t a's luwsel! leien! ewas. ie was. nu Duobont f gaat önieuwen ,KOSMOKOMPLOT, ZEKER VAN DE BAAN Vrees voor nieuwe golf geweld in ]N oord-Ier land Leider ongewenst RUST IN RAAD TERUG Berlijn-verdrag nog ongetekend froep van Theodorakis ARABIEREN VOOR ééN FEDERATIE ZEKER VEERTIG GEWONDEN IN BELFAST Weer Loena naar maan TSJECHOSLOWAAK MAG TERUGKOMEN wmmÊÊmmmm tAKBIJ IBEL \fGELOST Reisplan Gelfands onbekend 1 buitenland anderhalf jaar Pandjeshuis roken ophouden gemakkelijk vorden en Jjpaart 750,- Onder druk van hervormde kerk BEWARING Rotterdam Rectificatie ONVERWACHT UITSTEL Duke Ellington naar Sovjet-Unie OMA-MYSTERIE BIJ NEDERLAAG Thieu bereid af te treden Referendum in drie landen 3 september 1971 17 ve hoofdwasmiddel blauwsel! l speciaal aangepaste een wittere witwas Irder die uw kostbare ermt tegen kalkaanslag dus extra veilig voor we hoofdwasmiddel, lert! Idel, dus kleuren esteld voor al uw bonte 'ige fijne was fder die uw kostbare -rmt tegen kalkaanslag [dus extra veilig voor it en Duobont kost ■en met één gewoon "lijk! Want u blijft id poeder gebruiken. JSIERDAM (ANP) In lDuitsland zijn twee Joego- jjngeliouden die er van L.j verdacht begin maart jaar de spectaculaire in i iii de juweliersfirma Sie- fiie trosterdamse Kalver- te hebben gepleegd. Hier- «rden gouden horloges, gou- I ringen en briljanten ter- van ongeveer driekwart ■m gulden buitgemaakt. werd opgelost in sa- ffêrking tussen Interpol Den L en Wiesbaden en de re- fjevan het bureau Singel in tad. „van de verdachten, de 34- iG. É-. werd enkele raaan- 'geleden in Bieleveld op he- betrapt bij een inbraak j juwelierszaak. Hij was in ent van een partij juwelen vaarde van 20.000,die Ljtie moest zijn van de in- i bij Siebel. verdere onderzoek leidde zijn 41-jarige landgenoot 1 die anderhalf jaar geleden fgrote partij juwelen bleek te Lj beleend bij een particu- ■pandjeshuis in Düsseldorf en ia Seeds een gedeelte in- Bij het pandjeshuis kon- Isieraden. in hoofdzaak rin- I Ier waarde van 100.000 in ja; worden genomen, laiat men een week geleden ïrtsterdam bei-icht kreeg dat Westduitse recherche twee lachten had aangehouden die [redelijk bij de Siebel-kraak Tokken waren, reisden drie xheurs van het bureau Sin- en een directielid van de kiersfirma naar Düsseldorf. de bij het pandjeshuis aan- Coffen sieraden werd 60 pro- 1 als afkomstig van de Am- Idamse juwelier herkend. (ADVERTENTIE) F YORK Het „Anti-Tabacco- iganda Center" deelt mede dat [thans het verlangen om te ro- wijt kan raken zonder er zich a van te geven dank zij (Nicocortyl) dat geleide- behoefte aan nicotine doet Kjnen. t zij dit tablet zijn duizenden fikaanse, Duitse, Zwitserse en e rokers, waaronder artsen, de ft roken opgehouden. plet werd getest op 95.526 ver- Ie rokers, waaronder talrijke art- IResultaat 88.648 van hen (ofte- [S2.8 pet.) hielden op met roken I tot 22 dagen. J seen sigaretten meer te hoeven i bespaart men jaarlijks onge- I ?50,-. s die op hun beurt het roken en willen laten worden uitgeno men rechtstreeks te richten tot ™:£?bak Propaganda Centrum 2bO/F Burg. Prinsensingei 15, pos 123 Roosendaal N.-Br. Zij he ro hiertoe slechts een envelop J naam en adres (in bloklet- |1 aan deze organisatie te zenden. 1 gratis. "n ®nze parlementaire redactie) HAAG Medio november Hl P een nieuw bestuur kie- et dagelijks bestuur hoopt rond "'bei een voorstel met kandida- le kunnen doen. Naarstig wordt henteel gezocht naar geschikte 'dolen voor het voorzitterschap. heeft prof. dr. P. Steen- W definitief laten weten dat hij eze lunktie niet beschikbaar is. I tot s bestuur van de KVP Lu „ven man worden terugge- Eu'vp "et ls de bedoeling dat de hrdt h;?