W instdeling werknemers in aandelen TIJL VAN LIMBURG" HEEFT HAAST Drees jr. ontvangt deputatie van actie-comité „Vrije veren" Eindhovense politie tussen sik en snor NU KUNSTDIEFSTAL DORDRECHT echte dieren- postzegels gratis MIN. LANGMAN WIL: Turkse tolk ontslagen bij buizenfabriek in Oosterhout Geen moeilijkheden bij Haagse politie rond bezoek OP 16 OKTOBER Twee ateliers van Veneco gaan dicht; 140 man op straat Lardinois: zuivelmarkt in evenwicht ÜADI0 DE K0CK Demonstrant gooit jas naar Japanse keizer ANTI-INFLATIE Kissinger weer naar Peking OMBUIGEN V NEDERLANDER ROOKT STEEDS MEER ZWARE SHAG Bresio als .verkenner' naar Moskou CORRECT Ill MiddeUiarnis Vals bomalarm tijdens bezoek Beatrix en Claus Middelburg en Aalst Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs: 13,70 per kwartaal; per maand 4,80. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. ZEEUW WOENSDAG 6 OKTOBER 1971 25e Jaargang No. 6667 Advertentieprijs: per mm 16 cent; niinimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onzé parlementaire redactie) TILBURG De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werk geversverbond, mr. P. van Boven, voelt weinig voor de gedachte om de werknemers aandelen of obligaties in hun bedrijven te verstrek ken als die werknemers volgend jaar genoegen nemen met een slechts geringe welvaartsstijging. Minister mr. drs. H. Langman van Economische Zaken had gisteren een suggestie in die richting gedaan tij' dens een ledenvergadering van het N.C.W. in Tilburg. Reeds jaren voor dat hij minister werd had drs. Lang- man al voorgesteld werknemers winstdeling te verstrekken in de vorm van uitgifte van nieuwe aan delen of obligaties. Hij meende, dat die gedachte thans gerealiseerd zou kunnen worden. De winsten zullen namelijk toenemen als de loonsver hoging beperkt blijft. Mr. Van Boven zei in een reactie hierop, dat terughoudendheid bij de loonsverhoging niet voor iedere on derneming het behalen van extra winsten betekent. Zijn klacht, ook in een eerder uitgesproken rede, was juist, dat in het algemeen het ren dement van de ondernemingen door de snelle loonstijgingen aanzienlijk is gedaald, zelfs tot beneden de rente, die men op de kapitaalmarkt kan maken. „Er liggen heus geen bergen geld te wachten. Winstdielingsrege- lingen zie ik er op dit moment dan ook niet inzitten. We moeten geen verwachtingen wekken". Intussen heeft de ledenraad van het N.C.W. gisteren een communi qué uitgegeven, waarin nog eens wordt gesteld, dat de hollende infla tie bezworen kan worden, als werk gevers, werknemers en overheid de handen ineenslaan. Die wrekigevers moeten bij -het opstellen van een anti-inflatieplan hun prijsstijgingen tot het strikt noodzakelijk beperken, WASHINGTON (RTR-DPA) Pre sident Nixons voornaamste politieke adviseur, Henry Kissinger, gaat in de tweede helft van deze maand op nieuw naar Peking om met de Chi nese regering „concrete regelingen" te treffen voor Nixons bezoek. De afgelopen weken hebben talloze geruchten de ronde gedaan over in terne spanningen in China. Kissinger zelf deelde in het Witte Huis journalisten mee dat de ge beurtenissen die zioh in China zou den hebben afgespeeld, de voorberei dingen voor Nixons reis in geen en kel opzicht hadden beïnvloed. Kissinger vermoedde dat de veran deringen zich niet in de Chinese par tijtop hadden voorgedaan. