isbare odukten andige mensen edarrï'l [PAS OP DE PLAATS" OOR CRM-SUBSIDIES ILIPS iejaarden ontspringen bezuinigingsdans PRINSJESDAG 1971 Verdere concentratie levensmiddelensector |In 1973 kijkgeld omhoog Plaatsen woonwagen duurder Nederland houdt nog verplichte pokkenprik MEER SCHOOLGELD EN KORTERE SCHOOLWEEK Spoorkaartje weer duurder Afzonderlijk praten met Antillen en Suriname data systems binnenland buitenland 1 sche fabriek lieer geld voor estrijding luchtvervuiling xtra-heffing op werkgevers oor begeleiden astarbeiders 'rotesl legen uitstel I Meerpijpaanleg Restauratiestop Jongeren STEUN AAN PERS BLIJFT NOG UIT In 2000 ruim 17 miljoen inwoners Voortgezet onderwijs V aluta-pariteiten, en onze KLM Grotere verkoop van staatsloten dankzij t.v. Voorzitter Merkartikel voorspelt: Consequentie» REGERING WIL: NederlandChina tot V.N. toelaten VAN VEEN Klassen op lts moeten groter papier oor uw pen Gymzaal (3) VARA-stunt 1 lol <dag 22 september 1971 U I oktober: ait |sirt nbrug tïon erptaats en Vervoer. irland N.V. □en Haag. IMAL "Ik waak alles los" veredelde kruipolie in praktisch spultbusle. Maakt alles wat vastgeroest is snel weer los. S 39 zachtsoldeer- vloeistot waarmee u alle soldeerwerk' /es kunt verrichten. Soldeert zelfs roestig Ijzer en roestvrij staal. Purine, universele- zuurvrije-soldeerpasta voor lerro en non-terro metalen. Ideaal voor buisfitting en draadverbindingen. Soldeerpotlood, draadsoldeer 40/60 met harskern voor handig solderen. it zijn 5 van de 4 prod ukten van de dóe-het-zelf winkel, air-of ijzerhandel. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG V anaf 1973 worden de kijk- en luistergelden met een Inog nader te bepalen bedrag verhoogd. Minister Engels (CRM) zal hier- Itoe in het lopende parlementaire jaar een wetswijziging indienen. De lomroepgeldverhoging was overigens al aangekondigd toen drie jaar ge leden in het parlement de huidige wet op de omroepbijdragen werd I behandeld. De eerstvolgende verhoging na 1973 zal echter drie a vier laar uitblijven, omdat de PTT de wijziging administratief niet sneller |ian verwerken. I De wereldomroep zal ook volgend jaar uit de kijk- en luistergelden Betaald moeten worden. I Evenals zijn voorgangster mevrouw Klompé heeft ook minister Engels ■kritiek op de omroepbestuurders, omdat zij zich niet houden aan de l egrotingsrichtlijnen van CRM, en ook nog steeds niet met een meer jarenplan op tafel zijn gekomen. Voor volgend jaar wordt een tekort 1:3 het omroepbedrijf verwacht van 40 miljoen, te dekken uit de reserves. I Over de regionale radio-omroep wenst Engels zich nog nader te be- I raden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het staangeld voor woonwagens op goed geoutilleer de kampen zal in fasen worden verhoogd, zo staat in de CRM-begroting. Staatssecretaris mevrouw Van Veenendaal vindt dat de staangelden op zich al aan de lage kant waren, maar bovendien wil ze door hogere gelden voorkomen, dat woonwagenbewoners die eigenlijk wel in een vast huis willen gaan wonen, daartoe niet overgaan vanwege het te grote verschil tussen huishuur en het wonen op een kamp. Volgens de laatste telling staan 366 van de ongeveer 6000 woonwa gengezinnen voor een woning ingeschreven. Mevrouw Van Veenendaal verwacht dat dit getal zal stijgen bij hogere staangelden. De nieuw te bouwen woonwagencentra zullen kleiner zijn dan de recent gebouwde. Vijf nog in aanbouw zijnde kampen krijgen volgend jaar subsidie. Minister Engels is bezorgd over de integratie van culturele minder heden als woonw