Drees sprak eigen voorkeur uit Drum GOES HALVEERT BELASTING DANSAVONDEN orem* ir Zeeuwen zeggen: meten is weten VOORLICHTER VERKEER EN WATERSTAAT OVER UITSPRAAK BETREFFENDE BAALHOEKTRACé: Concert in Hulster basiliek gaat niet door ff- m femina OM DE TOEKOMST VAN ONZE KINDEREN stad streek [commentaar' Wassen neus ZEGr'T Ó\AAR. Zo de raad akkoord gaat Kans op nachtvorst hoogwater VVD-Kamerleden komen kijken naar vuil water Kabel j auw ge van gen van vijf kilo ahoy' Expositie over Hans Warren in Goes geopend waterstanden Studieconferentie over marketing Peinzende blik Relatief zuivei Internationaal riool Geldkwestie Terneuzen cocktail Woensdag 13 oktober 1971 (ADVERTENTIE) TAe inspraak van de streek inzake •*-' de tracékeuze voor het Baal- hoekkanaal was zo is destijds verzekerd een novum in de gé- schiedenis - een experiment. Het resultaat was onzeker maar dat nam niet weg dat de bevolking van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zich van hoog tot laag met verve op de mo gelijkheden heeft gestort om zich invloed te verwerven in een stuk planologie, dat het gezicht van Zeeuwsch-Vlaanderen grondig zal veranderen. Terwijl de raad van de waterstaat, tot wie de bevolking zich in het bij zonder kon richten, nog bezig is met het verwerken van het vele dat op de hoorzitting over het Baalhoek- plan naar voren is gebracht, heeft minister W. Drees jr. nu duidelijk laten doorschemeren dat voor hem het Baalhoektracé al vast ligt. Het wordt binnendijks. Men moet al zeer goedgelovig van aard zijn, om te willen aanne men dat de mening van de bevol king, of nog sterker, de alternatieve plannen die in de inspraakperiode werden ingediend, nu nog enig ge wicht in de schaal kunnen leggen. Het lijkt er veel op dat de inspraak in en rond het Baalhoekplan een wassen neus is geweest; een aardige gelegenheid tot het afblazen van stoom, maar meer niet. Immers, steeds opnieuw blijkt, dat wat men in Den Haag betitelt als „aanvanke lijke voorkeuren", „voorlopige op stellingen", of „principetoezeggin gen", in feite keiharde grondslagen voor het beleid vormen! De Belgische onderhandelings partners zijn content met deze gang van zaken. Schepen Delwaide van Antwerpen verklaarde maandag in Scheveningep: „De inspraakproce dure over het Baalhoekkanaal en de bochtafsnijding bij Bath, gaat naar onze begrippen veel te ver. Zij leidt tot agitatie". Om nog een reden is de her nieuwde principetoezegging aan België nu inzake het Baalhoek tracé van belang. Zij komt op een ogenblik dat men in vele wereld hoofdsteden, waaronder Den Haag, begonnen is met de bestudering van het rapport van de zogenaamde „Club van Rome". Dit rapport concludeert, dat de mensheid een meer zorgvuldige keuze zal moeten maken bij die be stemming van de nog beschikbare' grond en meer aandacht zal moeten besteden aan lucht- en watervervui ling, aan ruimte voor landbouw en recreatie. Heeft deze zorgvuldige af - weging van belangen volgens dr. j Drees rond het Baalhoektracé reeds plaats gehad? MBHV m iSPmm BB m. (Van een onzer verslaggevers) GOES B. en w. van Goes komen de zaalexploitanten en de danslief hebbers van Goes een eindweegs tegemoet. Volgens een voorstel aan de raad, die zich daarover op 21 oktober moet uitspreken, zal het,tarief van de vermakelijkheidsbelasting voor dansavonden worden gehalveerd. Dit gebeurt, aldus verklaren b. en w. in een toelichting bij hun voor stel, op verzoek van de exploitant van De Prins van Oranje, die geen kans meer ziet dansavonden te orga niseren die enigszins lonend voor hem zijn. B. en w. stellen nu voor het tarief van de vermakelijkheids belasting te verlagen van dertig pro