Boterberg geheel verdwenen Bintjes 79 de gruyter is oké KOMENDE WINTER KRAPTE OP ZUIVELMARKT OP KOMST 5 Bartlett Peren W 49 4^ CO Landelijk protest legen Belgische vogelvangst Wijnzuurkool Wtlof 500 gram kwaliteitsklasse 1 binnenland fi Niet zo verwonderlijk eigenlijk. Omdat ze de Gruyter de fijnste winkel van de buurt vindt. Zij vindt dat, net als zoveel anderen overigens, om een heleboel redenen. Duidelijke informatie bijvoorbeeld. Duidelijkheid over kwaliteit, hoeveelheid en prijs. Verwen uw huisdier eens extra. Vlees en vis Vlees /Sh in blik Aï$él a 420 9ram inblik Bf» DR. W. YERHOEFF: Medisch onderzoek oudere werknemer is zeer nuttig Geen tijdelijke extra-steun voor noorden Priesters getuige van martelingen in Argentinië papier ifoor uw pen Wielrennen Koepel in Breda Finaal mis Nixon tekent wet op dienstplich t Donderdag 30 september 1971 19 1 (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN De komende herfst en winter zal er krapte ont staan op de zuivelmarkt. Ernstige tekorten zullen nog wel kunnen worden vermeden, maar dan moet de melkproduktie niet lager uit vallen dan nu wordt verwacht. Deze voorspelling komt van drs. Rinse Zijlstra, voorzitter van de Kon. Ned. Zuivelbond F.N.Z. Bij de opening van de algemene verga dering van de bond herinnerde Zijlstra er aan, dat het nog maar een jaar geleden is dat de grote zuiveloverschotten aan de Europe se landbouwdeskundigen veel hoofdbrekens en grote geldbedra gen kostten. Enkele weken geleden echter meldde het V1B, het „inle veringsbureau" voor boter en melkpoeder, dat de botervoorraad nihil was, „een mededeling die sinds de vijftiger jaren niet meer gedaan is kunnen worden", aldus Zijlstra. Daarmee is de grootste blokkade op de weg naar een betere toe komst voor de melkveehouderij opgeruimd. De Europese commissie is zelfs druk doende vergaande bevoegdheden te verwerven om de zuivelexport af te remmen en de invoer van zuivelprodukten in d» EEG te stimuleren. De prijzen hebben zich, aldus Zijlstra, al duidelijk losgemaakt van het interventieniveau, en de verwondering hierover dient mijns inziens even groot te zijn als toen het eerste bemande ruimteschip zich van Cape Kennedy losmaak te". Overigens verwacht Zijlstra niet dat de nieuwe situatie tot een prijsexplosie in de zuivel zal lei den. Wel vond hij de prijsverho ging van 2 procent voor het melk prijsjaar '72-'73 zoals voorgesteld door Mansholt (Europese commis sie) veel te laag. Maar evenmin was Zijlstra het eens met de Fran se zuivelbonden. die 16 procent verhoging eisen. Overigens waarschuwde drs. Zijlstra dat de nieuwe marktsitua tie beslist niet mag leiden tot uit breiding van de totale melkpro duktie in de EEG Hij rekende voor hoe bijzonder klein de marge is tussen zuiveltekorten en nieuwe grote boterbergen. Stijgt de melk produktie in de tien EEG-landen ervan uitgaande dat de uitbrei ding met Engeland e.a. zal door gaan met slechts een procent per jaar, dan zal de EEG in 1977 zuivclexporterend zijn. „Als de produktie nog meer omhoog zou gaan, zou een bijna onoplosbare zuivelcrisis ontstaan". Blijft daarentegen de melkpro duktie gelijk, dan zal er in 1977 een behoefte aan boter- en kaasim port uit derde landen zijn. Dat is ook nodig, want met Engeland is afgesproken dat Nieuw-Zeeland in 1977 136000 ton boter mag impor teren in de Euromarkt. Daarom moet de melkproduktie in de EEG gestabiliseerd worden. Zijlstra: „De belangrijkste blokka de op de weg omhoog zou worden opgeworpen als opnieuw grote overschotten zouden ontstaan. Wat wij geleerd hebben in het afgelo pen jaar is, dat de marge tussen tekortpositie en overschotoositie gering is." Stabilisatie betekent volgens Zijlstra grotere kansen voor de Nederlandse zuivelsector, die van wege klimaat, ligging, bedrijfs- grootte, efficiency, vakbekwaam heid en specialisatie een voor sprong heeft. Voorwaarden om de stabilisatie te behouden zijn volgens Zijlstra: voorkomen van een prijsexplosie; ten tweede handhaven van de structuurmaatregelen die produk- tiebeperkend werken zoals be drijfsbeëindiging, omscholing, grond uit de produktie nemen; ten derde zorg voor behoud van opge bouwde afzetmarkten; ten vierde uitbreiding van de voedselhulp om in de naaste toekomst te helpen voorzien in het eiwittekort van de ontwikkelingslanden en tenslotte, verbinden met de voedselhulp, het ordenen van de internationale zui velmarkt. Wat dat laatste betreft hebben de drie Nederlandse centrale land bouworganisaties onlangs een ont werp voor een internationale zui- vclovereenkomst aangeboden