Synode: vruchtbaar overleg nog niet begonnen UIT HET DAGBOEK VAN EEN SNUFFELAAR Nederland: enige melkboer van EEG Britse ziekenhuizen verweren zich California soep, die is pas lekker! buitenland Eindeloze reeks Identiteitscrisis Nog beginnen PATIëNTEN ALS PROEFKONIJNEN Symposium over liet voeden in Nederland' EIWITTEN U hebt maar 39 vlaggetjes nodig voor 3 van deze prachtige bekers of koppen. Geniet van de verrukkelijke California soep en profiteer meteen van dit cadeauvoordeel. Uw winkelier heeft een spaarfolder. Donderdag 14 oktober 1971 18 «i (Van onze speciale verslagge ver) ROME Enige jaren voor het concilie merkte een Amerikaans bu reau voor bedrijfsanalyse op dat de katholieke kerk een van de best georganiseerde instellingen ter we reld genoemd kon worden; op één lijn met reusachtige ondernemingen als General Motors en de Chase Manhattan Bank. Wie de gang van zaken op de synode beziet moet vaststellen dat van deze gestroom lijnde doelmatigheid weinig over is. Het valt zelfs te vrezen dat de aanpak van de problemen goede re sultaten ten zeerste bemoeilijkt. Wat gebeurt er? Men besluit enige dringende vraagstukken aan te snijden die Wijd en zijd onbehagen wekken. Men laat enige werkstukken opstellen maar belast diaar commissies mee, buiten de officieel voor deze zaken in het leven geroepen instanties om. Niet de internationale theologen commissie schrijft een rapport over het priesterschap maar een kleine, niet in de materie gespecialiseerde groep bisschoppen die alleen in de laatste fase een beroep doet op theo logen en andere deskundigen al he lemaal buiten het werk houdt. Niet de internationale commissie Justitia et Pax krijgt de opdracht over ge rechtigheid in de wereld van advies te dienen, maar slechts enkele vol gens onduidelijke maatstaven uit haar midden gekozen leden. De werkstukken worden rondge stuurd en gepresenteerd als discus sienota's, die bij de beraadslagingen als uitgangspunten worden genomen. Van alle kanten stuiten ze op kri tiek. De vergadering begint en de discussienota's schijnen vergeten. Voor ieder onderdeel wordt een in leiding gehouden die aanmerkelijk verschilt van de inhoud van ge noemde werkstukken. Als de bis schoppen het woord krijgen lezen de meeste van hen de teksten voor die zij naar aanleiding van de discussie nota's hebben opgesteld. Zij kunnen ook moeilijk anders, want zij moe ten spreken in naam van de bis schoppenconferenties die zij verte genwoordigen en die hebben zich over de toegestuurde teksten bera den en niet over de nieuwe inleidin gen. Slechts een kleine minderheid slaagt erin, in de geest van het thuis gevoerde overleg op de veranderde probleemstelling in te haken. Een aanzienlijk aantal bisschop pen heeft bezwaar tegen de gekozen methode volgens welke eerst de leerstellige aspecten van het pries- tervraagstuk afgehandeld worden en daarna de praktische aan de orde komen. Indringend betogen zij dat leerstellige overwegingen vanuit de feitelijke situaties ontwikkeld moe ten worden wil iets adrem gezegd worden. Zij doen allerlei voorstellen van orde, maar eerst moet ieder een aan de beurt zijn geweest. Een eindeloze reeks monologen is het gevolg die onvermijdelijk in herha^ lingen vallen. Gewend aan het scho lastieke denkpatroon met zijn klare scheiding van theorie en praktijk geeft de meerderheid van de spre kers te kennen meer duidelijkheid te wensen over de vraag wat de pries ter is. Er wordt niet nagegaan of de meerderheid van de vergadering het met deze benadering eens is. De bis schoppen worden verzocht zich in kleine groepen over de leerstellige aspecten te gaan beraden. De vele voorstellen van orde krijgen geen respons. Zelfs wordt een volgens het reglement ingediend voorstel al me teen een commissie op te richten die zich ter zake kan verdiepen, niet in stemming gebracht.. Zonder duidelij ke richtvragen begeven de leden zich in de naar talen ingedeelde groepen. Zij hebben twee dagen om tot iets te komen. De groepen zijn echter nog tame lijk groot, meerdere boven de twin tig leden, zodat