|p leeftijd' onthult zwendelpraktijken Bejaardenwacht V ervolging tegen apotheker E.E.G. nog lang niet uit zorgen iegvakanties voor stuntprijzen )e>re|yci iten en lacht- sten ÏL \dat de "itgaven HARTPILLEN-AFFAIRE Egypte, Libië en Syrië zijn het eens Zwaard vechter vrij Akkoord beton-cao SPINNERIJ DICHT: 75 ONTSLAGEN Mondriaan- collectie voor Haags museum [T-tarieven O M/J/V LIEVE KRULLEBOL WISSELMARKTEN OPEN Fabrikant Dinky-loys failliet binnenland buitenland 1MÈÊ—mÊmmmm* J ITERIVUNDIGE [DIE UTRECHT: Wervingsambtenaar gearresteerd WONINGBOUW JULI MANNEQUIN OPLEIDING PETER FLEMING OVERLEDEN 21 augustus 1971 LHT (ANP). - De Natio" htiri£ Bejaardenwacht K?n van hulp, recrea- LnaaiiinS aan bejaarden» i nn alle moSe''Jke manieren L doet helemaal niets voor Kien Dat is de conclusie factie van „Op Leef- ,J uitgave van de Neder- r jMtie voor bejaarden- K er uit aile wind- fk achten over de stichting i-nn" een grondig onder- „ft ingesteld naar de actl- rf'„ de Stichting en van de Pm H. E. W. J. M. van kheer kwam in 1968 In de J omdat hij duizenden wilde inschakelen als u, „wachters"- Zij zouden Cten slaan als hun bcjaar- r de deur niet opende den. Veel slijtersorganisaties rea geerden enthousiast en de stichting werd in maart 1969 aan het Neder landse volk gepresenteerd. Volgens „Op Leeftijd" liep de zaak al snel mis. Een van de bestuursleden, directeur van een reclamebureau in Utrecht (J. van Ketten), maakte schulden op naam van de stichting. Een ander be stuurslid, de Haarlemse organisator Ben Bessems. trok zich terug toen hij zich met de overige bestuursle den garant moest stellen voor de verkoop van 1.800.000 prentbrief kaarten ten bate van de bejaarden. Kaarten, die zouden worden gele verd door de Utrechtse reclame man. Bovendien kreeg hij een nota van f 2200,- voor een op maat gemaakt slaapkamerameublement dat de rcclamedirecteur in Zand- voort had gekocht. Volgens de heer Bessems is de Utrechter de ware man achter de schermen en is de Jonkheer „alleen maar een ontstel lende fantast". Inmiddels is de re clameman zelf ook uit het bestuur getreden. Hij deelde „Op Leeftijd" mee, dat hij van de stichting nog f 112.000 te goed heeft voor 56.000 geleverde prentbriefkaarten. Uiteindelijk bleef jhr. Van de Poll vrijwel alleen over. Het hui dige tot bestuur verheven groepje mensen heeft maar eenmaal con tact gehad met de stichting het geen aldus „Op Leeftijd" voor de betrokenen „nogal pijnlij ke" gevolgen heeft gehad, onder meer omdat hun namen de meesten weten niet eens hoe terecht kwamen op machtigingen voor de jonkheer., bij de Amro- bank gelden op te nemen van de rekening van de Bejaardenwacht. Op die rekening staan nu nog een paar tientjes. De recherche heeft de zaak in onderzoek. De heer A. J. Mentink uit Eind hoven, die door jhr. Van de Poll tot penningmeester was gebombar deerd, heeft tegenover „Op Leef tijd" verklaard dat hij nooit geld of bank- of girorekeningen van de stichting in huis heeft gehad, maar dat hij op een gegeven moment wel werd overstroomd met allerlei nota's. Jhr. Van Poll zelf is ook geïn terviewd door „Op Leeftijd'Bij navraag bleek de redactie, dat ge sprekken die hij beweerde te heb ben gehad met de staatssecretaris van CR.'l, kamerleden, wethouders en melkslijtersorganisaties nooit zijn gevoerd. „Duizenden melk mannen in den lande staan klaar om me te helpen", aldus jhr. Van de Poll. „Op leeftijd": Dat moet dan een leger spookmelkmanncn zijn, want zijn bejaardenwacht blijkt ook na vele telefoontjes naar alle streken van het land slechts enigszins op papier en verder uit sluitend in de verbeelding van de jonkheer te bestaan". De stichting verkoopt