steeds meer verhalen over „de door het Russische raketten- overwicht geneutraliseerde US-vliegdekschepen" en over „vliegtuigsteun voor de Sovjet-schepen vanaf wal-bases in Egypte en Algerije". Kortom: de Russen z ij n er inderdaad al. Op de noordelijke NAVO-flank zowel als op de zuidelijke. In de Indische Oceaan en op de Noord-Atlantic. Maar dat is allemaal nog tot daar aan toe. Mogen ze? De zee is tenslotte vrij. Maar er is nog iets: oorlogsvloten hebben in tegenstelling tot landlegers en luchtmachten de eigenschap dat zjj in vredestijd haast even effectief zijn als in een oorlog. Als instrument van de politiek of als een niet schietend verlengstuk ervan. Ook dat is het duidelijkst in de Middellandse Zee. Admiraal Horacio Rivero (USN): "...zelfmoordvloot...' "Terwijl in 1967 iedereen zich nog een aap lachte om de manier waarop Israël had afgerekend met de Arabieren dachten de Russen lang na en trokken hun conclusies uit wat zij zojuist hadden gezien' Aan het woord is luitenant ter zee eerste klas J.J. Vaes- sen, docent aan de Marine stafschool in Den Haag. De Russen hadden toen in de Middellandse Zee te weinig schepen om hun aanwezig heid voelbaar te maken maar het was ook opgevallen dat de Israeli's de haven van Port Said niet durfden te be schieten in de vrees Russi sche oorlogschepen te raken. 'Tot overmaat van ramp voor de Russen", aldus een recente uitgave van het Ne derlands Instituut voor Vre desvraagstukken*) „werd het Suezkanaal gesloten, zo dat de verbindingslijnen met Noord Vietnam en de eigen haven Vladivistok beduidend langer werden." Sindsdien moeten de Russèn besloten hebben het Suezka naal, één van de drie uitgan gen van de Middellandse Zee stevig binnen hun machts sfeer te houden. En zo drijft thans op de oude binnenzee van het Romeinse Rijk, tot voor enkele jaren nagenoeg exclusief vaarwater voor de NAVO-marines, een tamelijk De Ilussen grijpen naar onze oliekraan door Wim Koek indrukwekkende vloot van Russische oorlogsbodems. "Daar zijn schepen bij om je vingers bij af te likken", zegt luitenant ter zee Vaessen en een Amerikaanse inlichtin genofficier zei kort geleden over een rakettenkruiser van de Kresta-klasse"Zoiets hebben wij aan onze kant niet eens". Een feit is dat de schepen van de Amerikaanse zesde vloot gemiddeld twaalf jaar ouder zijn dan de Rus sische. De vlootverhoudingen in de Middellandse Zee vallen, mi litair gesproken, nog steeds uit in het voordeel van de Zesde Vloot en zijn NAVO- bondgenoten. De Zesde Vloot bestaat uit rond 50 .oppervlak te-schepen, waaronder twee vliegdekschepen en twee he- licopterschepen. De Zesde Vloot is er niet alleen- om de Middellandse Zee te bewaken maar ook om een rol te spe len in de "tweede slag" van een eventueel nucleair con flict tussen Warschau-pakt en NAVO. De doelen van de Zesde Vloot liggen in Oost- Europa en Zuid Rusland. Het veronderstelde, maar steeds meer in twijfel getrokken, militaire overwicht van de Amerikaanse slagvloot op de Russische Middellandse Zee- vloot is voornamelijk te dan ken aan de op de vliegdek schepen gestationeerde vlieg tuigsquadrons (ongeveer 200 gevechtsvliegtuigen) Volgens sommigen echter is door de komst van de zeer moderne, met schip-schip-ra ketten uitgeruste Sovjet-krui sers van de Kresta-klasse, 't overwicht van de vliegdek schepen al geneutraliseerd. Anderen voegen daar met onheilszwangere stemmen nog het veronderstelde feit aan toe dat de Sovjet-vloot over voldoende luchtsteun kan beschikken vanaf vlieg velden in Egypte en Algerije. Deskundigen voorspellen dat, hoe dan ook, de Russische vlooteenheden in de Middel landse Zee in de loop van 1972 de Zesde Vloot in vuur kracht zullen overtreffen. In tussen echter is het geen oor log en heeft de Zesde Vloot ook nog wel wat andere troe ven achter de hand zoals strategische voordelen en de marines van bondgenoten. Toch is er reden tot zorg. Luitenant ter zee Vaessen: "als de mensen geld op tafel moeten leggen denken ze aan een soldaat in hun voortuintje en aan een straaljager boven de stad. Maar een torpedo jager... wat doe je in Gods naam met een torpedojager in de Golf van Biskaye? Dat vragen de mensen zich af. Dat komt omdat de men sen landbeesten zijn die als maar geneigd zijn te verge ten wat er op zee gebeurt. Maar de zee is de grootste, belangrijkste weg voor mas- savervoer. 