°rz,"'er 'n zVn werk nauw ra F13" Hoor enige andere n het dagelijks bestuur. (Van een onzer verslaggevers) OUIJK/DRIEBIiRGEN Dg ma nifestatie „Kosmokomplot" is op geblazen. Gistermiddag viel de be slissing: De bijeenkomst die onder die naam dit weekend in Drieber gen op het terrein van „Kerk en Wereld" zou worden gehouden gaat definitief niet door. Daarmee is een einde gekomen aan wat een van de oorspronkelijke deelnemers aan „Kosmokomplot". de groep Sjaloom. noemde: .Een rechts komplot tegen Kosmokom plot". De definitieve beslissing is ver oorzaakt doordat Sjaloom zich uit de manifestatie terugtrok: dit naar aanleiding van een verklaring van liet breed moderamen van de ge nerale synode van de Nederlands Hervormde Kerk en de directie van „Kerk en Wereld". Sjaloom-woord voerder Piet Reckman noemde de ze verklaring gisteren een volledigi capitulatie voor de eisen van rechts" Piet licht deze uitspraak al volgt toe: „De leiding van de Her vormde Kerk en de leiding var Kerk en Wereld noemden Kosmo komplot plotseling eenzijdig. Dal was voor ons aanleiding er mee t< stoppen. Dat konden we niel pik ken. Moet je nagaan: We hebben Kosmokomplot gezamenlijk mei Kerk en Wereld voorbereid. Nooit hebben We moeilijkheden gehad Nooit viel er één scheef woord; ei waren totaal geen moeilijkheden En dan opeens komen zij met een rerklaring waarin staat dat dooi le wijze van organisatie een on juiste indruk is gewekt voor wat betreft een eenzijdige politieke stel- 'ingname van Kerk en Wereld". Nu Kosmokomplot niet doorgaat is een einde gekomen aan de grote onrust in de Nederlands Hervormde Kerk. Mede naar aanleiding van onjuiste geruchten (zo werd ondei meer beweerd dat oefeningen in het houwen van barricades en het voe ren van straatgevechten zouden worden gehouden, welke bewerin gen door alle betrokkenen heftig worden ontkend) hebben diverse plaatselijke kerkeraden geëist dat Kosmokomplot niet door zou gaan ïn de verhitte gesprekken vielen Ander meer termen als „communis- ische indoctrinatie binnen de kerk" en „Uitholling van de kerk van binnenuit". In een gezamenlijke verklaring hebben de fractievoorzitters mr. W Aantjes (ARP) en J. T. Mellema (CHU) gisteren gereageerd op de manifestatie Kosmokomplot. In de ze verklaring constateren zij o.m. dat de keuze van de deelnemende groepen aan de manifestatie „zeer eenzijdig, anti-Westers blijkt uit te vallen". Het argument van Kerk en Wereld, dat deze keuze niet in houdt, dat Kerk en Wereld zich met hen identificeert noemen de fractie voorzitters „een verweer, dat ner gens naar lijkt". „Wie wel de Tactie voorzitters van CPN en PSP uitnodigt en niet die van de ARP en CHU en dan dit onderwerp zo aan de orde stelt doet een politieke keuze die er niet om liegt", aldus het commentaar. Ondergetekende biedt zijn welge meende verontschuldigingen aan voor het feit dat hij vandaag verstek laat gaan, oftewel snippert. Sorry, maar het moet nog een keertje. Voor de fans een dag om uit te huilen en voor hen die zich toch maar ergereneen opluchting. Tot- morgen. MEFJjy. De eerste explosie had plaats in het hoofdkwartier van de aan het bewind zijnde Unionistische Partij. Voorbijgangers raakten gewond door rondvliegende glasscherven. Twee andere bommen ontploften in een complex kantoorgebouwen waar het ministerie voor