Gemeente Goes heeft plan voor aanleg gezinspretpark RALPH WAVER OPENDE VREDESMARKT Veren comité „Eerste slag van PSD gewonnen r VOORBEREIDING IN VERGEVORDERD STADIUM In Middelburgse kerk Jeugd en Muziek lioudt ensembledagen iii Middelburg Sasse jeugd keek ademloos naar Pipo stad streek 1■BHBHHHBMnr 0 evallen in keinde Heemkundige kring viert tweede lustrum in Öostburg sloep uit- »rand gezonken :hting voor eer pertuus ilinge hoogwaar Opklaringen Ook Aardenburg verschijnt in oude ansichten Leden vergadering Veilig Verkeer te Breskens Lezing over Brazilië Vijfduizendste op Expo Sas Pla ltd ands vrouwen bezoeken blo Expositie over geschiedenis Moerbeke-W aes Concert in Goes van Rotterdams Philharmoniscli Orkest 2 1 iancfag 27 september 1971 nze correspondent) DELBURG De hee 3. uit Middelburg lag onde >gekrikte wagen die hij aa "pareren was. De krik vei en de auto kwam op het van de man terecht. Hij moi jofdletsel per ambulance ovei ht worden naar het Gasthuj delburg. •ijksweg 58 nabij de Zanddij; uiningen heeft zondagavnnl kettingbotsing plaatsgevondq 1 zes personenauto's werdi digd. Diverse inzittenden lii hte verwondingen op. rdagavond om half elf wei Terneuzense kermis P.C. de Terneuzen uit een ronddraa 'agentje geslingerd. Hij lie i een hoofdwonde op. rdagavond om half tien ree >mfietsbestuurder J.G.V. d< t als duo-passagiere, meju G.Th.D. uit Stekene (B) segracht in Terneuzen tege rtier van de stilstaande aul A. de W. toen diens 12-jar rtje het portier opende. D ttser kwam te vallen, de due iere moest ter verzorging va elopen verwondingen naar hl iziekehhuis worden (Van een onzer verslaggevers) .MIDDELBURG In de periode van woensdag 20 oktober tot en met saterdag 23 oktober aanstaande zul len in Middelburg dagen voor en- semblespel worden georganiseerd door de Stichting Jeugd en Muziek Ie Zeeland in samenwerking met de Zeeuwse Muziekschool. De ensem- [iledagen worden gegeven in het ge bouw van de stedelijke scholenge meenschap aan de St.-Pieterstraat in Middelburg. Iedereen die enige vaardigheid leeft in het bespelen van een in- trument of die al in b.v. een trio of swartet speelt, of deel uitmaakt van een orkest, kan aan de ensembledh- gen deelnemen. Tijdens deze dagen wordt met alle reeds gevormde of ter plaatse alsnog te vormen groe pen, dagelijks onder deskundige lei ding gestudeerd. Bovendien wordt er uit de deelnemers een orkest ge vormd. Docenten van de korte mu- siekcursus zijn onder andere de di rigent van het Zeeuws Jeugdorkest, Jense, en EUengaard Jense, do- nte van de Zeeuwse Muziek school. In de ensembledagen zijn opgeno- luen een gezamenlijk bezoek aan een concert van Jeugd en Muziek in Middelburg door Misja Mengelberg, en een bezoek aan het concert van net Nationaal Jeugdorkest in De Doelen te Rotterdam. rdagnamiddag om kwart voi ilde W.G.M.V. uit St.-Andri J-gge, op het kruispunt Orai V. de Zwijgerlaan (Terneuzer afslaan. Bij deze manoeuvi lij ingehaald door de autobi ?r J.C. de K. udt Terneuze Belg aanreed. Er ontstor el materiële schade. O kri (Van onze correspondent) nze correspondent) IJNSPLAAT Op de OosteJ in het vaarwater De Val i* en meter lange zeesloep Ki enaar Van de Pluim uit Ro' door lekkage van de ben; >r geëxplodeerd. Het vaart; aar de dijk gedreven en iment van de explosie en d( daaropvolgende brand kond e opvarenden aan wal spri; let scheepje is geheel uitgi en daarna gezonken. f>e and van W. Muller N.V. uit zen zal de Karin trachten te i een onzer verslaggevers) GE In de foyer van hf .schapshuis Malpertus is een bijeenkomst gehouclei fgevaardigden van de vei de verenigingen, die' op CC1 ere manier gebruik makei :t