Bezwaren van scholen tegen voorstellingen Proloog Sluis Pedosan Verencomité roept automobilisten op voor demonstratie WMV* METING ^AN KOLEN DAMP ÏN SLOE U%0RN^ Open bejaardenwerk in w-Zeeuwsch-Vlaanderen BE~ Vrij kond „VRIJE VEREN" VRAAG! MINISTER OM NACHTBOOT ZUIDMOLUKKERS MOLESTEREN 14-.JARIGE .JONGEN UITSPRAAK DREES OVER BAALHOEK, TERWIJL ADVIES NOG NIET GEREED IS Zeeuwsch-VIaamse gemeenten spraken over verdeling woningcontingent femina stad streek GEUIT IN CULTURELE RAAD aterstanden CAPACITEIT hoogwater Ditishet recept: Kaasfonduevan Nedeziandsekaas. Vrije Veren slaat uitnodiging van Brandpunt af Foto-expositie bij jubileum Iris 61 Acht man in arrest ahoy' Vragen Dusarduijn Donderdag oktober 1971 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Als Proloog op deze voet doorgaat, dan zullen vele scholen bq de schoolvoorstellingen van deze toneelgroep ontbre- en. Er zijn nu al vier scholen in Goes en omgeving, die ernstig be zwaar hebben tegen de eenzijdige en tendentieuze manier waarop Proloog zich aan 12- en 13-jarige scholieren presenteert. Dat was in het voMge seizoen al zo, toen Proloog met stukken als „Vrijheid" en „Afbraak" kwam nu is het van hetzelfde laken een pak, met het voor Scholieren bedoelde, experimentele spel „Je hebt het!". Aan het woord: mevrouw H. A. de Vink-Olthof, bestuurslid van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit en in die hoedanigheid mede ver antwoordelijk voor het beleid inzake de schoolvoorstellingen in Zeeland. „De ZVU overweegt ernstig om bij Proloog aan te dringen op een veel- zijdiger repertoire. Waar men tegen woordig mee komt, is ongeschikt voor een vruchtbare discussie tussen pu bliek en acteurs. Na een Proloog schoolvoorstelling in het vorig sei zoen, kregen de acteurs tijdens de discussie zelfs de hele, met jeugdig publiek gevulde, zaal tegen zich", al dus mevrouw De Vink. Zij vervolgt: „Er was een jongen in de zaal, die uit nijd de discussiemicrofoon tegen de grond smeet. Als Proloog op deze voet voortgaat, dan zullen de scholen het op den duur laten afweten. In „Je hebt het" (dat vandaag in Mid delburg wordt opgevoerd) wordt, al dus mevrouw De Vink, bovendien zoveel lawaai gemaakt, dat de nega tieve tekst half verstaanbaar is. En dan het taalgebruik! Wat vindt u ervan, als men in een voorstelling voor 12- en 13-jarigen kreten de zaal inzwiept zoals „de agressie-ver grotende factor"?". Mevrouw De Vink sneed het pro bleem van de kritische schoolvoor stellingen van Proloog aan, tijdens een gisteren gehouden vergadering van de Zeeuwse Culturele Raad. Zij sprak mede namens haar mede-lid. van het algemeen bestuur, de heer P. de Jong, die als directeur van een school voor voortgezet onderwijs in Goes gezegd zou hebben: „Als het zo gaat, dan hoeft het van mij niet meer". De directeur van de Zeeuwse Cul turele Raad, de heer H. Koch, gaf mevrouw De Vink weerwoord. „Het probleem blijft altijd: hoe breng je kritisch toneel aan de schooljeugd, zonder de kinderen en de docenten ermee te laten zitten? Overigens heb ben de schooldirecties tot dusverre, zelfs nadat het ze gevraagd werd, niet meegedeeld, dat men naar hun mening beter met de schoolvoorstel lingen in deze geest zou kunnen stop pen", aldus de heer Koch. De heer A. van Geesbergen, die de vergadering presideerde, gaf me vrouw De Vink de raad, om de zaak bij de ZVU en mogelijk via deze bij de Stichting Cultuurspreiding Zeeland aanhangig te maken. Men kwam in dit vaarwater te recht, doordat de lieer Van Geesber- Vooruitzichten 'U voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: C IIA Ml Vrij koud met lag'" 'IllUIP-^HB» opklaringen en plaatselijk nachtvorst. Later meer bewolking en ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 7; min.-temp.: 2 tot 6 graden on der normaal", max.