BEDWINGT OLYMPISCHE KAMPIOEN OKKER NIET IN FINALE VAN DONGEN STERKSTE Zeeuwse zege dames-dubbel Dg slippertjes urn Rob Stotemoher Fakir zegt proost tegen vitriool Van La nek er neemt revanche op Loevesijn STRAFZAKEN ZUID I GESTEGEN Deze uieek in Kritiek öp contributie verhoging sport VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 18 OKTOBER 1971 n BARCELONA (ANP) Neder land heeft zondag in het eerste toernooi om de wereldbeker te Barcelona zich laten gelden als zelden tevoren. Het slaagde er niet alleen in de Olympische kampioen van 1968, Pakistan, te bedwingen (3-3) maar gaf bovendien een der mate gave partij hockey te zien, geschraagd op een weloverwogen tactisch concept, dat het vriend en vijand verbaasde na de teleurstel lende partij de dag tevoren tegen Spanje, die eindigde in een doel puntloos gelijk spel. Coach Ab van Grimbergen was zaterdag tegen Spanje uitgegaan van een formatie 2-3-2-3, maar in de praktijk kwam hiervan totaal niets terecht. De hypernerveuze Nederlanders waren als beginne lingen volledig ingekapseld door de felspelende Spanjaarden die onze landgenoten geen enkele Pakistaanse aanval in de zondagochtend in Barcelona gespeelde hockeywedstrijd PakistanNederland als ruimte lieten.Die ruimte kregen zij onderdeel van de wereldkampioenschappen. De strijd eindigde in gelijk spel 3—3. wel tegen Pakistan en zonder angstcomplexen - tegen Pakistan hadden zij immers niets te verlie zen, alleen maar te winnen - buit ten zij dit prachtig uit. Frank en vrij spelend, op basis van een op stelling 2 (Nico Spits en Bart Ta- miniau) - 5 (Thijs Kaanders, André Bolhuis, Piet Weemers, Jeroen Zweerts en Coen Kranenberg) - 3 (Frans Spits, Ties Kruize en Paul Litjens) gaven de Nederlanders de Pakistani voortreffelijk partij, zo zelfs, dat zij verscheidene malen hun tegenstanders in het nauw brachten. Tot tweemaal toe, nadat zij reeds in de eerste minuut door Nico Spits uit een strafcorner de leiding hadden genomen, kwamen onze landgenote)} terug uit een achterstand, de tweede maal door een fantastisch doelpunt van Paul Litjens na subliem voorbereidend werk van Frans Spits: 3-3. De Pakistani, die zich slechte verlie zers toonden en door Akhtar UI Islam in de achtste minuut van de tweede helft Ties Kruize voor het verdere toernooi uitschakelden - een opzettelijke klap met de stick juist boven de knieschijf wierp Kruize met een diepe snijwond uit de strijd en zette Islam als straf tien minuten buiten het veld - toonden zich na afloop diep teleur gesteld, maar toch nog verheugd een punt uit de strijd te hebben gesleept, dit dank zij de scherp schutter, rechtsachter Tanvir Dar die drie strafcorners feilloos be nutte. Als een projectiel vloog de bal tot drie maal toe langs Maarten Sikking. „Twee keer raakte ik de bal nog wel met de handschoen maar deze schoten zijn zo hard dat er geen keren aan is", aldus de Nederlandse goalie, die zaterdag tegen de Spanjaarden zijn ploeg behoedde voor de nederlaag door enkele strafcorners op prachtige wijze te keren. Vandaag komt Nederland uit te gen Australië, dat in dit toernooi het tot nu toe weinig indrukwekkend speelde. Op de openingsdag verlo ren de Australiërs met 2-5 van Pakistan en zondag eindigde duel met Japan gelijk: 1-1. De uitslagen in groep a zijn: India-Kenia 2-0 Kenia-Frankrijk 0-1 West-Duitsland-Frankrijk 4-0 Stand: 1. India 3 3 0 0 6 4-0 2. West-Duitsland 2 2 0 0 4 9-1 