donateurs- en lidmaatschapskaarten en komt verder aan haar fondsen door de verkoop van zakjes pleisters ten bate van de bejaarden. Het cen traal archief voor het inzamclings- wezen heeft al enige tijd geleden alle gemeentebesturen gewaar schuwd, geen medewerking te ver lenen aan de acties van de stichting. Volgens de Amsterdamse recher che heeft de stichting op honder den scholen in ons land pleisterac ties gevoerd waarvan de opbreng sten varieerden van enkele hon derden tot enkele duizenden gul dens. De recherche is bezig met een onderzoek en heeft inmiddels al van 125 scholen bericht, dat daar een dergelijke actie is ge voerd. De redactie van „Op Leeftijd" stelt, dat ze deze zaak zo uitvoerig aan de orde heeft gesteld om ie dereen, die iets te maken heel'i net mensen of stichtingen als Van de Poll en zijn Bejaardenwacht te waarschuwen. „Er zit iets heel erg fout bij het bejaardenwerk, als mensen het gewoon vinden dat er gecollecteerd, gedoteerd of langs de deuren geleurd moet worden ten bate van de arme bejaarden die het zo moeilijk hebben". 11 Van onze correspondent) ■ECHT De faculteit der let- f,an de Utrechtse Kijksunlver- J gaat een wachtlijst invoeren Idat gedeelte van de toekomsti- lgdenten, dat niet geplaatst kan fcn. Op die wachtlijst komt men ïj een voorafgaande loting te «gevallen fiien die op de wachtlijst krijgen een volgend jaar ing bij aanneming. Het ge- jkundig instituut van de uni- eit heeft eerst nog met alle Igden voor plaatsing als stu- een gesprek. Dat gesprek gevoerd door een docent van stituut en een student van het tut. Mocht de kandidaat bij dat Ik laten blijken dat hij toch \el interesse voor een ander eeft. dan wordt hem het vak jdenis afgeraden. Het Neder- Instituut volgt dezelfde gang, is daar het gesprek vervan- ior een brief, aantal aanmeldingen voor ng op de instituten voor ge- enis en Nederlands was dit I groot, dat de faculteit tot Eslissing is moeten overgaan, in feite een stap naar een us fixus. Het instituut voor Klems had dit jaar aanmeldin- i 130 kandidaten. Er kunnen maal een 45 tot 60 geplaatst Het Nederlands Instituut jen aanmelding van 103 kandi- en kan er niet meer plaatsen (Vervolg van pagina 1) dienst telefonie zal het leeu- el van deze winst moeten op en. Voor 1972 is de winst in sector geraamd op 302 miljoen Verwacht wordt dat de pos- jö onder invloed van de verho- in 1972 aanzienlijk minder zullen maken. Het verlies 19*2 bij de posterijen wordt op 48 miljoen. De verhogin- houden ten nauwste verband de minder gunstige financiële "isten voor de PTT over liom iaai'versla§ va" de PTT [«(O, dat eveneens gistermid- i gepubliceerd, blijkt dat de pjen het afgelopen jaar bijna n* Sulden verlies hebben Ko'n *s miïjoen meer dan y, De totale winst van de PTT ïlusief de rijkspostspaarbank ■TwgLln 1970 153 miljoen gul let betekent een daling ten Pe van 1969 van maar liefst injoen gulden, t jaar beliep de winst van de amehjk nog 261 miljoen. De 'e maling van de financiële uit jen van de PTT is mede be- Li?01 ^e. telefoondienst in q Jfijk minder winst maak- ,7oen) dan in 1969 (152 De postgiro bleek de enige ienhadln de PTT gunsti£er re" 15 miljoen winst in 1969 men op 26 miljoen in 1970. ELI gra?fdienst werd in 1970 TL" minder winst gemaakt. De Ihmiran deze dienst was in f ""Wen en in 1970 8 miljoen 'jaarverslag vermeldt dat de ■het 'nstdaling het gevolg is ïi hde '"komsten rbaten) bijna hebben (ex- (ex- inge- (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Na een gerechtelijk vooronderzoek dat tweeëneenhalf jaar in beslag heeft genomen, is besloten legen de Utrechtse apotheker O. een vervolging in te stellen. Hij zal voor de Utrechtse rechtbank terecht moe ten staan- De Utrechtse apotheker was eind 1968 betrokken bij de geruchtmakende hartpillen-affaire. In Veenendaal werd een aantal hartpatiënten het slacht offer van deze z.g. dioxigine-tabletten. De arts dr. A. H. Lely stelde enige tfjd daarna in een proefschrift vast, dat de pillen in het hele land aan negentien mensen het leven hebben gekost. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Haags Ge meentemuseum is straks de trotse bezitter van de meest complete Mondriaancollectie ter wereld, een collectie waarom elk modern mu seum waar ook op aard het zeer zal benijden. Dat gebeurt als de Haagse gemeenteraad tenminste het legaat aanvaardt van wijlen F. B. Slijper. Daar is uiteraard geen twijfel over: afgezien van de grote artistieke waarde gaat het hier ook nog om een geschenk ter waarde van tien tallen miljoenen. DAMASCUS (AP) De leiders van Egypte, Libië en Syrië hebben gisteren de nieuwe grondwet onder tekend, die hun landen in een fede rale unie zal verenigen. De grondwet zal op 1 september in een referendum worden voorgelegd aan de volkeren van de drie landen en reeds nu is zeker, dat de federatie met een overweldigende stemmen- meerderheid zal worden goedgekeurd. De nieuwe unie, die de naam „Fe deratie van Arabische Republieken" (FAR) zal dragen, heeft een geza menlijk inwonertal van meer dan 43 miljoen. De Utrechtse apotheker was des tijds hoofd van het analytisch labo ratorium van de Onderlinge Pharma- ceutische Groothandel (OPG) in Utrecht en verantwoordelijk voor de eindcontrole van de af te leveren ge neesmiddelen, waaronder de cata strofale hartpillen. Volgens de tenlas telegging wordt O. verweten dat het aan diens grove schuld te wijten is, dat eind 1968 door de OPG een grote hoeveelheid van deze tabletten in de handel is gebracht, „ofschoon de sa menstelling van die tabletten ver keerd was en deze daardoor schade lijk voor de gezondheid waren". De desastreuze uitwerking van de tabletten was het gevolg van een fa- bricage-fout. Bijna een half miljoen van deze tabletten, die een twee tot drie maal hogere dosis werkzame stof (hartglycoside) bevatten dan voor geschreven, kwamen in roulatie. Dr. Lely, die verbonden was aan het Julianaziekenhuis in Veenendaal, kreeg als een van de eersten argwaan toen bleek dat bij een aantal hart patiënten na het gebruik van de ta bletten ernstige vergiftigingsver schijnselen waren opgetreden. Begin februari 1969 werd zijn vermoeden bevestigd. Er waren inmiddels twee patiënten overleden. Door een snel le alarmering vanuit het Veenendaal- se ziekenhuis en inschakeling van po litie en justitie, konden veel ver keerde tabletten worden achterhaald. Tweehonderd mensen stierven voor tijdig, concludeerde Lely in zijn proefschrift. Het is nog niet bekend wanneer de sti-afzaak tegen de Utrechtse apothe ker zal dienen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, LEIDEN De Marok kaanse politie heeft de Nederlander H. van R„ werkzaam bij het Neder landse wervingsbureau voor buiten landse werkkrachten in de Marok kaanse stad Casablanca, gearres teerd. Een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken in Den Haag, door Marokko op de hoogte gesteld van de aanhouding, kon ons niet meedelen waarom Van R. is gepakt. Het vermoeden bestaat dat Van R. steekpenningen van Marokkanen heeft aangenomen. Het gebeurt wel meer, dat jongelui in een verliefde bui hun hoofd verliezen. Bij deze twee is het zo te zien wel erg „krul aan". (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL/DEN HAAG In alle EEG-landen wordt maandag, na een onderbreking van precies vier dagen de langste van na de Tweede Wereld