ludseieden van IR. bogerd ,,We zullen ontslaggronden lesnoods lot Hoge Raad belwisler ir Products oor rechter I OPA ABRAHAM" GEEFT GOUDEN PLAAT ZEEUWSE SER STEUNT IDEE KANAALZONEW ERKGEVERS Wat kregen we nou? A Brand in boekhandel jp AANDEELHOUDERSVERGADERING cv gipiiijjbewoners if gaan filfii in Oostburg <iAI VOOR MEER DAN HAL) MILJOEN AFWASAUTOMAAT? JOEGOSLAAF ERNSTIG GEWOND OF DOW-TERREIN iaiiiai Higde werkweek Mavo Axel Iweer- andanten leren in kan looi' )ow Chemical ree gewonden botsing LEVING |J) SCHIETING TERNEUZEN Ieuzen-sluiskil stad V erkeersslacli lol' Ier overleden armer [hoogwater PvdA PPR-fraclie iioudl oorliuhtintfsavond in s-Beereiihoek Oosi-Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten besj reken verde ling vvo i lin gcontin geul GEZINSWASMIDDEL nu wit èn kleur Prijs: 6,15. V' kV: i een onzer verslaggevers) De derde klassen van [jjke school voor mavo eft een geslaagde werkwe< pand achter de rug. Het g deed op de heenreis hel Schiphol aan en reed ver-I over de Afsluitdijk naar del jke provincie. Op de terugj pcht men nog de Plevohof i (ndel, waar men gedurende t verbleef, werd een gevarijj [ogramma afgewerkt. Ondei ge leiding van een bos maakte men een wandeling] Gaasterlandse bossen en !_rd de zuidwesthoek van| bezocht. In de daaiop vol-j agen werden onder meer gemaakt naar een rnelWH Leeuwarden en een rijwiel* i Heerenveen. L >ort werd niet vergeten. On-I eale weersomstandigheden! i boottocht gemaakt over del "ïeren en er was ook eenj dag ingelast. een onzer verslaggevers) UZEN De afdeling. Z^- de Nederlandse Vereniging dweercommandanten houd I 2ne vergadering dit jaar »P 25 september. Men koni het hoofdkantoor van mical Nederland n. 5 om 14.30 uur. de vergadering houdt a een inleiding over •odukties van Dow Che®, te ir. ia bestaat gelegenheid P ■ondrit over het terrein evens is een bezoek vocj wlerdag 16 september 1971 an onze correspondent) 'ISKIL Gistermiddag om I es verleende de bestuurder I en personenauto, C. C.-R erneuzen, toen hij linksaf slaan geen voorrang aan I lit de richting Terneuzen de Volkswagen bestuurd I mevrouw W. J. M.-T. uit I il. Bij de botsing die volg. I rd de echtgenote van R. uit I i geslingerd en met min of I ernstige verwondingen I ibracht naar het Elisabeth-1 huis te Sluiskil. Een aeh- rittende jongeman T. de N. i eveneens in dat ziekenhuis omen. De inzittenden van I lkswagen kwamen met de I vrij. De schade was aan- f I an onze correspondent) pgmij De Herleving te Sim, J wel over een wip beschik, leen terrein ter beschikkii ivaardoor geen enkele schii (houden kon worden, heel oningsschieting gehouden bij aatschappij De Westerschef Irneuzen. werd de 51ste jaarvergadej houden. Ter sprake kwama reinmoeilijkheden van Dl ïg. De vergadering was unaj In mening, dat de eenvoudig Inieest economische oplossilf lip te verplaatsen naar Ta Jitslag van de schieting isj |vogel, niet afgeschoten; zijj r. van Esbroeck, J. Dhert f s P. van Esbroeck; kallei heeuws en L. de Haan. (Van onze correspondent) OOSTBURG In het ziekenhuis te Oostburg is tengevolge van een ver keersongeval overleden mevr. II. van Hanegem-Joosse. Mevr. van Hanegem werd maandagmiddag gewond bij een verkeersongeval in de Bakkerstraat toen zij met haar rijwiel olotseling de straat overstak en door een per sonenauto werd gegrepen. Zij was gehuwd en had een kind. (Vaneen onzer verslaggevers) OOSTBURG-CADZAND In een aan de bewoners van camping gelegen" te Cadzand worden rertegenwoordigers uitgenodigd P een gesprek op het gemeente van Oostburg. De bespreking plaatsvinden op 30 september, nleiding hiertoe is een brief de campingbewoners aan het ge van b. en w. waarin zij o.m. lieerden tegen een door burge ier A. Schipper gedane uitla- in de raad, dat ..Welgelegen" ■ig was. In een gesprek met een [-verslaggever heeft de burge ier toen