Al „vangen" ze geen vuil uit de lucht: GROENGORDELS ZIJN NUTTIG Na ramp gaan Russen het opnieuw proberen LET OP SPOEDIGE LANCERING SOJOEZ-12 VERWACHT ili 111 Parochie in conflict met kardinaal Siri V 24 binnenland buitenland Saljoet omhoog KATTEN NAAR ROTTERDAM Belasting omhoog m Studenten tut middengroepen gedupeerd TE GENUA Bezoek aan oorlogsgraven in Birma in overweging papier uw pen Peter van der Merwe ahog' Kaaiman in meer in Neurenberg THE BEST THERE IS... Dinsdag 5 oktober 1971 15 (Van een onzer verslaggevers) DELFT Dat groengordels vui le lucht vangen en daardoor de luchtverontreiniging bestrijden is een fictie. Maar daarnaast blijken er nog voldoende milieuhygiëni sche redenen te zijn om toch tot aanplant van groengordels over te gaan. Dat valt te concluderen uit een artikel in het tijdschrift „Bouw", van de hand van ir. L.J. Brasser, hoofd van de afdeling buitenlucht van het Instituut vno-- Gezondheidstechnisch TNO. Die andere redenen liggen voor een belangrijk deel in het estheti sche vlak. Zo is het bijvoorbeeld nodig, aldus ir. Brasser, een duide lijke scheiding te hebben tussen industrieterreinen en woonwijken. Bij een zekere breedte wordt daar door overlast voor de diehtstbijwo- nenden voorkomen. Bovendien is een terrein van enige breedte uit stekend bruikbaar om met behulp van groengordels de industrie aan het oog te onttrekken- Tevens, schrijft ir. Brasser, is het nuttig een grensgebied tussen industrie en woongebied zodanig in te rich ten. dat er weerstanden bij de bevolking zullen ontstaan wanneer tegen alle oorspronkelijke plannen in uitbreiding van het industriege bied over het grensgebied wordt overwogen. „Dat dit een reëel ge vaar is, is de laatste tijd meerma len gebleken. Een groengordel is dan een vooruitgeschoven verdedi gingslijn van een woongebied". Maar er zijn toch ook nog ande re dan „schoonheidsoverwegingen" die voor de aanleg van groenzones pleiten. Gebleken is namelijk, dat door het plaatsen van „obstakels" luchtwervelingen ontstaan, die con centraties van luchtverontreiniging sneller verdunnen. In dat verband zijn boomgroepen ideale „obsta kels" veel beter dan een heel bos. „Een goede toestand wordt be reikt". aldus ir. Brasser, „indien boomgroepen en -gordels worden aangeplant, liefst van hoogopgaand geboomte, afgewisseld met vlak terrein, zoals speelweiden, sport velden e.d. Een zo sterk mogelijk gevarieerd recreatieterrein heeft dan ook een goede uitwerking op de verdunning van luchtverontrei niging". In dit verband vindt hij een hos veel minder nuttig. Welis waar neemt in een bos de concen tratie van vervuilde lucht sterk af, en ook nog wel in een strook erachter, maar daarna komt die concentratie toch weer terug. An dere „nadelen" van een bos zijn nog, dat de bomen gedurende de helft van het jaar bladerloos zijn. dat de keuze van boomsoorten vanwege het optreden van ver schillende verontreinigingen sterk beperkt kan zijn en dat de wer king in de beginperiode nog klei ner zal zijn omdat er vrij veel jaren nodig zijn een bos over het grootste deel van zijn oppervlakte tien meter hoog is. Een vermindering van concentra ties van luchtverontreiniging wordt, net als door een bos, ook in de hand gewerkt door bomen die wat verder uit elkaar staan. Dat betekent, volgens ir. Brasser, dat in straten waar bomen staan de verontreiniging minder zal zijn. Bomen en plantsoenen in straten helpen dus een woonwijk zichzelf te reinigen. Daarom is een derge lijke verspreide aanplant beter dan een park op een overblijvend stuk grond bij een steenwoestijn. Langs snelwegen bepleit ir. Brasser de aanleg van lange, smalle parken van enkele honderden meters breed. Voor recreatieve doeleinden is het nuttig ruim opgezette be groeide gebieden te bezitten in de omgeving van woon- en industrie wijken. „De eerder besproken groengordels", schrijft hij, „kun nen hieraan voldoen. Het is echter niet nodig overal een park met gazons (bespoten met onkruidbe strijdingsmiddelen) en netjes aan geplante bosjes (bespoten met in secticiden) afgewisseld met een vijver (chemisch geschoond, dus zonder kikkers) aan te leggen. Een min of meer aan de natuur overge