oorlog, de valutahandei hervat. In de financiële wereld wordt met spanning en een dosis bezorgdheid op deze ge beurtenis gewacht, omdat de garan ties voor een redelijke gang van za ken lang niet optimaal zijn. In zeventien uur onafgebroken ver gaderen zijn de ministers van Finan ciën van de EEG-landen in hun po ging om een gezamenlijke monetaire strategie te ontwikkelen namelijk duidelijk gestrand. Zij zijn gister nacht uiteengegaan met de weten schap de komende weken zelf hun monetaire boontjes te moeten doppen en het is de vraag of zij hierin vol doende lijn kunnen brengen. De si tuatie na het marathon-debat is daarom niet verbeterd. In Brusselse kringen was men gis ternacht erg teleurgesteld over het verloop van het EEG-overleg. De be reidheid om tot een gezamenlijke actie tegen de waardevermindering van de dollar te komen bleek bij Frankrijk niet aanwezig. De EEG- ministers gaan het op 13 september opnieuw proberen. Ze zijn dan enige ervaringen rijker en wellicht valt het dan gemakkelijker de monetaire samenwerking in de EEG een nieuwe en naar algemeen wordt onderkend, vereiste impuls te geven. Het enige positieve dat de EEG- vergadering in Brussel heeft opge leverd is de groeiende bereidheid bij de Benelux-landen om als één blok 'n 0nzer verslaggevers) ke' vakantie- komende heb- derke« in de »C,Mdsee .vergroten!' reisorganisa- «et de lucht- - ;n ^.ransavia en ne- *n" stun* an^e en Grieken- Waarin wgr™ma Selan- «ntrekkeïykV mkantieS ■têhhl0<ien' 'if'die^f06 "Inricht „De mst l(ie !a" de Rijkslucht- ''"thtra t« heeft Se- 'e organiseren voor Prijzen wor- prijzen, die ver beneden die der geregelde lijndiensten liggen. Het is de eerste keer. dat de Rijkslucht vaartdienst afwijkt van de stringent gehanteerde normen, dat de prijzen van chartervluchten niet lager mo gen zijn dan zestig procent van het laatste Iata-tarief. Het gevolg is, dat de samenwer kende organisaties nu in hun „zon- nevlugjes" vier- en vijfdaagse rei zen kunnen aanbieden vanaf 180 gulden. Voor deze prijs gaat men vier dagen naar Benidorm op basis van volledig pension en een kamer met douche, toilet en balcon. Men vertrekt de eerste dag om 10 uur van Schiphol voor een ongeveer 2,5 uur durende vlucht en keert de vierde dag om half vijf terug in Nederland. Andere prijzen: vier da gen Costa del Sol 195 gulden, Ma jorca 180 gulden en Rodos 239 gul den. De Vliegunie hoopt op deze wijze in de komende maanden 10.000 nieuwe klanten aan zich te binden. Een woordvoerder verklaarde gis termorgen tijdens een persconferen tie op Schiphol, dat het hier „om een stunt gaat waar de organisators niets aan verdienen". De enige doelstelling is het vliegen bij het grote publiek extra snel populair t* maken. Extra service voor deze mini-trips wordt gegeven door Avis, die desgewenst in Spanje en Grie kenland een privé-auto verzorgt tegen forse kortingen. Van de zijde van de Rijkslucht vaartdienst gaf men als commen taar, dat deze opzienbarende beslis sing bij wijze van proef is genomen om het wintertoerisme vanuit Ne derland te bevorderen. Hoewel de beslissing van de Rijksluchtvaartdienst voor de KLM „erg plotseling" is gekomen, staat deze luchtvaartmaatschappij er po sitief tegenover. Zij is zelfs bereid er aan deel te nemen. op te treden. Een rechtstreeks ge volg hiervan is dat nu ook de Bel gische frank, evenals de gulden, ten opzichte van de dollar gaat zweven. De officiële pariteit verandert niet, maar zo zei premier Gaston Eyskens, de centrale bank zal alleen op de wis selmarkt interveniëren om de buiten sporige koersbewegingen van de dol lar ten opzichte van de frank tegen te gaan. Ook West-Duitsland houdt zijn munt zwevende