Den Haag volgeplakt met Zeeuwse leuzen Drees doet geen sticker op auto Om buds - pos t I ui s voor P. Roels Actiecomité: dringend beroep op provincie PROTESTACTIE HAD ORDELIJK VERLOOP VRAGEN VAN WD'ERS OVER BAALHOEK- KANAAL P.v.d.A.-DENKBEELD Anti-vogelvangst- balonnen voor deel Nederland in stad streek BEKOELD r—""SHI hoogwater Wisselvallig De Kroon nog ongeslagen in nederlaag- toernooi Honoré Colsen niet naar Drees Basisweg Sloe in "74 klaar Maandag 18 oktober 1971 f Het actiecomité heeft nog voordat minister Drees met GS gaat praten 'n onderhoud met gedeputeerde Van Poelje. Daar zal het nadrukkelijk pleiten voor het bevriezen van de tarieven voor de Zeeuwsch-Vlamin gen, want uiteindelijk is het de provincie die daar financieel voor opdraait, otnda* het rijk niet meer dan zestig procent van de exploita tiekosten voor zijn rekening wil ne men. Minister Drees typeerde het ge sprek met het actiecomité als „in- v tensief". Hij zei overigens van oor deel te zijn, dat de inwoner» van Zeeuwsch-Vlaanderen 'zeer lage ta rieven betalen. Zo kost een over tocht met de auto voor een Zeeuwsch-Vlaming nog net als in 1939 een gulden. Volgens de heer Drees, kan ge steld worden dat het rijk fors bij draagt in de kosten van de Wester- scheldeveren. Om te beginnen be taalt het rijk alle kosten van walac- comimiodaities er voorts draagt de staat zestig procent van de exploitatielas ten. Dat laatste overeenkomstig een afspraak tussen regering en provin cie. Over een nachtverbinding een van de eisen van het comité, zei de bewindsman tegenover journalisten dat hij twijfelt aan het vervoersaan bod, maar dat de kwestie ter sprake zou brengen in het komende ge- Het actiecomité in gesprek met minister Drees en zijn medewerkers. sprek met gedeputeerde staten. Aan het gesprek, dat van kwart over twee tot dik vier uur duurde, werd van de zijde van het actieco mité deelgenomen door voorzitter Warnier, secretaris 3". J. Scheerders, penningmeester W. van Avermaete en C. van Aerde. Van de zijde van het ministerie van verkeer en wa terstaat waren naast minister Drees aanwezig: ir. J. W. Tops, hoofddirec teur van rijkswaterstaat, mr. K. F. Westerouen, plaatsvervangend secre taris generaal van het ministerie en mr. H. Postma, hoofd van de afde ling voorlichting. Het Zeeuwisclie Tweede-Kamerlid drs. W. R. V. Dusarduijn (KVP) was vanuit Goes naar het binnenhof gekomen om daar getuige te zijn van de (rustige) demonstratie. Hij was bepaald niet pessimistisch, zo verklaarde hij tegenover onze Haag se redacteur. De hele kwestie moet, zo verduidelijkte hij, nog in de Zeeuwsche staten aan de orde ko men en ik verwacht wel dat die hun standpunt zullen neerleggen in een motie. Minister Drees heeft er bij de Oosterschelde kwestie blijk gegeven dat hij veel waarde hecht aan Zeeuwsche moties. Vandaar mijn optimisme". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - DEN HAAG - Als een eenzame papaverbloem prijkte een vuurrode sticker met de tekst „Wij eisen vrije veren" op het goudbruine achterwerk van een Haags politiepaard. Het was een van de honderden stempels die ruim vierhonderd Zeeuwsch-Vlamingen op tal van plaatsen tussen Malieveld en Binnenhof drukten als teken van protest tegen de door minister Drees van Verkeer en Waterstaat in het vooruitzicht gestelde verhoging van de veertarieven op de Westerschel- de. Automobilisten zagen bliksemsnel een sticker op hun ruit geplakt, lichtmasten, puien, deuren en ven sters verkondigden plotseling mas saal de weerstand van Zeeuwsch- Vlaanderen tegen het ministeriële voornemen. Zelfs tot in het ministe rie van Binnenlandse Zaken waren de felgekleurde pamfletjes te vin den. Opvallend gedisciplineerd volgden de demonstranten hun voormannen van het actiecomité Westerschelde- veren naar het Binnenhof, waar