ULP KINDERBESCHERMING OET HELE GEZIN OMVATTEN SOBERE BEGRAFENIS KROESTJEY Kremlin stuurt krans Familie bewijst laatste eer MEDEDELING Actie voor nieuwe radicale vakbond Nucleaire aardappelen op je bord Inleiders op jubileumcongres: Lardinois op bezoek in gevangenis HO-AMATEUR jffflGÏ GESPREK BANKROVERS OP inanciële regeling t rt-time priester LEDEN WILLEN EENHEID Chinees trok oliespoor voor de kust Heinrich Böll PEN-voorzitter TOEKOMSTVISIE HONGAARSE GELEERDE binnenland buitenland Politie gealarmeerd 'eer ontsnapping Schevenmgen SCHOONZOON GEDOOPT BOMDRAAGSTER Jetje dochter Nederlandse generaal U bóft als u van vis houdt. MEER WINST Geen nood voor Van Nelle, Bensdorp en Lucas Bols 14 september 1971 7 13 [IRECHT (ANP) „Kinder- «liermingswerk is nog steeds „openwerk. Maar het gaat erom: oar beginnen we om de rampen te nakomen of te verkleinen. Voor |([tr ik daar in de toekomst nog „er ral denken of aan mee aal ,lrken, ral ik dat buiten de Kin- bescherming doen, want ik be- Souw de hele Kinderbescherming, wr methodes en organisatie, als blok aan het been". Een uitwat verbaasde stilte volg- j, op deze uitlating van drs. Van jpaije aan het eind van de forum- jscBSSie die het congres van het jubilerende 40 jaar Katholiek Ver ged voor Kinderbescherming in firecht besloot. Gaat het in de Kin- bescherming alleen om het kind, ilook om hulp aan en behandeling van het gezin. Deze vraag centraal op het congres. stond De inleiders zowel als de 500 deelnamers waren het er over eens, dat de ouders bij de hulpver lening niet in de kou mogen blijven staan en dat hulpverlening ook veel meer kans op succes heeft, als het hele gezin erbij wordt betrokken. Even duidelijk werd echter, dat een dergelijke aanpak door allerlei fac toren wordt belemmerd. Zo stelde drs. M. J. A. van Spanje, als psycholoog onder meer verbon den aan huize „Amstelstad" in Am sterdam, dat het gezin een veel te strak gestructureerde eenheid is geworden. Een heropvoeding ten aanzien van het gezin waarbij aan dacht wordt gegeven aan de be trekkelijkheid ervan en waarbij de gezinsleden meer open komen te staan voor contacten met en hulp van anderen, ontbreekt. Daardoor, aldus drs. Van Spanje, komen cri sissituaties binnen het gezin vaak vee] te laat naar buiten. „Het systeem van hulpverlening komt bij de ouders vaak als uiter mate verbrokkeld over en veroor zaakt daardoor eerder achterdocht dan vertrouwen. Er zijn lange wachtlijsten en niet de hulpvrager, maar de hulpverlener bepaalt het moment van de hulp. Vertechnise- ring en bureaucratisering zijn mis schien onontkoombaar, maar", zo zei drs. H. G. Helmantel, medewer ker aan het orthopedagogisch insti tuut van de universiteit van Am sterdam, „daarnaast moet toch het menselijke, warmlopende, improvi serende weer een plaats krijgen. Het gaat niet alleen om deskundige antwoorden, maar ook om deskun dige daden. De hulp moet beter en sneller aansluiten op de gezinssitua tie. Het gezinsverband moet zo wei nig mogelijk worden aangetast, ook als hulp in het gezin niet (meer) mogelijk is". In dit verband noem de drs. Helmantel het verwonder lijk, dat allerlei vormen van ver pleging niet verder van de grond zijn gekomen, ook al zijn er enkele experimenten in klinieken waar de ouders binnen kunnen komen, met hun kinderen kunnen eten en hen naar bed kunnen brengen. Dr. J. H. Blankstein van het jeugdpsychiatrisch centrum „Zand wijk" in Amersfoort pleitte even eens voor hulp waarbij het hele ge zin „cliënt" is. KOME (AP) Minister van Landbouw en Visserij, Pierre Lar dinois, heeft gisteren in de Regina Coeli-gevangenis van Rome een 19-jarige Nederlander bezocht die op beschuldiging van het in het bezit hebben van verdovende mid delen op berechting wacht. De