EXPO IS )IG BORDEN REKDAM BEURS Kanaal „slurpt" 300 miljoen m aan water uit de Oosterschelde dijl Nieuwe ciiiü voor een gelegenheidsprijsje Bredase bisdom zet zich aan j eugdproblemen ZEEUWSE CULTURELE AGENDA de postgiro Kant en klare insta vulpasta Veer diensten gestremd Dubro citron metdierenmunten DOPERWTEN DERK DE VRIES Porgy and Bess in Middelburg k i ■H ■■Th»**. m r t -- - Compensatie voor Schelde-Rijnverbmding kost Belgen moeite 9 streek «WMIMUWi ndboogschieting Westdorpe COLAAS STEUN HET WERELDNATUURFONDS hoogwater waterstanden Boven normaal GEEN WERELD ZONDER DIEREN Vakantiestad op St. Philipsland Vergadering kring Middelburg KVP in Terneuzen perfekt tot de laatste trek Busje over de kop Dekenactie overtreft verwachtingen girokaarten gratis, enveloppen gratis, verzenden gratis... en nog rente toe! da's makkelijk! (ADVERTENTIE) E-HET-ZELVERS ATTENTIE! 'at slecht te repareren lijkt t met PORION, de ln Zwitserland wikkelde universele kunsthars L/STOP/PLAMUUR-MASSA. ebruiksgereed, geen verlies van ten, onbeperkt houdbaar. On- baar bij elk karwei. Hecht op al- op hout, steen, beton, metaal, sis, glas, noem maar op, en zowel droge als vochtige ondergrond, chadelij k voor de handen. Krimpt zet niet uit, scheurt niet. Donderdag 30 'september 1971 emmertjes van 1 kg f 8.55,2 kg 30,5 kg f 29.35, bij dhz-, verf-, Ijzer en- en bouwmaterlalenhandel. ran een onzer verslaggevers) STDORPE De handboog- tersvereniging „Sint Sebasti- uit Westdorpe organiseerde trijden op de twee staande ;n in de Molenstraat. Er waren elnemers. wip 1 werd de hoogvogel ge en door P. van Waes uit West- De verdere uitslag luidt: le hoofdvogel: Alb. Goethals, -Rijen; De vier zijvogels wer- afgeschoten door E. Verhelst, lorpe; P. Everaert, Zeltzate A. Hermans, Zuiddorpe, en A. Junck, Zuiddorpe, terwijl de kallen winst opleverden voor la Ruelle, Overslag; A. van ce, Koewacht; Th. van Waes, iorpe en A. Goethals, Gilze- twee hoogvogels van wip 2 n naar R. de Smet, Overslag en zeraert, Zeltzate (B);. De vier els waren voor M. de Cock, lorpe; M. Haemers, Westdorpe; i Block, Graauw en J. Fopma, til. De vier kallen werden ehaald door R. van Nieuwen- n, Overslag; Th. van Waes, iorpe; R. Bergheijn, Terneuzen Steijaert, Graauw. C J4r 4 - (Van onze correspondent) NEUZEN Een aantal sport- die gisteren hun vrije dag of ipperdag wilden benutten met gje vissen op de Westerschal- daarvoor aan boord waren van het ongeveer 40 ton le jacht „Seahors" van de ei- kapitein J. Smit uit Terneu- wamen bedrogen uit. Reeds nadat het jacht gistermorgen eks elf uur de haven van zen had verlaten liep het en verhinderd door de mist, een strekdam tussen Ter en de Griete en kwam ist te zitten. Sleepboothulp loor de kapitein (oud Schel- geweigerd omdat het jacht chade had opgelopen en hij :heepje met hoogwater 's om 10 uur- weer vlot kon (ADVERTENTIE) Noord •9 (Hoge Vucht) Toeg. 50 ct. vr 8 okt. ia. 9 okt„ zo. 10 olrt. 15.00-22.00, 15.00-22.00, 13.00-22.00 (Van een onzer verslaggevers) PERKPOLDER TERNEUZEN BRESKENS Gisteren is voor Zeeland de herfst eigenlijk pas begonnen. Een dichte mist lag over land en water. Het directe gevolg hiervan was het uit de vaart nemen van verschillende veerponten. De eerste keer dit najaar. Bij de dienst Perkpolder/Ivrui- ningen werd gisterochtend om 5 uur de dubbeldekker Prins Wil- lem-Alexander uit de vaart ge nomen. Om tien voor hall één gistermiddag voer hij pas weer