MET DE JERSEYKOE MEER MELK EN MANS? PZEM-db brokkelt verder af handig, Waarom wij het niet redden INSIDERS VERWACHTEN DAT ALLEEN VOORZITTER KALAND OVERBLIJFT Hogeschool Uw Kunstgebit INTENSIVE CARE* Schrale huid? Ruwe handen? helpt direkt. 13.50 25 ct. OM DE TOEKOMST VAN ONZE KINDEREN El streék Nachtvorst WEDERHOOR MANDAAT waterstanden die duidelijke postgiro-overzichten van al uw betalingen en ontvangsten! dab makkelijk! Eén verdachte aangehouden B ra ndka stkraak mislukte bi j V. en D. te Vlissingen Brandje bij Elopak hoogwater Het tegendeel Hi ■■■I Dinsdag 5 oktober 1971 3 (Van een medewerker) ALPHEN Een steeds meer in betekenis toenemend twistpunt in de Nederlandse melkveehoude rij: rood- of zwartbonte koeien houden of Jerseykoeien? De „con ventionele" bonte koeien zijn nog veruit in de meerderheid. Maar steeds meer veehouders geven de voorkeur aan Jerseykoeien, vooral omdat die een betere melkop- brengst geven. Nederland telt nu ruim 100 fokkers en melkveehou ders, die samen 2100 Jersey's heb ben. Een belangrijk deel van die Jersey's, die in aantal blijven toe nemen vindt men in Zeeuwse en Brabantse weilanden en stallen. De Jerseykoe is kleiner dan de bonte, zo'n 100 kilo lichter, geel bruin van kleur en rank gebouwd. Een belangrijk voordeel van de Jersey's is, dat die veel dikkere melk produceert dan de bonte koe. De melk bevat anderhalf tot twee maal zoveel droge stof. Een bonte koe geeft normaal 3,85 procent vet en 3,20 procent eiwit. Een Jersey geeft zes tot acht procent vet en meer dan vier procent eiwit. Van daar. dat de melkfabriek tenminste 15 cent per kg. meer betaalt voor Jerseymelk dan voor melk van de bonte koe. Voor de veehouder is ook belangrijk, dat hij gemakke lijk drie lichte Jersey's kan houden tegen twee zware bonte koeien. Bovendien wordt een Jersey ge middeld twee keer zo oud als een bonte koe en kent de makke en gewillige Jersey praktisch geen uir er- en beengebreken. Heeft een Jersey dan geen nade len? „In feite maar één", is het oordeel van de Alphense melk veehouder J. de Jong, die behalve 10 bonte koeien op zijn 18 hecta ren ook acht Jersey's houdt. „De Jersey's hebben veel minder slacht- waarde. Dat geldt ook voor de overtollige kalfjes, die ongeschikt zijn voor de mesterij. Aan de an dere kant: een koe kan slechts één keer geslacht worden. Als hij één jaar langer meegaat dan normaal is de slachtwaarde allang vergoed. Een Jersey van het bedrijf van de heer De Jong, De koe is rank en eenkleurig en dus nogal afwijkend van de bonte koe op de achtergrond. Een Jersey haalt 10 tot 12 lactaties tegen een bonte koe vijf of zes". Zijn praktijkervaring met de Jersey's „Die koeien vormen een probaat middel om je bedrijf gro ter te maken. Dat wil zeggen meer melkgeld te ontvangen zon der er grond te hebben moeten bijkopen. Zelfs een slechte Jersey is voordeliger dan een bonte koe, omdat de Jersey kleiner is en dus minder (grond) nodig heeft". De heer De Jong wil er voorts op wijzen, dat de opfokkosten van een Jersey op 10 tot 12 lactaties drukken, die van een bonte koe op slechts vijf of zes. Maar de Jersey heeft het pleit nog niet gewonnen. Er zijn veel melkveehouders en fokkers, die de Jersey's („Geiten zijn hetniet kunnen luchten of zien. Vooral de Noordhollandse zwart- en rood- bontfokkers hebben een grondige hekel aan de Jersey's. Zij vrezen, dat door de stijgende populariteit van dit ras hun markt in elkaar zal tuimelen. Niet alleen in het binnenland maar ook daarbuiten. Want als bezoekers uit het buiten land hier veel Jersey's in de wei landen zullen zien zullen ze zich afvragen of die misschein toch be ter zijn dan die zwart- en rood bonte koeien, die sinds mensen heugenis het Nederlandse land schap sieren. (ADVERTENTIE) kan niet meer loszitten of verschuiven Denfofix - een nieuw, verbeterd en anti septisch poeder - behoeft slechts op de gebitsplaat gestrooid te worden om hef gebit ae gehele dag rotsvast op zijn plaats te houden. U voelt zich zeker en benaaglijk. Dentofix voorkomt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeert het nog heden. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,67 bij apotheken en dro gisterijen. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur. Voornamelijk droog en zonnig en plaatselijk nachtvorst. Weersoverzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor woensdag: aantal uien zon: 5 tot 10; min temp.: 2 tot 6 graden onder normaal; max. temp.; om streeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pet., kans op een geheel droog etmaal: 90 pet. Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot- 8; min. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal; max. temp: om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pet. kans op een geheel droog etmaal: 70 pet. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Naar wij uit goede bron vernemen, heeft thans ook de heer W. Huson te Terneuzen zijn voornemen kenbaar gemaakt om uit het dagelijks bestuur van de n.v. PZEM te treden. De heer Huson is Statenlid voor de ARP en in die hoedanigheid bestuurslid van de PZEM. Het enige DB-lid dat zal aanblijven, is nu nog de heer A. Kaland, die tevens voorzitter is. In de afgelopen maanden hebben al zijn medebestuursleden gemeend te moeten aftreden omdat het dagelijks bestuur niet het vereiste vertrouwen bezit, in het bijzonder van het personeel van de PZEM, om in de intussen beruchte PZEM-affaire orde op zaken te kunnen stellen. De heer Huson zal naar men aan neemt in de statenvergadering van maandag 25 oktober a.s. zijn voorne men om af te treden bekrachtigen. Hij heeft zijn aftreden aangekon digd in een onlangs te Goes gehou den vergadering van de statencen- trale van de ARP in Zeeland. Een datum noemde hij bij die gelegen heid niet. Tegenover ons verklaarde de heer Huson desgevraagd: „Het spreekt van zelf dat ik in het licht van hetgeen er gaande is, niet eeu wig lid van het PZEM-bestuur bal blijven. Wanneer ik mijn besluit om af te treden bekend zal maken, is echter mijn geheim". Gistermiddag en gisteravond heb ben de aandeelhouders van de n.v. PZEM vertegenwoordigers van provinciale staten en gemeentebe sturen in Zeeland uitvoerig we derhoor toegepast op vijf functiona rissen van het Zeeuwse energiebe drijf, waaronder de adjunct-directeur van de administratie, drs. M de Bruyne. De aandeelhoudersverga dering, die op vijftien september de directeur van de PZEM over de verschrijvingen-affaire hoorde, tracht nu aan de hand van hetgeen zij gisteren vernam, antwoord te krijgen op wat de kardinale vrag in de PZEM-affaire wordt genoemd. Deze vraag luidt al-dus: „Is het rede lijk dat de PZEM-administratie er van uitging dat de directeur van de maatschappij ir. T. Bogend, geen re kening wenste te ontvangen voor diensten en leveranties van de PZEM to- behoeve van zijn privé- bungalowbouw in Domburg?". Vol gens degenen die gisteren werden gehoord, moet het antwoord zonder meer bevestigend luiden. Ook werd gisteren door de aan deelhouders nagegaan in welke mate de directeur voor zijn bungalowbouw gebruik heeft gemaakt van gratis bouwkundige diensten van bedrijfs- wege. Wat