Fabeltjeskrant kwam niet uit Paspoort wordt f 17,50 duurder Etentje uit' op zondag afgelopen PETITIE: REGERING AANSPRAKELIJK VOOR GEVOLGEN V UILE DONGE FIRMA LOKT MENSEN NAAR HOTELS Boodschap uit China verwacht Betogingen begeleiden reis van Japanse keizer In Soest ligt 10.000 liter gif in sloot Actie in Geertruidenberg MODE IN DE MAASSTAD In veel restaurants door zondags toes lag in cao.: iïm^ Voor verkoop van schoonmaakmiddel Sabotage bij zinken van lasfaltfabriek? J HONGKONG (AFP/Reutcr) Ra- Idio-Kanton in China heeft gisteren I ingeroepen dat vandaag over de I plaatselijke televisie een „speciale I ni belangrijke" boodschap zou wor- I den uitgezonden over de viering van I de 22e verjaardag van de Chinese I volksrepubliek. Dit is in Hongkong I vernomen. Zoals eerder gemeld is de traditionele 1-oktobcrparade afse- I last. Gisteravond bij het afsluiten J \an deze editie was echter nog niets I over de boodschap bekend. I De Amerikaanse hartspecialist dr. I Paul Dudley White heeft gisteren na I vn bezoek aan China ontkend, iets I tf te weten van een ziekte van de I Chinese leider Mao Tse-Toeng. De 185-iarige dr. White vertelde bij aan- I komst in Hongkong dat hij geen I hooggeplaatste politici had ontmoet. Baby stikt in kinderwagen Meisje (2) loopt weg bij oe! balwedstrijd en verdrinkt in sloot PER 1 OKTOBER EX-COUREUR KRIJGT 22 STEKEN MET RIEK Gevolgen van Sovjet- spionage voor .Nederland 14 ders. Want het meer een aar „weten". are leiders- ng dat zij niet Van vergader-, 'gewerkt: door gedegen en Den Haag :rs in functie en rwerpen zijn rteringstechniek, rnemings- s „De Kleiberg", udie, vraag dan Haag. J dden op de vfoer liiccteur: Dr. W. A. J. M. Harkx I 'ofdredacteur: L. Leijendekker Irdactie- en administratie-adres: l.euwstraat 9, Terneuzen, tel. (011 50) 79 20 abonnementsprijs: 13,70 per kwartaal: I r maand 4,80. Losse nummers 15 cent, 1 lusief 4% B.T.W. luonummer 1945433. DINSDAG 28 SEPTEMBER 1971 25e Jaargang No. 6660 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze correspondent) AMSTERDAM Wie dezer dagen een telegrafische uitnodi ging krijgt om naar het Amster damse Hilton of een ander ge renommeerd hotel in den lande tc komen, omdat hein daar be langrijk nieuws wacht over een familielid in Australië, omdat hem een aantrekkelijke betrek king zal worden aangeboden of omdat er een zakenbespreking van gewicht op touw staat, dient danig op zijn hoede te zijn. Tien tegen een dat het een lokkertje is van een Amerikaan se firma die het nieuwe reini- gingsprodukt „Golden Products" op de markt wil brengen. Veel Nederlanders hebben dit reeds tot hun woede ondervon den. Zij reisden naar Amster dam en kwamen daar met 500 tot 600 andere slachtoffers in een zaal tegenover heren te staan die met radde tong informatie be gonnen te spuien over het be trokken produkt. Over de reden van de oproep oin naar Hilton te komen die in het telegram stond vermeld, werd met geen woord gerept. Veel Nederlanders, uit alle pro vincies naar Amsterdam geko men, verlieten halverwege de bijeenkomst verbijsterd de zaal. Verzoeken om teruggave van reisgeld en andere onkosten werden weggewuifd. tVan onze correspondent) VLISSINGEN De rijkspolitie tc Iwater te Wemeldinge houdt reke- luing met sabotage bij het onderzoek lnaar het zinken van de Jan Hey- Imans en de Temi-IV. I Dinsdag te 05.00 uur zal de ber- Ijing van de asfaltmachine, vertegen- I voordigende een waarde van 40 1 niljoen gulden, en de Temi-IV ver- I'.cgenwoordigende een miljoen sui lden worden aanbesteed. Daarna zal Idoor de rijkspolitie te water direct J en minutieus onderzoek worden ïn- 1 jesteld naar de oorzaak. (zie verder pag. 3) Er gingen de vorige week in de in- I tcrnationale pers geruchten dat Mao ernstig ziek was, en het verblijf van dr. White in China versterkte die ueculaties. (Van één onzer verslaggevers) HILVERSUM/BREDA Een fout in de programmabladen en in nage noeg alle radio- en t.v.