Stuyt: strijd tegen smog effectiever Levens lang geëist TILBURG ZIT AL IN DE COMPUTER esrelH PAUS KEURT BEKLADDING AF Lodalientje geeft een slinger aan de prijs. li ^ahoy' Corrie schrijft brief terug INTENSIVE CARE* Neptunes blijven aan de grond Rode Jeugd ROEST OORZAAK VAN VLIEGRAMP BIJ GENT Ambassadeur van Perzië in opspraak COMMISSIE IN RIJNMOND AAN 'T WERK ZAAK HUUR MOORDE NAAR Eerste automatisch bevolkingsregister 13.50 25 ct. 1% femina STARFIGHTER OVERLEEFT" BOTSING Stuyt bereid over pil te praten In brief aan kardinaal binnenland buitenland commentaar BEDENKEN Lodaline afwasmiddel vanlOO"cent tijdelijk voor Schrale huid? Ruwe handen? helpt direkt. Boven Betuwe AAN MEVROUW BIESHEUVEL Woensdag 13 oktober 1971 13 DEN HAAG (ANP) Bij een aantal Lockheed sp-2h Neptunes maritieme partouillevliegtuigen van de Koninklijke Marine zijn bij een routine-onderzoek scheurtjes in de ophanging van de motorgondels ge constateerd. Na overleg met de Loclcheedfabrie ken is een reparatieprocediure vast gesteld. Gedurende de reparaitiepe- riode worden de Neptunes voorlopig aan de grond gehouden. Sinds enige tijd is ook in Breda een afdeling gevestigd van de z.g. Rode Jeugd. Deze Rode Jeugd een obscuur clubje van links-extre misten, propageert de revolutie, als hei kan via een stelselmatige onder mijning van de bestaande maat schappij, als dat niet lukt via een gewelddadige omwenteling. Hun credo is: „Marx is groot en Mao is zijn profeet". Dit handjevol fanatici vormt geen gevaar voor de veiligheid van de ■staat. Daarom zijn ze lange tijd niet serieus genomen. Hun pamfletjes verdwenen ongelezen in de prullen mand, hun wilde vertogen werden als puberteits-toornissen opgevat. Ten onrechte. De taal waarvan de Rode Jeugd zich in pamfletten e.d. bedient, getuigt van een verziekte, fascistoïde geest. De grove scheld kanonnades tegen politie en auto riteiten, de verdachtmakingen van al, wie met enig gezag bekleed is, zijn doordrenkt van een zelfde hys terie, waarmee de SA en SS destijds te keer gingen tegen de verdedigers van de democratie in Duitsland. Als dit soort mensen zijn zin niet krijgt, grijpen ze 'op den duur naar gewelddadige middelen. Dat is in Eindhoven gebeurd. Dit kan ook in Breda gebeuren. Mensen, die voor de „grap" een nep-bom plaatsen en dan laten weten, dat het een volgen de keer wel eens een echte bom kan zijn, vormen een gevaar voor de openbare orde. Het zou goed zijn als deze jonge lui duidelijk aan het verstand werd gebracht, dat ons volk van deze „grappen" niet gediend is. Als dat niet door overreding kan, heeft de justitie andere middelen om orde en veiligheid te waarborgen. BRUSSEL (DPA) Een explosie als gevolg van een plotselinge druk- vermindering heeft het ongeluk met de Vanguard van de British Europe an Airways (BEA) veroorzaakt, die tien dagen geleden bij Gent in Bel gië neerstortte. Alle 63 inzittenden kwamen daarbij om het leven. De commissie van onderzoek, waarvan de bevindingen gisteren in Brussel zijn gepubliceerd, is tot de slotsom gekomen dat een schot dat de drukeabine voor de passagiers scheidde van het achterstuk van de romp, als gevolg van roest tijdens de vlucht is bezweken. Dit moet met zoveel kracht zijn gebeurd, dat de machine stuurloos ter aarde stortte. DEN HAAG (ANP) Volgens de Tweede-Kamerleden P. Dankert en J. J. Voogd (PvdA) heeft de ambassa deur van Iran in ons land zich te buiten gegaan aan wat zij noemen „een onduldbaar gedrag". De ambas sadeur, aldus de Kamerleden, zou Perzische middenstanders in Neder land hebben opgewekt in verband met de viering van 2500-jarig bestaan van Perzië hun etalages te versieren en na prijsverhogingen, kortingen op hun artikelen te geven. De Kamer leden willen weten of het waar is dat het paspoort is ingetrokken van de in Nederland wonende Perzische tapijtenhandelaar Ali Behnia, omdat hij aan de opwekking geen gehoor wilde geven. Dit blijkt uit een schrif telijke vraag aan minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken. (Van onze correspondent) VLAARD1NGEN/DEN HAAG Binnen twee weken krijgt de sa neringscommissie in het Rijnmond gebied, onder voorzitterschap van de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, een wettelijke status, zodat dan op een meer effectieve wijze dan tot op lieden kan worden opgetreden tegen de luchtverontreiniging. Dit deelde gistermorgen de minis ter van Volksgezondheid en Mileu- hygiëne, de heer L. Stuyt, mee na afloop van een werkbezoek aan wat hij noemde „het meest bedreigde deel van Vlaardingen". een werk bezoek ook, waarin een gesprek met de Vlaardingse gemeenteraad en andere bij de luchtverontreini ging betrokkenen was opgenomen, naast een bezoek aan de Vlaar dingse kunstmestfabriek Windmill Holland N.V De minister zegde toe in de toe komst strenger dan ooit te zullen gaan toezien op de emissies van verontreinigde stoffen. Als een van de middelen daartoe noemde hii de controle van de luchtj met infra- rood-fotografie, terwijl daarnaast het bestaande meetnet zowel kwa litatief als kwanitatief zal worden uitgebreid. Zo zal binnenkort on der meer ook het koolmonoxydege- halte in de Rijnmond-lucht worden opgemeten. De metingen zullen overigens zo snel mogelijk gecoördineerd wor den. vanuit het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, dat binnenkort een rapport gaat publiceren aan de h'and van de ervaringen, die meetproeven, niet alleen in de Rijnmond maar ook elders in Nederland hebben opge leverd. Duidelijk stelde de minister overi gens in antwoord op de vraag van een lid van het Centraal Actieco mité Rijnmond, dat in het vervolg bij het uitgeven van nieuwe indus trieterreinen mileuvervuilende fac toren een doorslaggevende rol zul- leu gaan spelen bij de beoordeling van een vestigingsaanvrage. Tijdens het onderhoud met. de Vlaardingse gemeenteraad heeft de minister de toezegging gedaan zo veel mankracht beschikbaar te stellen als maar nodig is om zo efficiënt mogelijk controle te ga randeren van de naleving van de voorschriften van de Hinderwet en de binnenkort gedeeltelijk van kracht wordende Wet. op de Lucht verontreiniging. In overleg met de betrokken in dustrie gaat de minister van Milieuhygiëne op zo kort mo gelijke termijn bovendien de strijd aanbinden tegen de stank in het Rij nmondgebied. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Iemand die moordt voor geld, is zijn leven niet waard. Dat betekent in Neder land, dat de gevangenisdeuren nooit meer opengaan, als zij ach ter hem zijn dichtgeslagen". Het was gistermiddag doodstil in de Amsterdamse rechtzaal, toen de Of ficier van Justitie, mr. A. Haber- mehl, zich met deze woorden richtte tot de 60-jarige Jacob van der V. uit Amsterdam. Even later eiste hij le venslange gevangenisstraf tegen de verdachte bijgenaamd Johnny de Chinees die vlot bekende voor een bedrag van 50.000 gulden op 19 april de Italiaanse restauranthouder Romano Mazzili om het leven te hebben gebracht. Het werk van deze huurmoordenaar was geen éénmansactie. De 40-jarige schilder Marinus J. J. H. (Ruud) trad als contactman-op tussen John ny en de vrouw van de Italiaan, die geen geld te veel leek te zijn om haar man kwijt te raken. De Offi cier vond beiden schuldig aan uit lokking van moord. Hij eiste tegen contactman Ruud H. 15 jaar en te gen de 31-jarige echtgenote van de Italiaan, Adriana, 10 jaar gevange nisstraf. Ruud was vrij toevallig met de vrouw in contact gekomen via bu- Haar huwelijk was ontspoord toen zij een tweede kind kreeg. De Itali aan had dat niet gewenst. Adriana kreeg pas na 5 maanden door. dat zij weer in verwachting was en dat nam hij haar kwalijk. Op 5 december vorig jaar kwam het tot een hevige uitbarsting. In paniek belde Adriana daarna haar vertrou wensman Ruud op, die liet weten, dat hij ergens „een mannetje" zou opzoeken. Adriana begreep toen. dat er een moordplan was gerezen. Hoewel de Officier Adriana ook