Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten spreken over veertarieven 1# Nieuwe weg Waterland kerkje/ St.-Kruis berijdbaar ITT Vragen van VMZ over ethyleenfabriek van Dow Chemical GE- Nota over weren van schepen in haven Vlissingen MET GEDEPUTEERDE VAN POEUE STERK EN STOER ceMeurtS m Bazaar in Terneuzens diensten centrum geopend femsna |24 Antwerpen stad streek 3 1 A. J. Overbeek benoemd tot directeur arbeidsbureau Minder koud 19 waterstanden hoogwater SCHAUB-L0RENZ Ü3SÜÜS Öjótt*1 jam koopt wil f ruit proeven TIJDELIJK 1.81 ZWAARDEMAKER Ad Havermans kampioen ploegen ahcy' Peter Stuyvesant, jongste der wereldmerken Nieuw in Europa... MENTHOL de koelere smaak van Peter Stuyvesant Menthol. Koop vandaag nog Peter Stuyvesant Menthol, zoveel zachter, zoveel frisser ènu geniet zoveel meer! Vrijdag 15 oktober 1971 (ADVERTENTIE) Tissot-dealers en service over de gehele wereld Tissot Super T12 Electronisch- duikerhorloge. Super-waterdicht. Met, datum. Edeistaal f 450,- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Naar gisteren werd bekendgemaakt is de heer A. J. Overbeek met ingang van 1 okto ber benoemd tot directeur van het bijkantoor Huist van het Geweste lijk Arbeidsbureau Terneuzen. De heer Overbeek behaalde in 1960 het diploma gymnasium A en studeerde daarna vier jaar in de Duitse taal en letterkunde aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Op 18 juli 1966 trad hij als arbeids bemiddelaar in dienst bij het Ge westelijk Arbeidsbureau te Zierik- zee. Op 1 november 1966 volgde zijn overplaatsing naar het Gewestelijk Arbeidsbureau te Terneuzen, waar ■tij werd aangesteld als adjunct- eugdconsulent. In 1970 werd hij jeugdconsulent. Bij de stichting tot opleiding voor sociale arbeid in Haarlem behaalde de heer Overbeek de vakdiploma's voor middelbare sociale arbeid en voor hogere sociale arbeid. Hij volgt de heer A. H. Heidoorn op, die op 1 augustus naar Hoogeveen is vertrok ken, waar hij plaatsvervangend di recteur van het Gewestelijk Ar beidsbureau is geworden. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.M.I. op donderdag om 18.00 uur: Minder koud met af en toe regen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.- en max.-temp.: om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 0 iot 4; min.-temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal; max.-temp.: van onge veer normaal tot 3 graden boven nor- naai; kans op een droge periode van ninstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. BSS Konstanz 278, onv. Rheinfelden 177, pl. 1; Straatsburg 144, pi. 6; Plittersdorf 278, -1; Maxau 331, -4; Plochingen 129, -3; Mannheim 138, al. 9: Steinbach 126, pl. 14; Mainz 162, pl, 4; Bingen onv., Kaub 77, pl. 1; Trier 230, -9; Koblenz 84, pl. 1; Keulen 26, pl. 5; Ruhrort 175, pl. 4; Lobith 783, pl. 2; Pannerdense kop 761, onv.; Nijmegen 1580, -2; IJssel- kop 737. pl. 1; Eefde IJssel 254, -4; Deventer 148, pl. 3; Monsin 5456, pl. 4 Borgharen 3845, pl. 45; Belfeld 1089, pl. 2; Grave beneden de sluis 500, -1. (Van een onzer verslaggevers) WATERLANDKERKJE - SINT- KRUIS Maandag wordt de nieu we, door provinciale waterstaat aan gelegde, ontsluitingsweg Waterland kerkje - Sint-Kruis voor het verkeer opgengesteld. Deze weg is tot stand gekomen in nauwe samenwerking tussen het waterschap Het Vrije van Sluis, de gemeente Aardenburg (Sint-Kruis is een woonkern van deze gemeente) en provinciale wa terstaat. Waterstaat voerde de