Doordachte toepassing zuid-hollandse conceptie kritiseert 'paars boek' DUBBELSTAD DEED DUBBEL WERK VREDESMARKTEN DOOR GEHEEL ZEELAND Burgemeester Aschoff opent kantoor NMB ppr aan gs: Tracé van pijplijn voor op streek plan BELGEN rncours fpique in w burg Burgemeester A. Schipper: met „smerig bedoeld niet eerlijk PPD-siibcommissie stad streek 1 UISHOUDBEURS XPO AXEL '71 regen hoogwater NKV: Baalhoekplan werkgevers narler bestuderen lVït«dag 28 aug. 'n: 7-46 en 19.58 uur «dweer ljke wind en iets Gouden bruiloft in De Paal Paler Pirenne nieuwe voorzitter Raad Maa tscliappelij k Werk Meer dan 1000 ond ertekenaars bezwaarschrift Buurmeisje vinder wellicht moeder van doodgevonden baby j7 augustus 1971 "'J5 ,'f 128 augustus tot en met 4 september. Op zaterdag 4 organiseert de ponyclub ugruiters" te Biervliet en elijke ruitervereniging „De Iers" te Nieuwvliet een con- 'ppique te Oostburg. et terrein van de heer C. den te Schoondijke wordt een •programma afgewerkt en terein van de heer C. te Oostburg een springcon- programma luidt: 9.00 uur. rogramma. 1 Achttallen M. en Z. handicapt. 2 klasse L. M. en Z. handi- Individuele dressuur klasse 7 4 Individuele dressuur 5 Individuele dressuur- pse BI en B2. 6 Caprille Springen klasse B 14.00 wële opening door burge- i Schipper gevolgd door. 8 lasse L, voor pony's A. en B. ten race voor paarden. 10 i L. voor pony's C. en D. 12 ®s voor pony's alle catego- ■ruiters. 13 Springen M. en Paarden. 14 Groepsspringen aS's en paarden. 15 Parade uitreiking. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld dour liet K.N.M.I. op donderdag om 18.00 uur: Aanvankelijk droog en vrij kans op regen. Tempe- "Seveer normaal, ■eoruitziehten in cijfers ge- 0l'er Nederland, aterdag: aantal uren zon: 4 mn.-temp.: omstreeks nor- .-temp.: van ongeveer nor- Ie»» §raden onder normaal: tó'uur. oS0ge per'°dc van min- I 9a Procent; kans op een 2 etmaal; 80 procent. 2^' aantal uren zon: 1 i ,mP-: omstreeks nor- ■bn«ftp,: omstreeks nor- (rit ]o p een droge periode van ihPpr.Uur: 90 procent; kans op cei aroog etmaal: 60 procent F";zaterdag 28 ana (Van een onzer verslaggevers) TERMEIJZEN Met het onenen van de kogelvrije kassiershox in de liai van liet gebouw heeft burgemeester .1. C. Aschoff in Terneuzen het nieuwe hoofdkantoor van de Nederlandse Middenstandsbank in Terneuzen officieel in gebruik gesteld. In het pand aan de Axelsestraat was oorspronkelijk het kledingmagazijn Visser-Koole gevestigd. de directie en het bankpersoneel veel geluk met het nieuwe kan toor. Namens de hoofddirectie van de NMB wees mr. L.P. Nijenbandring de Boer op de snelle groei van de Nederlandse Middenstandsbank- Vooral voor het midden- en kleinbe drijf heeft de NMB duidelijk aange toond in een behoefte te voorzien. „Een sector, van het bedrijfsleven die het beter gaat dan wel eens beweerd wordt", aldus mr. Nijen- branding de Boer. Uit naam van de hoofddirectie bood hij burgemeester Aschoff een geschenk van duizend gulden aan te besteden aan een nuttig doel in de gemeente Terneu zen. Als voorzitter van het Handels centrum Terneuzen complimenteerde de heer J. den Toonder het bank personeel met het fraaie onderdak. Hij stipte' ook de goede sfeer onder het personeel aan. Binnenkort zal in Axel een filiaal van de NMB worden gevestigd. De verbouwing van het kantoorpand aan de Axelsestraat is naar ontwer pen van de afdeling bouwzaken van de NMB uitgevoerd door het aanne mingsbedrijf Vernaeve n.v. te Sas van Gent. Directeur H.K. Veling en zijn