EXPERIMENTEN MET KERNSTRALING OP KANKERPATIËNTEN ONTHULD „Overheidsgelden niet goed besteed" Automonteur uit Rosmalen bekent gilmoord uit '59 „S.O.S. Tijl" in België Moeder van 3 kinderen dood na aanranding Kinderen lopen wratten op van vloerreiniger echte dieren- postzegels gratis bij Esso. OP KLEUTERSCHOLEN IN OOSTERHOUT Ziekenfonds premie Constantijn vandaag 2 Nederlands voetbal had prettig weekeinde STEENKAMP ZIET TOEKOMST DONKER IN: Al verdacht van andere vergiftigingspoging Man van 75 uit Lamswaarde levert prestatie op schieting Oostenrijk stemt op socialisten /"Wrtf VLISSINGSE POLITIE PAKT VEEL DOORRIJDERS 0,3% omhoog i m i Geschokte9 Edward Kennedy kondigt onderzoek aan Vreemd spul" Jaloezie B.T.V. Tandtechnische Inrichting Vonnis voor joodse Rus in Leningrad Aluminium Winkeloverkapping ALUKO - Eikenwai 4 - Helmond Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs: 13,70 per kwartaal; per maand 4,80. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. VRIJE ZEEUW MAANDAG 11 OKTOBER 1971 25e Jaargang No. 6671 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De universi teit van Cincinnati, in de Ameri kaanse staat Ohio, heeft kankerpa tiënten gebruikt voor een onder zoek in opdracht van het Ameri kaanse ministerie van defensie naar de gevolgen van radioactieve atoomstraling op militairen te vel de. Pentagon-woordvoerder Jerry Friedheim bevestigde dit bericht, nadat de „Washington Post" het had gemeld. Het Pentagon liet gis teren weten zijn subsidie hiervoor te zullen herzien. Volgens Friedheim maakt de stu die deel uit van een lopend onder- zoeksprogram, waarmee men al elf jaar bezig is. „We doen er een zekere kennis mee op", zo zei hij. Het Pentagon betaalde er ongeveer 17.000 dollar per jaar voor. Volgens de „Post" daarentegen heeft het nucleair defensiebureau van het ministerie de universiteit 850.000 dollar (bijna 3 miljoen gul den) betaald, genoeg voor de „be handeling" van 111 patiënten in elf jaar tijds. De universiteit ge bruikte volgens het blad kankerpa tiënten die niet meer chirurgisch konden worden geholpen en bij wie de ziekte was voortgewoekerd naar diverse delen van het lichaam. Zij werden geheel of gedeeltelijk blootgesteld aan dezelfde soort straling die troepen te velden kon den verwachten van tactische kern wapens. Het onderzoek hield de nauwkeurige bestudering in van de gevolgen van de straling voor de rode en witte bloedlichaampjes, de chromosomen, de stofwisseling en het denkvermogen van de patiën ten. Een boze senator Edward Ken nedy heeft intussen minister van defensie Meivin Laird meegedeeld dat zijn subcommissie voor gezond heidszaken een onderzoek gaat in stellen naar deze zaak. De betrokken patiënten, aan wie was meegedeeld dat zij niet langer door chirurgie, geneesmiddelen of plaatselijke bestraling konden wor den geholpen, stelden zich volgens het ministerie „vrijwillig" bloot aan volledige bestraling. Hun werd echter niet verteld dat hun behandeling door het Pen tagon werd betaald of dat het hoofddoel van de proeven het vaststellen van mogelijke stra lingsgevolgen op militairen was. Wel werd de patiënten meegedeeld dat het onderzoek voor dergelijke situaties van belang kon zijn. Kennedy toonde zich „geschokt" door dit nieuws, en meende dat het een „ongelooflijke inbreuk op de persoonlijke vrijheid en een ge vaarlijk precedent voor beknotting van de mensenrechten in onze maatschappij" vormde. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De 36-jarige auto monteur J- H. R. uit Rosmalen, die afgelopen week werd aangehouden, verdacht van poging tot vergiftiging van zijn 27-jarige vriendin Antoi nette V., eveneens uit Rosmalen, heeft behalve dit ook bekend dat hij twaalf jaar geleden, in 1959, zijn toenmalige verloofde Willy M. (19) met thalium vergiftigd heeft. Willy M. stierf in 1959 onder raad selachtige omstandigheden. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in, maar vond geen aanwijzingen in de richting van de dader. Het meisje, dat R. in januari 1959 had leren kennen, werd in maart van dat jaar ziek en stierf na een zwaz-e lijdens weg in juli. De ziekteverschijnselen van het meisje wezen op een ver giftiging en er werden ook sporen van vergift in het lichaam gevonden. R. trouwde in 1964. Uit het huwe lijk, dat volgens de politie niet al te best was R. sloeg zijn vrouw kwameii 4 kinderen voort. In 1969 volgde een scheiding. Begin september van dit jaar belde Antoinette V. die R. sinds januari kende en met hem samenleefde in haar flat te Rosmalen R. op met de mededeling: „Ik heb zo'n vreemd spul op mijn brood met pindakaas.' R. stelde haar gerust en gaf haar de raad het niet op te eten. De moeder van R. ging met het potje pindakaas i naar de keuringsdienst van waren, waar men kwik in de pindakaas vond. De keuringsdienst van waren stelde de politie in Den Bosch van de vondst op de hoogte. Op dezelfde dag kreeg de politie ook een mede1 deling dat een meisje opgenomen was met een thalium-vergiftiging. Dit meisje bleek Antoinette te zijn. Voor de politie was dit aanwijzing genoeg R. te arresteren. Een van de rechercheurs, die in 1959 op de hoogte was van het on derzoek naar de doodsoorzaak van Willy M. herinnerde zich de naam van R. Een onderzoek volgde en bij R. thuis werd o.m. een beetje kwik gevonden. Tenslotte bekende hij Antoinette V. met thalium te hebben willen vergiftigen. De politie wist gisteren nog niet of R. van het kwik gebruik gemaakt had om de aan- dacht af te leiden of dat dit gebruik eveneens een vergiftigingspoging was. Het onderzoek wordt nog voort gezet, omdat de politie het niet on. mogelijk acht dat nog meer feiten aan het licht worden gebracht. Een spelmoment uit de wedstrijd Nederland DDR. De Oostduitse verdediging is verslagen, als Hulshoff de gelijkmaker heeft gescoord. Links Van Hanegem. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM/TILBURG Het Nederlandse voetbal heeft er een gunstig weekeinde opzitten. In het Rotterdamse Feijenoord-stadion won het Nederlands elftal gistermiddag voor 50.000 toeschouwers met 32 van het sterke Oost-Duitsland en za terdagmiddag had Jong Oranje al een fraaie 21 zege geboekt op Jong Oost- Duitsland. Beide wedstrijden werden gespeeld in het kader van de voorronden voor het Europees kam pioenschap voor landenploegen. Het Nederlands elftal heeft in „de kuip" alle kans gehad een forse zege te behalen, maar de equipe ver zuimde door te drukken nadat het na rust een 31 voorsprong had ge nomen. Oost-Duitsland kon tenslotte nog terugkomen tot 32. De treffers van het Nederlands elftal kwamen op naam' van Keizer (2x) en debutant Barry Hulshoff een complete Ajax-aangelegenheid dus en Vogel nam de twee Oostduitse treffers voor zijn rekening. Voor Jong Oranje scoorden Oeki Hoekema en Ruud Geels, terwijl Jo- hanssen voor de enige tegentreffer zorgde. Het duel stond niet op hoog niveau, maar belangrijk was de zege van Jong Oranje wel, want door dit resultaat is het team vrijwel ze ker van een plaats in de eindronde. (Zie ook onze sportpagina's). BRUSSEL (ANP) „Tijl van Limburg", de man die uit het Brusselse Paleis van Schone Kunsten de „Liefdesbrief" van Vermeer ontvreemdde, is in België nog steeds in het nieuws. Gisteren werd in Antwerpen een grootscheepse actie gehouden waar o.m. de Belgische Bond Zonder Naam, Caritas Catholica en studentenorganisaties uit Antwerpen, Leuven, Gent en Brussel zich achter hadden gesteld. Er werden handtekeningen verzameld voor de actie „S.O.S. Tijl". Doel van de actie: vrijlating van „Tijl". De advocaat van „Tijl" heeft inmiddels een boodschap van zijn cliënt bekendgemaakt, waarin deze het publiek vraagt niet ter wille van hem, maar ter wille van de stervende mensen in Pakistan actie te voeren. Voor dat doel had hij door zijn diefstal ook f 14 min. willen loskrijgen. (Van onze correspondent) LAMSWAARDE— Bij café Claes- sens te Lamswaarde heeft bij een schieting op twee wippen met een deelname van 56 