dit aspect betrof, werd de heer J.J. van de Repe, technisch hoofdambtenaar van de afdeling bouwkunde, ondervraagd. Verder waren uitgenodigd, de he ren J.M. de Koning, administrateur, de interne boekhouder C. Faase en de sous-chef van de afdeling boek houding, de heer M.A. Breel. De laatstgenoemde was gewapend met een scherpzinnige bewijsvoering in zake de PZEM-verschrijvingen. De gesprekken met de PZEM-employ- és namen vele uren in beslag. Zij verliepen in een prettige sfeer, zo vernamen wij. De aandeelhoudersvergadering is gisteren nog niet tot een afgerond oordeel en nog minder tot een be sluit gekomen. Eerst wil men, zo deelde de voor zitter van de Raad van Bestuur, rar. J. van Aartsen ons mee, de heer Bo- gerd nog eens horen, omdat bepaalde feiten niet voldoende duidelijk zijn geworden. Het verhoor van de heer Bogerd in tweede termijn zal plaats vinden op 26 september. Op dezelfde dag had men een juridisch advies in zake het ontslag van de heer Bogerd verwacht van de juridisch adviseur van de vennootschap, mr. J. J. van der Weel. Het is zeer onzeker of dit advies on(jer deze omstandigheden zal worden uitgebracht. Aan degenen die gisteren als ge tuige werden opgeroepen, werd mee gedeeld dat zij hun verklaringen eventueel onder ede zouden moeten herhalen. Het horen van de getuigen duurde van twee uur tot half acht. De getuigen werden een voor een in de Statenzaal, waar de vergadering plaatsvond, ontboden. Sommigen tot tweemaal toe. Konstanz 291-2, Rheinfelden 185 pl. 1, Straatsburg 168 pl. 8, Plitters- dorf 299 onveranderd, Maxau 346 pl. 1, Plochingen 128 pl. 4, Mannheim 153-4, Steinbach 112-4, Mainz 178-4, Bingen 88-6, Kaub 101-5, Trier 225- 2, Koblenz 104-1, Keulen 49 pl. 6, Ruhrort 1093 pl. 6. Lobith 800-3, Pannerdense Kop 778-3, Nijmegen 597-2, IJsselkop 754-5, Eefde IJssel 275-3, Deventer 164 onveranderd, Monsin 5454 pl. 4, Borgharen 3820 pl. 20, Belfeld 1092 pl. 2, Graven beneden de sluis 500-3. (ADVERTENTIE) Maandagmorgen is de personen auto, bestuurd door A. J. de K. uit Zaamslag op de provinciale weg St.- AnnapolderTerhole bij hel inhalen van een vrachtauto geslipt en in de sloot terechtgekomen. De auto werd zwaar beschadigd. Er waren geen persoonlijke ongelukken. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De Vlissingse politie heeft in de nacht van zater dag op zondag twee inbrekers, die bij V. en D. een brandkastkraak aan het zetten waren, in hun werkzaam heden gestoord. Er kon een verdach te worden aangehouden. De tweede wist te ontsnappen. De politie werd gealarmeerd door een inwoner van de Glacisstraat. die twee mannen bij het winkelhuis zag. Hij vond hun gedrag nogal verdacht. De politie zette 9-e omge ving van het V. en D. gebouw af. De verdachten waren via het dak van een leegstaand pand in de zaak gekomen- De slotplaat van de brand kast, waarin de mannen f. 48.000 dachten aan te treffen, was reeds verwijderd toen de inbrekers onraad roken en via het leegstaande pand wilden ontsnappen. Op het Betje Wolfplein kon toen J. R. uit Apel doorn (een goede bekende van de politie) worden aangehouden. In het onbewoonde pand vond de politie een koffer met inbrekers- werktuigen. J. R. heeft bekend. Hij zal voor de officier van justitie in Middelburg worden geleid. De re cherche zoekt door naar de tweede verdachte (Van onze correspondent) TERNEUZEN Maandagmorgen om ongeveer 10 uur werd een begin van brand ontdekt in het schoor- steenontluchtingskanaal van een drukmachine, bij de Noorse papier fabriek „Elopak" aan de Mr. F. J. Haarmanweg te Terneuzen. De