van f. 300.- tet f.2400,-korting op onze bankstellen en fauteuils! (i PRINSES MARGRIET VERWACHT EIND l MAAKT HEMDE KIND Gi "zeiaars door l mossel kwekers moet Iff staken Actie fjegint goed Econoom kan 72 mille verdienen Hy isconto- erlaging erbazing KIND ZOEK ekt AN GELDER Spuitende kraker DODENCIJFER ATTICA AL 41 Hogere beloningen voor opheldering misdrijven, gevraagd bg Esso. B TW' ETAALDE A1ILJOEN EVEEL AAN ELASTING unstenaar bij ie (om raclio?) °od gestoken Gastarbeiders staken om beter voedsel f r Ufa Zitmeubelindustrie N.V. 1 togeis g Na afsluiting Oosterschelde in 78 TIJDELIJK SCHADECLAIMS Zestienhoven s nachts dicht om lawaai? Feijenoord en Ajax alleen in samenvattin g Devaluatie dollar STERK FRONT TEGEN V.S. Kabinet zwijgt over subsidiebeleid Thanl definitief weg bij de V.N. -HB5FTU MM FöSTZB&JBL CïitS dieren- postzegel gratis 2ADI0 DE KOCK Dr. W. A. J. M. Harkx L. Leijendekker en administratie-adres Jjtiaat 9. Temeuzen, tel. (Oil 50) 79 20 ,0entsprijs13,70 per kwartaal; „nd 4,80. Losse nummers 15 cent ^jnmer 1945433. VRIJE WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1971 25e Jaargang No. 6649 Uitgeefster N V. Uitgevers Maatschappij De Stem Advertentieprijs* per mm 16 cent: minimum per advertentie f 2,40. exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15 Iedere rege) méér ?3 cent Kleine advertenties by vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Uizending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot ?jn il uur. „tan een onzer verslaggevers) JJISXERDAM De Nederlandse heeft met ingang van vandaag „jsseldisconto met een half pet d van 5,5 pot tot 5 pet, „ter euning van de maatregelen, I op het tegengaan van toe- -g van middelen uit het bui- ;4". jd wisseldisconto heeft sinds 5 jit jaar, toen het eveneens met pet werd verlaagd, op 5,5 pet ge- Seidmarktkringen bleken verrast «rbaasd te zijn door de disconto- laging. omdat de Nederlandse 'de laatste tijd tracht de geld- rtt krap te houden door het piaat- van kortlopend schatkistpapieij, jeen een renteverhogend effect je renteverlaging werd wel als een 'ersteuning gezien van de nieuwe procents staatslening, waarop a.s. (dag de inschrijving openstaat -j 99.5 procent). folgens geldhandelaren is de ren- laging, na de invoering van het lilden circuit" kortgeleden, be- J als volgende stap om de uitzet- van buitenlandse gelden in Ne- -ind minder aantrekkelijk te :Len. iSmmige beurskringen waren van :ng dat de maatregel, er eerder is gericht de wat te ver afgerem- conjunctuur te stimuleren. litem rapport (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Volgens Ameri- e experts heeft de N.V. Konink- Papierfabrieken Van Gelder en en 3' miljoen gulden teveel be ng betaald. Zij raden de directie om dit geld via een „versnelde Jure" terug te vorderen, staat in een intern bedrijfsnap- dat is samengesteld door top- rtionarissen van Crown-Zeil er- een Amerikaans bedrijf waar- Van Gelder een technische -eenkomst heeft. Nagmorgen verklaarde mr. 01 secretaris van de raad van "'ur van Van Gelder: ,,Wij moe it nog met de samenstellers het rapport bespreken- Het kan dat zij zich als Amerikanen ••Kt hebben in de Nederlandse lingregels". rapport van Crown-Zellerbach t ingrijpende reorganisatiemaat- i voor. Volgens de samenstel- z°u Van Gelder de papierpro- tie in de toekomst alleen in Vel- Renkum moeten voortzetten, "ens mr. Olgers betekent dit niet «et bedrijf zich hals over kop terugtrekken uit een aantal ves- gsplaatsen. H hebben voor die weg van gelei- -Jkheid gekozen". ^STERDAM (ANP) Gister tijdens een ruzie in een ate- JJ Amsterdam de 62-jarige kunst- u-B' A. Debij