aan minister Lardinois. (ADVERTENTIE) Claudia is terug Mj De Gruyter Gewassen en gesorteerde o per kilo 500 gram Maple op siroop blik a 425 gram 4 oktober dierendag Voor uw poes: Voor uw hond: a 420 gram [FY N. Weekaanbiedirigen zijn geldig van donderdag 30 september t/m woensdag 6 oktober Vraag naar de nieuwe droomwens-catalogus: naiaar '71 met tal van aeweldiae aeschenken. Hij ligt voor u klaar, i ROTTERDAM (ANP) Het hoofd van de bedrijfsgeneeskundige dienst voor de haven Rotterdam, dr. W. F, K. Verhoeff, acht het geneeskundig onderzoek onder de oudere werkne mers zeer nuttig. Begin dit jaar is de dienst begonnen inet een onderzoek naar de lichamelijke conditie van werknemers in de Rotterdamse ha ven, die ouder zijn dan 60 jaar. Van de 212 betrokken werknemers bleek 13,2 procent blijvend arbeidsonge schikt en 5,2 procent voorlopig ar beidsongesehikt. Het onderzoek betrof werknemers, die zware lichamelijke arbeid ver richten, zoals havenwerkers, stuwers, dekgasten, tremmers, bakkenbestuur- ders, silowerkers en koelhuiswerkers. De onderzochte arbeiders hebben het onderzoek zonder uitzondering posi tief benaderd. De BGD moest 28 per sonen arbeidsongeschikt verklaren en 11 voorlopig arbeidsongeschikt Vijftien werden in een aangepaste functie geplaatst, terwijl er acht reeds in een dergelijke functie werkzaam bleken. Het onderzoek in de eerst genoem de beroepsgroepen wordt thans voort gezet onder werknemers in de leef tijd tussen 55 en 60 jaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er komt geen tijde lijke extra steun voor probleembe drijven in de drie noordelijke provin cies. Tijdens een interpellatie van de socialist Wierenga werd daar giste ren in de Tweede Kamer om ge vraagd. In een door de PvdA, D'66, de PSP en de PPR ingediende motie vroeg de heer Wierenga aan minister Langman op de begroting van economische za ken een aparte post te plaatsen voor de tijdelijke steunverlening aan be drijven, die al een steunaanvraag hebben ingediend maar niet in aan merking komen voor kredieten van de Nationale Investeringsbank. De motie werd verworpen. Bij de stem ming gaf ook de CPN haar steun er aan. Minister Langman deed geen enke le toezegging voor meer steun. We kunnen bedrijven niet kunstmatig in leven houden. Als overheid kunnen wij ook niet meewerken aan concur rentievervalsing binnen de bedrijfs tak, zei de minister. Uitgangspunt moet zijn, dat voor de bedrijven die steun ontvangen een rendabele toe komst mogelijk is. Ook is voldoende eigen vermogen een voorwaarde voor de hulpverlening. Minister Boersma gaf met een aantal feiten te kennen, dat de werkgelegenheidssituatie nu in vergelijking tot 5 jaar geleden in het noorden gunstiger is, ook al blijft be zorgdheid op zijn plaats. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het actiecomité „Na tuur in nood" houdt zaterdag in het Universiteitshuis te Utrecht een bij eenkomst als landelijk protest tegen de massale Belgische vogelvangst. Op het programma staat onder meer het bijeenbrengen van de op schrift gestelde meningen van de Ne derlandse jeugd met handtekenin gen, die maandag 4 oktober aan de Belgische minister, onder wie de vo gelvangst ressorteert, worden aange boden. Tevens zal een film over deze vo gelvangst worden vertoond. Daarna zal gelegenheid bestaan over een en ander te discussiëren. In een persbericht maakte het ac tiecomité er melding van dat morgen in België de massale vogelvangst weer gaat beginnen. „België", aldus „Natuur in nood", „is het enige Europese land waar nog steeds een uitgebreide en niet gecontroleerde vogelvangst wordt toegestaan. Zes weken lang zullen 20.000 vogelvan gers hun netten opzetten onr zang vogels te vangen, dood te knijpen, te consumeren als een delicatesse of als kooivogel op te sluiten". Volgens het comité verdienen de vogelvangers hiermee een aardig be lastingvrij duitje, terwijl de uitge geven vergunningen de staatskas spekken. „Natuur in nood" wijst op de actie die op 27 augustus is gevoerd en waarbij een petitie met 40.000 hand tekeningen aan de Belgische ambas sadeur in Den Haag is aangeboden. ROSARIO (AFP) Drie Argen tijnse priesters van de „Derde-We reldbeweging" hebben na hun vrij lating na 33 dagen gevangenschap in Rosario verklaard, getuige te zijn geweest van het martelen van poli tieke gevangenen. Bij aangehouden kameraden had den zij tekenen van mishandeling ge constateerd. Zij hadden voorts dik wijls kreten en klachten over marte lingen gehoord. Zij deelden mee te hebben gezien dat jongelui zich voortsleepten van pijn