SCHONE MAAS KOST RUIM 300 MILJOEN Hoop voor politieke gevangenen Si* I )ere|ya IN INDONESIË Afwijzing verzoek Waver bfiimet Mysterie rond oma I as voor lang weekend 0me en wij krijk en de riexplosies FRANKRIJK WILDE KERNBOMMEN VAN VS NIET Protest tegen verhoging van melkprijs Langzamer in verkeer niel veiliger MAN TRACHT VROUW TE DODEN massaal protest binnenland buitenland Zeil: secretaris ■fractie Werkgroep cicht zuivering uiterst gewenst Aviationweek BENADEELD HOOGTEPUNT Staking plaatst Sadat voor een dilemma overal verkrijgbaar RAPPORT SWOV: NIGERIA STUURT LEGER AF OP LAATKOMERS J ANTI-WELSCHAP Comité-roept op tot .ptember 1971 13 1 ^t,ef van de Surinaamse heer Lachmon, is lual boos geworden op Llandse Tweede-Kamerlid IffvdA), omdat deze op 1, er maar eens een beet|< Ljkt moest worden met de Lij van Suriname. Tevo- 7® heer De Goede van D66 Nederland wel goed I„ek is en dat het tijd ISuriname de handen zelf Len steekt. L die woorden er niet ■vórmden een nogal open Luil van het bezoek dat Lntaire delegatie uit Ne- J0 Suriname heeft ge- ka, of de heer Lachmon nu ij moeten worden? Want T enslotte prettiger dan in vrijheid je eigen boontjes lachmon dacht er anders hou best eens kunnen, zei fe Surinamers de hun toe- Iralionaliteit niet eens wil- awens: waar haalden die an hef Binnenhof het recht laliteit vandaan om iemand ileit te willen schenken. Koninkrijk der Nederlan ders souverein en daar iname deel van uit! Wat jus eigenlijk? ziet men dat het enkele na Breero nog steeds kan Ook al zal de heer Lach- waarschijnlijk niet zover ten dat Nederland tot een actie moet overgaan om jzelfstandigheid ten opzich- inname te bevechten. ise regering heeft eieren haar geld gekozen en al- dif jaar een eind gemaakt I voortdurende atoomexplo- !e Stille Oceaan boven de inden van Frans-Polynesië. weken geleden had de re ran Peru aangekondigd de eke betrekkingen met te zullen verbreken, wan- Istgenoemd land door zou explosies. Het Franse mi- tan Buitenlandse Zaken liet istonds weten dat het maat- :ou nemen om een eind te lan anti-Franse propaganda imerika, maar het opzetten oge borst heeft niet lang Commerciële overweg in- 'en de doorslag. Frankrijk niet alleen veel oorlogsma- bn Peru - Mirages, raketten tos - maar ook aan Bra- lentinië, Columbia en Equa- tenkort moet de supersoni- :orde met aan boord de linisters van financiën en naar Zuid-Amerika vliegen m in Rio de Janeiro, Buenos Sao Paulo. Ook doet Frank- aan diverse jaarbeurzen in erikaanse landen waar de rliegtuigfabrikant Dassault i hebben dat zijn produkten W worden door atoomexplo- de Stille Zuidzee. Amerika en laten atoombommen onder- ontploffen, waardoor althans niet verontreinigd wordt, aar heeft Frankrijk geen geld het verlies van de Sahara fn ruimte voor. .^Parlementaire redactie) HAAG Binnenkort is de 'n? tc verwachten van de van Zeil uit Utrecht tot Hs van de Tweede Kamer man de KVP. Mgt de heer P. van der f JP, die Kamerlid is gewor- fveer Van Zeil is lid van het guur van de KVP en vak-' Puiurder bij de katholieke r vervoerspersoneel. Zijn ,l genoemd voor het voor op van de KVP. DEN HAAG (ANP) Een spoe dige sanering van de Maas is uiterst gewenst. Het verdient aanbeveling zuiveringsinstallaties met een tioog reinigingseffect te bouwen voor ge meenten en industrieën, die nu rechtstreeks op de Maas lozen. Er zal een bedrag van 313 miljoen gulden nodig zijn voor de bouw van grote, middelgrote en kleine zuiveringsinstallaties, en ook voor het saneren van het in Nederland gelegen stroomgebied van de zijri vieren en beken, die in de Maas uitmonden. Dit staat in het rapport „De ver ontreiniging van de Maas