Wild-west op vele plaatsen Bouquet 4 „Synode te veel geredekavel.... Twee maanden voorwaardelijk en 200 gulden voor lozing van giftig boete van afvalwater Laat u zich voor 35 cent maar eens geurig onthalen HOFNAR Drie doden bij kapen van vliegtuig in V.S. Barzel nieuwe voorzitter C.D.U. e^elH Haarlemse rechter eervol ontslagen RECHERCHE OOK GISTEREN NOG REZIG MET ONDERZOEK NAAR GOLF VAN GEWELD Herfstmode voor fietsers De keizer vermoeid Arrestaties en grote buit bij klopjacht in Italië u ëTAS Inbreker door politiekogel getroffen binnenland buitenland commentaar Onmacht Soest Amsterdam Haarlem Mgr. Grégoire: OP EIGEN VERZOEK Dinsdag 5 oktober 1971 13 AMSTERDAM (ANP) De 24-ja- rige chauffeur C. H. uit Weesp, die in februari jongstleden 7000 liter gif tig afvalwater van de N.V. Chemische Industrie Randstad uit Soest in de industriehaven in Weesp had geloosd, is door de Amsterdamse politierechter veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf voorwaardelijk en een boe te van 200 gulden. De officier van justitie, mejuffrouw mr. E. J. Louwe Kooymans, die bewe zen achtte, dat het aan de grove schuld van de chauffeur te wijten was dat de schadelijke stoffen, die in het afvalwater zaten, waren geloosd, had naast de opgelegde straf ook nog verbeurdverklaring van de vracht auto van H. en de tank (eigendom van de Chemische Industrie) gevor derd. De chauffeur, die toegaf zonder vergunning het afvalwater te hebben geloosd, zei dat het er vrij helder uitzag, maar hij wist dat het niet om te drinken was. De voorzitter van het actiecomité „Schoon Weesp" had ge constateerd, dat de chauffeur in de industriehaven vanuit een tank, die met een groen dekzeil was gecamou fleerd, het water via een slang in de industriehaven liet lopen. De voor zitter had aangifte bij de politie ge daan. De chauffeur ontkende, dat hij de tank had gecamoufleerd. Eind vorige maand heeft de politie in Soest proces-verbaal opgemaakt tegen een landbouwer in deze ge meente, die afvalwater van de Che mische Industrie Randstad had ge loosd in een bermsloot, nabij de rijks weg Amersfoort-Soest in het bos gebied de korte duinen. De chauffeur zei dat hetgeen hij geloosd had in de industriehaven spoelwater was geweest waarmede op de fabriek in Soest een chroomketel, waarin een produkt voor leerlooierij en werd gemaakt, werd omgespoeld. „Wat Philips-Duphar in Weesp loost, en waar de overheid van afweet, is tien keer zo erg" zei de chauffeur, waarop de politierechter, mr. L. W. F. H. Omta, opmerkte dat deze niet terecht staat. „U wist donders goed wat u ver voerde", merkte de officier op. Er was afvalwater geloosd op de gemeentelijke vuilstortplaats van Hilversum, vervolgens in Baarn en daarna in 's-Graveland. Randstad had geen vergunning voor de lozing in Weesp en dit geschiedde onder verantwoordelijkheid van de chauf feur. De officier merkte nog op, dat de stortplaatsen waar H. het afval water had geloosd genoodzaakt wa ren te sluiten. Voor het lozen had H. honderd gulden per tanklading ge kregen van de Chemische Industrie. i De Tilburgse hogeschoolgemeen schap heeft zich zelf 'n brevet van onmacht gegeven. De door die ge meenschap gekozen hogeschool raad kan geen college van bestuur sa menstellen. Die raad, die de belan gen van de gehele hogeschoolge meenschap moet behartigen, laat groepsbelangen zwaarder wegen dan het wel en wee van die hoge school. Daardoor is een beschamen de situatie ontstaan. Een toestand waaruit blijkt dat de hogeschoolge- meenschap nog steeds meent in een ivoren toren te leven. Juist op een ogenblik dat de niet-academische wereld zich steeds sterker bewust wordt van het feit dat het acade misch bedrijf de gemeenschap