cent van de onzuivere opbrengst van dansavonden, tot vijftien procent- De gemeenteraad zal op 21 okto ber ook een voorstel behandelen dat betrekking heeft op het winkelcen trum De Bussel in Goes-Zuid. Vol gens b. en w. is het zeer gepast dat de gemeente aan de n.v. De Haven- zathe die dit winkelcentrum heeft gebouwd en exploiteert, een bijdra ge geeft ter vergoeding van de kos ten die De Havenzathe heeft ge maakt om het binnen- en buitenter- Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur; Enkele buien, maar ook opklaringen. Lagere temperaturen met kans op nachtvorst. .j Weersvooruitzichten in cijfers ge- middeld over Nederland. Voor donderdag; aantal uren zon: 0 tot 4; min.-temp.; omstreeks nor maal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het concert, dat het Hulster gemengd koor op 15 oktober in de basiliek zou geven gaat niet door. Bij de jongste opnamen voor de radio in deze kerk, is aan het licht gekomen, dat de afstand tussen het koor en het orgel achter in de kerk t groot is. Bij de radio-opnamen leverde dat al technische moeilijkheden op, maar deze konden verholpen wor den. Met publiek in de kerk is dat echter niet mogelijk. Er zal eerst een voorziening getroffen moeten worden, voordat bepaald wordt wan neer het concert wel gegeven zal worden. rein van het winkelcentrum aan te kleden. Het gaat hier om de kosten van voorzieningen die voor een winkel centrum niet direct vereist zijn, maar wel bijdragen tot verfraaiing van het aanzien van de wijk. De vergoeding uit de gemeentelijke schatkist zal volgens b. en w. f 77.570 moeten bedragen. Bijna de helft van dat bedrag is bestemd voor de buitenverlichting. Enige tijd geleden heeft de Goese raad een bedrag van f 48.000 toegewezen, zijnde de kosten van de bestratingen rond het winkelcentrum. In een toelichting bij hun voorstel merken b. en w. op dat er tot dusver aan De Havenzathe geen toe zeggingen zijn gedaan, waaraan zij bepaalde rechten op een gemeente lijke bijdrage zou kunnen ontlenen. „Uiteraard zijn er echter wel venj waehtingen gewekt, en het ligt voor: de hand, dat daarmee bij de exploi-! tatie van het centrum steeds reke-j ning is gehouden", zo zeggen b. en' w. Door de toekenning van de ge meentelijke bijdrage zou de hum>' prijs van de winkels in het centrum niet worden beïnvloed, zo is be kendgemaakt. (Van onze verslaggevers1) HULPT Minister Drees jr. van Verkeer en Waterstaat is volgens een woordvoerder van diens ministerie wel degelijk van plan om zijn beslissing over een van beide tracés voor het Baalhoekkanaal te laten afhangen van het advies van de raad van de waterstaat. Dit advies zal, zo wordt verwacht, over anderhalve maand worden uit gebracht. De raad van de waterstaat zal daarbij rekening houden met de gevoelens van de streek, zoals die op de voorlichtingsbijeenkomsten en hearings in Hulst naar voren zijn gebracht langs het kanaal geen industrie moet komen, wordt sceptisch bekeken. Daarvoor heeft men twee redenen: op de eerste plaats bepaalt de toe komstige bestemming van de te ont eigenen landbouwgrond de hoogte van de vergoeding. Onteigening ten behoeve van de industrie zou een royale vergoeding inhouden. Verder verwacht men, dat de keuze voor industrie straks definitief op Osse- nisse zal vallen nu bekend is, dat minister Drees niets voelt voor in dustrialisatie langs het kanaal. Volgens voorlichtingsambtenaar H. Postma van het ministerie van de heer Drees, bestaat het plan om dit advies te zijner tijd te publiceren. Dat hoeft overigens niet te gebeuren op hetzelfde moment als dat waaroD de minister dit advies krijgt. De uitlatingen van minister Drees over