iiinmissLC-Buma in binnenkort verschijnend rapport AKING VAN DAGEN SURINAME Blauwtje voor El Cordobes Vakbeweging mag duit in melkbus doen Gewoon mooie vrouwen Deserteur (20) wordt naar Spanje teruggestuurd Verhoging minimum- broodprijs voorgesteld Uitzetten van forel in de Grevelingen uitgesteld Ziekenvervoer volkomen gestagneerd I Haven in Oosterschelde met opgekrikt Kanaal door Zuid-Beveland Haven in Oosterschelde met nieuw kanaal ter hoogte van Waarde Terminal in Westerschelde met pijpleidingen naar industrie terrein in Oosterschelde. fiktop (acryl 519,- LAATSTE KANS! lont voordeel actie 10% korting schoten uit windbuks Man verpletterd onder steiger (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH/MIDDELBURG - Voor de uitvoe ring van Reimerswaal bestaan eigenlijk maar drie mogelijkheden MILJOENEN \POLFIROPAMvóor DOLFIRODAM - Rotterdam 9e BRABANTSE ANTIEKBEURS yl. A. J. M. Harkx L. Leijendekker l()iniiustratie-adres Terneuzen, tel. (01150) 79 20 13,70 per kwartaal; Losse nummers 15 cent ZEEUW VRIJDAG 3 SEPTEMBER 19 No. 6640 25e Jaargang Advertentieprijs', per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40. exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geeD nandels- advertenties) 5 regels f 1,15 Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot vm. 11 uur. Uitgeefster N V Uitgevers Maatschappij De Stem EIMERSWAAL: ElIZE UIT DRIE MOGELIJKHEDEN een onzer verslaggevers) jlRICHT/SCHIPHOL De jde Spaanse stierenvechter irdobes is volgens eigen zeg- jet zijn Maastrichtse vriendin- Patricia Lieben „ergens in je en toch niet in Spanje" on- loken voor een vierdaagse Se. Waar E; Cordobes op hel is, is inderdaad niet be- jt staat in ieder geval dat in gezelschap is van zijn ifde" Patricia Lieben. Het meisje is met andere leerlingen van het Jeanne d'Arc-lyceum keurig op schoolreisje in 't Belgische plaatsje Ovifat. „Waar we heengaan blijft strikt geheim. Geen mens zal ons kunnen vinden, zelfs de politie niet", zei de 34-jarige Spanjaard vlak voor hij dinsdagavond uit Madrid naar Ne derland vertrok. „Tot 5 september hoef ik niet te vechten en Patricia heeft die dagen vrij kunnen krij gen", zo voegde de torero er geluk- EL CORDOBES. kig aan toe. El Cordobes is woensdagmorgen inderdaad met zijn privé-vliegtuig op Schiphol geland. Sedertdien is hij nergens te vinden. Ook niet in Ovifat in de Ardennen, waar zijn grote liefde zich amuseert met haar klasgenoten.. Heeft hii een blauwtje gelopen? El Cordobes heeft nog twee da gen de tijd. Daarna staat er ergens in Spanje weer een stier op hem te wachten. AMAR1B0 Volgende week maandag, dinsdag en woensdag t' in Suriname gestaakt worden tegen het sociaal en economisch li van de regering. Dit hebben de Surinaamse vakcentrales giste- Paramaribo besloten. f" de aankondiging heeft de Su- P»se minister-president dr. J. KJ Moten zijn officieel staats- hl aan India uit te stellen. Ook •voorzitter J. Lachmon, onder- I (ADVERTENTIES 'Sons enorm succes «longeren wij onze "9 enkele dagen. 'm z*ferdag 4 september P sl onze BONTMANTELS M omwerkingen en répara 's 'ogen speciale prijzen. 'tlSURG heuvelstraat 44 i 0425W162O BREDA Eindstraat 14 Te). 01600-3)086 btN BOSCH SCHAPSNmarkt 17 T«l. 04100-39125 voorzitter E. Wijntuin cn statenlid ir. G. D. Hindorie die via Nederland naar India zouden reizen hebben hun vertrek uitgesteld. Zaterdag maakten de Surinaamse vakcentrales bekend dat zij niet ge kant zijn tegen de politieke samen stelling van de regering in Parama ribo, maar dat men reorganisatie nodig acht, omdat enkele ministers niet thuishoren op de post die zij be kleden. De centrale noemde de namen van de minister van Economische Za ken J. Rens en van de minister yan Financiën H. Radhakishun Eén vak centrale keerde zich ook tegen de minister van Volksgezondheid