laten terrein met wat houtopslag, braamstruiken, een restant sloot met waterplanten en kikkers brengt de mens dichter bij de na tuur". (Van onze ruimtevaart- medewerker) Alles wijst erop dat de Sov jet-Unie op het punt staat de Sojoez-12, een door drie kos monauten bemand ruimte schip, te lanceren. Dit zou moeten gebeuren in de eerste helft van oktober. Het doel van de Sojoez-12 lancering zal uiteraard zijn het opnieuw bemannen van het nog steeds om de aarde cirkelende ruim teschip Saljoet-1, dat de Rus sen de wat overdreven bena ming „ruimte-station" heb ben gegeven. De Saljoet-1 werd gelanceerd op 19 april van dit jaar en vijf dagen later geënterd door de op 23 april in de ruimte gebracht Sojoez-10, met de kosmonauten Sjatalow, Je- lisejew en Roekavisjnikow. Dit drietal had in de Saljoet moeten overstappen en aan boord van dit ruimteschip iets meer dan drie we ken lang medische, biologische en enkele andere wetenschappelijke experimenten moeten uitvoeren. De drie kosmonauten slaagden er echter niet in het luik in de ver bindingstunnel tussen de Sojoez en de Saljoet te openen, en moesten onverrichterzake naar de aarde te rugkeren. Daar het defect, school in de Sojoez-10, werd door de Russische vluchtleiding besloten een her nieuwde poging te doen de Saljoet te laten bemannen. Daartoe wer- de op 6 juni de ruimtevaarders Dobrowolski, Wolkow en Patsajew gelanceerd in de Sojoez-11. Zij slaagden er wel in de Saljoet bin nen te komen waarna zij in 22 spannende dagen hun uiterst be langrijke programma van werk zaamheden voltopideh en terloops o.m. het duurrecord voor bemande ruimtevluchten met ruim zes etma len verbeterden. Op 29 juni kwam een einde aan hun werk en keer den zij met de Sojoez-11 naar de aarde terug. Maar op dat moment sloeg de dood toe, onverwacht en meedogenloos. Tijdens de eerste fase van de terugkeer in de dampkring liep in enkele seconden alle lucht uit de cockpit van de Sojoez weg en kwamen Dobro wolski, Wolkow en Patsajew door verstikking om het leven. Oorzaak van de algehele decompressie was een niet goed gesloten buitenluik of een niet juist functionerend luchtventiel in dat luik. Een van de twee oorzaken was het, maar verder hebben de Russische autori teiten niets losgelaten Alles wees erop, dat na dit tra gische ongeval voorlopig een eindp was gekomen aan het Russische bemande ruimtevaartprogramma. Weliswaar werd nog op dezelfde dag dat de drie kosmonauten ver ongelukten, op commando van de grond, de Saljoet-1 in een hogere omloopbaan gebracht, maar daar mee leek de kous af. Ook op een hoogte van 250 kilo meter boven de aarde komen neg luchtdeeltjes, hoe sporadisch ook, voor. Deze botsen tegen de daar rondcirkelende ruimteschepen aan en zorgen voor heel geringe wrij vingskrachten, die echter beetje voor beetje de snelheid van zo'n toestel reduceren. Hierdoor komt het ruimteschip steeds dichter bij de aarde en daarmee ook in een steeds dichter wordende atmosfeer terecht. Het hoogteverlies is bene den de 300 kilometer in de orde van grootte van 3 a 5 kilpmeter per dag. En de Saljoet kwam eind juli - begin augustus inderdaad steeds dichter bij de aarde. Westerse volgstations hadden al uitgerekend dat het toestel omstreeks 15 augus tus in de dampkring zou verbran den. Een dergelijke gebeurtenis zou hebben betekend dat er voor lopig geen kosmonauten meer naar de Saljoet zouden kunnen worden gestuurd. Maar zover liet de Sowjet-Unie het niet komen. Toen het laagste punt van de ellipsvormige baan de aarde tot op iets meer dan 200 kilometer genaderd -«{as, werd de boordraket van de Saljoet voor en kele seconden geactiveerd, waar door de levensduur van het ruim teschip werd verlengd tot minstens 20 augustus. ■if (fgilIB Naast het dienstcompar- timent cabinebevindt zich in de Soyoezruimtevaartuigen dit tweede compartiment: ruimte genoeg. Op 17 en 18 augustus werden vervolgens rigoreuze maatregelen genomen. Tweemaal kwam de boordraket van de Saljoet tot ont branding en dit resulteerde in een omloopbaan, die kwam te liggen boven de 300 kilometer. Hierdoor, en door de huidige stand van de baan t.o.v. het aardoppervlak, is het mogelijk geworden de