-rubrieken van dagbladen heeft er voor gezorgd dat er gisteravond veel teleurgestelde t.v.-kijkertjes tevergeefs hebben ge wacht op hun favoriete helden uit de t.v.-serie „De Fabeltjeskrant" met Meneer de Uil en de zijnen. In tegen stelling met wat in de genoemde media was aangekondigd is de serie niet gisteravond begonnen, maar wordt deze pas op vrijdag 1 oktober hervat. Het gevolg was dat de NOS gisteravond door honderden mensen werd opgebeld met de vraag waarom de serie niet doorging. HAARLEM (ANP) Een Turkse baby van vier maanden is gister nacht in Haarlem door verstikking in een kinderwagen overleden. De ouders van liet meisje zijn met vakantie en hadden pleegouders na een advertentie met de zorg van het kind belast. DEN HAAG (ANP) De pas poorten worden 17,50 duurder. De regering heeft namelijk besloten de üksleges op paspoorten te verho gen van f 7,50 tot 25,Behalve dit bedrag van f 25.moet iemand die een naspoort aanvraagt of laat verlengen, nog gemeentelijke en Provinciale leges betalen. De pro vinciale en gemeentelijke leges va riëren van provincie tot provincie resp. van gemeente tot gemeente. Bovendien heeft de regering he loten de legeskosten op identiteits kaarten te brengen van vier gulder op tien gulden. De identiteitskaar ten, die een beperktere geldigheid- duur hebben dan paspoorten, kun nen alleen gebruikt worden vooi reizen naar een aantal Europese landen. Uit het thans gepubliceerde ont werp van de wet op de middelen (waarin aangegeven wordt hoe de inkomsten van 's rijks schatkist verkregen worden) blijkt, dat de opbrengst van de rijksleges voor •laspoorten e.d. volgend jaar ge raamd wordt op 25,3 miljoen. De raming voor 1971 was een opbrengst van 7,3 miljoen, terwijl de ver moedelijke opbrengst in 1970 8,4 miljoen was. I AMSTERDAM (ANP) De 2- jarige Monique van S»n uit Bever- u ijk die zondagmiddag tegen het eind an de voetbalwedstrijd Volewijckers ■eindhoven door haar ouders werd vermist, blijkt te zijn verdronken. Het lijkje van het kind werd gis- i 'ei-ochtend aangetroffen in een sloot bij het Volewijckersterrein in Am sterdam-Noord. IN AMSTERDAM-NOORD is door een chauffeur het lijk gevonden van 4e 91-jarige H. F. van Dalen die Sinds zaterdag werd vermist. Het luk il reef in een sloot. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een honderdtal Nederlandse restaurants, waar- ouder sommige met een landelij ke faam, overweegt in de toe komst de bedrijven op zon- en feestdagen gesloten tc houden. De prijzen in de restaurants zullen gemiddeld met zeker vijf procent stijgen. Zo ligt de toestand in de Nederland se Horeca-wereld aan de vooravond van de invoering van een nieuwe cao voor het horeca- personeel. Twee bepalingen in deze nieuwe cao dragen er vooral toe bij dat het in de toekomst moeilijk zal worden een bedrijf te vinden waar men op zon dag, al dan niet met de hele familie, eens „uit" kan eten. Het horeca-personeel krijgt voor dienst op zon- en feestdagen een