minister, die zondagavond in de buurt van Rome een vergade ring van de EEG-ministers van landbouw had bijgewoond, bracht een half uur door met de gevange ne, Johannes Notten. Natten is ongeveer twee maan den geleden aangehouden met een kleine hoeveelheid hasjiesj op zak. Zijn ouders, die niet in staat zijn hem op te zoeken, hadden de mi nister gevraagd hem te bezoeken en zo mogelijk op te beuren. De minister verklaarde na af loop dat zijn bezoek strikt per soonlijk was geweest en dat hij zich geenszins in de gangen van de Italiaanse justitie wilde men gen. Notten verkeerde volgens hem LARDINOIS. in goede gezondheid. „Hij is zich van zijn toestand bewust, hoopt op een positieve afloop van zijn pro ces en was blij met mijn bezoek. Bij mijn terugkeer zal ik zijn ooiders gaan opzoeken", zo zei de bewindsman. Johannes Notten is in België woonachtig. 10NDEN (DPA) Oorgetul- je van een ongewoon gesprek is ilglopen weekeinde een Lon- lense radio-amateur geworden, lot zijn verbazing ving hij met ijjn apparatuur het gesprek od tai twee inbrekers die in alle pmoedsrust en urenlang de bij- «mderheden van een aan de zijnde bankoverval bespra ken. n van de daders bevond zich kennelijk binnen de bank. Hij B„Er ziet hier 500.000 pond sterling". Hij richtte zich tot een collega buiten de bank. De actieve radio-amateur nam iet gesprek op de band od en faimeerde de politie. Naspeu ringen bleven echter zonder re sultaat. Pas gisteren kwam de bevestiging dat het gesprek geen was. Een bankfiliaal m Londen meldde een inbraak. De tuit wordt geschat op een paar honderdduizend gulden- DEN HAAG (anp)A_ De 22-jarige tar J. D. H. is zondagavond uit Huis van Bewaring in Schevenin- ontsnapt. Hij wist tijdens het vol- balspel met behulp van een drie tr lange balk op een muur te ko en is sindsdien spoorloos Hij was tineerd wegens diefstal. Het aantal ontsnappingen uit het 'meningse gevangeniscomplex in I is hiemee opgelopen tot 32. Zes de ontsnapten zijn nog voort- aditig. In 1970 ontsnapten slechts -man in Schevenmgen. IRECHT (KNP) De bisscliop- van Nederland hebben een lijst minimumvergoedingen gepubli- 'd voor „die assistenties, die nood- zijn voor de eredienst of ™rg''. Met deze voor de gehele Werlandse kerkprovince geldende tregel is een einde gekomen aan t andere, ook diocesane, regelin- bieromtrent". bisschoppen presenteren voor meest voorkomende diensten deze 'bedragen: end-assistentie met regelmatige "k40,gulden; a™ag-assistentie met preekbeurt Sulden; "tekdagen 10,gulden voor een ■aristieviering; munnmgsdagen, gedurende 8 da- ®0>— gulden en gedurende 4 HM,— gulden; !®mmgsdagen 75,— per keer. Ul richtbedragen zijn opgesteld in •fg met de SNPR (Stichting Ne- randse priester-religieuzen), mdat "tos dg grootste leveranciers Attentie-priesters zijn. ''Gloriarissen, die hier met vakan- maar vaak geen geld hebben ™nd te komen zal deze regeling «om zijn. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De vroegere Rus sische partij- en regeringsleider Nikita Kroestjev is gisteren bg stromende regen op het kerkhof van het Nowodjewitschiklooster ter aarde besteld. Enkele honder den hadden zich bg Kroestjevs echtgenote en familieleden ge voegd om de dode de laatste eer te bewijzen. De huidige Sovjetlei ders waren niet vertegenwoor digd, maar zg hadden een grote krans van chrysanten en lelies ge zonden. De Russische bevolking had de dood pas gisteren vernomen in het ochtendbulletin van de nieuwsdienst en in liet enige op maandag verschij nende blad, de Pravda. De weg naar het kerkhof, waar uitsluitend promi nente begraven Hggen, was voor alle verkeer gesloten. De begrafenisstoet bestond uit ongeveer 40 auto's voor afgegaan door een luidsprekerwagen van de militie (politie), gevolgd