schuldig vond aan uitlokking van moord, eiste hij tegen haar geen 15 jaar gevangenisstraf, maar 10 jaar. Over Adriana zei mr. Habermehl onder andere: „Ik geloof niet, dat zij in haar geestvermogens tijdelijk ge stoord is geweest, zoals de psychia ter zegt. Niets wijst daar volgens mij op". Volgens hem heeft Adriana tijd genoeg gehad om zich te beden ken. Bij de eis tegen haar hield hij er rekening mee, dat zij nog nooit met de justitie in aanraking was geweest, dat zij twee kinderen heeft en dat zij niet uit winstbejag han delde. De Amsterdamse rechtbank hield zich gisteren de hele dag bezig met dit proces, waarin tegen de 30-jarige Kareltje R. als leverancier van vuurwapens aan Johnny de Chinees vier maanden gevangenisstraf werd geéist. Donderdag zet de rechtbank het proces voort. Dan komen de verde digers van de verdachten aan de beurt met hun pleidooien. (ADVERTENTIE) iodlllM cd! Lodaline is het afwasmiddel van Lodalientje, (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Een druk op de knop en in enkele seconden verschij nen de persoonlijke feiten van elke willekeurige gewenste Tilhurgse burger op het computerscherm. Die prompte bediening levert het elektronische computerbrein van de afdeling bevolking. Want Tilburg is de eerste Nederlandse stad die haar gehele bevolkingsadministratie heeft geautomatiseerd. Dat elektronische geheugen heeft al de nor male bevolkingsregistergegevens in 40 miljoen tekens opgeslagen. Een schijvengeheugen noemen de deskundigen dat. Banden waarop het openbare wel en wee van die 154.000 Tilhurgse mannen, vrouwen en kinderen is geprent. Het tijdperk van de computer heelt voorgoed zijn intrede in de gemeente administratie gedaan. Zo om streeks 1980, zeggen deskundigen, zal de hele Europese bevolking via com puters geadministreerd ziin. Over enige tijd zullen alle gemeenten van het Tilburgse stadsgewest, dus o.a. ook Gilze-Rijen en Dongen, via die Tilburgse gemeentecomputer gaan werken. Centralisatie op dit punt ligt dus in de lijn der verwachting. Bo vendien wordt er druk geconfereerd tussen de gemeentebesturen van Til burg, Breda, Eindhoven en Den Bosch. Men wil het eens worden over 'een uniforme uitwerking en ontwik keling van het basissysteem. De bur gers zelf merken niet zoveel van die opzienbarende nieuwe fase, waarin de bevolkingsadministratie is getre den. Zeker, als ze iets willen weten, of nodig hebben, en ze verschijnen aan de secretarie-balie zien ze na tuurlijk wel dat er geen pen of schrijfmachine aan te pas komt. Via een telexapparaat worden zijn of haar bevolkingsgegevens in een oogwenk op het televisiescherm gebracht. Dat is. zo ontdekt die burger, tijdwinst. En straks krijgt hij ook van de ge meente een waarschuwing, dat, bij voorbeeld, zijn paspoort verlengd moet worden. Want de computer maakt daarop de ambtenaren op merkzaam. Die sturen dan netjes een kaartje. Maar die burger heeft ook niet door dat de ontwikkeling van de elektronische bevolkingsadministra tie de gevaren voor inbreuk op zijn privéleven groter maakt. In Tilburg (ADVERTENTIE) CHESEBROUGH Een paar druppels van deze liquid skin cream volstaan om ruwe, droge huid weer zacht en soepel te maken. Intensive Care is niet vet, en trekt meteen in. Gebruik 't voor uw handen,ellebogen, hielen, knieën. Intensive Care, licht geparfumeerd en bijzonder heilzaam. Proefflesje heeft men dat heel duidelijk gezien. Er is daarom een regeling gemaakt die de individuele vrijheid van de burgers tegen misbruik van de auto matisering moet waarborgen. Zolang op die elektronische banden alleen maar de gebruikelijke gegevens voor het bevolkingsregister worden opge slagen zal het allemaal best lukken. Bovendien kan niet elke ambtenaar zomaar van die gegevens gebruik maken. Elke dag wisselt namelijk de toegangscode. Gegevens van duidelijk 'meer vertrouwelijke aard geeft de computer niet zonder meer. Alleen enkele beëdigde chefs kunnen die via speciale codes krijgen. Elke burger heeft bovendien het recht tegen be taling opgave te verlangen van alle op hem betrekking hebbende' gege vens die in de bevolkingsadministratie zijn verwerkt. 