„Meisje onder luis uit ziekenhuis" Meerderheid wil niet meer geven Bsdosan SYNODE BESLUIT DISCUSSIE OVER PRIESTERSCHAP e^eiy NS-Minitrips naar het buitenland. fl NS-Minitrips in eigen land AAN ONTWIKKELINGSHULP Da jan: Liever hervatting van de strijd E.T.I. tegen Terminal op Maasvlakte HOPELOZE STRIJD TEGEN VLAMMEN KOSYGIN GAST VAN V.S.- GOUVERNEURS BOLTINI-CAFé DE AS Debat gerechtigheid later ëjno femina Ter Heide: akkoord volstrekt uitgesloten binnenland wm commentaar j Correcties gewenst Alle hens dek aan voordelig uit met NS Kuznets krijgt Nobelprijs voor economie DAN AANNEMING ULTIMATUM CAIRO IN KREMLIN. voordelig uit met NS „DRIE PARTIJEN" APDLCo Zaterdag 16 oktober 1971 9 (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN. Drieëneenhalve week heeft de 3-jarige Judith van Boven uit de Nijmeegse Kolping- straat 95 in het ÜVilhelminazieken- huis gelegen, omdat ze niet wilde eten. Dezer dagen werd het kind genezen verklaard. Bij haar thuis komst merkte de moeder van het tneisje, dat het kind onder de luis zat. „Door verwaarlozing", zegt grootvader H. Riemsdijk. „Dat kan niet anders". „Eerst hadden we niets in de ga- 'en", aldus de heer Riemsdijk. „Maar 's avonds begint me dat kind toch op haar hoofdje te krab ben, dat het niet mooi meer is. Mijn dochter (de moeder van het meisje red.) heeft toen al het haar afgeknipt, want ze bleek on der het ongedierte te zitten. En je had die oren moetenzie.n Ver schrikkelijk vies. Dr. H. Ruyte-r de Wildt. genees heer-directeur van het Wilhelmina- ziekenhuis, wilde op deze affaire geen commentaar geven. „Er is mij niets van bekend. Bovendien vind ik het geen beleidskwestie. Kinderarts mej.S. C. Meyer ver wees eerst terug naar de directie van het ziekenhuis, maar zei later: „Luis heb ik niet geconstateerd, toen het meisje naar huis mocht. Ik geloof niet, dat het zin heeft dat^ ik er verder over praat. Mis schien had ze al wel luis, toen ze in het ziekenhuis kwam. De heer Riemsdijk: „Mijn dochter is altijd even proper geweest op haar kinderen. We zijn er perti nent zeker van, dat Judith de luis in het ziekenhuis heeft gekregen. Aan dit kind is geen aandacht besteed". 1~Ye vakbeweging is bereid een (be. ■*-' scheiden) loonmatiging te aan vaarden: drie procent en een com pensatie voor de prijsstijgingen met een vloer van 720,— en een pla fond van maximaal 1500,— per jaar of 450 gulden voor iedereen, eveneens met compensatie voor prijsstijgingen. Dit voorstel biedt aan knopingspunten om nog een paar andere zaken te corrigeren, te we ten het misbruik maken van sociale verzekeringen en de steeds maar verder uitlopende topsalarissen. Wie misbruik maakt van de werk loosheidswet, de algemene bijstands wet of de ziektewet, parasiteert op de gemeenschap. Dat is eenvoudig niet meer te tolereren in een tijd, waarin wij allemaal zuinig aan moe ten doen. De premielast is hoog ge noeg en dat moet ook om mensen, die het werkelijk nodig hebben, te kupnen helpen. Maar juist daarom moet er extra op worden toegezien dat sociale uitkeringen op de goede plaats terecht komen. Een andere zaak, die correctie be hoeft, is het steeds maar verder uit lopen van de salarissen van topfunc tionarissen in het bedrijfsleven, de ambtelijke wereld etc. De directeur van een bedrijf ver dient meer dan een jongste bedien de. Dat is logisch, maar het ligt niet voor de hand dat dit verschil alsmaar groter wordt en dat gebeurt bij ge lijke procentuele verhogingen. Zo'n verhoging op dit moment zou rond uit sociaal