Chinese Johnny neemt Adriana in bescherming Weer protest hartpatiënten vmm i;1 m NOG GEEN BELASTING OP BROMMERS Biesheuvel: vervuiling zaak van hele wereld CAMEL FILTER tti Avondje uit? Avondretour! Enkele reis één kwartje „IK HEB NOG NOOIT ZOVEEL GEPRAAT" l^ahoy' Amerikaan krijgt Nobelprijs voor geneeskunde Wetsontwerp over abortus in de maak WOONWAGEN BEWONERS MAKEN SCHROOT HOOP WERELDBEROEMDE KWALITEIT. Metrostaking in Parijs voorbij Synode krijgt rapport over priester problemen femina SEIKO .Éfoin k binnenland buitenland -mwMmmmwmmm „Goeie gauwer" Bang gemaakt Nekschot OPTREKKING 'n briljant stukje Japan TWEEDE KIND In centrum Nijmegen Geen kerk voor bruidspaar CAMELen CAMELFILTER Gewoon geweldig lekker. Honderd gulden voordelig uit met NS Vrijdag 15 oktober 1971 13 17 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Johnny de Chinees heeft gisteren voor de Amsterdamse rechtbank op de tweede dag van het proces-Maz- zilli vriend en vijand verrast door te praten. De ondoorgronde lijke van „huurmoord" verdachte Amsterdammer ontpopte zich als een advocaat voop Adriana, het 31-jarige vrouwtje dat geld betaalde om van haar mata af te komen. Zijn eigen toekomst vergat de beroepsmisdadiger. Hij wilde er geen woord aan ver knoeien. „Onthoud dit, mijnheer de presi dent", zei Johnny na een lange verklaring meteen aan het begin van de zitting, „die vrouw weet niets. Ze is volkomen leek in deze business". „Ik heb nog nooit zoveel gesproken", verklaarde de doorgewinterde misdadiger. „Ik doe het alleen voor haar. Ik vond het zielig zoals ze stond te schut teren op de eerste dag. Ze was onkundig van alles. Ruud H. was de man die ons naar voren schoof en zelf op de achtergrond bleef om alles te organiseren". Johnny, alias de 60-jarige Jacob van der V„ vroeg met geen woord om clementie voor zich zelf. Hij had de 31-jarige Rombno Mazzilli in zijn slaapkamer een kogel door het hoofd geschoten omdat hij er via Ruud H. 50.000 gulden voor zou krijgen, een huis en een goeie baan. Het geld kreeg Ruud weer via Adriana. Reden om nu te spreken vond Johnny de eis tot levenslange ge vangenisstraf, die officier mr. A. Habermehl tegen hem had uitge sproken. Johnny vertelde via een oude kennis de chauffeur bij het misdrijf Ruud te hebben leren kennen. Deze 40-jarige huisschilder zochteen „goeie gauwer",. Van huizen die hij opknapte, maakte hij duplicaat sleutels. Johnny als vakkundig in breker kon die sleutels krijgen. Later kwam het gesprek op Maz zilli, de man die koud gemaakt moest worden volgens Ruud. Eerst voelde Johnny er niet voor/ 't Ging hem te ver, hij was inbreker. Hij wilde niet moorden. Daarom gaf hij Ruud de raad naar een ander te gaan. Johnny noemde de naam van een Surina mer. Maar deze nam de vlucht, toen hij 10.000 gulden als voor schot had gekregen. Johnny had inmiddels een andere zaak in gedachte. Een kraak op het industrieterrein. Het zou veel geld opleveren. Hij leende van Ruud H. geld om zuurstofflessen te kopen. Ook de „geldschieter" ging mee op karwei maar hij maakte de helpers van Johnny bang. De kraak ging niet door en Johnny zat met financiële moei lijkheden. Johnny: „Ruud voelde dat ik de zaak met Mazzilli niet zou doorzetten als ik de buit had gepakt. Daarom heeft hij - de an deren bang gemaakt". Daarna gelukte het contactman Ruud H. om Johnny voor het moordplan te interesseren. Maar Johnny bleef het onaantrekkelijk vinden, ook al omdat Jacobus C. de 53-jarige stucadoor die op de avond van het misdrijf zijn chauffeur was ervan wist. Vroeger was hij eens door hem „verklikt". Volgens Johnny stelde Ruud toen ook voor om deze Jacobus koud te maken. Johnny moest hem in de auto een nekschot geven. Maar later vond hij het beter om Jacobus meer bij de zaak te be trekken, omdat hij zelf liever niet meer optrad als Johnny's chauffeur. „Ruud is een laffe, smerige figuur", aldus Johnny. Advocaat, mr. Th. R. Bremer, liet op Johnny's verklaring een knap pleidooi volgen, waarin hij het leven van de eenzame beroeps misdadiger analyseerde. De