IN TOELICHTING BIJ BEGROTING PROVINCIE G.S. pleiten voor inspraak in zo vroeg mogelijk stadium RUILVERKAVELING K1ELDRECHT DEELS STOPGEZET DELWAIDE VERDEDIGT RUZIE MET HULST Reorganisatie club- en buurthuiswerk G.S. willen cultuur naar breder publiek brengen „Oosterschelde Open doet beroep op geweten van bestuurders in Den Bosch en Den Haag Wegens Baalhoekplannen stad streek commentaar Een mat stuk Warmer PZEM KWJ achterhaalt „strooppremie" voor wegblijven van levensschool LUCHTHAVEN VERLOOP VAN DE UITGAVEN 1968 t/m 1972 hoogwater HUMEURIG DOOR SLECHTE SPIJS VERTERING? CARTERS Wiener Eisrevue in Antwerpen BLIJDSCHAP Emigratie niet era in trek bij Zeeuwen Ontspanning op arbeidsmarkt Woensdag 6 oktober 1971 3 De geleidebrief bij de provinciale begroting van dit ';aar is weinig visionair. Het enige dat in deze „troonrede" van het Zeeuwse colle ge van G.S. even frappeert, is een passage over openheid en openbaar heid van bestuur. De formulering die G.S. gebruiken, doet verwachten dat het Zeeuwse bestuurscollege zich in de toekomst wat vriendelij ker zal opstellen tegen de opinie- en pressiegroepen in de bevolking. „Al spreken de methoden van be paalde bevolkingsgroepen ons niet aan, toch moeten wij hun groeiende belangstelling voor het beleid posi tief waarderen", merkt het Zeeuwse bestuurscollege in de geleidebrief op. Dat is andere taal, dan die waar mee enige tijd geleden een subsidie aanvrage van de Vereniging Milieu hygiëne Zeeland door G.S. werd af gewezen Een verheugende zaak. Over de toekomstige ontwikke ling van de provincie zegt de gelei debrief nauwelijks iets van belang. Zulks was te verwachten. Immers-, alles wat er over de toekomstige ontwikkelingen te zeggen valt, moet worden afgeleid van de Zeeuwse ontwikkelingsschets-1971 een ver volg op een soortgelijk stuk uit 1967. De nieuwe ontwikkelings- schets is nog niet voor publikatie ge reed, hoewel het stuk in concept al enige dagen klaar is. Volgende week verwacht men de openbaar making van dit hoogst belangrijke document. De geleidebrief bij de begroting preludieert in zoverre op de ontwik- kelingsschets, dat zij het rijk aanport Zeeland niet te vergeten. Zo wordt gesteld dat de verkeersverbindingen over de Westerschelde een probleem /ormen, dat weldra kan gaan nij pen. Het rijk zal over de brug moe ten komen met de toestemming voor de bouw van een derde dubbeldek ker en de aanleg van aangepaste veerhavens op het traject Vlissingen- Breskens. En verder mogen de infra structuursubsidies voor Zeeland niet worden afgeremd, anders zal de ont wikkeling aanmerkelijk worden ver traagd, aldus de geleidebrief. Het zijn geen opmerkingen, die de mens het bloed van opwinding naar de slapen jagen Afgezien van hetgeen er wordt opgemerkt over openbaarheid en openbaarheid van bestuur, mist deze geleidebrief de schildering van grootste perspec tieven, zoals in vroegere geleidebrie- ven het geval was. Omdat het stuk ook in veel opzichten optimisme ont beert, is het nauwelijks bezielend te noemen. Als het vervolg op de ontwikke- lingsschets-1967 in dezelfde halfto- nen is gehouden als deze aanbie dingsbrief bij de begroting, dan mo gen wij oprecht vrezen voor een be stuursperiode zonder elan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „De mentaliteitsveranderingen, die zich in het Nederlandse volk voltrekken, doen zich ook voor onder de Zeeuwse bevolking. Het beleid van het provinciaal bestuur zal er dan ook mede op gericht moeten blijven, de sociaal- culturele infrastructuur te verbeteren en de maatschappelijke begeleiding