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Bij de Verenig- le Buizenfabrieken Oosterhout nv voorheen Excelsior) is per 30 sep ember een Turkse tolk ontslagen. )e directie van de VBF heeft dat ge daan naar aanleiding van sterke anwijzingen dat de man zich zou lebben schuldig gemaakt aan oplich ing van 108 Turkse werknemers die tii het bedrijf in dienst zijn. S)e man zou voor onderhandelingen lie hij namens de Turken met de lirectie voerde, van zijn landgenoten eld hebben gevraagd. „Wij hebben terke aanwijzingen dat hij daar al en jaar mee bezig was. Daarom ebben wij hem ontslagen. Wij heb- >en er geen politiezaak van gemaakt, n het belang van de Turkse werk- lemers achten wij het bovendien eter verder over deze zaak te zwij- en", aldus een woordvoerder van ie VBF-directie. bij loononderhandelingen moet gro te onderlinge discipline worden be tracht. „Alle krachten moeten wor den ingespannen om daling van de welvaartsgroei te voorkomen". Opmerkelijk is, dat het N.C.W. zelf geen suggesties doet voor zo'n anti- inflatieplan. Het vindt dat er al vol doende suggesties zijn gedaan om tot constructieve gedachten te ko men. Het N.C.W. houdt derhalve nog alle mogelijkheden open. Het stelt zich met name niet op gelijke wijze op als zijn zusterorganisatie V.N.O., die van geen reële loonsverhoging wii weten, maar slechts kostencom- pensatie wii toestaan. Het N.C.W. is kennelijk wat ge schrokken van de gedachten van de vakcentrales (alle drie afzonderlijk) en het V.N.O., omdat de kans erin zit dat elke partij zijn eigen plan het beste vindt waardoor het nog maar kort weer op gang gekomen centraal overleg geschaad zou kun nen worden. Het ombuigen van de loonkosten stijging vraagt offers, die redelijk verdeeld moeten worden, aldus het N.C.W. Mr. Van Boven zei, dat de ondernemers en hun staven onge twijfeld bereid zullen zijn ook per soonlijk steentjes bij te dragen, naar analogie van de ministers en staats secretarissen, die afzien van andere inkomensstijgingen dan kosteneom- pensatie. f Tot de uit het Dordrechts Museum gestolen schilderijen behoren ook Rokers in interieur"3 toegeschreven' aan Jan Olis en Meisjesportretvan Arnold Houbrakenwaarvan hierboven fragmenten. BRUSSEL l'ijl van Limburg die zich uitgeeft als de dief en de bezitter van Jan Vermeers „Lief desbrief" heeft zich opnieuw ge meld. Dit keer beide hij om vijf minuten over twee in de nacht van maandag op dinsdag de aan Het Volk verbonden journalist Paul de Baere op. Tijl drong aan op spoed. Hij verlangt dat uiterlijk van avond door middel van een tele visie-uitzending van de BRT zich- baar bevestigd wordt dat er een contract gesloten wordt waarbij de vluchtelingen van Oost-Pakistan de ontvangende en de verzekeraars van „De Liefdesbrief" de betalen de partij zijn. Tijl eist, in ruil voor het schilderij, een bedrag van 200 mil joen frank, dat is rond vijftien miljoen gulden. Een woordvoerder van de Londense verzekerings maatschappij Graham Miller en Co. heeft in Brussel verklaard dat Tijls eisen 'van weinig zin voor realiteit getuigen. Er zijn teveel verzekeringsmaatschappijen bij de ze zaak betrokken en de tijd om op Tijls verlangens in te gaan is te kort. Bovendien is de vertegen woordiger van Graham Miller en Co. er niet van overtuigd dat Tijl inderdaad de dief is en de .echte vermeer in zijn bezit heeft. Het ziet er niet naar uit dat er een door Tijl bedoeld contract opge maakt en gesloten zal worden. Het ziet er daarentegen wel naar uit dat de amateur-Tijl zich een heel eind bloot geeft en de lus rond zijn hals meer en meer wordt aangehaald. De politie die in alle stilte een koortsachtige activiteit aan de dag legt, beschikt over heel wat gegevens. Walter Schwiiden, de journalist van Le Soir die Tijl in Limburg ontmoette en foto's van „De Liefdesbrief" nam, heeft een vrij nauwkeurig signalement kunen maken van Tijl. Ook het „Dordrechts Museum" heeft te lijden gehad van de golf kunstdiefstallen. Gistermorgen