feer van vertrouwen op laalhoek-hoorzitting BELGEN BIJ ETNA RUSTIG AAN HET WERK ANTI-BAALHOEK-JONGEREN: MET Z N ALLEN HAMEREN OP LEEFMILIEU Baalhoek kanaal niet voor 1981 open iil<:ij leiding voorzi tter M. Geuze Hoorzitting II FAMILIE ROELSE REEK EEN EEUW IN HEI PEILGLAS ntaar rzitting I jaiiderlijk rstandèn Eeim 265en 260 Deventer - ater Aannemingsbedrijf Zeebregl's fuseert met Wi lm a-groep Aanleg vergt enkele jaren Korte tijd l uitgesloten, dat de raad je waterstaat na de hoor- ■jn gisteren tot een bondig het meest gewenste Ira- f Baalhoekkanaal zal kun- ,en. Als de raad in oktober Uitbrengt, dan zal hij waar- eerder met een beschou- -(imet een duidelijke aanbe- r de dag komen. En voor adviezen worden gegeven, deze wellicht niet door alle „deraad van de waterstaat onderschreven. Dit kan men i als de voorlopige ba- de inspraakprocedure Baalhoek en de bochtafsnij- Bath, tot dusverre gevoerd. lt mager resultaat? Het is men het beziet. itter van de hoorzitting, en in Hulst plaatsvond, ir. ze, liet zijn talrijke publiek tot tijd „tussen de regels" erdoor kon de aandachtige r tot de veronderstelling ko- -,t de aanleg van het Baai- aal nog steeds niet zo'n uit te zaak is, als wel eens wordt Voorzitter Geuze zei her- malen, sprekend over het Als het Baalhoekkanaal er pt komt. terwijl hij "elijk te verstaan gaf dat de .stelling rond Baalhoek door van de waterstaat in een I kader kan worden geplaatst. i kan immers ook ongevraag- "'ezen geven. „Hoe de be- ook uitvalt h^t zal niet de hand liggende'beslissing Idus ir. Geuze, die verder te af, dat de raad het verdere zijn advies hij sprak van steskind" aandachtig zal et al wekken uitlatingen in eest de indruk, dat de in- ocedure rondom het Baai en niet helemaal een wassen geweest en dat er dingen "ewoeld die bij het rege- erleg tussen Nederland en wellicht in een te vriendelijk it werden geplaatst. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur: Veranderlijk weer en turen in het algemeen iets n normaal. 'ooruitzichten in cijfers ge <1 over Nederland, r donderdag: aantal uren zon: 8; min.-temp.: van ongeveer tot 3 graden onder normaal: "P-: 0 tot 3 graden onder "1; kans op een droge periode minstens 12 uur: 80 procent; op een geheel droog etmaal; r vrijdag: aantal uren zon: 1 imm.-temp.: omstreeks normaal; ,-temp: van ongeveer normaal 8 Men onder normaal; kans S°se Periode van minstens .x au procent; kans op een ge- i oog etmaal: 60 procent. TV/"at 'd't vriendelijke daglicht be- v* treft: het staaf wel vast dat in 1968, toen beide regeringen „in beginsel" besloten tot onderhande lingen over een Baalhoekkanaal, de milieufactor geen rol van doorslag gevend belang speelde. Nu is dat heel duidelijk het geval. Milieubeheer is veel meer gewor den dan het stokpaardje van enkele idealisten. In het advies van de raad van de waterstaat zal het milieuprobleem, als de Baalhoekplannen actueel gaan worden, dan ook stellig ruime aan dacht krijgen. Of ook de vele alter natieven voor een Baalhoekkanaal, naar voren gebracht door zowel Bel gen als Nederlanders, voldoende zullen meetellen, moet worden af gewacht. Hoeveel energie er ook is besteed aan het ontwerpen van al ternatieve kanalen, hef doordenken van de alternatieven alléén vergt reeds jaren van studie. Tenzij de raad van de waterstaat tot uitstel van de Baalhoekonderhandelingen zal adviseren, maken de alternatie ven weinig kans. Blijven over de bezwaren van een derde categorie de direct betrok kenen. Deze categorie wordt ge vormd door de landbouwers in het Baalhoekgebied en door degenen die het grote natuurwetenschappe lijke belang van Het Land van Saef- tinghe verdedigen. Hun probleem stellingen liggen dicht bij huls en lijken daardoor eenvoudig te zijn. Afgaande op de hoorzitting van gis teren, kan men concluderen dat zo wel de boeren als de natuurbescher mers blij zouden zijn als het hele Baalhoekplan van de baan is. Als er echter toch een kanaal moet komen, dan zo zeggen de boeren moet het buitendijks worden aangelegd. De landschapsbeschermers roepen daarentegen, dat een binnendijks