ten opzichte van de dollar. In navolging van het meren deel van de EEG-landen zal Enge land maandag waarschijnlijk ook overstappen op een zwevende koers, maar dit was gisteren nog niet of ficieel bevestigd. Frankrijk gaat met twee franken werken: een commer ciële en een voor het kapitaalver keer. Bij zijn terugkeer uit Brussel toon de minister Nelissen van Financiën zich gistermiddag niet gelukkig met de in Brussel bereikte resultaten. Hij sloot echter niet uit dat de komende weken een ontwikkeling ten goede zullen brengen. Na maandag, zo zei de minister, zal de gulden nog wel blijven zweven, maar hij durfde niet te voorspellen of dit op 13 september als de EEG-ministers weer- aan het vergaderen slaan, nog het geval zal zijn. De minister ontweek een ant woord op de vraag of aan dat zweven nog grenzen zullen worden gesteld. Het is niet ondenkbaar dat het kabi net hierover vanmorgen beslist, als het in speciale vergadering over de monetaire situatie bijeenkomt. In Japan, dat ook nog volop in de monetaire zorgen zit, kwamen de ef fectenbeurs en de wisselmarkt gis teren na vier zenuwslopende dagen in een wat kalmer vaarwater. Even als binnen de EEG voelt men er in Japan steeds meer voor de door pre sident Nixon ingestelde invoerheffing als stok achter de deur te gebruiken. Zowel de EEG en Japan zouden eer der geneigd zijn hun valuta te reva lueren als Amerika de invoerheffing intrekt. AMSTERDAM De fabrikant van wereldberoemde Meccano- dozen en de Dinky Toys, Lines Brothers, is failliet. Een laatste reddingspoging van het Ameri kaanse tabaksconcern Gallaher, die twaalf miljoen dollar zou vergen, is achterwege gebleven. Lines Brothers fabriceert naast de miniatuur-autootjes en de bekende bouwdozen verschillen de andere speelgoedprodukten, zoals de Triang driewielcrtjes, de Pedigree poppen en de Hor ny modelspoortreinen. De im porteur van o.m. de Meccano- groep in Amsterdam, Hause- mann en Hotte, verwacht dat de Meccano-groep gehandhaafd zal worden, omdat dit vrijwel het enige winstgevende bedrijfson derdeel van Lines Brothers is. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK De Katwijker J. de K„ die ervan wordt verdacht op een campingruzie afgelopen weekeinde op het Kaageiland de Wassenaarse autohandelaar Harry Jansen met een zwaard te hebben gedood, is vrij gelaten. Deze onverwachte beslissing werd gisteren genomen door mr. J. Lely- veld, rechter commissaris in Den Haag. De reden van de plotselinge vrijlating' is niet bekend. De officier van justitie mr. E. J. Lulofs heeft inmiddels zijn verbazing uitgespro ken over het besluit van de rechter commissaris. „De telefonische mededeling kwam mij volkomen onverwacht. De motieven ken ik niet. Maar in ieder geval zal ik de verdachte ver volgen," aldus mr. Lulofs. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Werknemers en vakraad van de betonwarenindustrie hebben overeenkomst bereikt over een nieuwe cao voor de betonwaren industrie, die op 1 september in gaat en die een looptijd van een half jaar heeft. De loonsverhoging van de werknemers in de betonwa renindustrie bedraagt 7 procent Andere verbeteringen in de beton- cao zijn: verwerking van de uitke ring van 400 gulden in de loonscha len, verhoging van het aantal vakan tiedagen van 17 tot 18, verhoging van de vakantietoeslag van 6,8 tot 7,2 procent. Bovendien zal per 1 juli van het volgend jaar het aantal va kantiedagen met nog eens twee ver meerderd worden en zal de vakan tietoeslag dan opgetrokken worden tot 8 procent. DEN HAAG (ANP) Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werd in de maand juli met de bouw van 9.180 woningen begonnen, tegen 8.711 in