Zeeland als land van de brass-bands Weer kritische kalender van Paul Weberraak! ZUURSTOFDOUCHE" VOOR DE DOUANE u(>, mr,Ln rnn kruip-er-onders Nederland femina Zwitserse vliegramp veroorzaakt door bom kunst cultuur Emotie en boeken en Beatles Waarheid niet populair Standing en kroeg Kan-Hirohito papiep oor uw pen •>r> SCHILDERIJTJE VAN VAN DYCK GESTOLEN ahoy' MEL FERRER IN ZIEKENHUIS Numeiri premier de postgiro is gratis en gééft 2i% rente! dak makkelijk! Vrijdag 15 oktober 1971 i -/ WERELDKARTOENALE '71, zo als die te zien was in Knokke-Heist (295 cartoons van 113 artiesten uii 19 landen), komt van 23 t.m. 31 oktober in de Tiendschuur te Til burg. TANDARICA, het marionetten gezelschap uit Boekarest, begint zondag a.s. een tiendaagse toernee door ons land in Amsterdam. Eind hoven en Rotterdam worden ook aangedaan. DE LIEFDESBRIEF, het schilde rij van Vermeer, waarvan kelner Mario Rooymans een derde van de verflaag los kreeg door nonchalance, is momenteel een studieobject van een internationale restauratiecom missie. Dat gaat waarschijnlijk nog meer kosten dan de gevraagde som voor Pakistan. WEELDE, een aardig Belgisch plaatsje in de buurt van Baarle- Nassau, heeft op 23 oktober in het, parochiecentrum een heuse antiek beurs, met „oudheden" als spinne wiel, reliekschrijn, brons, porselein etc. IN MICKERY te Loenersloot: t.ot en met 17 oktober Traverse Theatre Company met „In the Heart of the Britisch Museum" en van 19 tot en met 24 oktober Pip Simmons Thea tre Group, waarschijnlijk met Alice in Wonderland of Do'It. In hot Cir cuit: Low Moan Spectacular op 7 oktober in Eindhoven en op 9 okto ber in Middelburg. BAKTI-Budaya, een dansgroep uit Indonesië o.l.v. Bernard IJzer- draat, komt van 18 tot 28 oktober .in ons land een programma van dans, wajang en drame van West-Java brengen. Onder andere te zien in Rotterdam en Eindhoven. KINDEREN van artiesten krij gen in Sulz (Bayern) hun eigen school-internaat. Voor 600.000 mark wordt er een gebouw neergezet, om de lagere schoolkinderen op te van gen als hun artistieke ouders op toernee zijn. Het lijkt erop, dat galerie MICRO te OOSTERHOUT, drijvend op de inzet van twee enthousiaste plaatse lijke kunstenaars, haar draai begint te krijgen. Momenteel is er een sympathieke expositie te zien met keramiek en miniatuurtjesvan LEN PEPERKAMP. Grappige e/l dromerige vormen, met meer gevoel voor details dan monumentaliteit in klei gebakken. Met een speels ge voel voor verhoudingen „doen" de bescheiden aardewerk-fantasieën het ruimtelijk vaak góed. ROBERT RO- dG heeft er een 18-tal olieverf-doe ken opgehangen, die de stemmingen in ons huidige bestaan trachten vast te leggen in momenten van kleur en beweging. Er is een positieve ont wikkeling in zijn werk te bespeu ren, waaraan de „school van Grassè- re" niet helemaal vreemd is. Zijn jongste doeken hebben, in vergelij king met ouder werk, meer vaart en harmonie gekregen. Bij BOYMANS-VAN BEUN1N- GEN te ROTTERDAM zijn momen teel tentoonstellingen, die uw aan dacht verdienen. Tot 7 november een bezienswaardige e xpositie van MAN RAY, 81 jaarAmerikaan in Parijs, dadaïst, surrealist, maar vooral individualist; schilder, objec- teur, fotograaf en filmer. Een veel zijdig mens, die een bewogen stuk kunsthistorie van deze eerste eeuw helft representeert. Dit weekend is de laatste kans om in het Rubenshuis te ANTWERPEN te gaan kijken naar „RUBENS EN ZIJN TIJD"; een expositie die enor me belangstelling trok. Er ivorden 91 tekeningen getoond, waaronder L16 van Rubens, 4 van A. van Dijck en 17 van Jordaens. Overigens expo seert in deze stad ook nog tot 24 oktober HANS BEERS uit Zeven bergen. Dat is in de Art galerie vin de GRAND BAZAR aan de