gemeenschapshuis. Boven 'aren op deze bijeenkonis ig de wethouder B. de Kev ortzaken), J. Stolte (openb' ren) en de heer J. van Leu lireeteur stichting gemeen 'erk). Op de vergaderinl men dat het gemeenschap' ïbouwd is voor de Cling* ng en dat het ook zo S°el 't gebruikt zou moeten won arom werd het nodig geacb chting te vormen, die he in eigen beheer gaat nemen- ■ktober a.s. zal er een nieuw' amst plaats hebben, waart11- zal worden het stichting' samen te stellen- OOSTBURG De Heemkundige Kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen bestaat tien jaar. Dit feit wordt (evierd met een samenkomst in het streekcentrum Oostburg. Voor de bijeenkomst worden ook uitgenodigd de leden van het Heemkundig Ge nootschap van het Meetjesland, waarmee de West-Zeeuwsch-Vlaam- -e Kring goede relaties heeft. Om twee uur zal het gezelschap een bezoek brengen aan de comman dopost van de Bescherming Bevol king aan de Tragelsingel en aan de sebouwen van de waterleiding te Oostburg. Om vier uur staat een ontvangst door het gemeentebestuur van Oostburg op het programma. Deze ontvangst zal plaatsvinden ten semeentehuize, waar verteld wordt over de herbouw van Oostburg. Ui teraard staat ook een bezichtiging van de in het gemeentehuis geves tigde „Boerenkamer" gepland. De bijeenkomst zal worden beslo ten met de uitreiking van het jaar boek 1969-1970 aan de leden van de Heemkundige Kring. Voor het natuurwetenschappelijke propedeutisch examen aan de land bouwhogeschool in Wageningen agden o.a. de heren: A. M. J- Kole uit Wemeldinge, A. C. M. van Hooydonk uit Ulvenhout, A. W. de Lange uit Kloetimge en J. P. A. de Wit uit Zevenbergschenhoek. p Morgen, dinsdag 28 september. Bergen op Zoom 8.49 en 21.22 Hansweert 8.02 en 20.46 Terneuzen 7.36 en 20.19 Vlissingen 7.09 en 19.52 Wemeldinge 8.39 en 22.12. Vooruitzichten voor dinsdar en woensdag, opgesteld door het K.N.M.I. op condag om 18.00 uur: Opklaringen, ook plaatseliik Wat regen en ongeveer normale tem peraturen. Weersvooruitzichten in cijfeis ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon. tot 8; min.- en max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: SO^procent. kans od een geheel droog etma procent. Voor woensdag: aantal uren zon 2 tot 8; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal, max.-temp.: omstreeks normaal, kans op een droge periode van minstens 13 uur: 90 procent; kans op een _e- heel droog etmaal: 69 piooent. (Van een onzer verslaggevers) GOES/BRUGGE Zeeland krijgt ten noorden van Goes een groot gezinspretpark. Plannen hiervoor zijn bij de gemeente Goes in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Ten zuiden van 's-Heer- Hendrikskinderen zal bovendien een groot recreatiebos worden inge plant en ingericht, een soort groengordel tussen Goes en het industrie gebied ten zuidwesten daarvan. Onder meer om inspiratie voor deze projecten op te doen, heeft de Goese gemeenteraad, vergezeld door de echtgenotes van de raadsleden, zaterdag zijn jaarlijks uitstapje an nex werkbezoek gemaakt naar het Boudewijnpark, waarover wij al eens geschreven hebben, en het Til- legembos ten zuiden van Brugge. De excursie had tevens ten doel. de gemeenteraad te laten zien, hoe der gelijke projecten er in de praktijk uit zullen zien en hoe ze werken. Het project ten noorden van Goes zal voornamelijk op de buitenrecrea tie gericht zijn. De afdeling plant soenen van de gemeente Goes heeft overigens al een plan ingediend voor het recreatiepark. Zowel b. en w. als de raadscommissie voor advies en bijstand hebben het plan al behan deld en voor een laatste afronding doorgegeven aan een speciale amb telijke commissie. Voor