MELAATSHEID kan binnen één generatie worden uitgebannen 1 int es Italië één grote schiettent Totale herziening van gemeentewet III WONEN! TERHOUT mmmÊËmm Ffeur KAMEROEN (III) ACHTSEIZOEN OPEN: EERSTE WEEK VIJF DODEN rïewerker Roofoverval met machinepistool G hiflalie UITGAVE BLAD VERPLICHT VRAGEN OVER „ARIëR-SCHAP" MIN. VAN AGT L<jag 15 september 1971 binnenland buitenland 1WWHBBBi ns. iEND&LOOS huidverzorging waard zoekt an. :nd&loos Mannelijkheid Landeigenaren papier oor uw pen Zendtijd NVSH (2) 10 14 15 tant, temidden van aon, aan prima ver- b.v. in Rotterdam. xjrtreffelijk gelegen een beperkt aantal vaarvan er nog en- tan (v.a. f 61.900,— 3.700,—). Ie moderne comfort t pand Bachstraat 2 rning te komen be- 17.00 uur - 21.00 uur ook gaarne vooraf e toe. nds 04100-39875. ENBURG les zandvlo of een vlieg "kan Infectie doen ontstaan. Een dag k: deze foto was gemaakt is het (ilje gestorven. (Van een onzer redacteuren) ABONG MBANG. Het nte- laatscnkanip Kwoamb.. Tussen de hutten in hangt een weeë, zoete geur. Het heeft iets weg van de lucht, die in de herfst in onze bossen hangt als de bla deren van de bomen zijn geval len en de grond door en door nat is van de regen. In een melaat- senkamp is die geur van verval en verrotting echter zwaarder, penetranter. In Kwoamb werken vier oudere Franse zusters en een Nederlandse pater. Martin Aarts (61) uit Deur- ne. Zij hebben de zorg voor 23(1 melaatsen in het kamp en nog eens 400 in de bossen in de omgeving. Pater Aarts, „een pracht mens" volgens de zusters, is er niet. Hij is op vakantie in Nederland. Ik word nu rondgeleid door zuster Antoine (70) de zeventigjarige leidt het onderhoudswerk aan de enige weg naar de buitenwereld en door zuster Cyrïlle (58). Ze hebben daar een polikliniek. Het ziet er erg proper uit. Maar de medicijnkast is bijna leeg. Ver band is al geruimte tijd gerantsoe neerd. De melaatsen krijgen nu één rolletje por maand. Dat is wel een probleem, zegt zuster Cyrille. Inderdaad. De kale, zanderige grond van een melaatsenkamp is ofwel een dikke stoflaag (in het droge seizoen) of een modderige brij (in de regentijd). Dat ene rolletje verband per maand moet dus dikwijls gewassen worden. En als een melaatse dan geen handen meer heeft of zijn handen niet meer kan gebruiken? „Op vele vragen kunnen we hier geen ant woord geven", zegt zuster Cyril le. Toch is dat antwoord er. Me laatsheid is geen onuitroeibaar joenen mensen gevaar door be smetting melaats te worden. Ook West-Europa heelt deze ge vreesde ziekte gekend. In de Mid deleeuwen waren hier minstens '20.000 melaatsentehuizen. In Ne derland en de ons omringende lan den is de lepra geleidelijk geheel verdwenen. Na de oorlog hebben we hier nog 500 melaatsen gehad uit het voorma'ige Nederlands-in- dië, Dc meesten van hen zijn in middels weer volkomen genezen en in het normale arbeidsproces opgenomen. Dat de strijd tegen de lepra gewonnen kan worden, danken we aan de ontdekking (na dc oorlog) kwaad. Het kost f 25,- aan medi cijnen etc. om een melaatse, als hij tenminste nog niet verminkt is, volledig te genezen. En als de wes terse wereld alles op alles zou zetten zou de melaatsheid zelfs over heel de wereld binnen een generatie kunnen verdwijnen. Nu zijn er nog meer dan tien miljoen melaatsen en lopen honderden mil- van het feit dat een reeds lang bekend geneesmiddel DDS ofte wel Diaminodiphenyl Sulfon een ongekend gunstige uitwerking heeft op melaatsheid. Omdat DDS allang bestaat is het goedkoop. Er rusten geen kostbare patenten of octrooien meer op. Lepra wordt veroorzaakt door een bacil. Er zijn twee hoofdvor- NIGERIA uügooendere'o' Tibati m Boménda. KAMERÓEN 0,ong0 Foembon „\selobol (*oemboziNKon3illml!