Groen plaats. De trombonisten van de brass-band Kloetinge weten van wanten. Een actiegroep .met vertegenwoor digers uit de bibliotheekwereld in Noord-Brabant heeft openlijk protest aangetekend tegen de maatregel van de regering met betrekking tot het openbaar bibliotheekwerk. Het gaat daarbij natuurlijk, zoals dat op dit ogenblik betaamt, om het geldver laging rijkssubsidies, subsidiestop nieuwe projecten en verhoging con tributies. We zullen de laatste zijn om niet te zeggen, dat dit een be roerde zaak is. Het openlijke protest ademt echter een dergelijk emotio nele negatieve opstelling, dat het wel ter kennisgeving aangenomen zal worden. Een dreigement als we zullen dan geen uitleningen meer kunnen verzorgen aan ziekenhuizen en bejaardentehuizen doet het emo tioneel wel goed, maar is nogal be neden peil. Evenals het protest on langs van de bibliotheken in West- Brabant tegen het vestigen van een regionale steunbibliotheek in Tilburg merk je nergens, dat het bibliotheek wezen hand in eigen boezem steekt. Is een herbezinning op het vele rou tine-werk ook niet noodzakelijk Worden de bibliotheken wel zo efficiënt mogelijk gerund Waarom vernemen we niets van mogelijke plannen om tot bibliotheekgemeen- daan om bibliotheek en onderwijs schappen te komen Wat wordt ge in een functioneel verband samen te brengen Waaom geen reële voorstellen om de bepleitte contribu tie-vrijdom voor bibliotheken in de praktijk mogelijk te maken Veel te veel subsidies zijn ook routine-ge baren geworden en vragen om door lichting. Misschien is het toch moge lijk om zelfs met minder geld toch méér te doen. De vorige week waren er en kele honderden Nederlanders in de Londense Royal Albert Hall tijdens het Engelse nationale con cours voor brass-bands. Onder hen veel Zeeuwen. In Zeeland maakt de brass-band de laatste jaren fu rore. Er zijn er nu acht, terwijl er twee in oprichting zjjn. Noord- Brabant telt daarentegen maar één brass-band. Hoe komt dat? „Het heeft te maken met de volks aard en vaak ook met een practi- sche noodzaak", vertelt Gerard van Loo uit Wolphaartsdijk, die een van de stimulators van deze blaasmuziek in het Zeeuwse land is. Wat zijn de kenmerken van een brass-band? „Het is een koperorkest in Engel se instrumentatie. Het bestaat uit maar zes instrumenten: de cornet, korter van bouw en milder van toon dat de trompet; alt-hoorn bariton: tuba (euphonium); bas-tuba en tron- bone. Er is sprake van een Engelse speelwijze: een minder strakke, wat weke toon met vibrato. Het vibrato is een heet hangijzer in ons land, omdat men vaak niet de juiste tech niek weet te hanteren en dan tot „gemekker" komt. De Léger des Heils-bands waren daar dikwijls sterk in en dat wekte afkeer. Er wordt met name een Engels repertoire, met zijn lange traditie, gespeeld. Dat is helemaal geschreven op de brass-bands. Bijna iedere in strumentalist is daarbij solist; in feite kun je geen vent missen. Bo vendien is het goed op de eigen waarde van de instrumenten ge schreven. Er is nu ook een beschei den Nederlands repertoire (Boekei. Boedijn) Het vierde kenmerk is, dat brass band muziek, maar in een sleutel geschreven staat. Uitsluitend in de viool (G-)sleutel, zodat amateurs er minder moeite mee hebben". Waarom is deze blaasmuziek i» Zeeland zo populair? „Niet alleen in Zeeland, maar ook in Friesland. Je kunt vanuit Zeeland een lijn, via Utrecht en Zwolle naar Friesland trekken. Op deze lijn zit ten de meeste Brass-bands. Dat wil dus zeggen een typische protes tants-calvinistisch en agrarische ge bied. Het type muziek schijnt het beste bij de volksaard aan te siui- ten; het is religieus gevoelig getint, hoewel het repertoire nu niet alleen maar koralen