tracé in dat geval het meest aan vaardbaar is. De standpunten zijn hier onverenigbaar. De enige brug, die tussen de standpunten van de landbouw en de natuurbescherming geslagen kan worden, is van een gevaarlijke constructie. Die bestaat uit de gisteren vaak geponeerde stelling: „Hoe het Baalhoekkanaal ook zal lopen, Het Land van Saef- tinghe zal vroeger of later toch als natuurgebied verloren gaan". Het bewijs voor deze bewering is nog niet geleverd. Het is echter zaak dat hieromtrent spoedig duidelijk heid wordt verschaft. Men moet uit de toch al gecom pliceerde problematiek dit specula tieve element zien te elimineren te meer daar Het betrekking heeft op een der hoofdzaken in de kwestie Ook om deze reden zou uitstel van het gehele Baalhoek-overleg geen kwade zaak zijn. (Van een onzer verslaggevers) HULST De Baalhoek-hoorzitting van gisteren viel in twee duidelijk te onderscheiden delen uiteen. Daar was de ochtendzitting, een enigszins rumoerige toestand, met flui tende microfoonversterkers, vinnig gebarende woordvoerders van soms schilderachtig uiterlijk en onrustig rondzwaaiende lichten van schijnwerpers ten behoeve van de filmopnamen. En daar was de middagzitting, die duidelijk bedaagder van allure was en wel iets weg had van een congres. Wat van groot belang bleek te zijn in deze hoorzitting, er heerste zij het soms met enige moeite een sfeer van wederzijds vertrou wen. Dat was in niet geringe mate te danken aan de manier waarop voorzitter M. Geuze de bijeenkomst leidde. Hij was niet zuinig met com plimentjes aan het adres van dege nen. die zich in het belang van de meningsvorming diep in de proble men hadden ingegraven en hij wist de zaal steeds duidelijker te doen inzien, dat de raad van de Water staat alleen maar was gekomen om te luisteren, en niet om een eigen standpunt aan dat van de bezwaar den te conformeren. „We zijn een beetje moe. maar we voelen ons tevreden, zoals na een lange wandeltocht", merkte voorzit ter Geuze op, toen de laatste spre ker de microfoon had losgelaten. Inderdaad, het had wel wat van een voettocht weg, een bedevaart van mensen met een bezwaard gemoed, die zich in vertrouwen, soms met enige achterdocht, richten tot de he ren op hét hoge toneel. Zij wisten geen van allen goed hoe zij zich precies dienden op te stellen: spre kend in de richting van het, toneel, of naar de zaal toe. De meesten kozen een soort tussenpositie, de zaal en het podium beurtelings via de mondhoeken toesprekend: zo leek het althans Opmerkelijk daarbij echter was het grote zelfvertrouwen waarmee de sprekers zich op de materie stor ten. Zij konden immers de vrees koesteren dat hun mededelingen met een beleefd lachje door de vele des kundigen in de zaal zouden worden begroet. Maar nee. de denkbeelden werden met grote dapperheid naar voren gebracht en de deskundigen keken onbewogen toe. Af en toe richtten zij zich desgevraagd tot de raad op het hoge toneel, maar dat was meestal om te verklaren dat de dingen veel ingewikkelder waren dan men zo oppervlakkig zou den ken Voorzitter Geuze zag en hoovtle geduldig toe. Als er een zangkoortje zou zijn verschenen om de proble men van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen in dertig coupletten te bezingen, on getwijfeld had de voorzitter deze lieden hun gang laten gaan. En maar goed ook. want onder de gekrulde hoofden van actiegroepleden en ach ter de stencils en drukwerken met stellingnamen inzake Baalhoek, lig gen de emoties hoog opgetast. Het gaat op de hoorzittingen dan ook minder gemoedelijk toe dan vroeger. De hoorzitting is in Zeeland langza merhand de plaats van de toogdag aan het innemen. Opvallend is dan ook het grote aantal klachten over plaats en-of tijdstip van de hoorzit tingen. Men wil er in groten getale naar toe kunnen gaan, hoewel daar mee niet is gezegd dat de discussies dan ook rijker van inhoud zullen worden. Een bijzondere functie op de hoor zitting' wordt door het applaus ver vuld. Men looft er niet alleen de heldere sprekers mee, men applau disseert ook niet alleen omdat men bijval met een bepaald