uit. In die tussentijd heeft de kleine veerboot „Bernhard" zo goed en zo kwaad als dat ging de dienst onderhouden. Toch kon vertraging voor het verkeer dat de Schelde over wilde, niet voorkomen worden. (Zie foto). Op het traject Terneuzen/Hoe- dekenskerke ging de Prins Wil lem er om 8.45 uur uit. Om half één 's middags kon de dienst weer hervat worden. Naar een woordvoerder van de Provinciale Stoomboot Diensten in Zeeland ons meedeelde is de dienst Vlissingen/Breskens niet gestoord geweest. „De mist was daar minder dicht", verklaard hij. (ADVERTENTIE) Dubro Citron geeft u tijdelijk bij elke dubbelflacon af 1.25 een fraaie gratis munt met afbeeldingen van zes diersoorten die met uitsterven bedreigd wor den, zoals detijger en de ijsbeer. Voor iedere munt gaat een bijdrage naar het Wereld Natuur Fonds. Help Dubro helpen. Afwassen moet u toch! Neem dan Dubro Citron; er zit immers het natuurzuivere sap van echte citroenen in. En u helpt de natuur-in- nood ermee. Vraag uw winkelier om de verzamel kaart voor de complete serie van zes munten. Morgen, vrijdag 1 oktober Ber gen op Zoom 0.23 en 13.05, Hans weert 12.09, Terneuzen 11.38, Vlis singen 11.12 en 23.48, Wemeldinge 0.13 en 12.55. 5— Konstanz 295 (-1). Rheinfelden 180 (onveranderd). Straatsburg lo f-S), Plittersdorf 296 (pl. 5), Maxau 349 (pl. 13). Plochingen 129 (-1), Mannheim 141 (pl. 1), Steinbach 126 (nl 10) Mainz 165 (-1), Bingen 84 pk 2), Kaub 95 (pl. 3) Trier 222 (pl. 1), Koblenz 95 (-3), Keulen 37 (pl. 1), Ruhrort 196 (-1), Lobith 808 (-2), Pannerdense Kop 785 (-3), Nijmegen 606 (pl 1) .IJsselkop 764 (onveranderd), Eefde Ifeel 285 (onveranderd) Deventer 170 (-6) Monsin 5440 (-8) Borgharen 3800 (onverander, d), Belfeld 1079 (-6), Grave beneden de sluis 000 (-1). Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: Droog en tamelijk zonnig, maar plaatselijk mist. Temperaturen overdag in het algemeen boven nor- maal. Weersvooruitzichten m cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon. 2 tot 7- min.-temp.: van ongeveer nor maal' tot 4 graden boven normaal; max.-temp.van ongeveer normaal tot 3 eraden boven normaal; kans op een droge periode van minstens i? uur. 95 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 90 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon- 3 tot 8' min.-temp.: omstreeks nor maal;' max.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een eheel droog etmaal: 80 procent. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland" krijgt een buitenkansje in de schoot geworpen. Door bijzondere omstandigheden is het mogelijk geworden om voor een fractie van de gebruikelijke kosten, een tweede waterkering bij Schoore te laten aanleggen. Voor niet meer dan 75.000 gulden kan het waterschap een dijk krijgen, waarvan de normale waarde minstens 2.000.000,bedraagt. Het voordeeltje kan worden behaald, als de tweede waterkering waaraan volgens het waterschapsbestuur grote behoefte bestaat, in combinatie met de nieuwe rijksweg en de bouw van een tunnel onder het kanaal door Zuid- Beveland kan worden aangelegd. Deze mogelijkheid opent zich nu plotseling en het dagelijks bestuur van het Waterschap heeft geen moment geaarzeld om het algemeen bestuur, dat op 8 oktober aanstaande bijeenkomt, voor te stellen de benodigde kredieten te verlenen. De binnendijk waarover het hier gaat, komt tussen de Smokkeihoek en het kanaal door Zuid-Beveland te liggen en volgt