onrechtvaardig zijn. Los echter van de problematiek van van daag lijkt het ogenblik gekomen om ons-te bezinnen op de vraag of niet alle topsalarissen aan een bepaald plafond gebonden zouden moeten zijn. Deze gedachte is met het evan gelie in de hand zeer wel te ver dedigen. TNe aanval van de oppositie op het •*-' regeringskasteei is op niets uit gelopen. Tien verworpen moties zijn even zoveel bewijzen, dat Biesheu vel in de Tweede Kamer als over winnaar uit de algemene politieke beschouwingen te voorschijn is ge komen. Dit kamerdebat heeft heel duide lijk aangetoond, wat wij ai eerder hebben gesteld, namelijk dat de op positie in de huidige financieel-eco- nomische situatie geen wezenlijk ander beleid kan voeren dan het kabinet-Biesheuvel. Op onderdelen zijn wijzigingen mogelijk dat blijkt uit de alternatieve begroting maar over de grote lijnen van het beleid bestaat weinig verschil van mening: aan bezuinigingen, aan- verdergaan de bezuinigingen is niet te ontko men. Anders valt er straks een nog veel groter „gat". De grote problemen waarvoor Ne derland staat, zijn niet door de re gering alleen op te lossen. Het is met de overbesteding als met de mi lieuvervuiling: iedereen maakt er zich schuldig aan. Van iedereen mag en moet dan ook actieve medewer king worden 'gevraagd om uit de moeilijkheden te komen. Het is nu alle hens aan dek. (ADVERTENTIE) 2 dagen Brussel f 49.- 3 dagen Hamburg f 89.- 4 dagen Gotenburg f 130.-* 4 dagen Londen f 135.- 5 dagen Parijs f132.- Van 6 november tjm 11 december 1971 en van 8 januari tlm 4 maart 1972 kan zelfs al vanaf f 100.-geboekt worden. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. DEN HAAG (ANP) De meeste Nederlanders zijn voor ontwikkelingshulp, maar vinden niet dat hieraan een hoger percentage van het nationaal inkomen moet worden besteed. Dit is een conclusie uit een onderzoek dat de N.V. v/h Nederlandse Stich ting voor de Statistiek deze zojmer heeft gehouden onder 1236 mannen en vrouwen, van 15 jaar en ouder. Het sturen van vakmensen om del inwoners op te leiden en het bou'wenl van scholen en ziekenhuizen wordt j ■door 95 procent als nuttig of zeer' nuttig beschouwd. Driekwart van de ondervraagden ziet ook veel in het aanleggen van wegen, havens en vliegvelden. Meer dan de helft wil de invoer uit deze landen bevor deren, het toerisme naar deze lan den stimuleren, inwoners uit deze KUZNETS. STOCKHOLM (AFP) De Nobelprijs voor economische we tenschappen is gisteren toege kend aan de Amerikaanse prof. Simon Kuznets. De hoogleraar, die verbonden is aan de universiteit van Har vard, ontvangt de prijs ten be drage van ongeveer 315,000 gul den voor „zijn empirisch gefun deerde verklaring van economi sche groei, die de weg heeft ge opend tot een nieuw en dieper inzicht in 'de economische en sociale structuur en de ontwik kelingsprocessen". Kuznets werd op 30 april 1901 te Charkov in de Oekraïne (Rusland) geboren. landen hier opleiden en Nederlandse bedrijven in deze landen vestigen. Rechtstreekse financiële steun- wordt door 46 procent doeltreffend geacht. Slechts 14 procent is voor stander van het aantrekken van gastarbeiders uit deze landen. Het belangrijkste bezwaar tegen ontwikkelingshulp is dat er te veel aan de strijkstok zou blijven hangen. Dat vindt 81 procent. Ongeveer drie kwart meent dat de bevolking van de arme landen meer initiatief moet tonen. B'ijna eenzelfde percentage vindt dat de hulp alleen bij een kleine bovenlaag van de bevolking terecht komt. Bij