-temp.: 0 tot 4 gra den onder normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min.- en max.-temp.: om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 60 procent. T- gen zijn ernstige bezorgdheid had uitgesproken over het lot van het amateurtoneel in de provincie. In dit verband had hij gewaagd van een mogelijkheid om acteurs van Proloog in te schakelen voor regie-assistentie. „Het amateurtoneel in Zeeland, dat tot voor kort een bloeiend bestaan leidde, is zienderogen weggekwijnd", aldus merkte de heer Van Geesber gen op. „Weliswaar zie je in de provincie een opleving van de vrije expressie, als èen stuk persoonlijkheidsvorming dat wij toejuichen, maar met het amateurtoneel verdwijnt intussen toch een belangrijk bindmiddel tus sen actieve en passieve kunstbele ving. In West-Vlaanderen gedijt het amateurtoneel nog steeds uitstekend. Wij hopen", aldus de heer Van Gees bergen, „dat de onlangs gestichte to neelwerkgroep West-Vlaanderen-Zee- land, nieuwe inpulsen zal doen uit gaan, die het amateurtoneel in onze provincie tot nieuw leven kunnen wekken" De Zeeuwse Culturele Raad be sprak gisteren ook het schouwburg bezoek in de provincie. Het werd dui delijk, dat door de beperkte zitplaat- sencapiciteit van de Zeeuwse schouw burgen en concertzalen een sluitende exploitatie van toneelvoorstellingen e.d. vrijwel uitgesloten is. Vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Schou- wen-Duiveland zijn de beschikbare zalen in no-time uitverkocht, terwijl men degenen die teleurgesteld moes ten worden, geen reprise van een ge miste voorstelling kan aanbieden. In Zierikzee, waar kortgeleden een vernieuwe accommodatie gereed is gekomen, ontmoet men de moeilijk heid dat de verkoop van plaatsen aan personen die geen lid van één of an dere culturele instelling zijn, vrijwel uitgesloten is. Alle plaatskaarten he- landen bij leden van culturele orga nisaties. Dit proces wordt nog ver sterkt, doordat onlangs 150 inwoners van Goeree-Overflakkee massaal lid zijn geworden van de ZVU. „Een te ken dat Flakkee bij Zeeland hoort", schertste de heer Van Geesbergen. De Culturele Raad besloot gisteren voorts, om bij het structureren van de kunstzinnige vorming in Zeeland vanuit de plaatselijke situaties te werken om vervolgens naar regiona lisering te streven. Hulst en Oostburg werden geslaagde voorbeelden ge noemd van plaatsen waar de kunst zinnige vorming uitstekend van de grond komt. De eerste cursussen draaien daar op veelbelovende wijze. (ADVERTENTIE) Konstanz 278 - 1, Rheinfelden 176 pl. 6, Straatsburg 138 - 6, Plitters- dorf 279 pl 6, Maxau 335 pl 7, Plochingen 132 pl 6, Mannheim 129 - 4, Steinbach 112 onv., Mainz 158 pl 4, Bingen 72 pl 1, Kaub 76 onv., Trier 239 p 13, Koblenz 83 onv, Keulen 21 - 1, Ruhrort 171 onv., Lobith 781 - 1, Pannerdense kop 761 - 1, Nijmegen 582 onv., IJsselkop 736 - 1, Eefde IJssel 258 - 4, Deven ter 145 - 8, Monsin 5452 pl 2, Borgharen 3800 onv., Belfeld 1087 - 5, Grave beneden de sluis 501 - 1. Morgen, vrijdag 15 okt. Bergen op Zoom 1.05 en 13.35 Hansweert 0.14 en 12.33 Terneuzen 12.05 Vlissingen 11.38 Wemeldinge 0.55 en 13.25. Caguelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE Het actieco mité „Vrije Veren" heeft een uitno diging van de televisierubriek „Brandpunt" afgeslagen om zater dagavond, na het bezoek aan minister Drees, voor een directe uitzending naar Bussum te komen. De leden van het comité vinden het tegenover de deelnemers aan de de monstratie-optocht niet correct, om deze alleen de terugtocht naar Zeeuwsch-Vlaanderen te laten aan vaarden. (ADVERTENTIE) Maak er snel en effektief een eind aan. U zult merken dat de Pedosan pleister de oplossing is, waarop u zo lang hebt gewacht. UNICURA N.V., AMSTERDAM (Van een onzer verslaggevers! AXEL