Mindszenty vocht jarenlang voor zijn rehabilitatie .becel nog gezonder en lekker ab altijd Merendeel gestolen kunstwerken komt nooit boven water PRINCIPE OPGEGEVEN VOOR „HOGER BELANG"' Journalisten bij Deense radio en t.v. gaan staken binnenland buitenland 1 VERZET ONSCHULDIG Becel bevat nu 60-65 cis-cis) linolzuur, de beste van de meervoudig onverzadigde vetzuren. Dit is het hoogste percentage dat in een moderne margarine kan worden bereikt. Becel behoudt deselfde vertrouwde verpakking voor dezelfde prijs. Becel smaakt net zo lekker als H u gewend was. Ook nu bestaat Becel voor een belangrijk deel uit j| zonnebloemolie^ die met zorg geselecteerd en verwerkt is. guk A. VRIENS ASSI AUT en P L (Van onze redactie buitenland) ROME Nu kardinaal Mindszenty vrijwillig zijn stille apparte ment in de Amerikaanse ambassade in Boedapest voorgoed heelt verlaten en naar Rome is gegaan, is dat zoals hij zelf aan paus Paulus heeft geschreven „vanwege de tegenstrijdige gevoelens die zijn persoon oproept of vanwege kerkelijke overwegingen van hoger belang". Kardinaal Mindszenty was een der eersten en bekendste slachtoffers na de communistische machtsover name in Hongarije na de tweede wereldoorlog. Nadat hij lange tijd zonder meer was bewonderd om rijn heldhaftige en principiële hou ding in de moeilijkste omstandig heden, begon men zich de laatste jaren af te vragen of deze houding- van de nu bijna tachtigjarige kar dinaal geen belemmering vormde voor normalisering der betrekkin gen tussen kerk en staat in Honga rije, evenals voor de goede verhou ding tussen Hongarije en de Vere nigde Staten, die hem onderdak hebben verleend sinds president Eisenhower het besluit daartoe nam op de beruchte „zwarte zon dag", 4 november 1956. Kardinaal Mindszenty is driemaal gearresteerd geweest om zijn openlijke stellingname tegen de autoriteiten. De eerste keer in 1919, vier jaar later na zijn pries terwijding, onder het kortstondige communistische bewind van Bela Kun. Op 27 november 1944, werd hij, als bisschop van Veszprem. door de Gestapo opgepakt nadat hij de Duitse bezetters had probe ren te overreden om Hongarije maar aan de Russen over te geven teneinde nog meer bloedvergieten te voorkomen. Na de oorlog en zijn bevrijding door de Russen begon hij uit alle macht de com munistische partij te bestrijden, die toen in Hongarije nog zwak was en bij de eerste naoorlogse verkiezingen niets had in te bren gen. De Russen en de Hongaarse communisten noemden hem een oorlogshitser en beschuldigden hem van hoogverraad, deviezen- smokkel. samenzwering en vele an dere misdaden. Op tweede kerstdag 1948 volgde zijn arrestatie en in het voorj-ar van 1949 werd hij na p£n Opzienbarend proces tot levens- slange gevangenisstraf veroordeeld. Sinds dit proces is kardinaal Mindszenty een symbool geweest voor het verzet van de kerk tegen het communisme. Zijn vrijlating :loor Hongaarse verzetsstrijders tij dens de opstand in 1956 wekte groot enthousiasme. Gedurende en kele dagen was Mindszenty weer de primaat van Hongarije, totdat hij op 4 november tijdens de Rus sische opmars in Boedapest, met zijn toog opgerold onder een re genjas, asiel moest zoeken in de Amerikaanse ambassade. Verschillende keren heeft de Hon gaarse regering de kardinaal aan geboden om het land te verlaten en zich elders te vestigen. Kardi naal Mindszenty wees elk aanbod van de hand omdat daarbij nooit aan zijn eisen werd voldaan, na melijk volledige rehabilitatie van zijn vonnis van