erkende jeugd Jezuiniging ;evaarlijk romfletsers jesef, MORGENSTOND HEEFT NOS IN DE MOND. angs snelwegen rooilijn An tien meter gewenst derbeek VEROLME BLIJFT BIJ OUDE PLAN coebergh MAC: TWEE MILJOENSTE Moordende prijzenslag om wintertoerisme jij kijkt ook op een cent EEK I )e^e|yd sufferd,dat is een gulden. wees maar blij dat het gauw 1 september is iSISTENT NAAR ZUID-EUROPA Participatie werknemers Druk op dollar houdt aan met coebergh nieuwe oogst hebt u beste bessen onder de (gratis) schenkkurk binnenland vydof/Q orraadadmini- ns bedrijf te een diploma ligt tussen - cantietoeslag. Hercules een telefonische Arrupe op weg naar Moskou 1,19,1 langs de weg: nodigsoms gevaarlijk met anderen. FOON 2815 Gegeven Klacht bij Europese hof over wet op rle krijgstucht J Waarschuwing van bejaardenbonden fdeling) lende functie zouden w:,- ■e in het bezit is van hel lra5ï het S.P.D. heeft a^*- verband te kunnen .n de maandelijkse resS6"- I van de taak zal zijn ate»- achten wij, dat betrokken. nen vervangen. ne -den aan de personeelchef L 27 augustus 1971 y 13 (Van onze onderwijsredacteur) MCHT Bezuiniging en bevriezing op de toegezegde onder- feorzieningen voor de werkende jeugd is onbegrijpelijk en ge ft jjei dr. Q van der Meer, voor- B ^mirproeo Streekcen- viSU, gaan wij ons bin- vice van dit automerk, at wordt met ingang •dt hier gevestigd het: M. van Laere). s geleverde nieuwe fietsen nen, terwijl de onderdelen, ifietsen) zal gebeuren door lat 36 te Terneuzen. het winkelcentrum (Alva- i september bij ons fiets of bromfiets s van minstens 5,- DRTING rdelen en Uw verdere de Stuurgroep Streekcen- derdagmiddag in Utrecht tot ^minister Van Veen. Mr. fut wijdde daarna weliswaar !le officiële speech als mi- L aan de werkende jongeren, f hij liet niets over zijn plannen raige aanwijzing moest gevon- ■orden in zijn opmerking: „On- de moeilijke financiële situa- er toch ernstig naar worden Jfd om binnen de mogelijkhe- I je maatregelen te treffen, die in ^lang zijn van de categorie jon- Het gaat daarbij om liefst (jongeren, die geen enkele van vorming en-of opleiding SONEEL L gaf de minister een aantal >e cijfers over de grote aantallen L e!1 leerkrachten, die voor de r"e voorzieningen nodig zijn: ruim 1900 bij één dag vorming voor de 16-jarigen; ruim 750 bij de tweede dag voor alle 15-jarigen. ruim 2000 bij één dag voor de 17- jarigen, die als 16-jarigen reeds partieel leerplichtig zijn gewor den; ruim 3000 bij één dag per week voor alle 17-jarigen. Dr. Q. van der Meer zei ondermeer tot minister Van Veen: „Het is nood zakelijk vast te stellen, dat er in dit land nooit overbesteding heeft plaats gevonden bij het onderwijs voor de werkende jeugd. Het niet-bestaande onderwijs voor de de 200.000 heeft uiteraard nog nimmer één cent gekost. De noodvoorzieningen voor de overige 100.000 vallen onder de goed koopste vormen van voortgezet on derwijs". Mr. van Veen luisterde geduldig en verwees naar de derde dinsdag van september. T— rimentaar - 4 i flMü lf lijustus (I) TELEFOON 2220 ilsaksische dichters hebben ors laten weten, dat de maand te hen niet inspireerde. Voor u was augustus ,,het begin van winter", Browning zocht in istus „vergeefs naar verrassin- en de dichteres Bernice Kenyon erde „in augustus nooit naar Iplaats te gaan, waar je van li". Nog niet zo lang geleden augustus inderdaad een maand, in zelden iets gebeurde en fn het monster van Loch Ness :op bijna dagelijks uit de kran- jlommen stak. zestiger jaren schijnen echter befaamde monster zelfs in istus voorgoed uit de markt lijsd Ie hebben, want de maand istus produceerde de laatste jaar: de Berlijnse muur (1961), jrote treinroof (1963), het Ton- riddent (1964), de rassenoorlog .os Angeles (1965), de inval in ztoslowakije (1967), de keus Spiro Agnew tot Nixons run- S mate (1968), de devaluatie van (rank (1969), de incidenten aan iussisch-Chinese grens (1969), 'liegtuigkapingen door het Pa lis bevrijdingsfront (1970), de instilstand aan het Suezkanaal t Ulster (1970 en 1971) en de 'bis (1970 en 1971). ten wonder, dat er geen