iG Dreigement anti-Progil-comité Geen vervoer van zwavelkoolstof via Scheldeveren Ruim 1000 nieuwe leden voor NKV- vrouwenbeweging WELLICHT NOG DIT JAAR TWEEDE DUBBELDEKKER IN GEBRUIK ORGANISATIE VAN ZEEUWSE COLLECTE MIKT OP f 40.000 B. cn w. Vlissingen gaan reder PanÜier niet vervolgen Zon blijft Première in Goes vaïi andere Dimitri Van Toren FUSIE VAN N.K.V.- VROUWENBEWEGINGEN BREDA EN DEN BOSCH stad Bakker: accepteren e) riolering ette wel" I op jacht •LSPORTDAG SUCCES VEERTARIEVEN waterstanden hoogwatpr V redesmarkten in Middelburg GIFT VAN 7.000,- VOOR „WIJ EN ZIJ'' Kruiningen-Perkpolder BLOEMEN WEER BLOEMEN Kampeergelegenheid in Zeeland kan verdubbeld worden Samen 28.000 leden ■Vrijdag 24 september 1971 •een toegankelijk te make een goede stap op de je eb heel sterk het gevoel id het afdwingen van rtra altijd is voorbehouden aa ie daartoe voldoende kenn f geld genoeg bezitten. D ocedure vormt voor vele irkomelijke drempel". aan met het VARA-^,,,, irogramma samen te Wei de Tilburgse juridischi 1 zult soms de druk van di mening bij bepaalde zakei en missen om recht te krij Leergangen stonden <)i :huizing aan de EHBO be ter beschikking. Elke d er (Heuvel 1) terecht v; uur, ook telefonisch 6979. (ADVERTENTIE) 29 Izande en Terneuzen. n onzer verslaggevers) rTE „Hoewel we blij- n voor riolering in heel wilt dat natuurlijk niet we gedeeltelijke riolering j accepteren." Dit merkt de ikker uit Magrette op in op een interview met hem, n in „De Stem" en „De w" stond. L. Bakker is een van de I Magrette, die nu al jaren- gen in het werk stelt om L an riolering te helpen. B. I Axel hebben nu het plan 1 teraad voor te stellen om westelijke helft van Ma de misère te helpen. „Ik 5l al horen vertellen, dat n de veronderstelling ver- we geen riolering willen niet gelijk heel Magrette zien. Maar zo is het na- :t. We zijn van mening, reefd moet worden naar e oplossing van het pro- r het ene sluit natuurlijk dere uit. Met een gedeel- ossing zijn we voorlopig eden." onze correspondent) EN Donderdagnamid- irt voor vijf is brand uit- de machinekamer van Star", gelegen in de n eigendom van de heer t Zwjjndrecht. De brand- >erslucht, en de blusboot Muller hebben de brand ijnlijk ontstond door olie nden, binnen een uur ge- is veel schade in de ma- nze correspondent) De jaarli jkse schoolsport- Sluis met medewerking erwijzend personeel on- an sportleraar J. Henry lingen van scholen voor is in Sluis en Retranche- georganiseerd, had een ;en van de hoogste klas- ierbij de proeven af die ideljjk zijn vastgesteld. dat vooral het onder- n met de kleine bal voor een onoverkomelijke s om zich voor een di sseren. De hiervoor ge was beslist te hoog, zo- aloma niet kon worden ;rfecte organisatie kon ingen de hele dag actief lag deelnemen. Voor de i de laagste klassen, die ooisportdag buitenspel n afzonderlijk program- waarby zij een schooi en verwerven, dat spe- worpen door de onder- L. Metx. Tussen het 1c vastgestelde proeven leerlingen van de hoog- en handbaltoernooi go- tan de J. H. van Dale eer G. van Oorschot, op de diploma's uit en dank aan de heer Hen- vele voorbereidende (Van een onzer verslaggevers) HULST-ANTWERPEN »et Anti-Progil comité in Antwerpen stelt minister Vierick van streeke- conomie verantwoordelijk voor „alle gebeurtenissen, die zich rond de eerstesteenlegging van Progil zouden kunnen afspelen". Dit zou als een bevestiging beschouwd kunnen worden van de dreigemen ten van een aantal maanden gele den, toen werd gezegd dat de vesti ging van de zwavelkoolstotfabriek met alle