De adviescommissie wo ningbouw van Zeeland heeft woens dag in Axel met de colleges van b. en w. van de Oost-Zeeuwsch-Vlaam- se gemeenten gesproken over onder meer het woningbouwprogramma voor dit gebied. Het was een infor matief gesprek, dat is gevoerd op het stadhuis in Axel. Bij de bespreking waren de colle ges van b. en w. van Axel, Hulst, Hontenisse, Terneuzen en Sas van Gent aanwezig. Woensdagmorgen had eenzelfde gesprek met de ge meentebesturen van de West- Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten in Oostburg plaats. Behalve over de woningbouw is er in deze besloten vergadering ook nog over een aantal andere zaken van gedachten gewis seld. Mede aan de hand van de gege vens en informatie, die uit de bus is gekomen, zal het ministerie worden geadviseerd bij de verdeling van woningcontingenten. Zoals bekend hebben de colleges van b. en w. van Hulst, Hontenisse, Axel en Sas van Gent enkele weken geleden in Hulst reeds een onderlinge bespreking ge houden, waarin men tot een verde ling van het woningcontingent van de komende drie iaar kwam. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM In ver band met het tienjarig bestaan van fotoclub Iris '61 in Bergen op Zoom zal van 26 tot en met 29 december een foto-expositie voor het rayon West-Brabant en Zeeland worden georganiseerd in de hal van techni sche scholengemeenschap De Lage Meren. Aan de expositie nemen on geveer 35 clubs deel. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE Vandaag zal er in Zeeuwsch-Vlaanderen een oproep uitgaan aan alle inwoners om zaterdag en masse deel te nemen aan de de- monstratie-optoclii naar de residentie. Een dergelijke oproep staai op een pamflet, dat in heel Zeeuwsch-Vlaanderen met geluidswagens zal worden verspreid. SLUIS De hierbij afgedrukte foto's en nog vele anderen prijken in het binnenkort uit te geven boekje „Sluis in oude ansichten", Het boekwerkje wordt vervaar digd bij de Europese bibliotheek in Zaltbommel en zal omstreeks december verkrijgbaar zijn. De samensteller, de heer A. van Beijsterveldt, heeft veel medewer king ondervonden van de 85-jarige heer O. Grahame, die veel unieke foto's over Sluis uit zijn collectie ter beschikking heeft gesteld. Deze foto behoeft weinig uitleg. Het is de markt van Sluis zoals die er ver voor de oorlog uitzag. Dit is de Nieuwstraat tijdens een ooft- en tuinbouwfeest in 1921. West-Zeeuwsch-Vlaanderen had toen een vereniging voor ooft- en tuin bouw die eens per vier jaar een feest organiseerde in een van de West-Zeeuwsch-Vlaamse gemeente. De uitverkoren gemeente richtte dan onder meer erebogen op en men hield een wedstrijd in zelfgekweek te planten. De laatste werd gehou den in 1960, waarmee aan een mooie traditie een einde kwam. De wensen van het „Vrije Veren comité" voor minister Drees jr. zul len worden geformuleerd in 'n peti tie, die men de minister tijdens 't ge sprek, dat om twee uur begint, hoopt te overhandigen. De bewindsman zal onder meer worden geconfronteerd met duidelijké cijfers, waaruit moet blijken welke offers in Zeeuwsch- Vlaanderen jaarlijks aan de veren gebracht moeten worden. Zo heeft men berekend, dat de pont voor een inkomstenderving van 200 gulden per hectare zorgt voor aard appelen. De totale schadepost jaar lijks voor de agrarische sector wordt geraamd op 2,5 miljoen. Na de ver- (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE Eén van de wensen, die het actiecomité „Vrije Veren" zaterdag minister Drees jr. zal voorleggen is die van een nacht boot op het traject Kruiningen-Perk- polder. Met het instellen van een nachtboot is jaarlijks een bedrag van 5,5 ton gemoeid. Voor dat geld zou er van maandag tot en met vrijdag, met uitzondering van het weeend dus, elke dag een uurdienst onderhouden kunnen