toeslag van 50 procent op het „nor male" loon: Ook in het horeca-bedrijf wordt nu een vijfdaagse werkweek doorge voerd. ..Die toeslag van 50 procent die per 1 oktober wordt gegeven", zegt de heer J. Vegt van de stichting Hore- caf (MDE Nederlandse bond van werkgevers in hotel- en restaurant bedrijven), „moet op de klanten worden verhaald. De marges in onze bedrijfstak zijn bepaald niet zo dat de ondernemer die lasten er bij kan nemen". De heer Vegt ziet twee mogelijkhe den om de kosten er weer uit te krijgen: „Je kunt die extra kosten voor de zondag omslaan over de hele week, óf je kunt je prijzen alleen op zondag' verhogen". Een prijsstijging alleen op zondag zou er volgens de heer Vegt op neerkomen dat een feestelijk etentje op die dag voor de klant minstens 15 procent duurder wordt. Met betrekking tot het voornemen van zo'n 100 bedrijven om de zaak op zondag gesloten te houden, zegt de heer Vegt: „Voor een aantal be drijven is die 50 procents-toeslag te gortig. We hebben inderdaad ook van zeer bekende bedrijven gehoord dat ze op die dag in de toekomst maar niet geopend zullen zijn. Na men noemen valt mij moeilijk, aan gezien die bedrijven dat waarschijn lijk liever op hun eigen manier bekend willen maken. Maar het is inderdaad zo dat enkele zeer bekende „zaken-restaurants", die het dus van zaken-diners moeten hebben van plan zijn er 's zondags de brui aan te geven". Wanneer de prijsverhoging (vooral wanneer toch zou worden besloten tot een 15% verhoging alleen op zondag) als gevolg heeft dat het aantal bezoekers aan restaurants te rugloopt, is het, zegt de heer Vegt, zeer wel mogelijk dat straks nog meer restaurants dan de huidige 100 in overweging zullen nemen hun bedrijf te sluiten. Voor zover wij gisteren in West- Brabant en Zeeland konden nagaan nemen de restauranthouders in deze gebieden voorlopig nog een afwach tende houding aan. In verschillende afdelingen worden de consequenties van de nieuwe c.a.o. nader bestu deerd. Vice-voorzitter G. van der Put van de afdeling Roosendaal van Horeca zei dat het een oplossing zou kun nen zijn wanneer men dc r->sr »nts op zondag bij toerbeurt open laat i zijn. I Studenten demonstreerden nabij de Tokiose luchthaven toen de keizer gisterochtend vertrok. SOEST ln Soest is een clandes tiene stortplaats van giftige afval stoffen ontdekt. De afvalprodukten zijn afkomstig van de NV Chemi sche Industrie Randstad te Soest, een bedrijf dat eerder in het nieuws kwam toen een inwoner van Wecsp in opdracht van dit bedrijf afval loosde in de haven van Weeso. Het bedrijf verpacht het vervoer van dc giftige stoffen sinds april van dit jaar aan de 48-jarige land bouwer J.K. tegen wie nu dc politic proces verbaal zal opmaken. Dit deelde gisteren dc Soester hoofdin specteur van politie. II- G. Scholt- mcycr mee Sinds april heeft de landbouwer op dracht van het bedrijf zo'n 10.000 liter van het chemische afvalwater weggehaald en in een greppel gede poneerd. Deze „giftgordel" is 25 meter lang on 4 meter diep. Het afval is tot anderhalve meter hoogte tegen de bomen aangespoten. In hoeverre bo men en andere beplantingen aange tast zijn, kan men pas volgend jaar bekijken. In ieder geval zullen een aantal bomen in het wandelgebied nabij een kampeercentrum bij bel verwijderen van het spul gekapt moeten worden. DE AMSTERDAMSE recherche heeft het afgelopen weekeinde in een hotel in Amsterdam een koffer met 13 kg hasjiesj in beslag genomen. Bij