middelen zal worden ver hinderd. Woordvoerders van de anti-Pro- gil-organisaties hebben donderdag morgen in Antwerpen een pers conferentie gehouden, waarop aan de aanwezige persvertegenwoordi gers onder meer een aantal brie ven van Belgische en Nederlandse bewindvoerders over Progil wer den getoond. In dit kader is gister morgen ook een brief van minis ter-president Biesheuvel ter sprake gekomen van 23 augustus, waarin deze opmerkte, dat het Progilpro- bleem van Belgische zijde grondig is onderzocht en dat de vestiging geen gevaar inhoudt voor Neder land. Het Progil-comlté heeft op de persconferentie ook de mede werking van de publiciteitsmedia gevraagd voor een referendum on der de bevolking. Dat referendum zal binnenkort worden gehouden. Men hoopt, dat de bevolking zich massaal tegen de komst van Progil zal uitspreken. Zoals bekend wor den momentcel de funderingen voor het bedrijf reeds gelegd. De eerstesteenlegging kan binnenkort worden verwacht. Op de persconferentie hebben de leden van het anti-Progil-comite nogal felle kritiek geleverd op de overheid. Op de bijeenkomst kwa men de woordvoerders tot de con clusie. dat de afgelopen maanden alle pogingen om te komen tot een positieve dialoog met de overheids instanties en in de eerste plaats met de minister voor streekecono- mie zijn mislukt. „Tegenover de bezwaren van wetenschapsmensen en de plaatselijke bevolking zijn alleen maar geruststellende verkla ringen afgelegd", aldus de anti- Progilleden, die daaraan misprij zend toevoegen, dat ondertussen de vestiging van Progil gewoon door gaat. Scherpe kritiek was er ook op de houding van het college van burgemeester en schepenen van Kallo, dat de afgelopen maanden zijn standpunt volkomen heeft ge wijzigd, vermoedelijk mede onder invloed van gesprekken met de Progil-direetie. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De veer- tarieven blijven in Zeeuwsch- Vlaanderen de gemoederen be zighouden. De voorgenomen ver hoging blijkt zelfs te inspireren lot het schrijven van gedichten. Onderstaand vers werd ons toe gestuurd door G. Brand uit Kloosterzande: „DE VEERTARIEVEN" Al zijn het hoge heren Die ons land regeren Toch vragen wij ons kleine luiden (af) Veertarieven wat moet dat beduiden? Door Drees zijn grotere financiële druk Maakt hij heel ons economisch leven stuk. Met de veertarieven tracht hij ons op te lichten Om zo het gat der begroting te doen dichten. Daarom hebben wij zo vele grieven Tegen de nog hogere veertarieven. (Vaneen onzer verslaggevers) VLISSINGEN B. en w. van Ylissingen achten het niet noodzake lijk om verdere stappen te onderne men tegen de reder van het Liberi aanse stoomschip „Panther", dat en kele weken geleden met bodemschade op de rede van Vlissingen verscheen en daar geruime tijd lang gevaar op leverde van een niet onbelangrijke olielekkage. Raadslid J. Bannink (D '66) had het Vlissingse college vragen over de .Panther' gesteld. Het schip had aan vankelijk een Engelse haven willen binnenlopen, maar daarvoor kreeg het geen toestemming. Het week toen uit naar Vlissingen, waar het niet werd geweerd. „Er bestaat geen enkele wettelijke basis waarop wij het schip hadden kunnen dwingen om wederom zee te kiezen", zeggen b. en w. van Vlissin gen. „Bovendien, stelt u zich eens voor wat er had kunnen gebeuren als de „Panther" naar zee was terugge stuurd en, door de invloed van de golven, was gebroken? Er zou een grote olieverontreiniging zijn ont staan, die door de heersende zeestro- mingèn langs de gehele Nederlandse kust en wellicht nog verder, gevoerd zou kunnen zijn. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag 18.00 uur: Zonnige periodes, maar eerst nog plaatselijk een bui. Onge veer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: twee tot acht; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp. omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent- Voor zondag: aantal uren zon: vier tot tien; min. temp.: nul tot vier gra den onder nul; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Konstanz 305 (- 2); Rheinfelden 187 (- 3);-Straatsburg 166 (pl. 2); Plittersdorf 305 (- 3); Maxau 351 (- 9): Plochingen 130 (- 2); Mann heim 156 (- 4); Steinbach 103 (- 18): Mainz 181 (- 1); Bingen 94 (onv.); Kaub 102 (- 3): Trier 221 (- 1); Koblenz 104 (- 6); Keulen 46 (- 9); Ruhrort 210 (- 5): Lobith 826 (- 4); Pannerdense Kop 830 (- 4); Nijmegen 625 (- 5); IJsseikop 780 (- 5); Eefde IJssel 306 (- 4): De venter 189 (onv.): Monsin 5446 (onv.); Borgharen 3800 (onv.); Bel- fold 1091 (onv.); Grave beneden de Sluis 501 (pl. 2). (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Hoewel de provinciale overheid geen enkele be voegdheid heeft om regelend op te treden bij het vervoer van ge vaarlijke stoffen, willen GS van Zeeland toch alles in het werk stellen om te voorkomen dat het transport van ontplofbare stoffen van Progil door Zeeland tot rampzalige gevolgen leidt. Eén van de mogelijkheden heeft men gevonden in een besluit van de scheepvaartinspectie, dat zwavelkoolstof (het produkt dat Progil, welke fabriek op de Ant werpse linker Schelde-oever wordt gebouwd maakt) niet tezamen met passagiers en andere voertuigen op de Westerschelde-veren mag wor den vervoerd. Het vervoer zal derhalve buiten de normale diensturen moeten plaatsvin den. De kosten hiervan worden aan de vervoerder in rekening gebracht, hetgeen, zo hebben GS van Zeeland gisteren in antwoord op vragen van het statenlid J. Roodenburg (D '66) meegedeeld, moet worden beschouwd als een sterke rem op het aanbod. Momenteel is een werkgroep bezig met een studie, die moet uitwijzen in hoeverre het juridisch en organisa torisch mogelijk is om het vervoer van gevaarlijke stoffen over land in Zeeland, via bepaalde voorgeschre ven routes te doen plaatsvinden. De studie vindt plaats in het kader van de herziening van een regeling met (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Vrede? Je kunt er niet meer langs in Zeeland. In vele plaatsen worden vredesaeties gehouden, waarom het wederom de jeugd is die blijk geeft van zijn grote vindingrijkheid en zijn bereid heid tot eigen inzet. Dat blijkt vooral in Middelburg. De Zeeuwse hoofdstad is tijdens de vredesweek een soort actiecentrum. Gisteren, tijdens de weekmarkt, kon men op een viertal plaatsen de boodschap „Vrede, met alle ge weid?" vernemen. Er werden panne- koeken gebakken en verkocht voor de ontwikkelingslanden, er was een informatiestand waar documentatie materiaal aan de man werd gebracht en er werd onder andere op een wagen gemusiceerd door een en thousiast groepje jongeren. In het komende weekend beleefi de vredesweek in Middelburg een hoogtepunt. In de wandelkerk, pre cies onder' Lange Jan, worden vre desmarkten gehouden. Zaterdag om 14.30 uur zal de Amerikaanse deser teur Ralph Waver de eerste vredes- markt van een hele reeks openen en daarbij vertellen hoe hij tot het besluit is gekomen om de Vietname es oorlog de rug toe te keren, daar bij de verdenking van lafaard op zich ladend. Op zondag worden er om 11 uur en om 14.30 uur vredes markten gehouden en hetzelfde