een grote meerderheid van de Nederlanders spelen ideële motieven voor het verlenen van hulp aan de landen in de derde wereld de belang rijkste rol. Andere overwegingen zoals economisch eigenbelang, en goedmaken van koloniale schuld, ko men op een veel lagere plaats. ROEMENIë HEEFT zich terugge trokken van de internationale boe kenbeurs in Frankfort uit protest te gen „de onwettige verschijning van een HboéPP van, een- Roémêense -üchrij- ver in de Bondsrepubliek". NA BOTSINGEN met de politie zijn in La Plata in Argentinië twee honderd studenten gearresteerd. TEL AVIV (AFP) -j. „Als de Is raëlische regering mij vraagt: moeten we het ultimantum (terugtrekking uit bezette gebieden) van president Sa- dat betreffende een oplossing van het conflict voor het eind van het jaar accepteren of een hervatting van de vijandelijkheden onder ogen zien, dan zal ik antwoorden dat het laatste de voorkeur verdient". Dit heeft gisteren de Israëlische minister van defensie Mosje Dajan, op een bijeenkomst van architecten en ingenieurs in Tel Aviv verklaard. En als ook de Egyptische presi dent mijn mening zou vragen, zou ik hem adviseren niet over te gaan tot het openen van het vuur omdat een nieuwe oorlog voor Egypte oneindig veel gevaarlijker is dan voor ons", zo voegde Dajan eraan toe. Hij was er overigens van overtuigd dat,„het be stand nog lang zal duren". Aangaande de mogelijkheden van een gedeeltelij ke regeling merkte Dajan op dat Is raël zijn „gulheid" niet zover mocht drijven dat het internationale garan ties als „onderpand voor zijn veilig heid" zou aanvaarden. Hij twijfelde niet aan „de goed wil van de grote mogendheden en hun verlangen een eind aan het conflict te maken", maar geloofde dat de ga ranties onmogelijk toegepast zouden kunnen worden. ROTTERDAM (ANP) De stich ting Economisch Technologisch Insti tuut voor Zuid-Holland (ETI) vindt de aanleg van een grote olieterminai op de Maasvlakte uit redementsover- wegingen geen gelukkige keuze. „Men kan zich afvraigen welks baten voor deze regio en voor Neder land nog overblijven als dit zeer gunstig1 gelegen zee-haventerrein in 'belang,r-ij-ke mate als opslagruimte voor het achterland gaat f-unigeren". ald-us het bezwaar van ETI. Een brandweerman in Belfast doet al het mogelijke om de vlammen te doven die een dubbeldekker in hun greep hebben. Gewapende mannen hadden het voertuig in totaal vier gekaapt. Zij dwongen eerst dé pas sagiers vit te stappen en staken de voertuigen daarna in brand. Het op treden van de brandstichters deed de spanning in de Noordierse hoofdstad sterk toenemen. Een politieman werd doodgeschoten. Een andere agent raakte zwaar gewond. (ADVERTENTIE) Maak er snel en effektiel een eind aan. U zult merken dat de Pedosanpleister de oplossing is. waarop u zo lang hebt gewacht. UNICURA N.V., AMSTERDAM MOSKOU (RTR/DPA) Beëindi ging van de oorlog in Indo-China en een regeling in het Midden-Oosten die inhoudt dat „Israël de bezette ge bieden ontruimt" zouden volgens de Russische premier, Alexei Kosygin, de beste voorbereiding vormen voor het bezoek van de Amerikaanse pre sident Nixon aan de Sovjet-Unie. Hij zei dit tijdens een ontvangst van de gouverneurs van acht Ameri kaanse staten in het Kremlin. De gouverneurs, zowel democraten als republikeinen, bezoeken de Sovjet- Unie op uitnodiging van de Russische federatie, de grootste van de 15 Sov- jet-republiekn. ROME (KNP) Kardinaal Enri que y Tarancon uit Spanje heeft gis teren in de 18e algemene synode vergadering