Axel herdacht op stijlvolle wijze bevrijding 'EURO' 'KOOTJE' DIELEMAN GEHULDIGD Emo gade ZIJ 11 Geslaagde fiets en wandeltochten Rode Kruis Axel Willemstad concentreert de betaalde liefde ,V reugdekamp in een PLAN Zeeuws badminton kampioenschap bracht weinig verrassingen TENTOONSTELLING VAN REALISTEN IN HULST GEOPEND BEHANG GRANOL 5,95 6,75 De jonge boeren: zij ploegen voort Rustig herfstv stad streek 1 Demonstratie par ach u tespri ngen Firato: 260.000 Nederlaagtoernooi b.v. De Kroon VERGADERING OUDERCOMITé R.-K. SCHOLEN AARDENBURG Verplaatsen Aantal ileelneme Braderie Goes betaalde inschrijfgeld niet Na aanrijding doorgereden [hoogwater ^aandag 20 september Maandag 20 september 1971 ^üii 9 (Van onze correspondent) OOSTBURG Drie leden van de Skydifine Club The Flying Dutch man van het eiland Texel hebben zaterdagmiddag in Oostburg een de monstratie parachutespringen ver zorgd. De drie sprongen van een hoogte van 1500 meter. De eerste maakte een geslaagde landing op slechts een tien tal meters van het doel, dat was ge- legaen op het terein bij sporthal De Veerhoek. De beide anderen raakten wat uit de richting. Zeker 1500 toe schouwers waren van de sprongen, die een onderdeel vormden van de zomeractiviteiten 1971 van de win- keliersverenigigg Oostburg, getuige. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Firato-exposi- tle in het RAI-gebouw in Amsterdam, heeft ruim 260.000 bezoekers getrok ken. Dat is 40.000 meer dan het aan tal dat de vorige Firato bezocht. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Zaterdag heeft Axel op stijlvolle wijze weer zijn bevrij ding herdacht. Hierbij speelden indertijd de Poolse militairen een zeer grote rol. 's Morgens werden op het stadhuis de deelnemers aan de herdenking ontvangen, waaronder onder meer de Poolse oud-strijder YV. A. Deimei. De heer Deimei, die hiervoor speciaal uit Engeland was overgekomen, sprak zijn grote dank uit voor de wijze waarop Axel ieder jaar zijn bevrijding en de daarbij gesneuvel de Poolse militairen herdenkt. Daarna werden de graven van de burgerslachtoffers bezocht, evenals het graf vam 'mevrouw Szycblowski, echtgenote van de Poolse kolonel, die zo'n grote rol heeft gespeeld bij de bevrijding van Axel. Om half twaalf stelden de deelne mors aan de stille tocht maair het Poolse monument zich voor het ge meentehuis op. Onder de deelnemers bevonden zich de burgemeester van Axel en zijn echtgenote, de wethou ders en de raadsleden. Poolse gasten en leden van de vereniging ..Axel- Polen". afgevaardigden van diverse verenigingen en scholen en particu lieren. De stoet werd voorafgegaan door muziekvereniging Hosanna die de dodenmars sloeg op omfloerste ,(Van onze correspondent) AXEL. De fietstocht en de wan deltocht die zaterdag werden georga niseerd door het Rode-Kruiskorps in Axel, zijn een succes geworden, zo wel op sportief gebied als wat be treft het aantal deelnemers. In totaal waren er 457 deelnemers. Mede dank zij het mooie weer was er ook veel publieke belangstelling. Aan de toeristische fietstocht, die ging over 40 en 60 kilometer, namen 34 wielerenthousiasten deel. Voor de ze tocht was een route uitgestippeld in de omgeving van Axel. De grootste deelname kende de wandeltocht, waaraan 24 groepen deelnamen. Er werden drie afstanden gelopen n.l. 5 km, 10 km en 15 km. De wandelsportvereniging SDO uit Lamswaarde was zeer succesvol met een eerste plaats op de 5 en 10 km. De uitgeloofde wisselbeker werd in de wacht gesleept door de wandel sportvereniging „Prins Bernhard" uit Leerdam, met lof van de jury. Na af loop van deze sportieve dag reikte de vice-voorzitter van het Rode-Kruis korps, J. Blok uit Axel, de prijzen uit. De uitslagen van de wandeltocht luiden als volgt: Vijf km (15 