3. Frankrijk 3 1 0 2 2 1-5 4. Argentinië 2 0 0 2 0 1-6 5. Kenia 2 0 0 2 0 0-3 Groep b: Nederlang-Pakistan 3-3, tan-Japan 1-0, Nederland- 0-0. Stand: 1. Pakistan 3 2 1 0 5 9-5 2. Spanje 2 1 1 0 3 2-0 3. Nederland 2 0 2 0 2 3-3 4. Australië 2 0 111 3-6 Japan 3 0 12 1 1-4. Pakis- Spanje KEULEN (ANP) Sneller, gemakkelijker en vooral precie zer spelend dan tijdens zijn voorlaatste optreden in Europa heeft Tom Okker dit weekeinde bij het indoor-tennistoernooi van Keulen toch de kans voorbij la ten gaan zich aan het lioofd van de ranglijst van het profwereld kampioenschap te plaatsen. De successen bij acht achtereenvol gende toernooien in Amerika, culminerend in twee overwin ningen op Rod Laver hadden hem op schootsafstand gebracht van deze geldverdiener nummer één, maar de machtsovername mislukte vooralsnog. Weliswaar bereikte Okker als enige van het leidende trio de laatste vier, maar verzuimde in de schitterende melange van vakkundig volleren en geïnspi reerd - vaak ter plekke geïm proviseerd - passeren het nodige service-buskruit te doen om het -karwei af te ronden. Dat ver zuim kwam hem op een drie sets-nederlaag (6-7 6-1 3-6) te staan tegen de Amerikaan Bob Lutz, die de dag erop in de fina le van de outsiders de een week geleden toegetreden Jeff Boro- Rode Laver: nog steeds op de eerste plaats. wiak klopte (6-3 6-7 6-3 6-2). De massale favorietenval in Keulen kan goeddeels worden toegeschreven aan de naderende finale van het wereldkampioen schap eind nioveimiber in Hous ton en Dallas. Daar staat een hoofdprijs op het spel, die vijf maal zo hoog is als bij de twin tig voorgaande toernooien (50.000 dollar). Rod Laver, Tom Okker, Ken Rosewall, Cliff Drysdale, de ge blesseerde John Newcombe, 'Ar thur Ashe en Marty Riessen hebben zich na zeventien van de twinig kiwalMeatdleitoemooiJen al verzekerd van zeven van de acht beschikbare plaatsen en kunnen zieh dus even tijd gun nen voor een adempauze. Okker hield de tweede plaats op de prestatie- en salarislijst stevig in handen met 70 punten en een winstsom van 105.000 dollar tegen Layer's 73,25 pun ten en 250.000 dollar. (ADVERTENTIE) (Van onze sportmedewerker) OOSTERHOUT Met precies 125 inschrijvingen en in totaal 179 partijen mag het badmintontoernooi, dat ter gelegenheid van de viering van het eerste lustrum door BCO-Oosterhout werd gehouden voor C-senioren en jeugd, ge slaagd genoemd worden. Op 7 banen werden deze partijen in 15 uur afge werkt en bondsgedelegeerde M. van Gooi uit Breda had hierover niets dan lof. Publieke belangstelling was er weinig, maar in de badmintonsport is dat een vrij algemeen verschijnsel. Zaterdag en zondag werden in de sporthal te Oosterheide een aantal wed strijden gespeeld, die hijzonder waren en op redelijk niveau stonden. In het herenenkel C speelden D. v. Dongen (Den Haag) en C. Hagemeyer (Waal wijk) enkele slopende sets. In de eerste set ging Hagemeyer snel van start en won met 153. Van Dongen kwam in de tweede set echter sterk terug en dwong een beslissende set af (157). Hierin ging de strijd goed tegen elkaar op, maar moest Hagemeyer in de slotfase in Van Dongen zijn meerdere er kennen (1513). finale van het heren-enkel profiteer de Noud van een grote inzinking van zijn broer Frans en won met 15-4 en 15-8. In het herendubbel stond de twee ling echter broederlijk naast elkaar en was niet te stuiten. Slachtoffers waren K. van Berio en J. Mathijs