en aan beveling tot sanering", dat door de op 13 februari 1969 ingestelde werk groep „Sanering Maas" is samenge steld. Spoedige sanering is uiterst ge wenst. omdat het Maaswater in de toekomst gebruikt zal worden voor drinkwatervoorziening en de Delta- meren niet mogen worden belast met een overmaat aan afvalstoffen uit liet Maaswater. Verder op grond van het feit dat, als Nederland in zijn eigen stroomgebied van de Maas zuiveringsmaatregelen gaat nemen, deze maatregelen ook aan bet buitenland gevraagd kunnen worden. Het rapport geeft twintig aanbe velingen 0111 tot sanering te komen. Voor het bouwen van grote zuive ringsinstallaties wordt in (Ie eerste plaats gedacht aan Maastricht, de Koninklijke Nederlandse Papierfa briek en Venlo. Middelgrote zouden moeten komen bij Cuijk, Stein, Els- loo. Maasbracht, Heusden en weer elders zouden kleinere moeten ko men. Totale kosten 93 miljoen. Ver der wordt geadviseerd a raison van 20 miljoen nog een grote installatie bij Roermond te bouwen. Voor de sanering van liet stroomgebied zal dan nog eens 200 miljoen gulden nodig zijn. Alles op basis van de prijzen in 1970. De werkgroep heeft erop aange drongen aan de sanering van de Maas een hoge landelijke prioriteit toe te kennen. In het stroomgebied van de Maas, voor zover dit van belang is voor de kwaliteit van bet Maaswater in ons land, wonen en werken circa 1.7 miljoen Nederlanders, 600.000 Belgen en 1,5 miljoen Westduitsers. Het afvalwater dat door deze men sen en door vele veelsoortige in dustrieën wordt geproduceerd, komt via rioleringsstelsels voor een deel rechtstreeks, maar vooral via zijrivieren en beken in de Maas. In Duitsland wordt ongeveer twee derde deel van dit afvalwater ge zuiverd. in Nederland en België is tot nu toe weinig aan deze zuive ring gedaan. De werkgroep beveelt aan bij het al begonnen overleg met Belgic en Duitsland, de uitkomsten van haar rapport te betrekken. Tevens zou spoedig overleg met België welkom zijn over de zijrivieren van de Maas, die de grens overschrijden. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA/DEN HAAG Verscheidene Indonesische generaals die twee jaar geleden wegens pro-Sockarno-gezind- heid werden gearresteerd zijn in vrijheid gesteld maar blijven onder huisarrest. Dit heeft het Britse persbureau Reuter gis teren in legerkringen in Djakarta vernomen. Volgens deze kringen heeft president Socharto twee weken geleden ter gelegenheid van de Indonesische onafhankelijkheidsdag tot deze vrijlating besloten. De generaals, die werden gearres teerd op beschuldiging van het on derhouden van nauwe banden met de inmiddels overleden president Soe- karno, zullen niet voor een krijgs raad terechtstaan, aldus deze leger kringen. Andere generaals die ge vangen zitten op beschuldiging van medeplichtigheid aan de mislukte communistische staatsgreep van 1965 zullen wel door een bijzonder» krijgsraad worden berecht. Tot de generaals die toestemming hebben gekregen naar huis terug te keren, behoren de vroegere ambassa deur op de Filippijnen, generaal-ma- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het Ame rikaanse tijdschrift Aviation Week meent te weten, dat de re- gering-Eisenhower in de lente van 1954 de Franse regering vier kernbommen voor tactische doeleinden heeft aangeboden om Dien Bien Phoe te redden. De toenmalige Franse presi dent, Laniel, zou het aanbod voorwaardelijk aanvaard heb ben, en de tactische beslissing aan generaal Navarre, opperbe velhebber van de Franse strijd krachten, overgelaten hebben. Deze laatste sprak zich krachtig tegen het gebruik van kernwa pens uit. met het oog op de even tuele gevolgen, die