^oS^E^Be[loeo] Baloe fjAOENDE 3 Mbolmayo Fbofowa Songmelima ;3^UAT GUINEAj GABOEN j KONGO men. De zgn. knobbellepra, die vooral de huid aantast en afschu welijke misvormingen veroorzaakt en de zenuwlepra. Deze tubcrculoi- de melaatsheid werkt in op zenu wen en spieren, waardoor verlam mingen en vergroeiingen ontstaan. Meestal komen daarbij zweren voor. Aangezien de aangetaste li chaamsdelen pijnloos zijn gewor den lopen vele melaatsen verwon dingen op, bijvoorbeeld als gevolg van verbranding. Daardoor ont staan dan weer nieuwe misvormin gen. Als de ziekte in een vroeg stadi um wordt 'ontdekt is de kans groot, daf de lepraa tot staan wordt ge bracht voordat er verminkingen optreden. Het beroerde is echter, dat zovele melaatsen, uit angst om door hun familie en stam verstoten te worden, zich te laat melden. De missionarissen gaan daarom, als ze tenminste vervoer hebben en be schikken oveir medicijnen, regel matig de dorpen in hun omgeving af. De lichte gevallen kunnen in de dorpen blijven. Het besmet tingsgevaar is veel minder groot dan vroeger werd verondersteld. De ernstige gevallen behoren vre- pleegd te worden naar lichaam en ziel want lepra vreet ook het innerlijk van een mens aan in een melaatsenkamp. Als dat niet gebeurt, als dat bij gebrek aan middelen niet goed ge beurt, teert een melaatse snel weg. Hij kan zichzelf niet aan voeding, geneesmiddelen, kleding en huis vesting helpen. Hij wordt vatbaar voo allerlei andere ziekten. Ik heb melaatsen gezien, die he lemaal op zichzelf waren aangewe zen. Een hut van vier bij zes meter. De wanden staan op instor ten. De felle zon schijnt door grote gaten in het rieten dak. Als het regenteen bamboebed inet twee juten zakken. Op een plank een half lege maïskolf en een kroes Père Charles, een Fransman en Silvana, een Italiaanse lekenhelp- ster zijn in het melaatsenkamp van Donné dag en nacht in de weer, maar er is altijd nog tijd voor de kleinen. Liefde en hartelijkheid zijn erg belangrijk in een melaatsen kamp. met drabbig water. Aan een spij ker een rozenkrans. Dat is alles, „ga va?" (gaat 't?)", vraagt de zuster, „ga va," is het antwoord, „het gaat wel". L. LEIJENDEKKER. Gironummer 188.000 Actie „Geef Gezondheid" Rotterdam. bewijs i vakantieregeong met vakantiegeld - eik jaar enige treinreizen voor U en Uw vrouw, tegen half geld. Kom vrijblijvend praten op onderstaand adres of bel ons om een afspraakte maken. 12, Breda, 01600-22499. re baan rzorging ngt: i uid >ede make-up JVATION ATION tuidverzorging en OVATION-kwaliteits- i in hun eigen rayon, iensten. 04494 - 63 85 een vakantieregeling met vakantiegeld elk jaar enige treinreizen voor U en Uw vrouw» tegen half geld. Kom vrijblijvend praten op onderstaand adres of bel ons om een afspraak te maken. 2, Breda, 01600-22499- ROME De eerste week van het Italiaanse jachtseizoen lieeft vijf personen het leven gekost. Een kleine honderd Inrden gewond, van wie 5 ernstig zij zullen verder hall |of helemaal blind door het leven moeten. Op de openingsdag kwamen naar schatting anderhalf miljoen Bnbbelloopsen in het geweer. Wat rijkelijk veel is, als men in aan- Iwrking neemt dat er nog slechts zeven of acht miljoen stuks Iüd zijn. En dan hebben de jagersverenigingen in de lente op het bijna fauna- l1'» Apennijnse schiereiland nog tal van hazen uit Slovenië (a honderd lalden per paar), fazanten uit Bulgarije <a 90 gulden per koppel) en Ikwartels uit Bosnië uitgezet. I voetballen, d.w.z. het kijken w andermans gezwoeg op de liraiiemat en het zingen van kwij- I "abbelliedjes, is de jacht de I ïootste hartstocht van de Italia- 1®, 10 procent van de volwassen I 'rmelijke bevolking, zijnde elf |«iljoen personen, zijn jagers. 