een routine-onderzoek in een ander hotel stuitte zij op 70 kg nep-hasjicsi. Nixon (rechts) begroet keizer Hirohito bij diens aankomst op de vlieg basis in Alaska. (Van onze redactie buitenland) TOKIO/ANCHORA/KOPENHA- GEN De eerste dag van dc reis door Europa van de Japanse keizer Hirohito werd gekenmerkt door een korte, maar belangrijl'c --meting met de Amerikaanse president Nixon in Alaska en door enkele kleine be togingen van Japanners, zowel gister ochtend bij het vertrek in Tokio als gisteravond bij de aankomst in Ko penhagen. Er worden echter zulke uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen, dat de betogers (Japanners die vrezen dat Hirohito's reis het Ja panse militarisme wil bevorderen) nauwelijks in de buurt van de keizer konden komen. De koude, niog donkere vliegbasis Elmendorf in Alaska was het toneel van de korte ontmoeting met Nixon, die volgens waarnemers met dit ge baar hoopte de door de jongste monetaire stappen van de VS en door Nixons reis naar China nogal verkilde verhouding met Japan te verbeteren. Nixon benadrukte de vriendschap tussen de VS en Japan cn Hirohito zei o.a. zich ervan be wust te zijn dat Amerika Japan bij zijn hersitel veel heeft geholpen. De twee staatslieden spraken vervolgens onder vier oigen. Ook deze tussenlanding van de kei zer (en zijn gevolg van 34 personen) in het hoge noorden ontkwam niet aan betogingen, al golden ze hier met name Nixon en een kernproef die vlaigbij Alaska zal worden gehouden. Het bezoek op de basis duurde 100 minutien. De keizer en zijn echtgenote ver blijven "41 uur voor een onofficieel bezoek in Denemarken. Zoals bekend doet de keizer ook Nederland onoffi- oieel aan op zijn Europese reis van 18 dagen. Familievete loopt uit op vechtpartij (Van een onzer verslaggevers) ZUNDERT Naar eerst thans be kend is geworden heeft zich zaterdag j.l. een ernstig handgemeen voorge daan tussen de bekende oud-wiel renner Johnny B. (57) uit Zundert cn diens 62-jarige oom J. B„ even eens uit Zundert. De laatste bedien de zich daarbij van een riek, waar mee hij de oud-coureur 22 steken toebracht. Johnny B. moest worden opgenomen in een ziekenhuis te Breda. Zijn toestand is overigens niet ern stig. De rijkspolitie te Zundert heeft zijn oom aangehouden. Deze zal deze week worden voorgeleid aan de of ficier van justitie te Breda, rar. J. Huygen. Dc vechtpartij, die de uitbarsting was van een aL geruime tijd sluime rende familievete, ontstond in de di recte nabijheid van de naast elkaar staande woningen van de moeder en de oom van Johnny B. Toen deze over het erf van zijn oom reed om bij het huis van zijn moeder te ko men, vloog J. B. hem aan met een voor zich uilgestoken riek. Ondanks zijn vrij ernstige verwondingen zag Johnny R. nog kans zijn oom met zijn vuisten van repliek te dienen. De fam. B. inclusief dc oud wielrenner besloot de politie niet in de zaak te mengen. De Zundertse rijkspolitie kon pas een onderzoek gaan instellen, nadat vanuit het zie kenhuis v/as gemeld, dat Johnny B. 22 rieksteken had opgelopen. Kamervragen van VVD en DS'7<) (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG VVD-fractieleider Wiegel wil dat de commissie voor dc inlichtingen- en veiligheidsdiensten uit de Tweede Kamer bijeen komt om door minister Geertsema (bin- neni. zaken) cn het hoofd van de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) te worden geïnformeerd over een aantal zaken rond de uitwijzing van 105 