se zonde Itijd dit is ons land, we laten niet over ons lopen" fen bouwt ons land liet zo laar even en school Gratis benzine met een krantesnipper INDONESIË (IV) Politie te kort op Antillen BOETVAARDIGE MOORDENAAR o lekker als k nu bestaat Zangrijk deel uit die met zorg verwerkt is. AETSELAARS en )PPERUEDEN Miltenburg binnenland buitenland Door FRANS KESSELS eente siSS00!; dat hun Procedure Verplaatsbaar SHELL MOET WEER OMBOUWEN Foto-cel Ander foefje Nathan Leopold overleden papier oor uw pen Gymzaal het alles te maken 'an hart en bloedvaten. an hart en bloedvaten is het hoeveelheid cholesterol (eea stof die zich in het bloed zo laag mogelijk te houden, door het gebruik van vet in ing te verminderen enditzovet c te vervangen door meer- onverzadigde vetzuren. Want ig onverzadigde vetzuren van jcis-cis) linolzuur hebben een cholesterol-verlagende werking, it percentage linolzuur in een I les te sterker wordt deze arom is het belangrijk nieuws percentage (cis-cis) Iinoizuur d tot 60-65%. Zo helpt Becel het ontstaan van hart- en Iverminderen. ïale shampoo heeft een dubbel e koolteerfracties maken een ntsmettende stof hexacbloro geW rming tegen. Wetenschappewf de hoofdhuid en bestrijdt roo e tijd wassen merkt u het W'„t.oftnell komt ook niet terug" als vast met werk- schuimende door-en-door ;nd haar. tor objecten in Rotterdam-211 ïrecht. augustus 1971 14 ,lf „Een paar da- J de Javaanse dl me i" a,ut0' "las Kit me enkele gege- r Indonesië uit een llborkie. En toen ik Kde getaUen hoorde, |rme eigenlijk pas we hoe immens dit land ■Het rreep me zo aan, „r heb geschreven, tukterenZe haalt een L har tasje en leest: wtijk Indonesië be- »rs.7 eilanden, waarvaii 'Lnd "jn. De totale Ite is 1.904.345 vier- Jfler; de totale zeeop- tlSÜ'O vierkante kilo- rrootste afstand van ,'t is 5.110 km; van luid: 1-888 km. De r, m Indonesië bedraagt 'J inwoners, 75 miljoen 0 op lava Het raampje naar Inderdaad, wat een men- brede - maar Lhouden - weg voor en is „verladen met een «warrende en dwarre- van kleurige en .snellende en sjouwende o treeentjes, zover het „iken kan. Mensen op Kee-wielige wagens, bela- j alkerriet, kokosnoten of (espannen met karbou- en sloom voortsuk- I tespa Ml kelen. Mensen op kleine lichte karretjes, snel en schokkerig voortgetrokken door skeletachtige miezerig-kleine maar toch aan trekkelijke pony's, die de in druk maken een kruising te zijn tussen een paard en een hond. Mensen op fietsen, nauwelijks zichtbaar tussen de overstelpende hoeveelheden fruit of groenten, bossen geoogste rijste-aren of uit puilende bussels gras en hooi, waarmee ze hun vehikel beladen hebben, mensen te voet: vrouwen en meisjes, voortschrijdend met slanke gratie, een zware mand of korf vol kleurige marktprodukten op het hoofd, mannen, voortdribbe- Iend met kleine pasjes, met ge kromde ruggen de opbrengst van hun akkertje torsend aan stokken over de schouders. Kinderen, hol lend en rennend, ravottent en spe lend, gillend en vechtend tussen de voortschuivende levende massa. En aan de wegkant, mensen in de kleine eethuisjes en drinkhuis- jes en rusthuisjes en wachthuisjes en winkeltjes en stalletjes, die al lemaal hetzelfde zijn: armoedig en primitief opgetrokken van bamboe en planken. En daarachter, mensen onder de palmbomen en bamboe bosjes, onder de vruchtenbomen en bloemenbomen. Mensen in de maïs-, kokosnoten-, thee-, koffie- bananen- en suikerrietplantages, die zich groen en rijk en heerlijk koesteren in de stralende zon. En nog verder weg, op de gran dioze, geterrasseerde heuvels en