bevat, maar gaat tot Korfllên transcripties van Beatle- en Rolling iwivibii Stones muziek. Ook de bands zijn niet religie-gebonden. In katholieke streken (Brabant-Limburg) zijn vooral harmonie-korpsen in trek: deze zijn in tegenstelling tot de wat ingetogen brass-band lichtvoetiger", ger". sen. De brass-band is 'n zeer simpele zaak. Het Leger des Heils heeft m principe van dezelfde overwegingen gebruik gemaakt als de Engelse in dustrie. Daar komt bij, dat het Le ger des Heils een militaire organisa tie is en het bevel vanuit het Lon dense hoofdkwartier als een wet. gold, zodat deze muziek zich over de hele wereld verbreid heeft". Waarom neemt deze speelwijze in Zeeland de laatste tijd zo toe? „Ik ben er niet de grondlegger van, maar toen ik 5 jaar geleden weer terugkwam in Zeeland, had ik in de randstad brass-band ervaring achter de rug. St. Caecilia in Vlis- singen en de Leger des Heils-band De oorsprong van de brass band? „Deze staat met één poot in de industrie en met een andere poot in de religie. En dan in Engeland. Ook d"e Engelse industriëlen kregen bij de opkomst van de industriële revolutie een patriarchale zorg voor de vrije tijdsbesteding van de arbeiders. De brass-bezetting is toen voor hen uit gedokterd: de sax en de klarinet vielen bijvoorbeeld af als te moei lijk. In Nederland hebben harmonie en fanfare teveel de fout gemaakt symfonie-orkesten te willen naboot- in Goes waren toen de enige twee brass-bands in Zeeland. Onda in Middelburg schakelde over op deze bezetting. Ik speelde daarin trombo ne. Met enkele mensen hebben we toen, naar Engels voorbeeld, de com missie Zeeuws Brassband Festival opgericht om concerten en festivals te organiseren. Dat sloeg aan: volle kerken en zalen. De vrij eenvoudige muziek en het massale samenspel trok de mensen, terwijl ook het so- loypel geïntroduceerd werd. Diit was voor de verschillende korpsen mede aanleiding om verandering te over wegen. Nu zijn er brass-bands te Middelburg, VUssingen (2), Goes, De ook na 35 jaar in het hoge Holsteinse noorden Zuidduitser ge bleven graficus A. Paul Weber trekt zich weinig aan van de manier waarop hij door 90 procent van offi cieel en cultureel Duitsland stelsel matig wordt genegeerd en gedwars boomd. Opkijkend van de lithosteen heeft hij steevast twee korte zinne tjes als antwoord paraat: „Die Wahr- heit ist eben nicht popular en jnir macht es Spasz". De waarheid is nu eenmaal niet populair. En ik heb er plezier aan. Welnu, deze beide uit gangspunten zijn ook, in zijn veer tiende Kritischer Kalender, in de 27 gereproduceerde litho's zowel als in de ongelooflijk rake en spitse door Weber verzamelde teksten bij elk veertiendaags kalenderblad, volop terug te vinden. Strijdlustig in zijn ijveren voor vrede is Weber altijd al geweest. In de eerste wereldoorlog weigerde hij de officiersrang in het keizerlijke leger. In de Republiek Weimar trok hij in Simplizissimus en vele uitga ven van het Widerstandsverslag van leer tegen weer opduikend nationa lisme en de dolkstoot-legende. En alsof er niets aan de hand was ging hij er na 1931 mee door, tot Hitiers Gestapo hem in de jaren 1936-1937 opborg in de gevangenis en kamp. Aan deze tijd herinnert in de kalen der 1972 de verbijsterende en ver rukkelijke plaat van de gevangene die, zoals Weber deed, uit toiletpa pier een schaakspel knutselde. Al in 1951 maakte Weber de angst aanjagende litho (naderhand in een der eerste kritische kalenders opgenomen): „Produktion lauft wie der an". Een mijngang, skeletten duwen karretjes voort die overbela- den zijn met ijzeren kruisen. Die prent haalde hem de onverzoenlijke haat van Adenauer op de hals. In de nieuwe kalender heeft We ber uiteraard