98,5 procent van het totale wereldvrachtver- voer geschiedt over zee. Welvaart, welzijn^ en ontwik keling staan of vallen bij het zeetransport. Fijn zegt het Nederlandse landbeest, maar wat heb ik daarmee te maken? Nou, veel! Nederland is net als de rest van West-Europa arm aan grondstoffen. Die moeten we aanvoeren van overzee. We voeren graan in, stoppen die in koeien, de koeien maken er melk van en wij voeren zuivelprodukten uit. Zo werkt het. Nederland is één groot veredelingsbedrijf en de le veranciers zowel als de klan ten zitten aan de andere ein den van zeewegen. Onze eco nomische machine draait op zeewater. Maar dat is nog maar een deel van het beeld. Voor het melken van de koei en gebruiken we stroom, energie. Olie is nog altijd verreweg de belangrijkste energiebron en onze olie komt voor 90 procent van overzee. Daar komt nog méér bij. Omdat de zee voor de hele wereld (wat voor Nederland geldt is ook van toepassing voor alle andere landen, in meerdere of mindere mate, desnoods om omgekeerde re den) strategisch van zo'n enorm groot belang is, leent de zee zich niet alleen voor machtspolitiek, maar de aard van de zee schept daartoe V>ok de ruimte. Ook, mis schien vooral, in vredestijd. Een vloot is een politieke machtsfactor van belang". Aldus luitenat ter zee Vaes sen. De aloude kanonneerboot - politiek leeft nog voort al heeft zij een ander gezicht gekregen. De aanwezigheid van de Zesde Vloot heeft ja renlang invloed gehad op de politiek in de landen rond de Middellandse Zee. Op de Ame rikaanse overmacht ter zee, leed in 1962 het Cubaanse avontuur van Nikita Kroest- jev schipbreuk. Een paar Russische schepen weerhiel- de Israëlische artillerie er van Port Said te beschieten. En de komst van een Russi sche vloot in de Middellandse Zee, aldus de politieke in vloed van de Zesde Vloot neu traliserend, heeft nu al zicht bare gevolgen, ook in landen waarvan men dat niet onmid dellijk zou verwachten: Italië Frankrijk, Spanje die jaren lang schuilden onder de atoomparaplu van de Zesde Vloot spelen nu met de ge dachte aan een Middelland se Zee zonder Russen én zon der Amerikanen. De rechtse dictaturen van Spanje en Griekenland hou den hun achterdeuren open voor overeenkomsten met de De zware (geleideu Vloot in de Middella kruiser "Springfield", vlaggeschip van de Amerikaanse Zesde door J. L. Berends Er zijn tal van planten, die zich ertoe lenen door hun kruipende, wortelende of zodenvormende groeiwij ze de bodem zo te bedek ken, dat deze aan het oog onttrokken wordt. We kun nen ze soms gebruiken om een beplanting onder bomen aan te brengen of aan een zwaar beschaduwde plek een wat levendiger aanzien te geven. Ook kunnen ze die nen ter vervanging van gras. Wanneer om de een of andere reden het regelmatig maaien of knippen van een klein grasveld moeilijkheden meebrengt en er toch een rustig aandoend vlak in de tuin verlangd wordt, kunnen we gebruik maken van bo- dembedekkende planten. Een begroeiing met dergelij ke planten geeft natuurlijk een geheel ander aanzien dan een kort gemaaid ga zon, maar juist hierdoor kan aan een niet te grote tuin een eigen karakter ge geven worden. Evenals een grasbegroeiing dient een ta pijt van bo lembedekkers het gehele jaar stand te hou den. Het