van dat proces aan te passen aan de nieuwste inzichten. Daarbij geldt uiteraard de beperking: voor zover dit binnen de mogelijkheden van de provincie te realiseren is." zo begint de geleidebrief bij de begroting voor 1972 van de provin cie Zeeland. „Wij staan voor de op gave", aldus de geleidebrief, „een aantal voor onze provincie belangrij ke beslissingen te nemen. Deze moe ten worden genomen in een periode, waarin de ontwikkeling naar grotere openbaarheid en openheid van be stuur in discussie is". De begeleidebrief verstaat onder die openheid onder meer: het ver schaffen van informatie aan de be volking i-n een zo vroeg mogelijk stadium van ontwikkeling en plannen. Het tijdstip waarop infor matie wordt verschaft moet zo vroeg gesteld zijn, dat nog wezenlijke in vloed op te nemen beslissingen over het te voeren beleid kan worden uitgeoefend", aldus het Zeeuwse col lege van GS in zijn eigen „troonre de". „Zelfs al bezigen bepaalde be volkingsgroepen bij dingen naar meer invloed op beleidsvorm en de beleidsbeslissingen soms methoden die de bestuurders niet direct aan spreken, toch moet de groeiende be langstelling voor het beleid positief worden beoordeeld", zegt GS. Zij constateren echter, dat beslissingen genomen moeten worden door de daartoe, op grond van ons democra tische stelsel gekozen vertegenwoor digers, die daarvoor ook de volle verantwoordelijkheid dragen. Direct daarna men kan bijna zeggen: in dit verband gaan ge deputeerde staten in op de problemen die gerezen zijn rond de N.V. PZEM. „In het belang van de provincie en (Van een onzer verslaggevers) ECHT. Uit een onderzoek van de KWJ-afdeling Echt is gebleken dat bij een fabriek in Echt een tijdlang premies zijn aangeboden aan jonge werknemers voor het weigeren van onderwijs aan de Levensschool in Roermond. Deze „strooppremie" die in zeker één geval is uitbetaald, zou ongeveer 25 tot 30 gulden per dag per man bedragen. Nadat een vrij gestelde van de KWJ een gesprek had gehad met de betreffende direc tie, is, aldus de KWJ-woord voerder, de fabriek gestopt met het aanbie den van premies. Tijdens dat over leg omschreef de directie, aldus de KWJ zegsman, de „strooppremie" als „extra vakantiegeld". Het was geenszins de bedoeling om jongeren het volgen van cursussen op de Roermondse Levensschool te Belet ten. van het bedrijf is het dringend nood zakelijk, dat er een oplossing komt voor de verwikkelingen die zich heb ben voorgedaan, zowel met betrek king tot de directie als tot het be stuur van de N.V. PZEM. De mede door deze verwikkeling ontstane be stuurlijke moeilijkheden bij de pro vincie, moeten zo spoedig mogelijk uit de weg worden geruimd", aldus de geleidebrief. De financiële situatie bij de prc- vmeie in het nieuwe begrotingsjaar komt te verkeren is, zo blijk!; ui dc geleidebrief, is er een van: het kan vriezen en het kan dooien. Een ver heugend feit is, dat de uitkering uit net provinciefonds sterk is verhoog d (met 13 procent). Daartegenover staat echter dat de provinciale begro ting daardoor nog sterker is gebonden a.d. confjuoctuungeivoelige rijksbelas tingen. Het wordt daardoor nog steeds moeilijker om de vooruitzich ten op lange termijn of middellange termijn te peilen. Wat de ontwikkelingsmogelijkhe den van de provincie betreft, merkt hft college van GS op. dat het beslist noodzakelijk is dat de rijks subsidies voor vérbetering van de economische en sociaal-culturele in frastructuur voor de perijde, aan vangende na 1972, voor Zeeland ten minste dezelfde mogelijkheden bie den als thans het geval is GS