kwam men tot de ontdekking dat zeven vrij kostbare schilderijen wa ren verdwenen, waaronder twee van Albert Cuijp. De waarde van de doeken wordt geschat op anderhalve ton. Ze zijn niet uitgesneden, maar met spieraam en al uit de lijsten gehaald. Volgens de recherche was het kin derspel om het museum binnen te komen. Er is geen alarminstallatie en er is zelfs geen nachtw?7 er. De hekken van de museumtuin waren gistermorgen gewoon gesloten. De museumdirecteur meent dat de die ven wel enig verstand van kunst hebben gehad. Maar in tegenspraak daarmee vindt hij zelf ook, dat een op 200.000 gulden getaxeerde Jan van Goyen die in dezelfde zaai hingniet is meegenomen. Van de zeven schildèrijen zijn er sier hts drie van het „Dordrechts Museum' zelf. De andere waren in hruikieen van de Dienst voor 's Rijksversprei- de kunstvoorwerpen in Den Haag. Alleen deze stukken zijn verzekerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tot nu toe heeft nog niemand van het Haagse politie korps de wens te kennen gegeven zich terug te trekken bij het bezoek van keizer Hirohito van Japan aan Den Haag. De keizer komt vrijdag aan, zoals bekend. Over eventuele be zwaren is overleg geweest met alle politieambtenaren, die moeten zor gen voor een ongestoord verloop van het keizerlijk bezoek. „De Haagse politie zal tijdens de uitoefening van haar taak bij dit be zoek een grote mate van terughou dendheid en objectiviteit betrach ten", zegt hoofdcommissaris dr. C. M. Peyster, naar aanleiding van de televisie-uitzending, waarin Wim Kan zei te verwachten, dat de politie niet zou optreden tegen de demon stranten tegen het bezoek van keizer Hirohito. Dr. Peyster is van mening, dat voor het uitvoeren van de politietaak het privé-oordeel van een politie man niet primair mag staan. „Dit sluit natuurlijk niet uit, dat het met name voor de ouderen van het korps moeilijk kan zijn zich los te maken van emotionele gevoe lens." Tijdens het bezoek van de Japanse keizer aan Engeland hij kwam daar gisteren aan heeft zich een incidënt voorgedaan. Tijdens een rij toer door Londen, samen met konin gin Elizabeth, wierp een man een jas naar het rijtuig (zie foto). De de monstrant werd gearresteerd. In Londen circuleerden gisteren berich ten dat de Japanse keizer volgend jaaf zou willen aftreden. Tijdens de uitzending van „Achter het Nieuws", waarin het bezoek van de Japanse keizer Hirohito opnieuw aan de orde kwam, werd meegedeeld dat de conferencier Wim Kan van avond in AVRO's „Televizier" ander maal op de kwestie-Hirohito zal in gaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Steeds zwaar dere wolken pakken zich hoven ons samen. Rookwolken van shagrokers. Rookte in 1952 nog 69 procent van de shagrokers lichte shag, vorig jaar was dat percentage tot 4 gedaald. In die zelfde periode steeg het percen tage rokers van haifzware shag van 4 tot 57. Ook het aantal zware shagrokers is de afgelopen twintig jaar toegenomen. In 1950 rookte één op de vijf shagrokers een zwaar „sjekkie". In 1970 was één op de drie shagrokers al aan het zware werk toe. De Vereniging Nederlandse Kerftabakindustrie kan geen verklaring geven voor deze aard verschuiving in de rookgewoon ten van shagrokers. Verrassend gegeven in het jaarverslag 1970 v. d. kerftabak- industrie is verder nog dat vorig jaar 442.000 kg pruimtabak in Nederland is omgezet. Dat was bijna 4 procent van de totale omzet van de kerftabakindustrie. BRUSSEL (ANP) Als afgezant van de regeringen van de 14 NAVO- landen gaat Manlio Brosio, de voor malige secretaris-generaal van de NAVO, naar Moskou om daar de me ning van de Russen te peilen over hoe een wederzijdse