dr. R. Vonsee. Bij de reorganisatie van het kabinet zou de vakbeweging een urgentie programma willen voorstellen en zou zij bereid zijn enige verantwoorde lijkheid te willen dragen in de vorm van garanties „voor het in bedwang houden" van de vakbonden. De gou verneur van Suriname dr. J. Ferrier zei gisteren in 'n rede bij de opening van het zittingsjaar van de staten van Suriname, dat het toenemende aan bod van jeugdige werkzoekenden en het tekort aan arbeidsplaatsen voor hen de regering zorgen baart. Om hen op te vangen za] de capaciteit van de praktische vakopleidingscentra wor den vergroot, aldus de gouverneur. „De grootste sociale problemen van ons land", zo vervolgde hij, „zjjn de werkloosheid, de volkshuisvesting, de sociale voorzieningen en de pro blematiek van de jeugd en de bejaar den". LEEUWARDEN (ANP) De 20 jarige Spanjaard Menas Garcia Pel- iicer, die ruim een maand geleden na een slaande ruzie in paniek uit het Spaanse leger deserteerde, en nu al geruime tijd in Leeuwarden is in gesloten, zal naar zijn land worden teruggestuurd. Vandaag wordt hij op het vliegtuig naar Barcelona gezet, aldus het ministerie van Justitie. De jongen kwam een maand gele den zonder papieren liftend in Leeuwarden aan, en meldde zich vrijwillig bij de politie. Hij werd daar na verhoor ingesloten. De Span jaard vroeg een verblijfsvergunning aan, maar die werd hem geweigerd. „Omdat er geen enkele reden was om hem in Nederland toe te laten", aldus het ministerie van Justitie. Menas Garcia PftUicer loopt bij te rugkeer in zijn land kans, wegens „gewone desertie" te worden veroor deeld tot drie jaar gevangenis en drie jaar dienst in de Sahara, aldus de in Leeuwarden wonende Span jaard Lopez Abellan, die door de po litie als tolk te hulp werd geroepen en nu de zaakwaarneming voor de jongen op zich heeft genomen. „Hij i heeft nooit een advocaat gehad, en hem is nooit verteld dat hij recht op juridische bijstand had", stelt Loper Abellan. Het gaat hier niet om een politieke desertie. De jongen handelde, in pa niek, aldus de zaakwaarnemer. Wel licht speelt hier het verleden van Menas Garcia Pellicer een rol. Hij is opgegroeid in kinderkampen, waar vaak een strenge discipline heerst, denkt Lopel Abellan. Hij ging des tijds vrijwillig in vervroegde mili taire dienst. VAN 1 januari tot 1 juli dit jaar is het NVV met bijna 7500 leden ge groeid. Het vakverbond telde op 1 juli 618.843 leden. Twee modellen uit de collectie van Adgar Vos. Links toont Tanya een jas van beige matting geweven zijde met flausch verwerkt. Rechts Marieke met een jas van wollen matting (grijs) van flanel, ook met flausch verwerkt. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De eerste Am sterdamse couture première is giste ren gegeven door Edgar Vos en hij braeht zijn bijzonder goede collectie bijeen onder de naam: Beautiful People Look. „Hiermee doel ik", al dus de couturier, „dat we weer ge woon mooie vrouwen zullen gaan zien". Die bedoeling is geslaagd: bij hem geen doldwaze of slordige rariteiten maar modieuze kleren van uitsteken die snit in genoeg afwisseling om elke vrouw te kunnen flatteren. Edgar heeft zijn zinnen gezet op enkele zaken die de hele collectie doorspelen: de schild erskiel, het broekpak, het chanel-achtig tailleur, de zeer grote mantelkraag, vinding rijke zakken (drie in een), opval lende ceintuurgespen, tee-shirts met lieve kleine borduursc'+jes, die ook Kirtdoron omrnnsl rlnnr sommige van de veel gedistingeerde ivuiut>/ uii gcw/uiMi ii-uui zwarte jurkjes zijn neergedwarreld 7 7_ (Van onze correspondent) DRACHTEN De politie in Drach ten heeft tegen de 14-jarige G. K. en de 15-jarige C. E. van Z. procesver baal opgemaakt. Het tweetal had met een windbuks geschoten op een 11- iarige jongen en zijn 3-jarig zusje. Het