IvVP WERKT DOOR AAN CHR.-DEMOCRATISCHE SAMENWERKING 'IEREN- EN STRUIF- mSTIJN IN BEDEL KNIKKEN EN WUIVEN Personeelschef Aviolanda omgekomen Surinaamse politicus in Nederland fwin de ïtig )ij de en. In Japan voorwaardelijk bereid tot revaluatie yen rt, ONRUST DUURT VOORT EUROPA S MOOISTE binnenland buitenland fr-?- (DIEFSTAL CHILDERIJEN KAADSEL Utrechtse gebouwen beklad Mode-expert overleden Komiek hongert voor Vietnam NEGEN DODEN IN VERKEER BRITTEN ZONDER KRANTEN Parlementair jaar gesloten Lancfag 20 september 1971 d. Cha Chateau caravans aak wat betreft jkamers ïrgruim- ird niet nrecht koel- ts-gas- )0 cal., er voor e zorgt, lampen, straat 9. brengt stacara- en drie vanaf 1 rgsiraat ib ntic-wo- n Hoe bij zee. nen. In- tschaele, is van ngalows tolon en 1 of 2 aftaf f typen eethoek 's tegen i. Ver- in Ne- >mobiel- 5aarlese- Br. Tel. Zeeland Camping oe j te St.-Maarensdljk "heeft '1 ruime vaste staanplaats*,, (1 tel. 01666-840 "«en. ij isdieren Stoere pittige zwartdek n. ,J Herder 9 wkn. Op te 1 om ongewenste bezoeker*6' stap voor te zijn. Tel 523. Zondags niet. 0l® Diversen Schulden? Belangrijk vj denregelingen in betïr moeilijkheden verkerende ticulieren, ambtenaren kendrijvenden, die ter vn ming van faillissement ln del of goederenverkoon beslag enz. enz.) tot een lmg van hun schulden komen worden erop eewM dat door de meeste banlLJl zij die zich belasten Sf inning van sehultlennm naast de bekende insttlhn alleen de schuldenreeeli.. beid van het L.A-M. wordfl kend. Gegevens worden neutraal couvert verzond. Op advies van sociale Instelt, gen enz. enz. gehele rere op Pro Deo-basis mogeh.iTl Landelijk Adviesbureau Middenstand (sinds i960 sum. Koningin Emmala m tel. 02159-16803. BehanSd van aanvragen kosteloos ÉOTO BOVEN: 'Vangen of werpen, dat is de kunst. (ADVERTENTIE) tECS Van een onzer verslaggeefsters) I DEN HAAG Het mysterie rond P schilderijendiefstal aan een flat 1® de Van Alkamadelaan in Den is nog altijd even duister. De ™gse politie is in het weekend nog f-n stap verder gekomen met het perzoek. Het wachten is op me- »uw Steunenbrink-van Delft, de Harige eigenaresse van de schilde- n die vanuit Oostenrijk op weg is ®r Nederland. Intrigerende vragen ftr de herkomst van de vier mees- berken (een Rembrandt, een Jan Sn, een Hobbema, een Paulus Pot- tussen drie onbekende schilde- zal zij als enige kunnen beant- wden. Haar schaarse familieleden -ten van niets of verwijzen naar "r als enige zegsman. Deskundigen F» nog niet overtuigd van de echt- N van de schilderijen. Dr. A. B. de Pjes (tot vorig jaar directeur van f' Mauritshuis ben geweest, heb ik I -ens bij de benaming „meesters": f' do 25 jaar dat ik directeur van ftMauritshuis ben geweest, heb ik I n mevrouw Steunenbrink noch van l'JJi schilderijen ooit gehoord. Mijn I bring is ook dat men bijzonder I Voedzaam moet zijn met de kwali I btio „meesterwerk". Het kan ze- I "tionde-eeuws zijn of werk van 1 en. Het komt vrijweKniet I ;,-T vooi- dat onbekende Rembrandts I Wuiken". I Ven in de flat wisten van de schil Ir'ijenrijkdom niets af. Mevrouw J. I Reiziger, die van 1950 af naaste I is van mevrouw Steunenbrink l-ï hoogst verbaasd toen zij op de I-V van de schilderijendiefstal I wde, een verwondering die door 1 cteur van het flatgebouw I tt gedeeld. (Van een onzer verslaggevers) BUDEL Er brak veel, zaterdag middag in Budel, maar geen wereld record. En dat was toch wel de be doeling geweest, want in het kader van een Zonnebloemactie hadden de Budeise douanebeambte Piet Nagel en de student Bert Feron zich tot taak gesteld om het wereldrecord eierwerpen te verbeteren. Dat record is in handen van enkele Amerikanen, die een ei over een afstand van 84,04 meter wisten te werpen en