door een groene vrachtauto met kransen en een kleine zwarte bns met de kist. Het aantal veiligheidsfunctionarissen bij de begrafenis was groot. Bij de groeve op het Nowodjewit- schi hield Kroestjevs zoon Sergei een toespraak. Hij zei o.m.: „Hij liet wei nigen onverschillig. Er zijn er die van hem hielden, er zijn er die hem haten, maar hij liet weinigen onver schillig". Ook schoonzoon Alexei Adzjoebed, tijdens Kroestjevs bewind hoofdre dacteur van het regeringsblad Izves- tia, was aanwezig. Pjotr Yakir. zoon van één van Sta- lins bekendste zuiveringsslachtoffers, zei gisteren dat de politie hem heeft vastgehouden en hem op deze wijze heeft belet de begrafenis van Kroest jev bij te wonen. Yakir en zijn vrouw waren naar een politiebureau ge-I bracht waar men hun had gezegd dat! bekend was dat hij een „anti-sociale daad" zou begaan. Na de begrafenis waren zij vrijgelaten. Yakirs vader, generaal Ion Yakir. werd in 1937 doodgeschoten toen Sta lin de zuivering in het Rode Leger begon. Zijn naam is later in ere her steld onder Kroestjev en de families zijn met elkaar bevriend. Tijdens een Grieks-orthodoxe plech tigheid is de kleindochter van Stalin, de drie maanden oude Olga Peters, in Milwaukee (Wisconsin) gedoopt. Toen verslaggevers de moeder. Stalins dochter Svetlana, vroegen of zij commentaar had op de dood van Nikita Kroestjev, antwoordde zij: „O, de gebeurtenis van vandaag is veel belangrijker. Ik heb belangrijker din gen om aan te denken dan aan Kroestjev". De echtgenote van de overleden Nikita Kroestjev, Nina Petrovna (midden met zwarte hoofddoek) bij het opgebaarde lijk van haar man. Links haar kleindochter Julia Petrov- ADVERTENTIE) Nederlandse Hartstichting deelt mede, de Hartspeld-actie, georganiseerd ^or de Nationale Hart Actie, niet van il)aar uitgaat en dat de opbrengsten '1aar niet ten goede komen HEN HAAG (ANP) Het 19-jarig Nederlandse meisje Jetje, dat samen met een Peruviaans meisje sinds eni ge tijd in Israel wordt vastgehouden nadat de Israëlische veiligheidsdienst in hun vliegtuigbagage explosieven had gevonden blijkt de dochter te zijn uit het eerste huweliik van de Nederlandse generaal-majoor H. J. van der Meer uit Den Haag, plaats vervangend bevelhebber van de ko ninklijke landmacht. Een woordvoer der van de legervoorlichtingsdienst bevestigde gisteravond deze geruch ten. De generaal hult zich over het ge hele gebeuren in stilzwijgen. Ook alle familieleden en de meeste kennissen van Jetje die aanvankeliik als Henriette Wijndermeijer stond ge boekstaafd willen niets loslaten over de hele affaire. Generaal Van der Meer heeft gisteren vergeefse pogingen in het werk gesteld zijn dochter in Israël aan de telefoon te krijgen, maar alle pogingen liepen op niets uit. De beide meisjes worden thans uit veiligheidsoverwegingen nog in Is raël vastgehouden, omdat de Israëli sche autoriteiten vrezen dat Arabi sche terroristen er op uit zijn het tweetal onschadelijk te maken. 99 99 (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een groep van twaalf personen, meest leden van vakbonden van beambten, is een ac tie begonnen om van onder af te ko men tot één nieuwe, radicale vakbe weging. Er is een actieprogramma opgesteld waarop adhesiebetuigingen worden ingewacht. Aan de vakbon den is een oproep gestuurd met het verzoek die te plaatsen in de bonds bladen. Twee NKV-bonden en een NVV-bond hebben de actiegroep al uitgenodigd om eens te komen pra ten. Drie leden van de groep, H. Drenth (ABVA-NVV). Fr. Vocking (ABC-NVV) en J. Geerts (BVA- NKV), behoren ook tot de groep „kritische vakbondsbestuurders" Volgens het voorlopige program van de actiegroep bestaan er tussen de drie grote vakcentrales. NVV, NKV en CNV, helemaal geen grote verschillen. In