bergen, talloze kleine, kleurige stipjes van mensjes, werkend op de sawah's, waarvan het water zil ver opflikkert in het heldere licht. „Deze mensen hier om ons heen worden verondersteld dit land op den het veel te druk met „in leven te blijven". President Soeharto heeft het gelukkig weer aange durfd buitenlanders hier te laten investeren, maar toch hebben Soe harto en zijn regering een onmoge lijke taak op zich genomen. Waar moeten ze aaiT beginnen in een dergelijk uitgestrekt rijk? Is het pootjes te zetten. Ze willen wel werken. Ze werken ook, heel erg hard zelfs. Iedereen is bezig, dag- in dag-uit, maar het gaat allemaal veel te primitief. En er is geen samenwerking, hun methodes zijn veel te ouderwets en er is zo goed als geen begeleiding van boven af. Nog geen tien procent van de be volking werkt met een dusdanige efficiency, dat ze iets bij te dragen heeft aan de ontwikkeling van het land. De blanken, Indiërs en Chi nezen moeten het denkwerk doen, de economie in stand houden. Soe- karno drong er steeds op aan dat de Indonesiërs het zelf moesten doen, maar dat kon niet: ze had verwonderlijk dat men zich alleen maar bezig kan houden met Java, en geen tijd of geld ter beschik king heeft voor de rest van dit waanzinnig grote eilandenrijk? Waar moeten ze beginnen op Java? Er is woningnood. Er is werkloos heid. Voor de woningbouw is geld nodig. Voor werkgelegenheid is ook geld nodig. Er is geen geld. Het hele eiland zit vol mensen. Ieder bruikbaar stukje landbouw grond is al in gebruik. Dus op agrarisch gebied hoeven we het ook niet te zoeken Maar waar dan?" We stoppen in een dorpje een rij hutjes en huisjes langs de weg waar een keurig restaurant en een Javaans eethuisje naast elkaar staan. We kiezen het eethuisje. Als we uit de auto stappen komen twee jongetjes van een jaar of tien naar ons toe, en een van hen zegt, met zijn hand tegen zijn zwarte, groezelige petje tikkend: „Ik zal uw wagen bewaken". Mijn reisgezellin geeft de jongen een briefje van tien roepia. Hij tikt weer tegen zijn petje en vat post bij de wagen. Zijn vriendin rent opeens snel weg naar een prachtige rode sportwagen, die en kele meters van ons vandaan voor het restaurant stopt, en waar een blonde Amerikaanse dame uitstapt. „Wagen bewaken, mevrouw?", vraagt hij beleefd. „Maak dat je weg komt, smerige bruine aap", schreeuwt de blonde nijdig, en loopt het restaurant binnen. Het jongetje blijft rustig staan, steekt dan enkele vingers in zijn mond en fluit twee keren liard en schel. ....Het gaat allemaal heel, heel erg vlug: kleine jongetjes, twintig, misschien vijf en twintig, schieten tussen de hutjes en huisjes van daan, rennen op de sportwagen toe, en houden zich daar heel even maar zeer intens mee be zig met ijzeren staven, stukken hout en messen. Dan verdwijnen ze weer, even snel als ze gekomen zijn. De prachtige rode sportwagen is verdwenen....Er is alleen nog maar een gedeukte, verwrongen hoop schroot, zonder ruiten, zonder kleur en met aan flarden gesneden banden. Hysterisch gillend en zwaaiend met haar armen komt de Amerikaanse naar buiten hollen. Stampvoetend van woede begint ze dan te huilen, de tranen lopen over haar gezicht en maken van haar „make-up" een niet zo heel erg aantrekkelijk abstract schilder stukje. De sociologe aan mijn zij zegt rustig: „De tien roepia heeft ze in ieder geval nog". Als we aan een tafeltje plaats hebben genomen, zegt ze: „Die kleine jochies hebben niets, totaal niets, en wat betekenen tien roepia voor die Amerikaanse? Tenslotte is het de gewoonte