standpunt wil tonen, maar men beloont er vooral de dapperen mee. De dapperen van gisteren waren bijvoorbeeld ir. Mertens uit Brugge, die met in de lucht priemende wijs vinger betoogde, dat de Schelde al grondig is verknoeid en die na een half uur moest worden weggeha- merd, en een jongeman van de ac tiegroep Baalhoek. die uitlegde dat de raad van de Waterstaat eigenlijk iets meer zou moeten weten van de vierde bewustzijnstoestand. Hij had daarover zojuist een boek gelezen. De beide sprekers oogstten een bemoedigend applaus en droegen ook daarmee aan de levendigheid van de bijeenkomst bij. Maar niet iedereen wist van ophoudenMer tens bleef, toen de kopjes al van de tafel werden gehaald, nog roepen dat hij de nieuwste modelproeven van het laboratorium te Borgerbout kon laten zien, ten bewijze van zijn stelling dat er misdadig met de Schelde wordt omgesprongen. De jongeman van de vierde be wustzijnstoestand zat bij een lieftal lig meisje in gebreid oranje. Het geen dan niet de vierde, maar wel de plezierigste bewustzijnstoestand kan zijn Twee leden van het forum. Links ir. M. Geuze en rechts ir. Stelling. (Van een onzer verslaggevers) GOES De 76-jarige waterwaar nemer Lourus Roelse Azn te West- kapelle ontvangt vanmorgen een de putatie van Rijkswaterstaat, aange voerd door ir. F. J. Sprenger en het hoofd van de dienstkring Goes, de heer F.M. Sturm. Aanleiding: 't is dan een eeuw geleden dat het ambt van waterwaarnemer in de familie Roel se terecht kwam. Eigenlijk al iets langer, want de brievengaarder Lou rus Roelse Wzn begaf zich op 1 juli 1871 voor het eerst naar het peilglas dat op de Westkapelse zeedijk de hoog- en laag waterstanden regi streerde. Dat karwei moest twee keer per dag worden verricht, waarvoor hon derdtwintig gulden 's jaars werd ge beurd. Lourus Roelse Wzn. werd op 1 januari 1903 opgevolgd door zijn zoon A. Roelse Lzn. en die op zijn beurt op 1 oktober 1925 door de huidige functionaris. De heer Roelse, van zijn vak elek tricien, behoeft niet meer twee keer daags, maar drie keer per week naar de dijk. Het peilglas werd inmiddels vervangen door een auto matische peilschrijver, waarvan hij de rol en de schrijfstift moet ver vangen. De heer Roelse was in de woelige dagen van 1944, toen Walcheren be vrijd en Westkapelle verwoest was, een belangrijke figuur in zijn dorp. De commissaris van de koningin, jhr. rar. H. F. C. de Casembroot, benoemde hem toen tot burgemeester en in die functie ontving de eenvoudi ge Roelse de koningin en vele hoog waardigheidsbekleders. Het leverde hem in 1962 een speciale uitnodiging voor de bijzetting van het stoffelijk overschot van Hare Majesteit konin gin Wilhelmina in de Nieuwe Kerk te Delft op. De Baalhoekgroep heeft zich niet onbetuigd gelaten. Jn de zaal, waar de hearing werd gehouden hing een spandoek. Irtfli 343 (onv.) Rheinfelden orf f»aaa,tsbui'g 258 <"4> Püt- 389 (-1) Maxau 450 (-2) ("3) Mannheim 265 «ernbach 104 (-1) Mainz 267 er5™ 7,5/*3) Kaub 195 (- ji (Pl- 7) Koblenz 194 nl 147 (pl 15> Ruhrort Lr, «LLobith 902 (onv-) ït ii Nijmegen 693 -1 332 817 ("2' Ee«e in Li"6 Deventer 220 (-4) <01 Roif A'4? Borgharen 3840 "LP 1092 (pl. 13) Gra- 11 Ie Sluis 497 (-6) KeShfl waterdiepten in de |ibordnenV™ °P de waar" 8t»nsênS2R^n^ies 300 Driel 2fi0 Dnlk IJsselk°P - Does- I^ Doesburg zutphen 255 Ï°°3W 2 sept. - Ber- Ï1 0.00 13-32' Hans- VJiscin n 1—39. Terneuzen '9en 1322 sen 1L41, Wemeldingr (Van een onzer verslaggevers) HULST De Hulster Baalhoek groep heeft de hoorzitting van dins dag gebruikt om nogmaals te wij zen op de gevreesde gevolgen van een in Zeeuwsch-Vlaanderen op gang komende industrialisatie, die mogelijk voortspruit uit de aanleg van het Baalhoekkanaal. Voor aan vang van de hearing werd voor „De Koning van Engeland" met wisse lend succes een soort wagenspel op gevoerd met het leefmilieu als on derwerp. Tijdens de hearing zelf kwamen verschillende leden van de groep aan het woord. De eerste was Willi am Verstraeten, die niet te spreken was over het feit, dat geen van de 1000 ondertekenaars van de be zwaarschriften van