ook aandacht besteed aan verzoeningspogingen van Oost en West, zowel als het tegendeel daarvan. De beide soldaten die el kaar op het ogenblik van de wapen stilstand treffen op de frontlinie: „Und sie sprechen wieder mit ein- ander", zo goed als het onthutsend Kafka-achtig portret van Dubceck (met een pelskraag van bijtende ratten) onder het motto „Prager Frühling" met een tekst van Bertolt Brecht. Maar ook onder meer „Die Mutter", die tevergeefs probeert haar zoon te redden voor de afgrond van de oorlog, met een tekst uit 1928, van Kurt Tucholsky. Al lang voor anderen er aandacht aan besteedden, ging Weber tekeer tegen milieuvervuiling, giftige stof fen in het voedsel en tegen de sigaret als kankerverspreider (hij rookt zelf wel, bij voorkeur kleine Nederlandse sigaartjes). Dat kostte hem de vriendschap en gunst van een Hamburgs industrieel die ver pakkingsmachines voor de industrie maakt en die veel kunstenaars sti muleert. Deze thema's ontbreken ook dit jaar niet. Tot dit jaar toe heeft Weber zijn kritischer kalender (altijd stevig ge kartonneerd en voortreffelijk in de reprodukties) uit moeten geven in zijn Prove Clan Presse Verlag, nie mand wilde of durfde eraan. Dit jaar voor het eerst heeft Bruckmann in München (behorend tot het Ber telsmann concern) het wèl aange durfd, zonder Weber ook maar de geringste beperking op te leggen. Dat maakt het met name buiten Duitsland gemakkelijker om die ka lender via de gewone boekhandel te krijgen. En voor nog geen 15 DM is dat beslist de moeite waard. Kloetinge, Arendskerke, Oostkapelle en Kamperland. Bij minstens twee orkesten in Midden-Beveland be staan plannen over te gaan. Er zijn in Nederland 120 bands, waarvan de helft van het Leger des Heils. Er is nog steeds groei. In Brabant is er één in Nuenen. Meer dan de helft van de leden is onder de 30 iaar. Kunnen er ook praktische rede nen zijn om van harmonie-fanfare een brass-band te worden? „Ja, er zijn korpsen, die instru menten moeten vernieuwen; met een brass-band ben je iets voordeli ger uit. Bij harmonie-fanfare is er vaak nogal leden-verloop, ook omdat men het repertoire niet meer wil spelen; brass-band muziek is „in". En niet te vergeten; de minimale bezetting van een brass-band is 24 mensen (harmonie 35); terwijl je ook met 16 man nog aanvaardbaar kunt musiceren. De corpsen blijven aangesloten bij één van de vier bonden, die het afgelopen jaar voor het eerst een brass-band concours organiseerden. Ook hebben VARA, AVRO en NCRV brass-bands maga zines in hun radio-uitzendingen. De KRO niet; katholieken hebben har moniekorpsen"- Gehalte en plannen? „In vergelijking met de Engelse top, staat de Nederlandse top in cijfers uitgedrukt 10:7. Het Zeeuwse gehalte is te beluisteren tijdens het najaars-brass-band-festival op 27 no vember a.s. in de Grote Kerk te Goes. Alle Zeeuwse brass-bands tre den dan op, terwijl de Stafband van het Leger des Heils uit Amsterdam gast is", HENK EGBERS. Wij leven in een maatschappij van verpakkingen. Ook de grammo foonplaat gaat in prijs omhoog door de „bonbon-dozen", die er in de vorm van cassettes omheen worden gefabriceerd. De intekenprijzen wij zen dan in een richting, die moge lijk is. Bij de inteken-serie van Phonogram, die er tientjes afdoet wanneer je dit jaar nog tot de kopers gerekend wilt worden, be vinden zich overigens eën paar aan trekkelijke hapjes. THE RISE OF THE SYMPHONY (Philips-SAL 6707 013) bevat de zes sympfonieën op. 3 van Johann Christ. Bach; de symfonieën 52 en 53 van J. Haydn; symfonieën 35 en 40 van Mozart en de eerste en tweede van Beethoven. Daarmee wordt, zowel technisch als psychologisch de interessante ont wikkeling van de symfonie in dp 18e eeuw