Geluid van Dow mag niet hinderlijk zijn kruip-er-onders... STAFFUNCTIONARIS IR. KRIJGSMAN: DE VRIEND BEZORGD OVER HAVEN GELDEN Veel publiek bij show in De Speye Koffieconcert Terneuzen Leerlingen van Petrus Hondius leerden elkaar kennen WÉ stad streék BKKasn |Z4 ahoy' Barbezoekers hakken op matrozen m BELANG WATER De Hoop huldigt F. Mechelinck Uitslagen van duivenvluchten examens Vrijdag 8 oktober 1971 5 (ADVERTENTIE) PECH r verhelpen en voorkomen op de Femina. Man, da's interessant. En er is méér voor u, meneer. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het raadslid van T70-2000 te Terneuzen, de heer H. de Vriend, heeft in een brief aan het college van burgemeester en wet houders zijn bezorgdheid uitgespro ken over het reglement haven- en kadegelden havenschap Terneuzen, dat een van de agendapunten zal vormen op de vergadering van het havenschap Terneuzen, die op don derdag 14 oktober zal worden ge houden. In zijn brief wijst de heer De Vriend er op dat Terneuzen in gro te mate een doorvoerhaven is, ter wijl er oo'k een sdhool voor schip perskinderen is gevestigd. (Voor een en ander is in de vorige raadsverga dering reeds de aandacht gevraagd en is er ook toegezegd dat hieraan aandacht zal worden geschonken, zo tekent hij hierbij aan). Volgens het reglement, aldus de heer De Vriend, ligt het in de bedoe ling op een heel enkele uitzondering na, alle binnenschepen te belasten. De heer De Vriend verwacht, wan neer dit reglement ongewijzigd wordt aangenomen, dat binnenschippers die thans huin huishoudelijke artikelen in Terneuzen kopen, zullen doorva ren, volgens hem naar Wemeldinge of Hansweert, waar de liggelegenheid vrjj Is van kadegeld. Eveneens vreest het T70-2000- raadslid dat kinderen van de schip- persschool zullen verhuizen naar b.v. Wemeldinge of Dordrecht, in welke stad ook eerst alle binnenschepen werden belast, maar waar in de kort ste keren doorvaarders en weekend- parkeerders werden vrijgesteld, om dat daar de middenstand grote scha de leed en de kinderen van de schip- persschool door hun ouiders naar el ders werden overgeplaatst. De heei De Vriend zegt te veronderstellen dat dit in Terneuzen geenszins de bedoeling kan zijn. De heer De Vriend vraagt, „om dat uit de beantwoording ln de raadsvergadering geen steiilingname bleek en de verontrusting onder de middenstand en de schippers groot is", b. en w. mede te delen of iij bereid zijn de vertegenwoor digers van Terneuzen alleen maar te laten instemmen met bet voorgestel de reglement onder voorbehoud dat van haven- en kadegeld uitdrukke lijk worden vrijgesteld: binnensche pen, die naar elders doorvaren, maar gedurende een korte inkoopperiode in Terneuzen verblijven en binnen schepen, op doorvaart naar elders, die tijdens het weekeinde in Ter neuzen verblijven. Voor de eerstgenoemde categorie stelt de heer De Vriend een ligplaats voor aan de zuidelijke ingang van de oude zeesluis en voor de tweede categorie in de oude oostelijke en westelijke binnenkanaalairm rond „het eilandje". (Van onze correspondent) TERNEUZEN Twee opvarenden van het in Terneuzen liggende mo torschip „Westerbeek", J. van B. en C. W. maakten donderdagmorgen om ongeveer half twee een praatje met een paar vrouwen in de Dijkstraat. Klaarblijkelijk niet naar de zin van enkele bezoekers van de Flamingo- ZadlTISlag -bar. Vier, tot nu toe onbekend gebleve- nen, kwamen naar buiten en begon nen een fikse vechtpartij -met de beide matrozen. J. van B. werd ver moedelijk met een zwaar voorwerp aap bet hoofd gewond. Dokter Van Herk moest hem verbinden. Fancy-fair Zaterdag aanstaande wordt in het Nederlands hervormde verenigingsgebouw De Rank te Zaamslag een fancy-fair gehouden- De opbrengst hiervan komt ten goede aan de handwerkclub van de bejaar den. De bazaar is geopend van een tot zes en van zeven tot negen uur. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT lil een over volle zaal van het cultureel centrum De Speye te Sas van Gent werd don derdagavond een modeshow gehou den, die georganiseerd was door Mo dehuis Nijinan, shoetiek Berkhout en kapsalon Cappart. Ongeveer 450 be langstellenden konden de fraaie na jaarscollectie van Modehuis Nijman bewonderen. Deze had zeven manne quins (amateurs) met twee kleine amateur-mannequins voor de kinder mode. Vooral de kleine kleuter Annemie- ke stal de show toen zij met haar gulle lach op de loopplank vershceen met een driedelig pakje (blauw met roodblauwe streepbloes). Zij had var shoetiek Berkhout bijpassende hoge rijlaarsjes aan. Voor de grote maat werd een zuiver