stel len dit tegen de achtergrond van het wegvallen van de investeringspre mies voor industrieën die zich in Zeeland willen vestigen. o." Verder dringt het college aan op een grotere woningproduktie, spoed met aanleg van de vaste-oeverver- binding over de Westerschelde, een onmiddellijke machtiging voor de' bouw van een derde dubbeldeks- veerboot en toestemming voor de aanlag van een, voor de vaart met dubbeldekkers geschikte veerhaven te Vlissingen. GS zien geen reële mogelijkhe den voor de vestiging van een twee de nationle luchthaven in Zeeland. Over de financiële positie van de gemeenten merkt de geleidebrief op, dat de toestroming van leenkapitaal terstand nog steeds groeit. Voor alle voor nieuwe projecten in de ge meenten zo beperkt is, dat de ach- Zeeuwsche gemeenten samen is maandelijks 1,2 miljoen gulden beschikbaar. Daarachter ligt echter een „stuwmeer" van ruim 35 mil joen gulden op afdoening te wach ten, zo merken GS op. De ontwerpbegroting van de pro vincie voor 1972 sluit mei een post - -onvoorzien" van f. 368.431. De be groting houdt rekening met een sala risstijging van het personeel van de provincie van 17 procent terwijl de miljoenennota uitgaat van een loon stijging van 7 procent voor het rijks personeel en met een 13 procent hogere uitkering nit het provincie fonds. f 1.451.900.- f4.691.141- 11.176708.- 1511.017.- 12.804.823." 2802.853.-. 1 6.137 761.- 11.234.329.-. 1 513.312.-. Zo denken GS in 19 72 de provinciegelden te besteden. ANTWERPEN (Belga) Tijdens de bijeenkomst van de gemeenteraad is geïnterpelleerd over „de beslissing van het college de op 22 september j.l. geplande ontmoeting met het ge meentebestuur van Hulst niet te la ten doorgaan en de noodzakelijkheid tot het voeren van een goede politiek van nabuurschap, zowel met het Waasland als met Zeeuwsch-VIaan- deren". Schepen van handel en scheep- vaart, Leo Delwaide, antwoordde dat volgens de afspraak in Zeeuwsch- vlaanderen hoorzittingen waren ge organiseerd over keuze van de tracés van het geplande Baalhoekkanaal. Tijdens deze vergaderingen, aldus Delwaide zijn emotionele reacties naar voren gebracht, die voor het Antwerps stadsbestuur zeer teleur stellend waren. Het is gebleken dat de burgemeester van de gemeente Hulst zich officieel achter deze re acties heeft geschaard. Delwaide vindt het onaanvaard baar dat op deze wijze een project, waarover per internationale over eenkomst beslist is, in de weegschaal wordt geworpen. Daarom heeft de Antwerpse magistraat de ontmoeting uitgesteld. waterstanden Konstanz 290-1, Rheinfelden 182- 3, Straatsburg 168 onv., Plittersdorf 300 pl. 1, Maxau 352 pl. 6, Plochin- gen 132 pl. 4, Mannheim 154 pl. 1, Steinbach 115 pl. 3, Mainz 167- 11, Bingen 82-6, Kaub 92-9, Trier 227 pl. 2, Koblenz 105 pl. 1, Keulen 42- 7, Ruhrort 193 onv., Lobith 806 pl. 6, Pannerdense Kop 784 pl. 6, Nijme gen 600 pl. 3, IJsselkop 759 pl, 5, Eefde IJssel 273-2, Deventer 159-5, Monsin 5438-16, Borgharen 3800-20, Belfeld 1089-3, Graven beneden de sluis 503 pl. 3. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur. Droog, later minder zon en geleidelijk hogere temperaturen, Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland Voor donderdag aantal uren zon 4 tot 9; min. temp. 0 tot 4 graden onder normaal; max. temp. van on geveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur95 procent; kans op een geheel droog etmaal 90 procent. Voor vrijdagaantal uren zon 1 tot 7; min. temp. omstreeks nor maal; max. temp. 0 tot 4 graden bo ven normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur 95 pro cent; kans op een geheel droog et maal 80 procent. Morgen, donderdag 7 oktober. Bergen op Zoom: 5.25 en 17.41. Bansweert: 4.34 en 16.42. Terneuzen: 3.55 en 16.01. Vlissingen: 3.21 en 15.31. Wemeldinge: 5.15 en 17.31. 