getekend; temeer omdat het uitvoerende orkest The Acade my of St. Martin in the Fields o.l.v. Neville Marriner, nogal studie maakte van de authentieke bedoe lingen der componisten. De symfo nieën van Bach gingen zelfs voor dp eerste maal de plaat op. Het wordt dan ook allemaal zeer conscentieus gedaan, zodat het studieuze en uit gekiende wel wat vreet aan net spontane musiceren. Het klinkt alle maal erg goed, en mooi. Alles bijeen: 8 kanten plaat, waarop een rijk stuk muzikale ontwikkeling op >ons af komt BEETHOVENS MISSA SOLEM- NIS (Philips 6799 001) is via 2 lp's, in een uitvoering door het Neder lands Radio Koor en Concertgebouw Orkest o.l.v. Eugen Jochem te op luisteren. Met de uitgekiende solis ten Agnes Giebel, Marga Höffgen. Ernst Hafliger en Karl Riddebusch wordt van dit emotionele werk een uitvoering gegeven, die er niet om liegt. Ondanks de aangedikte roman tische gevoelens en tegenstellingen, zal het voor velen één brok muziek blijven, waarop Beethoven heel zijn kunnen heeft botgevierd. Een per fecte uitvoering, waarop Jochem zijn eigen accent gelegd heeft. Na de pre-klassieken, zoals Vival di, Albinoni of Marcello, zijn nu de naamloze middeleeuwers aan de beurt om ontdekt te worden. Dat gebeurt door gespecialiseerde en sembles, niet alleen door het opspo ren van de oude handschriften, maar vooral door het opnieuw vervaardi gen van het bijpassende instrumen tarium. Het Engelse Musica Reser- vata is zo'n gezelschap dat ons laat kennismaken met ruispijpen, rebec- een, zinken en roertrommels die het begeleidend orkest vormen bij een collectie „MUZIEK VOOR KERK EN KROEG" (Philips 6833). Een wereld gaat voor óns open, primitie ve dus ijzersterke teksten en klan ken. Verfijning is hier ver te zoeken en de kerk is slechts aanwezig m wat frêle orgelklanken. Liefde, lust en oorlogsgeweld voeren de boven toon en dat smeedt wel een hechte band tussen de twintigste-eeuwer en zijn reeds lang vergane voorouders. Musica Reservata brengt dit alles met een geweldige perfectie, maar. wat meer is. ook met een eerlijke overtuigingskracht. Brieven ,uói aeze ruDrielc moeten met vol- fediqe naam en adres worden ondertekend. Bij pubiicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afqeweken. Naam en adres ziin dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven fverkort ot onverkort! betekent niet dat de redactie het in aile gevallen eens is met in houd, c.Q. strekking. Wat is de ideale toneelcriticus „Die is opgebouwd uit elkaar uitsluitende elementen hij moet man en vrouw zijn, jong en oud, naïef en sluw. Dat wordt dus een gek portret. Ik geloof in elk geval dat hij een zekere naïvi teit moet hebben. Als je het over de ideale landelijke opbouw van de kritiek hebt, dan zou ik willen dat er meer vrouwen over thea ter schreven. Dat zijn er maar enkele", aldus Daniël de Lange in Mickery/Mouth 12; een blad van het Mickery Theater, dat - in zijn nieuwe vorm - ter attentie wordt aanbevolen. (In vele kiosken verkrijgbaar). eindredactie henk egbers een onzer verslaggevers) vaatziekten kan veroorzaken. Ook grote tevredenheid van de doua- (ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Nog staan de douaniers aan de grens niet met gasmaskers de pas poorten te controleren. Zover is men nog niet gegaan, hoewel be-'' kend is dat de uitlaatgassen van de auto's voornamelijk door koolmonoxyde, onverbrande kool waterstof en lood een ernstige bedreiging vormen voor de ge zondheid van douanebeambten. Niet alleen de koolmonoxyde is van groot gevaar, maar vooral ook het lood in de benzine. Russische geleerden stelden onlangs nog vast. dat lood zenuwontstekingen, her- senaandoeningen, hart-, lever- en vaatziekten kan veroorzaken. Ook