jon gen die als zoon van een Indone sische moeder en een Nederland se vader al vroeg alleen kwam te staan en in een weeshuis opgroei de. Later wilde zijn stiefmoeder hem niet hebben. En toen verliet Johnny voor eens en altijd het huis. „Johnny is geschrokken van die levenslange gevangenisstraf", zei de advocaat. „De officier is uitge gaan van oog om oog, tand om tand. Het verschil tussen leven slang en een lange gevangenis straf is voor deze man een sprankje hoop op vrijheid en zonder hoop kan een mens niet leven". In haar laatste woord zei Adriana snikkend: „De spanning van de laatste jaren was ondraaglijk. Niemand kan dat begrijpen. Voor mij was het niet zo erg, maar voor de kinderen. Zij zijn de slachtoffertjes van alles. Zij zijn de enigen hie mij ecnt nodig hebben. Zij zijn acht en negen jaar." Donderdagmorgen 28 oktober doet de rechtbank uitspraak. ROMP/TILBURG De synode, debatten over de practische proble men van het priesterschap zijn gister morgen afgesloten. Aan de hand van richtlijnen van kardinaal Enrique Tarancon, die deze debatten ook heeft ingeleid, zullen de bisschoppen de resultaten van de besprekingen in hun eigen 12 taalgroepen naar be langrijkheid schiften en hun mening daarover in een rapport aan de sy node voorleggen. Gisterochtend heeft aartsbisschop Alberto Y Valderrama ook een begin gemaakt met de behandeling van het tweede grote thema van deze synode: de gerechtigheid in de wereld. Zijn inleiding legde het meeste ac- öent op de veroordeling van het ko lonialisme in al zijn vormen, op ge rechtigheid en solidariteit ten aan zien van de ontwikkelingslanden, geen aalmoezeniers maar een concrete inzet van de Kerk voor rechtvaardig heid en vrijheid, ook in eigen kring. Gisteravond heeft mgr. drs. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, geprotesteerd tegen dë informaties van „Operatie Synode" over de bis schoppensynode in Rome. In een ver gadering te Tilburg voor volwasse- penkatechese gaf hij als zijn mening, dat „Operatie Synode" stemming maakt tegen deze belangrijke bis schoppenvergadering. (ADVERTENTIE) MEUBEUAND op de Femina. Zelden was Femina zó woon- ideeënrijk. Alles wat nieuw is, is er. Kom óók. STOCKHOLM (DPA) De Nobel prijs voor geneeskunde 1971 is gis teren toegekend aan de Amerikaanse hormonenspecialist Earl Wilbur Sutherland uit Nashville (Tennessee) DEN HAAG (ANP) Binnen en kele maanden zal het wetsontwerp inzake abortus-provocatus worden ingediend. Aan dit wetsontwerp zal de gedachte ten grondslag liggen dat het leven van de ongeborene eigen waarde heeft en slechts om zwaarwichtige redenen zal mogen worden verstoord. Premier Biesheuvel kondigde dit aan in zijn antwoord aan de Kamer, gisteren bij de algemene beschou wingen. De vraag of de „pil" in het zieken fondspakket kan worden opgenomen, moest hij ontkennend beantwoorden mÊSÊÊKm (Van onze correspondent) UTRECHT Een omfloerste dood kist, behangen met kransen, (zie foto) dat was het protest van de Nederland se Hartpatiënten Vereniging tegen het. feit dat in liet Academisch Zie kenhuis in Utrecht nog steeds geen hartoperaties worden verricht. De Nederlandse Vereniging van Hart patiënten, onder leiding van voor zitter H. S. Fievet, protesteert hier mee voor de tweede maal dit jaar te gen het uitblijven van hart- en vaat- operaties in het Utrechtse ziekenhuis. Men had na de eerste demonstratie op 25 januari van dit jaar beloofd dat op 1 oktober de hartoperaties weer zouden beginnen om uit de moeilijkheden te komen die ontstaan waren door het ontslag van prof. Wieberdink. Na de actie van de hartpatiënten werd de delegatie uitgenodigd voor een gesprek met de ziekenhuisdirec- tie. Aan dat gesprek namen ook, prof. dr. I. A. Diepenhorst, voorzitter van het ziekenhuisbestuur en geneesheer directeur J. Th. A. Cappetti en de eeonomisch-directeur L. P. de .long. van het St.-Antoniusziekenhuis in Utrecht deel. In dit gesprek, zo bleek na afloop, zijn de hartpatiënten vol ledig op de hoogte gebracht van de stand van zaken in heide ziekenhui zen, waai- wordt gewerkt aan de tot standkoming van een gemeenschap pelijk chirurgisch hartcentrum. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Geen land is in staat de milieuproblemen individueel op te lossen. Een wereldwijde aanpak is nodig om het milieu in de toekomst te beschermen. De beklemmende vraag is: zal de wereld hiervoor de solidariteit kunnen opbrengen? Zo begon premier Biesheuvel gistermorgen in de Tweede Kamer zijn antwoord op de beschouwingen over liet regeringsbeleid. De premier had de hoop dat op de volgend jaar in Stockholm te houden internationale conferentie over de milieubescherming een begin kan worden gemaakt met een mondiale aanpak. De minister-president vond het uitermate belangrijk dat de vraag stukken voor de bescherming van het milieu grondig worden bestu deerd. Daartoe is ook ingesteld de wetenschappelijke raad voor het kabinetsbeleid, welke raad het ka binet moet voorlichten over nood zakelijke maatregelen die voor de toekomst nodig zijn. De regering beseft dat zij tot een herwaardering van het milieubeleid moet komen. „De vervuiling is ech ter geen probleem van de Westerse landen alleen. De Wolga is net zo vervuild als de Rijn." Biesheuvel zag niet zo veel in de remedie van oppositieleider Den Uyl: meer socia lisatie van de produktie. Over het financieel-economische beleid zei de premier: „Centraal staat de noodzaak de hoog opge zweepte inflatiegolven tot bedaren te brengen. Daarvan raakt nagenoeg geheel ons volk doordrongen. Slagen wij er niet in de overbesteding te matigen, dan krijgt ons land de ko mende jaren te maken met een voorthollende loon- en prijsstijging, een belangrijke terugval in de eco nomische groei, een duidelijk toe nemende werkloosheid en een aan houdend groot tekort op d'e betalings balans. i Minister-president Biesheuvel be streed dat in het bezuinigingsbeleid met de botte bijl is gewerkt. „Naast verantwoorde bezuinigingen is er ruimte gegeven voor de oplossing van problemen die de meeste urgen tie hebben. Ondanks de ingrijpende operaties om de uitgaven meer in overeenstemming met de inkomsten te brengen, zullen verdergaande maatregelen onontkoombaar zijn." „Wij moeten nu de basis leggen voor tal van verbeteringen die na 1972 moeten worden verwezenlijkt: optrekking aow, volksverzekering arbeidsongeschiktheid, optrekking belastingvrije voet, verdere opvoe ring van de woningbouw. De enige weg die leidt lot opvoering van deze voorzieningen is de gezondmaking van de economie. Ons beleid is daar op gericht en daarom is het een alleszins sociaal verantwoord beleid," aldus Biesheuvel. De suggestie vanuit de Kamer om een belastingheffing op bromfietsen in te voeren, kan niet op korte ter mijn worden gerealiseerd. Deze sug gestie kan daarom geen alternatief vormen voor de huidige plannen tot tariefsverhoging voor auto's. De rege ring zal wel her-invoering van een bromfietsbelasting op langere termijn onder ogen zien. Deze belasting werd in 1955 afgeschaft. Over de verhoging van de biblio theektarieven zei de premier, dat een eigen bijdrage redelijk is. De verant woordelijkheid daarvoor ligt bij de besturen. De maximum-jaarcoritribu- tie van 6,50 wordt opgetrokken t/)t (ADVERTENTIE) Modern Masters of Time mi 10,Dè jeugdtarieven worden voor een grotere groep jongeren toe pasbaar. Op korte termijn „anders is het te laat" zal de regering een beslissing nemen over de wijze waar op op zinvolle wijze steun gegeven kan worden aan de dagbladpers. Wat betreft de bevriezing van de kinderbijslagen voor het eerste en tweede kind wordt op een SER-ad- vies gewacht. Als dit advies binnen is zal het kabinet zo gauw mogelijk zijn standpunt bepalen. Over andere sociaal-economische problemen wor den ook nog adviezen van de SER in gewacht. Voor de alternatieve tegenvoorstel len van de oppositie die minder geld voor defensie en meer voor onderwijs en vorming en woningbouw wil uit geven, had minister Nelissen (Finan ciën) veel waardering. Hij vond dit temeer omdat de tegenbegroting