ver moedelijke oorzaak was oververhit ting van de papierband. Het eigen personeel kon de brand blussen. (ADVERTENTIE) CHESEBROUGH Een paar druppels van deze liquid skin cream volstaan om ruwe, droge huid weer zacht en soepel te maken. Intensive Care is niet vet, en trekt meteen in. Gebruik 't voor uw handen,ellebogen hielen, knieën. Intensive Care, licht geparfumeerd en bijzonder heilzaam. ProeHlesje Morgen woensdag 6 okt -Bergen op Zoom 4.42 en 16.59, Hansweert 3.55 en 16.02, Terneuzen 3.17 en 15.22, Vlissingen 2.42 en 14.51, We- ,meldinge 4.32 en 16.49. (Vervolg van pag. 1). De nieuwe maatschappijvertegen woordigers in die hogeschoolraad mr. P. Kuypers, drs. J. Zeyen, G.H. Martij n en dr. G. Linssen bewo gen toen de hogeschoolgemeenschap dit aantal kandidaten tot vier terug te brengen. Het zag er toen even naar uit dat de raad in elk geval aan een dezer overgebleven kandi daten een meerderheid van stemmen zou geven. Maar toen opnieuw twee kandidaten zich terugtrokken en slechts prof. dr- H. van den Eeren- beemt en wetenschappelijk mede werker mr. J. Daniels overbleven, was de impasse volkomen. In de hogeschoolraad bleek geen meerder heid voor een van deze twee kandi daten te zijn. Voorzitter prof. J. van Dijck deed een bijna dramatisch beroep op de raad bestuurs- en beleidskracht op te brengen. Tevergeefs. Zeven leden stemden blanco. De twee kandidaten kregen respectievelijk acht en zeven stemmen.. Men moet aannemen dat met name die vertegenwoordigers van liet personeel hebben geweigerd in het dagelijks bestuur van drie mensen ten minste twee zitting te laten hebben die komen uit de we tenschappelijke staf (hoogleraren en wetenschappelijke medewerkers). Dit geldt te meer omdat bekend is dat de kandidaat van de curatoren eveneens een academisch gevormde is. In arrenmoede is toen uit de hogeschoolraad een impassecommis sie benoemd. Die kreeg in feite blanco volmacht om een oplossing te zoeken. De hogeschoolraad voelde kennelijk dat hij zijn gezicht verlo ren had. Desnoods zal die impasse^ commissie kunnen voorstellen alsnog te besluiten een college van dage lijks bestuur van vijf leden te be noemen, drie full-time-leden en twee part-time-leden. Als dat ge beurt is misschien de hogeschool raad bij machte kandidaten een ver eiste stemmenmeerderheid te geven. Er hoeft dan geen sprake meer te zijn dat vertegenwoordigers van een bepaalde geleding zich gepasseerd voelen, en vrezen dat hun belangen, onvoldoende gewaarborgd zijn. (Zie ook commentaar op pag. 13) ACHT BRITSE militairen en twee Noordierse vrouwen zijn gisteren bij een zware bomaanslag op een Britse legerpost in Belfast gewond geraakt. Twee van de gewonde militairen zijn er ernstig aan toe. In bijgaand artikel reageert dr. Jan van den Dam, ge meentesecretaris van Breda, op onze eerste publikatie van zaterdag onder de titel „Om de toekomst van onze kinde ren". Wij plaatsen dat artikel gaarne, omdat wij in een zaak als deze, die wij van levensbelang achten, van mening zijn dat iedere visie op de problematiek kan bijdragen tot het vinden van een oplossing, die moét komen. Daarom zullen wij deze rubriek ook graag openstellen voor inzendingen van buiten de redactie. Dit is het verliaal van een pessimist. Niet van een totale pessimist, maar toch van iemand die op één punt de toekomst uiterst somber be ziet. Iemand die tot de conclusie is gekomen dat wij het niet zullen redden. Niet met de wereld, niet met Europa, niet met Nederland, niet met (West)Brabant. t Een van de redacteuren van deze krant heeft ons in de editie van zaterdag 