het plan heeft men geput uit talrijke goede voorbeelden in eigen land. Zo zal er, analoog aan die van Delft, een grote waterspeelplaats voor kinderen komen: een ondiep enorm groot bassin met allerlei speelobjecten voor kinderen. Een „Robinson-speelplaats" zal gelegen heid bieden tot het uitleven van creatieve neigingen: huttenbouw met daarvoor gereedliggend materi aal en andere „Crusoe"-bezigheden. Centrum voor het gezinspark zal de Hollandse Hoeve zijn, samen met de gemeentelijke sporthal. De Holland se Hoeve, nu al in particulier ge bruik als kinderboerderij en pony- manege Bonanza, zal waarschijnlijk als zodanig worden gehandhaafd, (al dan niet in particuliere exploitatie), maar ook verder worden uitge bouwd tot een belangrijk trefpunt van dagrecreanten. De realisatie van het plan is af hankelijk van de financieringsmoge lijkheden, de realisatiesnelheid even eens. Met een aantal deelobjec-ten is men nu al bezig. De afdeling jeugd zaken van de gemeente onde-han- delt nu met C.R.M. over subsidie voor gedeeltelijke inrichtng van de Hollandse Hoeve tot padvindershonk. (Van onze correspondent) AARDENBURG In de serie „Nederland in oude prentbriefkaar ten" wordt thans gewerkt aan een uitgave over Aardenburg in de peri ode 1880-1925. De uitgave zal be staan uit 38 oude foto's, waarvan 31 van Aardenburg, drie van Sint- Kruis en vier van Eede. Het ligt in de bedoeling de uitgave te laten verschijnen vóór het sinterklaas feest. De uitgave wordt verzorgd door de Europese Bibliotheek te Zaltbom- mel. De samenstellers zijn er in geslaags nooit eerder gepubliceerde foto's van Eede en Sint-Kruis te bemachtigen. Ook zal er om. een foto in worden opgenomen van de eerste auto te Aardenburg, de „Belgse" tram rond 1904 en voorts van het voormalige gemeentehuis. De teksten werden samengesteld door de heer G. A. C. van Vooren uit Aardenburg, die reeds verschil lende historische publikaties op zijn naam heeft staan (Van onze correspondent) BRESKENS De afdeling Bres kens van de Vereniging Veilig Ver keer houdt donderdagavond in hotel Het Wapen van Breskens de eerste ledenvergadering. Op deze vergadering wordt het voorlopig bestuur aan de leden voor gesteld- De heer Millinaar, groeps commandant van de rijkspolitie, zal een lezing houden over het onder werp „Ons gedrag in het verkeer". Ook zullen -er enkele films van Vei lig Verkeer Nederland worden ver toond. Aanvang van de vergadering acht uur. De Goese padvinders zouden in de paarden-, koeien- en varkensstallen worden ondergebracht. De inrich ting daarvan en met name de verwarming, vergt al een bedrag van f 80.000. De grote hal van de hoeve za! worden ingericht als schuilplaats voor dagrecreanten, als speelhal en op de weinige uren dat de padvinderij „draait" als slecht- weeraccommodatie voor de padvin ders. In het park zijn vervolgens in voorbereiding: een trimbaan, een dagcamping, een groot sportveld bij de sporthal, alsmede kleinere sport velden voor volleybal en dergelijke sporten. Het park zal tevens dienst moeten doen voor de naburige wijk. „Valckeslot". Het park-oppervlak zal circa 200.000 vierkante meter gaan bedragen. Het toekomstige bos aan de ande re zijde van Goes, ten zuiden van 's Heer Hendrikskinderen, bij 's Heer Arendskerke, zal ongeveer 60 hectare worden en, conform het huidige „naturistische" beleid van de gemeente Goes, zoveel mogelijk „ruig" worden gelalen. Overwogen wordt om voor de dagrecreatie en kele objecten in het bosplan op te (Van onze correspondent) HULST Onder het motto „Bra- sil par frente" zal de heer G. Serra- rens vrijdag 1 oktober om 20.15 uur, in café het Sportpark te Hulst, een uiteenzetting geven over zijn werk als landböuwvoorlichter in een ont- wikkelings-hulpproj eet in Brazilië. Deze bijeenkomst wordt gehouden voor de katholieke plattelandsjonge- ren en oud-KPJ'ers. De heer Serra- rens zal een en ander verduidelijken aan de hand van dia's, die hij tij dens zijn twee jaar durend verblijf in Brazilië heeft gemaakt. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Op de Expo in Sas van Gent is zondagmiddag omstreeks vijf uur reeds de 5000ste bezoeker ontvangen. De neer en me vrouw Van Giessen uit Sas van Gent maakten dit aantal vol en kre gen vele prijzen. Ook buiten de Expo-tent was het een drukte van belang, zodat de politie ook veel werx moest verricn- ten om het verkeer in goede banen te leiden. Veel belangstelling was er zaterdagavond ook in de amuse mentstent voor net stemmmgsorkesr ..Die Roselander Musikanten" en de zangeres Jeanette van Zutfen. Aan de bij de veren wachtende automobilisten werden zoals hier in Perkpolder veel stickers verkocht. (Van onze correspondent) OOSTBURG De afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen brengt op donderdag 30 sep tember een bezoek aan de Prins Willem-Alexanderschool in Oost burg. Het hoofd van deze streekschool voor buitengewoon lager onderwijs, de heer R. Boender, zal voor de dames een uiteenzetting geven van de hedendaagse opvattingen over deze vorm vran onderwijs. (Van een onzer verslaggevers) MOERBEKE Op vrijdag 15 ok tober om acht uur wordt in het parochiecentrum in Moerbeke-Waes de tentoonstelling „Moerbeke-Waes anno 1571" geopend. De expositie heeft de geschiedenis van het dorp tot onderwerp. De tentoonstelling wordt georgani seerd in samenwerking met het ge meentebestuur van Moerbeke-Waes en staat onder leiding van Maurice Nonneman. Tijdens de bijeenkomst, na de officiële opening door burge meester O- Adriaensen van Moerbe ke, zal Antoon van Wilderode een inleiding houden. De tentoonstelling is geopend van zaterdag 16 oktober tot en met zondag 24 oktober. De openingsuren zijn van 10.00 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 19.00 uur. De toegang is vrij en het adres van het parochiecentrum is Crevestraat 31. WENEN Aan 3 fotografen van het ANP zijn prijzen uitgereikt in de competitie van de Europese organisatie van nationale fotopersbureaux, de E.P.U. Met deze foto, 28 juni 1970 gemaakt op het popfestival in Rotterdam, won Ton Schuetz de hoofdprijs in de categorie nieuwsfoto's. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het Rotterdams Philhar- monisch Orkest onder leiding van Jean Fournet zal dinsdag 28 septem ber in de Grote Kerk te Goes zijn traditionele najaarsconcert geven. Aan deze uitvoering die onder auspiciën staat van de Stichting Cul tuurspreiding Zeeland, zal de violis te Vera Beths solistische medewer king verlenen. De organisatie berust bij de in Goes samenwerkende cul turele instellingen. Op het program ma staan werken van Giovanni Ga- brieli, Brahms, endelssohn Barthol- dy en Mozart. (Van onze correspondent) MIDDELBURG „Er zijn door Amerika reeds 300 miljoen dollars gespendeerd aan de oorlog in Viet nam en nog steeds is er geen doe bereikt". Dit zei de Amerikaanse deserteur Ralph Waver zaterdag in een volle kerk te Middelburg tijdens re opening van de vredesmarkt, die als hoogtepunt van de Vredesweek in Middelburg was georganiseerd door de hervormde jeugdraad. Maar er zijn nog meer problemen waar de regering in Washington mee worstelt", aldus Ralph Waver. Hij noemde in dit verband de internati onale politiek van de VS en ook de economie, die veel zorgen baart. „Vanaf 1929 heeft Amerika het meeste geld gegeven aan vreemde mogendheden