heelhuids op te vangen. Piet en Bert, aangevuurd door honderden suppor ters en nauwlettend bespied door een driekoppige jury, wisten het „slechts" tot 47,10 meter te brengen. Daarmee overigens toch nog het Ne derlands record scherper stellend, dat stond op 36 meter. De belangstelling voor het ludieke en strulfverwek- kende gebeuren was groot. Vijftig eieren lagen erop te wach ten van werper Nagel naar vanger Feron te worden getransporteerd. In het begin ging het allemaal ge smeerd. Diverse eieren overleefden hun luchtreis, doch naarmate de af stand groter werd, kwam er meer en meer eierstruif te liggen op de groe ne zoden van het wedstrijdterrein. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In de nacht van zaterdag op zondag zijn het stad huis van Utrecht en het academie gebouw van de Rijksuniversiteit met menie beklad. Ook het standbeeld van Jan van Nassau werd besmeurd. Met grote halen zijn protestkreten neergeschreven tegen de voorgeno men bezuinigingsmaatregelen van het kabinet. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Alwin Eberlé, adviseur van het Nederlands Mo deinstituut. is op 5,3-jarige leeftijd te Amsterdam overleden. Als mode expert gaf hij de Nederlandse con- fectie-industrie adviezen over het te verwachten modebeeld en de daar mee gepaard gaande produktie. Hij was de eerste Nederlander, die tot voorzitter werd gekozen van de In ternational fashion council. In 1960 ontving hij uit handen van koningin Juliana de gouden katoen- bol van het Nederlandse katoenin- stituitt voor het beste ontwerp. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De partijraad van de KVP heeft zaterdag globaal zijn in stemming betuigd met de door waar nemend voorzitter Th. Laan namens het dagelijks bestuur voorgestelde procedure, die moet leiden tot één christen-democratische volkspartij uit KVP, ARP en CHU. Daar alle i partijorganen van de KVP demissio nair zijn, werden zaterdag geen be sluiten genomen. Vanuit de partijraad werd aange drongen op een redelijk snelle pro cedure, waarbij duidelijk zou moe ten worden aangegeven op welke tijdstippen de diverse samenwer- kingsfases tot stand zouden moeten komen. Waarnemend-voorzitter Laan had in zijn rede al gezegd dat de nieuwe christelijke partij er voor de verkiezingen van 1975 moest zijn. Radicalen en jongeren voegden daar echter aan toe, dat de KVP in mei volgend jaar van ARP en CHU moet weten of deze partijen het overleg wensen voort te zetten, dan wel dat de KVP zelf besluit het overleg af te breken. Dezelfde groeperingen menen ook, dat het vraagstuk van de openheid van de partij voorrang heeft. Er zal dus eerst overeenstemming bereikt moeten worden over de politieke ideologie van de partij en daarna pas tot een eventuele fusie kunnen wor den besloten. Dr. ir. De Zeeuw, samen met de lieer Laan kandidaat voor het voor zitterschap van de KVP, legde de nadruk op de noodzaak de nieuwe partij een open karakter te geven. „Christelijke inspiratie alleen is niet voldoende. Een partij moet gedragen worden door een ideologie. Afhan kelijk zijn van God wil niet zeggen dat je met niet-christenen geen ideologie zou kunnen delen. Wij, christenen Rouwen geen kathedra len meer, maar huizen. W'e moeten solidair zijn met deze wereld en ons niet in het. isolement hegeven". Een voorstel van Paul Beugels, prof. P. Steenkamp te vragen voor zitter te worden van de in te stellen beleidscommissie, werd ondanks hel luide applaus aangehouden. De partijraad werd voorafgegaan door een vergadering van de be stuursraad. Daar werden de finan- "iële nroblemen ran de KVP bespro ken. Een sterk besnoeide begroting werd aangenomen. Voorts werd be sloten tot een eerder aangekondig de reorganisatie van de partijorga- i "sr?d werd opgehe ven; z'in taken worden overgenomen door de partiiraad. Het dagelijks be stuur zal bestaan uit zeven leden, partübestuur uil 41 en de partijraad uit 138 leden. UTRECflT Professor Piet Steenkamp, de man die altijd de indruk wekt wat gehaast op weg te zijn naar iets, heeft het zater dag op de K.V.P.