Stand in groep 7 FadrhoncJk oefen geen kritiek uit' VAN BEVEREN SLECHTE DAG' Kansen Polen nihil Buschner invallers Panorama op bezoek in meisjes worden godinnetjes Deze week in HONGARIJE ITALIe Standen sport Onaantrekkelijk DERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 11 OKTOBER 1971 .11 1 Nederland defensief zeker niet sterk Henk Wery: gebrek aan lucht. HARDE ACTIES TEGEN CRUYFF Johan Cruyff: uitblinker. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Een kwartier liet het Nederlands elftal gistermiddag in de ontmoeting met het team van de Deutsche Demokratische Republik zijn ware gezicht zien. Een kwartier slechts wensten de heren waar te leveren voor hun geld. Een kwartier was trouwens voldoende om de DDR van 11 naar 31 te spelen. Door een slap laatste halfuur van de Fadrhonc-elf kwamen de Oost duitsers terug tot 3—2, maar verder lieten de elf „beste" voetballers van Nederland het niet komen. Met de wedstrijden tussen Luxem burg en Zuidslavië, Zuidslavie- Oost-Duitsland en Nederland- Luxemburg nog' voor de boeg, ziet de stand in poule zeven er als volgt uit: Zuidslavië 4 3 Oost-Duitsland 5 3 Nederland 5 2 Luxemburg 4 0 1 0 7 7-2 0 2 6 11- 6 0 2 5 10- 6 0 4 0 1-15 Vreugde heerste er niet na die nipte overwinning. Geen uit de hand lopende taferelen van juichende spe lers en supporters na afloop. Daarin toonden de heren zich wel professio nals bij uitstek. Rustig schudde men de handen van de tegenstander. Een tegenstander, die het in groep zeven om het Europees kampioenschap verder wel kan vergeten na deze nederlaag. Immers, de DDR staat een punt achter op Joegoslavië, dat de Oost duitsers zelf in Belgrado nog zal ontvangen en nog tegen Luxemburg moet uitkomen. Voor Nederland zal er het is alom bekend ook geen eer meer te behalen zijn. Al blijft de tweede plaats belangrijk, want de beste tweede van alle groe pen met de meeste punten en het beste doelgemiddelde gaat ook over. Maar daar maakt Nederland weinig kans op met een doelgemiddelde van 106. Het was uiteindelijk slechts een kwestie van eer waar Nederland gistermiddag in de Rot- terdamse Kuip om speelde. Het Oranje-team heeft dus die eer mogen behalen. Oost Duitsland werd .inderdaad met 32 geklopt. En dat in één kwartier. In dat kwartier, het eerste van de tweede helft speel de Oranje zoals het de gehele wed strijd had moeten voetballen. Virtu oos met Piet Keizer en Johan Cruyff als de grote uitblinkers. Kei zer was het ook die in de vijftien minuten de DDR naar een 3-1- achterstand tilde. Voor rust hadden Vogel en Hulshoff dé stand op 1—1 bepaald en na de thee zonder iets erin nemen wij aan beleefde Keizer zijn grote triomf. Eerst profi teerde de Aj ax-linksbuiten van een weifeling in de Oostduitse defensie en knalde ongelooflijk hard in (2 1) en daarna was hij de afwerker van een lange Van Hanegem-pass en een simpele Cruyff-voorzet C3— 1). Nederland zat op rozen. Tenmin ste dat leek het. De DDR was murw gespeeld, maar de Farhdronc-elf maakte er geen gebruik van. Het liet de Oostduitsers zelfs terug ko men. De Oostduitsers, die anders speelden dan verwacht werd. Im mers, voor coach Buschner was het enige belang om te winnen. Maar in het veld bleek daar wemig van. Het beruchte „Sturm und Kraft-fussbal" bleef uit. Oost Duitsland speelde meer Latijns met een libero, een gesloten defensie (mandekking) en een korte aanvoerlijn naar de twee spitsen Ducke en Vogel. In de eerste helft had Nederland daar de groot ste moeite mee. Ook al omdat won derkind Johan Cruyff