gemeenschapsbetrek kingen is gevestigd en een vierde bom kwam tot ontploffing in een uit (Van onze redactie buitenland) BELFAST/NEW YORK/DUBLIN In de Noordierse hoofdstad Belfast heeft een viertal bomaanslagen gisteren tijdens de middagpauze grote chaos veroorzaakt. Zeker veer tig mensen liepen verwondingen op. Uit de buitenwijken kwa men onbevestigde meldingen over de explosies en grote ver warring werd gesticht door een aantal valse meldingen over bommen. De autoriteiten vrezen dat de aanslagen op klaarlichte dag het begin betekenen van een nieuwe terreurcampagne van het (verboden) Ierse Republikeinse Leger (I.R.A.) tegen het Britse bestuur. meer verdiepingen bestaande par keerplaats. Kantoormeisjes renden gillend de straat op en bij mannen en vrouwen stroomde het bloed van het gezicht. Een groot aantal ambulances pikte de gewonden op van straat of haalde ze uit de gebouwen. De meesten kon den later het ziekenhuis verlaten. Door valse bommeldingen moesten verscheidene gebouwen meer dan eens worden ontruimd om te worden doorzocht door leden van de mijnop- ruimingsdienst. Joc Cahill, één van de leiders van het IRA, is op het vliegveld Kennedy Airpo-rt bij New York in verzekerde bewaring gesteld. Een beslissing of hij de Verenigde Staten alsnog bin nen mag of dat hij op een vliegtuig terug naar Ierland zal worden ge zet, is tot dinsdag uitgesteld. Cahill die, zoals gemeld, een rond reis door Amerika van vier weken wilde maken om geld, wapens en munitie voor de strijd in Noord-Ier- land in te zamelen, was woensdag bij zijn aankomst aangehouden en zijn visum werd ongeldig verklaard. Een verzoek van de Cahill toege wezen advocaat hem niet in detentie te houden maar op erewoord vrij te laten, is afgewezen. De regering van Ierland neeft be sloten in Frankrijk vijftig militaire voertuigen met lichte mitrailleur te kopen van het type Panhard, voor een waarde van één miljoen pond sterling, zo is gisteren in Dublin van gezaghebbende zijde vernomen. Het ligt in de bedoeling van de legerstaf een eenheid van „grote mo biliteit" te vormen voor patrouille ring aan de grens met Noord-Ierland BOTTERDAM (ANP) De fractie van de PvdA, die naar aanleiding van het conflict tussen deze partij en het college van B. en W. gistermiddag tijdens de gemeenteraad een motie van wantrouwen wilde indienen te gen de wethouder van sociale zaken, de heer G. Z. de Vos, en daarmee kri tiek wilde leveren op het gehele col lege, heeft de motie niet aan de raad voorgelegd. De voorzitter van de fractie, drs. A. J. Lems, die een felle aanval deed op de houding van het college ten op zichte van de raad en het gebrek aan communicatie had verweten, zei de motie niet op tafel te willen brengen om de stad niet onbestuurbaar te maken. Xn zijn eerste betoog zei de heer Lems. dat het college in het afgelo pen jaar steeds verder weg was ge dreven van de raad. Er had zich een escalatie voorgedaan van wrijvingen tussen het college en de PvdA-frac- tie. Het college verweet hjj te weinig informatie te hebben verschaft en on bevredigende antwoorden te hebben gegeven op vragen van de raads leden. Op een beschuldiging van bur gemeester Thomassen vorige week donderdag aan het adres van de PvdA-fractie, die de feiten volgens hem had verdraaid, waren de raads leden kwaad uit de raadzaal gelopen. De voorlaatste zin in ons commen taar „Krachtige aanpak" in ons blad van gisteren is door een ongecorri geerd gebleven zetfout onbegrijpelijk geworden. Hij moet luiden: „De