je wagen te laten bewaken hier. Met zo'n jongetje als wachtpost is je wagen veilig. Je hebt zelf gezien dat in Djakarta nauwelijks een wagen rondrijdt met ruitenwissers, buitenspiegels, radio-antennes of wieldoppen. Je hoeft je wagen maar even onbe waakt achter te laten, en je kunt er zeker van zijn dat alles wat enigszins los zit, verdwenen is. Over het algemeen heeft men een groot respect voor de blanken, vaak nog meer dan vwor de Indo nesiërs zelf, juist omdat de blan ken zo vriendelijk en betrouwbaar zijn. Maar de blanken moeten wel onthouden dat dit ons land is, en dat we niet over ons laten lo pen". Voor 45 roepia eten we een heerlijk dinertje van zes gangen. De kip die de eigenaar van het eethuisje ons aanprijst, en die nog met een touwtje om haar poot aan een boompje slaat vastgebonden, wijzen we vriendelijk af. Ze ziet er met haar uitstekende botten niet zo heel erg geweldig uit stappen dan weer in de auto en rijden verder. Langs de weg staan lange rijen bosjes rijstewaren, als kunst kunstwerken rechtop gezet, te dro gen in de zon. Elders weer liggen rijstewaren op matten op het weg dek, en de rijst wordt door de erover "heen razende auto's goed koop en efficiënt gedorst. Vlak voor Bandoeng moeten we op de drukke weg wachten voor een spoorwegovergang. De slagbo men zijn wel niet automatisch, maar werken toch afdoende. Een lange bamboestok, die door twee half-naakte mannen aan de uitein den wordt vastgehouden, verspert de weg. Als de trein voorbij is gereden, schreeuwen de mannen luid, geven een teken aan de auto's dat ze door moeten rijden, en gooi en de bamboestok langs de weg. „Dit is ons land, we laten niet over ons lopen", zeg ik grinne- kend. De luide, heldere lach van de jonge vrouw naast m* galmt door de wagen. (Van onze onder wijsredacteur) 'L'RG Men bouwt in Nederland niet zo maar even een ichool of een lagere school. Voorbereiding, planning en fi ling ervan zijn na de oorlog verweven tot zulk een ingewik- onoverzichtelijk systeem dat op vele punten tijdens de pro- e kortsluitingen kunnen optreden. Die leiden dan vrijwel tot stagnaties. Als dat gebeurt, treden de gevolgen daarvan Ie ouders meestal pas aan het licht als hun kinderen er de van worden. Raamsdonksveer is er een niet op zichzelf - triest voorbeeld van. de eerste stap op de scho- '-procedure-weg is gezet, let gemiddeld zeker 3 of 4 """■dat de kleuter- of basis- er staat. Die weg wordt deskundigen „ingewikkeld, '•tig en veel te kostbaar" Dat komt, menen zij, »et streven naar uiterste Meid ons parten speelt. 'ien rijn er zoveel bouw- en voorschriften, dat het ont- J van plannen zeeën van ,™S neeemt. „Wij zouden wrtlen van die afschuwelij- nttetuig, van het beoordelen ™ze ondergeschikte details. mag een raam op een plaats niet rond zijn? In ttn de na-oorlogse schaar- t h.»7?at is begrijpelijk Walingen gemaakt, opdat ""mmale middelen scholen worden opgebouwd. Die «n,"ln ecllfer tot maxima 'n een tijd dat er beslist ■•"naalschaarste meer is! mvprocedure loopt over faX W PIannin6 en de lorHtl' d'e sporen eri en te«eiij>ker- Ima j ï"3' beiden leiden 'ooi vie kleuter- of lt„lcierinê van de bouw van rf"-en baslssehoten is een een ,ge,jleenten- Hier ligt W a f1, moeilijk vraag- dat betekent dat ge- zii H ,Zelf moeten uitma- baspLrT van een kleu" f*aiiT 20 urêent vin- doorT tefonds gege- wiUen be- vindien of wa+ rin&en, een raad- (r I)Jf 00k. wel belan- N ^aaan straka kinderen te. ofTdat er voor hen geen iet direct v??C 001 is' We die" 'wt hij te zeggen dat zo iets niet zo vaak