bar veel geld kost. Het minste dat de gemeenschap dan van die academische wereld mag verwachten, is dat ze bestuurs kracht kan opbrengen. Ze heeft im mers zelf om dat eigen bestuur ge vraagd. Dat zij allerlei groepsbelan- getjes, geschuif om machtsposities en persoonlijke voorkeurtjes onder- (Van onze redactie binnen land) AMSTERDAM/HAAR- LEM/EINDHOVEN Niet alleen de verkeerspolitie heeft het in het afgelopen weekeind hijzonder druk gehad, ook de criminele politie is tot gister morgen vroeg in de weer ge weest bij het ophelderen van onder meer steekpartijen, be rovingen en inbraken- Onver valste wild-west taferelen speelden zich op tal van plaat sen af. keerwachter was op de Keizersgracht een bon aan het schrijven wegens te lang parkeren, toen de bestuurder van de auto terugkeerde en meteen wilde wegrijden. De wachter plaatste zich voor de auto, moest echter op zij springen en werd door de bumper geraakt. Hij kwam op de motorkap terecht. Terwijl hij hiervan af viel, greep hij de portierkruk beet en ruk te hij de deur open. De chauffeur trok de deur weer dicht, waarbij de hand van de parkeerwachter ernstig werd gewond. De man werd onge veer veertig meter meegesleurd, maar wist toch het contactsleuteltje te bemachtigen. De auto kwam tegen een stoeprand tot stilstand. De in middels gealarmeerde politie kon toen de chauffeur, F. van B., arreste ren, aan wie poging tot doodslag, resp. zware mishandeling van een ambtenaar in functie ten laste wordt gelegd. hoofd, waardoor hij gewond raakte. De indringers hebben daarna laden en kasten onderzocht en verdwenen met het geld. Te Eindhoven heeft een 25-jarige 0 1 Rotterdammer een parkeerwachter SpelvIlolzeiTieiCie meegesleurd met zijn auto. De par- 1 Tijdens straatrellen in de geschikt maakt aan de grote belan gen van het instituut, dat die ge meenschap moet bekostigen, dat mag die maatschappij eisen. De TiI- burgse/ hogeschoolgemeenschap lijkt dat niet te begrijpen. Het heeft er veel van dat aan die door tegen stellingen kennelijk gefrustreerde gemeenschap, de nieuwe beroeps structuur niet is besteed. Het is goed dat hiervan nota wordt genomen door „de buitenwereld". (ADVERTENTIE) 100 "h puur tabak Aker straat in Spekholzerheide is zondag nacht tussen twaalf en een uur de 20-jarige J. Q. uit Kerkrade met 'n mes gestoken. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Kerkrade moest worden opgenomen. Zaterdagavond hadden zich in en kele cafés reeds moeilijkheden voor gedaan met Zuidmolukse jongeren. Enkele jongelui werden aangehou den, doch later weer op yrije voeten gesteld. Zondagavond maakte een groep van ongeveer honderd jonge ren, onder wie vele Zuidmolukkers, in de Akerstraat en in de cafés op nieuw moeilijkheden. De politie greep na de steekpartij in en veegde, geassisteerd door een mobiele een heid uit Heerlen, de Akerstraat schoon, waarbij rake klappen vielen. In Soest tenslotte is, om ons tot de ernstigste delicten te beperken, de 31-jarige Turkse gastarbeider I. C. in zijn pension door een landgenoot met een mes in het gezicht gestoken. De man kwam om vier uur 's morgens met bebloed gelaat op het politie bureau, vanwaar hij in aller ijl naar het ziekenhuis is gebracht. De mes steken bleken te zijn toegebracht door de 28-jarige Turk M. A. C., die zich kwaad had gemaakt over het feit, dat een aantal landgenoten om half vier nog niet naar bed was en hem uit zijn slaap hield. Het slacht offer mocht overigens na behande ling het ziekenhuis weer verlaten. Eenmaal in zijn pension terugge keerd, vond hij het veiliger van aan gifte bij de politie af te zien. SAO PAULO. Aldus gekleed bewoog deze wielrijder zich door de straten van Sao Paulo. Wellicht de