levenslange gevan genisstraf. Deze eis was gegrond. Jenos Ka dar, de latere premier, en veel andere communisten die in latere Hongaarse regeringen heb ben gezeten, zijn tijdens het regi me van Mathias Rakosi wegens hoogverraad veroordeeld en het spreekt vanzelf dat ze dus zijn gerehabiliteerd. Maar nog in 1967 gaf het Hongaar se bureau voor kerkelijke zaken de volgende verklaring: „Rehabili tatie krijgt alleen hij wiens on schuld is gebleken." En Mindszenty was niet onschul dig- Bewezen is dat hij aan de Habsburgers informaties over Hon garije gaf. Daarom kan hij niet gerehabiliteerd worden, ook al is hij onder Rakosi en niet onder het huidige bewind veroordeeld". Ondertussen leken steeds meer mensen, in Hongarije en daarbui ten, de kardinaal langzaan te gaan vergeten, naarmate de ontspanning tussen oost en west zich aftekende. Eveneens in 1967 verklaarde pre mier Fock van Hongarije dat zijn regering bereid was kardinaal Mindszenty vrij te laten. Hij was niet bereid te zeggen onder welke voorwaarden. In 1968 gingen ge ruchten dat de kardinaal zelf be reid was om van zijn rehabilitatie- eis af te zien. Hij zou tot het inzicht gekomen zijn dat hij vrij in het buitenland meer voor zijn land zou kunnen doen dan als vrij willige gevangene in de ambassa de. In het begin van dit jaar meldden welingelichte kringen in Boedapest dat de kansen waren gestegen dat de Hongaarse regering toch bereid was de kardinaal te rehabiliteren en de gerechtelijke uitspraak van 1949 te herzien. Deze kwestie zou ook besproken zijn met de delega tie van het pauselijk staatssecreta riaat, die in mei in Hongarije was in een poging de uitzonderingssitu atie van de kerk in Hongarije te regelen. Het is op dit moment nog niet bekend onder welke voor waarden kardinaal Mindszenty zijn vaderland verlaten heeft. Kard. Mindszenty na zijn bevrijding in 1956. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Schilderijendief stallen? Dat is de laatste tijd sche ring en inslag. Ei worden de laatste tijd veel meei schilderij en gestolen dan vroeger' aldus een vertegenwoordiger van de Amsterdamse firma Blom en v.d. Aa, die is gespecialiseerd in het verzekeren van schilderijen. Afgezien van de hele dure en enver- koopbare doeken, zoals „De Liefdes- brieF' van Vermeer, de laatste grote kunstdiefstal van de afgelopen we ken, verdwijnt het merendeel spoor loos. Waar de schilderijen blijven, weef niemand. Er verdwijnt op deze manier veel, veel meer dan wel bekend wordt Daarom is het zo moeilijk 11a te gaan hoe de percentages van de gestolen werken, die weer boven water komen, liggen. De Amster damse assuradeursmaatschappij heeft overigens de indruk, dat maar heel weinig weer terug komt bij de oorspronkelijke eigenaars. Eigenlijk alleen dit jaar heeft de schilderijendiefstal een erg grots, vlucht genomen. Soms verdwenen bijna wekelijks enkele belangrijke kunstvoorwerpen, uit particuliere verzamelingen (o.a. uit de verzame ling moderne kunst van miljonaire Peggy Guggenheim in Venetië), uit musea en uit kerken, waarbij vooral de Italiaanse kerken erg „in trek'' zijn. Op 30 juni verdwenen in Knokke vier kleine schilderijen met een ge zamenlijke waarde van drie miljoen gulden. Er waren werken bij van de Vlaamse schilder Pieler Breugal de jongere en een doekje uit de School van Rubens. Op 26 juli werd in Madrid bekend gemaakt, dat uit het wereldberoem de museum Prado een schilderij van de Nederlandse schilder Jan van Kes- sel was gestolen. Op 6 juli werd in Parijs