in hoofdzaak het tracé van rijksweg 58 in dit deel van Zuid-Beveland. De dijk vormt een belangrijke schakel in het stelsel van tweede waterkeringen, waarvan het levensbelang bij de watersnoodramp van 1953 duidelijk is aangetoond. Een uitgestrekt ge bied met omvangrijke woonkernen moet door deze tweede waterkering af doende worden beschermd. (Van een onzer verslaggevers) REIMERSWAAL Ondanks zeer kostbare en ingenieuze voor zieningen aan de Kreekraksluizen bedoeld om het zoute water tegen te houden, zal er na 1978 per jaar 300 miljoen kubieke meter zoet water uit de Oosterschelde verlo ren gaan. De Belgische regering heeft, toen het Schelde-Rijncon- tract werd aanvaard beloofd dat er voor het verlies aan zoet wa ter dat Nederland door de tot standkoming van de Schelde-Rijn verbinding lijdt, compensatie worden gegeven. De nakoming van die belofte zal, dat is intus sen duidelijk geworden, voor de Belgische staat veel kosten en moeite gaan meebrengen Volgens de artikelen 16 en 17 van bet Schelde-Rijntraktaat, zal een ge mengd Nederlands-Belgische com missie met voorstellen voor compen satie van het zoetwaterverlies moe ten komen. Het uitgangspunt van de commissie is, dat er tegenover het verlies van zoetwater uit het toe komstige Zeeuwse meer, de levering zoetwater. De werking van het sys- België is echter niet zonder omvang rijke ingrepen in het waterregiem tot deze leveranties in staat. Men zal nieuwe waterwingebieden moeten ontsluiten en deze zijn alleen nog te vinden in Wallonië. Willen zij goed kunnen functioneren, dan is de bouw van stuwdammen in enkele rivieren noodzakelijk: een kostbare aangele genheid. Dit vernamen Provinciale Staten van Zeeland, toen zij gisteren tijdens hun jaarlijkse excursie door een deel van de provincie, een be zoek brachten aan de Sehelde-Rijn- verbinding. De Provinciale Staten kregen daar een inleiding te horen van ir. C. P. W. Rietveld, hoofd vatl liet bouwbureau van de Schelde- Rijnverbinding. Bijzonder geïnteres seerd waren de Statenleden in een demonstratie (op laboratorium schaal) waarbij duidelijk werd op welke wijze Rijkswaterstaat het. pro bleem van de zoutinlaat via de Kreekraksluizen gaaf aanpakken Er Is, zo vertelde ir. Rietveld, gekozen voor 'n even efeetie als duur systeem van zoutwering. Men noemt het in de wanaenng „het Duinkerkse sys teem". Het bestaat uit een ingewik keld stelsel van riolen, een dubbele bodem in de sluiskolk. een gemaal en een bufferbekken, Het is met dit systeem mogelijk om 95 pet. van het zoute water, dat elke keer dat er ge schut wordt, de sluiskolken vult, te rug te dringen en te vervangen door van zoetwater uit België moet staan teem berust op verschillen in soor telijk gewicht van zout- en van zoet water. De bouwkundige voorzienin gen, nodig om het systeem te laten werken, zijn bijzonder kostbaar. Het heeft de bouw van de Kreekrakslui zen met ongeveer 100 pet verhoogd Ir. Rietveld gaf de Zeeuwse Staten leden een overzicht van de stand van de werkzaamheden in het gehele Schelde-Rijnproject, dat ten doel heeft de enorme groei van de binnen vaart tussen Antwerpen en de Rijn op te vangen. Gereed zijn de spui- sluis te Bath, de hoogwaterkering tussen Bath en een hulpdijk die ter plaatse is aangelegd, de dijkverleg- gingen in De Eendracht, de aanpas sing van de afwatering van West- Brabant en de brug tussen Tholen en de Brabantse wal. In uitvoering zijn: de hoogwaterkering op