agenbewoners. Surinamers, Antillianen, Molukkers en buitenlandse werknemers. Het proces van opneming in de samenleving verloopt niet bevredigend, vindt hij. ENGELS |Van onze parlementaire redactie) [DEN HAAG De begroting van I ksgezondheid en Milieuhygiëne *amt de uitgaven in 1972 op ruim |- miljoen, een stijging van rond 80 /oen in vergelijking met de be- foting van het lopende jaar. Hier- an is 31 miljoen het gevolg van xn- en prijsmaatregelen, verder tel hogere uitgaven geraamd voor bestrijding van de luchtvervui- pg, het wetenschappelijk onder- pek en de subsidies (9 miljoen) or instellingen ten behoeve van maatschappelijke gezondheids- I Van onze parlementaire redactie) I DEN' HAAG De regering heeft Inloten de sociaal-culturele begelei- li!"g: van de in Nederland verblij- mde gastarbeiders met ingang van llj'2 te financieren uit een daartoe lun de werkgevers op te leggen hef- m. I De sterk stijgende uitgaven voor J-^e activiteit worden op die manier ■fedekt door een overeenkomstige Pddelenopbrengst. I Het plan voor zo'n heffing wordt l;sder uitgewerkt in de toelichting cp Ibegroting 1972 van het CRM-de- P«rtement. De rechtstreekse belangen |*n het Nederlandse bedrijfsleven I Uitvaardigen de direkte kosten van Buitenlandse werknemers te laten be lden door de bedrijven, die buiten landse werknemers in dienst hebben, l'Hus de toelichting. I Voorlopig wordt gedacht aan een l'^rlijkse heffing van 200,a I 'M,—per buitenlandse werknemer. heffing zal bij de huidige om- rUndigheden betrekking hebben op |%eveer 60.000 werknemers. Lr "rdt naar gestreefd de regeling te l^en ingaan per 1 januari 1972. 1to verband met de bevolkings- I^htheid noemt minister Langman I t wenselijk dat de toeneming van I t aantal buitenlandse ar-beidski ach- r0|t wordt afgeremd. Ot'DE PEKELA CANP) In een -!egram, dat gisteren aan de minis- I D'Taad is verzonden, heeft het ge- I 'Nntebest.uur van Oude Pekela zijn I rontrustin? uitgesproken over de I 'hnnen van de regering om de aan- re8 van de persleiding (de smeer- pyp) in Oost-Gvoningen uit te stel- I Het gemeentebestuur vraagt de I Sering om van dit uitstel af te I;'-n en de plannen uit te voeren ereenkomstig het door Gedepu- perde Staten van Groningen opge belde tijdschema. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CRM moet het volgend jaar over de gehele linie kalm aan doen. Minister Engels en zijn staatssecretarissen mevrouw Van Veenendaal en Vonhofft hebben slechts op enkele punten tot stopzetting van subsidies besloten. Een veelvoorkomend zinnetje in de toelichting op hun begroting is daarentegen dat „het reeds ge subsidieerde werk wordt gehandhaafd op het niveau van 1971". Er zullen dus nauwelijks nieuwe initiatieven met subsidie gehonoreerd worden. Wel zijn, om kostenstijgingen op te vangen, de meeste sub sidies iets verhoogd vergeleken met die voor het lopende jaar. Ondanks de „pas op de plaats", zoals Engels het noemt, stijgen de relevante uitgaven (dit is: de totale uitgaven minus personeelslasten) van de CRM-begroting met 6,2 pro cent, ongeveer evenveel als de stij ging van de totale rijksbegroting. De CRM-begroting voor 1972 komt hier mee op ruim 1,9 miljard. Wel stopgezet wordt de subsidie voor: de manifestatie Musement voor wat betreft 1972, de nationale Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorliehting, en de voorlich ting en begeleiding van verhuizende jeugdige werknemers. Voor het overige hebben de CRM-bewindsiie- den, „zoveel ais in de gegeven fi nanciële omstandigheden verant woord was", vermeden ingrepen te doen die in wezen