al heel wat van de tijd verstreken is voor iedereen iets heefj gezegd. Onderling contact tus sen de groepen ontbreekt. De ene groep spreekt over dit onderwerp, de andere over dat. Bijna overal wordt spoedig duidelijk dat de sy node geen wezenlijke verdieping van de leer kan aanbrengen. Men moet wel terugvallen op wat vroe ger is gezegd. Maar dat bleek niet in staat de huidige identiteitscrisis onder de priesters te voorkomen. De meeste verslagen van de besprekin gen geven aan dat gevoelen uiting, maar, onmachtig in korte tijd en zonder de hulp van deskundigen de zaken op een nieuwe wijze te ver woorden, herhaalt men de oude stel lingen: 'het priesterschap is een sa crament, de wijding geeft een merk teken op grond waar-van de priester een heilige volmacht heeft, er is eeri wezenlijk verschil tussen het alge meen en het bijzonder priesterschap. Wat de heilsbetekenis van deze uit spraken is, blijft opgezegd. In hun korte zakelijkheid zijn ze aanzien lijk armer dan de documenten van het concilie. Nog steeds wordt geen beslissing voorgesteld over aan het werk te zetten deskundigen, die wellicht iets inhoudsvoller kunnen formuleren. Intussen komen de praktische vra gen aan de orde, weer volgt een marathon van monologen. Zonder de mogelijkheid van gedachtenwisse- ling worden vierkant tegengestelde standpunten uiteengezet. Ieder heeft maar enkele minuten. Hij moet zlcli beperken tot één punt. In de meeste gevallen is dat de al dan niet aanwe zige wenselijkheid, gehuwde man nen tot de wijding toe te laten. De andere vragen blijven liggen, de crisis lijkt teruggebracht tot de schaarste aan priesters. Ongetwijfeld is dat een ernstig probleem maar het verlicht nauwelijks de priesters die in het werk staan en naar hun plaats zoeken. Al vier dagen spreekt men nauwelijks over iets anders. Nieuwe gezichtspunten blijven uit, de discussie is nog niet begonnen. Al deze standpuntbepalingen had den tevoren rondgestuurd kunnen zijn. Dan had men de mogelijkheid gehad meteen van gedachten te wis selen. Nu gaat de tijd voorbij met het luisteren naar veelal gelijklui dende uiteenzettingen. Om er toch doorheen te komen, vergadert men twee keer per dag, in totaal bijna zeven uur met als nadeel dat er van spontaan onderling contact nauwe lijks iets komt, en nog minder dat men op informele wijze met des kundigen spreekt. Hier openbaart zich een groot ver schil tussen de synode en het conci lie. Vaak is gezegd dat het concilie gegroeid is in de wandelgangen en niet in de aula. Commissievergade ringen, talrijke informele gesprek ken, ruime inschakeling van theolo gen en andere deskundigen: vele inzichten zijn erdoor verruimd en vele gedachten vloeiden samen. Er gebeurde iets. Er kon iets ontdekt worden. De synode moet aan vrucht baar overleg nog beginnen. Drs. R. V. D. KEUVEL O.S.B. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het kwartaal- overzicht van de Centrale Meld en Regelkamer van Rijnmond met een variatie op een weekblad rubriek zou men dat het dagboek van een snuffelaar kunnen noe men is eigenlijk één brok ellen de. Het geeft overig Nederland een wat dieper inzicht in de om standigheden waarin de Rijnmon- ders vrijwel van dag tot dag moe ten leven. De smog-periodes zijn daar de (weinig feestelijke) hoog tepunten in, maar de overige da gen mogen er ook z?jn. Hit jongste kwartaaloverzicht over april, mei en juni bevat een stukje vervolgverhaal en wel over het opstarten van het Gulf-ethy- leencomplex, wat wederom tot honderden klachten leidde. Het volgend chronologisch overzicht vraagt nauwelijks nog commen taar. 6-4-71: Een compressor van het ethyleen-complex raakte defect, waardoor de fabriek gedeeltelijk uit bedrijf moest worden genomen. 16-4-71: Het wederom in be drijf nemen van de fabriek had lawaaiklachten uit Brielle, Rozen burg, Zwartewaal, Maassluis en Maasland tot gevolg. 17-4-71: ld de avond omstreeks 23.00 uur werd het lawaai enigs zins minder, ten koste echter van een meer roetende faiklkel. 