DE REDDING VAN HET PARTHENON IS IN VOLLE GANG de gemeenste Luchtvervuiling vijand van de Griekse oudheid Gifdeken ALS ZEUS DRIFTIG WORDT binnenland buitenland „Griekenland is eeuwig en geen regime van welke aard, kan daar iets aan veranderen", filoso feerde professor Spiro Marinatous toen hij onze verslaggever rond- voerde tussen de „oude steentjes" van het Parthenon op de Acropo lis in Athene. „En dat de wereld dat begrepen heeft, bewijst wel de liefde en de zorg waarmee de cultuurminnaars van onze tijd, de aftakeling van het belangrijkste bouwwerk uit de Griekse oud heid het Parthenon omrin gen, sinds is vastgesteld, dat er hoognodig moest worden ingegre pen om totale ineenstorting te voorkomen. Wij zijn de UNESCO en vele andere instanties dank baar, dat men geld en talent be schikbaar heeft gesteld voor de redding van het Parthenon, die zoals u ziet in volle gang is". Met deze woorden leidde professor Marinatous het exclusieve inter view in, dat hieronder volgt. On ze reporter maakte foto's van het kolossale werk, dat naar schat ting pas over twintig jaar gereed zal zijn en dan wordt verwacht, dat het Parthenon weer eeuwen mee zal gaan... tenminste wan neer het gesteente de ondermij ning door chemische stoffen die door de industrie worden „losge laten", zal kunnen weerstaan. De oude Grieken, die 2400 jaar geleden op de heilige berg Acropolis het Parthenon bouw den, zijn vergaan en hun stof is door do wind verwaaid. Maar het bouwwerk, dat zij creëer den staat (nog) overeind. Hoewel de tand des tijds er danig aan geknabbeld heeft. De chris tenen maakten er 1800 jaar terug een kerk van en de muzelmannen, die Griekenland bezetten en er vierhonderd jaar bleven, richtten het Parthenon in als moskee. Venetiaanse kanonnen schoten later op een soort kruitmagazijn dat de Turken tijdens hun strijd met Venetië erin hadden gevestigd en aardbevingen en erosie deden de rest. DE UNESCO trok zich hetlot van, Europa's boeiendste monument aan en men benoemde professor Spiro Marinatous tot algeheel toezichthou der en chef restaurateur op de Acro polis. Dezé man die volkomen a- politiek is en alleen maar de cultuur en de wetenschap dient in, zijn lan ge, -vruchtbare leven wees elk ver zoek van mij om hem te fotografe ren van de hand, met de woorden: „Het gaat om het Parthenon schiet u maar zoveel platen van het werk als u wilt,, maar ik ben slechts een pion. Ik wil u wel inlichten over het werk en de resultaten tot op heden. Iedere dag, weer of geen weer, ben ik hier te vinden en ik ken de Acropolis en zijn bewogen historie". De professor streek over zijn witte baard toen hij vertelde: „De ontploffing in het Turkse kruit magazijn van tweehonderd jaar ge leden heeft de fundamenten niet aangetast. De tufstenen onderbouw is echter door vocht aangevreten en met behulp van gammastralen heb ben we kunnen vaststellen, dat onze ergste vijand de luchtvervuiling van heden is. En dat geldt ook voor de friezen, die onherroepelijk aan scherven zouden zijn gevallen, wan neer we niet op het laatste moment hadden kunnen ingrijpen. Een team van zestig mannen, allemaal vaklui met liefde voor de „oude steentjes" is verleden jaar gestart met de res tauratie die echt nog wel twintig jaar in beslag zal nemen. De ergste zaken pakken we het eerste grote aantrekkelijkheid van de Acropolis, dat je er kunt ronddwa len zoveel je wilt". Terecht wees professor Spiro Ma rinatous op de gif deken, die kómen- de uit de industriële zone tussen Athene en Piraeus, zich 'over het monument had gelegd. „Dat is onze grootste vijand de rook en de met giftige stoffen geladen, dampen concentreren zich op hei TJattbouon omdat de heersende winden daf mo- gelijk maken. Zelfs de pittigste re genbui kan de invretende chemische bestanddelen niet losweken en op die manier wordt de buitenkant met de beeldhouwwerken eh de friezen aangetast. We hebben vergelijkingen De goden voor wie het monument was opgericht zullen zich danig aan rustverstoorders hebben ge- ergerd, maar toch bleven de voornaamste zuilen overeind staan en ze staan er nog te blakeren in de felle zon. Maar de ergste vijand van het Parthenon is de sluipmoordenaar, dié industriële beschaving heet. De afgelopen dertig jaar heeft het Parthenon meer te lij den gehad van ondermijning en ontreddering dan in de twintig eeuwen daarvoor. In 1967 constateerde men, dat het gebouw op instorten stond en dat-alleen-een di recte én intensieve restauratie het van 'de volledige ondergang kon behoeden. Mén sloeg alarm en dat was vóór de kolonels het bewind van Griekenland aan zich trokken. kunnen maken met marmer, dat in het. museum is opgeslagen en ge deelten van het fries der Panathenae- ën. Het marmer uit het eerste stuk is, nadat het gedurende 2400 jaar aan een natuurlijk klimaat was blootgesteld, nauwelijks aangetast, térwijl het marmer van het op zijn plaats gebleven stuk na enkele tientallen jaren van luchtvervuiling ernstig is beschadigd". De professor wrijft een stukje op de grond liggend marmer tot stof om zijn woorden te bewijzen- „Men heeft mij wel eens' voorgesteld een dak van plastic over het Parthenon te maken, maar dat' heb ik uit esthetische gronden afgewezen. Wat we nu doen, is het hele geouw ieder jaar een complete wasbeurt geven, terwijl mijn mensen de aangevreten stukken in zuilen en friezen verwij deren en repareren. Maar als de aantasting toch verder gaat, zullen we moeten overgaan tot het opber gen van de originele beeldhouwwer ken en deze vervangen door gietvor men op de oorspronkelijke plaats. Maar dat is het allerlaatste waar we toe overgaan. Eerst zullen we met natuurlijke middelen het Parthenon proberen te redden. Wel heb ik een bliksemafleider op het hoogste punt van het gebouw laten aanbrengen, wantgeloof 't of niet als god Zeus driftig wordt, kan hij heel wat onheil aanrichten Zelfs het Parthenon zal hij niet sparen. Bedenk wel, dat de antieke ruïnes het zonder dak moeten stelien sinds een brand de plafonds van het Par thenon verwoestte. En daarom ben ik ook niet zo bang voor luchtgolven van overvliegende straaltoestellen en helikopters, waarvan middel eeuwse kathedralen wel grondige last ondervinden. Maar foch streven we er naar, dat het overvliegende verkeer terzijde van Athene wordt geleid, waardoor de kans op bescha diging vanuit de lucht minder wordt. Maar stank en chemische verontreiniging kunnen we niet lei den. En het zijn juist deze factoren, die de grootste bedreiging vormen van het Parthenon. Men zegt wel eens, dat de drie miljoen bezoekers per jaar ook slecht zijn voor het monument, maar dat is niet het geval. Wel hebben de Duitse spij kerlaarzen van de nazi-soldaten in de afgelopen oorlog afbreuk gedaan aan de tufstenen trappen. Dat is afgelopen en onze wachters houden toezicht op het schoeisel van de gasten. We willen de plavuizen en treden niet bedekken, want dat zou grote afbreuk doen aan de esthetiek van het geheel. Bovendien is de Mensen met liefde voor „oude stenen" zijn aangetrokken. Vooraanzicht van het vervuilde Parthenon.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9