scheerwollen sfeer volle jurk getoond. Vele prachtige, moderne en vlotte pruiken werden bij elk jurkje bijpassend geshowd door kapsalon Cappart. Veel suède en lakschoenen, vooral veel met veters en niet te vergeten veel laarzen, ook verstelbare schou dertassen en ruime handtassen wer den getoond. Tevens kreeg een be werkte jurk met een zuiver wollen hesje, bijpassende suède schoenen met e enheel goed staande astronauten pruik veel applaus. Het laat zich aanzien dat de winter mode veel rokken met truien, en jur ken met bijpassende hesjes bevat. De lengte voor deze winter is net onder de knie. De tinten voor dit seizoen zijn: bruin, zwart, roest, aubergine, niuewe kleur blauw en lila. De stof fen vooral zuiver shcerewol, suedine, jersey en tweed. Van Lingeriehuis Nijman werden nog drie dusters getoond met bij passende pantoffels, doch meer lin gerie kon men niet tonen door ge brek aan tijd. Lady speaker was de a.s. schoondochter van de heer Nij man, mej. Van de Hemel. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Van onze maat regelen in het kader van het milieu beheer heeft die met betrekking tot de geluidshinder de hoogste priori teit. Zowel binnen ons bedrijf als voor onze omgeving streven we er met alle middelen die ons ten dien ste staan naar het geluid dat onze installaties produceren zo ver moge lijk te isoleren. Bij de bouw van onze tweede naf- takraker hebben we terdege reke ning gehouden met de fouten die bij de eerste kraker op het gebied van de geluidshinder zijn gemaakt. Er zal veel werk verzet moeten worden om onder de geluidslimiet van de hin derwetvergunning te blijven". Dat zei ir. G. Krijgsman, staffunc tionaris voor milieuhygiëne bij Dow Chemical in Terneuzen, tijdens een excursie van dertig studenten van de technische universiteit in Berlijn aan'dit bedrijf. In de vorige week door het Terneuzense gemeentebe stuur aan Dow verleende hinderwet vergunning is een geluidslimiet van 55 decibels aangegeven geldend voor het gehele industrieterrein. Ir. Krijgsman merkte op dat in de toekomst industrieën al in het ont werpstadium rekening zullen moe ten houden met voorzieningen, die gericht zijn op de milieuhygiëne. „Geen fabriek zal aan deze preven tieve maatregelen voorbij mogen en kunnen gaan. Dat is in haar eigen belang". Bij Dow Chemical is een team van drie specialisten voortdurend in de weer om geluidsmetingen te verrich ten, zowel op het fabrieksterrein zelf als daarbuiten. Tal van instal laties, leidingen en afsluiters zijn afgeschermd of bekleed met geluid dempend materiaal. „Een goede training van het per soneel kan veel van de hinder door stank of geluid voorkomen. We moe ten daar wel veel aandacht aan be steden want er wordt door de offi ciële instanties scherp op ons gelet", aldus ir. Krijgsman. Hij wees erop dat proeven hebben uitgemaakt dat de verontreiniging van het Schelde- Water door de lozing van afvalwater 'vati 'Dow zeer b'epétkt is doordat'in dat afvalwater weinig onafbreekbare stoffen zitten. „Er is in de Westerschelde bij Dow nog geen opeenhoping van stof fen ontdekt. Na Hansweert is de con ditie van het water behoorlijk te noemen. Verder is de opnamecapaci teit van de Schelde zeer groot". Het gezelschap Duitse studenten werd op het hoofdkantoor ontvan gen door de heer G. B. Graper, hoofd van de administratie en sociale za ken, en de heer R. Ruules, algemeen bedrijfsleider van de chemische fa brieken. Nadat de heer Ruules de be tekenis van Dow Chemical in Zeeuwsch-Vlaanderen had geschetst, hield drs. G. F. G. Clemens, hoofd van het centraal laboratorium, een uiteenzetting van de produkten die Dow fabriceert. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Bij de N.V. „De Hoop" vierde de heer F. C. Meche linck, werkzaam op de afdeling boek houding, gisteren zijn zilveren ambts. jubileum. In de kantine van het be drijf werd de zilveren jubilaris en zijn familie ontvangen door de leden van de raad van bestuur, de directie en vele genodigden. Het lid van de raad van bestuur, de heer J. Simons, gaf in zijn toespraak een uitvoerig overzicht van de loop baan van de heer Mechelinck. Na mens de vereniging van handelaren in bouwmaterialen in Nederland overhandigde spreker hem bij dit ju bileum behorende gedenkpenning en oorkonde. Als blijk van waardering voor alles wat de jubilaris in die 25 jaar voor het bedrijf heeft verricht, werd hem een geschenk aangeboden. Ook mevrouw Mechelinck ontving een verrassing. (ADVERTENTIE) (Van inze duiveSportmedewerker) ZAAMSLAG De postduivenver eniging „Nieuw Leven" te Koewacht