onherroepelijk beëindiging van activiteiten zouden betekenen. Ze houden echter nog een aantal beleidsombuigingen in petto, maar willen eerst overleggen met betrokken instellingen, advies colleges en het parlement. De bejaardenzorg is buiten de be zuinigingen gehouden. Het „vijfja renplan" dat door de vorige regering werd gelanceerd, zal onverkort wor den gehandhaafd. Dit betekent on der meer dat volgend jaar 9000 ex tra bejaardenhelpsters en 300 leid sters worden aangetrokken, en in de twee daaropvolgende jaren nog meer. Het aantal dienstencentra voor be jaarden zal met 80 toenemen. Voor bejaardenzorg is 40 miljoen meer uitgetrokken dan voor liet lopende jaar. Ook de orkestleden ontspringen de bezuinigingsdans. Hun voorgeno men salarisverbetering er. daarmee verbonden die van andere uitvoe rende kunstenaars gaar gewoon door. Ook is met zelfs een geringe uitbreiding de begrotingspost „expe rimenten en kunstz nnige vernieu wing" gehandhaafd. Het operagezel schap Forum, waarover ai vanwege stopzetting van subsidie de doods klok was geluid, houdt in elk geval voor 1972 zijn subsidie. Daarentegen blijft voor de instel lingen voor algemeen maatschappe lijk werk de personeelsstop ook voor volgend jaar gehandhaafd, on danks aandringen uit deze kringen de stop toch in elk geval eind dit jaar op te heffen. Ook het aantal gezinsverzorgsters en gezinshelp sters, anders dan nodig voor het vijfjarenplan bejaardenzorg, zal niet worden uitgebreid. Bij Monumentenzorg wordt stevig bezuinigd. Staatssecretaris Vonhoff heeft besloten geen nieuwe aanvra gen voor subsidie bij restauratie van monumenten in behandeling te ne men. Aanvragers krijgen de raad hun verzoek in 1975 nog eens in te dienen. Het begrotingsbedrag voor aanko pen door musea is, zij het tijdelijk, verlaagd. De niet-rijksmusea houden hun subsidie, dit in tegenstelling tot recente geruchten. Wel zullen de rijksmusea meer entree gaan vra gen. De niet-rijksmusea is gevraagd hetzelfde te doen. Eveneens in het kader van het profijtbeginsel zullen de toegangs prijzen van voorzieningen voor openluchtrecreatie worden verhoogd. Het bedrag voor aan koon van recre- atiegronden is met een miljoen ver laagd tot 5 miljoen. De post aankoop natuurterreinen is teruggebracht van 10,7 op 5,5 miljoen, zoals al was aangekondigd. De door oud-minister KI impé in petto genomen hogere subsidie voor muziekscholen gaat volgend jaar nog niet in. Er zuilen geen nieuwe plaatselijke of provinciale jeugdraden in subsi die worden genomen, voordat is be slist over de radenstructuur zoals neergelegd in het „memorandum voorbereiding wetgeving maatschap pelijk welzijn" van he> vorige kabi net. Bestaande gesubsidieerde jeugd raden zullen hun subsidie behou den. MEVR. VAN VEENENDAAL De CRM-bewindslieden staan po sitief tegen de jongeren adviescen tra. Voor enkele nieuwe JAC's zes hebben al subsidie is subsi die op de begroting gereserveerd. Voor het overige zullen nieuwe mi- tiatiefen in jeugd- en jongerenwerk slechts in zeer beperkte mate in de subsidiëring kunnen worden ge bracht, terwijl het bestaande werk zich zal moeten beperken. Het aantal te subsidiëren dorps huizen zal snel worden verminderd. Daarvoor in de olaa*s zullen enige wijkcentra subsidie krijgen, onder meer in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Voor het bibliotheekwerk is meer geld uitgetrokken. Over enige ver hoging van de maximaal te heffen tarieven is overeenstemming tussen CRM en de bibliotheken. tVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft nog geen beslissing