juli 1970. Het aantal voltooide woningen be droeg in juli 8.620 tegen 10.809 in juli 1970. Gerekend over de eerste zeven maanden bedroeg het aantal begon nen woningen 75.820 (71.204 in de zelfde periode van 1970) en het aan tal voltooide woningen 67.990 (61.620) (ADVERTENTIIE) INSCHRIJVING Cursusduur 3 maanden INSTITUUT BETTONFIEL - TILBURG Telefoon 04250 - 7 48 05 - 3 43 53 15 Er zullen, geacht Nederlands volk, wel altoos zaken zijn die aan ons eenvoudig denkapparaat te boven gaan. Het volgende doet zich name lijk voor. Vóór de geboorte van de regering van Barend heette W. Drees jr. een uiterst zuinig heer schap te zijn. Hij legde zijn zweep over allerlei begrotingen, waarin werd gesneden als ware het vivi sectie. Deze zuinige tnan wordt dan geen monister van de centen, wat voor ons bescheiden denkvermogen lo gisch zou zijn geweest. Nee, dit zuinig heerschap krijgt het departe ment van Verkeer en Waterstaat. Een financiële deskundige op die post; volgt u de logica! Edoch, Neerlands kiezersvolk, de jonge heer D. blijkt slechts zuinig naar één kant. (En u mag raden welke). Eén van zijn eerste daden, die hoogstwaarschijnlijk als Grote Da den de geschiedenis in zullen gaan, betreft het meedogenloos en keihard met zo'n 20 procent verhogen van de posttarieven. Het versturen van onze brieven gaat weer meer kosten, kort om, evenals ons pakje, aangetekend stuk enz. Gelijk een doordraver, die Drees jr. Maar het wordt wel duidelijk wat de regering verstaat onder het losla ten van de prijsmaatregel. De doliarcrisis (vervolg): 1EEG- hoofden. Die Pompidou denkt zeker dat-ie De Gaulle is. „Het gevaar dreigt, dat het kli maat van Europa, Amerika en later van heel de wereld door de bevui ling door vaste stofdeeltjes die in de lucht zweven, langzaam van een ge matigd naar een polair klimaat ver schuift" (F. Bertiau). En: „Een aantrekkelijke eigen schap van chemische strijdmiddelen is. dat ze steden, bruggen en spoor lijnen heeft laten" (dr. he Roy D. Fothergill op de jaarvergadering American Chemical Society). Jammer dat er dan geen mensen meer zijn om er gebruik van te maken. Waarmee wij het weekeinde inge luid achten. Volgende week dinsdag de vol gende aflevering. MERIJN. (Van een onzer verslaggevers) RIJSSEN Een van de twee spinnerijen van de Kon. Jutespinne- rij en weverij Ter Horst in Rijsscn gaat dicht. Door dit besluit zal vijf enzeventig man personeel moeten af vloeien. De directie is van mening, dat deze maatregel noodzakelijk is om concurrerend te kunnen werken. Een woordvoerder van de kath. textielbond St.-Lambertus heeft la ten weten, dat de vakbonden weer eens veel te laat zijn ingelicht. De door de directie ontworpen afvloei ingsregeling noemde hij „onaanvaard baar". Pianofabriek Rippcn heeft voor haar bedrijven in Ede en Shannon (Ierland) sui'ceance van betaling aan gevraagd. In Ede werken 140 man, in Shannon 260. De vakbonden zijn op de hoogte gesteld. LONDEN (RTR) De Britse ont dekkingsreiziger en schrijver kolonel Peter Fleming de broer van de „vader" van James Bond, Ian Fle ming is bij het jagen op korhoen ders in Noordwest-Schotland overle den. Dit is gisteren in Londen be kend geworden. De kolonel was 64 jaar. HET INDONESISCHE episcopaat heeft besloten op de komende bis schoppenconferentie te pleiten voor de ontkoppeling van ambt en celi baat. IN AMSTERDAM zijn vier arres taties verricht voor drughandel Het betrof een Amerikaan, een Engels man en twee Surinamcrs. IN OOST-PAKISTAN zou een schip met 150 Pakistaanse militairen door verzetsstrijders tot zinken zijn gebracht. Aldus meldt het Indische persbureau P. T. I.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9