directie bij de bouw, Aardenburg financierde voor en ook Het Vrije van Sluis droeg zijn steentje bij. De weg is aangelegd op het tracé van een be staande weg bij Waterlandkerkje en de in zeer slechte staat verkerende Molenstraat bij Sint-Kruis in de voormalige kleine boompolder. Tus sen deze twee bestaande wegen is een geheel nieuw verbindingsstuk gemaakt, dwars door de passageule- polder en voor het eerst in de ge schiedenis kan men nu rechtstreeks van Sint-Kruis naar Waterlandkerk je rijden. De allereerste plannen voor deze nieuwe tertiaire weg wer den reeds ter tafel gebracht zojn jaar of vijftien geleden en begin vorig jaar werd eindelijk de eerste aanzet voor deze weg gegeven. De nieuwe weg, die 7 km lang is, heeft meer dan twee miljoen gulden ge kost en maakt het zowel voor het gebied rond Aardenburg als het Bel gische achterland veel gemakkelij ker om b.v. naar het „oostelijk" deel te rijden. Hoewel de weg nu is opengesteld voor het verkeer is hij nog niet helemaal gereed. „Maar de werkzaamheden die er nog aan moe ten gebeuren leveren geen belem mering op voor het verkeer", aldus de heer Van der Linde van de provinciale waterstaat. „Wij zijn er zeer blij mee", aldus gemeentesecre taris J. M. Paridaen van Aarden burg. „Hiermee is een lang gekoes terde wens in vervulling gegaan". Morgen, zaterdag 1 okt. Bergen op Zoom 2.02 en 14.20 Hansweert 1.08 en 13.23 Terneuzen Q.36 en 12.53 Vlissingen 0.06 en 12.25 Wemeldinge 1.51 en 14.10 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/TERNEUZEN Gedeputeerde M. van Poelje bespreekt vanochtend in het ge meentehuis van Terneuzen de mogelijke verhoging van de veer tarieven met de gemeentebestu ren van Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Van Poelje wil de ge meentebesturen inlichten over de ge gevens waarover het provinciaal be stuur tot nu toe beschikt (zoals be kend wil minister Drees de veerta rieven met gemiddeld 35 procent verhogen). Vervolgens krijgen de gemeentebesturen de gelegenheid hun mening over de plannen van de minister kenbaar te maken. Aange nomen mag worden dat van de kant van de gemeentebesturen ernstige bezwaren tegen de voorgenomen ver hoging van de tarieven naar voren zullen worden gebracht. Een vraag die zeker aan de orde zal komen is: wat kan er nog gedaan worden wanneer Zeeland niet onder de verhoging van de tarieven uit komt. Het gesprek tussen de heer Van Poelje en de gemeentebesturen zal o.a. worden bijgewoond door de di- reeeur van de Provinciale Stoom bootdiensten. (ADVERTENTIE) Nieuws van ITT Schaub Lorenz is altijd goéd nieuws. Ook nü weer. Kijk eens aan. Het nieuwste staaltje van techniek heet Sensomatic. Knoppen hebben afgedaan, zijn volledig verleden tijd. U tipt alleen het kanaal van uw keuze aan en floep, daar hebt u het beeld. Een staaltje van techniek die ITT ook toepast bij de ruimtevaart elektronika. U kunt zelf mééregelen. De kleursterkte en de kleurtoon. Met een schuifregelaar, da's ook nieuw. ITT Schaub Lorenz: fijn om naar te kijken, mooi om te zien. In notenhout, edelfineer of wit. Alstublieft. i (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op de hoorzit ting in het raadhuis van Terneu zen in verband mét hét eventueel verstrekken van een hinderwet vergunning aan Dow Chemical voor de verbouwing van een ethy- leenoxydefabriek, heeft mevrouw mr. C. Kannegieter, de voorzitster vau de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, een reeks vragen hier