de kernont- ploffingen voor de Franse troe pen in de gevechtszone zouden kunnen hebben. Het Amerikaanse aanbod werd tenslotte afgewezen en Dien Bien Phoe viel. Maar sommige Franse functionarissen, die er van overtuigd waren dat het ge bruik van kernwapens van in vloed zou zijn geweest op de af loop van de oorlog in Indo- China, begonnen aan te dringen op de vervaardiging van kern wapens in Frankrijk. „Daarom streefden latere Franse regerin gen naar de vorming van een onafhankelijke Franse kern strijdmacht". aldus Aviation Week. joor Moersid, de voormalige gouver neur van het nationale defensie-in stituut, generaal-majoor Soeadi. de voormalige bevelhebber van de mi litaire politie, generaal-majoor Soe- dirog, de voormalige procureur-gene raal, generaal-majoor Soetardhic en de vroegere commandant van de pa leiswacht, brigade-generaal Saboer. Volgens legerkringen in Djakarta zullen o.m. terecht moeten staan de voormalige bevelhebber voor Oost- Indonesië, generaal-majoor Roek man. de vroegere burgemeester van Bandoeng, kolonel Djoekardi en de voormalige districtscommandant van Pandegelarag op West-Java, kolonel Pratomo. De plaatsvervangend opperbevel hebber van de strijdkrachten, gene raal Maraden Panggabean, heeft meegedeeld dat een aantal commu nistische gevangenen van de „C-cate- gorie" is vrijgelaten en dat dit jaar nog meer gevangenen van deze ca tegorie in vriiheid zullen worden ge steld. De minister van buitenlandse za ken, Adam Malik, heeft enige dagen geleden verklaard, dat voor het ein de van het jaar 22.000 communisti sche gevangenen zullen worden vrij gelaten. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard dat er in Den Haag geen aanwijzingen zijn waar uit zou kunnen worden afgeleid dat een plan voor bijzondere diplomatie ke contacten tussen Nederland en In donesië aan de orde zou zijn geweest tijdens het overleg van zaterdag j.l. tussen de ministers Schmelzer en Malik. Wel is na afloop van het gesprek o.m. meegedeeld dat Nederland in het kader van de Europese gemeen schappen zal bepleiten dat Indonesië niet zal worden benadeeld als gevolg van toetreding van Grnot-Brittannië tot de E.E.G. Het hoogtepunt van de zesde dag van het staatsbezoek, dat koningin Juliana en prins Bernihard aan Indo nesië brengen, is gistermiddag zon der twijfel het bezoek geweest van het koninklijk paar aan de Boroboe- doer-tempel, veertig km ten noord westen van Djokja. Meer dan een uur lang wandelde de koningin, voor wie het de eerste kennismaking was met dit gigantische tempelcomplex, op de galerijen van de Boroboedoer, beklom steile trappen en liet zich daarbij voortdurend van toelichtin gen voorzien door de bekende Indo nesische archeoloog drs. Soediman. Het Amsterdamse schoenenmodehuis De Lange toonde gistermiddag zijn nieuwe collectie waaronder deze leren tas sterk de aandacht trok. Het model is geïnspireerd op een cello en uitgevoerd in soepel zacht kalfsleer. Het modehuis beveelt de tas in het bijzonder aan voor het lange weekend DEN HAAG (ANP) Ook in tweede instantie is het verzoek van de Amerikaanse deserteur Ralph Waver om als vluchteling in Neder land te worden toegelaten afgewe zen. Staatssecretaris Grosheide (Justi tie) heeft dit beslist in overeenstem ming met het oordeel van de com missie voor vreemdelingenzaken. De staatssecretaris had zijn beslis sing tot 31 augustus uitgesteld om Ralph Waver gelegenehid te geven desgewenst bij De Kroon nadere voorzieningen te vragen.. Deze ver dere mogelijkheid van beroep staat in dit geval voor een vreemdeling pas open als hij een jaar in Neder land verblijft. Ralph Waver verblijft sinds 29 augustus 