6.ooo.ooo.-. 5000000- 4 OOO OOO- 3 000 000- 2 000000- 1000 000 - Provinciale Waterstaai Economische Soc. zaken volksontw. zaken Volksgezond- Kunsten en heid Vetensch. (ADVERTENTIE) Wellicht is uw galtoevoer onvol doende - en die is onontbeerlijk Voor een goede spijsvertering en het regelmatig functioneren van uw ingewanden. Te weinig gal brengt de werking ervan in de war. U gaat zich loom en onprettig voelen en wordt daardoor humeurig". Doe de kuur met zachte Carters Pilletjes. Zij wekken de gal op en zorgen voor een goede toevoer ei'van iu de dar men. U voelt zich dan weer prettig, opgelucht en in een beter humeur. PILLETJES Import Benelux: N.V. Odol Company Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Instituut voor Maatschappelijk en Sociaal- Cultureel Werk in het bisdom Bre da, dat tot nu toe zowel in de provincie Noord-Brabant als in Zee land zijn werkzaamheden vervult, heeft een Zeeuws overlegorgaan voor begeleiding van het club- en buurthuiswerk in het leven geroe pen. Er wordt naar gestreefd om, zo mogelijk met ingang van 1 januari a s. het werk in Zeeland zelfstandig heid te geven. Dit betekent o.m. dat het instituut een consulent in dienst zal nemen, die de besturen advi seert, het uitvoerend werk begeleidt en initiatieven ontwikkelt voor nieuw werk. Dit wordt meegedeeld in de geleidebrief bij de begroting 1972 van de provincie. (Van een onzer verslaggeefsters) ANTWERPEN De nieuwe Wie ner Eisrevue, „Onvergetelijke Melo dieën", komt van 19 oktober tot en met 21 november naar het Sport paleis in Antwerpen. De wereldpremière van deze revue die in Passau plaats vond trok even als de voorstellingen in Berlijn en Duisburg veel bezoekers. Aan „Onvergetelijke Melodieën werken onder andere Hana Maskovs en Milena mee. De Zelenkagroep zorgt met' een aantal andere arties ten voor de komische noot. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Hoewel de ruilverkaveling Kieldrecht in uitvoering is ge nomen, heeft de cultuurtechnische dienst gemeend, de uitvoering van de werken in het noordelijke deel van deze ruilverkaveling te moeten opschor ten. Deze beslissing werd genomen, omdat er nog geen zekerheid bestaat over het definitieve tracé van het Baalhoekkanaal. Indien het binnendijks tracé wordt uitgevoerd zouden de kosten voor ruilverkavelingswerken vooi niets zijn gemaakt. In elk geval, zal wel de afvoerleiding naar het gemaal Paal worden aangelegd. Dit delen G.S. van Zeeland mee in het aan water staatszaken gewijde hoofdstuk van de begroting 1972 van de provincie. In voorbereiding zijn de ruilver kavelingen Kapelle-Wemeldinge, waarvoor de stemming wellicht in begin 1972 kan plaatsvinden, en te vens de Braakmanpolder en Schel- dezoom. Voor de laatste ruilverkave ling, die voor het grootste deel in de provincie Brabant gelegen is, staat de blokgrens nog niet vast. Wat de wegen betreft: nog in 1971 zal het wegvak in de tractaatweg tussen Axelse Sassing en de Belgi sche grens voor het verkeer worden geopend. Het vervolg van deze weg op Belgisch gebied, zal evenwel op zich laten wachten... Voor 1972 staan in Zeeland de volgende nieuwe werken op het pro gramma: Ombouwen van het wegvak over de dam in het voormalige Veerse Gat tot autoweg. Opheffing van de gelijkvloerse kruisingen in de weg Zandkreekdam Zeelandbrug met de weg