van de oppositie volgens hem niet zo ver schrikkelijk veel met die van het ka binet Biesheuvel verschilde. Maar hij noemde de tegenvoorstellen onaan vaardbaar, omdat die tot een verzwa ring van de belastingdruk leiden. Het gevaar is dat die zwaardere belas tingdruk in lonen en prijzen wordt afgewenteld. Den Uyl (PvdA) toonde zich stom verbaasd over dit argument. Want, zei hij, in het regeerakkoord werd gesproken over een verzwaring van de belastingdruk mei 0,3 oercent. U komt uiteindelijk op 0,8 percent, dat is maar liefst 166 percent meer. NIJMEGEN (ANP) Negentig in gevechtstenue gestoken politieagen ten hebben gistermiddag uit het cen trum van Nijmegen zestig woonwa genbewoners verjaagd, nadat die bij het gebouw van sociale zaken waren begonnen met het op straat storten en in brand steken van op vracht auto's meegevoerde autowrakken en schroot. De woonwagenbewoners, die ook woensdag in Nijmegen al demonstra ties hielden omdat zij een uitkering uit de bijstandswet verlangden als compensatie voor de lage prijzen in de schroothandel, kwamen gisteren in optocht naar het stadscentrum te rug. Terwijl een deputatie van be woners zonder resultaat bleef on derhandelen met de directie van so ciale zaken, dromden de bewoners van het regionale woonwagencen trum samen voor het gebouw, dat was afgegrendeld door de politie. Het autowrak dat ter versperring werd afgeladen voor de ingang van het politiebureau, werd direct door takelwagen opgeruimd. Twee demonstranten die over de wegafzetting waren geklommen, werden gearresteerd. In de middag, toen het duidelijk werd dat de delegatie geen succes zou boeken, begonnen baldadighe den, die hun hoogtepunt vonden in het versperren van de rijbaan met schroot, dat in brand werd gestoken. Het risico van de afwentelingen is dan toch wel veel groter, aldus Den Uyl, Minister Nelissen liet blijken wei nig te voelen voor een belasting op plezierboten, omdat die te weinig zou opbrengen. Bij een belasting van non- derd gulden per boot per jaar, zou de opbrengst zo'n 6 miljoen bedragen. Afschaffing van de motorrijtuigenbe lasting met gelijktijdige verhoging van de benzine-accijns, wat een be sparing' op de controle betekent, noemde hij geen billijke zaak omdat bij de motorrijtuigenbelasting reke ning wordt gehouden met de zwaarte van de auto. LIENDEN De kerkeraad van de Hervormde Gemeente in het Betuwse Lienden heeft, on der voorzitterschap van domi nee Van Wijnen geweigerd haar kerk beschikbaav te stellen voor een huwelijk tussen een Hervormde inwoonster van Lienden en een Gereformeerde Zwollenaar. Als motief wordt aangevoerd dat het onduldbaar is dat een Gereformeerde dominee in de Liendense Hervormde kerk voorgaat. Deze gereformeerde ds. Hogenhuis uit Zwolle is een vriend van de ouders van de bruidegom. Daarom had het bruidspaar hem gevraagd het huwelijk in te zegenen. (ADVERTENTIE) We vallen vandaag maar direct met de deur in huis. Kijk, wij maken ons ernstige zorgen over de mentaliteit van dit kabinet. Het lijkt'wel of de mannen van mooie Barend de moed nu al hebben opgegeven. Al die on heilsvoorspellingen over immense ga ten in begrotingen, hebben de man nen niet zo optimistisch gestemd Maar minister Van Agt (wel haar stukje? geen haarstukje?) heeft er wat op gevonden: „Heer. laat dit. „gat" aan vlij voor bijgaan". Omgeslagen wagen: carnaval, Op deze donkere vrijdag, althans in het jaar 1917, werd de legendari sche beeldschone spionne Mata liari geëxecuteerd. li: Waarna ik er voor vandaag verder het zwijgen toe doe. MERIJN. (ADVERTENTIE) telkens weer met tijd uitgespaard door vereenvoudigd intern transport. Bel voor nadere dokumentatie PARIJS (AFP) In de loop van gistermorgen zijn in Parijs lioe lan ger hoe meer metrotreinen gaan rijden. Na een oproep van de vak bonden het werk te hervatten ver wacht men dat de metro vandaag weer volledig zal functioneren. (ADVERTENTIE) Voordelig reizen na 6 uur 's avonds. (Elke avond, behalve vrijdags en zondags.)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9