is het geval na de vredesdienst, die zondagavond in de Koorkerk plaats vindt en waarin de Goese pastor V. Schoenmaker voorgaat. Het gaat hier om een experimentele dienst mei het thema „Vrede, met alle geweld?". De vredesmarkt omvat stands van de wereldwinkel, de Zuidmolukkers, de BVD, Monlane en Clasc. Er za voorts een zangduo optreden, dat een aantal liederen zal zingen. Een groep meisjes speelt tijdens -le vre desmarkt „levend ganzebord", een attractie die in de zogenaamde „ru ziekrant,' is opgenomen. betrekking tot rampen in vredestijd. De heer Roodenburg was bevreesd dat, aangezien gevaarlijke stoffen niet door de Schelde-tunnels mogen wor den vervoerd, een belangrijk deel van het transport van zwavelkool stoffen, via de Westerschelde-veer- diensten zou gaan plaatsvinden. GS hebben in 't antwoord gewezen op de omstandigheid, dat er ten zuiden van Antwerpen een brug over de Schelde ligt. Het merendeel van het door Pro gil vervaardigde produkt wordt afge zet in West-Europa en de Scandina vische landen. Het is nog niet be kend welk deel van de produktie met tankwagens over de weg zal worden vervoerd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Drie geweldige geschenken gaven donderdag een heel eigen accent aan de viering van het 25-jarig bestaan van de Vrouwen beweging van het NKV in het bisdom Breda. Het ene werd, tijdens de feestzitting in het Bredase Turfschip, aangeboden aan het diocesaan bestuur: 1.119 nieuwe leden, aangeworven door de afdelingen. Een tweede cadeau was afkomstig van de leden en bestemd voor de permanente actie „Wij en Zij" van het NKV: een bedrag van 1' 6.925 voor een kraamkliniek in het West- afrikaanse Togo. Onmiddellijk na dat de eindscore bekend was ge maakt zorgde een niet-genoemde ge ver ervoor, dat het bedrag op f 7000 werd afgerond. En dan was er nog een derde geschenk, dat zelfs voor (ADVERTENTIE) Een onbekende voetbalclub 1 schijnt laatst alle Philips batterijen opgekocht te hebben, vZe moesten een lichtwedstrijd spelen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Waarschijnlijk nog dit jaar wordt de tweede „dubbeldek ker" op de veerdienst Kruiningen - Perkpolder in gebruik genomen. Een derde dubbeldeksveerboot zal voorlopig niet nodig zijn. Het is niet zinvol om op de veerdienst Vlissingen - Breskens een dubbeldekker in te zetten, omdat vanwege de beschikbare waloutillage dan slechts één dek gebruikt kan wor den. Dit hebben de ministers Drees (Verkeer en Waterstaat) en Langman (Economische Zaken) gistermorgen in de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het PvdA-kamerlid P. A. Koels. omdat het te verwerken vervoer aanbod aanvankelijk geen feitelijke wijziging zal ondergaan. het feestcomité een volslagen ver rassing was en dat de Vrouwenbe weging zelf ten goede kwam, n.l. vijf Lourdesreizen. aangeboden door het eigen ziekenfonds O.Z. Dioce saan aalmoezenier J. Sterkens, die dit geschenk aan het einde van zijn feestrede aanbood, begon maar met een met de verloting. Het lot wees Ulvenhout, Wagenberg, N.