18-4-71: Om ongeveer 6.00 uur barstte 'n stroomleiding, hetgeen tot gevolg had, dat weer meer 'gas naar de fakkel afgevoerd moest worden, waarover klachten over lawaai en lichthinder bij de CMiRK binnenkwamen. 14-5-71: Na een betrekkelijk „rustige" periode van ca. 14 da gen trad wederom een storing op. Lawaaiklachten bleven dan ook niet uit. 30-5-7i: Door een storing in de stoomvoorziening van het ethy leen-complex waren weer moei lijkheden onsfaan. Het licht van de fakkel was zelfs tot in Ouwer- kerk (Zeeland) op 37 km afstand te zien. Ook uit andere veraf ge legen plaatsen kwamen meldin gen bij de CMRK binnen. 31-5-71: Om 1.00 uur werd mel ding gedaan aan de CMRK, dat de ethyüeen-fabriek uit bedrijf werd genomen. 1/2/3-6-71: Hoewel het ethyüeen- complex uit bedrijf was, bleven lawaaiklachten binnenkomen, dat veroorzaakt werd door het afla ten van stoom in de buitenlucht. Dit hield verband met „decofcing"- werkzaamheden van de fornuizen. 9-6-71: Met het opnieuw in be drijf stellen van het ethyleen- complex werd begonnen. 10-6-71: Nog steeds werd veel hinder ondervonden van lawaai en licht van de grote vlam. 20-6-71: Dooi- het uitvallen van de etlhyleen-compressor kwamen er weer Machten over lawaai en roet. 21-6-71: Lawaai- en roetklachten bleven bij de CMRK binnenko men. Het voorafgaande had direct be trekking op de „start-up" van het ethyleen-complex. Verder zijn er dit kwartaal klachten binnenge komen over de volgende voorval len: 21-4-71: Bij het slopen van de geëxplodeerde asfalttanks met snijbranders raakten de olieresten regelmatig in brand, hetgeen nog al wat rookwolken veroorzaakte. Alle beschikbare blusmiddelen wa ren aanwezig, maar dat kon niet verhinderen dat de olie soms in brand raakte. 1-9-5-71: Klachten kwamen bin nen uit Maassluis over 2 explo res, die men had gehoord. Bij na der onderzoek bleek een bedrijfs storing te hebben plaatsgevonden in een fornuis van de smeerolie- fabriek, waarbij een brandje was ontstaan. 12-6-71: Er kwamen klachten bjj de CMRK over een sterk roetende fakkel. Door moeilijkheden met een veiligheidsklep in de asfalt- fabriek moest deze uit bedrijf worden genomen. Dit was de oor zaak van de roetende fakkel. In dit kwartaal heeft dit be drijf voor veel hinder gezorgd door lawaai, roet en licht. Niet al leen op de genoemde data is hin der ondervonden; ook tijdens de tussenliggende dagen bleven de klachten bij de CRMK binnenko men. Alleen een 10-daagse periode voorafgegaan aan 44 mei, was be trekkelijk rustig. Van de zijde van de Gulf Is ons meegedeeld, dat men een grondfakkel gaat bouwen, die de geluidshinder van de nu bestaande fakkel grotendeels zou moeten op heffen. (Van onze correspondent) LONDEN. De laatste dagen zijn zeven Londense ziekenhuizen ge noemd, waarin mensen ais proefko nijnen worden gebruikt, naar de overtuiging van 2 artsen die rea geerden op Amerikaanse berichten van dezelfde aard. Een stroom van ontkenningen is op deze Britse pu- blikaties gevolgd. Eerst verklaarde dr. Maurice Pappworrth, dat hij wist van on-ethische experimenten in twee ziekenhuizen. Vervolgens gaf dr. John MacRae een opsomming van vijf ziekenhuizen, waar „ontoe laatbare dingen gebeuren". Dr. MiacRae (53) zei dat hij ernstige bezwaren had tegen behan delingen, die verscheidene patiënten van hem hadden ondergaan. Eén van zijn patiënten was een 28-jarige arts uit de Soedan, die door dr. MacRae naar het University College Hospital was verwezen wegens migraine. De jonge dokter werd onderworpen aan experimenten, waardoor hij tijdelijk blind en daarna tijdelijk doof werd. Een 60-jarige patiënte was in een ander ziekenhuis ertoe overgehaald, een operatie te ondergaan, die dr. MacRae als „ongerechtvaardigde in greep" beschreef. Ook gaf deze huis arts het voorbeeld van een baby waarmee naar zijn inzicht on-ethisch was gehandeld. „Ik ben mijn vertrouwen in de me dische autoriteiten hier te lande kwijt", zei dr. MacRae. Hij beperkte zich tot ervaringen van zijn eigen patiënten. „Ik ben bereid", zei hij, „uitvoerige verklaringen af te leg gen voor de Algemene Geneeskundi ge Raad (een overheidslichaam) en voor de Ethische Commissie van het Brits Verbond van Doktoren". Een woordvoerder van het kinder ziekenhuis te Westminster ant woordde scherp: „Mijn eerste in druk is, dat dr. MacRae een hoop onzin vertelt. Wij hebben een ethi sche subcommissie, die klinische proeven verbiedt als niet volstrekt vaststaat, dat elke on-ethische han delwijze wordt vermeden". In het St.