die er oorlogstuig voor kochten". De heer P. J. Smallegange, voor zitter van de hervormde jeugdraad, zei in zijn openingswoord dat de komst van Ralph Waver beslist niet als stunt was bedoeld. „Vrede is direct persoonlijk en men moet bij zichzelf beginnen". Op de door Ralph Waver geopen de vredesmarkt was de slagzir „Vrede met alle geweld" de meest opvallende. Immers men wil vrede al moet dit dan ook ten koste van geweld dus met grote legers en verwoestend oorlogstuig. In de wan- delkerk waren verschillende stands aanwezig waar veel documentatie materiaal voor een luttel bedrag te koop was. Ook de wereldwinkel ontbrak niet Men verkocht daar rietsuiker als steun aan de ontwik- (Van een onzer verslaggevers) PERKPOLDER „Wij hebben de eerste slag van de PSD gewonnen Onze actie met de nieuwe sticker „Wij eisen vrije veren", is een ge weldige succes geworden. We heb ben meer dan duizend stickers aan de man gebracht. Aldus de enthousi aste voorzitter van het comité Wes- terscheideveren Zeeuwsch-Vlaande- ren, de heer A. Warnier, na afloop van de stickeractie op de veerdienst Kruiningen-Perkpolder. Het actiecomité had de PSD-direc- tie van tevoren in kennis gesteld van zijn actie op het terrein en de boot van de stoombootdienst. De PSD had daarvoor geen toestemming gegeven. Zaterdag werd een aantal kinderen, nadat stickers in Perkpol der en Kruiningen aan automobilis ten waren aangeboden, door het PSD-personeel van het terrein ver wijderd. Zondag werd de actie ech ter hervat met ongeveer dertig jon gelui, die zich van de sommeringen van het bootpersoneel om zich te verwijderen niets aantrokken. Dp rijkspolitie was wel in Kruiningen en Perkpolder aanwezig om een oogje in het zeil te houden, maar zij greep niet in. Het actiecomité wil de stickeractie aanstaande zondag ook in Breskens voeren. Zoals bekend zal komende zaterdag een optocht van bedrijfs- en personenauto's door Zeeuwsch- Vlaanderen trekken ter opwekking van de grote protestdemonstratie te gen een eventuele verhoging van de veertarieven in Den Haag. Ook wor den dan de veren gebl akkeerd. Ralph Waver (rechts) tijdens zijn toespraak bij de opening van de vredesmarkt in Middelburg. kelingsianden. Want, zo redeneert men, als wij produkten kopen die in de onderontwikkelde gebieden ge- produceert worden, dan helpen wij de derde wereld. Het doel van de wereldwinkel is de structuur te ontmaskeren die een eerlijke in komstenverdeling in de weg staat. Naast de stand vam de wereldwin kel, stondien op de vredesmarkt ook stands wan de Zuid-Molukkers, de BVD, Monlae Claps, Bond voor dienstplichtigen, de afdeling Vrou wen Voor Vietnam en Amnesty In ternational. Ook Frans Vader, die onlangs vrijwillig twee jaar in Ke nia heeft doorgebracht, was aanwe zig. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Dat de Sasse middenstand er goed aan gedaan heeft om Pipo de Clown en Mamma- loe zondagmiddag op te laten treden, bleek uit de vele kinderen die zondagmiddag helemaal opgingen in deze show. Ongeveer twaalfhonderd kinderen vulden de overvolle amusementstent om de belevenissen van de echte Pipo dc Clown (Cor Witschge) en Mammaloe (Marijke Bakker) in een speciale voorstelling te kunnen vol- ge. De show duurde anderhalf uur. De kinderen keken eerst geboeid naar mr. Franklin en miss Anita die een goochelshow en een bloemen- show presenteerden. Voorts werden de kinderen nog verrast door het optreden van Charly Chimp, de sprekende aap (pop), die de kinde ren vijftien minuten lang bezig hield. Pipo en Mammaloe voerden het toneelstukje „Pipo en de verdwaalde prinses" op.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3