1 regelrechte inflatie. Het peil is tenant. De Italianen behoren tot I onweidelijkste jagers ter we- I Een Oostenrijkse of Neder- I :'dse Nimrod schiet maar twee prop een konijn. Is het dier niet ■Kraakt, dan heeft het zijn leven I 'Wdiend. De droom van zijn A- r'"rijnse collega daarentegen is er I P uit te trekken met een automa tische Franchi, Breda Beretta of Ifnelli, die volgens de adverten- I ts de „kenners" de diepste 1 eugde bereiden door in minder I Jj3 i sec. vijf patronen af te |j»ren. 'w Bianchi en signor Rossi, I '"aal zulke aardige mensen, ;l)raen, zodra zij aan de goede 1 H van hun geweer staan, bloed- stigc bruten. Zij schieten de "in op het water en de haas in 3 'eger. Zij vuren niet alleen op '"'Jnen, op patrijzen en wilde l'Men maar ook op allerlei on- I vogeltjes die slechts een '«sje onder de zon vragen om „"rasheid met hun gezang te "lijden. Ja, zij knallen de mus- Van het dak. Lijsters, merels, "ken ai]es moet dood. alles «mde braadpan. 'Roei in u; O wonder", zegt de in Floren- kvonde Brit Robert Chanter. I Lp aris v'an de Italiaanse liga jde uitroeiing van de avifau- >dat je in de noordelijke lan- I ian °P een dnff meer vogels ziet m Toscana in een heel jaar". Alleen al de schutters de met netten of lijmstokjes werkende vangers zijn overigens even desa streus doden elk seizoen 75 miljoen vogeltjes. Dat, zoals een figuur met een wiskundeknobbel heeft uitgerekend, vertegenwoor digd een laag van een meter op het enorme St. Pietersplein. Naïef is het te denken dat de laatste gemzen, damherten, beren en wolven veilig zijn in de povere natuurreservaten van de Stelvio en de Abruzzen. Een paar jaar gele den werd in een Alpenpark zelfs een stropende pastoor in de boeien geklonken. Voor een Italiaan is het niet een kwestie van sport maar een bewijs van zijn zgn. mannelijkheid dat hij sneller dan een concurrent de trekker weet over te halen. Be weegt er iets in het struikgewas, meteen brandt hij los. Deze en soortgelijke misbruiken hebben se dert 1964 het schier ongelofelijke aantal van 267 doden en 32.686 gewonden geëist. Van de laatsten kreeg ruim 1(J:3 de loodkorrels in de ogen. Afgelopen jaar was de balans tragischer dan ooit: 6.012 gewonden en 53 dodelijke slachtof fers. Je kunt je beter in een Zuid- amerikaanse revolutie wagen. Bo vendien stuurt het eerst-schieten- en-dan-kijken systeem duizenden kostbare honden naar de eeuwige achtvelden. Doch sinds luttele dagen begint er iets te veranderen onder de A- pennijnse volgelingen van Diana. Een paar laten voortaan hun spuit thuis en jagen nog slechts met hun hond. hetgeen een commentator van het dagblad „La Stampa" op de vraag heeft gebracht of de hond de jager niet kan africhten. Ande ren denken er over te gaan jagen met uitsluitende gebruikmaking yan veldkijkers of fototoestel een ontwikkeling naar het Engelse „bird-watching" dus. Weer ande ren hebben voorzichtig geopperd dat het misschien niet zo gek zou zijn, als men in de lente de jacht op kwartels en tortelduifjes taboe verklaarde. 20 jaar geleden nog moet de man die op een vergadering met dit denkbeeld voor de draad kwam, de politie te hulp roepen om te voor komen dat hij een lading hagel in zijn bast kreeg. Senator Fenoaltea heeft een wets ontwerp ingediend, dat beoogt de juridische status van het wild ra dicaal te wijzigen. Van „res nulli- us" (niemands eigendom) zou het „res dominiea" (eigendom van de heer) moeten worden. Langs deze weg zal het de landeigenaren, on der wie de staat, mogelijk worden de zich op hun grond bevindende hazen, patrijzen en niet te verge ten zangvogels te beschermen te gen het moordend lood uit 1 mil joen 750.000 geweren. En dan is daar Elio Carlo Ferre- roeen grote, dikke boer, die door de jagers pleegt te worden aangeduid als „die halve