de groep, per soonlijk voor de hearing waren uit genodigd. Verder wees hij er nog maals op zich niet te kunnen confor meren aan de gevolgde inspraak procedures. Zijn betoog eindigde met een duidelijke afwijzing van beide tracé's. Vervolgens kwam van dezelfde groep Yvo Fassaert aan het woord. Hij had liet over de „corruptie in België bij de uitvoering van de mi lieuwetten"- „De controle houdt het weekend op en dan spuiten de fabrieken alle troep de ze kwijt willen". En verder: „Welke sancties krijgen we op België ais ze daar de voorwaarden in het tractaat niet na leven. Kunnen we in zo'n geval bijvoorbeeld de sluizen van het ka naal dicht houden?", zo vroeg hij zich af. Yvo Fassaert vroeg vervol gens de mogelijkheid te willen be studeren om de mensen in de streek over de inhoud van het tractaat te laten meepraten. „Wij zitten tenslot- te straks het dichtst bij de stank". Henny van Helsiand verweet de raad van de waterstaat een ongeluk kig tijdtip voor de hearing te heb ben gekozen, waardoor veel mensen niet 'n de gelegenheid waren om naar de hoorzitting te komen. De tegenwerpingen van voorzitter Geu ze bleken niet te helpen en daardoor kwam deze even later tot de opmer king: „Ais u nu eenmaal gelijk wilt hebben kunt u dat krijgen". Meer succes met zijn betoog had de heera Verspaandonk, eveneens lid van de groep. Hij hoorde ir. Geuze toegeven dat de risico's voor Nieuw- Namen als gevolg van de industria lisatie ontzettend groot zuilen zijn. Dat was een nieuw gezichtspunt, want tot nu toe is dit van officiële zijde nog niet met zoveel woorden gezegd. Overigens kwam ook dit lid van de groep tot de conclusie dat het in België met de milieuhygiëne droef is gesteld. „België zegt wel maatregelen te zullen nemen, maar wat moeten we daarvan denken als men Progil bin nenhaalt en bejubelt als het bedrijf met het schoonste dossier". De toe lichting van Guus van de Braak bleek zo omvangrijk dat hij het op schrift in extenso aan de heer Geuze overhandigde. En toen kwam de VVD-er H. Bey er uit Biervliet die een gloedvol pleidooi hield voor de industrialisa tie langs het Baalhoekkanaal om te voorkomen dat ook Ossenisse straks zijn portie industrie krijgt. Twee maal moesten zijn uitspraken gecor rigeerd worden- Eenmaal door bur gemeester Molthoff van Hulst toen de heer Beyer het standpunt van deze gemeente verkeerd interprteerde en eenmaal door de heer H. Vercauteren, toen dlir Beyer zich uitspraken over landbouwgrond permitteerde, waar mee deze landbouwman het niet eens was. Het Land van Saeftinghe moet volgens de heer Beyer uit Biervliet behouden blijven en het tracé moet dus binnendijks ko men. Achtereenvolgens kwamen nog aan het woord ir André Mertens uit Gent en de heer Sponselee. André Mertens riep de heer Geuze toe dat er geen ogenblik langer meer aan de Schelde geknoeid mag worden en trok tevens de integriteit van zijn Belgische collega's in twijfel, waar tegen ir. P. Stelling protesteerde. De beer Sponselee v-rtolkte de visie van de Zeeuwse biologen. Kro-journalist André Truyman tot slot vestigde de aandacht erop, dat de resultaten van de modelproeven in Borgerhout voor journalisten en in het algemeen blijkbaar niet open baar zijn in tegenstelling tot bewe ring van de heer Geuze, die in de verondersteling verkeerde dat dit wel zo was. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Nagenoeg alle 175 Bel gische werknemers bij de Etna, die maandag formeel ontslagen waren, zijn dinsdagmorgen zonder verdere moeilijkheden weer aan het werk gegaan. Door dat te doen accepteer den zij volledig de nieuwe uitbeta lingsregeling, die de directie hen vorige week woensdag had voorge steld. Ais reactie daarop gingen de Belgen donderdag in staking. Maan dagavond j.i. gaf de meerderheid van de Belgische werknemers te kennen de voorstellen nog steeds te verwerpen. De meerderheid was echter iets te gering om het vereiste tweederde percentage te behalen. De Nederlandse werknemers, die aangesloten zijn bij St.