deelnemende groepen): 1. SDO, Lamswaarde, 731 punten; 2. Jeugdbelang, IJzendijke, 725 pnt.; 3. Jonge Zwervers, Terneuzen, 720 pnt.; 4. Beatrix, Terhole, 716 pnt.; 5. Voor waarts, Axel, 713 pnt.; 6. Jonge Zwervers, IJzendijke 708 pnt.; 7. Voorwaarts Axel 705 pnt. Vier km (7 deelnemende groepen): 1. SDO Lamswaarde, 720 punten; 2. Jeugdbelang, IJzendijke, 717 pnt.; 3. Beatrix, Terhole, 711 pnt.; 4. Jonge Zwervers, Terneuzen, 710 pnt.; 5. Jonge Zwervers, Terneuzen, 692 pnt 6. De Zeeuwen, 682 pnt.; 7. Waranda- school, Axel, 663 pnt. Vijftien km (2 deelnemende groe pen): 1. Prins Bernhard, Leerdam 744 pnt.; 2. Jonge Zwervers, Terneu zen, 717 pnt. trommels. Nadat de koraal „Abide With Me" was gespeeld, legde burge meester M. K. van Dijke namens het gemeentebestuur een krans, gevolgd door de Poolse gasten en de overige deelnemers aan de stille tocht. De erewacht bij het monument werd ge vormd door leden van de nationale reserve. Daarna werd „Last post" geblazen, gevolgd dooir twee minuten stilte. Zeer veel belangstellenden bij het monument volgden de plechtigheid. Burgemeester Van Dijke ontstak de bevrijdingsvlam, waarna de leden van het Nederlands hervormd kerk koor de volksliederen van Polen en Nederland zongen en hierbij hees 1 der Poolse gasten de vlaggen, waar mee de plechtigheid ten einde was. 's Middags waren er nog bloemleg- gingen bij het Poolse kruis aan de Hiulsterweg en op verschillende be graafplaatsen. 's Avonds werd op de Markt een taptoe gehouden. (Van onze sportmedewerker) GOES De Zeeuwse badminton kampioenschappen voor junioren en pupillen die zaterdag in de Goese sporthal werden gehouden hebben weinig verrassingen opgeleverd. Alleen bij de junioren tot 18 jaar kwam René Kiebert van Marathon met uitstekende prestaties. Niet Wim Schoonderwoerd, Wim de Vries of Hans ten Haaf kwamen in de finale partij uit tegen favoriet Danny Mol, maar do kalm opererende René Kie bert. Dat Danny Mol tenslotte in die beslissende partij de sterkste bleek kon dc imposante opmars van Kiebert in dit toernooi niet meer ca moufleren. Bij het heren-dubbel zegevierden Jos Verburg en Hans ten Haaf in twee sets. Bij de dames werd Gerry Bertijn door Joke Proos verslagen, terwijl bij het dubbel het Avanti-duo Elly Tange en Juria Ouden die winst in casseerden. In de mixed werd de Terneuzenfor- matie Anette Veerman en Paul Smol ders verslagen door het Marathon duo Annemarie Heijdens en Danny Mol. Bij de pupillen spitste de strijd zich Vooral toe in het heren enkel tussen de beide Terneuzenspelers Rolf Ho ning en Hans Smolders. Laatstge noemde werd na drie spannende sets winnaar. Dezelfde spelers trokken de titel naar zich toe bij het heren dub bel, ondanks goed verweer van Henk Kakebeeke en Hans de Haas van ,,'t Pluumpje". De finale gemengd dubbel werd betwist door Flora Vermeulen-Rolf Honing en hun clubgenoten van Ter neuzen Hofman-Smolders dat de zege aan eerstgenoemd duo moest laten. Bij de dames stevende Juria Oudens van Avanti regelrecht op de titel af terwijl bij het dubbelspel Flora Ver meulen en Liesbeth Hofman de hoog ste eer opeisten. (Van onze correspondent) HULST Uitslagen van het neder laagtoernooi van de biljartvereniging „Dc Kroon" te Hulst. Er werden wed strijden gespeeld van 20 beurten bandstoten. BV „De Kroon" - BV „Terneuzen" 275 - 236. J. van Kerck- hoven-J. van Tiel 32-31, Fr. Schelf- hout-L. Doelder 43-9, Ed. Taelman-F. van de Velde 20-37, J. Taelman-L. Verschoor 25-31, E. Nachtegaal-G. Krijger 78-43, W. Willcnkens-M. Ger- land 14-38, J. de Bot-L. de Rooij 34-13, T. Schauwaert-S. Kellicr 19-34. BV „De Kroon - BV „Sint Jansteen" 335-221. J. van Kerckhoven-W. Bous- sen 46-37, Ed. Taelman-J. d'Hooghe 42-31, J. Taelman-C. van Acker 67-22, Fr. Schelfhout-A. d'Hooghe 49-45, W. Willenkens-P. Aerts 21-19, J. de Bot- A. Usebaert 13-20, P. Beeldens-A. Valcke 18-24, E. Nachlegaal-F. van Eek 79-23. GOES Museum v. Z.