het binnendijkse tracé, aldus het commentaar van Postma. moeten worden gezien als een persoonlijke voorkeur. De minister zou hiermee alleen de waarde van Saeftinghe als natuurgebied hebben willen onder schrijven. In Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren heeft de heer Drees met zijn' visie de indruk gewekt, volkomen voorbij te gaan aan de inspraak procedure van de streek. Gevreesd wordt, dat zijn uitlatingen weer be schouwd zullen worden als een „principetoezegging". Tijdens de hearings in Hulst is duidelijk gebleken, wat dit kan be tekenen. Inspraak over de vraag of de streek het kanaal wel of niet wilde, was immers ook niet moge lijk, omdat de toenmalige minister in 1968 België in principe reeds heeft beloofd, dat het kanaal er zou komen. De vrees, dat ditzelfde nu ook geldt voor de uitspraak van minister Drees over het binnendijk- se tracé is blijkens het commentaar van de woordvoerder van diens mi nisterie ongegrond. De voorzitters van de landbouwor ganisaties in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben hun teleurstelling uitgespro ken over de uitlatingen van de Ne derlandse minister. Vooral diens me ning, dat er op Zeeuws grondgebied (ADVERTENTIE) (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De VVD-kamerleden mevrouw E. Veder-Smit en ir. D. S. Tuynman gaan vrijdag 29 oktober naar West-Brabant om zich persoon lijk op de hoogte te stellen van de watervervuiling in Roode Vaart, Donge en de Mark. Dat heeft ir. Tuynman dinsdag tegenover onze Haagse redacteur verklaard. Zowel mevrouw Veder als de heer Tuynman maakt deel uit van de vaste commissie voor de milieu hygiëne in de Tweede Kamer. De heer Tuynman is voorzitter van die commissie. De beide kamerleden zul len in het gebied worden rondgeleid door regionale vertegenwoordigers van de VVD. (Van onze correspondent). BRESKENS Aan de vismijn te Breskems is dloor de BR 55 een 'kabeljauw geviamigen van 78 cm lengte en met een gewicht van 5 kg. De kabeljauw zwom in de monding van de Schelde, van8t/m 19 oktober. Open van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur. Zondag van 10 tot 17 uur. Entree f3.50 Kinderen tot 12 jaar f2.- (Van onze correspondent) GOES „Hans Warren, bewe gend portret van een dichter, critic ens en vertaler", is de titel van een tentoonstelling, die tot en met 30 oktober in het Museum voor Zuid en Noord Beveland aan de Singei- straat in Goes wordt gehouden. Bij de opening van deze tentoonstelling hield André Oosthoek een inleiding ovép Hans Warren. Hij zei dat deze een weinig toe gankelijk mens lijkt, maar dat dit slechts uiterlijke schijn is. Wie ech ter dieper doordringt kan kennis maken met een man die zich niet gemakkelijk laat vangen, maar toch weer zo open is. dat een in- en doorkijk toch wel mogelijk is. Oosthoek zei dat Hans Warren zichop een breed cultuurveld be weegt, een terrein waar begrippen, nuances en toespelingen worden verondersteld bekend te zijn. Het is volgens hem een moeilijk terrein, dat moeilijk in een paar zinnen aan te duiden is. Volgens Oosthoek is Hans Warren een man die zich desondanks voor de toegankelijkheid van de Neder landse en buiten-Nederlandse letter kunde grote verdiensten heeft ver worven. Dat Hans Warren echter ook zeer aan Zeeland verknocht is. blijkt uit het feit dat hij op 28 oktober een lezing houdt onder de titel: „Wat Zeeland voor mij betekent". De ten toonstelling is geopend van maandag tot en met vrijdag van 10.00-12.00 uur en van 13.00-17.00 uur en op zaterdag van 14.00-17.00 uur. Morgen, donderdag 14 oktobei.l Bergen op Zoom 12.32, Hansweerf' 1.30, Terneuzen 11.04 en 23,44, Vlis- singen 10.38 en 23.14, Wemeldmge 12.22. TT Konstanz 279 - 1, Rheinfelden 170 - 5, Straatsburg 144 onv., Plitters- dorf 273 - 5, Maxau 328 - 1, Plo-1 chingen 126 onv., Mannheim 133 - 4, Steinbach 112 pl. 8, Mainz 154 -2, Bingen 71 - 2 Kaub 76 - 4, Tier 226 pl 4, Koblenz 83 pl 3, Keulen 22 pl 1, Ruhrort 171 - 5, Lobith 782 - 5, Pannerdense kop 762 - 6, Nijmegen 582 - 7, IJsselkop 737 - 6, Eefde ÏJssel 262 - 8, Deventer 153 - 5, Monsin 5450 - 10. Borgharen 3800 onv., Belfeld 1092 pl 1, Grave bene den de sluis 502 pl 1. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond en het Economisch Instituut Tilburg gaan in Breda een studieconferentie houden over vraagstukken die verband hou den met de marketing. De eerste bij eenkomst is van 25 tot en met 28 ok tober. Daarin wordt in het bijzonder aan lacht besteed aan marktbeslissingen ran bedrijfsleiders. Op 8, 9 en 10 nu vember gaat men zich verdiepen in het opstellen van marktplannen met behulp van prognoses. Secretaris van deze cursusbijeenkomsten is de heer A. G. Coppejans. Hogeschoollaan 225 Tilburg. (ADVERTENTIE) Zo'n geheugensteuntje is vandaag de dag heel gewoon. Meer dan een half miljoen mensen in Nederland kopen geregeld condooms. In de winkel of uit de automaat. Even makkelijk. als een rol drop of een tube tandpasta. Ruim 70% van de verkochte condooms is Durex. En dat percentage stijgt nóg steeds. Logisch. Want Durex geeft zekerheid en is niet storend in het gébruik. En er zijn geen bijverschijnselen, ook niet op langere termijn. Dat is ook de reden dat veel huisartsen het gebruik van condooms adviseren,'n veilig gevoel Durex, een wereldbekend merk van de London Rubber Company. Zeeland is allang niet meer wat de televisie-reclame „Waar het leven goed is ons belooft, Zeeland is echter evenmin zover in de versukkeling terecht gekomen als de advertenties onder het motto „Hou Holland mooi" willen doen geloven. Weliswaar begint, in navolging van Rijn- en Dongemond ook de Schelde- mond uit de adem te ruiken, maar nergens in Zeeland is er spra ke van een ramptoestand. In die Zeeuwsch-Vlaamse Ka naalzone waar de industrie lang geleden vaste voet verkreeg storm- pelen kalveren rond, wier botten door fluorose zijn aangetast. Hoe In Midden-Zeeland waar pas sinds enkele jaren fabrieks schoorstenen roken kijken fruitkwekers bezorgd naar de schroeivlekken op de gave huid jes van hun appelen en peren. In. .Middelburg krabben autobe zitters bruine, harsachtige drup pels van de lak van hun auto. Op sommige vuilnisbel ten, zoals in Vlissingen enige tijd geleden, ontstaan soms spontaan brandjes. Is het fosfor het spul dat de chemische fabriek van Hoechst in Vlissingen verwerkt en dat berucht is door het feit dat het bij een temperatuur van enkele graden boven nul uit zich zelf in brand vliegt? In Nieuwdorp durven sommige mensen niet met open ramen te slapen. Zij ruiken de naburige Het is een gelukkige zaak, dat de Zeeuwen fel op een scho ne buitenboel zijn. De provincie investeert volgend jaar bijna twee ton in haar meetprogram ma's, hetgeen een kapitaal lijkt. Maar het is een schijntje vergele ken met de investeringen waar toe de Zeeuwse waakzaamheid in feite de industrieën dwingt investeringen die ten doel heb ben, lucht en water schoon te houden, Péchiney installeert voor erg, dat blijkt als men de dieren in de bek kijkt. Het fluor veroor zaakte bruinzwarte vlekken op tanden en kiezen. industrieën niet, maar ze horen ze des te beter. Maar het is met Zeeland an ders gegaan dan met de Rijn mond en het Noordzeek anaal ge bied. De Zeeuwse overheid, die de industrialisatie anazwengelde, heeft al in een vroeg stadium besloten tot het doen uitvoeren van meetprogramma's. Eerst werd door middel van matigen vastgesteld hoe de situatie was, voor er nog maar één fabrieks schoorsteen in Midden-Zeeland rookte. Het meetresultaat had be trekking op de „nulfase", zoals die genoemd werd. Door middel van herhaalde metingen kon men vaststellen in welke mate de bui tenlucht bij de komst van een nieuwe .fabriek, of bij uitbreiding van een bestaande, met vuilig heid werd belast. 