en evenwichtige vermindering van strijdkrachten in Europa kan worden verwezenlijkt. ALS GEVOLG van hevige regen- stormen boven Noordoost-Spanje zijn twee kinderen omgekomen. (ADVERTENTIES) Plak die op de leuke, lange wandkaiender. TUdaliik 25 et) MOSKOU (RTR) Op de Russi sche werven wordt een vloot van schoonmaakschepen gebouwd voor het opruimen van olie in de Zwarte Zee. de Oostzee en de Kaspische Zee. De eersten zijn al in gebruik in de havens van Leningrad, Riga, Odessa en Bakoe. (Van een onzer verslaggevérs) HULST Minister Drees jr. van Verkeer en Waterstaat heeft het actiecomité „Vrije Veren" in Zeeuwsch-VIaanderen door middel van een brief laten weten een deputatie op 16 oktober op zijn departement in Den Haag te zullen ontvangen. Als tijdstip heeft de minister 15.00 uur voorgesteld. Het actiecomité zal zich met een verzoek tot de mi nister richten om dit één uur te vervroegen. De plannen, om in grote optocht naar Den Haag. te trekken zijn klaar. Hoe groot de stoet is, die minister Drees op bezoek krijgt is nog niet bekend. Wel heeft een groot aantal demonstranten van afgelopen week end medewerking toegezegd. Het ac tiecomité verwacht overigens van het gesprek met minister Drees nog geen tastbaar resultaat. Voorzitter W. War nier zei daar gisteren desgevraagd het volgende over: „We verwachten absoluut niet direct een positief ant woord te krijgen van de minister". Door middel van de stoet auto's, waardoor het comité zich wil laten vergezellen, hoopt men de parlemen tariërs in Den Haag aan te kunnen tonen, dat het om een protest van een hele streek gaat en dat het stre ven door een groot aantal bewoners van de regio wordt gesteund. Minis ter Drees heeft het actie-comité uit genodigd op zijn departement aan de Plesmanweg. De leden van het comité zelf hebben hun voorkeur uit veiligheidsoverwegingen uitge sproken voor het Binnenhof, als de plaats waar het gesprek gehouden zal worden, omdat men rekent op de medewerking van een groot aantal automobilisten. Onder de demon stranten, die 16 oktober naar Den Haag trekken zullen ook weer de chauffeurs van verschillende tank- kolossen zijn. Volgens het plan-de- campagne zal de stoet tijdens het gesprek met minister Drees langs de plaats trekken waar de onder handelingen worden gevoerd. Blijkens een mededeling van voor zitter Warnier hebben de acties van het comité de sympathie van ver schillende bedrijven uit de kanaal zone. Het zijn over het algemeen die bedrijven, welke zijn aangesloten bij de kring van werkgevers. De heer Warnier zegt het evenwel te betreu ren, dat de betrokken industrieën de acties door actieve deelname niet wil len onderschrijven. Ze hebben namelijk via de Kamer van Koophandel mee laten delen, dat ze van openlijke deelname afzien, omdat daarvan commerciële schade wordt gevreesd. „We vinden dat erg jammer", aldus de voorzitter, „maar het is wel een steun te weten dat ze achter ons staan". Over het verloop van de betoging van afgelopen week- (Van onze redactie binnenland) MIDDELHARNIS. Een vals bomalarm is de enige wanklank ge weest tijdens de eerste dag van het drie dagen durende bezoek van prin ses Beatrix en prins Claus aan de provincie Zuid-Holland. Tegen dins dagavond kwart voor negen kwam bij het groepsbureau van de rijkspolitie in Middelharnis een mededeling bin nen dat een bom was geplaatst onder het raadhuis van de gemeente. Kort daarvoor hadden de prinses en de prins en hun gevolg dit raadhuis ver laten om te gaan dineren in een res taurant in Middelharnis. Een onmiddellijk door de begelei dende rijkspolitie ingezet onderzoek leverde geen resultaat op. De com mandant van de rijkspolitie, die