uit Breda, die zich in de eerste set nog goed weerden (15-12). In de tweede set was de Tilburgse twee ling echter superieur en won met 15-7, tevens de eindoverwinning in het herendubbel bij de jeugd. Het damesenkel-C werd een over winning voor mevrouw Robinson- Bijl uit Dordrecht, die in de finale tegen 'D. Izarin (Gorinchem) twee regelmatige set-overwinningen be haalde en het toernooi op haar naam bracht (11-7,11-8). De combinatie Hagemeyer-Pullen uit Waalwijk stak in het herendub- bel-C met kop en schouders boven de overige koppels uit. In de finale was er echter goede tegenstand van Van Hilst en Leijten uit Oosterhout, die zich toch in twee sets gewonnen moesten geven. Voor hen was de 15- 8 en 15-10 een eervol verloren par tij. Bij de dames was het dubbelspel een eenzijdige aangelegenheid. E. Koppejan uit Rilland-Bath en M. Elliot uit Terneuzen speelden zich gemakkelijk in de finale. Hun te genstandsters E. Helmensdorp uit Breda en S. Michielsen uit Ooster hout kregen geen kans en verloren met 15-6,15-6. In het gemengd dubbel kwam het echtpaar Maas uit Breda zeer sterk voor de dag. Juffrouw A. Bakker (Zwijndrecht) en de heer C. Wete- rings (Dordrecht) kwamen er niet aan te pas. Het Bredase echtpaar won deze klasse met 15-4 en 15-7. Ook de jeugd was in dit lustrum- toernooi van BCO sterk vertegen woordigd. De twee jongste dames van het toernooi speelden zich bij het damesenkel in de finale. Het was de dertienjarige Petra van Kes- sel uit Hedel en de even oude Lilian Kempers uit Oosterhout, die in een spannende finale voor de overwin ning vochten. De strijd werd gewon nen door het BCO-speelstertje Lilian Kempers met 11-1 en 11-5. Nog een 'bijzonderheid op dit toernooi was de tweeling Frans en Noud Smulders uit Tilburg. In de voorrondes gaven zij elkaar niets toe, maar in de J. Pullens voorgrondmet C. op hun naam zouden brengen. Hagemeyer in actie tijdens de finalepartij herendubbel in Oosterhout, die zij ROTTERDAM (ANP) De 24- jarige Belg Robert van Lancker heeft wraak genomen voor de ne derlaag, die hij anderhalve maand geleden in het wereldkampioenschap sprint in Varese tegen onze landge noot Leijn Loeveseijn heeft geleden. Zaterdagavond verraste Van Lanc ker in het Rotterdamse sportpaleis de drager van de regenboogtrui in de belle van het eerste officiële Europese sprintkampioenschap op winterbanen zo volkomen, dat Loe vesijn al ver voor de meet een geslagen man was. Toen er in die derde rit nog anderhalve ronde gereden moest worden, liet Van Lancker, die op kop reed, zich als een steen hoog uit de bocht vallen en flitste naar een niet mèer weg te werken voor sprong van zeker tien lengtes. Loe vesijn, asgrauw van de inspanning en de teleurstelling, constateerde wat bitter: „Hij is altijd te beroerd om van kop te gaan. Van Lancker komt uit het wiel, dat weet je zo langzamerhand wel. En nu flikt hij me dit. Daar had ik niet op gere kend". De wereldkampioen, die achter el kaar vrij gemakkelijk in dé serie de (Van onze sportredactie) TILBURG Het aantal strafza ken in het district Zuid I is tot nu toe met een derde gestegen ten op zichte van vorig jaar over een gelijk aantal zondagen. Dat stelde competi tieleider Willemsen in zijn ope ningsrede van de vergadering van district Zuid I, die zaterdag in aan wezigheid van bondsvoorzitter Meu- leman, de heer Van Zon (bondsbu- reau) en de heer Brokx (bestuurslid van de sectie