over gesteld. Bij het produktieproces wordt in plaats van lucht in het ver volg gebruik gemaakt van zuive re zuurstof, te leveren door het Iuchtscheidingsbedrijf Air Pro ducts. De heer P. M. van Wijck, die op enkele honderden meters van het Dow-complex woont, maakt er be zwaar tegen dat er weer een nieu we fabriek dichter bij zijn woning gebouwd zou worden, waardoor hij last zou krijgen van de geluidshin der. Ir. J. B. Hoek, bedrijfsleider van de thyleenoxydefabriek van Dow Chemical, wees erop dat het hier geen nieuwe fabriek betreft, maar alleen een interne wijziging van de bestaande, zodat er geen sprake van is dat er een nieuwe fabriek dichter bij het huis van de heer Van Wijck zal verrijzen. Bovendien hebben nauwkeurige geluidsmetingen in en buiten de ethyleenfabriek aange toond dat het geluid volgens de nieu we produktiemethode beduidend minder is dan vroeger. Op vragen van mevrouw Kanne gieter atwoordde ir. Hoek dat er in de verbouwde fabriek geen zwavel- verbindingen en koolmonoxyde vrij komen. Er zal verder geen zilver in het afvalwater terechtkomen. Mevrouw Kannegieter vroeg ver der wat er,zou gebeuren wanneer,de koelihstallatie voor de opslag van ethyleenoxyde defect zou raken. Van Dow-zijdé werd hierop" meegedeeld dat er twee koelinstallaties aanwezig zijn, waarvan één als reserve; waar door de overcapaciteit van de Koel installatie honderd procent bedraagt. In de restgassen bij de fabricage van ethyleenoxyde zal geen stikstofoxy- de voorkomen, omdat er met zuivere zuurstof gewerkt wordt. Mevrouw Kannegieter informeerde ook nog naar de reden waarom om de compressoren van de fabriek een driewandige betonnen bunker wordt gebouwd en of deze voorziening wel afdoende zal zijn. Ir. Hoek zette uit een dat uit preventieve overwegin gen deze zware ommanteling van de compressoren buiten de eigenlijke fabriek is gebouwd, zodat bij even tuele brand geen schade aan de ethyleenfabriek zelf veroorzaakt kan worden. De betonnen bescherming van de compressoren heeft een over capaciteit van 300 procent, aldus de Dow-man. De ethyleenoxydefaibrieik zal geen fakkel krijgen. Een andere vraag van de VMZ- voorzitster was of de verbouwde fa briek voor de omgeving stank zal verwekken. Ir. Hoek zei hierop dat de afblaaspijp zo hoog zal reiken dat zelfs onder de ongunstigste omstan digheden geen meetbare concentra tie van restgassen op de begane grond aanwezig zal zijn. Op de klacht van de heer Van Wijck dat hij ervaren heeft dat het geluid van de Dowfabriek 's nachts harder is dan overdag, moest ir. Hoek toegeven dat men doorgaans 's nachts meer geluiden waarneemt dan overdag. Ook speelt een rol dat Dow ook 's nachts volledig in wer king is. v ADVERTENTIE) NEEMT VAKER zonder kleurstof en conserveermiddel DRONTEN (ANP) Bij de nati onale ploegwedstrijden in Oostelijk Flevoland is donderdag de heer A. Havermans uit Zevenbergsehenhoek ais beste Nederlandse ploeger uit de bus gekomen. Hij won het onderdeel rondgaande ploegen. Tweede werd B. Beijens uit Ho- gerloon en P. J. Jongejan uit Texel eindigde als derde. Bij de tweescha- :'-ige heen-en-weer-gaande ploegen werd J. Peetoom uit Zwifterbant kampioen van Nederland. M. ten Engelman uit Poortvliet bleek de beste te zijn bij de eenscharige heen- en-1weer-gaanide ploegen. In totaal hebben 108 ploegers aan de wed strijden deelgenomen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Mevrouw J. As- choff-Stierman, de echtgenote van de burgemeester