'DE POLITIE VAN Kenia heeft bekendgemaakt, dat veedieven uit Oeganda grote rooftochten hebben ondernomen. Bij een treffen van de dieven met herders zijn 23 doden gevallen. (ADVERTENTIE) m BL0EMENSH0W op de Femina.' 'n Feest in geuren en kleuren voor flora-liefhebbers. Kom genieten. 79 (Van onze redactie binnenland) INGEN Een T-33-straalvliegtuig van de vliegbasis Twente is gister middag boven Ingen in de Betuwe in botsing gekomen met een F 1049 Starfighter van de vliegbasis Volkel. Door de botsing' werd de T-33-be- stuurde-r, de 29-jarige tweede-luite nant P. C. Kronenberg uit Doesburg, genoodzaakt zijn toestel d>oo<r middel van de schietstoel te verlaten. Hij brak bij de landing zijn arm. De vlieger van de Starfighter, de 30-jarige eerste-luitenamt C. -J. van de Burg, is behouden op Volkel geland. De Starfighiber werd beschadigd aan een der vleugels en aan het roer. CORRIE VONK. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De open brief die de vrouw van premier Bies heuvel naar Wim Kan schreef, nadat de ruiten van haar wo ning zondagmorgen werden in gegooid, heeft in brede kring verwondering gewekt. Te meer nu is gebleken dat de stenen gegooid werden door een groep je baldadige jongelui uit Zand- voort. Mevrouw Biesheuvel ver zocht in de brief aan de cabare tier „zijn helpers te vragen voortaan geen ruiten op zondag meer in te gooien, omdat dat een vervelende dag voor de huisvrouw is." Ondertussen heeft de echtgeno te van Wim Kan, Corrie Vonk, mevrouw Biesheuvel in een „o- pen brief" geantwoord. Daarin zegt zij mede namens haar man. het ingooien van ruiten totaal af te wijzen. „Wij zijn voor ge weldloze acties", aldus Corrie Vonk- Zij voegt eraan toe: „Ik vind het erg jammer dat U ons zondag niet even hebt opgebeld. Wij waren van half negen tot 2 uur 's middags op Schiphol, en daarna hadden Wim en ik U graag bij het opruimen willen heipen." De Bloemendaalse politie heeft vijf jongens aangehouden die in een brooddronken bui een aan tal ruiten hebben ingegooid bij winkels en huizen in Haarlem, Bloemendaal en Aerdenhout, waar premier Biesheuvel woont. Volgens de korpschef van de Bloemendaalse politie is hier sprake van ergerlijk vandalis me. Een eersté onderzoek heeft uitgewezen dat er van enige politieke protestactie geen sprake is geweest." Er moet gezegd worden, lotgeno ten onder het juk van bezuinigers en prijsopdrijvers, dat er momenteel weer heel wat algemeen beschouwd wordt. Ik zou willen zeggen: er /wordt zéér algemeen beschouwd. Dat vliegt gewoon de pan uit. die beschouwingen. En het vreemde is in die Tweede Kamer dat al die 150 - verdeeld in twee kampen het zelden met elkaar eens zijn. Nu is dat wel te begrijpen, omdat de ene helft plus 1 regeert en de andere helft min 1 niet regeert. Laat nou die andere helft min 1 (dat is voor het gemak, want het zijn er meer dan min 1een alternatieve begroting geven. Die wat mij betreft al bijna even teleurstel lend mag heten als die van de zittende heersers. Achthonderd miljoen lijkt veel, is dat ook, maar toch niet meer dan de bekende druppel op de gloeiende plaat. Alleen: de andere helft min 1 heeft de bezuinigingen wat sympa thieker verdeeld, maar dat is een uiterst persoonlijke mening. Griffie-dames: niet naar 's rech ters pijpen dansen. Het is heden de 286ste dag van het jaar 1971. Van de mariner-9, een walgelijk in gewikkeld apparaat dat naar de pla neet Mars ijlt, wordt verondersteld dat ie de geleerden hier op aarde meldt of er op Mars vormen van le ven bestaan. Marsmannen doen allang niet meer mee. Leven, is daar een korstmosje, of een bacil. it Dr. Carl Sagan (directeur van een laboratorium voor planetair onder zoek van de universiteit te Cornell) heeft nu samen met student David Wallas dit project eens nader onder