elk geval merken de leden er niets van. Wel is het waar. aldus het program, dat elk van de drie centrales beschikt over een 'Uit gebreid beroepskader, waarvan een deel erop gebrand is zijn status en invloed te behouden. Bewust of on' bewust houden zij overigens om be grijpelijke redenen, het streven naar één vakbeweging tegen. Uit enquête- cijfers is gebleken dat de meeste ge wone bondsleden willen dat de drie grote vakcentrales tot eenheid ko men, aldus de actiegroep. De groep wil niet slechts eenheid in de vakbeweging. De nieuwe, ene vakbeweging, zal zich ook radicaler moeten opstellen. Ze kan niet vol staan met hier en daar wat kritiek leveren. De vakbeweging heeft tot nu toe met succes zich ingezet voor de materiële en sociale belangen van de werknemers. Maar, aldus het ac tieprogram, in de verhouding tussen kapitaal en arbeid binnen de onder neming is structureel niets veran derd. Op het punt van democratise ring van het bedrijfsleven is het ge bleven bij woorden zonder daden, al dus de actiegroep. (ADVERTENTIE) GEBAKKEN SCHOL MET APPEL EN CHAMPIGNONS Neem per persoon 1 flinke schol. - Laat de schoongemaakte en licht gezouten vis op een vergiet goed uitlekken. Wentel de schol door de bloem, schud ze goed af en bak ze ruim in hete boter of olie goudbruin. Garneer de schol met champignons en schijven uit geboorde appel, welke in dezelf de boter of olie zijn gebakken. Strooi er vervolgens fijn gehakte peterselie over. Vis houdt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar of bi| het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. 24 DEN HAAG (ANP) De Chinese vrachtvaarder „Xinfong" (8000 brt) heeft gisteren voor de Nederlandse kust een oliespoor van zeker zesen dertig meter lengte getrokken, voor dat het de steven westwaarts richtXe en buiten de territoriale wateren te rechtkwam. Het spoor had een breedte van ruim tweehonderd meter. (Van onze redactie binnenland) BUSSUM/NIEUW-VENNEP In tegenstelling tot de meeste industriële sectoren maakt de genotsmiddelen in dustrie goede tijden door. De neer gaande conjunctuur en de stijging van de kosten hebben kennelijk geen vat op deze bedrijfstak. Bensdorp, Van Nelle en Lucas Bols, producenten bij uitstek van de fijnste lekkernijen, kunnen bedrijfsresultaten overleggen waarvan men in andere bedrijfstak ken amper durft te dromen. Bij Bensdorp Internationaal n.v. in Bussum verwacht de directie in 1971 een winststijging van 20 procent ten opzichte van 1970. Bij Van Nelle in Rotterdam ziet men de toekomst ook al opgewekt tegemoet. Evenals in 1970 zal daar de winst verder omhoog gaan. Vorig jaar werd ruim 300.000 gulden meer winst gemaakt. Bij Lu cas Bols in Nieuw-Vennep tenslotte geven de cijfers over het eerste half jaar van 1971 een uiterst opwekkend beeld. De exploitatiewinst is met on geveer twintig procent gestegen. Er wordt 20 procent meer omgezet. Nikita Kroestjev is niet meer. Omdat na de ijzingwekkende Stalin- periode destijds veel mensen door het optreden van deze kleine impul sieve dikzak ontdekten, dat er ook (maar) mensen in het Kremlin za ten, wil ik die menselijke kant hier even belichten. Niet om een lief baasje van hem te maken, maar omdat hij juist door dat eigenaardi ge en menselijke in zijn optreden een historische rol heeft vervuld. Stalin heeft van Kroestjev gezegd. „Die kleine dikkerd heeft alleen maar vrouwen, drank en muziek in zijn hoofd". Maar Guy Mollet zei in I960- „Kroestjev is de grootste toneelspe ler die ik ooit op het politieke schouwtoneel heb meegemaakt". Deze boerenzoon was ontzettend, slim en kon heel boeiend vertellen. Hij had een groot gevoel voor hu mor en kende de bijbel net zo goed als de geschriften van Marx en zat boordevol oude Russische