een wat men noemde „goede en eerlijke" samenvatting ge geven van alle wezenlijke kwesties, die de 130 sprekers in de debatten de laatste dagen over de praktische problemen van de priesters te berde hebben gebracht. Aansluitend gaf hij enkele richtlijnen voor de verdere behandeling ervan in de 12 taalgroe pen, die na de koffiepauze aan het werk gingen. Kardinaal Enrique y Tarancon merkte hierbij op, dat de problemen van de priester in deze tijd over het algemeen niet het gevolg zijn van een protesthouding, maar van de praktische situatie waarin zij leven en werken. Hij meende ook dat het de op dracht van de synode was af te stap pen van de eenzijdige benadering van het priesterschap, zoals die se dert het Concilie van Trente in de 16e eeuw is bevorderd. Hij wilde dat de taalgroepen algemene richtlijnen zouden uitwerken voor de meervor- migheid van de priesterlijke taken in de kerk en daarbij de mogelijk heid van structuurveranderingen zouden overdenken. Wat betreft het politieke engage ment van de priester, hield de Spaanse kardinaal eraan vast, dat de priester als burger en ambtsdrager van de Kerk een bepaalde houding moet aannemen wanneer het om de basisrechten van de mens gaat Over een eventuele actieve inzet in het politieke leven zou de betrok ken bisschop van geval tot geval moeten beslissen. Wat betreft het celibaat dienen de taalgroepen zich volgens de kardi naal diepgaand met de verschillen de aspecten ervan bezig te houden, ook met de vraag of onder bepaalde voorwaarden gehuwde mannen tot priester gewijd zouden kunnen wor den. Vandaag en maandagmorgen ver gaderen de taalgroepen. Maandag middag stellen de rapporteurs met hun respectievelijke taalgroep 't rap port van hun besprekingen op. Deze rapporten moeten dinsdagmorgen aan de algemene vergadering wor den voorgelegd, met daarop aanslui tend een korte bespreking'. Dit bete kent, dat pas dinsdagavond (in.te genstelling tot wat in Kerk in Be weging staat vermeld), de debatten over de rechtvaardigheid in de we reld zullen kunnen beginnen. (ADVERTENTIE) 0 De circus-residentie van Toni Boltini, een houten café-restaurant in Soes- terberg is gistermorgen geheel door brand verwoest. Er bevond zich niemand in het gebouw toen de brand ontstond. De schade wordt geschat op zeker 100.000 gulden. Volledig verzorgd, dus incl. reis van ieder station, logies en maaltijden: 2 dagen Amsterdam f 39.- 3 dagen Zuid-Limburg f 48.- 3 dagen Twente f49.- 3 dagen Montferland f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f49.- 3 dagen Drente f 53.- 3 dagen Friesland f 64.- 3 dagen Brabant f 66.- 5 dagen Terschelling f 85.- 5 dagen Ameland f 89.- Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. (ADVERTENTIE) PECH verheipen en voorkomen op de Femina. Man, da s interessant. En er is méér voor u, meneer. AMSTERDAM (ANP) „Het veld van tegengestelde doelstellingen van vakbeweging, werkgevers en re gering overziende, dan moet de con clusie welhaast zijn dat een overeen stemming tussen deze drie partijen volstrekt uitgesloten lijkt". Aldus gistermorgen de voorzitter van het NVV, drs. H. ter Heijde, in het RAI- congrescentrum in Amsterdam tot de verzamelde leden van drie bondm van het NVV, die op een speciaal congres besloten tot de oprichting van één Industriebond NVV. Ter Heide zei o.m. dat de vakbe weging ondanks onderlinge verschil len in inzicht ten aanzien van tempo en tactiek, een aantal duidelijke gemeenschappelijke doelstellingen heeft, die voor een groot gedeelte