2 oktober j.l. voorgehouden dat stinkend rijk worden ook niet alles is. Hij deed een greep uit één week krantennieuws in Zuidwest Nederland: dode vis in De Mark, anti-stank, en vervuilingsprotesten in de Dongemond, anti-smogprotesten in de Rijnmond, stankklachten uit Rotterdam en elders, die blijkbaar hun oorsprong vinden in de Roode Vaart, enzovoorts. Ik ben zondagmiddag naar de Roode Vaart gaan kijken. De naam van wat een watertje was is niet juist meer. Het moet voorlaan de Dode Vaart heten. Er zit geen leven meer in. Het is inktzwart. Het is verrot. Deze Dode Vaart is een symbool en een signaal. Het is er een sym bool van dat het al verkeerd' is gelopen. De titel van de televisieserie van Jan van Hillo zou niet moeten luiden: „Wij stinken er in", maar: ,,Wij zijn er in gestonken". Het gaat niet gebeuren, het is al gebeurd. De Dode Vaart is ook een signaal. Dat staat ons in allerlei vormen te wachten, als wij het getij niet kunnen keren. De redacteur van De Stem wijst er in zijn artikel op dat er onheils profeten zijn die de oorlog willen verklaren aan de industrie, maar dat daarmee het paard achter de wagen wordt gespannen. Volgens hem moeten er andere methoden zijn. En daar schrijft hij een iin neer, waarin de kern van de problematiek zit. Jammer genoeg ziet hij die niet, waardoor hij aan de oppervlakte blijft hangen. Deze zin luidt: „Mi lieubeheer is voor een groot deel hoewel niet helemaal een kwes tie van techniek en daarmee van geld". Ik stel daar tegenover: milieubeheer is bijna helemaal niet een kwes tie van techniek en van geld, dus net het tegendeel. Ik wil dat graag nader verklaren, omdat het tevens de grond is van mijn in de laatste tijd sterk gegroeide pessimisme. Laar mij beginnen met een citaat uit het nieuwe maandblad milieu beheer. In het tweede nummer, van september 1971, lees ik de volgen de passage: ,,De Raad voor Milieudefensie (RMD) verwerptde opvatting dat de milieucrisis een probleem zou zijn van louter vervuiling. Daarmee, en ook met de formulering milieuhygiëne of milieuverontreiniging, wordt de indruk gewekt dat er sprake is van een schoonmaakproblema- tiek. Ook de nieuwe wetten op de water-, bodem en luchtverontreini ging doen zulks veronderstellen. Niets is minder waar dan dat. Er is sprake van een conflict tussen een beperkte aarde met beperkte hulp bronnen enerzijds en een steeds groeiende bevolking met groeiende ver langens anderzijds". Ik herhaal even, ojn het niet te doen vergeten: „beperkte hulpbron nen groeiende verlangens". En ik ga daarna snel over naar een andere recente publicatie, te we. ten die van Brugsma in de Haagse Post van 1 september j.l., onder de titel: „Apocalyps op afbetaling", een artikel dat de auteur overigens nog een keer heeft voorgelezen tijdens de opbouwmiddag op 1 oktober j.l. in Tilburg, toen afscheid werd genomen van het kamerlid Verdijk, tot voor kor( directeur van het Provinciaal Opbouworgaan. In zijn artikel en zijn inleiding hield Brugsma een voorbeschouwing over het binnen enige weken te verschijnen rapport van de inmiddels reeds befaamde „club van Rome". De kern van dit rapport zal zijn dat er zes op elkaar inspelende factoren zijn. „wereldbevolking, voedsel- produktie, industrialisatie, kapitaalinvestering, gebruik van grondstof fen, vervuiling, die beslissend zijn voor de kwaliteit van ons materiële bestaan en die allemaal groeien. Het rapport zal laten zien dat, als wij niet ingrijpen, als wij die factoren eenvoudig laten doorgroeien, binnen 50 jaar de chaos, de katastrofe ontstaat, de door de vooruitgangssamen levingen zelf opgewekte eindoplossing voor de mensheid. En nu komen mijn stellingen, die tegelijkertijd de oorzaak zijn van mijn gebrek aan optimisme: 1. Wij zullen geen halt willen toeroepen aan onze groeiende ver langens, wij zijn niet bereid tot „de weg terug" (onder deze titel werd de opbouwmiddag gehouden). 