SMOGTOESLAG OM PERSONEEL TE HOUDEN Verkiezing leden dagelijks bestuur in impasse In Randstad Persoonlijke brief Biesheuvel aan Wim Kan „TIJL" WIL f 14 MILJOEN VOOR OOST-PAKISTAN Oorzaak neerstorten Brits vliegtuig nog niet bekend J Jongeman toont journalist gestolen „Vermeer' OVERLEG OVER GESTOLEN „VERMEER Mysterieuze ziekte onder Portugese oesters Hirohito DWARSGEBAKKEN Laatste lijken hotelbrand geïdentificeerd TILBURGSE HOGESCHOOL ONBESTUURBAAR entaar Bezoek Hirohito Huisraad nu per verhuizer naar Zuid-Frankrijk SNOR EN BAARD TABOE VOOR EINDHOVENSE POLITIEMAN Labour wijst EEG af EINDELOOS Frontale botsing fietsende prinsen OP YERSEKE BANK Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L, Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 Abonnementsprijs: 13,70 per kwartaal; per maand 4.80. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. DINSDAG 5 OKTOBER 1971 VRUE ZEEUW 25e Jaargang No. 6666 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) «OTTERDAM Met zwarte „smog-toeslagen" ran gen-inflatie en sterk verhoogde salarissen voor kaderpersoneel in de bedrijven tracht de Randstad zijn kantoren en fabrieken be mand te houden. Vooral jonge mensen zeggen de laatste tijd tabé tegen de lucht verontreiniging en halen na ver huizing in een frissere streek op gelucht adem. Er wordt hard gepleit voor een officiële 10% Kmog-toeslaig in die cao's, speciaal en alleen voor de betrokken gebieden. Maar dat zit er niet im. De wertogeiveirs wijzen meteen op de affaire met die uitker'ng van „de vierhonderd gulden". Dit werden meteen door andere delen van het land over genomen. Dat verwachten de werkgevers ook van een eventue le smog-toeslag, die dan voor de arbeiders in de Randstad nauwe lijks enig effect zou hebben en overigens slechts inflatoir zou werken. Hef gevolg is dat be paalde bedrijven hun personeel met zwarte „smog-toeslagen" moeten werven. Dat gebeurUdan in de vorm van fietsengeld, kle- dinggeld, aanwezigheidsgeld en zo. Hogere functionarissen wór den op aangepaste wijze aange steld: een ambtenaar een rang hóger dan normaal zou zijn (ran geninflatie), en mensen uit het bedrijfsleven laten zich gewoon kopen. Het is beslist niet abnor- miaal dtait een imfeamen dalt 30.000 zou moeten zijn, als ƒ40.000 uit de bus komt. Intussen liep de bevolking van Rotterdam in de laatste vijf jaar terug van 715.000 tot 667.000. De totale bevolking van de Rijn mond blijft vrijwel constant op 1.060.000. Een aantal mensen dat Rotterdam verlaat vestigt zich in de omliggende gemeenten. Maar steeds meer vluchten naar (nog) bewoonbaarder gebieden. r-r-r—- Eind deze week brengt keizer Hi rohito "een onofficieel bezoek aan Nederland. Dat bezoek is een onderdeel van een Europese pres- tigereis, waarmee de positie van Ja pan als derde industriële mogend heid wordt geaccentueerd. Vijftig jaar geleden heeft Hiro hito als kroonprins ook een bezoek gebracht aan ons land. Werd hij toen hartelijk verwelkomd, over het huidige bezoek hangt de schaduw van de misdaden, die de Japanse be zettingslegers tijdens -de Tweede Wereldoorlog in Azië hebben be gaan. Ook tegenover Nederlanders. Ruim 25.000 landgenoten hebben in het voormalige Nederlands-lndië en in Birma (spoorweg) het leven ver loren. Mede uit hun naam heeft „ons al ler" Wim Kan, zelf een overlevende van de Japanse kampen, protest, een indrukwekkend protest, aangete kend tegen de komst van de keizer. Kan wil, dat de regering Hirohito alsnog de deur wijst. Voor het geval de regering daartoe niet bereid zou zijn, heeft de bekende cabaretier po litie en marechaussee opgeroepen niet op te treden bij demonstraties. De verbittering van mensen ais Kan is alleszins te begrijpen. Wie