-Vosse- meer, Bavel en Sprundel aan als de afdelingen die op hun beurt weer elk een reis onder hun leden mogen verloten. Directeur Dré de Wolf'van de O.Z.. bij de feestzitting aanwezig, zei dat hij het betreurde, dat alle vijf de reizen in het Brabantse deel van het bisdom terecht waren geko men. En daarom deed hij er nog een zesde bij. speciaal voor de Zeeuwse afdeling. Dat werd Oostburg. Het programma was begonnen met een eucharistieviering, waarin bis schop H. Ernst voorging. Daarna be gon een feestzitting, die met ere die naam mocht hebben. Het begon al met bloemen, toen de voorzitster van het feestcomité, mevr. E- Lan- genberg-Van Eekeren, in een smeui- ge speech enkele speciale gasten verwelkomde. Daartoe behoorden de echtgenote van de commissaris der koningin, mevr. Kortmann-Fleskens en de oprichtster van de beweging (destijds K.A.V.) mej. Annie Kes- sel, die beiden ook een langdurig applaus kregen. Doordat landelijk NKV-voorzitter Jan Mertens wegens een gesprek met de minister verhinderd was naar Breda te komen, hield aalmoe zenier Sterkens een feestrede. Hij maakte er een geschiedenisles over de vrouwenbeweging van, maar ging wel wat dieper in op het eigen karakter van de organisaties van boeren- en arbeidersvrouwen. Die ontstonden namelijk niet, zoals an- Aalmoezenier J. Sterkens tijdens, zijn feestrede. dere emancipatiebewegingen, uit een soort verweer tegen de mannenwe reld. maar eerder als een dienst vanuit de mannenbeweging aan het gezin. Hij prees met name de wijk leidster, die hij „de scharnieren van onze vrouwenbeweging" noem de. In een doorkijkje naar de toe komst waarschuwde hij de bewe ging voor het grote gevaar van de welvaartstijd, de gezelligheidsbij- eenkomstjes en de excursies naar bier- en koekjesfabrieken, te omzei len. Wel zag hij. een taak in de bezinning op zaken als geboortere geling, abortus, echtscheiding, de opvang van jonge gastarbeidsters, vraagstukken van wonen en leven zoals ruimtelijke ordening en mi lieuhygiëne e.d. Het werd er alsmaar fleuriger op in de feestzaal toen vertegenwoor digsters van negen kringen bloemen aandroegen voor het hoofdbestuur, daarmee de ledenwinst symbolise rend die de afdelingen ter gelegen heid van het zilveren jubileum had den geboekt. De kring Roosendaal spande de kroon met 233 nieuwe leden, onder de afdelingen bleek die van het H. Hart uit Bergen op Zoom topscorer te zijn met 71. De aanbieding van het feestge schenk aan de actie „Wij en Zij" noemde mevr. Langenberg het hoog tepunt van de dag. Het geld werd overhandigd aan een vertegenwoor diger van die actie, de heer Goede- mans, die niet te goed was of hij moest als tegenprestatie, voor een forum van 750 paar vrouwenogen, een glanzende negerpop een schone luier aan doen. Hij kweet zich met opvallende bekwaamheid van zijn taak- Een feestmiddag en een recep tie maakten een mooie feestdag vol. (ADVERTENTIE) Morgen, zaterdag 25 september, Bergen op Zoom 6.44 en 18.54 Hansweert 5.49 en 18.07 Terneuzen 5.15 en 17.31 Vlissingen 4.46 en 17.03 Wemeldinge 6.34 en 18.44. DEN HAAG (ANP) De beschik bare kampeerruimte in Nederland kan volgens de ANWB verdubbeld worden. De bond is tot deze conclusie gekomen op basis van de uitkomsten van een enquête bij alle 890 Neder landse gemeenten. Een van de groot ste knelpunten is volgens een mede deling in „RAI informatie" de afge lopen zomer weer de kust van bij voorbeeld Zeeland geweest. Hier dienen volgens de ANWB de mogelijkheden op zo kort mogelijke termijn te worden vergroot. De toe ristenbond vindt dat nieuwe mogelijk heden gezocht moeten worden langs de Zeeuwse en Hollandse kust om de inwoners van bevolkingscentra in het westen gelegenheid te geven op be trekkelijk korte afstand van hun woonplaats te kamperen. De bewindslieden zeggen in hun antwoord geen aanleiding de be staande verhouding in de exploitatie te wijzigen. De heer Roels had er op aangedrongen dat het rijk een groter van de exploitatietekorten van de Westerschelde-veren voor rekening- neemt, namelijk zeventig in plaats van zestig' procent. De