2. Wij zijn niet bereid tot echt ingrijpen, als wij het al zouden kunnen. Ik wil beide stellingen nog wat toelichten. Onze hele westerse maatschappij, maar zij niet alleen, want wat dit betreft verschillen Oost-Europa en Japan totaal niets van ons, is door trokken van de gedachte van het steeds meer voor allen". Welvaart moet worden nagestreefd en worden vergroot. Aan deze welvaart is geen grens gesteld. Er kan ook geen grens aan worden gesteld, omdat zij de innerlijke aandrift is bij de gratie waarvan het systeem is ont staan en voortbestaat. Als deze innerlijke drang wegvalt, stort het systeem in elkaar. Maar dit zal niet gebeuren, omdat daarvoor niet meer en niet minder nodig zou zijn dan een morele en culturele revo lutie op korte termijn. Een morele revolutie die nog nooit in de wereld historie is geschied, die ook het christendom niet tot stand heeft ge bracht en die hierin zou bestaan dat men de zucht tot hebben of de hebzucht algemeen zou erkennen als een defect. Nogmaals: dat is nog nooit gebeurd en dat zal in de welvaartsmaatschappijen ook nooit ge beuren. Alle grote ideologieën hebben nu eenmaal diabolische pakten met de kapitalistische mentaliteit, zelfs de ideologie van Oost-Eurona. Wij zullen de groei niet stoppen en zeker niet ombuigen. Er komt geen „nieuwe ascese" (Brugsma). Maar zelfs als er wel zo'n morele en culturele omwenteling zou ko men, dan nog zijn de vooruitzichten nihil, omdat wij de politieke instru menten niet hebben en niet willen hebben om de huidige bedreigingen tegemoet te treden. Wij willen evenmin een politieke revolutie. Op politiek terrein is onze houding op alle niveaus uitgesproken dorps. Terwijl de slogan nu al is: „Eén wereld of geen wereld", denken wij er niet aan, althans niet serieus oprechte, verstandige en volwassen ant woorden te geven op niet te ontkennen uitdagingen. Alles wat wij op politiek terrein presteren is van een benauwende en bekrompen kortzichtigheid. Het gaat altijd om „ons dorpje", „ons stadje", „ons provincietje;", en „ons landje". Er is geen ruimte voor één Europa, één Nederland, één (West)-Brabant. Wij vechten ons nog steeds kapot voor al die denkbeeldige grensjes, die volkomen willekeurig historisch zijn gegroeid. Daar stoppen wij een belangrijk deel van onze energie in. En wij vechten ons evenzeer kapot voor al die denkbeeldige grensjes die er in de westerse democratieën tussen z.g. politieke partijen lijken te bestaan. Ook hier gaat het altijd over „mijn partijtje" en „onze be langetjes". En daar gaat de rest van onze energie naar toe. Anders gezegd: wij zijn te klein en te zeer op ons zelf gericht, gere kend naar de voorliggende problematiek. Als ik dit nu overweeg: er is geen enkele aanwijzing voor een mo rele en culturele revolutie èn er is geen enkel perspectief voor een po litieke revolutie, dan kan ik alleen maar verzuchten dat wij het niet zullen redden. Wij zullen, met alles wat wij doen en gaan doen, alleen maar wat in de marge zitten prutsen. Want de oorzaak van de ras na derende chaos ligt niet buiten ons, maar zit in ons, in onze mateloze hebzucht en in ons mateloos egocentrisme. Of zie ik het allemaal verkeerd? JAN VAN DEN DAM.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3