nieuwe herfstmode voor de Neder landse fietsers? Een gasmasker erbij en je kunt zo Donge- of Rijnmond binnen trappen. Amsterdam ontkwam min of meer traditiegetrouw al evenmin aan de golf geweld. Daar is dit weekeinde weer een aantal mensen op straat van zijn geld beroofd. Op het Bijlmerplein raakte een man 150 gulden kwijt aan een vijftal Surinamers. Een groepje hippies ontfutselde in de binenstad een Fin zijn portefeuille met 150 gulden en enig Fins en Belgisch geld. In het Vondelpark werd een man beroofd van vijftien gulden. Een poging van enkele jongelui om een 29-jarige man op het Leidseplein van zijn porte monnee te beroven, mislukte. Op de Amsteldijk werd een vrouw lastig gevallen door twee jongens. Zij zou onzedelijk zijn betast. Voorts is in de hoofdstad een Heils soldaat bedreigd. De 32-jarige H. W. wordt ervan verdacht een 26-jarige Heilssoldaat met een dertig cm lang mes te hebben bedreigd. De uit Su riname afkomstige verdachte is aan gehouden. Hij was omstreeks twaalf uur bij de dependance van het Leger des Heils op de Oude Zijds Achter burgwal binnengestapt om wat kle ding te laten wassen. Toen de Heils soldaat hem zei dat dit op zondag niet mogelijk was, begon verdachte volgens de politie „vervelend" te doen. Dit resulteerde over en weer in een klap. W. verdween, maar wachtte de Heilssoldaat buiten op. Deze vluchtte om aan het mes te ontkomen. Te Haarlem zijn twee mannen via een platdak in een woning' aan de Parklaan geklommen, waar zij, onder de ogen van de bewoners, 600 guiden buit maakten. In de huiskamer za ten de 69-jarige bewoner H. van W. met zijn vrouw en twee bejaarde fa milieleden naar de t.v. te kijken, toen de indringers verschenen. Uit de keuken had een van hen een soep lepel en een schuimspaan gehaald. Nadat de heer Van W. had verklaard geen geld in huis te hebben, kreeg hij met de lepel twee klappen op het (Van onze correspondent) ROME De Synode bevindt zich op de gevaarlijke weg, omdat zij haar tijd verdoet met theolo gisch geredekavel, zo heeft aarts bisschop Grégoire uit Montreal op de vergadering van gistermorgen gefulmineerd. De vaders scheiden de theologische analyse van de problemen op het terrein, wat kan leiden tot een dubbel drama: Zij vervallen in abstracties en ste venen langs de dringende concre te vraagstukken heen. Bovendien geven zij hun priesters nog geen hoop. Laat de synode met bekwame spoed een punt zetten achter leerstellige behandelingen en een reeks sleutel- problemen van tactische aard bij de kop nemen, zoals daar zijn: de rol van de priester in de samenleving in het licht van het conciliebesluit van kerk en wereld, de eeuwigheid van het priestersthap, het onderscheid tussen het wijdingspriesterschap en het algemeen priesterschap van de gelovigen, de verhouding priester bisschop, het celibaat, en de be voegdheden van de bisschoppencon ferenties regelingen te treffen be treffende het leven en het ambt van de priesters. De Canadees, die als 12de van 20 sprekers het woord had genomen, kreeg bijval van bisschop Santos Ascarza van Vildivia in Chili en mgr. Quadri, apostolisch admimstra tus van het Italiaanse Pinerolo. Veel woorden werden ook op deze vijfde sessie besteed aan het celi baat. Stephanus XVI Sidarouss, pa triarch van Alexandria van de Kop ten, wiens kerk enkele getrouwde priesters telt, noemde het celibaat voor de oosterse communauteiten zeer wenselijk omdat de ongehuwde zielzorgers zich vrijer ter beschik king van God en zijn kerk kunnen stellen. Niet weinig indruk maakte de inter ventie van aartsbisschop-metropoliet Padiyara van Changanacherry van ^de Malabarezen: Het celibaat ver heerlijkt door tal van Indiase wijzen en heiligen is een