- en N.-Beveland, Kerkplein. „Wat de zee teruggaf", expositie over scheepsbouwhistorie, en scheepvaartgeschiedenis van het huishoudelijk materiaal van het schip (t. m. 1 okt.). HULST Bioscoop, 20 uur: Satyricon 18 j. MIDDELBURG City, 20 uur: Irma la Douce 14 j. OOSTBURG Ledeltlieater, priester 14 j- De vrouw van de ROTTERDAM Piccolo Theater, 20.15 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met Isaac. uur: Groupie Girl] TERNEUZEN Luxor, 20 j- ANTWERPEN K.N.S. 20 uur: De vrolijke vrrf tjs van Windsor. Rubenshuis, Expositie „Rubeni zijn tijd" tekeningen van BeigL verzamelingen o.a. tekeningen] Rubens, Van Dijck en Jordaeru m. 15 okt.). Middelheimpark sitie 11e Biënnale v. hedendi sculptuur uit Argentinië, B™ Canada, Mexico en de Ver. St- alsmede beelden uit Nederland werken van de onlangs overls kunstenaar Oscar Jespers (t okt.). Geopend van 10-19 uur- GENT Centrum van Kunstambachten Pietersplein 9, „Kunst na ltMy'l m. 10 okt.). WILLEMSTAD (AP) Je komt Campo Alegre binnen via stoffigie zjjtak van een hoofd verkeersweg. Het is omsloten door hoge muur, bezet met glasscherven. Er zijn bewakers en het ljjkt od een legerkamp. Passagiers die Curasao in- en uitvliegen kunnen" zien, maar de meeste Amerikanen en andere toeristen hebben cr g idee van wat het is. Campo Alegre (Het Vreugdekamp) is een gi bordeel. De gebouwen van één verdieping op afstanden van ell gebouwd zoals de barakken van een kazerne, omvatten 112 eenhi en in elke daarvan woont een meisje. In het midden staat ccn die goud oplevert en daaraan grenzend een restaurant. (Van onze correspondent) AARDENBURG Het oudercomité vah de r.-k. scholen in Aardenburg houdt donderdag om 19.30 uur een algemene vergadering in het gebouw van de jongensschool aan de Henne- quinstraat. De heer P. Lansu, hoofd onderwijzer aan de Sint Bernardus- schooi te Clinge, zal die avond een uiteenzetting geven over de nieuwe wet op het basisonderwijs en de mo gelijkheden daarvan. Het oudercomité wil op deze wijze de ouders van leerlingen van lagere- en kleuterscholen meer bij de school betrekken en hen enig inzicht geven in de inhoud van het huidige onder wijs. De ouders zullen de gelegen heid krijgen aan de inleider vragen te stellen. (Van onze correspondent) HULST Lia Timmermans, doch ter van de bekende Belgische schrij ver Felix Timmermans, opende za terdagavond in Galerie „boekhandel Van Geyt" in Hulst de tentoonstel ling „realisten". Deze tentoonstelling, waarop wer ken te zien zijn van Ar ja van den Berg, Cornell-; Doolaard, N. Dros te. Marja de Glopper, Herman Gor dijn, Fer Hakkaart, Cecile Hessels, Claartje de Jong, Wiliam Kuik, Mal- sem, Nettie Michels, Piet Nieuwen- huijsen. Hendri van der Putten, Meike Sund, Tonet Timmermans. Pe ter Vos, H. J. van Wijk en Dolf Zwerver, duunt tot 25 oktober. Lia Timmermans schetste in haar inleiding de evoluties welke het rea lisme, dat alleen het wezelij-ke van de werkelijkheid weergeeft, in de loop van verschillende perioden heeft ondergaan. Zij zei te hopen dat de tentoonstelling een succes zou worden. De expositie is op werkdagen ge opend van 9.00-12.00 en van 13.00- 18.00 uur. Op zondagen van 14.00- 17.00 uur. voor APARTE wanden! per rol vanaf BEHANG per rol Keuze uit HONDERDEN dessins VEEMARKTSTRAAT 26 - BREDA Goed geklede meisjes zitten aan tafeltjes in de bar en wandelen rond over het afgesloten terrein in de koele tropische avond. Campo Ale gre Is de door Willemstad gevonden oplossing voor het eeuwenoude pro bleem van havensteden: wat te doen met zeelieden die aan wal komen'.' In Willemstad komen er heel wat van de tankschepen