zelf in een kamp heeft gezeten zal zich altijd blijven herinneren wat daar gebeurd is. Vergeten is onmo gelijk. Of hij vergeven kan is niet een zaak, die anderen ter beoorde ling staat. Er is echter na de oorlog een ge- leratie opgegroeid, die de ellende van de Japanse (en Duitse) bezet- ingstijd alleen van horen-zeggen cent. Deze jonge mensen zouden arg onverstandig handelen als zij die /erhalen alleen maar voor kennisg& zing zouden aannemen. Aan de an dere kant evenwel zouden zij hun aigen toekomst ernstig schaden als :ij hun houding tegenover het jonge Japan (of het jonge Duitsland) zou den laten bepalen door de verbitte ring, de haat en het wantrouwen /an een oudere generatie. Dan komt ar nooit enig uitzicht op vrede. Want ook in Japan is veel verbittering, bij sommigen om de nederlaag, bij zeer velen vanwege de atoombommen op Hirosjima en Nagasaki, die grote aantallen onschuldige slachtoffers hebben gemaakt. Hirohito zelf is geen oorlogsmis dadiger. Beweringen in die richting zijn ook door recente studies niet -net bewijzen gestaafd kunnen wor den. Wel zijn in zijn naam af schuwelijke misdaden begaan. Zo'n -nan kan hier geen hartelijk welkom zerwachten. Maar laat hem hier wel ustig zeggen wat hij te zeggen beeft. Uit de koeie vormelijkheid van zijn ontvangst kan hij dan be- g rijpen wat wij van het oude Japan denken. Wat wij van het nieuwe Ja pan verhopen wordt dan impliciet op hoffelijke wijze duidelijk ge maakt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Premier Biesheu vel heeft al vrijdag j.l. Wim Kan geantwoord op diens open brief, waarin geprotesteerd wordt tegen het bezoek van keizer Hirohito van Japan aan ons land. De rijksvoorlichtingsdienst wilde geen mededelingen over de inhond van deze brief doen, omdat premier Biesheuvel een brief aan de heer Kan persoonlijk heeft geschreven. „De minister-president schrijft geen open brieven". Het is aan de heer Kan om eventueel mededelingen hierover te doen, aldus de RVD. De brief was geschreven voor de t.v.- uitzending van zondagavond. De directeur van drukkerij-uitge verij Henkes in Haarlem, de heer C. J. Stolk, heeft in een brief aan de Japanse ambassadeur in ons land 12.000 gulden plus de rente vanaf 1945 geëist als „beloning" voor de dertig maanden die hij in de tweede wereldoorlog heeft gewerkt aan de Birma-spoorweg. „Enige uitgaven door het Japanse keizerrijk gedaan voor mijn voeding en onderdak in de genoemde tijd kunt u beschouwen als compensatie voor het lichamelijk ongemak dat ik in die tijd heb moeten ondergaan", aldus de brief. De Maastrichtse kunstschilder Jef Baaten, die drie en een half jaar als krijgsgevangene voor de Japanners heeft moeten werken, heeft uit protest tegen het bezoek van keizer Hirohito een klei ne expositie ingericht. Hij maakte een schilderij van een Nederlandse vrouw, die door Japanse soldaten werd onthoofd en een schilderij van drie van zijn destijds omgekomen kampvrienden. (ADVERTENTIE) NATUURWIT, BOERENBRUIN, BOERENROG, PUNTJES EN BOLLEN. a KRENTEN-ROZIJNENBROOD, S KRENTEN BOLLEN, (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM/BRUSSEL Hoofd directeur dr. A. van Schendel van het Rijksmuseum in Amsterdam, is gisteren spoorslags naar Brussel ge reisd om zich ter plaatse op de hoog te te stellen van de nieuwste ont wikkelingen rond het schilderij „De Liefdesbrief" van Vermeer, dat kort geleden uit Brussel werd gestolen. Dr. Van Schendel hecht waarde aan het verhaal van een verslaggever van het Belgische blad „Le Soir", die na een telefoontje van een onbeken de een afspraak maakte om gecon fronteerd te worden met het gesto len doek. Dat ge irde in de nacht van zaterdag op zondag ergens in