doodgesto- Hij werd in de borst getroffen. "n 32-jarige collega R. H. R.. die wordt verdacht de dodelijke te hebben toegebracht, is aan- ouden, maar nog niet verhoord. Politie vermoedt, dat de ruzie ging ee>| radiotoestel, dat de een van 'Mer zou hebben weggenomen, kunstenaars woonden naast el- DELFT (ANP) Zeventig bewoners van een Delfts tehuis voor buitenlandse arbeiders zijn gisteren niet op hun werk ver schenen uit protest tegen het voedsel dat zij elke dag voorge schoteld krijgen. De arbeiders, 50 Spanjaarden, 18 Turken en twee Italianen, vinden dat het voedsel in het tehuis niet is afgestemd op hun landsaard. Verscheidenen zouden regelmatig ziek zijn als gevolg van het voedsel. Overleg tussen vertegenwoor digers van de betrokken bedrij ven, de stakers en de beheer der van het tehuis heeft er toe geleid dat de arbeiders vandaag weer aan het werk gaan. De buitenlandse arbeiders is een eigen keuken in het vooruit ge- steld. 9 De in Zeist als huizenkraker he kend staande Nico Steynen heeft zich gistermiddag met grote brandblusap paraten van de voormalige Mijnhardt- fabrieken in Zeist verweerd tegen de deurwaardersassistenten die met een ladder het balkon bestormden van een villadie vorige maand was gekraakt en in gebruik was bij een wisselend, aantal vrijgezellen van omstreeks twintig jaar. Deurwaarder D. J. van Dijk pro beerde om vier uur de gerechtelijke uitspraak tot ontruiming aan te zeg gen, maar Nico Steynen weigerde, open te doen. De deurwaarder stuur de zijn assistent met een sleutelbos naar de zijdeur, maar voordat de juis te sleutel was gevonden, spoot Stey nen al een brandblusser op de onge node gasten leeg. Dat gebeurde op nieuw toen de schamele bezittingen van de krakers door verhuizers naar buiten werden gedragen. Het kwam tot een handgemeen, waarop de politie ingreep en de kra- 1cer die in Zeist en omgeving al veel panden „op zijn naam heeft staan" naar het politiebureau bracht. Wegens omstandig heden worden de komende weken ^rechtstreeks uit de fabriek uitsluitend kwaliteitsmeubelen van gerenommeerde ontwerpers verkocht. verkoop aan de fabriek maandag tot donderdag.' van 10 tot 6 uur vrijdag: van 10 tot 9 uur zaterdag: van 10 tot 6 uur zondag: van 10 tot 6 uur Oostelijke Havendijk 13 Roosendaal (achter het Station) (01650) 37970 DEN HAAG JANP) Prinses Margriet is in verwachting. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gistermiddag namens prinses Mar griet en haar man mr. P. van V'ol- ienhoven, meegedeeld. De beval ling zal, naar men verwacht, eind maart plaatsvinden in het St.-Rad- boudziekenhuis in Nijmegen. Git het huwelijk van prinses Margriet en mr. P. van Vollenho ven zijn tot dusver twee kinderen geboren: prins Maurits Willem Pieter Hendrik (drie jaar) en prins Hernhard Lucas Emmanuel (een jaar). Het medisch team bij de beval ling zal bestaan uit: prof. dr. ,T. L. Mastboom, vrouwenarts, prof. dr. E. D. A. M. Schretten, kinderarts, prof. dr. J. F. Crul en dr. G. G. M. Nijhuis van de afdeling anesthesio logie. (Van onze redactie buitenland) ATTICA Terwijl het dodencijfer van de opstand in de gevangenis van Attica gisteravond opliep tot 41, is het gisteren vast kame'n.te staan dat de negen gijzelaars die maandag het leven lieten toen een politiemacht de opstand brak, niet door messteken swrrs.