de schorren bij Ossendrecht en Woens- drecht, de drie Kreekrakbruggen (de spoorbrug komt in maart 1972 in be drijf) en o.a. de afslüitingswerken in de Krabbenkreek. In 1975 moet het Sclielde-Rijnka- naal, de grootste binnenvaartverbin- ding in Europa, gereed zijn. Er is, zo deelde ir. Rietveld mee, geen reden om te vrezen dat het werk wegens de bezuinigingsrage in Nederland of de politieke moeilijkheden in België zal worden vertraagd. De verdeel sleutel voor de bouwkosten is zo danig, dat Nederland en België ieder ongeveer 50 pet van de kosten beta len. (ADVERTENTIE) LITERBLIK MIDDEL FIJN (Van een onzer verslaggevers) ST.-PHILIPSLAND Waar nu nog water golft en waar straks grauwe specie die vrijkomt bij het graven van de Schelde-Rijnverbin ding wordt uitgestort, zullen weldra wellicht fleurige vakantiebungalows staan. Volgens een mededeling van de burgemeester van St.-Philipsland. de heer G. van Velsen in wiens ambts gebied een en ander gebeurt, is een grote beleggingsmaatschappij van plan om op een boven water komend gebied van 35 hectare, een jne stad van 400 vakantiebungalows"* te bouwen. Het terrein ontstaat als ge volg van de Schelde-Rijnwerken in de Eendracht en de Krabbenkreek. Burgemeester Van Velsen verwacht, dat het project in het bijzonder aantrekkelijk zal zijn voor de Bel gen die bij traditie verwoede hen gelaars zijn. Welnu, deze zuilen m het St.-Philipsland van morgen veel van hun gading vinden. De heer Van Velsen vertelde, dat er na 1974 zelfs een jachthaventje zal zijn. Er wordt in dit deel van de Delta „werk met werk" gemaakt. Het recreatiegebied ontstaat doordat de vrijkomende specie van de Schel de-Rij nver binding in de Een dracht en de Krabbenkreek wordt gestort en de jachthaven zal men eenvoudig overhouden als rijkswa terstaat niet langer behoefte heeft aan haar werkhaven in dit gebied. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) TERNEUZEN r Zaterdag houdt de kring Middelburg van de Katho lieke Volks Partij in Hotel des Pays Bas in Terneuzen een kringvergade ring. Tijdens de vergadering zal een financieel overzicht worden gegeven en een jaarverslag van de propagan- daleiding worden gedaan. Er zullen ook diverse nieuwe bestuursleden worden gekozen. Dit is reglementair nodig na iedere tweede kamerver kiezing. Drs. W. Dusarduijn zal vervolgens nog een politieke beschouwing hou den. De vergadering begint om drie uur. Senorita APQLLO 20cent (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het bisdom Breda gaal zich dit najaar met nadruk bezighou den met de jeugd. De leden van de Diocesane Pastorale Raad, afgevaar digden uit 't hele bisdom, hebben deze week een brochure toegestuurd ge kregen, waarin een grote reeks vraag stukken over „jeugd en jongeren" en met name hun verhoudingen tot ouders, maatschappij en kerk -is behandeld. Voordat op 17 november aanstaande de Diocesane Pastorale Raad bijeenkomt om zich over deze problemen uit te spreken, wordt de leden gevraagd individueel en met elkaar zich te bezinnen op dat stuk jongerenproblematiek, dat het hel meest interesseert of raakt Op de vergadering van 17 nov. (in Etten-Leur) wil men dan proberen zo concreet mogelijk voorstellen of besluiten te formuleren, zodat bet niet bij praten alleen blijft. De brochure „Jeugd en jongeren" is samengesteld door het diocesaan Instituut voor Jeugd en Jongeren en wordt genoemd: Werkcahier ten dien ste van het pastoraat. Op