genomen over overheidssteun aan de noodlijdende dagbladen, zo blijkt uit de CRM-be groting. In de regeringsverklaring was be loofd dat tegen 1 oktober een beslis sing verwacht kon worden. Maar minister Engels ^wil zich ook op deze datum nog niet laten vastpinnen. Het regeringsberaad is nog niet klaar. Bij de regering liggen enkele voor stellen van de commissie-Kooij, na melijk een eenmalige rijksuitkering van 10 miljoen aan verlieslijdende dagbladen te verdelen naar rato van hun verliezen, een rijkskrediet v m 5 miljoen voor steun aan dagbladen, die via reorganisatie tot een beter sluitende exploitatie willen komen en een toeslag op papierverbruik. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygië ne wordt al jarenlang gestudeerd op het voor en tegen van afschaffing van de uit 1939 daterende verplichte pokkenprik. Ook tal van adviescom missies houden (hielden) zich er mee bezig. Een woordvoerder van het ministerie zei ons desgevraagd niet te verwachten dat Nederland op korte termijn tot afschaffing zal besluiten. Hij zei dit in een commentaar op berichten dat Engeland waar geen wettelijke verplichting bestaat en Amerika hebben besloten de pokken- inenting van kinderen te beëindigen. Ook de Wereldgezondheidsorganisatie is zoals gemeld van oordeel dat het medisch verantwoord is om met de pokkenprik te stoppen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Stuyt (Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne) wijst er in de toe lichting op zijn begroting voor 1972 op dat de gezinnen nog steeds kleiner worden. Doordat de hilwelijksvruchtbaarheid nog steeds daalt, is de toeneming van de bevolking kleiner dan enige jaren geleden werd ver wacht. Voor 2000 komt men nu op een bevolking van 17.1 mil joen inwoners. Het laatst bere kende cijfer was 17.9 miljoen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Veen (Onderwijs) wil schoolgeld gaan hef fen bij het gehele voortgezet onder wijs, dus ook voor die leerlingen die nog leerplichtig zijn en om die re den tot nu toe van schoolgeld waren vrijgesteld. Tegelijk worden de be dragen verhoogd. De nieuwe situatie, waarvoor nog een nieuwe school- geldwet moet worden opgesteld zal waarschijnlijk per 1 augustus Ingaan. Het schoolgeld zal dan voortaan vol gens een nieuw systeem via de belas tingdienst worden geïnd. Een tweede bezuniging b(j het mid delbaar onderwijs is verkorting van de schoolweek. Leerlingen van Mavo, Havo, atheneum en gymnasium gaan vanaf volgend schooljaar (augustus 1972) twee uur per week minder naar school. De schoolweek zal dan be staan uit 30 uur van 50 minuten. Ook de verkorting van de school week gebeurt louter om financiële en niet om onderwijskundige redenen, zo blijkt uit de toelichting op de on derwijsbegroting. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het spoorkaartje zal volgend jaar opnieuw duurder worden. Minister Drees van Verkeer en Waterstaat heeft dit in zijn be groting meegedeeld. De tariefsverhoging is noodzake lijk in verband met het feit dat de regering de verliezen van de Neder landse Spoorwegen op het personen vervoer in het nieuwe begrotings jaar geheel voor haar rekening gaat nemen. Van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen is te kennen gegeven, dat van die zijde „op dit moment geen aanvrage voor tariefsverhoging in Den Haag ligt". De aankondiging, dat bij de N.S. volgend jaar niet aan een tariefsverhoging is te ontkomen, heeft de directie te Utrecht „volkomen ver rast". In dit verband valt op te merken, dat de leiding van het spoorwegbe