manier van toe wijding en zelfopoffering. India kan' zich moeilijk een getrouwde heilige voorstellen. De paus zelf heeft, wegens een lichte verkoudheid, gisteren niet deelgenomen aan de beraadslagingen op de vierde dag van de bisschops synode- JACKSONVILLE-FLORIDA 4 okt. (AP) Drie personen zijn maandag doodgeschoten tijdens een kaping van een particulier vliegtuig in de Ameri kaanse staat Florida. Onder hen bevonden zich de kaper en diens vrouw. Volgens de federale recherche (FBI) heeft de kaper eerst zijn vrouw dood geschoten en de piloot van het toestel en toen zelfmoord gepleegd. Agenten van de FBI hebben de handen van het toestel lek geschoten toen het in Jacksonville landde. Het toestel was een eenmotorig Prior vliegtuig, dat ge huurd was in Nashville Tennessee. De piloot maakte even buiten Atlanta in Georgia per radio bekend, dat een man met een pistool hem bevolen had naar de Bahama's te vliegen. De piloot zag kans de man ervan te overtuigen dat het toestel brandstof nodig had en dat hij in Jacksonville moest landen. Een passagier en de tweede piloot overleefden het incident. SAAKBKüCKEN (DPA) De Westduitse Christen-Democraten hebben gisteren op hun congres in Saarbriicken de 47-jarige Rai- ner Barzel tot partijvoorzitter ge kozen. Barzel was tot dusver fractievoor zitter van de CDU in de Bondsdag. Barzel kreeg 344 stemmen, zijn ri vaal Helmut Kohl (de 41-jarige pre mier van de deelstaat Rijnland-Palts) 174. Twee afgevaardigden onthielden zich van stemming. Barzel is de jongste CDU-voorzitter tot dusver. Zijn voorgangers in deze functie waren de bondskanseliers Konrad Adenauer (voorzitter van 1950 tot 1966), Ludwig' Erhard (1966- 1967) en Kurt Georg Kiesinger (1967- 1971). Door zijn verkiezing is Barzel in een gunstige uitgangspositie geko men voor de strijd om de kanseliers- karadidajtuuir van d'e7 Christen-De mocraten met het oog op de verkie zingen van 1973. (Van onze redactie buitenland) VERSAILLES Keizer Hirohito (70) heeft het op de agenda van gis teren staande bezoek aan Versailles afgebroken en is rust gaan nemen in een der verblijven van het paleis aldaar. Volgens Japanse en Franse of ficiële personen was de keizer „eni germate vermoeid". Later op de dag werd het program in verlichte vorm afgewerkt. Keize rin Nagako voelde zich evenwel best. en kon de rondtocht voortzetten. NAPELS (Reuter) Dc Ita liaanse politie (carabinieri) heeft in het gebied tussen de Abruzzen en Sicilië bij een klopjacht met hefschroefvlieg- tuigen en politiehonden 218 mensen gearresteerd en 4672 an deren in staat van beschuldi ging gesteld. Er werden 369 ge weren, 158 pistolen, 65 handgra- j. naten, 84 messen en 90 kilo ex plosieven in beslag genomen. Bovendien werden gestolen goederen ter waarde van 200 miljoen lire 1,2 miljoen), 268 gestolen auto's en 49 gestolen rijbewijzen en andere autopa pieren achterhaald. Vorige week had eenzelfde actie in het noorden van het land 328 arrestaties en 355 ten lasteleggingen opgeleverd. Premier Colombo had onlangs beloofd tegen de misdadigheid scherper te zullen optreden na een serie moorden, roverijen en kunstdiefstallen. Op 10 septem ber riep hij 3000 reservisten van de para-militaire carabinieri op, waardoor de sterkte van dit korps op 81.000 man wordt ge bracht.' Waar, vrienden en andere overle venden, is de tijd gebleven dat lie den die in de Rijnmond woonden, met fier geheven hoofd opmerkten dat zij in of vlakbij een wereldstad leefden. Vooral vlakbij: onder de rook van Rotterdam, heette dat dan. Jawelin het afgelopen weekeinde kwamen duizenden randstedelingen weer eens bewijzen dat je onder die rook beter niet kunt wonen. Ze zochten de frisse boslucht in het