Saljoet in de eerste helft van oktober weer door een bemande Sojoez te laten enteren. Voor de verwachte Sojoez-12 vlucht komen een aantal bekende kosmonauten in aanmer king. Reeds zijn de namen ge noemd van de eerder in de ruimte geweest zijnde kosmonauten Fi- lipsjenko, Gorbatko, Wolynow, Chroenow en Koebasow. De Russen zelf zwijgen overi gens nog in alle talen over de mogelijkheid van een nieuwe be mande ruimtevlucht, alsmede over de doelstellingen daarvan. Wat dat betreft wijken ze niet af van hun oude gewoonte. Ook heeft de Sowjet-pers tot nu toe met geen woord gerept over een viertal ruimteproeven, waar van er minstens drie iets te maken moeten hebben met toekomstige bemande vluchten. Het gaat hier om de ruimteschepen die onder de schuilnaam Kosmos-379, Kosmos- 382, Kosmos-398 en Kosmos-434 in een baan om de aarde werden gebracht en daar nogal opmerkelij ke koerswijzigingen ondergingen. Het patroon van de manoeuvres van drie van de vier (Kosmos-379, -398 en 434) zijn daarbij praktisch identiek. De Kosmos-379 werd op 24 no vember 1970 in een baan om de aarde gebracht op een gemiddelde hoogte van ruim 200 kilometer. Het toestel voerde daarna twee baancorrecties uit en volgt thans een zeer elliptische omloop, waarin hij zich tot op 14.000 kilometer van de aarde verwijdert. De satel liet bevatte een bandje, waarop menselijke stemmen waren opge nomen, zoals ook reeds in het ver leden gebeurd is. Het ging hier om een proef van een nieuw commu nicatiesysteem, te gebruiken bij toekomstige bemande ruimtevluch ten. VOLKOV, PATSAJEV. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (ANP) Zaterdag 9 en zondag 10 oktober a.s. wordt in de Rotterdamse Rivierahal de jaar lijkse internationale kattententoon stelling gehouden. Deze achtste expositie in de serie wordt georganiseerd door de Neder landse Vereniging van Kattenvrien- den. Honderden raskatten in tientallen kleuren en variteiten zullen er te zien zijn. Ook de exotische heilige Birmaan en twee uit Engeland af komstige rex-katten zullen naar de tentoonstelling komen. onze hef werktuigen zijn daar goed voor transport- materiaal V0 magazijn bedrijfs inrichtingen p!oegstraat108 breda tel. 55850 Bel voor nadere dokumentatie (Van onze onderwijsredacteur) LEIDEN Het zijn vooral de stu denten uit de middengroepen en niet de studerenden uit de groepen der minst draagkrachtigen, die door een verhoging van de collegegelden zul len worden benadeeld. Vooral stu denten wier ouders een inkomen hebben van f 15.000 tot f 25.000 ko men voor geen enkele studietoelage in aanmerking. Voor hen zal de verhoging van f 800 per jaar een niet te onderschat ten barrière voor de universitaire studie gaan betekenen. Dat schrijven de tien studentenverenigingen die in de Leidse studentenfederatie zijn verenigd, aan wetenschapsminister jhr. mr. M. L. de Brauw. Die studen ten vrezen tevens dat door de voor genomen maatregel in vele gezinnen grote spanningen zullen ontstaan. Het aantal werkstudenten zal toene men, waardoor in de studie jaren ver traging zal ontstaan. De verhoging van de collegegelden zal voor de helft ongedaan worden gemaakt, omdat veel meer studenten, ongeveer de helft d!e studietoelage imoet gaan krijgen. Nu wordt die toelage nog slechts aan eenderde van alle studen ten gegeven. De federatie zegt in de brief dat ze de indruk heeft dat de maatregel alleen wordt genomen om het aantal studenten te beperken. Tegen die eventuele achtergrond pro testeert de federatie fel. (ADVERTENTIE) GENUA (KNP) De Oregina-pa- rochie in Genua heeft het begin van de bisschoppensynode in Rome aan gegrepen om in te gaan tegen haar aartsbisschop, kardinaal Siri. De pa rochie wil daardoor de aandacht van de bisschoppensynode vestigen op het gezagsprobleem in de katholieke kerk. De vroegere pastoor van de Oregi- na-parochie in Genua, de Francisca- nerpater Agostino Zerbjnati, had na melijk samen met een medebroeder van hem de eucharistie gevierd met de Orenginaparochie en een kind ge doopt. Dit ondanks het dreigement van kardinaal Siri, dat zij uit hun priesterambt zouden ontheven zijn, wanneer ze dit zouden doen. Naar eerst nu bekend is geworden, hadden