gezegd dit woord iet- gechargeerd gebruikt te hebben, burgemeester bedoelde, zoals hij met het woord „smerig"; „niet (Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Ir. Bogerd is gisteren, vergezeld van zijn beide raadslieden, inr. dr. C. C. A. van Haren, en mr. N. W. A. Brink, van wie vooral de laatste een scherp debater bleek te zijn, ter vergadering van aandeelhouders van de PZEM verschenen. Nadat de beide raadslieden het verweerschrift, dat zij vorige week na mens hun cliënt hadden ingezonden, hadden toegelicht, kregen de aandeel houders gelegenheid vragen te stellen, waarvan door enkelen hunner ge bruik werd gemaakt. Daarbij ging het vooral om de kwestie of de directeur naar recht en gewoonte handelde, door voor de houw van zijn bungalow in Domburg geen speciaal ordernuinmer op de PZEM te wensen. Dit werd, zoals bekend, door het personeel opgevat als een teken dat de directeur er geen prijs op stelde de diensten en leveranties door het bedrijf uit eigen zak te betalen. Daarmee begonnen ook terstond de verschrijvingen. Ir. Bogerd heeft tot zijn verdedi ging opgemerkt dat er nog nimmer voor enig personeelslid een speciaal ordernummer voor een privékarwei was uitgeschreven, en dat hij meen de dat zou worden volstaan met het zenden van een eenvoudige reke ning, nadat het karwei was vol tooid. Tegenargumenten waren: er is nog nooit door een personeelslid van de J (Van een onzer verslaggevers) ITEBNEÜZEN Het iuchtschei- (sbedrijf Air Products London lil. gevestigd te Terneuzen. is ge- Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door liet K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: Overwegend droog met nu |i dan zon en vooral 's naelits hogere nperaturen. I Ifeersvooruitzichten in cijfers ge- liideld over Nederland. 1 '-'oor vrijdag: aantal uren zon; 2 1:min.-temp.: 1 tot 4 graden on- normaal; max.-temp.: omstreeks il; kans op een droge periode L minstens 12 uur: 95 procent', i op een geheel droog etmaal: procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 *9; min-temp.: van ongeveer nor- 1 tot 3 graden boven normaal: kv-temp,: omstreeks normaal: kans 'P een droge periode van minstens I" uur: 90 procent; kans op een ge el droog etmaal: 70 procent. I MORGEN, vrijdag 17 september Bergen op Zoom 02.29 en 14.51, Hansweert 01.40 en 13.54, Terneuzen JJ-08 en 13.22, Vlissingen 00.38 en 12,56, Wemeldinge 02.19 en 14.41. waterstanden PWanz 321 (-2); Rheinfelden 211 I Straatsburg 190 (-16); Plitters- ijrf 337 (-21 Maxau 394 (-20); 1 ochingen 132 6): Mannheim 214 U Steinbach 114 4); Mainz 218 -U); Bingen 138 19); Kaub 139 l-D: Trier 224 (-5); Koblenz 133 1-1); Keulen 77 (-6); Ruhrort 232 I -1); Lobith 854 1); Pannerdense I«1)830 (onv,); Nijmegen 650 (onv.); jwselkop 805 1); Eefde IJssel 318 li- ^eventer ?07 (onv.); Motisin [™5 (+2): Borgharen 3820 (-35): I «Md 1092 (-32); Grave beneden I oe sluts 500 (-3). dagvaard om op 5 oktober a.s. voor de kantonrechter in Terneuzen te verschijnen omdat het bedrijf sinds april van dit jaar is gaan draaien zonder in het bezit te zijn van een hinderwetvergunning. De behandeling van de zaak be gint 's middags om twee uur. Inmid dels heeft het Terneuzense gemeen tebestuur aan Air Products een hin derwetvergunning verleend. Deze is vandaag (donderdag) in het bezit ge steld van de plant-manager van Air Products, de heer A. de Dreu. De hinderwetverguning bevat 69 voor waarden waaraan het bedrijf moet voldoen. Onder meer is als geluids limiet gesteld een sterkte van 45 de cibels, tenzij het geluid van het to tale industrieterrein, met inbegrip dus van Dow Chemical, niet boven de 55 decibels uitkomt. Is dit wel hel geval dan zal voor Air Products een andere geluidslimiet ais voorwaaarde worden gesteld. De achtergrond van de strafvervol ging die tegen Air Products is inge steld zijn de voortdurende