door Weisse meedogenloos werd achtervolgd. Niets was de Oostduitser te veel om de Aiacied af te stoppen. Opmerkelijk in het spel van Ne derland was dat het een 4-2-4-stel- ling innam tegen het gegroepeerde voetbal van Oost-Duitsland. Een sys teem waar alle trainers allang van af gestapt zijn, maar wat Farhdronc gistermiddag weer in ere herstelde. De bedoeling van de bondscoach mag nobel zijn, maar dit systeem had tot gevolg, dat bijvoorbeeld technicus Wim van Hanegem niet helemaal uit de verf kwam en dat waterdragers als Henk Wery en Wim Jansen het laatste half uur gebrek aan lucht vertoonden. Want op dat middenveld moest het Neder landse middenrif het opnemen tegen drie, soms zelfs vier Oostduitsers. En dat kostte uiteraard heel wat kracht. Overigens viel het Nederlands elf tal buiten dat vijfde kwartier erg tegen. De top van het Nederlandse voetbal had kennelijk gerekend op een „lekker potje voetbal" tegen een aanvallend ingesteld Oost-Duitsland Dat laatste ging dus al niet door en daarnaast ontbrak ondanks de vette premie, die er te verdienen viel vaak het fanatisme in het persoonlijk duel. Het fanatisme, dat juist beslist over wel of niet balver lies. Jn dat betrekkelijk falen van het Nederlands elftal zit ook het feit, dat het achter niet bepaald klopte. Rinus Israel bijvoorbeeld speelde niet zo zeker als anders en Jan van Beveren had een zeer zwakke mid dag. Bij beide Oostduitse treffers ging hij niet vrijuit. Barry Huls hoff en Hans Venneker maakten een meer dan uitstekend debuut. Ten minste enig lichtpunt voor München 1974, waar Fahdronc zo graag over praat. ROB VAN DEURSEN (ADVERTENTIE) Piet Keizer scoort het derde Nederlandse doelpunt. De Oostduitse doel man Croy kan niet ingrijpen. Vreugde nadat Piet Keizer het tweede Nederlandse doelpunt heeft ge scoord. Van links naar rechts: Wim van HanegemPiet Keizer, Johan Cruyff en Dick van Dijk. ^DWrtentÏË) (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De Oostduitsn coach Buschner maakte gistermiddag volledig gebruik van het recht om twee spelers te wisselen. Eerst ruild- liij de leeggespeelde Sparwasser van het middenveld met de meer aanval lend ingestelde Irmscher en daarna moest Peter Ducke het veld ruimen voor Löwe. De spits van Oost-Duitsland werd door zijn coach uit het veld gehaald omdat Lo Bello de Oostduitse doe1- puntenmaker een waarschuwing had gegeven. De Nederlandse bondcoach Fahdronc maakte maar een keer gebruik van het recht om te wisselen. Een kwar tier voor het einde haalde hij Dick van Dijk uit de strijd en stuurde Jan Jeuring de wei in. Dit om naar hij na afloop zei de aanval meer stootkracht te geven in die laatste vijftien min. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM „Ik heb de moeilijkste weg gekozen, maar ik dacht wel van de juiste", zei bondscoach Frantisek Fadrhonc, na de 32 overwinning op de sterke Oostduitsers. „De moeilijkste weg op dit moment. Ik koos voor het aanvallende voetbal. Niet langer met drie, vier of soms vijf man op het midddenveld hangen, maar be wust aanvallend voetbal spelen. Terug naar het 4-2-4-systeem. Het is niet erg als wij twee doelpunten tegen krijgen heb ik de jongens gezegd, als wij er dan maar vier maken". Die twee doelpunten te gen waren er inderdaad gekomen, maar Nederland kon er slechts drie tegenover stellen. Fadrhonc: „Dat is aan de schrale kant. Het verschil had groter moeten zijn". „De jongens hebben er keihard voor gewerkt. Wij hebben het spel gemaakt. De marge had ruimer moeten uitvallen. Een doelpunt