-: twi, i Tl, i mm (Van onze Haagse redacteur) DEN (JAAG Na de afsluiting van de Oosterschelde (volgens de huidige planning in 1S78) zal ongeveer de helft van de Nederlandse mossci.vekers zijn bedrijf moeten staken. De andere helft zal den emplooi vinden in de Waddenzee. Wie van de mosselkwekers, die vrij wel allemaal percelen hebben in zo wel de Co ierschelde als in de Wad denzee, hiin bedrijf moeten liquide ren, Is e i vraag die zij zelf moeten .opf;. -;$Op dtt moment schijnt 3cjs- teft-npg geerf van hen aan opheffing té denken, zo mag men afleiden uit liet feit; dat tol op heden nog vrijwel geen enkele niosselkweker een scha declaim heeft ingediend op grond van de Deltaschadewet. „Iedereen schijnt er op te wachten, dat de ander het eerst tot liquidatie besluit", aldiis gis teren het commentaar van eeu woord voerder van Rijkswaterstaat. Dat de Waddenzee geen goede bo terham - herbergt voor iedere thans opererende mosselkweker, blijkt ook uit het antwoord dat minister Lardi- ribis (landbouw en visserij) gisteren heeft gegeven op vragen van. het Tweedè Kamerlid A. W. te Pas (Ned. Middenst.Partij). De bewindsman zegt n.l. dat de mogelijkheden in de Waddenzee het enige produktiege- bied na de dichting van de Ooster schelde, economisch niet toereikend Minister Lardinois deelt verder nog mee, dat ter compensatie van de ver loren gegane mosselpercelen in de Grevelingen (door de afsluiting van het Brouwershavense gat) in april dit jaar 98 percelen in de Oosterschelde en het Volkerak aan de gedupeerde kwekers in gebruik zijn gegeven. Door het afsluiten van het Brouwers havense Gat zijn ongeveer 240 mos selpercelen verloren gegaan. De 98 compenserende percelen in de Oos terschelde moeten daarom worden gezien als een voorlopige en tijdelijke compensatie. De heer Te Pas had de minister gevraagd te bewerkstelligen de braak liggende gronden van de YerSeke- bank in gebruik te geven aan gedu peerde mosselkwekers. Minister Lar dinois herhaalt zijn al eerder ingeno men standpunt, dat dit onmogelijk is iri verband met de belangen van de oestercultuur. Verder herinnert de bewindsman er in zijn antwoord aan, dat de Del- ta-schadewet 10 maart in werking is getreden en dat op grond van die wet mosselkwekers die produktiemoge- lijkheden hebben verloren hun scha de bij het rijk kunnen claimen. Moch ten ze hun bedrijf helemaal niet meer kunnen uitoefenen, dan kunnen ze in aanmerking komen voor een tege moetkoming wegens bedrijfsbeëindi ging, aldus de minister, die er niet bij zei, dat er totnutoe nog geen enkele schadeclaim is ingediend van de zij de van de mosselcultuur. Anders is dat met de scheepswer ven, -di<£ door do afsluiting van het Haringvliet ingrijpende verbouwin gen moesten uitvoeren (door het wegvallen van de eb en vloed bewe ging in de rivieren). Ongeveer negen- lig scheepswerven in het noordelijke Deltabekken hebben een schadeclaim ingediend. De uitbetaling van deze claims is zo goed als beëindigd. Ook de Ankerkuil-aalbootvissers (palingvissers in Hollands Diep, Ha ringvliet en Biesbosch), die brode loos dreigden te worden door de af sluiting van het Haringvliet, hebben schadeclaims ingediend. Het gaat hier volgens de woordvoerder van Rijks waterstaat om twintig tot dertig be drijven, waarvan enkele zijn overge gaan op de binnenwatervisserij en enkele op de Noordzeevisserij. De derde categorie bedrijven die schade lijdt door de Deltawerken zijn de riet-, griend- en biezenkwekers in de Biesbosch. Met de uitbetaling van door hen ingediende schadeclaims is een begin gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben de minister van Verkeer en Water staat toestemming gevraagd de luchthaven Zestienhoven tussen 11 uur 's avonds en 7 uur 's ochtends te sluiten. B. en w. hopen met deze maatregel de geluidsoverlast voor de Rotterdammers flink te beperken. Een en ander blijkt uit een nota over de luchthaven, die b. en w. aan de raad hebben gestuurd. Minstens