kunnen de voortplantingsorganen schade ondervinden. Mogelijk met deze wetenschap voor ogen wordt op het ogenblik bij de douaneposten te Vaals en Aken gewerkt met een apparaat dat iedere douanier tweemaal per dag 5 minuten „zuivere lucht" laat „happen". Zolloberinspektor Jozef Müller: „Niets nieuws. Dat gebeurt hier al vijf jaar. En het is broodnodig ook. De grensovergang ligt hier in een dal en de nare lucht blijft hier lang hangen. Vijf jaar geleden zijn we begonnen met de „zuurstofdou che", zoals wij dat noemen. Tot grote tevredenheid van de doua niers. Niemand slaat een beurt over". De uitlatingen van de heer Müller worden later bij de paspoortcon trole nog eens bevestigd. „De proef" van de grenspost in Vaals heeft inmiddels wel naam ge maakt. Omdat ook de douaniers aan de andere grensovergangen in de Duitse Bondsrepubliek dage lijks bloot staan aan stromen van duizenden auto's per dag heeft de Duitse regering besloten de proe ven in Vaals nauwlettend gade te slaan, „te bestuderen", om moge lijk ook de andere grensovergan gen te voorzien van een apparaat voor „zuivere lucht". (ADVERTENTIE) die dekens van AaBe. Waar je na 'n drukke dag 'n lange nacht onderkruipt. Warm, veilig, geborgen. Dekens van zuiver scheerwol; dus goed isolerend en ventilerend. In dolle dessins en klinkende kleuren. Ongelooflijk behaaglijk! SStP Kruip er maar eens onder. onder die dekens van AaBe! een veilig idee...'t is van AaBel! PARIJS (EFE) Een klein schil derij dat toegeschreven wordt aan de Vlaamse schilder Anthonie van Dyck (1599-1641), is verdwenen uit het kasteel van Chenonceaux aan de Loiie in Midden-Frankrijk. Toen de vermissing werd ontdekt, werd het kasteel dat als museum is ingericht direct gesloten. Het fouil leren van de circa 200 bezoekers leverde geen resultaat op. De waar de van het schilderij, voorstellende „kind met fluit", is niet bekend. VOORLICHTING op de Femina. Over gezond eten, een andere baan, de vakbeweging en nog veel meer. LONDEN (AP) De lilmprodu cent Mel Ferrer, voormalig echtge noot van Audrey Hepburn, is gis teren in een ziekenhuis opgenomen nadat hij in zijn woning was in gestort. Ferrer, die in 1908 scheidde, trouwde in februari van dit jaar met de Belgische Lisa Soekhotine. EEN GROOT AANTAL priesters in Slowakije mag van de autoriteiten het ambt niet meer uitoefenen, om dat „zij zich niet tot him strikt pries terlijk werk hebben verzet". UTRECHT (ANP) Tussen Ne derland en Groot-Brittamiië bestaan wat de kosten van de voeding be treft geen grote verschillen, ondanks verschillen in landbouwbeleid. Deze mededeling, die hij onthul lend vond voor hen die in zo'n kostenverschil de voornaamste be lemmering zien voor Engelands aan sluiting bij de EEG, deed minister if. P- J. Lardinois van Landbouw en Visserij gisteren in Utrecht. Hij opende daar hët symposium „Het voeden van Nederland, nu en in de toekomst", georganiseerd door de stichting „Toekomstbeeld der tech niek". De minister herinnerde aan een onderzoek, een jaar geleden onder nomen door de „Financial Times". Daarbij bleken de kosten van een bepaald voedselpakket het laagst te zijn in Belgrado. Madrid, Londen en Amsterdam, het hoogst in Stock holm, Rome en Brussel. Toenemende inspanning zal vol gens de minister nodig zijn voor ontwikkeling van het onderzoek op het gebied van voedingsmiddelen en voedingsmiddelentechnologie, ook inzake de kwaliteit en de verbete ring van het voedsel. Hij was er verheugd over dat het onderzoek naar verbetering van de „inwendige kwaliteit" van het voedsel, het ef fect ervan op mens en dier thans bij de afdeling voeding van de land bouwhogeschool te Wageningen en bij TNO mieer aandacht krijgt. Steeds nauwere