verschil geeft niet de juiste krachtsverhouding weer. Kritiek heb ik niet. Individuele kritiek zou ik ook niet kunnen uitoefenen, dat moet u begrijpen. Dat ligt voor mij te moeilijk. Dan zouden er snel allerlei problemen met clubs ont staan". En die problemen heeft. Fadrhonc beslist niet nodig, want aldus de bondscoach: „Ik probeer met veel tact, geduld en open eer lijke gesprekken met, spelers en clubbesturen tot de opbouw van een sterk nationaal elftal te ko men. De opgaande lijn is er. Dat is vandaag bewezen". Fadrhonc was vooral te spreken over het spel van de debutanten Venneker en Hulshoff. die een voortreffelijke wedstrijd speelden. Fadrhonc: „Zonder de rest van het elftal tekort te willen doen zou ik voor dit tweetal een uitzondering willen maken" Slecht te spreken was Fadrhonc over de tegenstand van de Oost duitsers. Fadrhonc: „Wij hebben aanvallend willen spelen, maar een wedstrijd wordt niet door een ploeg gespeeld. Oost-Duitsland heeft slechts verdedigend gespeeld. Vertragend en dat was misschien voor het publiek niet aantrekke lijk. Dat is niet onze schuld. Daar om ook kies ik voor aanvallend voetbal. Om het Nederlandse voet bal meer representatief te maken. Om het publiek ook tevreden te kunnnen stellen" Niet zo gelukkig met het sys teem dat door Fadrhonc was geko zen voor deze wedstrijd was half- speler Wim Jansem. De Feijemoord- er had het lastig gehad gistermid dag. Jansen: „Als je het 4-2-4- systeem speelt tegen eem ploeg die het 4-3-3-systeem prefereert kom je steeds een man tekort op het middenveld. Wery moest dan wel terugkomen om te assisteren, maar die kon er ook lang niet altijd op tijd zijn. Je bent als je het sys teem van Fadrhoinc wilt spelen wel verplicht met clubmoten te spelen. Dan ben je in ieder geval op elkaar ingespeeld". Niet erg gelukkig was Dick van Dijk, die een kwartier voor het einde vervangen werd door de FC Twente-aanvaüer Jan Jeuring. Van Dijk: „Ik heb misschien wel een slechte wedstrijd gespeeld, maar ik heb me opgeofferd voor het elftal. Ik had als opdracht Sam- mer, een sterk verdediger, bezig te houden, cta zo kansen te scheppen voor de andere aanvallers. Ik dacht wel dat ik daarin geslaagd was, maar je speelt dan natuurlijk geen opvallende partij". TON KOOMEN (Van onze sportredactie) ROTTERDAM „Als je topwedstrijden speelt kun je ook wel eens een slechte dag hebben. Dat had ik nu tegen Oost-Duitsland", zei Jan van Beveren, de doelman van het nationale elftal, die verschil lende keren mistastte bij Oostduitse aanvallen. Zijn ploeggenoot Pleun Strik (PSV) had het eveneens niet zo lekker gehad. Strik: „Het was een lastige wedstrijd. Aan dat eerste doelpunt van Vogel had ik beslist geen schuld aan. Hulshoff was zijn bewaker. Vogel passeerde hem en schoot verrassend in. Een goed doelpunt. Niks aan te doen. Die tweede Oostduitse treffer werd volgens mij in buitenspelpositie gemaakt. Ik bleef tenminste staan toen die vrije trap genomen werd, maar er scheen nog een van onze verdedigers op rechts gestaan te hebben. Dat had ik niet gezien". Debutant Barry Hulshoff, door Fadrhonc geroemd, was bijzonder content. Hulshoff: „Het ging goed. Ik ben vaak mee naar voren ge gaan. Dat ligt me wel. Het is natuurlijk helemaal leuk als je dan nog een doelpunt maakt ook". De tweede debutant, Spartaan Hans Venneker, voelde zich eveneens gelukkig. Venneker: „We wisten dat de Oostduitsers met twee spitsen zouden spelen. Hulshoff en ik waren aangewezen om die twee spitsen uit te schakelen. Met assistentie van