vraag kan dan ook gesteld worden of een krachtige aanpak van de ver slaving aan drugs niet in de eerste plaats dient te bestaan uit een studie van de in onze maatschappij inge bouwde oorzaken van het toe nemende druggebruik. (Van onze redactie buitenland) BERLIJN/WASHINGTON De oorspronkelijk voor gistermiddag voorgenomen ondertekening van de overeenkomst van de vier grote mo gendheden over Berlijn is onverwacht voor onbepaalde tijd uitgesteld. Een woordvoerder van de Westelij ke geallieerden maakte om 14.45 uur. drie kwartier nadat de ondertekening had moeten plaatshebben bekend dat tot uitstel was besloten wegens plot selinge ziekte van ambassadeur Ken neth Rush van de Verenigde Staten. Rush moet van een dokter bedrust Loonden (DPA) De in Parü'0?'St Mikis Theodorakis, Bbe front f Griekse „patriotti- H2r egCn de dictatuur" leidt, -Jisaties fp.a,le regeringen, or- te mpni„ n lle internationale open- >n u, ,J een dringend beroep ge- Heminl v,an Panagoulis, Ama- 'lle int-,, en.. a"deren door een ""«ventte te redden". Lady Fleming, weduwe van de Britse ontdekke'r van de penicilline is samen met twee Amerikanen en een Griek in de nacht van maandag op dinsdag in Athene gearresteerd. De vier worden beschuldigd van een poging tot bevrijding van Alexos Pa nagoulis, die ter dood veroordeeld is wegens een aanslag op de Griekse premier In Engeland heeft de arrestatie van lady Fleming groot opzien gewekt. De Labour-afgevaardigde John Fra- ser heeft het ministerie van Buiten landse Zaken verzocht al het moge lijke te doen om de 55-jarige lady vrij te krijgen. In zijn schrijven wijst Fraser op haar slechte gezondheidstoestand. La dy Fleming heeft zowel de Britse als de Griekse nationaliteit. houden, zo is gezegd. De woordvoer der noemde geen nieuwe datum voor de ondertekening. Al eerder was duidelijk geworden dat de geallieerde deskundigen en hun Westduitse adviseurs bij bet op stellen van een Duitse tekst de wed loop tegen de klok niet zouden win nen. In de nacht van woensdag op don derdag en donderdagochtend waren moeilijkheden gerezen bij de verta ling. Een van de belangrijkste ver schillen zou zijn de vertaling van het woord „transit". Van Westelijke zijde zou men van mening zijn dat in de Duitse vertaling van „Durchgangs- verkehr" moet worden gesproken, daar de toegang tot Berlijn behoort tot de oorspronkelijke rechten van de drie Westelijke mogendheden in de verdeelde stad. De Oostelijke par tijen, de Sovjet-Unie en de Duitse Democratische Republiek (DDR) hou den vast aan „transit" naar men meent omdat zij daaraan bepaalde soevereiniteitsrechten koppelen. Woordvoerder McCloskey van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington zei gisteren dat vooruit gang is geboekt bij het opstellen van de Duitse tekst. De meningsverschil len over de Duitse tekst zijn kleiner geworden. Wanneer de overeenkomst nu kan worden ondertekend, kon hij niet zeggen. McCloskey zei dat de toestand van de Amerikaanse ambassadeur in Ber lijn „niet ernstig" is. Joe Cahill, één van de leiders van het verboden Ierse republikeinse leger (I.R.A.) wordt op het vliegveld van New York begeleid door een po litieman, Hij werd op Kennedy Air- port aangehouden en daarna in ver zekerde bewaring gesteld. (Van onze correspondent) WASHINGTON Op 10 september vertrekt de Amerikaanse iazz-mu- sicus Duke Ellington met zijn orkest naar de Sovjet-Unie voor een toernee van vijf weken, aldus een medede ling van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat deze toernee in het kader van de Ame rikaans-Russische culturele uitwisse lingsovereenkomst financiert. Het is de eerste toernee van de thans 72-jarige Ellington door de Sovjet-Unie. Een andere bekende Amerikaanse figuur in de wereld van de jazz, Benny Goodman, be zocht de Sovjet-Unie in 1962. SCHIPHOL (ANP) Aan het einde van zijn onverklaarbare reeks vluchten die hij met zijn oma tussen New l'ork en Schip hol heeft gemaakt, heeft de 14- jarige Mitchell Gelfand er zijn hoop op gevestigd om van zijn laatste Transatlantische vlucht ook nog een laatste stunt te ma ken. Al staat hij in het middel punt van de publiciteit over vrij wel de hele wereld, toch wil hij met zijn vader onopgemerkt uit Nederland naar de V.S. terugke ren. In overleg met de KLM heeft zijn vader, die zoals gemeld woensdag op Schiphol arriveer de om in het Frommerhotel bij Schiphol na maanden zijn zoon weer te ontmoeten, een reisplan opgesteld voor de terugtocht naar huis. Volgens inlichtingen van de perschef van het hotel loopt de tocht niet via Schiphol. Uitge breide voorzorgsmaatregelen worden getroffen om het vertrek van vader en zc(in in het diepste geheim uit te voeren, teneinde alle camera's en microfoons van de publiciteitswereld te ontlopen, niet alleen in Nederland maar vooral ook bij aankomst in de Verenigde Staten. Het zelfde geldt voor het trans port van het lijk van de 74-jari ge grootmoeder, die haar hard nekkig doorgezette, uiterst ver moeiende, dagelijkse vluchten over de oceaan, zoals gemeld, met de dood heeft moeten bekopen. MOSKOU (DP A/TASS) De Sovjet-Unie heeft gisteren een onbe mand ruimtevaartuig, de Loena 18. naar de maan gelanceerd, aldus het Russische persbureau Tass. De Loena heeft tot doel „verder wetenschappe lijk onderzoek van de maan en de ruimte in de omgeving van de maan" SAIGON (RTR) „Als het volk mij bij de verkiezingen het vertrou wen niet schenkt, ben ik bereid af te treden en mijn plaats aan een ander af te staan". Met deze woorden in een radio- en televisietoespraak be gon de nog enige overgebleven kan didaat voor de Zuidvietnamese presi dentsverkiezingen, de huidige presi dent Ngoejen van Thieu, gisteren zijn verkiezingscampagne. Thieu verwierp de eis van de op positie om af te treden en nieuwe verkiezingen mogelijk te maken. Een dergelijke stap zou, volgens hem, on verantwoordelijk zijn en het land an gevaar brengen. Thieu werd in 1967 met slechts 34,8 procent van het aantal uitgebrachte stemmen gekozen. Hij gaf in zijn toe spraak geen aanwijzing wel'k percen tage hij als een steun van zijn beleid zal opvatten. (ADVERTENTIE) Zomersproeten? Dan helpt zeker Dr. Fieypi's zomersproBten-creme IBij drogisten en parfumerieën Imp. Icapharm Nijmegen postbus 197) (Van onze redactie buitenland) CAIRO De bevolkingen van Egypte, Syrië en Libië hebben zich bij het gisteren gehouden referen dum met overweldigende meerder heid voor het samengaan van hun landen in een Arabische federatie uit gesproken. Egypte schafte daarbij de naam Verenigde Arabische Repu bliek af en heet voortaan de Arabi sche Republiek Egypte, of in feite, tot voldoening van de meeste Egyp- lenaren, weer gewoon Egypte. In Egypte kwamen acht miljoen stemgerechtigden op, van wie 99,956 procent voor de federatie koos. Slechts 3404 personen zeiden neen tegen de federatie, die een losse groep van zelfstandige staten wil zijn, elk met zijn eigen president, rege ring, leger, buitenlandse politiek en ambassadeurs. Verder zullen