en hun handen masseerden om daarin weer gevoel te krijgen. An deren konden zelfs geen stuk brood kauwen vanwege de hevige pijnen, die zjj in hun wangen voelden. Brieven voor aeze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met irv houd, c.q. strekking. Naar aanleiding van uw stuk „Aantal wilde koersen in Zeeland neemt toe" het volgende: De heer De Schipper zegt wel een wielerwed strijd organiseren doe je voor de sport maar volgens mij zie je in een zogenaamde volkskoers meer sport dan in een gemiddelde amateur wedstrijd in Zeeland. Op de eerste plaats betalen alle deelnemers inschrijfgeld terwijl de meeste „amateurs" startgeld durven 1 a vragen. Op de tweede plaats wordt er niet in ploegverband gere den wat de meeste amateurs wel doen. Volgens de berekening in boven genoemd stuk kost een „amateurs- koers" ongeveer f 1200,- maar dan zijn er nog veel uitgaven vergeten o. a. geluidsinstallatie, lidmaatschap KNWU, advertentie in wielersport enz. enz. zodat je met dat bedrag nog lang niet klaar bent. Persoonlijk heb ik reeds enkele malen in een volkskoers gezeten en ik snap niet dat er in een gewone koers 9 erva ren juryleden moeten zijn. Volgens mij zullen er veel officiële wedstrij den verdwijnen ten gunste van de volkskoersen. GRAAUW J. H. V. HOYE Er is door belangrijke personen kritiek geleverd op de toestand in de gevangenis te Breda. Op grond van wat ik als humanis tisch geestelijk raadsman gedurende enkele jaren in die inrichting heb ervaren in contacten met directie, personeel en gevangenen ben ook ik van mening dat er zeker veel moet veranderen in onze bejegening' van gestraften. Bij een consequente aanpak op basis van de moderne mensweten schappen zou in de bestaande ge bouwen en met het huidige perso neel (van topfunctionaris op het de partement tot psychiater en bewaar- dcr) een aanzienlijk beter resultaat kunnen worden bereikt. Mijn kri tiek is ook dat te weiflig gelegen heid wordt gegeven tot nieuvl'e, ex perimentele ontwikkelingen, (in ait verband is verbetering van het sani tair, waarvan ik zonder bezwaar ge bruik heb gemaakt, een onbelang rijk detail). Het is echter in hoge mate on rechtvaardig ten opzichte van het personeel en daarom schrijf ik dit. om bij het uiten van kritiek in het openbaar niet tegelijk blijk te geven van waardering voor wat wél wordt bereikt in de inrichtingen van justi tie in Nederland en ook in Breda, omdat het publiek daarmee niet be kend is. Sinds enkele tientallen jaren is men overgegaan van eenzame op sluiting, waarvoor de koepelgevange nis is gebouwd, op zoveel mogelijk open cellen. Bij dit systeem waarbij de gedetineerden binnen de muren betrekkelijk vrij zijn, is een onafge broken volledige inzet van al "het betrokken personeel nodig, alleen al om chaos te voorkomen. Gevaar voor eigen en anderer veiligheid is voortdurend aanwezig. In individue le contacten en groepsbijeenkomsten wordt desondanks veel met de ge vangenen gedaan. Een betere aanpak is, zoals gezegd, nodig, doch is al leen denkbaar vanuit de thans be reikte toestand. Hopelijk zullen de mensen die dit werk nu eenmaal op zich hebben genomen daar dan ook mee door gaan, ondanks het ontbreken van een duidelijke richting en coördina tie en de daardoor veroorzaakte on zekerheid. BREDA W. MANTEL Namens alle Westbrabanders zeg ik: „Brabant let op uw saeck". De keuze over de plaats van de tweede luchthaven is voorlopig opgeschort, maar dat neemt niet weg, dat alles in het werk wordt gesteld om West- Brabant dit vliegveld per se op te dringen. Denk maar aan de „Shell-smog"- vestiging, die gaat komen in Moer dijk, medezeggenschap van Rotter dam e.o. in het waterwingebied in de Brabantse Biesbosch' pijpleiding straat door kostbare land- en tuin- bouwgronden en natuurgebieden. Stink-industrieën worden naar Brabant aangetrokken onder het mom van werkgelegenheid in zg. „probleemgebieden". In de regel is van werkgelegenheid geen sprake. Brabant en speciaal West-Brabant laat zich uitbuiten als wingewest door de randstad Holland: daar pas sen we voor. Westbrabanders, nog maals let op uw saeck, want het gaat finaal mis op deze manier. BREDA H. J. VAN BRABANT WASHINGTON (AP) President Nixon heeft zijn handtekening; gezet onder de wet, die het mog;elijk maakt om Amerikanen voor de dienstplicht op te roepen tot 30 juni 1973. Maar de president heeft de verho ging van de militaire soldij tot een bedrag van 2,4 miljard dollar, die eveneens in de wet was opgenomen, uitgesteld tot 13 november.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 15