Belgisch-Limburg. Een man van rond de 20 jaar, die zich „Tijl uit Limburg" liet noemen, toonde de journalist, die geblinddoekt in zijn eigen auto naar een dennenbos was gevoerd, een schilderij dat vermoe delijk „De Liefdesbrief" was. De journalist, Walter Schwilden, houdt het, na het nemen van een aantal foto's, daar in ieder geval op. Een woordvoerder van het Rijks museum in Amsterdam zei gisteren „We zijn er nog niet van overtnigd dat de foto's van het origineel zijn, maar re zijn aanwijzingen dat net doek de echte Vermeer is". De onbekende stelde drie ei en als die vervuld zouden zijn, zou hij het schilderij teruggeven: 1. ien over staan van een notaris moet 200 rail- 2? «.*-•••-"3''v directe V<«> Schendei van het Amsterdamse Rijks museum staat in Brussel journalisten te woord. Hij en zijn collega van het Paleis voor Schone Kunsten hebben goede hoop dat de gestolen Vermeer onbeschadigd terug zal komen: „De jongeman in kwestie (zie bovenaan deze pagina) wordt geleid door men selijke motieven," zeiden ze gister avond. AMSTERDAM (ANP) De meu bels vuil het jonge Amsterdamse echtpaar Lubbers, dat vorige week door de Franse douane werd tegen gehouden omdat het geen vervoers- vergunning had, zullen toch in het huisje bij de Pyreneeën belanden. Het Gelders Overslag Bedrijf te Arnhem heeft aangeboden het huis raad voor de spotprijs van f 250 naar Zuid-Frankrijk te brengen en op dat aanbod is* Lubbers dankbaar ingegaan. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Snor, baard en langer haar dan normaal zijn vanaf heden taboe voor de Eind- hovense politieman. De korps chef van het Eindhovense poli tiekorps, J. Odekerken, heeft zijn manschappen verboden om zich in uniform met deze „vorm van extrahaargroei" te verto nen. Hij vindt dit afbreuk doen aan een voor de politieman vereist verzorgd uiterlijk en heeft daarom de agenten van zijn korps, die reeds een snor of haard dragen, opgedragen deze op korte termijn te laten ver wijderen. Commissaris Odekerken heeft het ook nodig geacht om zijn manschappen op te dragen te zorgen „voor een correct voor komen wat lichaamsverzorging en kleding betreft". Ook de agenten die aanvankelijk toe stemming hadden gekregen voor het dragen van een snor, zullen deze moeten laten verwijderen. IN RIO DE JANEIRO heeft op het zesde populaire liedfestival het lied „Y Depues del Amor" van de Mexi caan Artiro Castro de eerste prijs, „De Gouden Haan" plus f20.000,-, behaald. (Van onze redactie buitenland) AARSELE De Britse Vanguard die zaterdag met 63 man aan boord hij Aarsele in België neerstortte, was al niet meer onder controle toen het staartstuk door een te grote druk op het toestel tijdens de val afbrak. Dit is gisteren in Aarsele meege deeld door Geoffrey Wilkinson van het Britse ministerie van handel en industrie die de leiding heeft van het onderzoek naar de oorzaak van de ramp, waarbij alle inzittenden van de Vanguard 63 mensen om het leven kwamen. Volgens Wilkinson was het staart stuk, dat op acht km van de rest van het toestel op de grond terechtkwam, op veel lager dan 6.000 meter de normale hoogte waarop de Vanguard vliegt afgebroken. Over de oorzaak van het ongeluk kon hij verder nog niet veel zeggen. Menselijk falen achtte hij hoogst on waarschijnlijk daar er vier piloten aan boord waren. De mogelijkheid van sabotage kon in deze fase van het onderzoek niet buiten beschou wing worden gelaten, herhaalde, hij. Maar bewijzen hiervoor had hij tot dusver niet gevonden. Ook had men nog geen enkele aanwijzing voor de mogelijkheid van een constructie fout. Tenslotte zei Winkinson dat een ontploffing ook door iets anders dan een bom veroorzaakt kan zijn. Artsen hebben tot nu toe 14 lijken