-EIoy en de Metaalbedrijfsbond van het NW, hebben de nieuwe regeling maandag avond ook aanvaard. Wel hebben zij bij de directie kunnen bedingen, dat deze zich nog nader met het cumulatief effect van de 14 frank met 8,85 procent toeslag zal bezig houden. De Nederlanders hebben zich akkoord verklaard met de voor gestelde afstandsuitbetaling. Vriidag jl. hadden zij daartegen nog ernstige bezwaren. Deze nieuwe regeling kost de Etna circa 60.000 gulden per jaar. Gistermorgen is het tussen Ne derlandse en Belgische werknemers niet tot moeilijkheden of twistge sprekken gekomen. Dat laatste was wel even het geval tussen de op nieuw in dienst getreden Belgen en hun acht landgenoten, die maandag morgen gehoor hadden gegeven aan de sommatie van de Etna-direetie. De ondernemingsraad is gisteren di rect aan het werk gegaan om z i snel mogelijk weer een redelijke werk sfeer tot stand te brengen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Zeebregts' Aanne mingsbedrijf N.V. te Tilburg en Breda is met ingang van gisteren overgenomen door de Wilma-groep in Weert. De werkgelegenheid van de vierhonderd werknemers van Zeebregts komt door deze overname niet in gevaar. Als reden voor het samengaan ge ven de directies van beide maat schappijen op dat de schaalvergro ting' bij de woning- en de utiliteits bouwprojecten noodzaakt tot grotere samenwerkingsverbanden. Wilma-di- recteur ir. W. Konings noemt Zee bregts een gezond bedrijf. Zeebregts zal onder eigen naam blijven door werken. In totaal werken er bij Wilma nu 1900 personen. De vak bonden zijn in de overname ge kend. (Van een onzer verslaggevers) HULST Op zijn vroegst kan het Baalhoekkanaal over tien jaar worden geopend. Dc aanleg van het kanaal zal drie a vier jaar vergen. Dat heeft hoofdingenieur ir. J. Zuurdeeg meegedeeld tijdens de hoorzitting van de raad voor waterstaat in De koning van En geland te Hulst. De commissies voor waterhuishou ding, scheepvaart en waterverontrei niging hopen eind oktober van dit jaar hun advies aan de minister van Verkeer en Waterstaat te kunpen uitbrengen over het al of niet gra ven van een nieuwe scheepvaartweg in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen ten behoeve van het Antwerpse haven gebied. „In beginsel zal dit advies openbaar worden gemaakt. Ais raad voor de waterstaat hebben wij daar geen moeite mee. Het ligt er echter aan of de minister van Buitenlandse Zaken daar ook zo over denkt. De raad voor waterstaat zal in zijn advies aan de minister de problema tiek van en over de aanleg van een Baalhoekkanaal zeker in een ruimer kader plaatsen en niet alleen uit gaan van de noodzaak van deze waterweg voor de Antwerpse indus triële ontwikkeling", aldus ir. M. A. Geuze, vice-voorzitter van de raad voor waterstaat, die de hoorzitting voorzat. Tijdens de middagbijeenkomst in de Koning van Engeland werd een deel van de ongeveer 60 bezwaar schriften tegen de Baalhoekkanaal- plannen en de afsnijding van het Nauw van Bath toegelicht. Burgemeester mr. M. Somers van Hontenisse vroeg', wanneer de aan leg van het Baalhoekkanaal kan be ginnen. Ir. K. Valken, hoofddirec teur-ingenieur van Rijkswaterstaat in Den Haag antwoordde, dat voor de afhandeling van de grondaanko pen twee jaar gerekend moet wor den en dat het ontwerp-tractaat met België eerst beide volksvertegen woordigingen zal moeten passeren. Mr. Somers zei dat de gemeente Hontenisse in elk geval voor 1980 geen behoefte heeft aan de uitvoe ring van het haven- en industrieplan bij Ossenisse Burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst zei dat volgens de ge meenteraad in dit stadium geen zin nig oordeel is te vellen over de vraag of het Baalhoekkanaal er moet komen en voor welk tracé moet worden gekozen. Burgemeester Molthoff wees ook op de korte tijd die ligt tussen de. openbaarmaking van het ontwerp-streekplan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en die van het Baalhoekkanaalplan. Hoewel hij een goede buurschap met België op prijs stelde, mag dit niet inhou den dat men geen ernstige kritiek zou mogen uiten over de ruimtelijke ordening in de grensstreek.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3