amateurvoetbal) in de Studiozaal van de Stadsschouwburg in Tilburg werd gehouden. De heer Willemsen, die de verga dering voorzat, omdat praeses Bak ker verhinderd was, deed een be roep op de verenigingen om de spel- verruwing tegen te gaan. „Ik ver zoek de besturen en trainers er iets aan te doen. Zo kan het niet voort gaan. Het moet van de verenigingen zelf uitgaan, want zwaarder straffen helpt niet." De heer Meuleman on dersteunde de woorden van de heer Willemsen van harte. „Het is een mentaliteitskwestie. Vanuit de vere nigingen moeten de voetballers opge voed worden". De heer Willemsen antwoordde op een verzoek uit de vergadering de aard van de overtre dingen te onderzoeken, dat de straf- commissie gevraagd zal worden de overtredingen van de laatste twee jaar te analyseren in de winter maanden, als daartoe tijd beschik baar is. De heer Willemsen merkte voorts, namens zichzelf, op, dat er maar eens een eind moest komen aan de teruigikieeir van de betaaktvoetbal- clubs naar de amateurregionen. De heer Willemsen: „Er moet maar eens een streep onder worden gezet. 1 Juni 1964 was de laatste mogelijk heid voor een betaald voetbalclub terug te keren. Het is nu ruim zeven jaar later en we zijn er bijna elk jaar nog mee geconfronteerd". Dhr De Groot van Helmonid dólende het voorstel in de eerste tot en met. de vierde klas uit te breiden tot veertien teams. De heer Willemsen deelde daarop mee dat Zuid II dit voorstel ook wilde lanceren op de bondsvergadering, maar dat hij had gehoord dat Zuid II het al weer wil intrekken. De reden daarvan zou liggen in de moeilijkheden, die dan in de afdeling zouden ontstaan. „En zo Jigt het in Brabant ook", volgens de' heer WiMetmsen.. „Deze afdeling Brabant zou 26 of 27 ploegen moe ten afstaan en de afdeling Zeeland twee of drie. Dat houdt een ver plaatsing van de moeilijkheden in". De heer De Groot wijzigde daarop zijn voorstel in het uitbreiden van alleen de eerste klas tot veertien teams. De Heer Brokx attendeerde erop dat de uitslag van de enquête over de instelling van een hoofdklas binnenkort te verwachten is en dat hij het wat dat betreft verstandiger achtte even af te wachten. „Het is mij bekend", voegde hij er aan toe, „dat sommige clubs voorstander zijn van een hoofdklas". Ook na de ver ontwaardigde woorden van de heer De Kok (Goes) - „Dan komt de tweede klas met dertien ploegen te zitten en is er in de tweede klas elke zondag een ploeg vrij. Daar wordt maar aan voorbij gegaan" - wenste de heer De Groot zijn voor stel aan te houden, dat ter sprake zal komen op de bondsvergade ring". Het voorstel tot verhoging van de oomltriibutiies met vijftig procent, waarover op de bondsvergadering beslist zal worden, leverde nogal heftige reacties op. Zowel bondsaf- gevaardigde Kiepe als de heer Hoe ben (SET) maakten bezwaar tegen dleze drastische verhoging. De heer Kiepe wees erop, dat de KNVB voldoende reserves (drie miljoen) heeft en dat het KNVB-sportcen- trum in drie jaar tijd volledig afge schreven is. „Het gaat de KNVB dus wel goed", zo zei hij. De heer Meu leman lichtte de volgens zijns in ziens noodzakelijke verhoging met vijftig procent toe. „Bij de scheiding tussen het betaald voetbal en het amateurvoetbal (gescheiden finan ciële huishoudingen) moet het ama teurvoetbal sterk staan. En die scheiding gaat zeker door. De FBO kan er niet meer onderuit. De FBO is er gewoon toe gedwongen in