mi nister Drees twee uur van gediadhiten wisselde met een delegatie vanhet verencomité. Slechts heel even dreigde de de monstratie op het Malieveld uit de hand te lopen toen enkele vrachtwa genchauffeurs, het lange wachten beu, aanstalten maakten om naar het Binnenhof te rijden, wat tot gevolg zou hebben gehad dat het verkeer in het Haagse regeringscentrum volko men geblokkeerd zou zijn geworden. Een snelle tegenactie van de Haagse politie smoorde echter het snode plan van de chauffeurs in de kiem. De betoging op het Binnenhof liep tengevolge van het lange gesprek van de actieleiders met de minister anders uit dan vele Zeemwsch-Vla- mingen zich hadden voorgesteld. Het koude weer had na een uur het enthousiasme van de demonstranten Morgen, dinsdag 19 oktober Bergen op Zoom 3.47 en 15.57 Hansweert 2.53 en 15.06 Terneuzen 2.15 en 14.31 Vlissingen 1.44 en 13.59 Wemeldinge 3.37 en 15.47 Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opge steld door het KNMI op zon dag om 18.00 uur. Verander lijk weer met af en toe regen. Temperaturen in het algemeen bo ven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: 1 tot 6 graden bo ven normaal; max. temp.: van on geveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal; 20 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal; max. temp.: van on geveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Na het Tweede- Kamerlid drs. W. R. V. Dusarduijn hebben thans ook drie leden van de VVD-fractie vragen gesteld over de uitlatingen van minister Drees inza ke het Baalhoekkanaal. De drie kamerleden, ir. D. S. Tuijnman, mevrouw drs. N. Smit- Kroes ien drs. G. M. V. van Aaxdlen- ne, vragen minister Drees of het waar is, dat hij in Brussel heeft verklaard, dan wel heeft door schemeren, dat er voor Nederland gym behoefte bestaat aan indus trievestiging langs het volgens de bewindsman binnendijks aan te leg gen kanaal. Moet daaruit worden geconclu deerd, aldus de vragenstellers, dat de regering al een keus heeft ge- maakt en in hoeverre is dat dan in overeenstemming met het rapport van de rijksplanologische commissie over de ontwi kkolir. g van Zuidwest- Nederland, nu een van de door de regering overgenomen hoofdlijnen uit dit rapport inhoudt dat de uit breiding van( het zeehavenareaal verwezenlijkt moet worden in het zuidelijke deltagebied? Ook vragen de Kamerleden of de minister of de regering bij haar meningsvoorbereiding overleg heeft gepleegd met België en met het provinciaal bestuur van Zeeland. Ten slotte vragen de drie VVD-ers of de minister bereid is zijn uitspra ken te herzien als de raad voor de waterstaat tot andere conclusies komt en ook de provincie met ande re plannen inzake de industrievesti ging zou komen. Minister Drees heeft inmiddels ontkend, diait hij een voorkeur zou hebben uitgesproken voor een bin nendijks tracé. Wel heeft hij gewe zen, aldus het commentaar van het ministerie, op het grote belang van het Land van Saeftimlge. Daaruit zouden journalisten bepaalde conclu sies hebben getrokken. Tijdens de mars naar het Binnenhof lieten de protesterende Zeeuwsch-Vlamingen een spoor van stickers na. danig bekoeld. Steeds meer dunde het legertje wachtenden uit en toen de leden van het actiecomité einde lijk buiten kwamen was slechts een handjevol doorzetters overgebleven. De rest had de warmte van een café of restaurant opgezocht. Anderen hadden alvast de thuisreis naar Zeeuwsch-Vlaanderen aanvaard. Van een gesloten protestkaravaan, zoals zaterdagochtend uit Kruinin- gen was vertrokken, was geen spra ke meer. Een aantal deelnemers aan de tocht naar Den Haag heeft op de terugweg nog geprobeerd het lossen van de dubbeldekker in Perkpolder te verhinderen, maar na een minuut of tien was ook dit oponthoud opge heven. Zaterdagmorgen hadden zich rond 