kunnen indentificeren. De Belgische radio en televisie heeft mensen die dingen gevonden hebben die tot de Vanguard behoorden, verzocht deze aan de plaatselijke politie te over handigen. BRIGHTON (AFP—RTR) Met ruim vijf miljoen stemmen voor en ruim één miljoen stemmen tegen heeft het Labour-congres in Brigh ton gisteren een resolutie van het partijbestuur aangenomen, waarin toetreding tot de EEG, onder de voorwaarden die de conservatieve regering heeft bedongen, wordt af gewezen. Tevens worden algemene verkie zingen geëist voordat de regering een definitieve beslissing neemt. De resolutie kreeg 5.073.000 stemmen voor en 1.032.000 stemmen tegen. Anderzijds stemde het congres tegen een „hai;de" resolutie van de „anti- Europese groep" waarin toetreding principieel wordt afgewezen. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Hotel Schimmel- penninck te Eindhoven dat zondag gesloten moest worden wegens het gevaar dat het aangrenzende uitge brande Silveren Seepaerd oplevert, blijft voorlopig dicht. De moeilijkheid is dat het onderzoek naar de oorzaak van de ramp die ,,'t Silveren See paerd" heeft getroffen zeer nauwge zet wordt verricht waardoor het on mogelijk is de bouwvallen reeds nu om te halen. Voorlopig houden de deskundigen het erop dat de brand in het restau rant is ontstaan, in tegenstelling tot geruchten dat de vuurhaard zich in een stortkoker of in het souterrain zou hebben bevonden. Gisteren zijn de laatste twee stoffe lijke overschotten geïdentificeerd, Het waren de verkoolde lichamen van het Amerikaanse echtpaar E. V. Chauvin, een 55-jarige arts die met zijn vrouw een Europese vakantie reis maakte. joen frank (14 miljoen gulden) aan Caritas CathoHca geschonken worden voor de vluchtelingen uit Oost-Pa- kistan; 2. het Amsterdamse rijksmu seum moet in Nederland een cam pagne tegen de honger in de wereld financieren; 3. het Paleis voor Scho ne Kunsten moet hetzelfde doen in België. De onbekende man vertelde de journalist „niet te kunnen verdragen dat mensen lijden". Hij vertelde dat hij een wees is en alleen woont. „Ik lach en amuseer me graag", zei hij verder. Omdat hij van schilderkunst houdt had hij in Brussel de tentoon stelling bezocht. Later liet hfj zich in sluiten. „Ik wilde het hele schilderij meenemen, maar het was te groot. Daarom moest ik het uitsnijden. Maar het is in goede staat". De on bekende voegde aan zijn verhaal toe dat hij nu al een koper had voor het doek. „Laat ze daarom niet proberen een valstrik te zetten, want dan zien ze de Vermeer nooit meer terug". (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG De Tilburgse Hogeschool dreigt onbestuurbaar te worden. De hogeschoolraad van 26 leden kan geen dagelijks bestuur samenstellen. Deze raad telt gekozen vertegenwoordigers van de drie faculteiten (negen), het administratief en technisch personeel (ze ven), de studenten (zes) en de maatschappij (vier). Het probleem ontstond toen de hogeschoolraad het hoogste bestuurs lichaam van de hogeschool, koos voor een dagelijks bestuur van drie in plaats van vijf leden. Het verscherpte zich toen op voor stel van de hoogleraren, na advies van de hogeschoolraad, prof. dr. C.F. Scheffer voor twee jaar werd herbe noemd tot rector-magniicus. Die her benoeming geschieddfe door het ei gen stichtingsbestuur, de curatoren, van de hogeschool. Een belangrijke beslissing, omdat de rector-magnifi- cus automatisch lid wordt van het driemanschap dat de dagelijkse gang van zaken van de hogeschool moet gaan leiden. Een lid van dit dage lijks bestuurscollege wordt door de hogeschoolraad benoemd, op voor dracht van de curatoren. De gedele geerd curator, drs. H. Loevendie, die naar ieder meende voor