van Terneuzen, heeft in het dienstencentrum „De Schakel" onder grote belangstelling de bazaar geopend ten bate van het bejaarden- werk. Mevrouw Aschoff stak in haar openingstoespraak allen die aan deze fancy-fair hebben meegewerkt een pluim op de hoed. Naast vele resul taten van handenarbeid die te koop worden aangeboden, kunnen de be zoekers deelnemen aan allerlei spel letjes, een rad van avontuur en een loterij, waarvan de opbrengst even eens ten goede komt aan de activitei ten van het dienstencentrum. Op de foto: mevrouw Aschoff betreedt de bazaar nadat zij een gordijn dat voor de ingang was gespannen had ver wijderd. (ADVERTENTIE) van8t/m 19 oktober. Open van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur. Zondag van 10 tot 17 uur. Entree f3.50 Kinderen tot 12 jaar f2.- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De directeur van het Havenschap Vlissingen-Oost zal een nota samenstellen over do bevoegdheden die het havenschap bezit om schepen met een gevaarlij ke lading te weren, ofwel deze naar een afgelegen hoek van het haven gebied Vlissingen-Oost te dirige ren. De raad van bestuur van het ha venschap sprak gisteren over de ri sico's die een zeehaven loopt, door de aanwezigheid van schepen met een gevaarlijke lading. De Vlis- singse wethouder I. Filius had er aan herinnerd dat men enkele maand engeleden het asfalttransport- schip Panther, dat buitengaats scha de had opgelopen, op de rede van Vlissingen heeft moeten toelaten, waar het schip op nogal riskante manier van zijn lading is ontdaan, „Welke bevoegdheden bezit het ha venschap in geval een dergelijk schip in de haven wil afmeren?" vroeg de heer Eilius zich af. De voorzitter van de raad van bestuur van het havenschap, mr. J. van Aartsen, vond het probleem be langwekkend genoeg om het aan de havenschapdirectie in studie te ge ven. Wellicht zullen industrie en bedrijfsleven bij deze studie worden betrokken. „De aanwezigheid van een reparatiewerf in Vlissingen-Oost trekt vanzelfsprekend ook schepen aan die er. zodanig aan toe zijn dat zij een gevaar voor de omgeving kunnen vormen", zei mr. Van Aart sen. De heer Filius kwam daarop met de suggestie, de binnenlopende sche pen te splitsen in schepen met ge vaarlijke en die met ongevaarlijke lading, en deze laatste aan aparte kades of steigers te behandelen. De nota zal binnen een half jaar aan da raad van bestuur van het haven schap worden uitgebracht. (Vervolg van pagina 1) Veel narigheid kan voorkomen wor den door verschillende bedrijven over een grotere oppervlakte uit te „sme ren" dan tot nu toe het geval was. Voor de problemen in Antwerpen is dit volgens professor Heiindrikx al geen oplossing meer. Hij heeft ook een pessimistisch toe komstbeeld geschetst voor het ver dronken land van Saeftinghe. Het zal, aldus de heer Heijndrikx, onherroe pelijk schade ondervinden van de op warming van het Scheldewater, die het gevolg is van het feit, dat steeds meer bedrijven Schelde-water als koelwater gebruiken. Dat geldt onder meer ook voor de thermische centrale in Kallo en de kerncentrale bij Doel. Woordvoerders van beide centrales hebben gisteren in antwoord daarop verklaard, dat die opwarming zo mi nimaal zal zijn, dat deze nauwelijks meetbaar is. Volgens hun commen taar heeft professor Heijndrikx met zijn sombere toekomstbeeld de situa tie wat te zwaar afgeschilderd. (ADVERTENTIE) STUYVESANT

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3