volkswijs heden. Dé wapens om het Russische volk op zijn hand te krijgen. En populair was hij. Onder het volk tenminste. In een fabriek in Boedapest zei deze man, die voor een Berliin- crisis, voor De Muur en voor een Cuba-crisis had gezorgd: „We heb ben de revolutie gemaakt, opdat het de mensen beter zal gaan en niet om een wereldoorlog te beginnen". Hij had het niet erg op Mao en de Chinese communes. Hij verweet de Chinese leiders dat ze het commu nisme belangrijker vonden dan eten en drinken: „Als we de Chinezen hun zin deden, zouden we broekrie- menfabrieken moeten b ouwen, al leen maar om de buikriem te kun nen aanhalen". De „vreedzame coëxistentie" was een belangrijke kreet in die dagen. Kroestjev zei daarover in 1962 tegen de Amerikaanse ambassadeur Koh ier: „Of wij van elkaar houden of niet, dat is niet zo belangrijk. Be langrijk is alleen dat wij met elkaar moeten leven". Uit een interview met Kroestjevs schoonzoon, Adzjoebei: „Hij leest erg veel. Zijn lievelingsschrijvers zijn de Russische groten van de 19e eeuw: Tolstoi. Poesjkin, Tsjechov. Hij luistert graag naar muziek. Zijn lievelingscomponist is Tjaikovsky. En hij gaat graag naar opera en ballet. Ook kijkt hij graag naar voetballen". Kroestjev vertelde ook eens: „Sta lin zei: Dans! en ik danste". Maar Stalin gaf ook het bevel: Zuiver! En hij zuiverde de Oekraïne Hij bezocht vaak de kolchosen. En dan zei hij bijvoorbeeld: „Kameraad kolchosnik, wil je een stevig wijf? Zaai dan Oekraïne-tarwe op je ak kers". De kwestie-Berlijn, waar dit jaar eindelijk eens wat schot in is geko men. zat Kroestjev erg dwars. Hij zei hierover eens tegen Rusk, VS- minister van buit. zaken: „Dat is als een blindedarmontsteking. Iedereen weet hoe gevaarlijk dat is. Maar de patiënt wil zich niet laten opereren. Hij blijft maar rondlopen en zijn toestand wordt met de dag slech-J ter". En tot slot een van zijn bekende gezegden: „Als je altijd wist waar je zou vallen, zou je er van tevoren een armvol hooi neerleggen". MERIJN DLIBLIN (RTR) De internatio nale vereniging van schrijvers „pen", heeft gisteren in Dublin de West- duitse auteur Heinrich Böll tot voor zitter van de vereniging gekozen voor een periode van twee jaar. tVan onze redactie buitenland) GENEVE Een Hongaars jfe- leerde heeft op de internationale „Atomen voor de vredesconferen tie in Genève de komst voorspeld van atoomaardbeien, nucleaire aardappelen en een hele generatie van bovenmatig grote groenten, die veel langer kunnen worden be waard dan heden ten dage enig proces toelaat. De geleerde van liet centrale in stituut voor voedselresearch in Boedapest zei, dat door bestraling geconserveerd voedsel zonder na delige effekten kan worden gege ten. Er kunnen radijzen worden ge kweekt, die 35 procent groter zijn dan de grootste die op het ogenblik bekend zijn en die zullen boven dien 30 procent meer vitamine-c bevatten. Aardappelen zullen niet plotse ling scheuten gaan uitbraken als ze niet onmiddellijk worden gebruikt en tomaten zijn negen dagen eerder rijp. En na radio-aktieve bombar dementen kunnen varkensvlees en gevogelte voor ruim het dubbele van de normale periodes worden opgeslagen, zonder dat daarbij geur- veranderingen gaan optreden. Maar is dit voedsel veilig? De ge leerde was er niet helemaal zeker van. „Opeenvolgende generaties ratten, die uitsluitend met bestraald voedsel zijn gevoed, hebben geen tekenen van schade laten zien". Hongaarse geleerden zijn ervan overtuigd, dat de voornaamste han dicap voor de praktische toepassing van atoomenergie op het gebied van voedsel en landbouw, het gebrek aan kennis over het effekt op men sen, weldra zal worden overwon nen door verder onderzoek.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 7