-partij- raad in Esplanade afge kund met gebarentaal, voornamelijk bestaande uit nee-knikken en afwerend wuiven. Hij mengde zich niet in de discussie over de toekomst van de partij. Hij probeerde alleen maar, in een soort doorzichtige bescheidenheid, de boot af te houden, toen Paul Beu gels het bestuur ertoe wil de brengen opnieuw een beroep op hem te doen. Een beroep om het voor zitterschap op zich te ne men van een beleidscom missie, die bouwstenen moet aandragen voor de politieke beleidsvisie van de partij. De oproep van Paul Beugels een man die het bestuur per traditie weerwerk geeft lokte een lang en hardnekkig applaus uit en werd door de vertegenwoordiger van de kring Utrecht, Van Zeil, nog eens herhaald. Maar vice-voorzitter Laan kon Steenkamp, die hij in zijn rede zelf een alleskunner weggedreven heeft en dat had genoemd, voorlopig de K.V.P. bewust moet onbelast naar huis sturen, streven naar een progres- Immers, de demissionaire sieve meerderheid in ons status van al wat K.V.P.- land, „ondanks het be- bestuur heet, maakte ieder staan van het kabinet Kies besluit onmogelijk. heuvel". Ook voor de jon- Trouwens, aan het einde geren, die hun stencils van de vergadering maak- voor de partijraad altijd in te Beugels nog eens duide- nachtwerk blijken te ver- lijk, dat hij met het noe- vaardigen, is de integratie men van de naam Steen- van de K.V.P., de A.R en kamp geen keuze had ge- de C.H. nog geen uitge daan. „Hij is voor mij de maakte zaak. Mr. Coen verpersoonlijking van de Winters bracht althaps een openheid", zei Beugels. En beleidsplan mee voor de dat was eigenlijk hét gro- periode 1971-1973, waarin te woord. de mogelijkheid en wense lijkheid van een andere Maar over de inhoud van partijvorming dan met zo'n woord kun je natuur- A. R. en C.H. wordt open lijk van mening verschil len. „Ik geloof", zei vice- voorzitter Th. Laan in zijn rede, „dat wij moeten op gehouden. Een goed ding in dat beleidsplan is ook een strak tijdschema waar binnen de zaken moeten passen met alleen het ac- zijn afgewerkt. Uiterste cent daarop te leggen. De datum in dat schema: mei openheid is voor ons een 1973. Dat moet definitief wezenlijke zaak, maar heslist worden over grond- wat maakt een partij slag en karakter van de open?" partij waarin de K.V.P. vóór 1975 zal opgaan sa- Zijn opvatting drukte men met A.R. en C.H., óf pijnlijk op de zere teen de partij waartoe de K.V.P. van Beugcis, die vaststelde zich dan onmiddellijk zal dat het „afschuwelijk ex- omvormen, clusivisme in de verkie zingscampagne" een aan- „De opmerkingen van tal kiezers van de K.V.P. vanmiddag zullen kunnen bijdragen tot de verdere discussie", zei vice-voor zitter Lana aan het slot van de zitting. En daar mee bleef het zoals een van de sprekers ook vast stelde een rustige ver gadering. Zo rustig, dat het merendeel van de veertien sprekers die aan de zo geheten „discussie" deelnamen, goeddeels voor zichzelf en tot zich zelf stonden te spreken. De zaal had zo zijn eigen bab beltjes. Rust ook in het (letter lijk en figuurlijk) voorste front, waar de oude en nieuwe elite van de partij op een rij zat. Waar Van der Stee, nu in de gedaan te van staatssecretaris, weer eens de kans had de bestuurstafel van de voor kant te zien, waar man nen als Van Agt. Oosten brink en Schelfhout de plaats van andere, ver trouwde gezichten zaten in te nemen, en waar