60 miljoen aan zuiveringsinstalla ties in zijn aluminiumfabriek Air Products in Terneuzen be- steedte tienduizenden guldens om het lawaai dat deze fabriek ver spreidt, in te perken, om maar twee gevallen te noemen. Wat er, ondanks deze investe ringen tooh nog op de landerij en neerdaalt of de geduldige Schelde in wordt gepompt, is fei telijk huiveringwekkend. Met name de Westerschelde is één van de internationale riolen aan het worden, bijna even sme rig als de Rijn. Door grondig speurwerk, op initiatief van de Vereniging Milieuhygiëne Zee land, is men er achter gekomen dat de Westerschelde van Ant werpen tot aan Hansweert moet worden beschouwd als „dood" of als „stervend" water. Sr is slechts één lichtpuntje: de Wes terschelde is ten dele wei dood, maar het natuurlijk milieu in dat Een schone Westerschelde is werkelijk een geldkwestie. Bin-! nenkort gaat Brabant ter hoogte van Waarde ongezuiverd rioolwa ter de Schelde in pompen. Op het lozingspunt dient een zuiverings installatie te komen. Walcheren en straks Zuid-Beveland lozen eveneens ongezuiverd rioolwater op de geduldige Schelde en het zelfde dom de Zceuwsch-Vlaamse en Belgische steden en dorpen. Zuiveringsinstallaties en perslei dingen, die tientallen miljoenen water is nog niet voorgoed afge storven. Langzaam maar zeker ikan men de Schelde wear tot leven wekken. Daarvoor is veel geld nodig voor de bouw van zuiveringsinstallaties. Nodig is daarvoor ook: een andere koers in onze buitenlandse politiek ten opzichte van België, dat met zijn immense industriegebieden bij Antwerpen en Gent tot de groot ste vervuilers van de Schelde moet worden gerekend. kosten, kunnen ervoor zorgen dat de Schelde de toevloed van vuil blijvend kan verwerken, zonder er biologisch onder te bezv/ijken, zoals nu hier en daar reeds het geval is. Gaat het totdusverre in hoofd zaak om organische stoffen (po pulair gezegd: de inhoud van miljoenen toiletten in Zeeland, Brabant en België), er zou een apart verhaal te maken zijn over de industriële watervervuiling. Dat heeft een nog grotere zuur stofonttrekking aan het Schelde- water tengevolge en daarmee: een ernstiger vervuiling. Boven dien weet men niet, hoe de in de Schelde geloosde vergiften waar van aard en samenstelling nog lang niet bekend zijn, gaan rea geren bij een hogere watertempe ratuur. Wat te zeggen van deze „cock tail", opgevangen bij Terneuzen? Balkverbindingen en keukenzout, zwavel- en azijnzuur, diverse fos faten, koper-, zink-, lood- en nik kelsporen, pesticiden, een beetje kwik, en diverse soorten bacte riën. De watervervuiling wordt in Zeeland nog eens extra bevor derd, doordat er in de zomer maanden tienduizenden mensen méér in de provincie vertoeven, dan er normaal thuishoren. Elke badgast brengt, behalve klinken de munt, zijn eigen vuil mee Het gevolg is, dat er praktisch ner gens in Zeeland nog werkelijk schoon oppervlaktewater wordt gevonden. Volgens de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zeeland is het mogelijk om door de bouw van zuiveringsinstalla ties de ideale toestand te herstel- Ie'1 Daar moet dan echter ruim vijftig miljoen gulden voor op tafel komen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3