-Thomas-ziekenhuis te Lambeth, eveneens in de hoofdstad, werd verMaard: „Wij houden ons bij de controle op medische proeven aan de richtlijnen van het ministerie van gezondheid". Het is vier jaar geleden, dat de overheid na een soortgelijke openbare controverse adviezen gaf voor een streng toe zicht bij medische research. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Nederland de grote en enige melkboer van de EEG. Maar ook niet meer dan dat. Alle andere voedseI-„attributen" zullen we in de toekomst moeten betrek- uit andere landen. Van de uitge strekte velden in Frankrijk en Duitsland koolzaad en zonnebloem- men, van Zuid-Europa's meest woes te berghellingen olijfolie. Dat toekomstperspectief wordt „o- pengeklapt" op een symposium don derdag a.s. in Utrecht onder de titel „Het voeden van Nederland, nu en in de toekomst". Eén van de inleiders daar zal prof. dr. ir. M. Dols, oud-adviseur bij het ministerie van Landbouw en Visse rij. Van hem de uitspraak: „Om in de eiwitbehoefte van de groeiende wereldbevolking te voorzien is het nodig met alle beschikbare middelen de produktie aan dierlijke eiwitten te verhogen. Vlees, melk en eieren komen het eerst in aanmerking. Daarnaast vis". Volgens prof. Dols is het niet uitge sloten dat in de toekomst de voed selvoorziening in Nederland meer zal steunen op produkten die elders zijn voortgebracht dan op die van eigen landbouw en veehouderij. In het verlengde daarvan ligt zijn uitspraak: „De ontwikkelde landen zullen bereid moeten zijn mee te werken aan het tot stand komen in de ontwikkelingslanden van indus trieën voor de be- en verwerking van Inheemse grondstoffen, die tot nu toe werden geëxporteerd, maar even eens aan de vestiging van basisin dustrieën, die voor de verdere ont wikkeling van de landbouw onmis baar zijn. „De vrees voor het vet begint een medisch anachronisme te worden", aldus zal prof dir. J. Boldingh (Uni lever) vandaag poneren. Dokters, die hun patiënten aanraden minder vet te eten, beperken, volgens hem, de enige mogelijkheid om de samen stelling van het voedingsvet in gun stige zin te beïnvloeden. „Al wordt de raad minder vet te eten in de medische praktijk nog veelvuldig gehoord, er is toch ook al duidelijk een doorbraak naar nieu we inzichten op het gebied van de voeding waar te nemen. De verdrin ging van boter door margarine, tot voor kort door prijsoverwegingen bepaald, zal stellig verder doorzet ten tengevolge van de moderne me dische inzichten. En na de zuigelin genvoeding, waarmee een stap is gezet, zullen er ook andere melkpro- dukten worden ontwikkeld, waarin het melkvet door linolzuurhoudende oliën is vervangen. Het laat zich voorspellen dat bij voorbeeld bij schoolmelkverstrek- king spoedig tot zogenaamde „filled milk" zal worden overgegaan", aldus prof. Boldingh. Dr. C. Engel, directeur van het cen traal instituut voor voedingsonder zoek TNO, verwacht niet veel van de visserij als middel om in de toekomst te komen tot een hogere eiwitproduktie. Het ongunstige per spectief voor dit „hoogst nodige voedingsprodukt" ziet hij „eiwit ge produceerd met op koolwaterstoffen gegroeide gist. „Met de totale jaar lijkse produktie van 1500 miljoen ton ruwe petroleum is het mogelijk 23 miljoen ton gisteiwit te produce ren. De totale jaarbehoefte aan eiwit in de jaren 1980-1985 wordt geschat op 120 a 150 miljoen ton. Voor Nederland kan de ontwikke ling van gisteiwitten uit aardolie uitermate belangrijk worden daardat we hier beschikken over een grote concentratie van olieraffinage-capa- citeit en een grote agrarische vere delingsindustrie", aldus dr. EngeL

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 14