me dewerkers beschikken in- het nieuwe gebouw over bijzonder ruime en ei gentijdse werkruimten die scherp afsteken tegen de behuizing aan de Nieuwstraat waar de NMB bijna 40 jaar gevestigd is geweest. Burgemeester Aschoff legde in zijn openingstoespraak de nadruk op de gunstige ligging van het bankge bouw in Terneuzen, het belang van een goede dienstverlening aan het publiek en de betekenis van Ter neuzen als economisch centrum in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij wenste (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM MIDDEL BURG De districtsraad Zeeland van het NKV is met de kring van werkgevers in de kanaalzone Zeeuwsch-VIaanderen van mening dat de tracering van het Baalhoek- kanaal geplaatst moet worden in een visie die de totaliteit van de streek en het aangrenzend Belgisch gebied omvat. De districtsraad vindt verder dat het door de kring van werkgevers opgestelde alternatieve plan een diep gaande studie van de voor- en na delen alleszins waard is. Het Baal- hoekkanaal moet volgens het NKV een dusdanig tracé krijgen, dat de Nederlandse en Belgische belangen optimaal gediend worden en dat een optimale benutting van het in sa menwerking met België te realiseren kanaal uitgangspunt van de plannen moet zijn. De districtsraad stelt dat bij het opstellen van de plannen duidelijke afspraken moeten worden gemaakt om de luchtverontreiniging tegen te gaan, die over de landsgrenzen komt en dat ook het veel schoner worden van het Scheldewater bij de onder handelingen zal moeten worden be trokken. 6.n2 mx in 14 Bor- -.^o en 19.58 uur; 53 19.14 uur; Ter- •i de io° uur; Vlissin- t uur; Wemeldinge: uur. oceL.T' wisselvallig door een v Jr°1' dal met tijdelijk D».i aatseUik een buitje r Ta opklaringen met Ztciil,. middag 19 a20 J graden. Voor- [tnkeVn! koeler, maar op- zonnige perioden. (Van onze correspondent) CLINGE Op zaterdag 28 augus tus zal het echtpaar Jan de Saeglier (74) en Margriet de Schrijver (74) in het buurtschap De Paal zijn gou den huwelijksfeest vieren. Samen met twee kinderen en drie kleinkin deren en de overige familieleden wordt dit jubileum in café De Paal gevierd. Het buurtschap heeft een feestco mité gevormd, dat een passende versiering zal aanbrengen aan de woning en in de naaste omgeving, 's Morgens om half elf is er in een der lokalen van de school een plechtige eucharistieviering. Daarna is er ge tegenheid om de jubilarissen te feli citeren- Burgemeester Verbeek brengt met zijn wethouders even eens een bezoek aan het gouden paar. Jan heeft vele jaren de scepter gezwaaid over een vlasbedrijf. Toen hij werd gepensioneerd, kon hij zich geheel aan zijn liefhebberij wijden, de duivensport. Hij is op en top duivenmelker. En met trots vertelt hij dat hij van de duivenmaatschap- pij een prachtige medaille gekregen heeft V001- vijftig jaar duivenmel- ken. Het is nog maar zelden voorge komen, dat in De Paal een gouden bruiloft werd gevierd. Daarom zal het feestcomité zijn uiterste best doen om dit feest te doen slagen. 