120 personen- en vrachtauto's verza meld op het veerplein in Kruinin- gen. Het eerste spandoek dat in de hoogte werd gestoken droeg met de Belgische vlag het dreigement „Wij Zeeuwse Belgen zullen Drees ver delgen". Actiecomitévoorzitter Willy Warnier rijmde prompt: „Gij zijt een gevaarlijke klant, gij zijt een Infiltrant". Langzaam zette de indrukwekken de karavaan zich om klokslag half tien in beweging. Luxe auto's en zware transportreuzen uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen. De dichterlij ke aders waren voor de meegevoer de slagzinnen wijd open gezet. „Drees wees een heer en laat voor ons het veer", „Aan de veren heb ben we al de pest, maar nu zijn we helemaal geflest", op een veewagen: „Drees zijn verhoogde veren kunnen de Zeeuwsch-Vlaamse koeien niet verteren". Op de Zeeuwse weg begeleidde een team van de rijkspolitie uit Middelburg de vijf kilometer lange file zonder vertraging naar Brabant. Overal waar de bonte stoet passeer de waren er wel mensen die de Zeeuwsch-Vlamingen toezwaaiden en succes wensten. Via Bergen op Zoom en Roosendaal, de Van Brie- nenoordbrug en Rotterdam bereikte de karavaan nog voor het geplande tijdstip van half twee het Haagse Malieveld, waar gepauzeerd werd voor een broodje en een dronk uit de eigfen raviitaiMerin®saiuto. Met aan het hoofd vên de stoet dg heren W. Warnier, J. Scheerders, W. van Avermaete en C. van Aerde wandel den de Zeeuwsch-Vlaamse demon stranten ordelijk maar daarom niet minder luidruchtig naar het Binnen hof. De leuzen op de auto's lieten er geen twijfel over bestaan, waar over dè Zeeuwen in Den Haag gin gen praten. (Van onze correspondent) HULST De Hulsterse biljart club De Kroon heeft in café P. Leeraert een wedstrijd gespeeld te gen de b. v. Oostburg. Het was de zevende ontmoeting in het nederlagentoernooi, welke op nieuw door de Hulster biljartclub werd gewonnen. De uitslagen waren: b. v. De Kroon - b. v. Oostburg 288261, Fr. Schelhout - F. Wage 4336, J. van Kerckhoven - E. Hinneman 4946, J. Taelman - J. v. d. Bunderen 39 46, Jo de Bot - C. Moerman 3119, E. Taelman - A. Versprille 2432, T. Schauwaert - J. Verhage 2525, E. Nachtegaal - A. v. d. Gazelle 64 46, W. Wïllekens - A. Albregtse 13—24. Wat de Zeeuwen wel deden, doet minister Drees niet: stickers op zijn auto plakken. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Onmiddellijk na het gesprek tussen minister Drees en het actiecomité Vrije Veren, stapte de 21-jarige Marleen Polfliet als mis Westerschelde op de bewindsman toe om hem twee stickers te overhandigen. Ze vroeg de minister deze op zijn auto te plakken. De heer Drees bedankte de met sjerp en bloemen toegeruste Marleen vriendelijk. Hij zei de stickers te zullen bewaren, maar ze toch maar niet op zijn auto te bevestigen. De stickers bevatten als opschrift: „Wij eisen vrije veren" en „Verentarief groot ongerief", teksten die Hagenaars de ko mende dagen nog vaak zuilen tegenkomen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De bejaarde Hono ré Colsen, leider van de Vrije-Veren- aotie in 1958 zal niet door minister dr. W. Drees worden ontvangen. De bewindsman heeft dat zaterdag ge zegd tijdens het gesprek met het actiecomité Vrije Veren, zo deelde de huidige leider, de heer W. Warnier mee op een persconferentie in 's-Graven'hage. De heer Colsen heeft, zo had de minister onthuld, een brief geschreven waar in hfj de bewindsman om 'n onder houd- verzoekt. De heer Drees heeft gezegd het nut van een dergelijk onderhoud niet in te zien. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Volgens veel kopstukken van de PvdA in Zeeland be staat er in deze provincie niet zo'n dringende behoefte aan een ombudsman. Het zou echter wei wenselijk zijn als bijvoorbeeld het Zeeuwse Statenlid P. Roels een postbusnummer toegewezen zou krijgen, waar iedere inwoner van Zeeland, die hulp of raad op welke wijze nodig denkt te hebben, een brief naar toe kan schrijven. Voorlopig zou de heer Roels deze post kunnen bekijken en doorspelen aan de daarvoor bestemde personen en instanties. Deze denkbeelden werden zater dag tijdens een bijeenkomst van het gewest Zeeland van de PvdA in Middelburg naar voren gebracht. Partijsecretaris Hans Ouwerkerk verving daar oud-minister Vrolijk die aanvankelijk de Zeeuwse kie zers zou toespreken maar die we gens familie-omstandigheden ver stek moest laten gaan. Hans Ouwerkerk stelde diverse punten aan de orde, die al eerder ter sprake waren gekomen tijdens het partij-topweekend dat enige tijd geleden in Driebergen werd gehou den. Zo stond het ombudswerk als eerste op het programma, vervolgens milieuvraagstukken, bedrijfsdemo- cratisering, onderwijs, buurtactivi- teiten en regionale problematiek. Over al deze punten kon slechts wegens tijdgebrek een uur gediscus sieerd worden. Het onderwijsvraag stuk zal uitvoerig ter sprake komen op 30 oktober tijdens een massale demonstratie in de Jaarbeurshallen te Utrecht en daar kunnen al diege nen, die de dupe geworden zijn van de onderwijsbezuinigingspolitiek van de regering, hun zegje zeggen. Het idee een ombudsman voor Zeeland viel in het begin wat moei lijk. Gedeputeerde J. Boersma wilde weten of ombudsman Marcel van Dam nu ook veel brieven uit Zee land ontving. De heer W. Don, Mid delburgs raadslid, zag er helemaal niet veel heil in. „We hebben hier in Zeeland al jaren een interparle mentaire commissie waar leden van Gedeputeerde Staten van de Kamer en Statenfractievoorzitters deel van uitmaken. Tot die"groep kunnen alle Zeeuwen met problemen zich wen den. In de praktijk heeft dit team echter nog nimmer gefunctio neerd". „In Zeeland is het nog dikwijls zo", aldus de heer Don, dat de mensen rechtstreeks contact zoeken met de raads- of statenleden". (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De 2000 ballon nen tegen de vogelvangst in België van de Roosendaalse afdeling van de Vereniging voor Natuurbehoud zijn zondag toch de (Belgische) lucht in gegaan. De wind zat wel behoorlijk tegen zuidwest maar daar vond Leo Jans c.s. wel een oplossing voor. Het schip van de anti-vogelvangers voer vanuit Vlissingen het kanaal Gent- Terneuzen op. Aan de grens had men in het geheel geen last van de Bel gische douane, al rook die wel even verbaasd aan de flessen helium-gas. Ver voorbij de Belgische grens wer den de ballonnen losgelaten, maar men neemt aan dat er toch nog heel wat ballonner\ in Zeeuwsch-Vlaande ren terecht zijn gekomen. Het Roosendaalse actiecomité ver zoekt daarom iedere Nederlander die één van de ballonnen met een ge dicht tegen de vogelvangst vindt, deze opnieuw aan een ballonnetje België in te laten drijven. (ADVERTENTIE) GELD NODIG? Binnen één dag geld zonder kosten thuis bezorgd indien U Q4160-33341 Financieringscentrum Waalwijk belt 21 mnd. f 1500- 78; 2000-101; f 2500-124 36 mnd. 13580-124; f 4043-140: f 5000-172 48 mnd. f 6000-180: f 10000-292: f 25000-726 Let op! Betaal nergens meer per maand voor het zelfde bedrag in handen! (Van onze correspondent) MIDDELBURG Uiterlijk begin 1974 zal de nieuwe basisweg door het Sloegebied gerealiseerd moeten zijn. Zoals bekend kwam in 1969 een totaal nieuwe visie tot stand op de uiteindelijke vorm en indeling van dit havengebied en de daarbij benodigde infrastructuur. Deze visie betekende dat rond het havengebied en langs de rand daar van een nieuwe hoofdontsluitings- weg (basisweg) zal worden aange legd. De bestaande weg zal groten deels door detailontsluitingen wor den gehandhaafd. Aldus het wegen jaarverslag van de provincie Zee land over 1970-71.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3