beide minis ters wijzen in dit verband echter op de reducties, die inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen op de veerta rieven worden verleend. Bovendien wordt er nogmaals op gewezen dat de tarieven van de Westerscheldeve- ren ook na de verhoging ervan zo wel in nationaal als internationaal opzicht bijzonder laag moeten wor den geacht. De ministers Drees en Langman zeggen in hun antwoord voorts, dat de veertarieven in het algemeen slechts een gering percentage van de totale vervoerskosten uitmaken, waardoor de aangekondigde tariefs verhoging, zoals zij zeggen, „slechts in zeer, geringe mate" van invloed zal kunnen zijn op het prijsni veau. De beide bewindslieden wijzen de mening van de hand, als zou de sterke stijging van de exploitatie kosten van de Westerscheldeveren o.a. een gevolg zijn van het niet volledig in gebruik zijn van de tweede dubbeldeks veerboot. Het volledig in gebruik nemen van deze veerboot, aldus het antwoord, zal de inzet van meer personeel vergen en leiden tot hogere exploi tatiekosten. Deze hogere kosten zul len vooralsnog niet worden gecom penseerd door hogere inkomsten. {Als je een set van vier Philips batterijtjes koopt, heb je een kwartet muziekmakers van topklasse. (Van een onze verslaggevers) MIDDELBURG Als de Zeeuw se collecte, die dit jaar weer van 4 tot cn met 9 oktober wordt gehou den, niet méér geld opbrengt dan het vorig jaar hel geval was, dan zullen enkele tientallen gehandicap ten en bejaarden tevergeefs uitzien naar een vakantieweek in het Van Eeghenhuis te Aardenburg. Er ko men jaar in, jaar uit bij de federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulp verlening in Zeeland (die de collec te zorgvuldig bemoedert) zeshon derd aanvragen binnen voor een va kantieweek voor mensen, die altijd tussen vier muren leven. Maar er kunnen slechts tweehonderd aanvra gen worden toegewzen ook al wordt bet leeuwedeel van de opbrengst van de Zeeuwse collecte aan het va kantiewerk besteed. In 1970 bracht de Zeeuwse collec te bijna f. 40.000,- op. Wil men, met het oog' op de gestegen kosten, dit jaar hetzelfde doen als vorig jaar, dan moet er minstens f. 45.000 door de Zeeuwen worden geofferd. „De bereidheid om dit doel te steunen is er wel", zegt mevrouw S. Hesselink- Mondria, de presidente van de Zeeuwse federatie, „maar liet ont breekt ons gewoon aan voldoende collectanten. We hebben er nooit teveel, Laten degenen die zich voor de Zeeuwse collecte willen inzetten, zich melden bij de vrouw van de Burgemeester in hun gemeente. Zij heeft ofwel zelf met de Zeeuwse collecte te maken, ofwel zij kan zeggen waar de collectanten zich kunnen melden". De technische Zeeuwse collecte aan de stichting trouwd. Daardoor dat de vrouwelijke leidin is- per van de traditie. Zeeland toever- èn door het feit vrijwilligers al het werk gratis doen, hoeft slechts 8,7 procent van de collecte-op brengst te worden afgezonderd vooi administratiekosten. Het landelijk percentage ligt in de buurt van de 20, maar het is ook geen zeldzaam heid dat 30 a 40 procent van een collecte-opbrengst bestemd is voor organisatie en administratiekosten Van de collecte-opbrengst gaat ook dit jaar weer 18 procent van de opbrengst per gemeente naar plaat selijke maatschappelijke doelein den. Het overgrote deel van de „pot" is bestemd voor het vakantiewerk voor gehandicapten en bejaarden. een kleiner deel wordt dit jaar toegewe zen aan instellingen die peuterspeel plaatsen aan het oprichten zijn en een ander deel gaat naar het Anjer fonds Zeeland. Deze bijdrage, aan gevuld met een bedrag uit het Prins Bernardfonds, komt weer in de pro vincie terug en staat dan ten goede aan cultureel werk. Het is niet de enige keer in de maand oktober dat de V.V.H.