Egypte, Syrië en Libië elk hun zetels in de algemene vergadering der Verenigde Naties en de Arabische Liga behou den. Het doel van de federatie wordt voor een groot gedeelte als van psy chologisch belang gezien, belangrijk 3n een periode waarin de Arabische wereld meer dan ooit verdeeld is. De Egyptenaren vormden bij de referendums met hun bijna acht mil joen verreweg de grootste groep, ver- ge-leken met Syrië dat ongeveer twee miljoen en Libië dat minder dan een miljoen kiezers op de been bracht. De federatie zal worden bestuurd door een gezamenlijke presidentiële raad met bij toerbeurt om de twee jaar een van zijn drie leden aan het hoofd. Men verwacht dat de Egypti sche president Anwar Sadat de eer gegeven zal worden de eerste voor zitter van de raad te zijn. President Sadat en anderen hebben de nadruk gelegd op de economische zowel als de militaire macht van het nieuwe blok. In welke mate Libië echter bereid zal blijken zijn gewel dige inkomsten uit zijn oliebronnen over de federatie te verdelen blijft vooralsnog een groot vraagteken. De federatie zal volgens de Egyp tische president nieuwe sti-ategieën voor de strijd tegen Israël opstellen. Kennelijk om de federatie politiek verkoopbaar te maken is dit argu ment vóór de referendums talloze malen naar voren gebracht. Het pad van de vorming der fede ratie is niet over rozen gegaan. Zij leidde tot een machtsstrijd tussen president Sadat en een groep tegen standers van het verbond onder lei ding van vice-premier Ali Sabry. Dezen werden in mei op beschuldi ging van samenzwering tegen Sadat gearresteerd. Het proces dat tegen hen woidt gevoerd zal morgen wor den voortgezet. DE tien personeelsleden van de tex tielindustrie Humlen in Coevorden is ontslag aangezegd. Humlen is een dochteronderneming van een Noors bedrijf in Alesund bij Bergen. CURATOREN van dé faculteit der geneeskunde van de universiteit van Amsterdam hebben tot hun spijt moeten constateren dat het maxima le aantal eerstejaarsstudenten in de geneeskunde aan wie op verant woorde wijze volledig onderwijs kan worden gegeven, 280 be draagt. DEN HAAG (ANP) De 22-jari- ge Tsjechoslowaak Jiri Broz. die woensdag uit Nederland is gezet, na dat zijn beroep op het vluchteling- schap was afgewezen, mag in ons land terugkomen om herziening van zijn zaak te bepleiten. Dit heeft staatssecretari Grosheide (Justitie) de Tsjechoslowaak. die nu in Parijs zit, laten weten. De Tsjechoslowaak was enkele maanden geleden in Athene uit een reisgezelschap weggelopen en via Italië en Frankrijk uiteindelijk op 4 juli Nederland binnen gekomen. Hij vroeg een verblijfsvergunning in ons land en vroeg politiek asiel. Dit verzoek werd afgewezen. Vol gens de Nederlandse autoriteiten lag het niet op de weg van ons land om de Tsjechoslowaak als vluchteling toe te laten nadat hij eei-st geruime tijd in andere landen, met name Frank rijk was geweest. Bovendien speelde een roi dat hij papieren zou hebben vervalst. Aan de Franse autoriteiten werd verzocht Jiri Broz terug te ne men. Het Tweede-Kamerlid Voogd (PvdA) heeft zich over deze zaak ontfermd. Hij hoopt herziening van de beslis sing van Justitie te kunnen krijgen, omdat Jiri Broz inmiddels in Parijs van de Franse politie te boren heeft gekregen dat hij binnen een week Frankrijk moet verlaten. Hij heeft dat telefonisch aan zijn contactman in Nederland, de heer 1. V. Bruza. werkzaam aan de TH in Eindhoven, meegedeeld.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13