klachten van de familie Van Wijck, die vlakbij het iuchtscheidingsbedrijf aan de Herbert Dowweg woont. Hoewel de directie van Air Pro ducts op het bedrijf voorzieningen heeft getroffen om deze hinder zo veel mogelijk te beperken, bleven de klachten van de Van Wijcks aan houden. Naast klachten bij de ge meente Terneuzen over de geluids hinder en het feit dat Air Products al verscheidene maanden in bedrijf is zonder in het bezit te zijn van een hinderwetvergunning, diende de fa milie Van Wijck bij de officier van justitie in Middelburg een verzoek tot strafvervolging in tegen het Iuchtscheidingsbedrijf. In april van dit jaar maakte de politie in Ter neuzen tegen Air Products proces verbaal op wegens het niet in bezit hebben van een hinderwetvergun ning. Meermalen is in de Terneuzense gemeenteraad gediscussieerd over de Air Productsaffaire. In de laatst gehouden raadsvergadering stelde de heer P. J. Iluijbrecht van de PvdA- fractie zelfs het ultimatum dat. in dien binnen 14 dagen geen hinder wetvergunning zou zijn afgegeven, de gemeente het iuchtscheidingsbe drijf diende te sluiten. De raad wilde echter niet zo ver gaan. Men accep teerde de toezegging van wethouder R. Hol, dat de hinderwetvergunning hinnen afzienbare tijd afgegeven zou worden. PZEM een bungalow gebouwd en voor elk project waarbij de PZEM betrokken wordt en waarvoor door meer dan een afde ling diensten en leveranties worden verricht, geldt dat er een ordernum mer behoort te zijn waarop het per soneel van de diverse afdelingen de verrichte werkzaamheden en gele verde materialen kan boeken. De raadslieden van de heer Bogerd hebben namens hem laten weten dat zij desnoods tot aan de Hoge Raad toe de ontslaggronden die het dage lijks bestuur van de PZEM wil han teren, zullen betwisten. Zij menen dat er aan de heer Bogerd eervol ontslag dient te worden verleend en dat er een, voor hem gunstige af vloeiingsregeling wordt toegepast. Zij hebben gisteren uitvoerig uit eengezet, dat het dagelijks bestuur van de n.v. PZEM, zoals niet alleen door de voorzitter van dit bestuur, de heer A. Kaland, maar ook door andere bestuursleden herhaaldelijk in liet openbaar is verklaard, van de bouwactiviteiten van de directeur op de hoogte was. Verder konden zij aan de hand van de uitspraken van de D.B.-voorzitter, de heer Kaland. in vergaderingen van provinciale staten, duidelijk maken dat de heer Bogerd niet alleen als een bekwaam, maar ook als een integer mens gold. Terloops werd nog everi ingegaan, op enkele argumentaties in het ver weerschrift van de PZEM-directeur, onder andere dat hij geen gebruik heeft gemaakt van een hypotheekre geling die voor PZEM-werknemcrs geidt. Ais ir. Bogerd van de regeling had geprofiteerd, zo was de redene ring. dan zou hij een groter gelds- voordeel hebben genoten, dan door de opheffing van het bungalow-or dernummer mogelijk was. Dit argument werd ontzenuwd, doordat kwam vast te staan dat de voorzitter van de raad van bestuur, mr. J. van Aartsen, zeer tegen de zin van de D.B.-voorzitter Kaland in, niet wilde ingaan op een verzoek om de voordelige hypotheekregeling van de PZEM ook op ir. Bogerd van toepassing te verklaren. De aandeel houders zullen over hetgeen zij te horen hebben gekregen hun gedach ten laten gaan. De notulen van de vergadering van gisteren zullen met spoed worden uitgewerkt en hun worden toegezonden. De aandeelhou ders hebben de rol van het dagelijks bestuur van de PZEM-affaire giste ren duidelijk buiten beschouwing ge laten. De vergadering verliep in 'n formele, maar niet al te vijandige atmosfeer. De heer Bogerd maakte, ook nadat hij ruim twee uur was gehoord, een ontspannen indruk. De vergadering was besloten. Er werd na afloop nog geen verklaring verstrekt. c? (Van een onzer verslaggevers) BORSELE De raadsfractie van de PvdA-PPR in de gemeente Bor- sele gaat ook in 's Heerenhoek een voorlichtings-opinieavond beleggen voor de kernen van Borssele, Nieuwsorp, Lewedorp en 's Heeren- !