5? (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Burgemeester A. Schipper zegt met het woord „sme rig" in de bewuste raadsvergadering waarin liet beroepschrift van cam ping-exploitant A. de Keuninck werd behandeld bedoeld te hebben als „niet eerlijk". „Ik geef toe", aldus de lieer Schipper nadat wij beide ge wraakte zinnen geciteerd hadden, „dat ik het wat gechargeerd gezegd heb. Het woord is misschien wat uit zijn verband gerukt, maar ik doelde o.m. op liet overschrijden door De Keuninck van liet toegestane aantal caravans op zijn terrein. Dit in te genstelling tot zijn collega's". Op de vraag wat er nu met de ca ravans gaat gebeuren die nog op liet „illegale' 'terrein van de heer De Keuninck staan, zei burgemeester Schipper dat eergisteren bericht is gestuurd naar de heer De Keuninck dat zijn beroepschrift ongegrond ver klaard is, zodat hij in feite geen ver gunning heeft. „De politie zal er dan wel heen gaan om proces-verbaal op te maken indien nog caravans aan wezig zijn. Daarna is het woord aan de rechter". Aldus de burgemeester. (Het officiële einde van het kam- peerseizoen is 15 oktober en het is niet denkbeeldig dat een eventuele rechtzaak pas na die datum zal plaatsvinden. red.). „Onze maatregelen waren ook niet gericht tegen de caravanbewoners", aldus de heer Schipper, „maar u moet deze zaak zien als een soort test-case. Indien de heer De Keuninck volgend jaar een vergunning aanvraagt zal hij die ook krijgen, maar hij zal zich wel aan de voorwaarden dienen te houden, net als ieder ander camping exploitant". Burgemeester Schipper zei graag kampcommissaris van cam ping Welgelegen voor een gesprek uit te nodigen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het ETI voor Zeeland behoort tot de eerste wetenschappelijke instituten in het land, die kritiek hebben geleverd op het onlangs verschenen rapport van de rijksplanologische commis sie, „de ontwikkeling van Zuidwest-Nederland". In dit rapport, ook wel het „paarse boek" genaamd, wordt voor Zeeland vermeld, dat het niet via autosnelwegen in de noord-zuidroute te bereiken zal zijn. liet ETI voor Zeeland signaleerde in deze opmerking „een ondoor dachte toepassing van de conceptie welke in een nota van de provincie Zuid- llolland werd gegeven", zo staat in het zojuist verschenen jaarverslag van het ETI te lezen. De bewuste nota stelde, dat de belangrijkste verkeersas sen van de toekomst ten oosten van Antwerpen zouden gaan lonen, namelijk van Rotterdam naar Antwerpen via de Zoomweg. De ontwikkeling van Zeeland zou hierdoor in zekere zin secundair gaan verlopen. Prompt heeft het ETI in samenwerking met de Provinciale Planologische Dienst en de Provin ciale Waterstaat in Zeeland, een tc- gennota vervaardigd, waarin wordt gesteld, dat de verkeersassen van de toekomst juist zullen moeten aanslui ten op de industriële groeipolen langs de Westersehelde en de knooppunten van de recreatie. Een belangrijke schakel in het ge heel van noord-zuidverbindignen is de toekomstige vaste-oeververbinding over de Westersehelde. Het ETI heeft berekend, dat. de stichtingskosten van een vaste-oever- verbinding die in de buurt van een half miljard gulden liggen, 19 jaar na de openstelling afbetaald kunnen zijn. Er wordt rekening mee gehou den. dat de vaste-oeververbinding in 1977 voor het verkeer zal worden ge opend. Uitgangspunt in de ETI-be- rekeningen is een tolheffing, waar van de hoogte overeenkomt met de veertarieven van dit moment, overi gens aangepast aan de prijsstijgin gen. Verder is ervan uitgegaan dat het rijk de bedragen die het op de exploitatie van overbodig geworden veerdiensten uitspaart, in de vaste- oeververbinding zal steken. Het ETI-jaarverslag signaleert het grote belang van afstemming van Belgische en Nederlandse zeehaven- plannen op elkaar. Behalve de plan nen die Antwerpen op de linker Schelde-oever uitvoert, zijn er ook in het Gentse allerlei dingen gaande. Op de westelijke oever van het ka naal Gent-Terneuzen, op