uiterlijk aanzien van de plant is hierbij dua van veel belang. Het zijn de bladkleur en de bladvorm die het effect bepalen, waar bij de bloemen een extra-at tractie kunnen zijn, maar in feite ondergeschikt zijn. Meestal is de bloeitijd ook vrij kort. Het zijn vooral de kleinere tuinen, waar een aardig effect kan ontstaan. Grotere oppervlakken heb ben het nadeel dat voor on derhoud en verzorging moei lijk bij de planten gekomen kan worden, hoewel het leg gen van wat flagstones of tegels hierbij een hulpmiddel kan zijn." Om een keuze te doen uit de planten, die ge schikt zijn om gras te ver vangen, dienen we rekening te houden met grondsoort en belichting. Naast andere fac toren zijn het toch vooral hoedanigheid van de bodem en de hoeveelheid licht, die bepalen of we een plant met succes kunnen gebruiken. Als we enkele geschikte planten voor bodembe dekking noemen, dan is op hoge en droge' grond de muurpeper of Sedum acre aan te raden. Zelfs op arme grond in de volle zon gedijt ze. In juni en juli is ze opvallend door de felgele bloempjes. Een andere Se dum voor droge grond en volle zon is Sedum album murale. De bruinrode blaad jes geven een aparte toon. De roze bloempjes steken fraai tegen het blad af. Op plaatsen, waar weinig zon komt, is Sedum spurium ,Schorbusser Blut' met haar grote bloeiwijzen van kar mijnkleurige bloemen op haar plaats. Ook de gewone thijm is bij uitstek geschikt voor een schrale bodem in de volle zon. Deze Thymus serpyllum geeft al spoedig door haar kruipende groei een dichte bedekking. De. grond dient kalkrijk te zijn. Mooi van tint door het grijs groen behaarde blad is voorts de wollige thijm, Thy mus britannicus. Haar bloempjes zijn onaanzien lijk. Uit de verte lijkend op een grasveldje is een bedek king met Sagina subulata, een kussenvormig plantje met lichtgroene, lijnvormi ge blaadjes en zeer kleine, witte stervormige bloem pjes. Gemakkelijk groeiend op lichte grond in de zon. Weinig eisen stelt ook Po- tentilla aurea met mooi don kergroen en glanzend blad, waartegen de gele bloemen goed uitkomen. Een bodem bedekker met grijs blad is Cerastium biebersteinii, zo- denvormend, op de armste gronden groeiend. Deze sterke plant kan ook in de halfschaduw. Witter van tint en compacter van groei is Cerastium tomentosum ,Co- lumnae'. Bovenstaand zijn slechts enkele bodembedek kers vermeld. Zijn de groei- omstandigheden gunstiger, dan staat ons een uitgebreid sortiment rotsplanten ten dienste. Hierop gaan we niet nader in. Is de standplaats zwaar be- schaduwd, bijvoorbeeld onder bomen, dan is de keu ze beperkt. Een der beste planten hiervoor is Pachy- sandra terminalis. Deze met de Buxus verwante plant verbreidt zich snel door on deraardse uitlopers en vormt een dichte bedekking van glanzend, donkergroen blad. Trossen kleine witte bloe men in maart. Ook de maag- depalm, Vinca minor, is ge schikt voor diepe schaduw. De grovere Vinca major groeit sneller, maar is niet geheel winterhard. Van bei de soorten kunnen we ook een bontbladige vorm ge bruiken. Voor een vochtige bodem is Asarum europae- um, de mansoor, een goede bodembedekker. Opvallend is het niervormige glanzen de blad. De bloemen zijn bruinrood. Deze mooie plant is 'n familielid van de Duit se pijpbloem of Aristolochia. Een sterke plant is ook de bonte vorm van de gele do- venetel, Lamium galeobdo- lon .Variegata'. Mooi zilver bont blad en donkergele bloem. Bekend is natuurlijk Convallaria majalis, het le lietje der dalen, dat het in diepe schadu doet. Op vochtige grond kan het pen ningkruid, Lysimachia num- mularia, met cirkelronde blaadjes en vrij grote gele bloemen geplant worden. Tenslotte noemen we nog As- perula odorata, het Lieve Vrouwe Bedstroo' als bodem- bedekkende plant voor scha duwrijke plaatsen. Sovjet Unie. De nieuwe