gare uit Turijn". Hij voert een in zijn ei gen ogen heilige oorlog om de jacht uit te bannen of, zoals hij zich uitdrukt. „Om Italië het vader land van het jachtverbod te ma ken". Overal duikt hij op met zijn bestelwagentje, waarop zijn lie- vingsspreuken: „Eens waren er op aarde veel dieren en weinig men sen. Volmaakt evenwicht. Tegen woordig hebben we weinig dieren en veel mensen. Verpeste wereld" en: „Schadelijke dieren zijn een uitvinding van de jagers. Het eni ge schadelijke dier is de jager" en: ..De jagers zijn de nazi's van de natuur". Teneinde het wild op zijn eigen erf te verdedigen heeft hij ver schillende ingenieuze systemen ontwikkeld: Elektrische schellen die kwartels en konijnen in een straal van een paar kilometer waarschuwen, rubbersperen die zijn gevuld met rode inkt, en last but not least handig gemaskeerde valkuilen boordevol poep. (Van onze parlementair» redactie) DEN HAAG Vier maanden hechtenis of 4000 gulden boete. Dat moet in de toekomst de maximum straf worden op overtredingen van de gemeentelijke strafverordenin gen, Dit is één van de voorstellen die zijn neergelegd in het vooront werp van wet „De gemeentewet herzien" dat gisteren werd aangebo den aan de Tweede Kamer. Het voorontwerp dient ais discussiestuk bij de voorbereiding tot de totale herziening van de Gemeentewet. De samenstellers van het vooront werp zijn van mening dat de maxi mumstraf die in de huidige Ge meentewet wordt genoemd voor overtredingen van de gemeentelijke strafverordeningen. 2 maanden hechtenis of 400 gulden boete, veel te laag is. Zij ontlenen de nieuwe strafmaat aan de sancties die zijn gesteld op overtreding van de Wo ningwet. „De belangen die door overtreding van de gemeentelijke verordeningen worden geschaad, be hoeven maximaal niet van een ande re orde te zijn dan in de Woningwet het geval is", aldus de toelichting op het voorstel. Men wijst er voorts op dat de rechter thans ingevolge het Wetboek van Strafrecht al de moge lijkheid heeft straffen tot maximaal 12000 gulden op te leggen bij over tredingen van gemeentelijke straf verordeningen. Artikel 131 van het voorontwerp bepaalt dat elke gemeente een pu blicatieblad moet hebben waarin be sluiten van het gemeentebestuur, die algemene bindende regels inhouden, zijn afgekondigd. Dit gemeenteblad moet algemeen verkrijgbaar worden gesteld. De verordeningen zijn pas van kracht als ze in het gemeente blad zijn afgekondigd. In de van (ADVERTENTIE) kracht zijnde Gemeentewet wordt slechts bepaald dat de verordenin gen in de plaatselijke dag- of nieuwsbladen moeten worden afge kondigd. Invoering van het gemeen teblad betekent overigens niet dat de gemeenten bijvoorbeeld de aan kondiging van ontwerpbestemmings- plannen niet meer hoeven te adver teren in de plaatselijke bladen. Als de voorstellen van het voor ontwerp wet worden, betekent dit dat de naam „gemeente-ontvanger" uit de wet wordt gelicht. Wel blij ven de ontvangersfuncties (boek houder en kassier) onverkort, be staan. Nieuw is ook het voorstel om de gemeenteraden te verplichten hun begroting voor 1 november vast te stellen. De bedoeling hiervan is om zoveel mogelijk te voorkomen dat een nieuw dienstjaar ingaat terwijl de begroting nog geen goedkeuring heeft gekregen. Het voorontwerp voorziet voorts in de vernietiging door de Kroon van burgemeestersbesluiten. In de huidige Gemeentewet is daarvoor geen regeling getroffen. Wel kunnen besluiten van de gemeenteraad en het college van burgemeesters en wethouders ter vernietiging bij de Kroon worden voorgedragen. Het vernietigingsartikel in het vooront werp bepaalt dat besluiten van het gemeeentebestuur kunnen worden vernietigd als ze strijdig zijn met het recht of anderszins met het al