Belgisch gebied, zal 1700 hectare nieuw te- rein worden aangelegd. Het is speci aal bedoeld voor fabrieksuitbreidin- gen. Hel ETI acht het van groot be lang, dat in het Nederlands-Belgisch zeehavenoverleg ook de problematiek van het milieubeheer wordt behan deld. Wat de verdere ontwikkeling van Zeeland betreft, waarover bin nenkort een tweede „schets" van het ETI zal verschijnen, spreekt het jaarverslag somber over de op schorting van de investeringspremie regeling met Ingang van 1 januari 1971. Deze opschorting is een handi- (Van een onzer verslaggevers) HULST-MIDDELBURG De Zeeuwse raad voor het maatschap pelijk werk heeft pater J. Pirenne uit Hulst tot voorzitter gekozen. De verkiezing was noodzakelijk doordat de heer P. J. G. Molthof in april het voorzitterschap moest neerleggen wegens drukke werkzaamheden. In de interimperiode heeft me vrouw M. Scherft-Van Andel het voorzitterschap waargenomen. De nieuwe voorzitter van de Zeeuwse raad is geboren op 13 maart 1918. Zijn priesteropleiding voltooide li ij in Engeland, waar hij van 19401945 verbleef. Daarnaast behaalde hij de akte MO Geschiedenis. Pater Pirenne is sinds 1945 in Zeeland werkzaam. Van 1960 tot 1966 verliet hij de provincie tijde lijk, doordat hij tot provinciaal overste van zijn congrecatie, de con gregatie der maristen werd be noemd. In 1966 keerde pater Piren ne terug naar Hulst. Hier is hij werkzaam in de zielzorg' en in het onderwijs. Sinds 1970 is hij regio leider van het oude dekenaat Hulst. Voorts is pater Pirenne als docent geschiedenis verbonden aan de Jan- senius-scholengemeenschap te Hulst. De heer Pirenne is verder bis schoppelijk commisaris en bestuurs lid van de katholieke raad voor het maatschappelijk werk in Zeeland. Hij is tevens lid van het bestuur der stichting federatie van samen werkingsorganen voor sociale dienstverlening in de provincie. Tenslotte is hij bestuurslid van het landelijk sociaal-charitatief centrum. De heer Pirenne is sinds 1969 lid van het dagelijks bestuur van de Zeeuwse raad voor het maatschap pelijk werk. cap voor de industriële expansie en de continuïteit daarvan. Bovendien verzwakt de maatregel het concur rentievermogen van Zeeland ten op zichte van het Belgische buurland", aldus het ETI. De groei van de recreatie zet zich, wellicht tijdelijk, niet voort. Het blijft in Zeeland bij zes miljoen toeristische overnachtingen per jaar, aldus het ETI. De landbouw in Zeeland staal er beslist ongunstig voor. Berekend is, dat op 58 geselecteerde bedrijven in Zuidwest-Nederland, het gemiddelde verlies in de jaren 1968-1969 meer dan 10.000 gulden per bedrijf beliep (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De fractie van de Politieke Partij Radicalen in de Staten van Zeeland heeft een negen tal vragen aan het college van GS ge steld, naar aanleiding van plannen tot aanleg van een pijpleiding van „Total" in het Sloegebied naar DOW- Chemical in Terneuzen. Zich ondier meer baserend op enkele artikelen in ons blad vragen de PPR-statenle- den aan GS om aan de heersende onzekerheid over de gevolgen van het pijpleidingenplan een eind te maken. De PPR-fractie wil in het bijzonder weten waarom het pijpleidingtracé afwijkt van de in het streekplan Midden-Zeeland aangegeven begren zing van het industriegebied, de zo genaamde A-4-lijn. Zij vragen ver volgens: Indien deze vraag ontkennend wordt beantwoord, om welke an dere reden is dan van de arti- kel-4-lijn afgeweken? Hoe denkt het schrijven van de planologische commissie van 3 