hield een wedvlucht vanuit Quie- vrain met 98 jonge duiven, ter af sluiting van het seizoen 1971. De hoogste snelheid was 1349,1 meter per minuut gemaakt door een duif van A. Geers 2, 8 en 9 J. de Bruij- ne, 3 L. Belaert, 4 Alb. de Kmd, 5 J. Elegeert, 6 W. Verbiest, 7 P. Gij- sel, 10 All. Martens. De postduivenverenigingen „De Bonte Duif" te Aardenburg en „De Grensvliegers" te Eede, hielden een wedvlucht vanuit Arras. Deelname 153 duiven, hoogste snelheid 1391,8 mpm. 1 en 9 H. Lampo, 2 A. Buijsse, 3 en 6 R. de Clerck, 4 en 7 H. Cocquit, 5 I. Duininck, 8 A. Cocquit, 10 R. de Schoolmeester. die dekens van AaBe. Lekker licht, lekker luchtig. Droomdekens, voor iedereen. Gemaakt van zuiver scheerwol; dat ventileert verrukkelijk en houdt de warmte voortreffelijk vast. Ongelooflijk behaaglijk! Kruip er maar eens onder. onder die dekens van AaBe! een veilig idee... 't is van AaBe!! TERNEUZEN Zondag a.s. om twaalf uur zal het Mendelsohn-trio, bestaande uit pianist Jan van der Meer, violiste Henny Ravestein en cellist Elias Arizcuren, in het Ter neuzense Zuidlandtheater optreden met werken van o.a. Ludwig van Beethoven en Maurice Ravel. Met dit „koffie-concart" en de twee andere die dit seizoen nog volgen, doet Terneuzen mee aan een nieuwe manier om concerten te or ganiseren. Deze wordt nu over het hele iand toegepast: in een informe le sfeer, op een tijdstip dat ook jongere leden van het gezin mee kunnen, zulten tegen sterk geredu ceerde prijzen, waarbij die van de koffie isinbegrepen, musici van topklasse optreden. Het Mendelsohn-trio trad in de cember vorig jaar op in het Amster damse Concertgebouw en had daar veel succes- „Een gepassioneerde weergave van de muziek, sterke in nerlijke concentratie en volstrekte homogeniteit in het samenspel, een geraffineerde klankcultuur". Deze kritiek van een vooraanstaand mu ziekkenner kan volkomen worden onderschreven. Daarvoor trad het trio al op in Antwerpen, waar hun weergave toen van bijvoorbeeld het geniale Trio van Ravel iets was, dat men zeer zelden beleeft. Behalve dit Ravel-Trio zullen we in Terneuzen het beroemde Geister-Trio van Van Beethoven horen, waarin de grote componist zijn genie ten volle de monstreert. Een kort hedendaags stuk van Henze, met mooie klankef fecten in het langzame deel, opent het programma. RUDOLF PERDECK (Van onze correspondent) AARDENBURG Gedurende vier dagen zijn de leerlingen van de brug klassen van de rijksscholengemeen schap Petrus Hondius te Terneu zen, te gast geweest in het vormings centrum van Eeghenhuis te Aarden burg. Deze dagen, zo bleek ons tij dens een onderhoud met conrector Wildeboer, hadden als speciaal doel de communicatie tussen de leerlin gen onderling te bevorderen en aan dacht te schenken aan de Neder landse taal in de ruimste zin van het woord. Te veel blijken de leerlingen zich slechts thuis te voelen in groepjes, waarbij het voorkomt dat leerlingen die reeds een paar maanden in de zelfde school en in dezelfde klas zit ten elkaar niet kennen. Door het in stellen van dagen zoals nu in Aar- denburg gehouden, hoopt de school leiding op een ruimer conitact tussen de leerlingen onderling. Dat gedurende de afgelopen da gen zoveel aandacht aan het Neder lands werd besteed vindt zijn oor sprong in het feit. dat vaak blijkt dat de leerlingen komen uit zogenaam de taalarme milieus. Dit heeft tot gevolg dat zij in sommige gevallen niet in staat zijn de lessen behoor lijk te volgen, het mislopen van kansen bij verder onderwijs is daar bij niet uitgesloten. In het van Eeghenhuis hebben de leerlingen dan ook oefeningen gehad in moeilijke woorden, verbale en dramatische expressie, dictie enz. N (Vun onze adverteerders) ZAAMSLAG Gistermiddag (donderdag) werd met een druk be zochte receptie Van Westens kle dingmagazijn te Zaamslag heropend. De totale oppervlakte is verdubbeld en bedraagt thans 200 vierkante me ter, waarin een ruime sortering he ren- en jongenskleding is onderge bracht. Voor Zaamslag en wijde omgeving is deze nu zeer gemoder niseerde zaak zeker een aanwinst. In de avonduren werd een „open huis" gehouden, waarbij zeer velen een kijkje kwamen nemen. AMSTERDAM Vrije universi teit, kandidaats 2 geneeskunde: R. van Altena, Terneuzen; P. Bakker van Damme, Heinkenszand; M. Pel, Middelburg- BREDA Aan de Katholieke Ho geschool te Tilburg slaagden voor het kandidaatsexamen economische wetenschappen J. L. A. de Kok uit Middelburg, W.G.C.M. BJondeel uit Aardenburg, A.E.R. Helmich uit Hulst en E.L.P.M. de Smil uit Hulst.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2