Kortge- ne-Cats. Aanleg industrieweg Vlissingen- Oost. Aanleg wegvak rijksweg 58- Zuidsloe. Aanleg rondweg 's Heerenhek. Verbetering kruispunt te Oost- Souburg in de weg Middelburg-Vlis singen. Verbetering hoofdrijbaan en aanleg parallelweg langs wegvak Derde Verkorting-Zwartenhoek, Aanleg wegvak Hikkepolder (aansluitend weggedeelte op nieuw te bouwen brug over de Eendracht) bij Oud-Vossemeer. Verbetering wegvak Yerseke- Rijksweg 58. GS delen met kennelijke blijd schap mee, dat de minister van Ver keer en Waterstaat heeft besloten om met ingang van 1971 de subsidie regeling voor de hoofdwalerkerin gen, in afwachting van de door de studie-commissie Waterschappen uit te brengen adviezen, voorlopig even eens toe te passen op de bij de waterschappen in beheer zijnde wa terkeringen langs de Noordzee. Voor de uitwerking van deze beslis sing wordt thans het nodige ver richt, zo delen GS mee. Naar verwachting zullen in 1972 de volgende dijkwerken worden uit gevoerd: versterking van de zeedijk van de Thomaes- en Plolinapolder, de Scheldekade te Terneuzen en de calamiteuze Klein Huissenspolder, met een gedeelte van de calamiteuze Eendragtpolder. Tengevolge van de uitvoering' van de Deltawerken en de werken ten behoeve van de Schelde-Rijjnver- binding, treden wijzigingen in de waterstanden op, aldus GS in hun begroting. In het bijzonder de zee weringen van St.-Philipsland en Tholen dienen dan ook plaatselijk te worden versterkt. Cs (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In 1970 hebben zich in Zeeland 142 personen aange meld voor emigratie. Uit dit getal blijkt dat de Zeeuwen minder lust tot emigreren hebben dan de overi ge Nederlanders, aangezien men hiermee 39 procent onder het lande lijk gemiddelde zit. Opvallend is de grote voorkeur voor Canada; 51 procent van de emigranten uit Zeeland vertrok naar dit land, terwijl in de rest van Nederland 24,7 procent naar Canada ging. De emigratie naar Australië blijft echter ver achter bij het ge middelde van het land: 12,3 procent van de Zeeuwse emigranten ging naar naar Australië tegen 36,7 pro cent uit de rest van het laind. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Over d; Zeeuwse arbeidsmarkt merkt de ge leidebrief bij de provinciale begro ting 1972 op, dat er symptomen vai een zekere ontspanning zijn. Het aantal arbeidsplaatsen in d landbouw daalt gestadig. In 197 werkten nog slechts 13,6 proeen van de mannelijke beroepsbevolkin in Zeeland in de landbouw. In 196 was het nog 20 procent. De produk tiewaarde van de landbouw is daai entegen gestegen van 382 miljoe gulden in 1965 tot bijna 400 miljoe gulden in 1970. Wat de produktiewaarde van cl visserij betreft: de waarde van d uit de Oosterschelde aangevoerc oesters lag in 1970 met 6,3 miljoe gulden ruim 6,5 procent boven Ik niveau van 1969. Het persleidingprr ject van Yerseke is, zo delen G mee, van de baan. De minister va; Verkeer en Waterstaat heeft het al gewezen. De gemeente Reimerswas heeft inmiddels een gewijzigd pro ject bij de minister ingediend. Hier over heeft de bewindsman nog geen oordeel uitgesproken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De geleidebrie' bij de provinciale begroting 197' bevat een uitvoerig hoofdstuk ove de cultuur. Daarin wordt stilgestaa bij het probleem van de toneelspre ding in een provincie, die een rel? tief groot aantal accommodaties b» zit, met echter een kleine zitplaat capaciteit. Deze situatie leidt tot b trekkelijk kleine recette-opbren sten en hoge kosten per evenemei Er wordt over gedacht om in h vervolg tot een