zocht. i Hij wilde weten of het met een zelfde techniek mogelijk was om leven op moeder aarde te constate ren. Dr. Sagan nam proeven met in de Mariner gebruikte camera's en instrumenten. Wat bleek? Er is op aarde geen leven, en er zal op aarde nooit leven mogelijk zijn! Zo meldde de Mariner. Dits toch. Op 13 oktober 1937 garandeerde nazi-Duitsland de territoriale on schendbaarheid van België. En u weet wat dat opleverde, kunt u nagaan wat zo'n Mariner betekent. Waarna wij er verder het zwijgen toe doen. Au revoir. MERIJN De resten van de T-33 straaljager die na de botsing bij Ingen neerstortte. DEN HAAG Minister Stuy! (Volksgezondheid) is bereid to< overleg met de vaste commissies voor Volksgezondheid en Sociale Za ken uit de Tweede Kamer over hel vraagstuk van het al dan niet opne men van de anticonceptiepil in het ziekenfondspakket. De minister heeft dit aan de- Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen var de Kamerleden Dolman (PvdA) en Baruch (DS'70). Mr. J. J. A. Berger, fractievoorzitter van DS'70, heeft gisteren de regering gevraagd zich te bezinnen op de mogelijkheid van verstrekking van de anticonceptie»]) en daarmee te vergelijken andere middelen in het ziekenfondspakket. Beperking van de bevolkingstoena me moet volgens mr. Berger ee van de belangrijkste taken van dc komende jaren zijn. (Van onze redactie buitenland) ROME Paus Paulus heeft kar dinaal Alfrink een brief gezonden, zo is gisteren van goedingelichte kerkelijke zijde in Vaticaanstad vernomen. In deze brief, zo zei men, keurt de paus het optreden van de conservatieve katholieken tegen de kardinaal af. Deze katholieken hadden vrijdag o.a. het wapenschild op de titelkerk van kardinaal Alfrink in Rome be klad. Elf dagen na het begin van de discussies over de celibaatskwestie op de bisschoppensynode in Rome heeft zich het volgende beeld afge tekend geen enkele synodevader heeft gepleit voor afschaffing zonder meer van het celibaat van de pries ter in de Latijnse kerk. Opvallend was dat ook de partiarchen en bis schoppen van Oosterse, met Rome geünieerde kerken, die gehuwde priesters kennen, het celibaat wil len handhaven; een minderheid van de bisschop pen sprak zich uit tegen het prin cipe van de priesterwijding van ge huwde mannen, ook in die gebie den waar een priestertekort be staat. Tot deze minderheid behoren vooral leden van het Italiaanse episcopaat, zoals de kardinalen Po- ma en Dell'Acqua en leden van het Afrikaanse en Aziatische episco paat; een flinke meerderheid van de synodevaders aanvaardt dit princi pe wei. Deze meerderheid valt uit een in twee groepen. De ene wil de paus in elk afzonderlijk geval la ten beslissen en de andere wil de ze beslissingsmacht, althans voor een groot deel, in handen leggen van de nationale bisschoppencon ferentie; het Canadese episcopaat wil dat de synode zich bezighoudt met de kwestie van de priesterwijding van vrouwen. Kardinaal Krol, aartsbisschop van Philadelphia, heeft op de bis schoppensynode liet resultaat be kendgemaakt van een enquête on der de rond 55.000 Amerikaanse priesters. Hieruit blijkt dat 87 pet. van de Amerikaanse priesters meent dat het celibaat hun her derlijke taak vergemakkelijkt. Zes envijftig procent wenst dat pries terkandidaten de vrijheid krijgen om te kiezen tussen het huwelijk" en het celibaat en 18 pet. liet weten dat zij zouden trouwen als het celi baat facultatief mocht worden ge steld. Naar de stellige overtuiging van pater J. van Kilsdonk, deelnemer aan de Operatie-Synode, zijn er op de bisschoppensynode in Rome minstens al twee bisschoppen ge weest die zeker de in hun landen heersende overtuiging niet naar voren hebben gebracht. Het Duitse en het Noordamerikaanse episco paat zouden met name de duide lijke gegevens, die er uit de enquê te onder de priesters naar voren zijn gekomen, niet hebben genoemd en andere standpunten naar voren hebben gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9