op 28 september j.l. ook reeds zeventien priesters het verbod van kardinaal Siri, de leider van de con servatieve vleugel in het Italiaanse episcopaat, overtreden en een eucha ristie gevierd met de parochianen van Orengina. Kardinaal Siri was voro deze „verzoeningsviering" uit genodigd, maar gaf aan deze uitno diging geen gehoor. Een delegatie die namens de Orenginaparochie in het conflict wilde bemidelen, werd door Siri niet ontvangen. DEN HAAG (ANP) De raad van bestuur van de Oorlogsgravenstich ting gaat na, of er bij nabestaanden belangstelling bestaat voor een be zoek aan het ereveld Thambyuzayat in Birma. Tot voor kort hebben de autoriteiten in Birma vrijwel elk be zoek uit de westelijke wereld ge weerd. Bij het aanleggen van de spoorweg door Birma in de tweede wereldoor log hebben ongeveer drieduizend Ne derlanders het leven gelaten. Circa zeshonderdvijftig daarvan hebben hun laatste rustplaats gevonden op het bovengenoemde ereveld. De andere Nederlandse slachtoffers zijn begraven op de erevelden Kan- chanaburi en Chungkai in Thailand. De oorlogsgravenstichting is bezig een reis naar Thailand te organise ren voor vijfentwintig nabestaanden. Die tocht wordt gehouden van 10 tot 17 december. Brieven voor aeze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens ia met in houd, c.q. strekking. Het is weer een tijd geleden dat ik las dat Peter van der Merwe zijn voetbalcarrière op medisch advies had moeten stoppen. Een verschrik kelijke slag voor een sportman van zijn kaliber. Opgeklommen uit dp pupillen naar het eerste elftal van NAC. Vervolgens naar alle verte genwoordigende elftallen en tenslot te het Nederlands elftal. Dit is niet zo maar gegaan want het sportleven van Peter was er een van vele blessures. Enerzijds door zijn spectaculaire manier van keepen en anderzijds door domme pech. Maar door enorme opofferingen er inspanningen kwam hij altijd terug- Tot deze laatste blessure. Daarom was deze mededeling zo erg. Het sportleven van Peter is een dik boek met veel hoogte- en dieD- tepunten. Maar een boek eindigt al tijd goed door middel van het laat ste hoofdstuk. En dat laatste hoofd stuk is in dat boek van Peter van der Merwe nog niet geschreven. Zou dat niet kunnen vraag ik bij deze aan het bestuur van NAC, met een benefietwedstrijd voor deze eminen te doelman die NAC altijd trouw is gebleven? Het is al laat maar het is nooit te laat om hem en zijn suppor ters dit afscheid te geven. En wat dacht u van die naamloze overdekte staantribune om die te veranderen in Peter van der Merwe-tribuneï DORST. F. VERHEYEN. NASCHRIFT REDACTIE: Wanneer de met dit „stoppen" gemoeide ad ministratieve afwikkelingen achter de rug zijn, zal NAC zo laat secretaris Speekenbrink op deze vraag weten op „gepaste" wijze afscheid nemen van Peter van der Merwe. In dat kader behoort een benefietwedstrijd niet tot de onmo- deliikheden. (ADVERTENTIE) FEMINA KOMT Femina 24 is een feestelijke- belevenis, met meer dan 175 inzendingen. Komen... doenl (Van onze redactie buitenland) NEURENBERG Een Beierse sportvisser heeft in een meer in Neu renberg een kaaiman gevangen. Hij slaagde erin het dier,'dat tevoren een andere visser had aangevallen, in zijn netten te verstrikken. De kaaiman zal naar een dierentuin worden over gebracht. Het is niet bekend hoe een exemplaar van dit geslacht van kro kodillen in Neurenberg is terechtge komen. (ADVERTENTIE) Zo'n boodschappenlijstje is tegenwoordig niets bijzonders. En waarom ook? Condooms kopen is een normale zaak. Dat vinden steeds meer mensen, zowel mannen als Vrouwen. Een gelukkige ontwikkeling, want gezinsplan ning is in ons drukke landje geen overbodige luxe. Het Durex condoom is een van de betrouwbaarste en makkelijkste voorbehoedmiddelen. Overal te koop, in winkels en automaten, waar en wanneer u maar wilt, Durex is niet storend in het gebruik en volkomen veilig, ook op langere termijn. Daarom adviseren veel huisartsen het gebruik van condooms. Zeven van de tien verkochte condooms zijn Durex-condooms. Dat zegt genoeg, Durex, een wereldbekend merk van. de London Rubber Company.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11