wor den van 11.00 uur 's avonds tot 5.00 uur 's morgens. Volgens de prognoses van het actiecomité zullen per nacht veertig tot vijfenveertig bedrijfsauto's en even zoveel particulieren overge zet kunnen worden. Als de nacht dienst er komt zal de Provinciale Stoombootdienst daarvoor extra per soneel moeten aantrekken. Voorzit ter W. Warnier van het actiecomité: „We willen dat die nachtboot er om meer dan één reden komt. De laatste boot 's avonds van dit moment heeft al de bijnaam „Dodenboot" gekre gen. Hoeveel ongelukken dat er wel niet gebeuren, doordat mensen per se deze laatste boot willen halen, is on voorstelbaar". hoging zal dit waarschijnlijk 3 mil joen zijn. Het actiecomtié is verder tot de conclusie gekomen, dat sportvereni gingen elk jaar gemiddeld 600 gulden aan pontkosten betalen en dat auto rijden in Zeeuwsch-Vlaanderen ge middeld 800 gulden duurder kost dan in de rest van Nederland als gevolg van de veertarieven. Ook die bedra gen zullen bij een eventuele verho ging van de tarieven aanmerkelijk stijgen. Het veren-comité heeft de plannen voor zaterdag gisteravond tijdens een persconferentie in Vogelwaarde toe gelicht. Voorzitter W. Warnier daar op: „We hopen, dat de bevolking nou eindelijk eens wakker wordt en ons gaat steunen in de strijd om bevrie zing van de veertarieven". Het comité heeft overigens, zo blijkt uit het commentaar, de hoop om ooit nog eens vrije veren te krij gen wel laten varen. Voorzitter War nier noemde dit gisteravond een „achterhaalde zaak". Maar met des te meer klem moet volgens hem aange drongen worden op spoedige verwe zenlijking van een vaste oevervenbin- ding. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Op het politiebu reau te Vlissingen zit op het ogenblik een groep van acht Zuidmolukse jon geren, in leeftijd variërend van 14 tot 17 jaar in hechtenis. Vrijdag zul len zij worden voorgeleid aan de of ficier van justitie te Middelburg, we gens ernstige mishandeling van een 14-jarige jongen uit Souburg. De groep van acht Zuidmolukkers ontmoette zondagmiddag jl. de 14- jarige Souburger op het zogenaamde „Zwarte Jaagpad" te Souburg. De Zuidmolukkers vroegen de jongen waar een bepaald meisje, dat zij zoch ten, zich bevond. De jongen weigerde de Zuidmolukkers medewerking en werd prompt door het achttal gemo lesteerd. Hij liep verschillende, alles behalve onschuldige verwondingen op. De Vlissingse recherche nam de zaak van stond af aan hoog op, om dat de indruk bestaat dat bepaalde groepjes Zuidmolukkers de laatste tijd, zowel in Middelburg als in Vlis singen aan het provoceren zijn gesla- gen. Ook in het geval van de mishan deling die op zondag jl. werd ge pleegd, vermoedt men in feite provo catie. Van de acht gearresteerde jon geren waren er vijf uit Middelburg afkomstig, de drie anderen wonen in Souburg. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Er zal binnen zeer afzienbare tijd worden begonnen met een experiment in het open bejaardenwerk in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. De grondslag voor dit experiment is gelegd door een stagiaire van de Stichting Zeeland, die enkele jaren geleden een rapport heeft gemaakt in zake de mogelijkheid tot aanzet van „open bejaardenwerk". Het experiment in West-Zeeuwsch- Vlaanderen moet leren, of het moge lijk is om op het platteland, met de daar beschikbare middelen en men sen, een tegenhanger van het zoge naamde dienstencentrum in het le ven te roepen. Van belang in dn geheel is de samenwerking tussen groepen en functionele eenheden, waarbij als deelnemers fungeren: de bevolking in haar' geheel, de bejaar den, de organisaties van vrijwilligers, de kerken, de instellingen voor maatschappelijk werk, de kruisvere nigingen, de bejaardentehuizen en de gemeentelijke overheden. Het doel