Brabantse op. Een kniesoor die er dan nog op let dat dit gebeurt in kilometerslange stromen uitlaatgassen. En tussen Donge, Roode Vaart. Wilhelminakanaal en Mark en DIn tel door. Roode Vaart: kattegat. T)e regering gaat bij smog-p'.eken inspecteurs plaatsen in de vuilspui- tende industrieën. Hij was een'smog-gelaar, die diep in de nacht Gisteren werelddierendag. Dal wordt met het jaar eigenlijk een belangrijker dag, want we moeien op dit wereldje oppassen dat we binnenkort niet alleen maar honden en katten en kanariepietjes en mar motten en schildpadjes overhou den. En muizen! In een deel van de Australische provincie Queensland weten ze daarvan mee te pralen. Een correspondent uit Melbourne meldt ons dat daar dezer dagen een boer en zijn vrouw hun woning verlaten hadden en daarbij vergaten hun elektrische deken uit te schake len. Toen zij 's avonds thuis kwa men en beddewaarts togen, troffen zij op hun bed een tien centimeter hoge laag van niets dan muizen aan, die heerlijk van de warmte geno ten. Poeoeoeoeoeoeoeoeoes, poes, poes, poes (uit 7 bergen Troost u, in Moskou heeft het gisteren alweer voor de eerste keer gesneeuwd. U kunt verder van de Fransen denken wat u wilt, maar soms héb ben ze het toch wel. Zo Heeft de Parijse verkeerspolitie verordend dat automobilisten die al dan niet opzettelijk bij regenachtig weer voetgangers natsproeien, een boete van tien frank krijgen. Nou, dat zal menig voetganger uit het hart ge grepen zijn, want ook hier te lande plegen plassen aan de kant van de straat of weg benevens trottoir of voetpad te liggen. Eén auto erdoor heen en hup naar de stome rij. Een konijn In een groengordel is een groengordeldier. Laten we er verder het beste van hopen. Tot morgen. MERIJN DEN HAAG (ANP) Bij k.b. is aan mr. H. G. Rantbonnet op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn ambt van rechter in de arrondissementsrechtbank in Haarlem. Het ontslag is op 29 sep tember ingegaan. De Hoge Raad hoefde in verband met het verleende ontslag gisteren geen uitspraak te doen over de vor dering van de procureur-generaal, mr. G. E. Langeméijer, om de Haar lemse rechter uit de rechterlijke macht te ontzetten. De procureur-generaal diende zijn vordering tegen de 62-jarige Haar lemse rechter begin april in. De Hoge Raad behandelde de vordering op 10 mei in raadkamer en deelde daarna aan mr. Rambonnet mee dat de be slissing niet voor 4 oktober geno men zou worden teneinde hem in de gelegenheid te stellen zelf voor die datum ontslag te vragen. Mr. Ram bonnet diende daarop een verzoek bij de Kroon in. De minister van Justitie heelt op het verzoek gehandeld in overeen stemming met de zienswijze vam de Hoge Raad, zo heeft het ministerie van Justitie nog toegelicht. Het was de eerste maal dat de Hoge Raad een procedure voor ontslag van een rechter behandelde. Mr. Rambonnet was op 21 februari 1968 in'Haarlem met zijn slippende auto tegen de 18-jarige bromfietser Henk Lammers gebotst, waarbij de jongeman om het leven kwam. Daar na volgde een reeks slepende proces sen. AMSTERDAM (ANP) De 26-ja- rige G. R. uit de hoofdstad is door een politie-agent in het rechteronderbeen geschoten, nadat hij was betrapt op inbraak bij het gemeenschappelijk kantoor van de spaarbank van de stad Amsterdam en gemeentegiro in Amsterdam-Bijlmermeer. De politieman meende dat de inbreker met een wapen dreigde, toen deze, na zich aanvankelijk te hebben verscholen, te voorschijn kwam. De man had een ruit ingegooid en was door het gat naar binnen ge klommen. De schotwond was volgens de poli tie niet ernstig. De man werd voor behandeling naar een ziekenhuis overgebracht.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9