drijf al geruime tijd stelt, dat de fi nanciële moeilijkheden van de N.S. in het algemeen en van het openbaar vervoer in het bijzonder niet met incidentele tariefsverhogingen kun nen worden opgelost. DEN HAAG (ANP) Iedere punt revaluatie van de gulden in de exploitatiesfeer zal de KLM per sal do op 7 a 8 miljoen gulden op jaarbasis komen te staan. Het is nog onzeker, of dit nadelig effect zal worden gecompenseerd door een ta riefsverhoging ter grootte van het revaluatie-percentage. Staatssecretaris R. J. H. Kruisinga (Verkeer en Waterstaat) heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld in een beschouwing over de gevolgen van een bepaalde wijziging in de valuta-pariteiten voor de Nederlandse luchtvaart. DEN HAAG Het sprookje van de gouden koets in vele Neder landse families van opa naar pa en van vader naar zoon verteld is ge bleven. De entourage is wei veran derd. Anno 1971 behoeft Hare Ma jesteit niet met haar ogen te knip peren als zij Jan Soldaat als steeds trouw op wacht ziet met lange ha ren onder zijn helm, een uitgave uit de twintigste eeuw van de helmbos- wuivende Achilles. En Zijne Ko ninklijke Hoogheid pinkt waarschijn lijk een oogje naar de hotpants van deze moderne zucht van charme, die als een verleidelijke sirene mede het decorum langs de route van de gou den koets bepaalt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De verkoop van loten van de staatsloterij vertoont nog steeds een stijgende lijn. Schatkistminister Ne- lissen meent, dat deze stijging in be langrijke mate is beïnvloed door de uitzendingen via de t.v. van de trek kingen. Men verkoopt thans per lo terij ongeveer anderhalf miljoen io ten tegen 1,2 miljoen een jaar gele den. (Van een onzer verslaggevers) 5 -i "»'3 li v <t DEN HAAG Aan het proces van concentratie en schaalvergroting in het levensmiddelenbedrijf is nog geen einde gekomen. Hiervan uit gaande rijst de vraag of de sterke groei van het grootwinkelbedrijf zich in de toekomst wellicht in versterkte mate zal voortzetten. Aldus dr. J. Bartels, voorzitter van de stichting „Het Merkartikel", gisteren op een bijeenkomst in Den Haag van het Centraal Bureau Levensmiddelenbedrijf en de Federatie van Organisaties van Groot handelsbedrijven in Levensmiddelen. Volgens di-, Bartels zal de ongetwij feld ook in de toekomst felle con currentiestrijd tussen het vrijwillig- filiaalbedrijf en het grootwinkelbe drijf worden gewonnen door degene die het beste voldoet aan de eisen die aan de ondernemer-distribuant zullen worden gesteld. Die eisen zijn: de kwaliteit van het onderne men en de mogelijkheid over vol doende financieringsmiddelen te be schikken voor de steeds stijgende investeringen in het distributie-ap- paraat. Dr. Bartels vroeg zich voorts af of de eentrales van de vrijwillig-fili- aalbedrijven en van de inkoopvere nigingen wel voldoende bevoegdhe den hebben om in staat te zijn hun organisaties tot in de concurrentie strijd sterk staande blokken te ma ken. Hij pleitte voor een sterke centrale leiding. Voorts stelde dr. Bartels de vraag of de concentratietendens halt moet houden voor de poorten der centra les. Teruglopende aantallen detailhan delsvestigingen en dalende aantallen groothandelaren zullen volgens dr. Bartels ook consequenties moeten hebben voor de centrales. De schaalvergroting heeft volgens hem geleid tot een zekere mate van uitholling van de groothandelsfunc tie. Gezien de verwachte voortzet ting van de trend tot schaalvergro ting in de detailhandel maakt dit bezinning op de functie van groothandel extra