plaats jr is voor het monster of om het i< van de dichter te weerspre- sugustus is ook al niet meer hij was. Justus (II) tiging van Hercules ir DMT - grondstof tstharseit, cellulose- ugustus 1971 is voor de Balkan- landen opnieuw een maand (in "39 en 1967 was dat even 's tat geval) van angstige be- ^Vln9, want de toestand daar ïpspannen. De tegenstellingen «"Mand en enkele Balkanian- er|ke'e weken geleden - openheid, toen een Hongaar- ,ant, ongetwijfeld met instem- j,vaj Moskou, China ervan be- 9de dat het een anti-Russi- F«aan het smeden was uit Roe menië, Joegoslavië en Albanië. Deze beschuldiging moest wel scherpe re acties oproepen, want op hetzelfde moment „oefenden" Warschaupact- troepen aan de grenzen van Roeme nië en Joegoslavië. De Balkan is vanouds een onrus tig gebied. Het is niet zo verwon derlijk, dat de vier communistische landen op de Balkan vier typen com munisme voortbrachten: een totaal op Peking georiënteerd Albanië, een totaal op Moskou georiënteerd Bul garije en daartussen twee onafhan kelijke landen: Joegoslavië (onor thodox in zijn binnen- en buiten-, landse politiek) en Roemenië (or thodox in zijn binnenlandse, onóN' thodox in zijn buitenlandse politiek). Rusland leerde leven met deze lastige Balkan-kameraden, maar de laatste jaren zijn er op het wereld toneel verschillende dingen veran- anderd. Om enkele zeer belangrijke ver anderingen te noemen De strategische waarde van de Balkan is toegenomen sinds Rus- lands belangen in de Middelandse Zee groter zijn geworden. China beperkt zijn belangstelling voor de Balkan niet meer tot zijn troetelkind Albanië. Nixon en Tito proberen zich te verzoenen met China. Ontwikkelingen te over om Mos kou achterdochtig en zenuwachtig te maken. Moskou heeft al gewaar schuwd, dat geen enkel land op de Balkan op zijn eentje toenadering mag zoeken tot Peking. Rusland be schouwt dit nog steeds als een ver raad aan de zaak van het wereld communisme. Tito en Ceausescoe hebben deze waarschuwingen in de wind geslagen en blijven hun onaf hankelijke koers varen. De vraag rijst hoelang Rusland toestaat, dat zij deze koers varen. Men kan zich geruststellend inpra ten, dat Moskou de blunder van Praag niet zal herhalen, omdat een overrompeling van Roemenië en Joegoslavië de communistische we reld nog meer verdeeld zou maken. Zo'n constatering snijdt echter geen hout, zolang men weet dat Moskou macht boven ideologie stelt en de hegemonie in de communistische wereld desnoods met wapengeweld wil veilig stellen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Opgelucht kon het Nederlandse volk gistermorgen arm de arbeid. Men had immers met eigen ogen kunnen zien, dat de NOS een rechtvaardige rentmeester is, die woe kert met de kijkgelden. Wie de wek ker om half zeven had gezet kreeg aanvankelijk dezelfde treffende beel den door, die men anders op soort gelijke tijdstippen waarneemt, als astronauten terugkeren op aarde. Vanaf het vliegveld Kemajoran zochten de NOS-camera's nerveus en zeer tevergeefs naar de DC 8, die zich ergens in de tropenhemel gereed maakt om de koninklijke bezoekers in de gordel van Smaragd" te drop pen. Care! Enkelaar wilde er maar mee zeggen, dat men bij de NOS nog steeds in de wolken is over de zes ton, die voor de reportages van het koninklijke bezoek aan Indonesië zijn uitgetrokken2300 kilometer noord waarts had het slaperige vaderland daardoor gedurende zes peperdure minuten een onbelmmerd uitzicht op formaties schaapjeswolken. Voor de rest was er „NOS-ing to see". Na ruim acht minuten de taxi meter van de satelliet stond toen al wellicht op zo'n 75 mille landde het vliegtuig met koningin, prins en moeilijk in het soldatenpak acterende functionarissen. Dank zij de man met de lopende camera (die terecht ge dwongen was om een broeiwarm wan delkostuum aan te treken) kwamen de eerste handen in beeld. Hoe gaat het ermeeLang niet gezien. Punt gaaf werk. De volgend dertig mille waren be stemd voor een wandeling langs on derdelen van de Indonesische strijd macht. Een onderdeel, dat gezien de sterkte