basis van dit werkcahier wil het instituut met de leden van de DPR bespreken wel ke initiatieven kunnen en moeten worden genomen, waardoor het jeugdpastoraat (de „zielzorg" onder de jeugd) naar de eisen van deze tüd kan worden uitgebouwd. Door de leden van de DPR tevoren de gelegenheid te geven op te geven voor welk jeugdprobleem ze zich vooral interesseren, deze leden ver volgens materiaal en tips toe te stu ren zodat men zich ruim voor de ver gadering kan inwerken, hopen de (Van onze correspond ent) TERNEUZEN Nabij restaurant De Kraag op de provinciale weg Terhole-Hoek is een volkswagenbus- je, bestuurd door J. W. L. uit Rotter dam. vermoedelijk ten gevolge van een klapband enkele malen over de kop geslagen en volledig vernield. Van de vier inzittenden werd nie mand gewond. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De dekenactie die de wereldwinkel in Terneuzen ter gelegenheid van de vredesweek heeft gehouden, heeft alle verwach tingen overtroffen. Aangezien door gebrek aan inza melaars niet alle adressen bezocht konden worden bestaat er voor de genen, die een of meer dekens voor noodlijdende volken in Afrika en Zuid-Amerika te missen hebben, ge legenheid het materiaal in de we reldwinkel, De Blokken 10 in Ter neuzen, af te geven. Elke avond tussen 7 en 9 uur. De wereldwinkel- groep heeft zich verder met een brief tot de hoofden en leerkrachten van de basisscholen in Terneuzen en omgeving gewend, waarin een rdrin- gend beroep wordt gedaan in de klas de zogenaamde ruziekrant voor de vredesweek" te behandelen. De bedoeling is dat de onderwijze res), ieder op zijn (haar) eigen wijze, de kinderen vertelt over en bezig laat zijn met de vredesproble- matiek, aangepast aan het begrips vermogen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - TERNEUZEN Het programma van de Zeeuwse culturele agenda is voor de maand oktober zeer gevarieerd. Voorai de liefhebbers van blijspelen kunnen aan hun trekken komen. Er worden er in deze maand maar liefst drie opgevoerd, te weten „Vlinders zijn vrij" van Leonard Gershe. „Liefde half om half" van Alan Ayckbourn en ,,Sex a la meunière" van Neil Simon in een vertaling van Annie M. G. Schmidt. Hoogtepunt zal waarschijnlijk voor veel zangliefhebbers de opvoe ring van de Amerikaanse negerope ra „Porgy and Bess" zijn, die plaats vindt in Middelburg op 19 oktober. De bezetting van deze opera (75 man) is een volledige Amerikaanse aangelegenheid met George Good man als Porgy en Colette Waren als Bess. Cabaretliefhebbers kunnen genie ten van Rients Gratama en Henk Elsink, terwijl de jeugd op 1 okto ber terecht kan in de Speye te Sas van Gent voor een optreden van de popgroep „Ekseption". Het volledige programma voor ok tober is als volgt: Axel: (De Halle) 7 okt. Fons Jan sen, 28 oktober „Zoek de vrouw", inleiding met discussie door Harriet Freezer. Goes: (De prins van Oranje) 9 okt. Fons Jansen, 21 okt. lezing over antiek door F. H. Jilleba, 30 oktober „Een vijand van het volk", toneel spel van Hendrik Ibsen uitgevoerd door Globe. (De Veste) 14 okt. op treden van het Theo Loevendie Con sort. (Museum voor Noord- en Zuid- Beveland) „Wat Zeeland voor mij betekent", inleiding van Hans War ren- Hulst: (Sporthal) 23 okt. Theater groep Perspekt, lichtshow en optre den van popgroep „Soululion". Middelburg: De Beuk) Interpolati on, concert. (Schouwburg) 6 okt „Vlinders zijn vrij" (De Beuk) 8 