even belangrijk is de toe zegging dat b. en w. de bestaande startbaan niet zullen verleggen of verlengen voordat een beslissing is genomen over de aanleg van een tweede nationale luchthaven. Een verplaatsing van de startbaan heeft de Rotterdammers maandenlang bo ven het hoofd gehangen. Verschil lende actiecomités hebben zich er fel tegen verzet in verband met de ver wachte toename van de geluidshin der. (Zie ook pagina 3). (Van onze rtv redactie) BREDA De voetbalwedstrijden die Feijenoord en Ajax vanavcn voor de eerste ronde van de Eurov cup voor landskampioenen, speien. zullen zoals bekend niet rech door de tv uitgezonden w n. De NOS-radio zal in een 1 akelpro- gramma direct versl- geven van de wedstrijden van Feijenoord en Ajax. PROGRAMMA: RADIO - Hilversum I 20.10: Ajax— Dynamo Dresden, verslaggever Wim Hoogendoorn met vanaf 20.30 flitsen van de wedstrijd FeijenoordOlym- piakos Nicosia door Theo Koomen. T.V. - Nederland I 22.30: Studio Sport een samenvatting van de beide wedstrijden. LONDEN (AP) Engeland zal de EEG-landen steunen in de oproep tot de Verenigde Staten, mee te werken aan herziening van het mondiaal mo netair stelsel door devaluatie van de dollar. Dit zeggen hoge regeringsfunctie) narissen na twee gesprekken tussen minister van financiën Anthony Bar ber en zijn Italiaanse ambtgenoot Ma rio Ferrari-Aggradi. Deze was naar Londen gekomen om Britse steun te verzamelen voor het standpunt van de EEG-ministerraad. Aangezien volgens de zegslieden ook Japan en Canada welwillend te genover de Europese voorstellen zou den staan, is Washington in de club van de tien welvarendste landen (die vandaag bijeenkomt) de enige rege ring die het niet eens is met de deva. luatie van de dollar. (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG Academisch gevorm de economen verdienen in ons land gemiddeld zo'n 37.000,per jaar. Als ze pas beginnen, dus onmiddel lijk nadat ze de academiezalen ver laten hebben, betaalt men ze onge veer 18.000,Maar als ze zo'n jaar of 25 werken kunnen hun sa larissen tot maximaal 72.000,— per jaar oplopen als ze topfuncties bekleden. Dat zijn enkele van de vele ge gevens die een onderzoek naar functies en carrièrepatronen van economen heeft opgeleverd. De studie is verricht door het Instituut voor Arbeidsvraagstukken van de Tilburgse Hogeschool, o.l.v. drs. F. Nicolas en in opdracht van het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid. Uit de studie blijkt verder o.a. dat heel' wat academisch gevormde economen nogal eens van baan of van functie veranderen. Opvallend is dat de meeste academisch ge vormde economen sociale wijsbe geerte als studieprogramma-onder deel overbodig vinden (36%). En ook geschiedenis (33%), sociologie en psychologie (27%) vinden ze eigenlijk maar franje van het stu diepakket. Aangenomen mag wor den dat zeker 50% van de geën quêteerden er zo over denkt. Heel wat van deze economen heb ben eigenlijk geen al te beste her innering aan de eerste functie die ze hebben bekleed. 60% (van hen die niet in onde-z of o s zitten) immers geeft toe dat die eerste baan ook best door een niot- aeademicus had kunnen worden vervuld. Heel duidelijk blijkt uit hel on derzoek dat er een studiesamenhang is tussen het gezinsmilieu en de academische studie economie. Van een externe democratisering van de studie is dan ook geen sprake. Tot op heden komt maar een zeer gering percentage van de economen op de universiteiten en hogescholen uit de „lagere milieus". Willem Duys met een polio-pa tiëntje uit Congo, gisteravond in de Rotterdamse Doelen. De eerste reac ties op de aktie „Geef Gezondheid" waren