schutters de 75-ja- rige L. Roelands uit Laimswaarde een forse prestatie geleverd. Hij schoot op wip twee niet minder dan twaalf ldeine ovgels af. De hoogvogel op deze wip werd afgeschoten door P. Claessens, Lams waarde. De eerste zijvogel door J. de Waal, Qssenisse en da tweede zijvogel was voor G. van Driessche te Lamswaarde. Uitslag wip een hoge vogel R. Her- rewegh, eerste zijvogel P. Roelands, beidien Lamswaarde. Tweede zijvogel J. de Waal, Ossendsse. Grootste aan tal kleine vogels op deze wip G. de Waal te Lamswaarde met vjjf stuks. (Van een onzer verslaggevers) BUSSUM „Er wordt veel te veel overheidsgeld verkeerd uit gegeven. Te veel mensen grijpen In de Haagse grabbelton. Het overheidsbeleid moet voortdurend worden doorgelicht op oude ta ken, die kunnen worden afgesto ten. Iemand die daartoe bereid is, is een progressief mens". Dit verklaarde gisteravond prof. P. Steenkamp (KVP), formateur van het kabinet-Biesheuvel, dat morgen voor de geweldige krachtproef staat de rijksbegroting voor 1972 te verde digen. Een begroting waarvan al ge zegd dat zij de meest trieste van deze eeuw is. Prof Steenkamp zei dat hij een lijstje aan het opstellen is van zaken, die de overheid zou kunnen laten vallen. Het geld dat daardoor uitge spaard zou worden zou aan collectie ve voorzieningen uitgegeven kunnen worden, aldus prof. Steenkamp. Hij wilde de overheidstaken, die volgens hem verouderd zijn, niet met name noemen. Wat de economische situatie be treft merkte prof. Steenkamp op: „We zitten goed in het moeras. De si tuatie is erg zorgelijk. De ernst van de zaak is ook nog onvoldoende tot de doorsnee-burger doorgedrongen". Het Eerste Kamerlid van de KVP toonde zich een uitgesproken voor stander van het opnieuw instellen van een loon- en prijsbeheersing. „Maar dat is een wensdroom. Dat is politiek gezien uitgesloten", aldus prof. Steenkamp. Er blijven dan in de huidige situatie volgens de Eind- hovense hoogleraar nog twee moge lijkheden over: matiging in de loon- en prijspolitiek of: de wal keert het schip. Wat de matiging betreft was prof. Steenkamp van oordeel dat de vak beweging tot nu toe duidelijk een bijdrage heeft geleverd. Anderen zouden dat z.i. ook moeten doen. Prof. Steenkamp was echter bang dat van de vereiste matiging uiteindelijk niets terecht zal komen. Dan blijft over dat de wal het schip zal keren. „En dat betekent meer werkloosheid", zo zei de oud-forma teur. WENEN (DPA) De Oostenrijkse socialisten onder leiding van kanse lier Kreisky hebben bij de gisteren gehouden parlementsverkiezingen de absolute meerderheid behaald. Volgens een offciële „elektronische" berekening krijgen de socialisten 33 zetels in de 183 zetels tellende nieuwe nationale raad in Wenen, terwijl de roomskatholieken volkspartij er 80 en de liberale vrijheidpartij 10 zetels krijgen. Er hebben geen communisten zitting ie het nieuwe parlement. Prins Claus maakte deze foto van zijn zoon Constantijn bij gelegen heid van diens tweede verjaardag, vandaag. (ADVERTENTIES) MWPDSTZiïB' AL9 Plak die op de leuke, lange wandkalender. /ï7.n\ Tijdelijk 25 ct! KUN5TGEBITTENREPARATIES 1ste klas werk vanaf 10,— per reparatie. 20-karaats gouden kroon 17,50 U KUNT ER OP WACHTEN I Heer Kerstantstraat 37 Rotterdam-Noord Telefoon 010-284228 - 281397 VELSEN (ANP) Een 41-jarige moeder van drie kinderen is in de nacht van vrijdag op zaterdag in een brandgang te Velsen aangerand. Zij werd daarbij zo erg aan haar hoofd gewond, dat zij zaterdagmorgen in het ziekenhuis is overleden. De da der is spoorloos. Een voorbijganger zag het slacht offer hevig bloedend in de brand gang liggen. Zij was niet in staat haar naam te noemen. Het slachtoffer is de 41-jarige Ma ria Gerarda Schilder-Huiberts. De vrouw, afkomstig uit een klein dorp je in Noord-Holland, leefde geschei den van haar man en kinderen in een pension in IJmuiden. Uit het sectierapport is gebleken dat de vrouw overleden is aan her senletsel, ontstaan door grove ge weldpleging. Of de aanrander de vrouw met het hoofd tegen de muur geslagen heeft of dat hij haar met een voorwerp bewerkt heeft, staat nog niet vast. Wel staat inmiddels vast het tijdstip waarop het drama zich heeft afgespeeld: omstreeks kwart voor twee 's nachts. Uit het politie-onderzoek is gebleken dat het slachtoffer om half twee een café aan het Marktplein had verlaten, waar zij deelgenomen had aan een kaartwedstrijd van de voetbalclub Telstar. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De Vlissingse po litie heeft een zaterdag achter de rug die de bijnaam „Dag van de door rijders" verdient. Achtereenvolgens maakten vier personen zich schuldig aan het misdrijf van een snelle vlucht van een plaats des onheils. In de Nieuwstraat verdween een Volkswagenbusje snel na een aanrij ding met een bromfietser. Op het Betje Wolfsplein maakte kort daarna een Joegoslaaf, die door een fatale inhaalmanoeuvre met zijn auto een medeweggebruiker schade had toe gebracht, dat hij weg kwam. De man werd kort daarna opgespoord, door dat men zijn nummer had genoteerd. Op de hoek van de Scheldestiaat en de Glasisstraat verdween een bromfietser na een aanrijding met een auto van het toneel, met achter lating van zijn vehikel. In dit geval ging het de „vluchter" om medische hulp. Hij vervoegde zich namelijk met een hoofdwond bij het zieken huis Bethesda. In de Walstraat tenslotte kneep een Middelburgse automobilist er tussenuit nadat hij bij een aanrijding de auto van een inwoner van Etten- Leur, die in Vlissingen op bezoek was, had beschadigd. De schuldige werd in Middelburg aangehouden. Zijn kenteken werd hem fataal. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT De Vereniging voor Milieubeheer en Leefbaarheid West-Brabant, de V.M.L., heeft de inspectie van de volksgezondheid van Noord-Brabant en minister Stuyt gisteren op de hoogte gebracht van het feit, dat de vloeren in de kleuterscholen te Oosterheide (een stadswijk in Oosterhout) worden schoongemaakt met het giftige pre paraat „Amplucept", een stof die, volgens de V.M.L., bij aanraking de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ligt in de be doeling om de ziekenfondspremie volgend jaar met 0,3 pet. te verho gen en te brengen op 8 procent. Verwacht wordt dat de particu liere ziektekostenverzekering ook belangrijk duurder zal worden. Ver moedelijk tot 20 procent. De tarief verhogingen moeten nog de goedkeu ring krijgen van de ministers van Sociale Zaken en Economische Za ken. MOSKOU (AP) Een jood in Leningrad is tot 314 jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens „anti- Sovjet" activiteit en deelneming aan het kapingcompilot van Leningrad. huid irriteert en follicultites veroor zaakt, waardoor de schooljeugd veel last schijnt te hebben van wratten op voetzolen en tenen. De V.M.L. is door verontruste ouders op deze zaak attent gemaakt. De V.M.L. vraagt de inspectie en de minister een onderzoek in te stel len naar het gebruik van „Amplu cept" bij reinigingswerkzaamheden in de Oosterheidense kleuterscholen. Tevens wordt gevraagd om een on derzoek naar de andere doeleinden, waarvoor dit preparaat wordt ge bruikt. (ADVERTENTIES) Raiffeisenbank fSi Boerenleenbank _r "débank voor iedereen Goedkoper dan elk ander materiaal Prachtige kleuren Geen onderhoud Geen grote montagekosten Onverslijtbaar. Verder leveren en plaatsen wij alles in hard gemoffelde kwaliteit, deurluifels, carports, pa tio's, aluminium voorzetramen, ingebouwde ser res en waranda's in elk gewenste maat, hordeuren, raamhorren, ook oprolbaar, windbrekers, nieuwbouw ramen en deuren. NIEUW voor oude ramen (ter vervanging van verrotte kozijnen en ra men). Dit is een geheel wit gemoffeld aluminium raamkozijn met raam, richtprijs per 1 m2 compleet 125,—. Bel nu 04920 - 34939 (ook 's avonds en zaterdags) of schrijf voor een vrijblijvend bezoek van onze vertegenwoordiger en het bezichtigen van monsters.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1