noodzakelijk. Dr. Bartels verwacht dat de gros siers steeds meer de regionale cen trale zullen worden van waaruit het beleid voor de in hun regio geves tigde detaillisten wordt geïnspireerd en begeleid. Daarbij zal de behoefte aan de voorraadhoudende functie van de groothandel blijven bestaan. (Van onze parlementaire redac tie). DEN HAAG De staatkundige ontwikkeling van Suriname cn de Nederlandse Antillen behoeft niet parallel te lopen, zo meent de rege ring. Daarom geeft zij bij overleg over nieuwe staatkundige verhou dingen de voorkeur aan overleg op bilaterale basis tussen Nederland Suriname en Nederland de Ne derlandse Antillen. (Van onze parlementaire redac tie). DEN HAAG Bij haar stand puntbepaling over toelating van com inunistisch China in de Verenigde Naties zal de regering „niet nalaten de noodzakelijke conclusies te trek ken uit het feit dat Nederland reeds in 1950 de Chinese volksregering heeft erkend". Dat schrijft minister Schmelzer in de toelichting op zijn begroting voor 1972. De regering is verder verheugd over een aantal positieve ontwikke lingen in de Oost-West verhouding. In het kader van een conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa moet worden gestreefd naar een verantwoorde regeling voor een evenwichte vermindering van de wederzijdse strijdkrachten in Euro pa. Over de apartheid zegt de rege ring, dat deze naar Nederlandse op vatting in strijd is met de rechten van de mens. De regering wijst evenwel volledige isolering van Zuid-Afrika af en blijft groot belang hechten aan een dialoog met dit land, die kan worden ondersteund door ac tiviteiten van particuliere zijde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Aan verkleining van de klassen zal volgend jaar niet veel worden gedaan, zo blijkt uit de onderwijsbegroting. Alleen de leer- lingenschaal voor het kleuteronder wijs wordt per 1 augustus 1972 iets bijgesteld tot maximaal 37 kinderen per klas. De klassen op de lts'en moeten echter groter worden. Minister Van Veen blijkt wel wat te voelen voor de ideeën die zijn ont wikkeld in de Lochemse werkgroep voor lager technisch onderwijs. Maar het vierjarig maken van alle studie richtingen aan de lts gaat 70 miljoen per jaar kosten. Een veralgemening van de onderbouw bij het lager tech nisch onderwijs vraagt meer ieraren algemene vakken, terwijl op deze groep leraren ook al een extra be roep wordt gedaan door de onder- wijsmaatregelen voor werkende jon geren. Daarom, aldus Van Veen in de toe lichting op zijn begroting, moeten prioriteiten worden gesteld. Öm de vereiste ruimte te scheppen moeten de klassen op de lts gemiddeld weer iets groter worden. De minister wil in het schooljaar '72-'73 een gemid delde klasbezetting van 20. en het schooljaar daarna van ongeveer 21. &o«van »ooi jete ruortek moetan mêi el Icdioe naam an «dras worden ondertekend. Bij oublicatia rul i an deie var meld worden. Slectots oli hoge uitzo».oermg zal van deze regel wor den afgeweken Naam en adres rijn dan Mj de redactie oakend Publicatie ven brieven verkort of onverkort^ betekent met dat da 'edactie het <n alle gevallen tens b maf in houd. c.q strekking. Gaarne willen wij ingaan op het artikel in Dagblad De Stem van 16- 9-'71. Wethouder Oggel geeft hierin een uiteenzetting betreffende toe wijzing urgentieverklaring gymzaal. Om mogelijke misverstanden te voorkomen, willen wij het verschil schoolbestuur-oudercommissie eerst duidelijk vaststellen. De oudercom missie is te vergelijken met een supportersclub van een voetbalvere niging die het niet voor 100% met het