december 1969 te worden geïn terpreteerd, waarin wordt meege deeld dat „de dorpskern Driewe gen op geen enkele wijze meer te worden uitgebreid, in verband met de jongste plannen inzake uitbreiding van het haven- en industriegebied in de naaste om geving. Een uitspraak die is ge daan aldus de vragen van de PPR in overleg met het college van GS. Indien men de mogelijkheid tot uitbreiding van het industriege bied rekening is gehouden, zijn GS dan niet van mening, dat met dit tracé wordt vooruitgelopen op de toekomstige herziening van het streekplan Midden-Zeeland voor wat het industriegebied Borsele-Oost betreft, omdat dit tracé een feit zal zijn voordat de herziening van het streekplan langs democratische weg plaats vindt.? Aldus verder de PPR. Om welke redenen is de bevol king van het betrokken gebied, met name in de kernen Borsse- le, 's-Heerenhoek, Overzande en Driewegen, noch rechtsstreeks, noch via haar vertegenwoordi gers in deze plannen gekend? Zijn GS niet van mening, dat de aanleg van dit pijpleidingtracé en het besluit een, dorpskern in verband met mogelijke industria lisatieplannen niet verder uit te breiden, zodanig ingrijpen in de structuur van een streek, dat ze slechts kunnen worden vastge steld in een streekplan of bij her ziening daarvan?, aldus de laat ste vraag. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN/MIDDELBURG Het zal nog geruime tijd duren eer Vlissingen en Middelburg een harmonieus structuurplan voor „de dubbelstad" op Walcheren op papier hebben staan. „Wat er tot dusver voor Vlissingen en Middelburg op het gebied van de dubbelstads-pla- nologie is bereikt, geeft geen blijk van een gezamenlijke visie op ver schillende belangrijke punten", aldus meent de subcommissie voor de gemeentelijke bestemmingsplannen van de Provinciale Planologische Dienst. Reeds in de late 60-er jaren zijn Vlissingen en Middelburg, gebruik ma kend van rapporten van het ETI van de stichting Zeeland, begonnen met liet opstellen van structuurplannen. Enkele maanden geleden zijn deze struc tuurplannen ter beoordeling aan de PPD toegezonden. Deze heeft er tot dus ver weinig waardering voor getoond. De structuurplannen zijn geba seerd op verouderde gegevens, zegt de desbetreffende PPD-commissie, die bovendien hier en daar met elkaar in strijd zijn. Verder zijn er grote onzekerhe den omtrent de verkeersproblema tiek van de toekomst, waardoor een toetsing van de structuurplannen nog niet mogelijk is. Tenslotte is gebleken, dat Mid delburg en Vlissingen, in weerwil van het dubbelstadoverleg, niet tot principe-afspraken zijn gekomen in zake de vestiging van voorzieningen welke een typisch dubbelstadska rakter zouden moeten hebben: een ziekenhuis, een sportaccommodatie van formaat en de Walcherse win kelcentra. De subcommissie voor de bestem mingsplannen van de PPD heeft de gemeentebesturen van Vlissingen en Middelburg dan ook aangeraden om op gemeentelijk niveau eerst eens een verkeersonderzoek te houden. Aan de hand van de resultaten van dit onderzoek kan het raamwerk van een bruikbaar structuurplan het net van bovenregionale en regio nale hoofdwegen -worden gete kend. De PPD-commissie meent verder, dat Vlissingen en Middelburg in de nu verworpen structuurplannen, te zamen een te groot droog industrie terrein hebben gepresenteerd. De beide gemeenten kwamen tot glo baal 450 hectare droog industrieter rein, maar daarmee komen, aldus de PPD, de woongebieden in het ge drang. De PPD-commissie betwijfelt of het wel aanbeveling