gebeurt. Gelukkig maar. Allerlei ingewikkelde toestanten rond die financiering zullen wij u besparen. Bij de bouw van scholen voor voortgezet onderwijs doen zich dit soort vraargstuikken niet voor. Daarvoor betaalt het Rijk alles. Er worden voorschotten ge geven, zodat de financiering verze kerd is. Waarom dat niet gebeurt voor de bouw van kleuter- of ba sisscholen? Ach, dat zou opnieuw een inbreuk zijn op de gemeente lijke autonomie. Die zelfstandig heid aantasten op dit gebied zou ongetwijeld een storm van protest ontketenen. Vandaar Het aantal handelingen dat men moet verrichten om die kleuter- of basisschool te krijgen is heel groot- Het is daarbij in principe niet van veel belang of het gaat om een bijzondere school (zelfstandig schoolbestuur) of een openbare school (gemeente is schoolbe stuur). Een, heel beknopte, opsomming van de procedure toont meteen hoe vaak het fout kan lopen. Reeds om te gaan vaststellen dat de bouw van een kleuter- of basisschool ur gent gaat worden, is een goed sa menspel van velen vereist. Eigen lijk moet dat al gebeuren als de gemeente een uitbreidingsplan gaat voorbereiden. Zodra er voor zulk een plan een berekening is ge maakt van het vermoedelijk aantal kinderen dat in zo'n nog te bou wen wijk zal komen te wonen, moet dat samenspel beginnen. Als het goed is dient het gemeentebe stuur al in dit stadium de school besturen te waarschuwen. Dat ge schiedt meestel wel. Maar als men het om welke reden dan ook „vergeet", zit de eerste kink reeds in de kabel. Enfin, bij de vaststel ling van de urgentie spelen school besturen gemeentebestuur, inspec tie, hoofdinspectie (kleuter- of la ger onderwijs) en ministerie van Onderwijs allemaal mee. B. en w. vragen vervolgens de gemeenteraad om medewerking bij de veel later te verwezenlij ken bouw van de school. Dat is een principiële uitspraak, waarbij de gemeenteraad zich dient te rea liseren dat zijn „ja" te zijner tijd financiële gevolgen heeft. De ge meente moet immers als het zover is uit haar jaarlijkse uitkering van het Rijk geld beschikbaar stellen voor de bouw. Bij een goede plan ning van de uitgaven gaat zo'n gemeente daarmee meteen reke ning houden. Maar er kan ook hier meteen een kink in de kabel ko men. Men kan ook gods water lustig over gods akker laten lopen. Dan zit het straks goed fout. Het schoolbestuur (of de gemeente) heeft inmiddels natuurlijk een ar chitect gevraagd voorlopige globale bouwplannen te maken. Die man moet dan wel weten, hoe groot de school moet worden (hoeveel leer- linigien) en eigenlijk ook of het een traditionele of een vernieuwings school moet worden. Laten we maar stoutweg aanne men dat dat allemaal vlot loopt. Via schetsplannen ontstaat het de finitieve plan. Dat wordt ter goed keuring gestuurd naar de bouw kundige hoofdinspectie van het ministerie van Onderwijs. Heel precies wordt daar bekeken, of wel aan alle bepalingen van het bouwbesluit wordt voldaan. Dat leidt nogal eens tot geschrijf over en weer, omdat veranderingen vaak op detailpunten nodig zijn. Die controle in Den Haag wordt daardoor tijdrovend. Over het al gemeen duurt die fase meer dan een jaar. De hoofdinspectie is bovendien dat is begrijpelijk geïnteres seerd in het antwoord op de vraag, o£ de financiering van de bouw al verzekerd is. Een schoolbestuur dat dat bij de inzending van de plannen kan meedelen, zal die plannen met voorrang behandeld krijgen. En als dan uit Den Haag het „akkoord" is gekomen, kan de ar chitect het bestek en de begroting van bouwkosten gaan maken. Als dat op tafel