Strik. Ik dacht wel dat dat aardig gelukt was". Henk Wery, weinig aan de bal in de voorhoede, had het niet voor zien op scheidsrechter Lo Bello. Wery was niet tevreden met het 32 resultaat. Wery: „Toen we met 31 voor kwamen te staan waren de Oostduitsers panklaar. We hadden toen door moeten drukken. De overwinning had beslist groter moeten zijn. We speelden veel sterker dan Oost-Duitsland". WARSCHAU (ANP) Het Westduitse voetbalelftal heeft zich zondag voor 100.000 toe schouwers in Warschau prak» tisch zeker gesteld voor een plaats in de kwartfinales van het toernooi om het Europees kampioenschap. De Westduitsers wonnen met 3-1 van Polen en hebben nu negen punten uit vijf wedstrijden bij een doel saldo van 10-2. De Polen staan tweede met vijf punten uit vier bij een doelsaldo van 10-5. Op 17 november ontmoeten beide landen elkaar opnieuw in Hamburg, waar de Westduitsers aan een gelijk spel voldoende zullen hebben voor kwalificatie. Doelpunten: voor West-Duits- land: Müller (29e en 60e min.), Grabowski (70e). Voor Polen: Gadocha (27e). Het Hongaarse voetbalelftal heeft zaterdag in Parijs met 2-0 gewonnen van Frankrijk in groep twee van de voorronden van het toernooi om het Euro pees kampioenschap. Hongarije heeft nu zeven punten uit vijf wedstrijden en is favoriet voor de overwinning in deze groep. De doelpunten kwamen op naam van Bene en Novi. Stand in groep 2: 1 Hongarije 5 3 1 1 7 8-5 2 Bulgarije 4 2 1 1 5 8-4 3 Frankrijk 4 2 1 1 5 7-5 4 Noorwegen 5 0 14 1 5-14 In het Milanese San Siro- stadion kwalificeerde titelhouder Italië zich (in groep 6) voor de kwartfinales door met 3-0 te winnen van Zweden. Uit vijf wedstrijden heeft Italië nu negen punten en kan niet meer worden ingehaald. Riva, de grote uitblinker scoorde twee keer en de derde Italiaanse treffer kwam op naam van Boninsegna. Er waren 90.000 toeschouwers. Het Oostenrijkse voetbalelftal heeft zondagmiddag in Linz iit ;roep 6 van het toernooi aan het Europees kampioenschap, een monsteroverwinning van 6-0 rust 3-0, behaald tegen Ierland. Stand 1 Italië 2 Oostenrijk 3 Zweden 4 Ierland 5 4 10 9 10-2 5 3 0 2 6 10-4 6 2 2 2 6 3-5 6 0 15 1 3-17 EERSTE DIVISIE De Volewijckers - De Graafschap 01, Heerenveen - Heracles 00. Roda JC - Willem II 10, Wagenin- gen - Veendam 10, SVV - PEC Zwolle 1—0, FC WV - Helmond Sport 40, AZ '67 - Fortuna VI. 11, Haarlem - Eindhoven 1—1. HVC - Fortuna SC 0- -0, DFC - SC Cambuur 10. STAND Haarlem 10 7 2 1 16 15- 6 Eindhoven 11 6 4 1 16 13- 6 Heerenveen 11 5 5 1 15 13- 5 Wageningen 11 7 1 3 15 15- 7 FC WV 11 5 3 3 13 18-10 Blauw Wit 10 5 2 3 12 11-10 SVV 11 5 2 4 12 16-16 Roda JC 11 5 2 4 12 10-14 Heracles 10 4 3 3 11 14-11 AZ '67 10 3 5 2 11 9- 7 Volewijckers 10 3 5 2 11 8-10 HVC 10 3 4 3 10 12-11 Veendam 10 3 4 3 10 13-15 Fortuna SC 11 3 4 4 10 13-10 De Graafschap 10 3 3 4 9 8-10 Cambuur 10 3 1 6 7 14-15 Willem II 10 2 3 5 7 10-13 Fortuna VI. 11 2 3 6 7 7-11 PEC Zwolle 11 1 4 6 6 11-20 DFC 10 1 3 6 5 5-15 Helmond Sport 11 1 3 7 5 7-20 PROGRAMMA De Graafschap - Fortuna SC (16-10), Volewijckers - SC Cambuur, Heeren veen - Blauw Wit, Roda JC - DFC, Wageningen - HVC, SVV - Haarlem, FC VW - AZ '67, Heracles - Eind hoven, Willem II - Fortuna VI., Veendam - Helmond Sport. EREDIVISIE PROGRAMMA FC Utrecht - Vitesse Feijenoord - Telstar (16-10), MW - Volendam, Go Ahead Eagles - FC Den Bosch (16-10), DWS - Ajax (15-10), NEC - FC Twente, PSV - FC Den Haag (16-10), NAC - Sparta, FC Gronin gen - Excelsior. V

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11