het gezelschap begeleidt, luitenant Van Hulst, bestempelde dan ook dit bom alarm als „de gebruikelijke grap". (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Zoals te verwach ten viel heeft het bericht over het verbod van snorren en baarden bij de Eindhovense politie weer heel wat emoties losgeslagen. Er moet zelfs een persconferentie en een heus commu niqué aan te pas komen om de „mis verstanden" tegenwoordig „com municatiestoornissen" geheten uit de wereld te helpen. Daarom weten we nu dat bij de Eindhovense politie geen bezwaar be staat tegen snor of bakkebaard mits goed verzorgd, dat spreekt maar dat dit anders ligt bij sik en baard onder meer wij citeren het communiqué vanwege de kwets baarheid van de betrokken gezags dragers en diens prestigehandhaving ten opzichte van het publiek. Overigens kwamen de opstellers van het communiqué ook tot de con clusie „dat het twijfelachtig is of, op grond van de rechtspositiebepalingen, met succes kan worden opgetreden tegen degenen die een baard of een sik hebben." Dat hadden blijkbaar drie korpsleden ook door gehad. Waar de wet verstek laat gaan, wil het per soonlijk ivoord nog wel eens helpen, moet de hoofdcommissaris hebben ge dacht en in die zin instrueerde hij zijn onderhebbenden. Dat kwam, he laas, niet over. Want de betrokken chef vertaalde dat met een bevel op een mededelingenbord dat de baarden en de sikken terstond dienden te wor den verwijderd. En zo kwam Eindhoven opnieuw in het-wereldnieuws. end toonde die heer Warnier zich gisteren erg tevreden. Alleen de blokkade is uitgevoerd zonder goed keuring van het actie-comité. „De chauffeurs die er aan mee hebben gedaan moet ik evenwel een compli ment mafcen voor hun correcte ge drag", aldus de voorzitter. (Van onze redactie binnenland) MIDDELBURG De vestigingen Middelburg en Aalst (N.-Br.) van de Verenigde Nederlandse confec tiebedrijven n.v. Veneco zullen op korte termijn worden gesloten. Het steeds toenemende gebrek aan per soneel maakt volgens de directie een verantwoorde exploitatie van de ateliers niet meer mogelijk. Het per soneelsbestand is hier in het afgelo pen jaar met rond 30% teruggelopen. Pogingen om het verloop te stop pen hebben volgens de directie niet tot het gewenste resultaat geleid. Bij de sluiting zijn 140 personeels leden betrokken. Een klein deel van het personeel zal in de andere ateliers van Veneco kunnen worden geplaatst, terwijl de personeelssterkte in de overige bedrijven enigermate zal worden verhoogd, waardoor de totale produktiecapaciteit van de Veneco gelijk zal blijven, aldus de directie De andere vestigingen van de Ve neco bevinden zich in Rijsen, Goor Hoogeveen, Oudenbosch, Aardenburg en in Langemark en Bocholt in Bel gië. In deze plaatsen werken in totaal ongeveer 900 personen. De directie noemt de personeelssituatie hier bevredigend. DEN HAAG (ANP). De zuivel - situatie in de EEG wordt dit jaar ge kenmerkt door een redelijk even wicht tussen produktie en afzetmo gelijkheden. Van een feitelijke schaarstetoestand is in geen geval sprake, alleen op de markt voor ma gere melkpoeder doen zich bepaalde spanningen voor, die mede veroor zaakt worden door een zekere mate van speculatieve voorraadvorming. Minister Lardinois van Landbouw en Visserij zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede- Kamerleden Tolman, De Koning, Tuynman en De Bekker. De minister heeft geen aanwijzin gen, dat de Europese Commissie op dit ogenblik van' plan zou zijn, ter voorkoming van de schaarste in de Gemeenschap, de export naar derde landen daadwerkelijk te beperken. (ADVERTENTIE) Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1