van het Indonesische leger 'n propagandafilm leek voor de vier daagse in Nijmegen. De resterende tijd besteedden de cameralieden aan het hartelijk handen schudden van naar schatting zeshonderd dames en heren, die in hun goeie goed het vliegveld omzoomden. Het uitstralen van deze handen kostte volgens ken ners per stuk zevenhonderdvijftig gul den en dertig cent. Een extra shot van de paraplu, die een attente drib belaar boven de bezoekers hield kwam op zeshonderd gulden. Daarmee was het eerste deel van een historische, uitzending voltooid. De televisie schakelde over naar het dak van het stadionsgebouw, waar Henk Enkelaar een blanke dame aan klampte. aan wie hij vroeg: „U bent zeker Nederlandse?" Hoe ziet zo'n man dat nou in een vreemd land? Daarop werd overgeschakeld naar Jan Zindel, die via zijn mobilofoon mededeelde, dat de koningin een wa re zegetocht door Djakarta maakte. „Overal zwaaien de mensen vier, vijf rijen dik met rood-wit-blauwe vlag getjes", riep hij ontroerd uit. Vier minuten later zei hij somber: „Het wordt wat minder maar het is nog steeds feestelijk". Op dat moment kwamen er weer televisiebeelden door, ditmaal van het Merdekaplein en het paleis van pre sident Soeharto. Joop van Zijl legde attent aan de oudere kijkers uit, dat het hier in feite ging om het Konings plein en het paleis van de gouver neur-generaal. Daarna zei hij: „En daar komt de stoet. U ziet nu een wagen van de NOS. En daarachter, juist, dat is weer een wagen van de NOS". Hierna werd teruggeschakeld naar de studio in Hilversum. Tussen Dol- lard en Schelde wacht men ademloos op de volgende beelden. Vdoy*tv>c.€ chdrvtiüïte Friezinnen is gisteren de vakantie van drie weken naar Torremolinos (Spanje) vbel zeer goed begonnen. De 24-jarigé blonde Betty Bergsma uit Leeuwarden bleek de tweemiljoenste passagier te zijn die de chartermaatschappij Martinair vervoerde. En dat was feest. Betty kreeg prompt de 500 gulden die haar reis had gekost terug en voor vriendin Gea Huizinga was er een gratis excursie naar Tanger. De vlucht naar Torre molinos werd er voor de overige passagiers een met champagne. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de moordende prijzenslag om het wintertoerisme naar het zuiden heeft Airtour-Nes panda een aanbieding gelanceerd, waarbij men voor 158 gulden zes weken een ééiikamer-appartement in Suen Guerolla krijgt. De vliegreis heen en terug is bij deze prijs inbegrepen. Overigens betaalt men in feite 330 gulden, ingevolge de bepaling van de rijksluchtvaartdienst, dat charter vluchten ten minste zestig procent van het laagste IATA-tarief moeten kosten. Voor het verschil geeft Air tour de deelnemers coupons voor maaltijden en-of excursies. Deze aanbieding heeft echter alleen be trekking op een 43-daagse reis, die op 28 oktober begint en op 9 decem ber eindigt. Men kan van deze data niet afwijken. Vijf andere grote Nederlandse reis organisaties gaan vanaf midden ok tober tot het einde van het jaar met de KLM en met Martinair goedkope vier- en vijfdaagse reizen naar zon nige bestemmingen in het zuiden van Europa uitvoeren. Het zijn: Centouri-Sunliner, Eurotours, Fit, Hotelplan en De Magneet. Elke week zullen op woensdag en zater dag vluchten naar Palma en Malaga vertrekken, op woensdag en zonda, naar Alicante en op dinsdag en vrij dag naar Rhodos. De prijzen varië ren van f 170 tot f 229, logies en voeding in de hotels inbegrepen. Deze aanbiedingen stemmen ge heel overeen met de reizen, die - zoals vorige week gemeld - door vijf andere reisbureaus met Transa- via Holland zullen worden uitge voerd. Voor deze „zonnevlugjes' heeft de RLD speciaal toestemming verleend. De vijf andere reisbureaus spreken van „snippertripjes". ROME (DPA) Het hoofd van de jezuïetenorde, de Spanjaard Pedro Arrupe, is gisteren uit Rome naar Brussel gevlogen, van waaruit hij na een kort oponthoud naar Moskou zal doorreizen. 