ligt vragen b. en w. aan de gemeenteraad een bouw- krediet. Dan moeten Gedeputeerde Staten het raadsbesluit goedkeu ren, zodat vastligt dat er daar geen bezwaren bestaan tegen de finan ciering. En dan kan met de bouw worden begonnen. Dat is dan een ideale procedure, tijdig in Tang gezet en zonder haperen tot een goed einde ge bracht. Maar vaak gaat dat niet zo ideaal. Wie kan het schoolbesturen goed willende maar geen gespe cialiseerde burgers kwalijk na men dat zij niet in staat zijn steeds maar aan de bel te hangen bij al die instanties? Wie kan het architecten kwalijk nemen dat ze wel eens daas worden van al die detailveranderingen die van hen worden geëist? En die hele proce dure bevait nog vele andere drem pels die tot struikelen aanleiding kunnen zijn. Dan moeten er noodvoorzienin gen worden getroffen, verrijzen er tijdelijke lokalen, of staan er kin deren buiten. Worden er. zoals dat netjes heet, snel semi-permanente lokalen gebouwd. En niets is zo permanent als dit soort lokalen! Bovendien is dat een heel dure oplossing. Te zijner tijd immers moeten ze toch door permanente lokalen worden vervangen. Men kan er zich over verbazen dat die hele ingewikkelde situatie eigenlijk toch maar tot zo weinig echte kortsluitingen leidt in ons land. Het aantal „Raaimdonksveer"- gevailen is heel gering. Want kinderen die tijdelijk in een bunker „naar school" moeten, omdat de aannemer lokalen of scholen niet op tijd klaar krijgt, staan niet buiten. Dat is een kwes tie van enkele weken, of maanden. Daaraan, zo stelt men, is niets te doen. Veel moeilijkheden zouden kun nen worden voorkomen als wij in Nederland zouden kunnen komen tot het gebruiken ven verplaatsba re standaardscholen. Want nu komt het voor dat kleuter- of basisscho len in nieuwe wijken die 4 jaar „oud" zijn al leeg staan. In de Noordoostpolder, bijvoorbeeld, doet zich dat verbijsterende verschijn sel voor. Daar heeft men lagere scholen gebouwd op fietsafstand van de dorpen. Rond Emmeloord Welnu, de loop van de bevolking is er zo dat men nu al weet dat daar zeker 11 scholen leeg zullen komen. „Wat zouden we die scholen el ders in ons land goed kunnen ge bruiken. Maar ze zijn niet ver plaatsbaar. Dat betekent dat bar veel gemeenschapsgeld gestoken is in scholen die niet meer worden gebruikt". JACQUES LEVIJ. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM-LENT. Deze pagi na is goed voor zo'n 125 liter benzi ne. Als je tenminste het foefje kent. Tengevolge van dat „foefje" zit de Shell met de brokken: ze zal al haar benzine-automaten in de service-sta tions moeten ombouwen. „Een mo gelijk vrij kostbare zaak," noemde een Shell-woordvoerder het gisteren. En dat terwijl een ombouw enige maanden geleden ook al noodzake lijk bleek, omdat toen een ander foefje werd toegepast om gratis ben zine te verkrijgen. Het afgelopen weekend heeft een „gladjanus", zoals de rijkspolitie in Eist het noemt, 't Shell-servicestati- on aan de rijksweg Arnhem-Nijme- gen voor twintig gulden bedrogen. „Het gaat ons natuurlijk niet om dat bedrag," zegt een woordvoerder van de benzine-maatschappij, „maar als zo'n apparaat op een vrij simpele manier kan worden bedrogen, moet er natuurlijk iets gebeuren." De oplichting kwam aan het licht toen de benzine-automaat van het bewuste station gisteren twintig gul den te weinig bleek te bevatten. In plaats van de ontbrekende twee tientjes werden twee stukken kran tepapier aangetroffen, die beide het formaat van een tientje hadden. Of deze stukjes papier op de een of andere wijze bewerkt