Toekomst veer Terneuzen- Hoedekenskerke onzeker I Axel wil lening voor uitbreiding Koewachtse school niet overschrijden ELF GULDEN BOETE VOOR OVERTREDING HINDERWET Zaamslag meer winkelcentrum Wt Dominee tegen herdenking bevrijding Boete van f 150 P. M. VAN WESTEN AXELAAR BELAAGD DOOR DIEREN GS. GAAN NOTA AAN STATEN SCHRIJVEN Geen voorrang op gevaarlijke kruising: honderd gulden boete stad streék Dringend verzoek Vriend Van Velasques Castillo 10 stuks/3 gulden be kleding NU 79,50 Handelsregister Koewacht Axel nu voor aanstelling logopedist Vrienden van Hartstichting gaven voorlichting Gunstig resultaat campagne Rode Ki 'ins Terneuzen Woensdag 6 oktober 1971 5 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De dagen van de veerdienst Terneuzemi- Hocdekenskerkc in de huidige orin, zijn geteld. Waarschijnlijk eeds in 1972 zal de situatie op leze veerdienst grondig gcwij- igd worden. Dit blijkt uit de toc- ichting bjj de provinciale bcgro- ing 1972. GS van Zeeland zullen innen afzienbare tijd met een afzonderlijk stuk over de proble- uatiek rond het „miniatuur- zeer" bij de staten komen. Over de door minister Drees ge- venste verhoging van het veertarief net 35 procent, spreken GS zich in le. gisteren gepubliceerde begroting nog) niet uit. Ook hierover zullen -ij een afzonderlijke nota aan de staten toesturen. De provinciale begroting klinkt üterst bezorgd als het gaat over de -eerdiensten. Wegens het uitblijven an toestemming van het rijk voor le bouw van een derde dubbeldek- :er en het uitvoeren van aanpas- ingswerken voor de vaart met dub- eldeikkers op het tnajeclt Vlissingen- Ireskens, moet men bezorgd zijn ver de toekomst, aldus GS. Het erzoeksaanbod op de veerdiensten eemt voortdurend toe, maar de ervoerscapaciteit blijft gelijk. Dit ïoet wel tot problemen leiden. Duidelijk bedrukt merfceji GS op: Op het veer Vlissiragen-Bresksns verdt mu bijin-a voortdurend met drie jbepen gevaren (in die diruteke zo- lermaaradein zelfs met vier), waar oor het geluikit de wachttijden tot et uiterste te beperken. Dit betekent echter wel, dat het mderih'oud en de revisie van de sche- )8in in het gedrang dreigen te ko nen, doordat er geen reserve-sche en aanwezig zijn. Zodra in zo'n ge- al het schip ten gevolge van een echmisühe storing of calamiteit uit d-e aart moet worden genomen, treden anige wachttijden op en wordt 'grote conomische schade aangericht. In 't >ij zonder spreekt dit, als een dub- leidekker uitvalt, die achttien rei- :en per dag gemaakt.- Is er dan geen plaatsvervangend schip aanwezig, tan betekent dit een vermindering /an de dagcapaciteit met ca. 3300 oenheden". GS vervolgen: „Wij hebben ons op- ïieuw tot de minister van Verkeer ■n Waterstaat gewend, met het drin gend verzoek thans spoedig een be slissing te nemen op ons verzoek om /en derde dubbeldekker te mogen ouwen. Als wij het schip in begin 975 in de vaart willen brengen, noet de toestemming voor de bouw üterlijk in oktober 1971 zijn, ver eend". Op de dienst Kruiningen-Perkpol- 'er, zal volgens GS de vervoers troom on het komende jaar opge- 'aigen touminen worden. Op dit veer tal nog voor einde van het jaar, ris de reserve-aanlegsteiger gereed s, overdag met twee dubbeldekkers n een halfuurdienst gevaren wor- leb. Voor het veer Vlissingen-Breskens vas ook dit jaar de maand juli weer le maand waarin het grootste ver- /oersaanbod werd verwerkt. In die naand werden bijna 187.000 auto's pvergezet. Op geen enkele dag in uli bleef het aantal overgezette au- o's beneden de 4.000. Het vervoerop het veer Kruinin- gen-Perkpolder vertoont een stij - ;ing, the in procenten uitgedrukt, neer bedraagt dan die op het veer Hissingen-Breskens. De Zeeland- irug doet in het totaal van het ■erkeersbeeld in Zeeland dapper nee. In 1970 overschreed, aldus de op- ave in de begroting, het totale ver leer over de Zeelandbrug exclusief mtobussen, de 1.400.000 stuks. De olopbrangst beliep in 1970 een be trag van ruim 4>/2 miljoen. GS heb- >en de verwachting, dat de voor het aar 1971 geraamde opbrengst van 'ij na 5 miljoen gerealiseerd kan orden. GS pleiten bij de minister voor de aanleg van steigers voor dubbeldekkers in Vlissingen en BreskensDan kan op dat veer ook met dubbeldeksboten gevaren worden. Verder Willen GS nog een dubbeldekker op de dienst KruiningenPerkpolder inschakelen. Twee wensen op één foto dus. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) speciale aanbieding o.a. TUNIEK PAKKEN in jersey normale prijs 115,- Breda - Tilburg Roosendaal - Middelburg (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De toedracht van de aanrijding op 3 mei op de be ruchte „dodenkruising" Sint Anna stond de 49-jarige in Terneuzen woonachtige Belgische portier A.d'H. niet duidelijk voor de geest „Ik meen me te herinneren voor de kruising even gestopt te hebben, maar meer weet ik echt niet". Aldus gisteren d'H. voor het Ter- neuzense kantongerecht, waarvoor hij zich moest verantwoorden we gens het niet verlenen van voorrang op deze gevaarlijke kruising. d'H. kwam uit de richting Axel en kwam op het kruispunt in botsing met een personenauto met aanhangwagentje, bestuurd dopr de 34-jarige C. v. K. uit Zoutelande. De Belgische auto draai de hier een driekwartslag, het aan hangwagentje maakte een slinger, waarbij de auto van een wachtende chauffeur uit de richting Terneuzen werd beschadigd. Hoewel er forse schade was, deden zich geen ernsti ge persoonlijke ongevallen voor. Mr. C. Keyzer, de officier van justitie, eiste in zijn requisitoir een boete van f. 100 voor het niet verle nen van voorrang. Bovendien was geconstateerd dat een der banden van de auto van d'H. was afgesleten, waarvoor een boete van f. 50,- werd geëist. Mr. Van Hees vonniste con form. Voor de aangereden Van K. had de aanrijding ook een aardig staartje- De verkeersgroep had namelijk ge constateerd dat zowel de rechter voorband van zijn auto als de linker achterband van het aanhangwagentje .vers1 "ten waren. Het kwam hem op f IC-",- tc staan. (Van een onzer verslaggevers). AXEL Dominee P.J. Pennin-gs uit Axel heeft het gemeentebestuur van Axel laten weten dat hij bezwa ren heeft tegen handhaving van de herdenking van de bevrijding van- Axel elk jaar. Als voornaamste motief in de brief die hij heeft geschreven voert hij aan dat de herdenking van de bij de bevrijding gesneuvelde solda ten een ernstige zaak moet zijn en geen show. B. en w. zullen de raad voorstellen de brief voor kennisge ving aan te nemen en verder met de dominee niet in discussie te treden, omdat men van mening is dat dit geen zin heeft. TERNEUZEN Bij de kamer van koophandel en fabrieken voor Z.- Vlaanderen is ingeschreven het banketbakkersbedrijf annex tearoom. W. J. H. van Gorsel ((eigenaar), Markt 20 te Oostburg. Schieting De schutters- maatschppij St. Sebastiaan heeft een kalkoenschieting gehouden bij A. de Schepper in Koewacht. De uitslag is als volgt: Wip 1: hoogvogel: J. van Overloop Stekene, tweede hoogvo gel: A. Dijekers Axel, eerste zijvo gel: E. de Maeien Stekene, tweede: Alb. Jansen Koewacht, eerste klal: K. Dijekers Axel. Wip 2: Eerste hoogvogel: B.. IJzebaert Axel, twee de: H. van Hoecke Stekene, eerste zijvogel: A. Kronenburg Zuiddorpe, tweede: E. van Lent westdorpe, der de: de Nijs Koewacht, vierde: A. Suh Koewacht, eerste klas: A. van Megroot ruisstraat, tweede: A. Roels Axel, derde: Th. Inghels Koewacht, vierde: E. Inghels Koewacht. De meeste kleine vogels Paul Baert uit Koewacht, zeven stuks. (Van een onzer verslaggevers) - A KOEWACHT De gemeente Axel is niet bereid ten behoeve van ae uit breiding van de lagere school in Koewacht de vorig jaar gekregen geldlening van 425.000 gulden te overschrijden. Dit hebben b. en w. het schoolbestuur van Koewacht tijdens een bespreking meegedeeld. Dit betekent dat er