voortvloeien uit het actieprogramma. In de eerste plaats een stijging van de réële koopkracht van de bevol king, die „niet alleen uit sociaal oog punt gewenst is, maar ook uit eco nomisch oogpunt". De doelstelling van de werkgevers is volgens Ter Heide eenvoudig en duidelijk: de winsten moeten stijgen en om dat te bereiken moet een ver hoging van het reële inkomen het volgende jaar achterwege blijven. Die van de regering is zijns inziens ongetwijfeld om „op korte termijn het kabinet bij elkaar te houden en daarvoor zal op iets langere termijn wel een verlichting van de thans snel stijgende belastingdruk nood zakelijk zijn". HANDELAARS IN verdovende middelen kunnen in West-Duitsland voortaan veroordeeld worden tot maximaal tien jaar gevangenisstraf. De Bondsdag was, algemeen voor de wetswijziging. Er zit in dat kabinetje van ons één opmerkelijk man wel meer, maar deze slaagt er in in -korte tijd zoveel mensen tegen hun schenen te trappen, zoveel autoriteiten op de tenen te gaan staan, dat het op een zeldzame gave gaat lijken. De span ning zit er bij u in, merk ik, maar het is „Nikkelen Nelis" niet. Ook is het Bies niet, de man, die zo trots en fier de oppositionele stormen in het parlement heeft gekeerd. Als een rots. zou je haast zeggen. Nee, het is de jonge Drees, Drees junior zogezegd. Nou, die man kan er wat van. Schopt-ie me daar Den Haag weer voor de gevoelige sche nen, en hij was ook al geen vriend van de automobilisten, die aan de nieuwe bewindsman een forse ver dunning van de portemonnee te dan ken hebben. Kortom, er komt deze week slechts één figuur in aanmerking voor de doordraversprijs-van-de- wesk en dat is die jonge Drees. Hoewel Biesheuvels jongeheer Wiegel er anders ook wel mag we zen. Maar hij komt er wel, denk ik, Molly Geertsema's opvolger. Bij de VVD. De 16e oktober dat is vandaag is Napoleons dag niet geweest. Die Franse keizer, ook al een vero- veraartje, verloor namelijk in 1813 de volkerenslag bij Leipzig en twee jaar later kwam hij op 16 oktober aan op Sint Helena. Maar ja, van daag is David Ben Goerion jarig en dat maakt weer wat goed. t De raad van Nederlandse Werkge versverbonden heeft een bureau, een bureau voor Milieuhygiëne. En dat bureau nu geeft een maandblad uit over allerlei zaken betreffende de milieuhygiëne. Op de voorpagina van dit maandblad nu treffen we de volgende kop aan: „Krachtwerktui gen en buitenlandse industrie poolen know-how", (brengen samen, wat ze samen uieten). Er bestaat ook nog zoiets als taal hygiëne. Met luid geschrei heeft een pasge boren baby in Nancy, de melkfles afgewezen die een verpleegster hem wilde reiken. Oorzaak van hef pro-" test was de ongewone samenstelling van het vocht: Een verzorgster had de melkpoe der aangemengd met alcohol van 50 procent in plaats van het voorge schreven mineraalwater. Volgens de behandelende arts heeft de hardnekkige alcoholweige ring de baby het leven gered. Baby (bijna) geflest. Zwartkijkers gepakt: PTTriest. Of goed, het is ma ar net hoe je het wilt bekijken. Ik bekijk het een weekeinde lang en kom dinsdag te rug. Tot dan. MERIJN (ADVERTENTIES) Het embleem van de Apollo 10. Deze week bij elk Shell- station, dat in het teken van de Apollo-actie staat. Gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Shellina Premix. Elke week een nieuwe.Verzamel ze alle tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. Nu gratisApollo-stickers bij Shell. WitéA WWD87I

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11