waren gerichte schoten waarbij de jongen tweemaal en het meisje eenmaal ter hoogte van de heup werd geraakt. De buks is in beslag geno men. AMSTERDAM (ANP) De 23-ja- rige Johny Ruigrok uit Haarlem is donderdagochtend om het leven ge komen toen hij in Amsterdam Oost onder een instortende steiger werd verpletterd. DEN HAAG (ANP) De voorzit ter van het produktscliap voor gra nen, zaden en peulvruchten, dr. C. H. J. van de Beukering, heeft het mi nisterie van Economische Zaken mee gedeeld de minimumbroodprijs met enkele centen te willen verhogen. Op het ogenblik geldt er een minimum broodprijs van 71 cent per 800 gram gesneden en verpakt witbrood in 155 gemeenten. jg blije brommer d'e fluisterend opvalt. 5 levensblije kleuren. (incl. B.T.W.) I b'omfiot,voor naar uw aan w aman of waa9 adres Nedespa, Roermond, 'el- 04750 - 5757. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel vele on dernemers in de zuivelwereld vin den, dat de vakbeweging niet be hoeft mee te praten over verhoging van de melkprijs, probeert men in het produktschap voor zuivel toch een methode te vinden om de werk nemersvertegenwoordigers een woordje te laten meespreken bij de prijsvorming. Dit was het resultaat van een extra vergadering, die het produkt schap gisteren belegde op initiatief van enkele vakbondsbestuurders in het produktschapbestuur. De heer S. van der Ploeg fulmineerde hier tegen de ondernemers die op eigen houtje hadden besloten per 6 sep tember de melkprijs met drie cent per liter te verhogen. Hij meende, dat de prijszetting voor consump- tiemelk van groot belang is voor het hele sociaal-economische beleid en dat men daarbij de vakbeweging moet betrekken. De heer P. Loo nei) (veehouderij) meende, dat twisten tussen ondernemers en vakbeweging niet in het produkt schap moeten worden uitgevochten en dat de vakbeweging, nu we In een situatie van vrije prijsvorming zitten, evenmin als het produkt schap directe bemoeienis heeft met die prijsvorming. De heer Van der Ploeg sprak er zijn twijfel over uit of de onderne mers wel voldoende de sociale ge volgen van de prijsverhoging heb ben doordacht. Dr. Van der Wiel (zuivelindu strie) vond zelfs, dat de onderne mers zich nog gematig hebben Een verhoging met 4,5 cent zou ook ver antwoord zijn geweest. Ook hij wees invloed van de vakbeweging op de prijsvorming af. Zijn collega ir. J. B. Ritsema vai Ikema was wat gematigder. Hoe wel hij bestuiten tot prijsverhogin gen principieel een zaak van het bedrijfsleven vond, wilde hij toch wel zoeken naar een mogelijkheid om er met de vakbeweging over te praten. Voorzitter ir. B. van Dam bracht de oplossing: De bestuurs commissie voor consumptiemelk prijzen zal spelregels gaan opstel len voor gesprekken lussen vakbe weging en ondernemingen over prijsverhogingen. „Dat zal klimaat- verbeterend werken", zei de heer Van der Ploeg. een haven in de Oosterschelde, bereikbaar via een op te krikken kanaal door Zuid-Beveland en de Schelde-Rijnver- binding; een (zee)haven in de Oosterschelde, bereikbaar door een bij Waarde aan te leggen kanaal van grote diepte; een gesplitste haven: een terminal voor zeeschepen in de Westerschelde in de omgeving van Waarde met pijpleidin gen naar een industrieterrein in de Oosterschelde. Tot deze conclusie komt de commissie-Buma, genoemd naar de hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in Noord-Brabant, die thans de laatste hand legt aan een rapport over „de mogelijkheid van een (zee)haven in de Oosterschelde De Commissie-Buma opgericht in overleg met de minister van Ver keer en Waterstaat eq de voorzitter van het Overlegorgaan Zeehavenont- wikkeling Zuid-West-Nederland, te Zeeuwse commissaris van de Konin gin wordt gevormd door topfunc tionarissen van Rijkswaterstaat cn Provinciale Waterstaat uit Brabant