verdient om oostelijk van de nieuwe veerhaven in Vlissingen nieuwe industrieterrei nen aan te leggen. „Bij Middelburg lijkt voorlopig voldoende ruimte aanwezig te zijn", zo meende men bij de PPD. Het structuurplan van Middelburg, dat uitbreiding van de bebouwing van de kern Nieuwland en van de stads wijk Dauwendaele te zien geeft, heeft ook bedenkingen bij de PPD ontmoet. Woongebieden zouden, al dus de commissie van de PPD, te dicht bij het industriegebied Vlissin- gen-Oost komen te liggen. De buffer zone rond het industriegebied Vlis singen Oost is naar het oordeel van de PPD toch al ondermaats. De gemeentebesturen van Middel burg en Vlissingen hebben, na de kritiek van PPD-zijde te hebben aangehoord, besloten om de struc tuurplannen niet in de gemeentera den te brengen. De colleges van b. en w. van de beide Walcherse ste den zullen zich gaan beraden over hetgeen hen nu te doen staat. Het (Van een onzer verslaggevers) HULST In Hulst hebben 950 mensen het bezwaarschrift van de Baalhoek-actie-groep tegen de komst van het Baalhoekkanaal onderte kend. In Nieuw-Namen en de dorpen, die op de nominatie staan te ver dwijnen als het Baalhoekkanaal er komt, hebben respectievelijk 170 en 69 mensen door de actiegroep opge stelde bezwaarschriften onderte kend. Ook de Baalhoekgroep zelf heeft nog een bezwaarschrift wegge stuurd, waarin men protest aante kent tegen beide trace's en de beide bochtafsnijdingen en waarin men ook protest aantekent tegen de door rijkswaterstaat gevolgde inspraak procedure. doel blijft, zo valt af te leiden uit het ontwerp raadsvoorstel van b. en w. van Vlissingen, een hanteerbaar structuurplan op te stellen, zodat de raden zich kunnen uitspreken over de hoofdlijnen van de ruimtelijke ordening in de beide gemeenten. (Vervolg van pagina 1) Zoals bekend moeten de Belgen in hun land een deel van hun dok terskosten zelf betalen. Tot slot wordt voorgesteld, dat de Belgische werk nemers die in dienst zijn - als ze dat tenminste blijven - over de Nedèr- landse kinderbijslag wel een koers- bonificatie van 15.75 frank per gulden krijgen uitgekeerd. Belgen, die van af het ingaan van de nieuwe regeling An dienst komen krijgen de 14'frank- uitkering per gulden over de kinder bijslag. Voor Nederlandse werkne mers, die meer dan 5 kilometer van hun werk wonen wil de directie een afstandsvergoeding van 5 tot 10 guld. per week verstrekken. Gisteravond was geen contact te krijgen met de Belgische vakbonden. Vaststaat, dat de Belgen vandaag niet op het werk zullen verschijnen. Zij hebben de bussen afgebesteld. Zater dagavond zullen zij beslissen of zij maandagochtend om kwart voor acht weer aan het werk zullen gaan. Zo niet dan ontslaat de directie hen op grond van artikel 1639 van het BW wegens werkweigering. De directie heeft gisteren mede op aandringen van de Nederlandse metaalvakbonden afgezien van het plan om een schade claim op te leggen aan de stakende Belgen. De directie wilde die claim effectueren door o.a. de lonen te blok keren. Van Nederlandse vakbondszijde werd ons gisteravond duidelijk ge maakt, dat een gesprek tussen or ganisaties die in de metaalsector wer ken en de Federatie van Metaal Werkgevers in principe is afgespro- kenken. De vakbonden willen dan 'n ficatieproblematiek, die in zoveel definitief antwoord op de koersboni- Nederlandse bedrijven speelt, en wil len uitgemaakt zien wie de belangen van de Belgische werknemers in ons land moet verdedigen. Van de direc tie van ETNA was gisteravond, on danks