ïoek. Doel van de bijeenkomst is de me ning van de bevolking te horen en voorlichting te geven over de indus trialisatie in de naaste omgeving. Met name de bouw van de Total- raffinaderij is mede aanleiding de bevolking te attenderen op de gevol gen van deze vestiging en de in spraak mogelijkheden via de hinder wet. Ook de pijpleiding Total-Dow, die mogelijk een afbakening is van een nieuw omvangrijk industrieter rein zal ter sprake komen. Door middel, van wandkaarten zal een en ander verduidelijkt worden. (ADVERTENTIE) Eerst prijs vragen bij Europa's goedkoopst» speciaalzaak Karnemelkstraat 6 Breda tel. 01600-31948 Rolterdam I Den Haag Utrecht Breda (Van een onzer verslagevers) AXEL Op 21 september heeft in Hulst een bespreking plaats tussen le gemeente Hulst, llontenisse, Sas van Gent en Axel over de verdeling, van het nieuwë contingent woningen voor Oost-^uucscb-yiaaptjegfij, Tijdens deze bespreking zullen de deelnemende gemeenten liet eens moeten worden over de verdeelsleu tel. Daarna zullen er nog verschillende besprekingen met de betrokken in stanties volgen. Dit heeft burge meester Van Dijke van Axel giste ren meegedeeld. De gemeente Axel zelf zal waarschijnlijk nog deze maand een gesprek hebben met een deskundige op het gebied van de ^emeentefinanciën van Binnenlandse Zaken over de financiële positie van Axel. Het tekort op de begro ting bedraagt bijna negen ton. Om de positie van de gemeente enigszins le verlichten heeft men een beroep gedaan op een uitkering uit het gemeentefonds. Wanneer de bespre kingen over de financiële zaken van Axel precies plaats zal vinden is nog' niet bekend. (Van één onzer verslaggevers) MIDDELBURG/BREDA Hoewel een gedetailleerde opbrengst uit de afzonderlijke plaatsen voor de actie .Geef gezondheid" wel nooit te geven -.al zijn daarvoor leiden er teveel vegen van de gevers naar het Rot- erdamse Memisa-centrum geven ie cijfers die wij uit Zeeland en .Vest-Brabant hebben verzameld och wel een indruk van de gulheid vaarmee de inwoners van Zuidwest- Nederland op de oproepen via pers radio en televisie hebben gereageerd. Op de hoofdpostkantoren van Zee land kwam in totaal 157.158,11 en van West-Brabant 318.019.82 bin nen. in totaal uit de ..Gouden Delta" lus 475.177.93. Met de nakomende *iro-overschrijvingcn en andere gif ten zal het half miljoen dus ver wor den overschreden. Voor Zeeland ziet de gespecificeer de opbrengst der hoofdpostkantoren (verzamelpunten dus ook voor om liggende plaatsen) er als volgt uit: Axel 6.591.25; Breskens 8.189,33; Goes 35.942,10; Hulst 6.659,56; Terneuzen 20.429,60; Vlissingen 21.921,19; Zierikzee 15.382,11; Mid delburg 36.614,67; Tholen 5.075,30 en Sint Philipsland 353. Voor West-Brabant kwamen de volgende bedragen in de bus: Breda 145.775,53; Roosendaal 52.658,95; Bergen op Zoom 47.992,55; Dongen 11.615,14: Etten-Leur 10.650,97; Kaatsheuvel 19.144,23; Oosterhout 19.933,58 en Steenbergen 10.240,87. De geblakerde trap in de uitgebrande boelhandel. TERNEUZEN In de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks half twee ontdekte een buurtbewoonster brand in de boek- en kantoorhandel A'an de heer D. Littooij Azn. aan de Vlooswijkstraal te Terneuzen. Er (Van onze r.t.v.