beleid van het bestuur eens hoeft te zijn, noch met de scheids rechterlijke (lees overheids) beslis singen. Het verhaal van wethouder Oggel is,, dachten wij, als volgt samen te vatten: de gemeente heeft met de situering van gymzalen niets te ma ken. haar activiteiten beperken zich tot het verlenen van financiële me dewerking. Een glasheldere redene ring, hoewel ons inziens van enige simpelheid doortrokken. Wij verke ren waarschijnlijk in de dwaze ver onderstelling dat een gemeentebur ger in 1971 in staat is een beetje mee en na te denken, temeer daar het hier rechtstreeks onze jeugd be treft. Na deze conclusie stelden wij via een open brief een aantal con crete vragen, die volgens de heer Oggel in de verkeerde bus zijn ge vallen. Vragen die, naar wij meen den, onmiddellijk in verband ston den met het algemeen belang van de gemeentenaren. Het schoolbestuur speelt, hoewel de heer Oggel anders beweert, wel degelijk mee, namelijk als voorvechter van het algemeen belang, als schoolbestuur van de openbare school en ais promotor van de sporthal. Op deze punten wordt ons inziens de kardinale fout ge maakt. Mocht blijken dat ten aan zien van dat algemeen belang fouten werden gemaakt dan is het o.m. aar: het gemeentebestuur om aan de overheidsbel te gaan trekken. In de richting van die mogelijke fouten stelden wij vragen, waaraan de heer Oggel stilzwijgend voorbijgaat. Het is vólgens deze heer formeel zijn - zaak niet; Vertaald: het zal hem een zorg zijn., I - -.■■■: ,;i' Toch is er een lichtpunt. Dat ook bij de heer Oggel bezorgdheid be staat, blijkt uit een (overigens on duidelijk) gemeentelijk onderzoek. Op welke gronden berust de conclu sie, dat de geplande gymzaal het best past bij „de Warande"? Wij van onze kant hebben reeds meer dan voldoende tegenargumenten naar voren gebracht. Deze vragen zitten ons hoog en verdienen meer dan neergelegd te worden bij de afdeling „hopeloze zaken". Hoewel, wethouder Oggel heeft formeel gelijk. Wij achten hem echter te intelligent te geloven dat een niet onbelangrijke groep burgers na lezing van zijn mening bewogen en in alle stilte overgegaan zijn tot de orde van de dag. Wij dachten dat de gemeentelijke zorg iets verder ging dan een bus van Koewacht naar Zuiddorpe! AXEL. Namens het oudercomité: E. P. de KORT, H. EMMEN, secr. Tijdens het oeverloos gezwets rond om Marcel van Dam cs. inzake de woningnood de nuchtere en juiste beschouwing van oud-minister Bo- gaers uitgezonderd lag het voor de hand, gezien de samenstelling van de ploeg, dat enkele punten, de volkshuisvesting betreffende, onaan geroerd zouden blijven. Deze punten zijn: dewoningbouw wordt belast met 14% B.T.W., ge volgd door 8% overdrachtskosten: Sabotage en botte tegenwerking door overheidsfunctionarissen van het particulier initiatief, met name in de kleinere gemeenten waar dit particulier initiatief een grote rol kan spelen: Het overheidsdirigisme is sinds 1945 verheven tot alleen-zaligma kend systeem: geleidelijk is dit sys teem uitgegroeid tot een feitelijke dictatuur van het gemeentebestuur, die wij accepteren, omdat wij blijk baar menen, dat een dictatuur pro blemen kan oplossen. Het vrijwillige fonds dat Van Dam suggereert, is natuurlijk ape kool. De opzet is niets anders dan een VARA-stunt. die dan ook niet stunteliger gebracht had kunnen worden, afgezien nog van het feit. dat er beslist geen ruimte is voor enige nieuwe loonronde, waaruit dat halve procent gefinancierd zou moe ten worden- BERGEN OP ZOOM P. BROUWER. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11