1970 onafgebroken in Nederland. Conform een advies van de advies commissie voor vreemdelingenza ken verleende de toenmalige minis ter van Justitie Polak Waver een vergunning tot verblijf tot 15 de cember 1971 om het hem mogelijk te maken in Nederland de uiteinde lijke beslissing inzake zijn overleve ring naar Amerika af te wachten. Tegelijk werd toen in eerste instan tie zijn verzoek om als vluchteling in Nederland te worden toegelaten afgewezen. fedactie buitenland) "riisterieel complex van vafei, Cairo> z'in leiders Wi°|!d'n en van de Arabi- ■em£ che U,iie geschorst, int H-een 0,u!erzoek naar de 1 tv!' er kor'geleden plaats- aanleiding van de or- te.l» Helwan heeft Van .^at verklaard (zie dit Wep ^f ,"en) mogelijke toe- 1(11 'tdetdru'kken. te lt*hnrll'kl,tliei1 met ar. de aSe" voor het eerst on- 1 wkbnna 'oen de federatie I van s".?3" l>resi<lent Noe- Zond. „°edan een boodschap W leren 'farm geprotesteerd ■ktpn i„ p executie van com- 1 jr»iir pp FP s buur,and. Sa ps on toen bij vakbondslei- M te h.um de nationale cen- N, üe jnl!n een klasse- ntiou Alll vijand in de Q P en, te vermijden. Deze staking, de eerste in haar soort sinds vele jaren, is echter een ernstiger zaak, die de nadruk legt op Sadat's dilemma. Zijn hui dige politiek van liberalisatie moe digt initiatieven op lagere niveaus aan, die hij vervolgens, uit vrees dat zij uit de hand zullen lopen, moet beteugelen of zelfs onder drukken. Die vrees is gerechtvaardigd. Het waren arbeiders in Helwan, die in 1968 uit protest tegen de lichte vonnissen tegen legerofficie ren die verantwoordelijk werden geacht voor de nederlaag in de juni-oorlog, massale studentende monstraties op gang brachten. Des tijds werd beweerd dat Ali Sabrl en de zijnen de arbeiders hadden opgehitst. Kennelijk hebben som mige leden van het centrale comité van de Arabische Socialistische Unie de recente ordeverstoringen aan „machtscentra" toegeschreven. Dat is waarschijnlijk een eufemis me voor de overgebleven aanhan gers van Ali Sabri (zoals bekend was Sabri een van de kandidaten voor het presidentschap na de dood van Nasser en Sadat ziet in hem een belangrijke rivaal.) Zelfs ais dat een terechte veron derstelling is, dan is het gevaar voor Sadat niet zozeer dat het volk zou opstaan ten gunste van Ali Sabri, die op het ogenblik op zijn proces wacht. Het gevaar is. dat net als in 1968 verdere ordeversto ringen wellicht kunnen aanzetten tot een uitbarsting van frustratie over de gehele regering van Sadat. SADAT Als het volk zich al gefrustreerd voelde in 1968, toen Israël zich steviger dan ooit in de Sinaï had verschanst, dan moet het zich nu nog wel meer gefrustreerd voelen. (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) Drie be stuurders van de agrarische en voe- dingsbond-NVV die tevens bestuurs lid zijn van het produktschap zuivel, de heren Van der Ploeg .Schelling en Bouma, hebben het produktschap voor zuivel telegrafisch gevraagd om een vergadering op korte termijn over de verhoging van de melkprijs met drie cent per liter op 6 septem ber aanstaande. De heer C. Schelling zei desge vraagd, dat hij en zijn collega's op het standpunt staan, dat de forse verhoging van de melkprijs in strijd is met de toezeggingen van de over heid en van de landelijke onderne mersorganisaties, dat prijsstijgingen zoveel mogelijk zullen worden be perkt. CHINA HEEFT de verklaring van de Oegandesc president Amin, dat bij de recente grensgevechten met Tanzania een Chinese kolonel is ge. dood, een „ongegronde bewering en volslagen leugen" genoemd. (ADVERTENTIE) Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Functionarissen van