die voor de grote raffinaderij van de Shell va ren en de schepen, die de omvang rijke handelsvaart onderhouden. De prostituées plachten rond te hangen in het centrum van de stad en dat zag er niet zo goed uit. Respectabele mensen en hun kinde ren werden geconfronteerd met het vertoon van de zonde in het open baar. Er was ook de gebruikelijke onrust: scènes, vechtpartijen. Toeris ten waren, ofschoon misschien niet ongevoelig voor wat couleur locale, bang voor hun goed, hun vrouwen en soms hun leven. De stad vond dat er iets aan moest worden gedaan en de vraag rees: „Waarom de hele santekraam niet verplaatsen naar een afgezon derde plek buiten de stad? Dan zou (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG. Zaterdagavond bracht de harmonie „De Volharding" te Zaamslag een muzikale hulde aan de heer Jac. Dieleman, die staande voor zijn woning aan de Axeisestraat, geflankeerd door familieleden en een aantal genodigden, deze hulde in ont vangst nam. De heer Dieleman, in Zaamslag en ver daar buiten beter bekend als „Kootje", vierde zijn 65ste verjaar dag, maar dat was niet alléén de re den voor het muzikaal bezoek. De heer Dieleman is tien jaar werkzaam als bode-koerier van „De Volhar ding" en ook 40 jaar lid van de Ja gersvereniging Axel. Nadat de harmonie het eerste deel van haar serenade had volbracht, bracht voorzitter R. J. van de Veke, namens bestuur en leden, zijn felici taties aan de jarige jubilaris over. Hij dankte hem voor alles wat hij voor de harmonie heeft gedaan en sprak de hoop uit dat de heer Dieleman nog vele jaren zijn werkzaamheden voor de harmonie zal kunnen verrichten. „Ik ben 60 jaar lid, doch zo'n bode als u, die zijn werk zo nauwgezet uit voert heb ik niet gekend," aldus de voorzitter. Hij overhandigde een zil veren sigarenaansteker met inscrip tie. De heer Dieleman prees in zijn dankwoord de prettige samenwerking met bestuur, dirigent en leden. Hij wenste het korps nog vele successen toe. De publieke belangstelling voor de serenade was zeer groot. Eerder op de dag hadden afgevaardigden van diverse verenigingen felicitaties en cadeaus gebracht. Namens de Koninklijke Nederland se Jagers vereniging Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen deed dat de consul-se cretaris W. van Cadsand uit Axel. Hij prees de vakbekwaamheid van de jubilaris, die in de afgelopen 40 jaren aan ongeveer 500 jachtpartijen neeft meegewerkt. En natuurlijk ontbraken tijdens de druk bezochte recepfie ook de „sterke jachtverhalen" niet. Ook demon streerde de heer Dieleman op een zogenaamde jachttoeter de verschil lende signalen die tijdens de jacht partij aan de zich verdekt opgestelde jagers gegeven worden. (Van onze correspondent) KLUNDERT Zaterdag wei den te Klundert door het ploej comité Noord-Brabant de ploei wedstrijden om het kampi' schap van Noord-Brabant gehoi den. Er namen aan deze wei strijden 3 categorieën deel: 1 schaars en 2-schaars heen ei weergaande ploegen, cn roni gaande ploegen. Vooral in de; laatste categorie werd voortre felijk ploegwerk geleverd. Hj was Ad. Havermans die voor 0 zoveelste maal de beker in wacht sleepte. Bij de 1-schaaH won Lokers, Zevenbergen, en rij de 2-schaars M. de Lint uit Kir" dert. Er waren 28 deelnemei Na afloop had in hotel De Bei de prijsuitreiking plaats. De uitslag was als volgt: R°n"] gaande ploegen: 1 A. Haverman? Zevenb. hoek, 248 pnt.; 2 A. Tuj" telaars, Baarle - Nassau, 23814 pnt.; 3G. v. d. Broek, Zeel: 233% pnt.; 4 M. Kuijpers, Zee» 228% pnt.: 5 J. H. Spanje" Lithoyen, 214 pnt.; 6 J. Nooye' Deurne, 202 pnt.; 7 J. Boor Vlijmen, 202% pnt.; 8 B. VI Rijn, Esbeek, 193% pnt. 1-Schaars heen en weergaaüi ploegen: 1 J. Lokers, Zevenb gen, 291 pnt.; 2 Th, Leendi Bakel, 277 pnt.; 3 B. Klof, Wer kendam 