die zetel door de curatoren zou worden voor gedragen, bedankte voor de -eer. Hij gaat de hogeschool dus verlaten. Zijn besluit is genomen omdat hij meent in het college van het dage lijks bestuur van drie leden onvol doende medewerking te zullen vin den. De curatoren hebben een ande re kandidaat bereid gevonden een benoeming als dagelijks bestuurslid te aanvaarden. Hij maakt echter het voorbehoud eea-st te willen weten wie, naast prof. Scheffer, door de hogeschoolraad als derde lid voor de gehele hogeschoolgemeenschap zal worden benoemd. Over die kandidaat is eindeloos vergaderd- Duidelijk is daarbij ge bleken dat de hogeschoolraad in be langengroepen uiteenvalt in deze (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Twee Belgische prin sen zijn gisteren gewond toen zij bij het spelen in het park van hét kasteel Laeken in Brussel met hun fietsen frontaal in botsing kwamen. De twee prinsen, zonen van prins Albert en prinses Paola, zijn in het ziekenhuis opgenomen. Prins Philippe (9) brak zijn boven kaak en zijn broer Laurent (7). een vinger. Een archieffoto van de nu gewonde Belgische prinsen Philippe (links) en Laurent samen met hun moeder, prinses Paola. kwestie. Zijn bestuurskracht is daardoor tot vrijwel niets terugge bracht. Allerlei gewenste kandidaten uit de hogeschoolgemeenschap wei geren een kandidatuur. Zij vrezen kennelijk dat het werk van het dagelijks bestuur door con troversen binnen het driemanschap onvoldoende inhoud zal kunnen krij gen. Bovendien zou in de hoge- gen. Bovendien zouden in de hoge- tegenstellingen en het onderlinge gebrek aan vertrouwen een vlot werken bemoeilijken. Aanvankelijk stelden niet minder dan zestien le den van de hogeschoolgemeenschap zich kandidaat voor de zetel in het dagelijks bestuur. (Vervolg op pag. 3). (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE Onder de Portugese oesters op de Yerseke Bank ln de Oosterschelde is een mysterieuze ziekte uitgebroken. Volgens een voorlopige schatting zou zeker veer tig tot vijftig procent van de oesters zijn gestorven. De Portugese oesters maken in aantal verreweg de meer derheid uit (maar in opbrengst circa dertig procent) van de Yerseker consumptie-ocsterareaal, waarvan de oogst juist dezer dagen is begon nen. Het Delta-instituut voor hydrobio- logisch onderzoek en het RIVO wa ren gisteren nog niet op de hoogte van de massale sterfte die in oester- kwekerskringen in Yerseke niet als grote ramp gezien wordt. „De „plat te" (Franse en Zeeuwse) oesters zorgen dit jaar juist voor een nieuw record in groei en kwaliteit. Tot nu toe gold 1947 als het beste oester jaar voor platte oesters. Volgens sommige kwekers gaat het bij de oesterziekte om een parasiet, vol gens anderen gewoon om een „zelf moord" door te veel eten door de oesters. Door het aanhoudende zomerweer en de waterplanten- en plariktonont- wikkeling krijgen de oesters veel voedsel binnen, en worden te vet. Hierdoor kunnen ze ook hun zaad niet kwijt, en stikken in hun zaad en vet. De aanhangers van de parasieten theorie wezen er op dat Frankrijk in het voorjaar de import van Portu gese oesters verbood vanwege ver giftigingsverschijnselen. De oesters heetten toen door een parasiet ver ziekt te zijn.' Met het oog op de grote vraag in Frankrijk naar Portu gese oesters werd van deze lekker nij mede op verzoek van de Franse importeurs in Yerseke vijftig pro cent meer dan andere jaren geïm porteerd door verwatering. De nor male, natuurlijke sterfte is tien tot twintig procent, nu echter 35 tot 55 procent. Waterverontreiniging wordt als oorzaak uitgesloten. Het water in de Oosterschelde is helderder dan ooit.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1