rechtstreekse sub diëring over te gaan van gezelscha pen, die in de provincie Zeelai komen optreden, zo delen G S. in c geleidebrief mee. Zij willen echt in het geval van rechtstreekse sub. diëring door de provincie, enkc waarborgen. „Wij kunnen h slechts overwegen", merken zij o „als zo'n gezelschap naast het lei- ren van een aantal voorstellingen raison van een zakelijk overeeng komen uitkoopsom, tevens een du delijke bijdrage zal gaan levert aan de zogenaamde verticale cu tuurspreiding". Daarmee wordt be doeld: de vorming van nieuwe pu blieken. Van nog meer belang' ach ten G.S. het echter dat de geze schappen iets bijdragen aan d kunstzinnige vorming en creativ tietsontwikkeling in en buitei schoolverband. Vanuit de culturele raad word momenteel contact gezocht met d toneelwerkgroep „Proloog". Daarb wordt nagegaan of, en in welk mate, deze groep mede bij de kuns zinnige vorming kan worden betrok ken. De Zeeuwse Culturele Raai onderzoekt ook de mogelijkheid tc het vestigen van een uitleencentrui voor beeldende kunst in Zeeland, ii overleg met de stichting beeldend- kunst in Amsterdam. Over de problemen rond het mu ziekonderwijs in Zeeland, merke, G.S. op, dat binnenkort in een ver gadering van een zogenaamde har monisatie-commissie zal worden ge tracht de uiteenlopende standpunter van de Zeeuwse Muziekschool er van de Terneuzense Muziekschol over de werkwijze van regionale muziekschalen, te verenigen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De actiegroep „Oosterschelde Open" heeft zich, on der bijvoeging van enkele brochures over de Oosterschelde, in een open brief tot de Provinciale Staten van Noord-Brabant en de leden van de Staten-Generaal gewend. De actie groep stelt voorop dat de Ooster- scheldekwestie ook de provincie Noord-Brabant en de Eerste en Tweede Kamer aangaat. De brief vervolgt: „Steeds meer worden wij geconfronteerd met de problemen die ons leefmilieu betref fen en steeds benauwender wordt het om land, lucht en water in een zoda nige toestand te houden dat niet alle leven onmogelijk wordt. Dit alles vraagt van ons allen een grote in- J spanning. Meestal is het zo, dat we pas wakker worden als het te laat is. Vandaar deze brief aan U als ver antwoordelijk bestuurder. Met de Oosterschelde is het geluk kig nog' niet te laat, maar alle des kundigen zijn het er over eens dat, wanneer de plannen doorgaan, zo die er liggen, en de Oosterschelde wordt afgesloten, dat zal betekenen dat dit unieke (lees onvervangbare) gebied onherstelbaar verwoest zal worden wat grote nadelige gevolgen zal heb ben voor alle leven in dit gebied. U als bestuurder, bent u niet ge steld om dit leven, boven alles, te waarborgen en te beschermen? Teneinde dit probleem riog eens extra onder uw aandacht te brengen, met het dringende verzoek om bij regering en staten-generaal op her ziening van dit achterhaalde plan aan te dringen, zenden wij bijgaande do cumentatie. Wij en u kunneh niet zeggen: „Wij wisten er niets van", „wij hebben dit niet kunnen voorzien" wanneer het straks te laat zal zijn. Het gaat om ons aller leven en welzijn. Laten we het paard niet achter de wagen span nen, maar nu handelen. Wij schrij ven dit namens heel veel mensen, uit alle geledingen van de bevolking en uit ons gehele land. Mensen die de afsluiting van de Oosterschelde als een achterhaalde zaak zien om mili euhygiënische redenen. Wij vertrou wen dat u bovenstaande niet langs u heen zult laten gaan, maar daadwer kelijk nota van zult willen nemen".

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3