Wes- lerterp de tijd vond om zich voor te bereiden op de preek, die hij zondag in het kader van de Vre- desweek in een parochie kerk in Rijswijk moest houden. TOON KLOET (Van een onzer verslaggevers) BRIDGETOWN De Amerikaan se komiek Dick Gregory heeft ver klaard, dat hij als gevolg van een soort hongerstaking uit protest tegen de oorlog in Vietnam sinds april vermagerd is tol ruim 45 kilo. Hij woog aanvankelijk 76 'kilo. De ar tiest kondigde aan dat hij rijn dieet van vruchtensap en water zal vol houden zolang de strijd in Vietnam voortduurt. (Van een onzer evrslaggevers) BERGEN OP ZOOM Vrijdag avond rond 8 uur vond op de Huij- bergse Baan in Bergen op Zoom een verkeersongeval plaats, waarbij de 57-jarige wandelaar J. Garsman uit Papendrecht werd gedood. Het slachtoffer laat vrouw en twee kin deren na. De heer Garsman, die hoofd perso neelszaken bij Aviolanda in Woens- drecht was, bracht de weekeinden meestal door in zijn caravan aan de Heimolen. Vrijdagavond was hij, naar gewoonte met zijn hond gaan wandelen en volgde daarbij de Huij- bergse baan op het voor hem linker gedeelte van de weg. Hij werd daar bij ingehaald door een vrachtwagen j op het moment, dat deze op zijn beurt werd ingehaald door een per sonenauto, bestuurd door de 47-jari- ge P. H. uit Huij bergen. Door deze wagen werd de heer Garsman ge- schept. Hij werd met spoed naar het ziekenhuis Lievensberg overge bracht. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. Een 81-jarige voetganger uit Wil lemsoord is vrijdagavond in Steen- wijkerwold door een auto aangere den, toen hij de weg overstak. De man was op slag dood. Een 24-jarige motorfietser uit Har» is zaterdagmiddag overleden aan de gevolgen van een ongeluk waarbij hij in een bocht tegen een boom reed. Een 18-jarige bromfietser uit Tiel is zaterdagavond in zijn woonplaats overleden nadat hij door een auto was gegrepen. De jongeman was op de weg aan het stuntrijden. Zaterdagavond is een 61-jarige vrouw in haar woonplaats Beilen door een haar tegemoetkomende auto gegrepen. Ze is aan haar wonden ter plaatse overleden. In de nacht van zaterdag op zon dag is een 17-jarige bromfietser uit j Putten om het leven gekomen nadat hij in zeer dichte mist tegen twee bomen was gereden. Een 25-jarige inwoner van Voor schoten is zondagmorgen in Schagen om het leven gekomen toen hij op zijn motor met een van de andere kant komende personenauto in bot sing kwam. Zijn op de duo zittende vrouw werd ernstig gewond. In Delfzijl zjjn zondagochtend om- streekt half vijf twee zeelieden bij een verekersongeluk om het leven gekomen. De auto waarin zij zaten, reed met zo grote snelheid tegen een lantaarnpaal dat het voertuig in tweeën werd gescheurd en de stuk ken tientallen meters verder terecht kwamen. De slachtoffers zijn de uit Duits land afkomstige 30-jarige L. Meyer, en de 19-jarige Louis Petrus Beckers uit Sittard. De derde inzittende, een 40-jarige Portugees, werd slechts licht gewond. (Van een onzer verslaggevers) TUNIS In Tunis is Miss Tur kije, de 18-jarige studente Filiz Vu- Byzantijnse schoonheid rial uit Istanboel gekozen tot Miss Europa 1971. Er waren 21 gegadigden voor de ze titel, onder wie de 18-jarige Laura Mulder-Smid uit Nederland, die één van de vijf finalisten was. Behalve de schooheidskonmginnen van Ne derland en Turkije waren die vain Frankrijk, Oostenrijk en Zweden tot de finale doorgedrongen. (Van een onzer verslaggevers) LONDEN De meeste Britten hebben het dit weekeinde zonder zondagsbladen moeten stellen, dooir- dait de uit/gevers de bedrijven had den gesloten naar aanleiding van een loonconflict met de typografen. Vijfduizend typografen zijn door de maatregel zonder werk gekomen. Vandaag zullen ook geen dagbla den verschijnen. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL De voorzitter van de Surinaamse Staten, de heer J. Lachmon, die naar Nederland is ge komen om zich te oriënteren over he,t Nederlandse standpunt wat de herziening van het koninkrijkssta tuut betreft, kon zich zaterdagmid dag na zijn aankomst op Schiphol al direct verweren tegen allerlei be denkingen die zijn verklaringen uit lokten. Zo kreeg hij het aan de stok met een Surinaamse journalist die hij persoonlijk verweet liever ln Ne derland te blijven dan naar Suri name terug te keren. Daair heeft men juist aan vaklieden groot gebrek. „In Nederland werken wei twee hon derd Surinaamse artsen, terwijl we er in ons land honderdvijftig te kort komen", aldus de heer Lachmon, die er overigens geen twijfel aan liet bestaan dat voorlopig aan de ko- nmkrijksgedachte moet worden vast gehouden. Hij stelde dat de Suri- namers en de Antillianen daarover gelijke medebeslissingsrecht hebben als de Nederlanders, die volgens hem niet eenzijdig het statuut kunnen verbreken. Ook zette de heer Lach mon zich af tegen de berichtgeving ln de Nederlandse peis over de so ciale toestanden in zijn land, met name in de driedaagse staking, het geen hij toeschreef aan „kwaadwilli ge correspondenten". Terwijl de heer Lachom zij ver klaringen aflegde kwamen uit Para maribo berichten over het niet in de hand houden door de Surinaamse re gering v.d prijzen. De Surinaamse De Surinaamse Statenvoorzitter Lachmon (rechts) en de minister pan Openbare Werken Essed tijdens de persconferentie op Schiphol. economische raad wil nu een aantal eerste levensbehoeften zelf distri bueren, volksapotiheken openen en beschermende maatregelen nemen voor een aantal binnenlandse pro dukten. In Amsterdam hebben leden van het Suriname-comité en van „Ons Suriname" steun toegezegd aan de Surinaamse vakcentralen. De verkla ring spreekt afkeuring uit over „in timidatiepogingen die door Neder landse bedrijven als BiHiton, Wage- ningen, Kersten en Bruynzeel door inschakeling van de rechter tegen de werknemers worde ondernomen". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zaterdagmiddag heeft de vice-minister-president mr. W. J. Geertsema het zittingsjaar van de Staten-Generaal gesloten. Hierbij werd gebroken met een jarenlange traditie. De minister kwam niet voor rijden in een Berliner-statiekaros, doch in een hof-auto. In de verenig de vergadering van beide Kamers' wees minister Geertsema erop, dat in het komende tijdvak vele gewichtige vraagstukken de aandacht zullen vra gen. (Van onze redactie buitenland) TOKIO Hel Japanse bedrijfs leven dient voorbereid te zijn op een langdurige valuta-oorlog, waarin de yen moet „zweven" totdat er een al gemene herziening van de valutapari teiten tot stand is gebracht. Die waarschuwing heeft de Japanse mi nister van Financiën zaterdag in To kio gegeven. Volgens de minister zal de inter nationale valutacrisis aan het eind van dit jaar vermoedelijk nog niet zijn opgelost, maar desondanks zal Japan niet alleen tot wijziging van zijn pariteit overgaan, omdat een zijdige revaluatie van de yen de Ja panse onderhandelingspositie aantast. De minister gaf als zijn standpunt weer dat een revaluatie van de yen niet nadelig voor Japan behoeft te zijn indien de omvang van de wijzi ging passend is. Dit is de eerste keer dat de Japanse regering in het open baar blijk heeft gegeven van haar bereidheid de yen te revalueren als onderdeel van een algemene herzie ning van pariteiten. Met zijn verkla ring heeft de minister een einde ge maakt aan de geruchten volgens wel ke een opwaardering van het Japanse betaalmiddel op handen zou zijn.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5