-redactie) BREDA De heer W. A. Kartner uit Breda reikt vanavond in het TROS-programma „Op losse groeven" een gouden plaat uit aan zijn zoon Pierre voor diens creatie „Zou het erg zijn, lieve opa". Ook Wilma, die samen met Pierre Kartner het lied zingt, krijgt in deze uitzending een gouden plaats, evenals Jacques Herb voor zijn lied Manuela. In het programma, dat om 19.05 uur begint, zal pa Kartner ook een van zijn eigen liedjes ten gehore brengen eii wel „In een klas met kleine kleuters". Het staat op de plaat „Pa Kartner zingt", die kortelings uitkwam. werd direct groot alarm gegeven en de Terneuzense brandweer rukte met groot materiaal uit om de brand in deze dichtbevolkte buurt te bestrij den. De brand greep snel om zich heen, en de complete voorraad boe ken en papier in het magazijn ging verloren alsmede de stencilinrichting en enkele machines. Onder de verbrande boeken bevon den zich meer dan 5000 gebruikte leesboeken. De heer Littooij had na melijk vroeger een uitleenbibliotheek en had de boeken nog bewaard. De heer Littooij die om kwart voor twee bij de brand werd geroepen kon nog niet zeggen hoe groot de schade was, want de taxateurs moeten nog ko men. Wel zei hij de zaak op dezelfde plaats te gaan opbouwen, omdat het daar een gunstige vestigingsplaats is. Omstreeks zes uur in de morgen was de brandweer de brand meester. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister, maar de Terneu zense politie heeft sterk het vermoe den dat deze is ontstaan na een in braak, er werd een geldkistje ver mist. (Van één onzer verslaggevers) TERNEUZEN De 40-jarige Joe goslaaf H. Kapic is op het terrein van Dow Chemical in Terneuzen ernstig gewond toen hij getroffen werd door een 40 kilogram zware ijzeren staaf die van 70 meter hoogte uit een hijs viel. Met schedel- en hersenletsel is de man naar het academisch ziekenhuis in Gent overgebracht. De gastarbeider, die in dienst is van een Duits bekledingsbedrijf dat werkzaamheden uitvoert aan de nieu we naftakraker, stond bij de lier waarmee de 2% meter lange ijzeren staaf omhoog werd gehesen. Door nog onopgehelderde oorzaak schoot de last uit de strop, vernielde in zijn val een transformator en kaatste daarop tegen het slachtoffer. (Van een onzer verslaggevers) de brandweergaragc MIDDELBURG De Zeeuwse j v0°r de arbeidsmarkt heeft uit iv?'e stukken en discussies met i ui,, '"8 tot de ruimtelijke orde- 8 van Oost-Zecuwseh-Vlaanderen tac0nclusie getrokken, dat het ar It °SmarktasPect bij dat alles noi tot zijn recht is gekomen hipf ')Ce'( rï'f 'aten weten in eer Itti jU1 ke' college van G.S. var Nofdtk waarin onder meer bijval van h ,'8d met de gedachtengang kring van werkgevers, in de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone, om het Baalhoekplan dienstbaar te ma ken aan de industriële ontwikkeling van Ossenisse. De raad voor de arbeidsmarkt, die tan worden beschouwd ais een pro- inciale sociaal economische raad, neent dat meer overleg tussen Ne- lerland en België bij de haven- en ïdustrie-ontwikkeling vereist is. In- ■grale benadering van de ruimtelijke] irdening aan weerszijden van de rens wordt bijzonder wenselijk ge acht. De ideeën van de kanaalzone werkgevers vormen in dit verband, naar de mening van de raad van de; arbeidsmarkt, een geslaagde inbreng] in het denken over de toekomst van Zeeuwsch-Vlaanderen. De raad voor de arbeidsmarkt is van mening, dat een blokkering van de ontwikkeling van haven- en in dustrieterreinen langs het Nederland se deel van het Baalhoekkanaal, op grond van voordelen op korte ter mijn, moet worden voorkomen. Het overgrote deel van de raad. aldus de brief aan Gedeputeerde Staten, is van mening dat verhoging van de aantrekkelijkheid van het woonkli maat in Zeeuwsch-Vlaanderen gebo den is. Dat veronderstelt, aldus de raad, de aanwezigheid van een groot en volledig dienstenpakket, dat even wei gebonden is aan een stedelijk milieu. Het is volgens de raad dan ook het beste om de grootste kern in het betrokken gebied veel verder tot ontwikkeling te hrengen. De raad doelt daarbij op Terneuzen en beslist niet op Axel welke gemeente in het voorontwerp streekplan O.-Zeeuwsch- Vlaanderen als de grootste gemeente van de toekomst werd genoemd. (ADVERTENTIE) De goedkeuring van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3