Rijkswaterstaat en politie-auto- riteiten staan thans voor de vraag ol het wenselijk is minister Drees (Verkeer en Waterstaat) te advise ren om maximumsnelheden op de Nederlandse wegen in te stellen- Aanleiding daartoe is een rapport van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) dal onlangs is gereedge komen. In dit rapport zou staan dat het instellen van maximumsnelhe- den geen wezenlijke invloed heeft op de verbetering van de verkeers veiligheid. Gistermorgen kon het ministerie van Verkeer en Waterstaat niet be vestigen of het SWOV een dergelijk rapport had opgesteld en of daarin wordt geadviseerd af te zien van het instellen van maximumsnelheden. LAGOS (AP) Het Nigeriaanse leger heeft meer dan 200 ambtenaren, onder wie topfunctionarissen, in Ibadan gearresteerd omdat zij gere geld te laat op hun werk verschenen. Ongeveer 400 soldaten omsingelden maandagmorgen de 11 ministeries in de hoofdstad van West-Nigeria, na men de ambtenaren die te laat kwa men gevangen en brachten hen daar na naar hun werk. Welke strafmaatregelen tegen de betrokken ambtenaren zullen wor den genomen is niet bekend. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Wat het mysterie nog groter maak te was, dat oma en kleinzoon lang niet altijd in hetzelfde vliegtuig d» transatlantische reizen maakten. Dik wijls kwam 's ochtends met het eer ste KLM-lijn toestel de kleinzoon aan, die dan meldde, dat zijn groot- moeder met de volgende vlucht zou arriveren. Bijna steeds gingen ze ech ter 's avonds sainen terug. De reden voor dat apart reizen is evenmin aan het licht gekomen. Misschien moest oma 's ochtends in New Vork nog uitslapen. Ook op de J. F. Ken-nedy-luchtha- ven bij New York werd het tweetal door de Amerikaa'nse politie nauw lettend in de gaten gehouden. Ook daar gingen ze zelden de luchthaven af. Een enkele maal vlogen ze door naar Cleveland in Ohio. Midden augustus verbraken ze de normale routine op Schiphol. Na hun aankomst boekten ze terstond op een vlucht met de SAS naar Kopenha gen. In dit geval waren ze mededeel zaam. Tot ontzetting van het KLM- personeel zeiden ze eens te gaan kij ken of het vliegen met de SAS ook leuk was. Ze wilden ml. de mogelijk heid bezien om in de transatlanti sche vluchten enige afwisseling te brengen, anders kregen ze immer» aan boord voortdurend dezelfde film voorgeschoteld (aan boord van KLM machines wordt een film ongeveer 3 weken in roulatie gehouden). Zondagmiddag jX kwam oma al leen uit New York op Schiphol aan, maar ze voelde zich oververmoeid en aldus werd geregeld dat ze niet met een weer terug zou vliegen, doch een nacht, comfortabel in het Frommer- hotel zou doorbrengen. Dit geschied de. Voor haar terugreis werd een eerste-klassestoel gereserveerd in het KLM-toestel van 1 uur op de volgen de middag, maandag. Maar maandag ochtend voelde ze zich nog verre van fit. Een KLM-employé zei haar, dat hjj een dokter zou sturen, maar daar wilde ze niels van horen, 's Middags arriveerde kleinzoon Mitchell. Hij spoedde zich spoorslags naar oma in liet hotel. In de tweepersoonskamer bleef hij bij haar slapen. Midden in de nacht kreeg ze het benauwd. Mit chell sloeg alarm en het hotel liet een arts komen. Deze constateerde een hartaanval. Hij oordeelde de toe stand echter niet ernstig. Ze behoeft niet naar een ziekenhuis, maar moet. slechts enige rust houden. Voorlopig mag ze niet gaan reizen. Aan haar bed zit de 14-jarige kleinzoon. Wie hem telefonisch vraagt even naar de receptie te ko men, krijgt mistroostig ten antwoord: „Ik wil haar in deze toestand liever geen moment alleen laten, sorry". V 15 Nu kunnen we nuchter en clean