herhaaldelijk proberen, nie mand bereikbaar. Dr. A. Jongbloed, lid van de Raad van Bestuur, wenste geen commentaar te geven. ZAANDIJK (ANP) Een twin tigjarig buurmeisje is vermoedelijk de moeder geweest van het babytje dat op 16 juli door de 33-jarige vrijgezel P. Eidel dood en in plastic verpakt werd gevonden onder de vloer van zijn woning in de Wilhel- minastraat in Zaandijk. De rijkspolitie heeft het buur meisje en haar ouders, die in het huis naast dat van de heer Eidel wonen, aangehouden. Verhoor zal moeten uitwijzen of het meisje, zo als vermoed wordt, de moeder van liet kind is geweest en hoe het Kinderlijkje onder de vloer van het belendende perceel terecht kon ko men. NEIL ARMSTRONG, de eerste man die voet op de maan zette, heeft be kend gemaakt dat hij de NASA gaat verlaten en professor in de werk tuigkunde zal worden aan de univer siteit van Cincinnati. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Jong en oud worden in de week van 19 tot 26 sep tember aanstaande met de neus op de feiten van het verontrustende heden gedrukt. Door geheel Zeeland worden ter voorbereiding van de Vredesweek onder auspiciën van de provinciale werkgroep Vredesweek, zogenaamde vredesmarkten gehouden, waar ieder een documentatiemateriaal en infor matie kan ontvangen over hetgeen er aan onze wereld schort de wil tot een actieve vrede. „Vrede, met alle geweld zo luidt de vraag die aan de komende vredes week als motto is meegegeven. Met „geweld" wordt niet alleen op het geweld van vuurwapens gedoeld, maar in de eerste plaats op structu rele, economische geweld dat in het bijzonder in de zogenaamde „derde wereld" betekenis heeft gekregen. Het veroorzaakt daar de dood van 50% van de kinderen beneden de 12 maanden, is de schuld van de slechte kleding en behuizing, de onwetend heid en de werkeloosheid in de ont wikkelingslanden en verklaart de minimale ontwikkelingskansen voor honderden miljoenen mensen, zo staat te lezen in de folder waarmee de provinciale werkgreop Vredesweek de publieke mening wil mobiliseren. In vijf Zeeuwse steden zullen tussen 31 augustus en 6 september vredes markten worden ingericht. Men kan daar terecht voor informatiemateriaal dat door een zeer groot aantal instan ties. zoals de Novib, Sjaloom. „School en Wereld", de stichting Vredesop- bouw. Pax Christi etc. etc. beschik baar is gesteld. Nieuw dit jaar is de film „Teken voor vrede", welke is op gebouwd naar aanleiding van teke ningen over de vrede die door kinde ren zijn gemaakt. „In sommige plaatsen", zo vertelt Wika D, Hiensch als woordvoerder van de provinciale werkgroep, „krijgt de vredesweek een prelude op de scholen. Zo bijvoorbeeld in Goes, waar de lagere schooljeugd zich gaat prepareren op een demonstratieve vredestocht, die op 25 september zal eindigen met het lossen van enkele honderden duiven. In Middelburg heeft men aan de ope ning van de vredesweek een stunt verbonden. De inmiddels befaamde Amerikaanse deserteur Ralph Waver zal in de Zeeuwse hoofdstad op woensdag 1 september de vredes- markt openen. In de navolgende plaatsen zullen vredesmarkten wor den ingerichtGoes, dinsdag 31 aug. in „De Veste", Middelburg, woensdag 1 september in de hal van de ont- moetingskerk. Zierikzee, donderdag 2 september in het r.-k. parochiecen trum, Oostburg, vrijdag 3 september in het gemeentehuis. Hulst maandag 6 september in de wereldwinkel. De vredesmarkten gaan zonder uitzon dering om acht uur 's avonds open.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3