overweldigend. Bij het ter per se gaan van deze editie was nog niet bekend of het streefbedrag van twin tig miljoen gulden was bereikt. De nu 7-jarige Tjerk Schotanus uit Utrecht is ai sinds 28 juni spoorloos verdwenen. Sinds die dag leeft zijn moeder in voortdurende ongerust heid, ook al is zij er zeker van dat haar zoon is meegenomen door zijn vader, maar niemand weet waarheen. Vader en moeder zijn in een al drie jaar durende echtscheidingsprocedure gewikkeld. Het kind was voorlopig aan de moeder toegewezen. DEN HAAG (ANP) Het Twee de-Kamerlid Van Schalk (KVP) heeft de minister van Justitie ge vraagd hogere beleningen vast te stellen voor hen die meehelpen ern stige misdrijven op te helderen. Hij stelt dat volgens politie-auto- riteiten de beloningen tenminste 10.000 moeten bedragen, wil er enig resultaat te verwachten zijn. Het kamerlid wijst erop dat slechts 5000 is uitgeloofd voor in lichtingen, die kunnen leiden tot aanhouding van de moordenaar van het meisje Cora Mantel in Uithoorn. DEN HAAG (ANP) De regering is niet bereid thans mededeling (e doen van alle door het rijk gesubsi dieerde instellingen, waarmee nog vóór het indienen van de begroting voor 1972 overleg is of zal worden gevoerd in verband met voornemens tot wijziging van het subsidiebeleid. Dit is nl. een zaak van de ministers en staatssecretarissen afzonderlijk. Dit blijkt uit het antwoord van mi nister-president Biesheuvel aan het Tweede-Kamerlid Vondeling (PvdA), die hierom schriftelijk had gevraagd. om het leven zijn gebracht. Lijk- scho.iwing wees uit dat zij aan de gevolgen van schotwonden zijn over leden. Maandag was meegedeeld dat de gevangenen slechts beschikten over buitgemaakte traangasgeweren, ijze ren staven en messen, waarmee zij de keel van de neg«n gijzelaars zou den hebben doorgesneden. De uitslag van de lijkschouwingen schept twijfel over de verklaringen van de autoriteiten dat scherpschut ters van de politie pas op de gevan genen hebben geschoten, toen zij zagen dat deze hun gijzelaars met messen afmaakten. Ook de verkla ring van een funktionaris dat de ge vangenen al uren voordat de politie tot de aanval overging, een cipier hadden gecastreerd en vervolgens vermoord is niet in de rapporten van de lijkschouwing bevestigd. „Ze zijn allemaal doodgeschoten. Hun kelèn waren niet doorgesneden", verklaar de hoofdlijkschouwer Richard Rin- taler Men houdt nu ook rekening met de mogelijkheid dat de gijzelaars door kogels uit de vuurwapens van de politie zijn gedood. Volgens officiële gegevens heeft de opstand hef leven gekost aan 31 ge vangenen en tien gijzelaars. Honder den mensen werden gewond. Presi dent Nixon heeft in een telefoonge sprek met gouverneur Rockefeller, die voor de bestorming van de ge vangenis toestemming gaf, diens maatregelen goedgekeurd, aldus een woordvoerder van het Witte Huis Drie leden van het Congres hebben aangedrongen op een algehele her ziening van het Amerikaanse gevan genisstelsel. Zij verklaarden dat de opstand in Attica een weerspiegeling is van de uiterst abominabele en on menselijke toestanden in de Ameri kaanse gevangenissen. NEW YORK (RTR/AFP) Oe Thant wil „in geen enkele omstan digheid" nog secretaris-generaal van de Verenigde Naties blijven na af- JOp van zijn mandaat op 31 decem ber van dit jaar. Zelfs een verlenging van zijn ambtsperiode met een paar maanden zou hij in geen geval accepteren, zo verklaarde hij gisteren. (ADVERTENTIES) Plak die op de leuke, lange wandkalender. Tijdelijk 25 ct! Noordstraat 10,. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN i

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1