Russische diplomaten en functio narissen door Engeland. De heer Wie gel wil de gevolgen daarvan voor Nederland weten De Britse regering zou over de uit wijzing geheime informatie aan de Nederlandse regering hebben ver schaft. alsmede inlichtingen over de systemen en methodes van de Rus sische geheime dienst. Het Tweede-Kamerlid H. Pors (DS'70) heeft minister Schmelzer (buitenlandse zaken) gevraagd of hij door de Britse regering is ingelicht over de gebleken Sovjet-Russische spionage-activiteiten in Engeland. Ook vraagt het kamerlid of er mede delingen over Sovjet-Russische spio nage-activiteiten in Nederland zijn gedaan. (Van een onzer verslaggevers) GEERTRUIDENBERG Een actiecomité in Geertruidenberg gaat in de komende dagen de handtekeningen van alle inwo ners van Geertruidenberg (niet alleen van de gezinshoofden) vragen onder een petitie, waarin de Nederlandse regering aanspra kelijk wordt gesteld voor de zo staat in de petitie „onver mijdelijk rampzalige" gevolgen, die ontstaan als de rivier De Donge niet op korte termijn wordt gezuiverd. De petitie zal a.s. vrijdagavond ter doorzending aan de Neder landse regering aan het gemeen tebestuur van Geertruidenberg worden aangeboden tijdens een betoging- In de petitie staal onder meer dat de inwoners van Geertrui denberg als Nederlandse burgers bij de regering aanspraak maken op het recht om bescherming van het menselijk leven. „De lucht, die wij dagelijks inademen, is vergiftigd door het grootste riool van ons land, de rivier De Don- ge", zo staat in de petitie. De gemeente Geertruidenberg heeft inmiddels in het stadhuis een meldkamer ingericht, waar de bevolking alle klachten over de lucht- en waterverontreiniging kan melden. De inwoners van Geertruidenberg krijgen daar naast ook formulieren, waarop ze de klachten kunnen noteren en die ze dan naar dc gemeente kunnen sturen. Bovendien heeft de gemeente nu apparatuur om luchtmonsters te analyseren. In Geertruidenberg is overi gens de verontwaardiging bijzon der groot, nu gebleken is dat Rijkswaterstaat tevoren wist dat afsluiting van liet Haringvliet tot gevolg zou hebben dat de stank in dc monding van Dc Dongie ondraaglijk zou worden. Niet al leen heeft dit vorige week ir. Santcma van Rijkswaterstaat aan een onzer verslaggevers meege deeld, maar bovendien wordt van dit gevolg van het afsluiten van het Haringvliet ai melding ge maakt in het in 1964 verschenen rapport over het afvalwater vraagstuk voor West-Noord-Bra bant. Cuadro is de naam van deze oranje-geruite rok met sjaal van hetzelf de materiaal uit de collectie van Pablo, die maandagochtend in Rotterdam werd getoond. IN SEOEL zijn er tweehonderd man van de Zuidkoreaanse veiligheids troepen in geslaagd een gewapend»' Noordkoreaanse agent te overmeestp ren die zich in een café in een voor tótad van Seoel had verschanst DMITRI ZJDANOV. een vooraan staand Russisch anatoom en voorzit ter van het Internationaal Genoot schap van Anatomen, is op 64-jarige leeftüd in Moskou overleden. IN ASSEN heeft dc rechtbank een supermarkt in Beilcn gelast tot on middellijke sluiting tot 2 oktober. Een andere supermarkt in Beilen had een kort geding aangespannen omdat do concurrent weigerde te voldoen aan de vernlichte vakantiesluiting. IN DE ZWEEDSE stad Uppsala is gisteren een zeer zware ondergrondse kernexplosie geregistreerd. De proef is door de Russen bij Nova Zembla ftenomen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1