denkende, hoog ontwikkelde be schaafde en rationeel levende Ne derlanders als we zijn wel zeg gen dat het je reinste onzin is om een voetbalruzie zo hoog te laten oplopen dat het woord „voetbaloor log" moet vallen, maar is dat nou wel zo gek? Welnee, poneer ik dan. Ik vind het helemaal niet zoveel onzinniger om een oorlog te begin nen omdat je nationale voetbaltrots gekrenkt is, dan een oorlog omdat je ideologie gevaar loopt, of omdat je je macht in een of andere invloeds sfeer wilt verdedigen, of omdat de een christen is en de ander commu nist. Bijna in alle gevallen is het even onzinnig om oorlog te voeren als in het geval van een voetbalruzie, dacht ik zo. T«f We hebben met z'n allen in de afgelopen eeuwen en tot voor kort zo vaak elkaar afgeslacht waarbij ik niet betwist dat er vaak niets anders opzat dat we ons voortaan met z'n allen nooit genoeg meer kunnen schamen om het goed te maken. -fr En het brood wordt straks nog zo duur, dat je het voor een cent de kruimel kunt krijgen. Nog even die oorlog. In de Sovjet- Unie wordt, zo meldt het blad Lan delijk Leven" in Moskou, met gra naten geschoten op hagelbuien. Dit gebeurt met name in de republiek Azerbeidjan, waar de hagel nogal eens de graan- en katoenoogst te velde pleegt te vernielen. Die grana ten bevatten chemicaliën, die de ha gelbuien verdrijven, voordat ze val len. Toch geen gek idee. al heb je natuurlijk wel kans dat die chemi caliën in de lucht straks weer het milieu schaden. Maar afgezien daar van lijkt me hier ook een prachtig werkterrein braak te liggen voor ans aller NAVO. Krijg je dit soort weerberichten: Dankzij een geweldig spervuur van Amerikaans luchtafweergeschut bo ven de Azoren zal het weer in onze streken de komende 24 uur droog en zonnig zijn met temperaturen die eindeloos ver boven normaal lig gen. Na dat songfestival schijnen ze van die Poolse badplaats Sopot met een een „Kuhr-ort" te willen ma ken. Das tussen haakjes een aardige kreet voor de Vereniging Voor Diensplichtige Militairen (of mis schien wel voor de PSP, in het ka der van een ledenactie): Laat de NAVO minder mooi weer spelen van onze centen, en meer mooi weer maken. Zo, waarde lezers, de zaak loopt hier wat rood aan, en daar is op deze zeer doodgewone, om niet te zeggen ordinaire door-de-weekse dag nauwelijks reden toe. Derhalve neem ik afscheid en wens u een rozige dag toe, desalniettemin. MERIJN (Van een onzer verslaggevers) JUTPHAAS. Vannacht om drie uur heeft de 46-jarige Papoea S. K. getracht in zijn woning aan de Siuy- terslaan in Jutphaas zijn 29-jarigc echtgenote om het leven te brengen. De vrouw liep ettelijke steken m het onderlichaam op en moest tn zeer zorgwekkende toestand in het academisch ziekenhuis worden opge nomen. K. kon snel na zijn daad door de Rijkspolitie worden aangehouden. Het echtpaar K. heeft al geruime tijd huwelijksmoeilijkheden. Ver schillende malen werd de hulp van de politie ingeroepen. Sinds korte tijd leefde het paar gescheiden en liep er een echtschei dingsprocedure. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Het actiecomité „Welschap de lucht in" heeft 18 september 1971 uitgeroepen tot An- ti-Welschapdag. Het comité roept ie dereen en alle organisaties die age ren tegen Welschap op, om op deze dag massaal hun afkeer tegen Wel schap te demonstreren op de vlieg basis. Zoals gemeld houdt het vlieg veld Welschap op 18 september een „Open Dag". Tijdens deze „Open Dag" is de vliegbasis voor het pu bliek vrij toegankelijk. Deze gele genheid wil het actiecomité aangrij pen tot het organiseren van de Anti- Welschapdag.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13