is, via opbouw en onder linge afstemming van de voorzienin gen, aan de bejaarden zo goed mo gelijke voorwaarden te bieden voor standige plaats in de samenleving, het vinden en houden van een zelf- Het West-Zeeuwsch-Vlaamse expe riment gaat voorlopig twee jaar du ren. De kosten bedragen 36.800 per jaar. MIDDELBURG De pro- nciale raad voor de lucht- erontreiniging heeft op ver- oek van de gemeente Vlissin- ;en besloten om over te gaan .ot voorlopige metingen van het koolmonoxyde- (kolen damp) gehalte in de buiten lucht in het Sloe. Hoewel deskundigen van mening zijn, dat de in het Sloe gevestigde bedrijven nauwelijks koolmomoxyde verspreiden en dat het daarom niet nodig zal zijn om vaste koolmonoxy- de-meetpunten in het Sloe op te stellen, meent de raad voor de lucht verontreiniging, dat het aanbeveling verdient om na te gaan of er inder daad geen koolmonoxydeverontreini- ging aanwezig is. Met behulp van mobile appara tuur, welke door personeel van prov. waterstaat wordt bediend, hoopt men vast te kunnen stellen of de uitbreiding van het meetnet met koolmoraoxydejmeters gewenst is. Waarschijnlijk zal ook de arbeidsin spectie nog dlit jaar CO-metingen in het Sloegebied verrichten. Dit wordt meegedeeld in een re sumé van de besprekingen welke in de raad voor de luchtverontreiniginr zijn gehouden. De raad heeft ook nog een aanbeveling gedaan can tot een sluitende schaderegeling te ko men voor die agrariërs die gladiolen telen en van mening zijn, dat het gewas door fluor of andere afgassen van de industrie is aangetast. De raad voor de luchtverontreini ging heeft er op gewezen, dat bij beschadiging van het gewas ook de gladiolenknol een zekere rol kan spelen. Om de beoordeling van scha de-claims te vergemakkelijken, is het gewenst zo meent de raad ■dat de bollenkwekers ib het Slioege- bied bollen planten waarvan de herkomst onamstootelijk Vaststaat, staat. Vergelijking met het resultaat van de teelt met dezelfde, doch elders in het land geplante bollen, maakt een Inzicht in de oorzaak van teeltscha- de gemakkelijker. De totale meet- kosten in het Sloegebied zullen in het jaar 1972-1973 ongeveer f 222.000,- bedragen. (ADVERTENTIE) van8t/n 19 oktober. Open van 10 tot 17 uur en van 19.tot 22,30 uur. Zondag van 10 tot 17 uur. Entree f 3.50 Kinderen tot 12 jaar f2.- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het Zeeuwse Tweede-Kamerlid drs. W. R. V. Du sarduijn (K.V.P.) wil van minister Drees van Verkeer en Waterstaat weten weike belangen deze heeft ge diend met het uitspreken van diens voorkeur voor een binnendijks Baa!- hoektracé, op een moment dat de Raad voor de Waterstaat zich nog over de kwestie beraadt. De heer Dusarduijn heeft de mi nister schriftelijk vragen gesteld naar aanleiding van Drees' uitlatin gen deze week op een persconferen tie in Brussel. Is het waar. aldus drs. Dusarduijn. dat de minister op deze persconferentie (na het overleg met ziin Belgische ambtgenoot) zijn per soonlijke voorkeur heeft laten blü- ken voor een binnendijks tracé? Omdat het advies van de Raad voor de Waterstaat, dat nog in de maak is, mede gebaseerd zou zijn od het horen van de bevolking van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, vraagt hjj of de minister niet van oordeel is. dat zijn zo duidelijk uitspraak al lerminst bevorderlijk is om het ver trouwen in de inspraakprocedure te behouden? Tenslotte wil de heer Dusarduijn nog weten of met de uitspraak van de minister het meerderheidsstand punt van Provinciale Staten terzijde is gelegd. (Dit meerderheidsstand punt werd ingenomen in de vergade ring van 13 september, toen de con fessionelen zich samen met de sta tenfractie van de VVD uitspraken voor een buitendijks tracé. Red.).

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3