okt. Mr. Freedom, film. (Schouw burg) El Coca Cola Grande, opvoe ring in serie „Hedendaags Toneel' (City Theater) 13 okt. „John and Mary", film. (De Beuk) 15 okt Ardito blaaskwartet. (Schouwburg) 19 oktober „Porgy and Bess". (Dp Beuk) 22 okt. Misha Mengelberg- Hans Bennink, piano cn slagwerk. (Foyer schouwburg) 24 oktober, koffieconcert, 26 okt, „Liefde half om half", blijspel door Nieuw Rot terdams Toneel. (De Beuk) 29 okt Les Cousins, film. Oostburg: (Ledeltheater) 6 okt. Fons Jansen, 22 okt. Helza Poppin (Raadzaal stadhuis) 27 okt- „Zoek de vrouw" Harriet Freezer. Sas van Gent: (De Speye) 1 okt. optreden Ekseption. Terneuzen: (Zuidlandtheater) 10 okt. koffieconcert door Mendelssohn- trio, 15 okt. „Sex a la meunière55, blijspel, 22 okt. „Een vijand van het volk" van Henrik Ibsen. (Foyer Zuidland) 26 okt. lezing over Thai land (Zuidland) 30 okt. The Charlie Green-Karei van Gorkom quartet jazz-session. Tholen: (Hal vml. raadhuis) Clan des Sioiliens, film. Zierikzee: (Concertzaal) Fons Jansen. 16 oktober, aanvang 14.00 uur, stadswandeling, verzamelpunt Zuidhavenpoort.. Vlissingen: (Britannia) 7 okt. „Vlinders zijn vrij", blijspel. 23 okt Rients Gratama met zijn nieuwe programma. (Edenburg) jeux Inter- dits, film. Wissenkerke: (Dorpshuis) 11 okt. Een avondje in de Koopermolen cabaret met Henk Elsink - - agendacommissie van de DPR en hei Instituut Jeugd en Jongeren de afge vaardigden uit het bisdom meer dan voorheen werkèüik erbij te betrek ken. De besprekingen kunnen zo, ver wacht Vicaris-generaal A. Theeuwes. voorzitter van de agendacommissie van de DPR, vruchtbaarder worden en meer concrete resultaten afwer pen voor het beleid in het bisdom en voor de praktijk in de verschillende regio's (en parochies). In de bro chure (het werkcahier) wordt na een bevattelijk geschreven probleemstel ling (waarbij voor meet ingaande cn wetenschappelijke informatie wordt verwezen naar literatuurlijsten) een reeks van acht werkterreinen opge somd. Deze zijn: actie, spiritualiteit.. liturgie, onderwijs, werkende jonge ren. directe hulpverlening, jeugd en de kerken, vrije tijd. Uit deze onder werpen kunnen_de DPR-leden een keuze maken bij "de besprekingen. De ze werkterreinen vormen tegelijk min of meer uitgesproken de vormen waarin momenteel ,,de jeugd" (maar er is geen complexer begrip dan dat. zoals de brochure ook laat zien) nieu we uitings- en leefmogelijkheden zoekt, vaak buiten de kerken om. soms ook niet. Daar zijn bv. velerlei actiegroepen tot in de kleinste dor pen toe, opkomende meditatiecentra (Kosmos), hulp- en opvangcentra (JAC's, Release), nieuwe vormen van vrije tijdsbesteding (bv. jazz- en pop festivals), maar ook meer kerkelijk georiënteerde vormen als jongeren koren en liturgiegroepen. Van deze bestaande, experimentele „stukjes toekomst", waarbij groten deels de jeugd is betrokken, wil men in het Bredase bisdom uitgaan bij het zoeken naar nieuwe en betere vor men van christen-zijn voor de jonge ren (en voor de ouderen die met hen te maken hebben). Hierbij worden ook de jongeren zelf betrokken. Uit elk van bovengenoemde jongerenac- tiviteiten zuilen jeugdige afgevaar digden worden gevraagd om deel te nemen aan het denkwerk binnen de DPR dit najaar over jeugd en jonge ren. (Op de brochure Jeugd en Jon geren hopen wij nog nader terug le komen) te verkrijgen bij Pers dienst bisdom Breda. (ADVERTENTIE) V.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3