machthebber op Malta Don Mintoff is zijn Nasseriaanse spel van loven en bieden al begonnen en hij zal bergen karakter nodig hebben om niet af te glijden naar het dure chantageniveau want de weg daartoe ligt open. Last but not least heeft het Sovjet smaldeel het belangrijkste wrijfpunt in dit gebied het Israëlisch-Arabische conflict 'n andere dimensie gege ven. Maar, men moet de betekenis van de Sovjet-marine in de Middellandse Zee niet over drijven. De redactie van Janes' Fightingships wijst er op dat de Russische schepen in de Middellandse Zee en in de noordelijke wateren als 't ware bij eigen voor- en achterdeuren varen en dat de Zesde Vloot van de Vere nigde Staten zo'n 4000 mijl van huis is. De nieuwe secretaris - gene raal van de NAVO mr. J. Luns heeft onlangs ook al gewaarschuwd tegen over dreven bezorgdheid en de di recteur van het Nederlands Insituut voor Vredesvraag stukken, de heer H. Neuman zegt: „Natuurlijk is die Rus sische vloot in de Middelland se Zee een zaak die we in de gaten moeten houden en zij plaatst de NAVO ook voor praktische problemen. Malta is zo'n probleem. Maar als wij ons zo laten jagen door de angst voor die Sovjet-vloot in de Middellandse Zee, dat we er alles voor over hebben om te voorkomen dat Malta faciliteiten ter beschikking van de Sovjet-vloot stelt, dan zijn wegewoon uitgeleverd aan een enorm stuk chanta ge. Dan kan meneer Mintoff letterlijk alles vragen." Houdt de Sovjet-vloot in de Middellandse Zee een ge vaar in voor het oost-west- vredesoverleg? Zou de vloot 'een Europese vredesconfe rentie kunnen frustreren? De heer Neuman: "Als je de voortgang naar een Europees vredesoverleg wilt frustreren dan zijn heel wat geringere aanleidingen' al voldoende om een spaak in het wiel te steken. Daar heb je de ont wikkeling van de Sovjet-vloot niet voor nodig. Zo'n vredes overleg kan al breken op de vestiging van een Russisch consulaat-generaal in West - Berlijn. Dan hangt er maar vanaf welke intenties men van weerskanten heeft. En wanneer de enige reactie van Westeuropese of NAVO- zijde zou zijn om, vanwege de Russische activiteiten in de Middellandse Zee, de voorbereidingen voor het vredesoverleg te staken en erop te gaan werken, de Russen daar op zee te even aren of voor te blijven, dan zitten we onmiddellijk al weer in de spiraal. Je moet bij dit soort dingen, met optimaal behoud van de vei ligheid, weieens risico's ne men." In Nederlandse Marine - kringen begint men die risi co's een beetje te groot te vinden. (Niet dat de marine staf, in tegenstelling tot se nator Van Riel, vreest dat de Russen zullen aanvallen.) Luitenant ter zee Vaessen: "De ontwikkeling in de Mid dellandse Zee is vervelend misschien, maar veel ge vaarlijker, ook voor Neder land, is de situatie in de In dische Oceaan. Van daaruit beheersen de Russen straks als de Britten het veld heb ben geruimd, de oliekraan aan de Perzische Golf en daaruit komt 60 procent van onze totale oliebehoeften". Ook het eerdergenoemde rapport van het Insituut voor Vredesvraagstukken ziet een "pertinente bedreiging voor de olieleveranties aan het westen door de mogelijk heid van een Russische poli tieke invloed in de oliestaten aan de Golf." Luitenant ter zee Vaessen: "De oliebehoef te van de Sovjet Unie groeit thans sneller dari de - eigeti produktie en er wordt op ge rekend dat Rusland om-" streeks 1980 olie moet gaan kopen aan de Perzische Golf." Problemen genoeg. En steeds méér op zee. Luitenant ter zee Vaessen: "Geen wonder. Alleen de zee geeft speel- ruimte als je op het land vastzit in een nuclea'ire pat stelling." En er is blijkbaar veel te halen. "De Sovjet-vloot in westers vaarwater" door drs. C.J. Visser, Brochu re van het Ned. Inst, voor Vredesvraagstukken Den Haag.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11