waren, en zo ja op welke wijze, wilde de rijkspo litie in Eist gistermiddag niet mee delen. Ze ging niet verder dan de mededeling dat er „een foefje" be staat, en dat men uitgebreid bezig is geweest het hoe en wat van dat „foefje" te achterhalen. De benzine-automaat is bedoeld om door de automobilist gebruikt te worden als de pompbediende 's avonds of 's nachts afwezig is. Het werkt met een foto-elektrische cel, waaronder een tientje moet worden- neergelegd. Dit tientje „verdwijnt' dan, en in ruil krijgt men voor tien gulden benzine. Uit uitlatingen van een politie woordvoerder kan worden afgeleid dat er wel een tientje gebruikt moet worden bij deze „wisseltruc", maar dat dat tientje op de een of andere manier blijft steken, terwijl alleen het krante-papier doorzakt. Het is de eerste keer, aldus een Shell-woordvoerder, dat deze truc is toegepast: „Als het bij die ene me neer bleef zou het zo erg niet zijn. Maar daar kun je natuurlijk niet op rekenen. Dus zullen we alle automa ten moeten aanpassen. En dat kan duur worden voor de Shell." Enige maanden geleden werden de automaten aangepast aan een ander „foefje". Als toen een papierstrookje bovenaan de rand van het noodzake lijke tientje werd bevestigd, viel al leen dat strookje door en bleef het tientje liggen. Dit mankement is toen verholpen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De Nederlandse An tillen zijn op zoek naar 40 politie mannen uit middenkader en vier rechters. De Antilliaanse minister van justitie dr. H. Dennert is gisteren in Nederland aangekomen om het tekort aan politiemannen en rechters aan te vullen. Volgens de Antilliaanse be windsman is het tekort aan personeel in alle geledingen van het korps. H'ij hoopt met de steun van de Ne derlandse regering zo snel mogelijk dit tekort te kunnen wegwerken. Duidelijk stelde minister Dennart, dat het aantrekken van Nederlands politiepersoneel niet ten koste zal gaan van de promotiemogelijkheden van Antilliaanse politiemannen. Over de criminaliteit van Antillia- nen in Nederland zei minister Den nert niet verontrust te zijn. Hij be twijfelde of er sprake is van een stij gende criminaliteit onder AntiHia- nen in Nederland. SAN JUAN, PUERTO RICO (AP) Nathan Leopold, die het grootste deel van zijn leven geprobeerd heeft te boeten voor een sensatiemoord, die hij in 1924 op een tiener heeft gepleegd, is op 66-jarige leeftijd gestorven in San Juan. Leopold werd 13 maart 1958 op jaren gesteld, nadat hij 33 en een half jaar gevangen was gehouden voor de moord op de 14-jaar oude Bobby Frank,' die hij samen met zijn vriend Richard Loeb had vermoord. Na zijn vrijlating ging Leopold naar Puerto Rico waar hij voor 10 dollar per maand als technicus werkte in het laboratorium van een missiehospitaal. Nadat hij in 1959 aan de universiteit van Puerto Rico zijn doctoraal in de sociale geneeskunde had behaald ging hij werken voor de dienst van de volksgezondheid. In het missieziekenhuis liet hij zich gebruiken als proefkonijn en hij heeft met veel succes gewerkt bij het organiseren van de sociale diensten in Puerto Rico. Het naakte lichaam van Frank werd 22 mei 1924 gevonden in een riool in Chicago. Hij was doodgeknuppeld. Een bril die dichtbij het lijk gevonden werd, bracht de politie bij de toen 19 jaar oude Leopold. Hij noemde als zijn medeplichtige Loeb, die toen 18 was. Zij zeiden de jongen te hebben gedood om hun reacties op deze ervaring te kunnen beleven. Bij het proces, dat meer dan een maand geduurd heeft, werden de jongelui verdedigd door Clarence Darrow, die destijds als de grootste advocaat werd beschouwd. Zij werden uiteindelijk tot levenslang veroordeeld. Loeb is bij een gevecht met een an dere gevangene in 1936 gedood. Voor zijn overlijden heeft Leopold herhaaldelijk aangedrongen op maatre gelen om er voor te zorgen, dat onmiddellijk na het intreden van de dood zijn ogen ter beschikking zouden komen van de oogbank. Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen een» Ie met in houd, c.q. «trekking. Met verbazing kennis genomen van een artikel in uw dagblad van 25-8-1971, betreffende de vrij zekere toewijzing van een nieuw te bouwen gymnastieklokaal aan de christelijke lagere school te Axel. Overigens kan men zich over deze toezegging hoe meer hoe liever alleen maar verheugen. Wel kan men zich de vraag stellen waarom de katholieke school hier voor niet in aanmerking komt. Nu wordt dat vrij duidelijk als b. en w. lakoniek vaststellen dat te laat aan ae bel is getrokken en iets duidelij ker nog: „Eerst de laatste maanden is het huidige bestuur zich bewust geworden van de huidige onhoudba re situatie". Bovenstaande zou aan enkele din gen te wijten kunnen zijn: 1. Het katholiek schoolbestuur is zo simpel dat het nu eerst in de gaten heeft dat de katholieke school reeds ruim 40 jaar gymnastiekonderwijs ontbeert, dit in tegenstelling tot de andere lagere scholen. 2. Het zou ook kunnen dat de vele colleges van b. en w. in de loop van die jaren hun taak niet goed hebben begrepen. Als wij goed geïnfor meerd zijn ligt op het gebied van het onderwijs een niet geringe wet telijke taak weggelegd. Ter illustratie moge dienen dat b. en w. optreden als schoolbestuur van de openbare school. Het zou niet veel moeite kosten na te gaan dat deze school door medeonderte kening van de katholieke school haar gymlokaal kreeg. En deze geste dateert zelfs al van langer dan twee maanden geleden. Bovendien blijkt uit de aanhef dat na een gemeentelijk onderzoek is gebleken dat er in de kom van Axel dringen behoefte bestaat aan één nieuw gymlokaal. Dit lijkt ons een felicitatie waard. Wanneer men na 40 jaar m.b.t. onder meer de katho lieke school tot de ontdekking komt dat dit niet meer langer kan, dan wordt men bij het lezen hiervan toch wel even stil. Dat het geacht college met de vinger op de pols deze zaken volgt thjkt uit de slotzinnen waarin het zegt „Overtuigd te zijn van de el lendige situatie waarin de katholie ke school in deze verkeert". Nu kan de vraag rijzen of deze overtuiging ook twee maanden gele den geboren is en dit geesteskind met het katholiek schoolbestuur 40 jaar sluimerend in de moederschoot heeft doorgebracht. Het vormt geen probleem om aan te tonen dat reeds voor 1965 herhaaldelijk deze kwes tie onder de aandacht is gebracht. Als alternatief kan gelden dat de sporthal gesitueerd is in de nabij heid van genoemde christelijke ba sisschool en het niet ondenkbaar is dat de verwezenlijking hiervan geen 40 jaar gaat duren. We krijgen daar dan drie gymzalen bij elkaar. Bo vendien wat gebeurt er met net oude gebouw van de MAVO? Is het ondenkbaar dat dit wordt verkocht, omgebouwd voor andere doeleinden en in het uiterste geval wordt ge sloopt? Misschien een taak voor onze ge meenteraadsleden om iets dieper in deze materie te duiken en voor het katholiek schoolbestuur, de ouders en kinderen met bij voorbaat voor een voldongen feit te stellen. Namens verontruste ouders, AXEL DE KORT SJ?. 1IARDPLEIN 37 442366. iiininniiaiiniMiinHiiiiaiiiiBiiiiii ui»»*

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11