gemeen belang. In de huidige Ge meentewet kent men slechts de be paling dat besluiten vernietigd kun nen worden als er sprake is van „strijd met de wet". De samenstellers van het vooront werp vonden dit een te enge formu lering, omdat daaruit gelezen zou kunnen worden dat besluiten van het gemeentebestuur alleen dan ver nietigd zouden kunnen worden als er sprake is van strijdigheid met de wet in formele zin, d.i. elke wet di,e met medewerking van de regering en het parlement tot stand is geko men. Onder de in het voorontwerp voorgestelde vernietigingsgrond val len niet alleen de besluiten die in strijd zijn met de nationale wetge ver, maar ook besluiten die in strijd zijn met de eigen verordeningen. ARNHEM (ANP) De 43-jarige beheerder van een hulppostkantoor in Arnhem is gistermiddag door twee jongemannen beroofd van een bedrag van 3.110, Ze kwamen het postkantoor binnen met een machinepistool en dwongen hem het geld af te geven in coupu res van 100,25,en j 10, De beheerder was alleen in zijn boek handel. De daders zijn spoorloos. IN AMSTERDAM is de actrice Nel ly Knoop overleden. Ze was 71 jaar Ze vertolkte o.m. rollen in stukken van Vondel en Griekse tragedies. Ze was ook te zien in de Driestuiverso- Bera van Bertliold Bracht. Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afqeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in houd, c.q. strekking. Het betoog van de heer J. Duyn- stee in De Stem van 14 september 1971 toont weer eens aan hoe ge makkelijk het is een zin uit het verband van een hele preek te halen om een medemens in een kwaad daglicht te zetten. Inderdaad heeft pater V.d. Thiel in zijn preek afge lopen zondag in dc H. Kruiskerk opgemerkt de NVSH zendtijd te gunnen. Nu beschik ik niet over de letterlijke tekst van de preek, noch heb ik met potlood en papier klaar gezeten om elke discutabele opmer king te noteren, doch zoals ik, en waarschijnlijk velen met mij, aan voelde, was de strekking van de gehele gewraakte passage, aan te tonen, dat echte liefde toch wel heel wat meer is, dan de door de NVSH gepropageerde liefde. Ik voelde de opmerking in het geheel niet als reclame voor de NVSH, doch eerder het tegenovergestelde. Tot zover kan er sprake zijn van een verkeerd begrepen hebben van de preek. Be paald on-christelijk is de opmerking van de heer Duynstee, dat de predi kant misschien bedoelde nu hij plotseling alleen de kans had de ruimdenkende priester uit te han gen. Zij, die van nabij de ziekte, het overlijden en de uitvaart van pas toor Oomen hebben meegemaakt weten hoezeer pater V.d. Thiel hier onder geleden heeft. Inderdaad is^ pater V.d. Thiel ruimdenkend, maar dan hi de betekenis, dat hij voor de moeilijkheden van ieder mens be grip tracht op te brengen zonder dat hij zich ertoe laat verleiden zijn eigen overtuiging prijs te geven om populair te willen zijn. Dit heeft hij niet nodig. BREDA W. ZEEGERS DEN HAAG (ANP) Het Twee de-Kamerlid inr. K. A. Keuning (DS'70) heeft gisteren schriftelijke vragen gesteld over de mededelingen en uitlatingen van minister Van Agt (Justitie) over een eventuele vrijla ting van de drie Duitse oorlogsmis dadigers (de „drie van Breda"). De heer Keuning vraagt of mmis- ter Van Agt van oordeel is, dat zijn al of niet bewust meegemaakt heb ben van de oorlog een rol zal spe len bij de beoordeling door de Kamer of de bedoelde oorlogsmisdadigers moeten worden vrijgelaten. Ook vraagt het kamerlid, of minister Van Agt bij nader inzien niet van me ning is, dat het gebruik van het woord „Ariër" gelet op de bete kenis en de consequenties, die dit woord in die tijd had van onzorg vuldigheid getuigt. (Zie ook commentaar). betere baan 4

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11