uit het hur van de financier Robert Frenkel voor anderhalf miljoen franc aan schilderijen gestolen: o.a. een zelf portret van Chagall m doeken van de Franse impressionisten Renoir en Pissarro. Op 1 september werd in een Noord- Italiaanse parochiekerk de 80ste kerkdiefstal gepleegd. Gestolen werd het schilderij „Madonna tussen twee heiligen" van Titiaan en een doek van Thomasso dei Venezia. Precies een week later (8 septem ber) werd in de Venetiaanse paro chiekerk „San Giovani e Paolo" vijf Renaissance-schilderij en gestolen, waaronder een drieluik van Giovani Bellini. De schilderijen werden een paar dagen later teruggevonden op een eilandje voor Venetië. Op 18 september vond de schilde rijendiefstal in Den Haag plaats. uit de kunstcollectie van mevrouw Steunenbrink-Van Dell't De laatste grote kunstdiefstal is af gelopen weekend in Nederland ge pleegd. Uit een villa in Bennebroek verdween voor honderdduizend gul den aan kunst: een schilderij van Jan van Goyen (waarde ƒ40.000). een schilderij van Gabriël Metsu (waarde ƒ3.500) een doek, dat aan Jan van Goyen wordt toegeschreven (waarde 10.000) en twee 17-de eeuwse doeken van Pieter Muiier en Willem de Heusch (gezamenlijke waarde ƒ8.000), alsmede 20.000 gul den aan zilveren voorwerpen, Chi nees porselein en een kostbare spie gel met bol glas. Allemaal eigendom van de Zwitserse ingenieur O. Schneider. KOPENHAGEN (DPA). De 232 journalisten bij de Deense radio en televisie gaan per 1 oktober in staking wegens een conflict over het auteurs- recht Bij'salarisonderhandelingen waren de journalisten niet akkoord gegaan met het standpunt van de directie, dat alle auteursrechten bu de omroep berusten en dat de journalisten of fotografen geen of slechts een geringe geldelijke vergoeding toekomt. Een compromisvoorstel, dat een bemiddelingsinstantie van de stfat had opgesteld, werd door de journalisten met 176 tegen vier stemmen aanvaard, maar met twaalf tegen nul stemmen, bij vijf onthoudin gen door de omroepraad verworpen. Het compromisvoorstel hield in. dat de kwestie van de autevirsiechten Tuit ten de gewone salarisonderhandelingen m een afzonderlijke commissie zou moeten worden behandeld. (ADVERTENTIE) goed nieuws voor uw hait en bloedvaten becel heeft een hoger percentage meervoudig onverzadigde vetzuren: 60-65 Belangrijk nieuws omdat het alles te maken heeft met de gezondheid van hart en bloedvaten. Voor de conditie van hart en bloedvaten is het van belang de hoeveelheid cholesterol (een vetachtige stof die zich in het bloed bevindt), zo laag mogelijk te houden. Dat kan door het gebruik van vet in de voeding te verminderen enditzoveel mogelijk te vervangen door meer voudig onverzadigde vetzuren. Want meervoudig onverzadigde vetzuren van het type (cis-cis) linolzuur hebben een duidelijke cholesterol-verlagende werking. Hoe hoger dit percentage linolzuur in een margarine, des te sterker wordt deze werking. Daarom is het belangrijk nieuws dat Becel zijn percentage (cis-cis) linolzuur heeft verhoogd tot 60-65%. Zo helpt Becel J mee de kans op het ontstaan van hart- en vaatziekten te verminderen. Donderdag 30 septi Steeds meer "uitgereken| IFA boodschappen kopen zegels krijgen zij straks 15 in staat stelt met deze rent mie-artikelen. Vraag daarol IFA... uw boodschappensp tc. en Gevraagd met spoed voor de b Leeftijd pl Vlot kunn Tevens SPOORSTRAAT 21, BREDA. TEL.: 01600 - 33186. breng in uw onu onze lezer die vaart

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 16