en Zeeland, de beide P.P.D.'s en ETI's. Deze Brabants-Zeeuwse commissie, één van de 72 die zich momenteel in ons land met zeehavenontwikkelin- gen bezighouden (alleen al in de Del ta verdiepen zich daar 30 commissies in) geeft in haar rapport uitsluitend een technische beoordeling van de verschillende mogeliikheden die er voor Reimerswaal zijn, hetgeen niet wegneemt dat in de vergaderingen van de commissie, die doorgaans in het bureau van de Deltadienst in Ber gen op Zoom worden gehouden, ook de economische en sociale facetten van alle Reimerswaalalternatieven aan de orde komen De commissie-Buma doet in deze interessante studie die binnenkort aan de directeur-generaal van d» Rijkswaterstaat, ir. J. van de Kerk. wordt aangeboden, geen aanbevelin gen. Zij is echter wel evenals ove rigens de Rijksplanologische Commis sie in haar paarse boekje tot de slotsom gekomen dat de aanleg van een kanaal door Zuid-Beveland bij Waarde een peperdure zaak wordt onder meer door de sluizen die in dat kanaal gebouwd zouden moeten wor den. Dat kanaal zou honderden mil joenen kosten. Ook aan een Reimerswaalbaven bereikbaar via de bestaande verbin dingen, kleven bezwaren. Het plan voor een zeehaven in de Oosterschel de kan men practisch wel loslaten als voor die oplossing gekozen wordt, aangezien het Kanaal door Zuid-Be- veland nooit in die mate opgekrikt kan worden dat de haven toeganke lijk wordt voor zeeschepen van het type dat Vlissingen-Oost en Terneu zen aandoet. En dat is de Brabantse wens. In de commissie-Buma is daarover uitvoerig gediscussieerd. Brabant en ook in de commissie is dat duide lijk tot uiting gekomen vindt een bescheiden (zee)haven in de Ooster schelde niet interessant. Nu het in de bedoeling ligt om de bruggen over het Kanaal door Zuid-Beveland te vervangen door een tunnel, acht men de mogelijkheid van een zeehaven in de Oosterschelde als die hereik- baar moet zijn via genoemd kanaal vrijwel uitgesloten. Men zal, aldus commissieleden, altijd aan het pla fond van de tunnel vastzitten. (Vervolg op pag. 3), (ADVERTENTIES) (Van een onzer verslaggevers) KORTGENE Het uitzetten van forel in de Grevelingen is uitgesteld tot eind oktober begin november. Aldus een mededeling van de heer Stro, bestuurslid van de Deltavis sers. Er wordt met uitzetten van 100.000 jonge forellen gewacht, omdat o.a. iet zuurstofgehalte van het water iog niet voor deze vissoort geschikt i. Regelmatig worden watermon ters getrokken. En op grond van nderzoekervaringen hoopt men over ikele maanden de vis te kunnen uit- tten. Verder uitstel behoort even- el tot de mogelijkheden. KOM HAAR HET 'NDOLFIJNE EHOIN.' In het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS v TEL. 137800. We zitten hier op 210 km van Lubum- bashi midden in de bush zonder vervoer. In de verre omgeving sterven zieken, terwijl je de kennis en de medicijnen hebt om ze te helpen; maar je kunt er niet komen; ernstige zieken kun je ook niet ophalen om ze naar het ziekenhuis te brengen; de mensen komen ons tever geefs roepen. Dit alles maakt je triest je voelt je machteloos; en soms vraag je je af: wat doe ik hier nog? In uiterste nood vragen we uw hulp: geef ons zie kenvervoer: dan kunnen we eens echt aan het werk gaan.* Dit schrijft een missiezuster vanuit Congo aan de MIVA. Voor haar en 252 andere missionarissen hield de MIVA in het afgelopen week-einde haar jaarlijkse kollekte en giro-aktie. Hielp U reeds mee om deze 253 missio narissen ie helpen aan vervoer? Dan onze hartelijke dank. - Vergat u het? Doe het dan nu nog; het is gewoon nodig. Want met uw hulp worden af standen overbrugd! Giro 27 22 49 - MTVA Keizersgracht 525 - Amsterdam I 0- I, 4T/M 12 SEPTEMBER KASTEEL TE HEEZE GEOPEND DAGELIJKS 14-22 UUR

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1