'm onze Haagse redactie) fe - Na het ru- van Hok voorSenomen kap- pnhem v-°"K n 'anSs ('e wegen Ftn NeM TT" 611 Haaksber- R V'crkno het ministerie ffdiept ;n Fjen Waterstaat zich pedant;., 'i pr°hlematick van Jdusie is h,T de weSen- De feS gewoon nnlr Ten la»Ss de *Vaa*iijk Z1Jn' maar soms F" tw rool!iinSe" ZOu in iefler van io meter uit de uiterste zijde van de rijbaan in acht moeten worden genomen, waar buiten pas beplanting aanwezig mag zijn. De rijkswaterstaatsingemeurs, biolo gen en landschapsarchitekten zorgen er al jaren voor, dat bij de construc tie van een nieuwe weg ook een aanpassing in het bestaande land schap is inbegrepen. Want een goede aanpassing in het landschap door onder meer het gebruik van een juiste esthetische vormgeving, maakt de weg niet alleen aange naam voor het oog, maar heeft te vens een gunstige invloed op de verkeersveiligheid. Het middel bij uitstek om de weg aan te passen vormt de toepassing van beplanting. Boomgroepen en boomrijen, struiken en heesters in verschillende groepe ringen worden daarvoor in ruime mate gebruikt. In de laatste vijf jaar werden langs de rijkswegen gemid deld per jaar 20.000 bomen geplant, terwijl gemiddeld twee miljoen struiken per jaar de grond in gin gen. Beplantingen langs de rijkswegen zijn bovendien van belang als opti sche geleidingen in bijvoorbeeld buitenbochten, afscherming van lich ten bij parallellopende spoorwegen of landbouwwegen en om eventueel minder aangename landschapsele menten als autokerkhoven en vuil nisstortplaatsen af te schennen. Maar waar met name bomen volgens de huidige inzichten te dicht langs de weg zijn geplant, vormen ze een gevaar voor het verkeer. Onderzoekingen in binnen- en bui tenland hebben aangetoond, dat ze ker langs de doorgaande wegen een rooizone nodig is, hoe breed ook. De stichting wetenschappelijk on derzoek verkeersveiligheid (SWOV) heeft een aantal gegevens verza meld, waaruit blijkt hoe noodzake lijk een dergelijke zone is. ROTTERDAM (ANP) Cornells Verolme wil alle medewerkers in de Verolme-bedrijven nog steeds voor 50 procent laten participeren in alle inkomsten uit de aandelen van het Verolmeconcern. Hij blijft bij zijn oorspronkelijk plan, waarin opgeno men was dat naast de overdracht van de helft van de aandelen 25 procent bestemd zou zijn voor een fonds voor het algemeen belang. Door de fusie met Rijn/Schelde is de uitvoering van dit plan thans niet mogelijk, maar het is niet van de baan. Dit schrijft de heer Verolme in het personeelsblad van de scheeps werf, dat een dezer dagen zal ver schijnen. „Ik ben van mening", zo schrijft hij in zijn adres aan alle medewerkers, „dat dit plan in beginsel een positieve bijdrage zou hebben geleverd voor de oplossing van de structuurproblemen, waarmee onze samenleving van doen heeft de gang van zaken rondom de fusie heeft echter de uitvoering van dit mooie plan onmogelijk gemaakt. Zo liggen bijvoorbeeld de aan Verol me Beheer Maatschappij toegekende certificaten in het Rijn-Schelde-Verol- meconcern thans nagenoeg elle onder beslag. U kunt er echter verze kerd van zijn, dat deze gedachten nog steeds in mij leven". (Van onze financiële redactie) AMSTERDAM/GENEVE Op de Europese wisselmarkten is de dollar gisteren gedaald tot het laagste ni veau sedert de aankondiging van Nixons monetair economisch pro gram. In Zwitserland zijn de belang rijkste banken reeds overgegaan tot vrijwillige beperking van de dollar- handel om de neerwaartse gang van de munt af te remmen. De Zwitserse banken hebben af gesproken de dollaraankopen tot twee miljoen per dag te beperken als de koers tussen de 3,95 en 3,96 Zwit serse frank ligt. Komt de koers be neden de 3.95 te liggen, dan kopen zij niet meer dan een miljoen per dag. In Londen werd de dollar ver handeld voor 40,56 pence, tegen 40.67 op woensdag en 41,33 op 13 augustus. In Frankfurt was de koers 3,3825 mark en zelfs 3,3810 mark tegen 3,880 woensdag en 3,3830 op 13 augustus. Ook Parijs en Zürich gaven lagere koersen te zien. De raad van de Gatt (algemene overeenkomst voor tarieven en han del), te Geneve bijeen heeft besloten een werkgroep te vormen, die een studie moet maken van het extra invoerrecht van tien procent, dat deel uitmaakt