-zc-e- land aan de weg timmert. Op 19 oktober houdt de V.V.H. een provin ciale dag in het Zuidlandtheater te Terneuzen. Het huishoudelijk ge deelte van deze bijeenkomst, za) de heer A. M. Arling, directeur van de stichting „Hulp aan buitenlandse werknemers in het Rijnmondgebied" spreken over de maatschappelijke en economische situatie van de bui tenlandse werknemer in Nederland. De directeur van het Van Eeghen huis, de heer S.A. Vis. houdt een praatje over .Vakantieweken of vormin gsweken". (Van een onzer verslaggevers) GOES De bekende chanson nier Dimitri van Toren zal bin nenkort in café-chantant „De Vrijbuiter" in Goes de première geven van een geheel nieuw programma. Op 27 oktober zal hij dit doen, samen met zijn muzikale compagnon Cees de Jonge, tijdens zijn tweede optre den voor het publiek van de Ganzestad. Dimitri van Toren boekle en kele maanden geleden in „De Vrijbuiter", veel succes met zijn oude repertoire. Daarom wil hij nu zijn nieuwe repertoire in Goes voor het eerst aan het pu bliek toetsen. Begeleidde hij zichzelf vroeger op de gitaar, ditmaal is zijn begeleiding uit gebreid met instrumentalist Cees de Jonge. Deze bespeelt gi taar, citar, mandoline, „dulci mer", autoharp. bas en verschil lende soorten fluit. De dulcimer is een zeldzaam driesnarig instrument, dat drie eeuwen geleden in Engeland voor het eerst gebruikt werd en daarna in Amerika lot ontwik keling kwam, in het Wilde Wes ten. De nieuwe liedjes van Dimitri van Toren zijn nu ook meer af gestemd op de muziek, levendi ger geworden. De teksten zijn concreter, hoewel zij hetzelfde prozaïsche karakter hebben be houden. Alle liedjes zijn Neder lands. Voor het eerst maakte Di mitri van Toren nu ook gebruik van elektrische hulpmiddelen: een gitaar met een elementje en een zanginstallatie (vanwege liet veel grotere repertoire en het te verwachten publiek? Het verse duo is momenteel bezig met het voorbereiden van een nieuwe langspeelplaat inet daar op het repertoire dat eind okto ber in Goes in première gaat. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Er zijn plannen om de diocesane Vrouwenbeweging van het N.K.V. in de bisdommen Breda tot één organisatie samen te voegen. Tijdens de feestzitting vanwege liet 25-jarig bestaan van de Bredase be weging, donderdag in Breda gevierd, maakte de voorzitster van het feest comité, mevr. E. Langenberg-van Eekeren, daar terloops melding van. „Maar we wilden eerst het 25-jarig jubileum vieren", zei ze. „Hier thuis, in Breda, waar alles begonnen is.". De Bossche Vrouwenbeweging be staat al meer dan 40 jaar. De Bre dase is 25 jaar geledèn als K.A.V. opgericht door mej. Kessel, die er 17 jaar leidster van is geweest. Toen zij zich geheel aan de politiek ging wijden werd zij opgevold door mej. Heijstee. die twee jaar die functie vervulde. Nadien heeft het bestuur assistentie gekregen van twee dio cesane leidster uit het bisdom Den Bosch, de dames M. van Puijenbroek en M. Stokwielder. Mede daardoor werken de Vrouwenbewegingen in Breda en Den Bosch al op veel pun ten samen. Nu het zilveren jubileum van de Bredase beweging achter de rug is gaat men werken aan de voorberei dingen van een fusie, waarvan men verwacht dat die volgend jaar haar beslag zal krijgen. De beide be wegingen tellen samen 28.000 leden.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 25