het hele bestel van werkgevess-werkne- mers. Het gaat nu alleen nog om de vorm. Daarom is die verhoging noodzakelijk. Je moet bijtijds zijn met die dingen. Regeren is vooruit zien. En het gaat bovendien pas volgend seizoen in". De heer Meule man kon de heren Hoeben en Kiepe echter niet overtuigen. Zij vonden dat er pas over gestemd moest wor den als de scheiding er is. Het merendeel van de vergadering stel de zich echter achter de heer Meule man op. De heer Van Grinsven bracht nog eens de betaling van amateurs naar voren, die volgens hem tot in de vierde klas plaats vindt. Hij ver zocht de nand te houden aan de overschrijvingstermijn en besturen, die de hand lichten met de amateur bepalingen, tenminste voor een jaar te schorsen. De heer Willemse wees hem op de bewijsmoeilijkheden en vond dat de verenigingen ook hier de hand in eigen boezem moesten steken. Het voorstel van de heer Simonse (Middelburg) de termijn om een rapport in te dienen van een straf zaak, van twee op drie dagen te steHlen werd met applaus aanvaard. De consuls Vermunt en Martens ontvingen de zilveren bondsspeld tijdens deze vergadering. Voor de periodiek aftredende, herkiesbare bestuursleden Bakker, Willemsen en Van der Putten werden geen tegen- kandiidiaitlen naar voinen gebracht, zo dat dit drietal opnieuw twee jaar deel zal uitmaken van het bestuur. Amerikaan Jacky Simes, in de kwartfinale diens landgenoot Tim Mountford en in de halve eindstrijd weer Mountford had geklopt, werd zo verrast door de als een raket wegspuitende Van Lancker, dat het leek alsof hij zat te slapen. In Vare se had Loevesijn in de finale van het wereldkampioenschap Van Lanc ker van kop verslagen. Hij dacht nu in tweede positie op fluweel te zit ten, maar kwam bedrogen uit. De Belg, twee jaar geleden in het we reldkampioenschap tweede achter Patrick Sercu en toen in de steek gelaten door de wedstrijdgevers in België, had in Varese aangekondigd met fietsen te stoppen als hij geen wereldkampioen zou worden. On danks zijn nederlaag tegen Loeve sijn in Italië ging de Brusselaar toch door. Hij kreeg contracten voor de zesdaagsen van Gent en Brussel en zette bovendien alles op dit Europe se kampioenschap. „Als ik hier in Rotterdam win, kunnen ze me toch moeilijk voor de zesdaagse van Rot terdam thuis laten en wellicht mag ik dan ook in Groningen starten", was de strohalm, waaraan Van Lancker zich voor de beslissende rit vastklampte. Hij had overigens een veel zwaarder programma dan Loe vesijn achter de rug, In de series niet Daarin was Peiter Kisniar - in valler voor de zieke Gerard Koel - slechts een figurant, maar al in de kwartfinale moest Van Lancker vol ledig uithalen tegen I<uigi Borghetti en in de halve eindstrijd tegen de Italiaanse kampioen Giordano Turri- ni kwam de Belg in ernstige moei lijkheden. Hij overwon ze echter in drie ritten. Nieuw was ook het kampioen schap achter motoren voor amateurs voor winterbanen. Deze eerste natio nale titel was een gemakkelijke buit voor de 34-jarige Bert Boom, die van Nico Been, Joop Rijnink, Jan de Jong en Gerrit Keizer vrijwel geen tegenstand ondervond. Boom, ook zomerkampioen achter zware moto ren, dubbelde zijn tegenstanders tenminste vijf keer. Leijn Loevesijn (rechts), die voor eigen publiek de finale om de pese sprinttitel verloor van de Belg Robert van Lancker (linker). Euro-

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11