van de jongste eco nomische maatregelen van president Nixon. Het tekort op de handels balans van de V.S. is iets kleiner geworden. Over de eerste zeven maanden van dit jaar toont die ba lans een tekort van 676,4 miljoen dollar. (ADVERTENTIE) bi) elke fles een praktische koelkast-bestendige' anti-mors schenkkurk... om er zeker van te zijn dat geen drupje kostelijke Coebergh bessen verloren gaat. Verras uw gasten, trakteer uze) Coebergh's nieuwe oogst bessenjenever is uit. Drink Coebergh püür: 'n verrukkelijke borrel met temperament. Meng Coebergh in een longdrink: 'n zomerse verkwikkinol UTRECHT (ANP) Drie Neder landse dienstplichtigen, die bezwaren hebben tegen de bestraffingsproce dure bij krijstuchtelijke vergrijpen, hebben een klacht ingediend bij het Europese hof van justitie in Straats burg. Zij menen dat de wet op de krijgstucht in strijd is met het door Nederland geratificeerde verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, het zogenaamde verdrag van Rome. Dit omdat krijgstuchtelijke vergrijpen worden gestraft door de directe meer dere en niet door de onafhankelijke rechter. Gaat men in beroep, dan wordt het vergrijp beoordeeld door een hogere officier en gaat men weer in beroep, dan komt het hoog militair gerechtshof eraan te pas, echter ach ter gesloten deuren en zonder dat men zich kan voorzien van deskun dige juridische bijstand. De drie klagers worden op juridisch gebied bijgestaan door de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM). e/ i? Het zijn alles bij elkaar spannende dagenvrienden uit Z.W.-Nederland. En ik zal u maar direct mededelen dat er morgen zaterdag geen Deze Tijd zal wezen in verband met het feit alsdat ik van plan ben he den te snipperen. Waarvan akte. Het systeem van de politieke ge vangenen is zo schakelen wij on middellijk over eigenlijk het meest verderfelijke systeem mij bekend. Op grond van ht feit dat iemand links of rechts handelt c.q. denkt is in veel te veel landen al genoeg om achter tralies er muren te geraken. Nu heeft, zoals u weet, het land waar onze vorstin en haar gemaal plus gevolg thans een bezoek bren gen ook duizenden politieke gevan genen. Maar, zo deelde minister Ma- lik de verzamelde pers mede. van hen zullen er 20.000 worden vrijge laten. Binnenkort. Althans voor het einde van het jaar. Van dergelijke welkomstge- voor de bezoekers uit het verre Ne derland kan Soeharto er nog wel een paar uitdelen, want zo las ik bij de heer Opland (politiek tekenaar) gisteren „We hebben er maar ge noeg van". Wat dat betreft: ook Indonesiek. Israëlische grenswachters keken onlangs zeer vreemd op, toen uit de richting Libanon een stofwolk nader de, die een oud autootje bleek te be vatten. Daarin bevond zich de 33-jarlge Hassan Aijasj, compleet met triom fantelijk omhooggestoken witte vlag. Hassan vertelde kort en duidelijk wat er schortte: hij moest in één huis wonen met zijn schoonmoeder, dat was een onmogelijke dame en hij nam dat niet langer en of hij maar in Israël mocht blijven. Over dat probleem nu werd vijf dagen getelefoneerd, gepraat en ge telegrafeerd. Antwoord: Hassan mocht niet blijven. Hij moest als zijnde geen politiek geval terug naar Libanon, terug naar zijn schoon moeder. En dus maakte Hassan zijn witte vlag weer vast en hobbelde terug, Libanon in. ~k De Israëlische grenswachters gaven hem hun beste wensen mee, dat wel, En ik geef u de beste wensen mee, dat ook. MERIJN (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het dagelijks be stuur van de unie ëan katholieke bejaardenbonden heeft gisteren in Utrecht vergaderd over onder meel de dubieuze praktijken van jhr. H. van der Pol uit Amsterdam en zijn stichting Nederlandse bejaarden- wacht. Het bestuur toonde er zijn voldoe ning over dat de Amsterdamse re cherche inmiddels een onderzoek heeft ingesteld. Men besloot voorts in het bondsorgaan „Levensavond" de leden nog eens te waarschuwen voor acties, zoals die door jhr. Van der Pol en soortgelijke lieden zijn en worden ontplooid. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9