ongeveer een ton bezuinigd zal moeten worden op de huidige uitbreidingsplannen. Dat zou moeten gebeuren zonder dat daarvoor bepaalde werkzaamheden uitgesteld dienen te worden. B. en w. van Axel hebben het schoolbestuur geadviseerd om over de bouwprijzen nog eens met de aannemers te gaan praten. De geldlening van 425.000 gulden, die Axel beschikbaar heeft, noemde burgemeester Van Dijke gis termiddag tijdens de wekelijkse pers conferentie de „uiterste limiet". „Dan is het nog een durabele zaak", aldus burgemeester Van Dijke. Zelfs als de bouwkosten met een ton worden verminderd, wordt de gemeente nog geconfronteerd met een bedrag van 28.000 gulden, dat jaarlijks door de gemeente bijgelegd moet worden zo lang de school zal bestaan. Overigens heeft de heer Van Dijke meegedeeld, dat het schoolbestuur vol begrip heeft gereageerd. „De bouwprijzen", aldus de Axelse burgemeester, „zijn veel te hoog. Het-bouwplan zal aan gepast moeten worden". Daardoor zal er in de uitbreiding van de ka tholieke lagere school wel enige ver traging ontstaan. De Axelse burgemeester heeft tij dens de wekelijkse persconferentie ook meegedeeld, dat de raad zal wor den voorgesteld om de proef van de openbare commissievergaderingen in een definitieve vorm voort te zetten. De ervaringen over de afgelopen we ken zijn tamelijk positief. Voor ver schillende commissievergaderingen bestond vaak zelfs een tamelijk gro te publieke belangstelling. Dinsdag is tevens meegedeeld, dat de begroting van de gemeente Axel zal worden behandeld in de raads vergadering van 30 november. Zoals bekend heeft Axel ook gevraagd om een extra-uitkering Uit het gemeen tefonds. Verwacht wordt, dat pas over enkele maanden definitief be kend zal zijn of men al dan niet op -deze uitkering kan rekenen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op dinsdag 19 oktober zal de Terneuzense kanton rechter mr. C. J. M. van Hees schrif telijk laten weten of hij meegaat met de eis van de Officier van Justitie tegen Air Products wegens het ge vaar, schade of hinder veroorzaken zonder in bezit te zijn van een hin derwetvergunning. De officier, mr. C.G.F.S. Keijzer, wil dat feit jmet elf gulden boete of één dag hechtenis bestraft zien. Het Terneuzense luchtscheidings' bedrijf was voor alle zekerheid drie voudig gedagvaard: als Air Products Ltd. te Londen, als Air Products Ne derland n.v. en ook nog in de per soon van de directeur te Terneuzen, de heer A. de Dreu. Een zaak-met een reeds langdurige juridische voorgeschiedenis. De land bouwer P.M. van Wijck, die op 350 ipeter afstand van de fabriek woont en sinds januari van dit jaar over de geluidshinder had geklaagd, zag zijn klacht aanvankelijk terzijde ge legd. Het Haagse gerechtshof besliste echter in appèl dat de kantonrechter zich wel degelijk over deze zaak moest uitspreken. Hoewel de fabriek op zijn verzoek een geluidsdemper had aangebracht, bleef de hinder van de heer Van Wijck onduldbaar. Hij moest zich on der doktersbehandeling stellen, evenals zijn zuster. Zijn klachten werden overigens niet gedeeld door de 71-jarige land bouwer J. van Hoeve noch door me vrouw E. Doezelaar-De Koeyer, bei den buren van Air Products: „Ik slaap altijd rustig door met 's win ters en 's zomers de ramen open" verklaarde de laatste. Bleef natuurlijk de juridisch meest essentiële vraag of Air Products zonder hinderwetvergunning had mo gen gaan werken. De vertegenwoor diger van de gemeente, de heer B. van Wouwe, achtte dat normaal. Voorts legde hij er de nadruk op dat er nog geen eenstemmigheid bestaat over de vastlegging der geluidsgren- zen. De Officier verweet het gemeente bestuur dat het niet heeft ingegrepen na de klachten van de heer Van Wijck en het Openbaar Ministerie dat het geweigerd heeft tot vervol ging van Air Products over te gaan. Mr. Keijzer vond voorts dat de gemeente een elf jaar oude circu laire van het ministerie van Sociale Zaken tegen de bedoelingen in tegen de klagers had gebruikt. Ook had hij kritiek op het lange uitblijven van de hinderwetvergunning, waardoor hij persoonlijk wel begreep dat Air Products toch maar aan het werk was gegaan. Het betoog van de raadsvrouwe van Air Products, mr. H.H. Kronen berg, kan worden samengevat in haar mening: „Als de overheid dwaalt, kan men de gedaagde niets verwij ten" met als conclusie ontslag van rechtsvervolging. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De 19-jarige koopman C.R. is gisteren door de Terneuzense kantonrechter mr. C.J.M van Hees veroordeeld tot een geldboete van f 150,- omdat hij op 2 augustus op het kroondomein te Hontenisse had gestroopt met een hond. R. was niet ter zitting verschenen. Wel was daar als getuige aanwezig de 43-jarige opzichter van het kroondomein C.S. Hij vertelde dat hij op die bewuste dag C.R. was tegengekomen met een soort haze windhond met een halfwas haas in de bek. Tegenover S. verklaarde R. dat de hond zich had losgerukt en het veld in ging om vervolgens met een haas terug te keren. Twee politieagenten die op aan wijzing van S. een onderzoek instel den in het woonwagenkamp ontdek ten dat bij de caravan, waaraan de hond was vastgemaakt, een aantal fazantenveren en oude hazepoten la gen. Tegenover de politie ontkende R. dat hij S. was tegengekomen. „Dat liegt die man, ik heb niemand gezien", zo verklaarde hij. Voor mr. C. Keyzer was het ten lastegelegde wettig en overtuigend bewezen, al geldt dan in het Neder landse recht het principe van „één getuige, geen getuige". Hij wees in zijn requisitoir op een uitspraak van de Hoge Raad in 1929, waarin wel op één getuige wordt afgegaan mits daarnaast nog andere aanwijzingen bestaan. „En die zijn er in de vorm van de gevonden veren en oude hazepoten". Hij eiste een boete van f 150,- voor het stropen. De kanton rechter vonniste conform. (Van een onzer verslaggevers). AXEL Het college van b. en w van Axel zal zich „uit democratische overwegingen" niet langer blijven verzetten tegen de aanstelling van een logopedist binnen de schoolartr sendienst. De bezwaren van de gemeente Axel blijven evenwel bestaan. Men wil zich evenwel neerleggen bij de beslissing van de meeste andere ge- mepniten, die aan de gemeenschappe lijke regeling deelnemen. De grootst mogelijke meerderheid wil namelijk wel medewerking verlenen bij de aanstelling. Het grootste bezwaar van Axel gold het feit, dat een logopedist aangesteld wordt in de „laatste da-gen" van het bestaan van de schoolartsendienst met het oog op de plannen voor een gemeenschap pelijke gezondheidsdienst in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zoals bekend staan er plannen op stapel om zo'n dienst in het leven te roepen. Burgemeester Van Dijke heeft gisteren gezegd, dat het nog wel even kan duren voor die ge meenschappelijke dienst er zal zijn. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Namens het Ter neuzense gemeentebestuur heeft de wethouder, van onderwijs, jeugdza ken, sport, cultuur en recreatie, drs. R. Barbé, maandagavond de bijeen komst geopend van de vereniging van Vrienden van de Hartstichting die in de foyer van het Zuidland- theater werd gehouden. In zijn openingswoord zei drs. Barbé bij het inzien van de desbetreffende literatuur te zijn geschrokken van het enorme aantal slachtoffers die de hart- en vaatziekten jaarlijks ma ken. De heer Barbé pleitte dan ook voor een strijd op alle fronten. Als mid delen noemde hij dat bepaalde on gezonde gewoonten zullen moeten worden afgeschaft. Als mogelijkhe den van de overheid noemde hij voor zieningen op het gebied van recre atie en sport. Dr. E. Bekker, cardio loog en medisch directeur van de Nederlandse Hartstichting gaf een uiteenzetting aan de hand van films. De heer De Graaf beantwoorde -nadien gestelde vragen. De belang stelling was bevredigend. De heer Van Westen, secretaris van de actieve winkeliersvereniging. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG Het dorp Zaamslag, sinds de herindeling een van de buiten kernen van Groot-Terneuzen, heeft zich de laatste jaren steeds meer ontwik keld als een aantrekkelijk koopcentrum, niet alleen voor de eigen bevolking maar in groeiende mate ook vooral voor klanten van daarbuiten. Ruim dertig zaken bieden in ver bouwde en meestal ook uitgebreide panden een keur van artikelen aan. Als oorzaken van "de groeiende be langstelling van het kooppubliek ivoor de Zaamslagse winkelstand noemt de heer P.M. van Westen, secretaris van de winkeliersvereni ging „Zaamslag Vooruit": „Onze persoonlijke bediening, onze gunsti ge geografische ligging, onze gemoe delijke dorpssfeer en onze ruime parkeergelegenheid. In Zaamslag hebben we bijna een compleet win kelassortiment en er zijn bijna geen oude winkeltjes meer. Iedereen heeft zich aan de moderne tijd aan gepast". De heer Van Westen, die zelf aan de vooravond staat van een aanzien- AXEL Een bewoner van een woning van de Zeeuwsch- Vlaamse woningbouwvereniging in plan West in Axel heeft zich in een brief aan het gemeente bestuur beklaagd over zijn bu ren. De bewoner zou, zo blijkt uit de brief, veel last ondervin den van de merkwaardige hob by van zijn buurman, namelijk het houden van dieren. Volgens de boze bewoner houden zijn buren twaalf kat ten, twee honden, duiven en parkieten. In de tuin is een vijver gegraven, die stinkt als een riool, aldus de ontevreden inwoner van Axel, die de tuin omschrijft als een muggenkwe- Iterij vol uitwerpselen van kat ten. Ook in zijn eigen tuin zou hij last ondervinden van de die ren. Het gemeentebestuur zal de betrokken inwoner verwijzen naar de regionale Zeeuwsch- Vlaamse woningbouwvereni ging, omdat de gemeente zelf niet de bevoegdheid heeft direct in te grijpen. lijke uitbreiding van zijn kleding magazijn aan het plein donderdag 7 oktober vindt de heropening plaats vertelt dat het vooral de vroegere voorzitter van „Za-vo" de heer A. Dees, is geweest die de grote stoot heeft gegeven voor de opbloei van de plaatselijke middenstand. „Hij nam het initiatief voor een eigen winkelierskrant en voor het uitge ven van omzetzegels. De heer Dees was de stuwende kracht aan wie wij veel te danken hebben", aldus de heer Van Westen. De Zaamslagse winkeliers hebben goed profijt kunnen trekken uit de sterke uitbreiding van Terneuzen in zuidelijke richting. De heer Van Westen: „Een goed achterland voor ons is ook de gemeente Hontenisse. Ben grote toeloop van Belgen heb ben we niet. Verder krijgen we veel klanten die op doortocht zijn en onze fraaie winkels opmerken. Er heeft zich de laatste jaren een flin ke schaalvergroting van ons winke lareaal voorgedaan. Mede daardoor hebben we onze omzet kunnen ver tienvoudigen. Gelukkig heeft de ge moedelijkheid van ons dorp daar niet onder geleden". De heer Van Westen wijst voorts op de sterke verjonging die de Zaamslagse middenstand heeft on dergaan". De gemiddelde leeftijd van onze leden ligt rond de veertig jaar. Meestal volgen de zoons hun vader in de zaak op". Secretaris, van Westen ziet de toe komst van Zaamslag rooskleurig in. „We worden steeds meer een foren senwoonplaats. de middenstand doet al het mogelijke om de leefmoge- lijkheden te verbeteren. Volgens de planning van de gemeente krijgen wij er elk jaar vijftig woningen bij. Ook voor ons ajs neringdoenden is dat en plezierig vooruitzicht". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De afdeling Ter neuzen van het Rode Kruis heeft de campagne 1971 afgesloten. De totale netto opbrengst bedraagt f 12.385,45. Dit is vijftien procent meer dan vorig jaar. Dit resultaat is volgens het bestuur voornamelijk te danken aan de talloze medewerkers, die de ze campagne enthousiast begeleid en gevoerd hebben.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2