246 pnt.; 4 B. Mooir Bakel, 221 pnt.; 5 A. Schoenm: kers, Oosterhout, 219 pnt Schoone, Bergeijck, 218 pnt- P. Smolders, Eersel, 212 pnt.;1 v. d. Heyning, Alphen, 209 pa' 2-Schaars heen en weergaan® ploegen: 1 M. de Lint, Klundertij 296 pnt.; 2 A. Bovee, Halsteren, 276 pnt.; 3 J. Dibbits, Almkerif,, 270% pnt.; 4 A. de Gouw, VW' men, 260 pnt. Dc wedstrijden werden houden op het terrein van t» Stoop, die aan zijn laatste ooSjj is: het terrein moet voor SM11 Moerdijk wijken. de betaalde liefde mooi uit de en ook gemakkelijk te control] zijn met bewakers om de on handhaven en doktoren voor ri matig geneeskundig onderzoek. En zo werd op 30 mei 1949 Cal Alegre in het leven geroepen alsj particuliere concessie, sina geëxploiteerd door dezelfde in ner. Men zegt dat hij er een for] aan verdiend heeft. In het beg er heel wat over te doen gewei maar na verloop van tijd heeftf kamp zijn bestaansrecht voorjl openbare mening bewezen. Er waren werkelijk geen lijkheden meer. De zeelieden waj verheugd en de stedelingen en risten eveneens. Het kamp or kelde zich geleidelijk tot een goed geleide onderneming. De meisjes voor het gre gedeelte afkomstig van Santo mingo en Columbia kregen a collectieve arbeidsovereenkc waarin opgenomen een kamert van 6,5 dollar per dag. Geneest dige verzorging voor een heel premie en een wekelijkse penii ne-injectie. Zelfs de leeftijd w( gecontroleerd. Geen prostituee j| ven de 40 jaar wordt in het toegelaten, tenzij zij kan bewij dat zij nog over sex-appeal schikt. De fundamentele prijs is va steld op vijf dollar per klant ei komen er 250.000 per jaar. (Van onze correspodi GOES Ook de laatste I ie Goese braderie is een g I re: geworden. Duizenden I I gen bevolkten de Goese w I ten en zorgden ook voor 'i 1 succes. Toch is het bestuu Goese Middenstandscentrale helemaal tevreden. Het I spoed een extra vergadet I schrijven, om maatregelen I legen diverse braderiedc I die zich in deze dagen als 1 ontpopten, omdat zij niet I schrijfgeld van f 55,- ha taald. Toen het GMC-bestuur I dat een groot aantal afzeg [ging deelnemen, zijn de b<| I den al deze illegale deekiei I nog vriendelijk gaan vragei I schrijfgeld te betalen. Sli I van hen reageerden positis I dan twintig weitgerden. H I bestuur ga-at hierover oél I opnemen met hef gemeenl [Het wil bewerkstelligen da' 1 keiiers die geen inleggeld h- taald in de toekomst ook stemming krijgen met een straat te komen. Ondanks deze wanklanken I toch een heel gelukkige I Het was mevr. J. de Waal I alt Hontenisse, die de brom ui de bromfietowedstrijd I zoekers buiten Goes. Zeer I langstelling tarok ook de s I de Goese gemeentepolitie, I gelegenheid aan-greep om ie bevolkig te presenteren. (Van onze correspondt HULST De rijkspolitie heeft zaterdagavond de Hulstenaar A. V. aangehou was met zijn auto op het S| hof te Hulst tegen de daa keerd staande auto van E. V] Jansteen gereden en na de a doorgereden. De wagen werd zwaar beschadigd. Bij zijn aanhouding bleek van A. V. rijtechnisch niet i de eisen te voldoen. Ook wa ii) het bezit van een rijbewi, [auto was niet verzekerd. morgen, dinsdag 21 j É£n op Zoom 04.49 en 17. ■pert 03.57 en 16.09, T IJ3-18 cn 15.31, Vlissingen 15.00, Wemeldinge 04.39 en 1 Vooruit voor di en woe opgeste het KN op zond 18.00 ui rustig herfstw Weersvooruitzichten in ci I Middeld over Nederland. voor dinsdag: aantal ure; Ilot 9; min. temp.: omstreeks I tnax. temp.: omstreeks norm J een droge periode van I uur: 95 procent: kans of Ueel droog etmaal: 90 proce Voor woensdag: aantal i 1 tot 10; min. temp.: omstrc I jjaal; max. temp.: van onge j^aal tot 4 graden boven ans op een droge periode 12 uur: 95 procent: ka geheel droog etamaal: 90 pi

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2