samenwerking tussen de primaire produktie en de volgende schakels in het produktie- en verwerkingsproces is volgens de minister noodzakelijk wil het voed sel aan de eisen van gezondheid, kwaliteit en smaak voldoen. CAIRO (AFP) De president van Soedan, generaal Gaafar el Nu meiri, is premier van het nieuwe Soedanese kabinet, zo heeft het persbureau voor het Midden-Oosten uit Khartoem vernomen. De president heeft Maamoun Ab- ouzied, oud-lid van de Soedanese revolutionaire raad, benoemd tot se cretaris-generaal van de Soedanese Socialistische Unie. Evenals Wim Kan ben ik een oud- krijgsgevainigene van 't keizerlijke Jaipanse leger. Vanaf 28-342 tot 24-845 heb ik doorgebracht in ver schillende krijgsgevangenkampen en de „zegeningen" ervan duchtig aan den lijve ondervonden. Ik werd door kapitein v. d. Laimden - onze Ned. kampcommandant - benoemd tot „berichtensmokkelaar". Iedere krijgsgevangene weet wat je hier mee riskeert bij eventuele ontdek king door de Kempetai. Gelukkig is 't noodt zover gekomen. Wel zijn bij een bepaalde gelegenheid mij een paar tanden uit mijn mond geslagen door een Koreaanse bewaker. Ik heb deel uitgemaakt van de z. g. „Atjeh- panty", waarover dhr. C. v. Heekeren een boek heeft geschreven. De weg van. BJanlg Kadjeren naar Takeugon in het hart van Atjeh hebben wij berijdbaar voor motortransport moe ten maken. Na voltooiing hiervan werden wij te wenk gesteld aan de beruchte Moearo-Pakam Baroe- spoorweg. Wiim Kan kan en wil de „Japanse hel" niet vergeten en ook de oud tegenstanders niet vergeven. Ik vraag me af: „Heeft hij soms meer geleden, is hij soms erger vernederd als menigeen van ons? Heeft hij samis ook oneer geriskeerd Bij 't K. N. I. L. was ik een gewoon dienstplichtig soldaat, maar hier naast ben ik ook een eenvoudig christen. Ik ben er mij van bewust, dat ik beïnvloed ben dioor de verha len van 't Maka-Barata en de Rama- jana. Als eenvoudig christen kan ik vergeten en vergeven en door 't leizen van de, beidie Indiase verhalen, weet ik ook, hoe je als krijger een verslagen tegenstander moet behan delen. Ik raad dhr. Kan dan ook aan om zich te verdiepen in de Bhisma- parwa van 't Maka-Barata en vooral in de Ramajana van Walmiki. Het kan menigeen sieren om ook maar een beetje „Satria-ideeën" op te doen. J. SMITS, BREDA BREDA BERN (DPA) Het verongelukken bij Würlingen (kanton Aargau) op 21 februari 1970 van een vliegtuig van „Swissair" met 38 passagiers en ne gen bemanningsleden is waarschijn lijk het gevolg geweest van een bomaanslag. Tot deze conclusie komt een commissie van onderzoek. Belangrijkste aanwijzing voor op zet is een hoogtemeter van Japanse makelij, die destijds tussen de wrakstukken werd gevonden- De meters is van hetzelfde type als die welke dezelfde dag aan boord van een Caravallé van de Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij „AUA" werd aangetroffen, nadat zich een ontplof fing had voorgedaan. De AUA-ma- chine slaagde erin een noodlanding te maken. De meters zorgen er voor dat de bom op bepaalde hoogte ex plodeert. Uit het onderzoek is gebleken, dat het „Swissair"-toestel geen techini- sohe mankementen had. Kort nadat het toestel uit Zürich naar Tel Aviv was vertrokken, meldde de vlieger dat er rook en vuur aan boord was, vermoedelijk na een ontploffing en dat hij terugkeerde. Zijn laatste woorden waren: „We verliezen mo torvermogen rook aan boord ik kan niets meer zien torvermogen rook aan boord ik kan niets meer zien vaarwel we storten neer". Verdacht van de aanslag worden vier Jordaniërs. Het Zwitserse mi nisterie wan justitie heeft zich al tot de Jordaanse autoriteiten gewend. (ADVERTENTIE) juist,

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11