TOERISTEN HOE DAN OOK OP REIS Windstoot oorsaak van blote actrice Succes bij strijd tegen hart infarcten Gulden en mark in de lift Geen evenwicht in Philipsbeleid e^elU P0K0N PUUR Weigeraar wijkt uit naar Canada EEG-PLAN VOOR TWEEVOUDIG VALUTA-SYSTEEM VAKBONDEN MENEN: APARTE SCHOLEN VOOR VERPLEEGKUNDIGEN ARTSEN WEIGEREN DOODZIEKE HULP <&spodd DRUKTE OM DOLLAR Ijk spel pljng door fütoilet o]) Reisbureaus hebben fonds rond: „Ik ga naar kazerne" TIJD NIET RIJP VOOR VOLKSPARTIJ DE IIRAUW PEILT STROP DOOR BOUWSTOF Meisje terecht na halfjaar kletter Stroming in D'66 Bij universiteiten (Van onze redaclie buitenland) BRUSSEL/BONN - De mark en de gulden moeten een kleine waardeverhoging ondergaan. UITGENODIGD INTENSIEVER Opleiding straks los van ziekenhuizen Klacht bij tuchtraad plantenvoedsel f U0KON( *s>- J t aar "1 ,S!S westerse bronnen 1 overtuigd, dat Pus- ,e militaire manoeuvres «-haapaktlanden, die de- .„"Hongarije en Bulgarije en gehouden, in stilte sle|[|. Deze bronnen lei- jjtde Roemeense re- 'Aen aan Russische en jen toestemming heeft om het Roemeense ..3over te steken teneinde ,e plaats voor de oefe- Roemeniës buurlanden te -langrijke aanwijzing is I minzaam door de Bul- Halten onthulde nieuws, -f-staf van bef Russische een vakantie" in fiul Ugekomen. Dit zou - zo e Guardian gisteren 'ee\ kunnen vormen van psychologische oorlogsvoe- doel heeft Roemenië -en van zijn huidige on \epolitiek. Vooral de goe- ndhouding met China kou een doorn in het oog het schijnt de Russen er ien te zijn het dwarse 'terug te krijgen in de ge- eren van het Warschau- t psychologische oorlogs horen kennelijk ook de ampen van de Warschau- j gepubliceerde en in Rus- jden overgenomen aanval- Roemeense politiek. Ze reel weg van de aanvallen, ilgingen aan de Russische Tsechoslowakije, nu bijna geleden, een gebeurtenis n verband stond met de oefeningen van het War- die zomer. nder stukje sabelgekletter ilitaire oefening, die kort- in Hongarije is beëindigd, deskundigen geloven, dat lening op kleinere schaal is d dan oorspronkelijk in de lag. Behalve de Russen Heen Tsjechische en Hon- nheden deel en de oefe- jkt beperkt te zijn gebleven iwen van tijdelijke brug- irivieren. kunnen worden beschouwd hot voor de boeg voor de i, maar dat schot heeft niet veel indruk gemaakt ering van Ceausescoe. Er prake van paniek in Boe- de Roemeense topmannen week, zoals gepland, met antie gegaan. Ongetwij- t bezoek deze week door militaire delegatie uit Chi- p weg was naar Mao's stip- Balkan, Albanië, een be- d gebaar geweest, dat het an het Roemeense regime terkt. jmoreei even sterk weren look het regime van Dubcek isjechoslowaakse volk. Sinds weten we, dat dat zelfs ks niet bestand is. I rond het woonwagen-we- in Nederland schiet heel jsen in het verkeerde keel- 'et alle begrip voor de uit ar van ambtelijke ondoor- Jen voortspruitende boos- onze medeburgers op wie ten onrechte. bben een bijstandsregeling voor onze in minder goe- n verkerende landgenoten, -n groot goed, vooral omdat d een recht en geen gunst ■omdat bijstand een recht is, iedereen een loyale hou- acht worden als het om aken op bijstand gaat. (Oeilijkheden van de laatste Iminerend in het massaal van oude woonwagens rep dat niet elke woonwa- ner tot een dergelijke loya- "9 bereid of in staat is. atsburgers die via hun be- J|et de overheid in staat stel- [sociaal- en economisch-zwak- U,P *e komen, hebben er _chl op dat hun geld daar mtwaar het 't meest nodig P de taak van de overheid ien wat ouderwetse 9een loze woorden te la st sluit een afdoende re- an het vraagstuk van de genbewoners - met eerbie- n,.hun ka"kier - natuurlijk L een minimum van Pa9 van hen toch wel wor- i» Bisteren 1dP> Dil:lubÜ N? gewon? een sP°orIiJ*n De nnili- seboren kind Md»»rl.euiii,.,Vermoedt' dat Ivmrwtj j v*n een trein s ls gespoeld. AMSTERDAM (ANP) Het ill maart 1971 door de ANVR (Alge mene Nederlandse Vereniging Van Reisbureaus), genomen besluit om een garantiefonds op te richten dat hulp biedt aan reizigers die in moeilijkheden geraken tengevolge van het niet nakomen van ver dichtingen door een lid van de ANVR, heeft zijn uitwerking ge kregen. Het garantiefonds zal worden indergebracht in een afzonderlijke stichting „Stichting garantiefonds ANVR". Wanneer een lid van dc ANVR niet in staat is aan zijn financiële verplichtingen uit de reisovercen- komsten te voldoen, zal het fonds reizigers in staat stellen een reeds begonnen reis te voltooien, reizi- :ers terug laten brengen naar Ne derland of wanneer een reis niet kan doorgaan reizigers een vervangende reis aan te bieden ter waarde van de betaalde reissom. Is dit laatste niet mogelijk dan zal het fonds in elk geval vooruitbe taalde reissommen restitueren, in le praktijk zal steeds gezocht wor den naar de voor de reiziger gun- tigste oplossing. In het ongunstig ste geval echter is men toch nooit zijn reisgeld kwijt. Uitgesloten zijn externe factoren, zoals militai re maatregelen, natuurrampen, on lusten etc. die het doorgaan van een reis kunnen belemmeren. Voor het functioneren van dit garantiefonds zal van de reiziger geen bijdrage worden gevraagd. Aan het fonds ligt een verzekering ten grondslag. De basis wordt ge- ormd door bankgaranties en bij dragen van de leden van de ANVR. Het fonds treedt alleen in werking wanneer een lid van de ANVR het overgrote deel van de Nederlandse reisbemiddelaars n reisorganisators in gebreke blijft. Deze reisbureaus zijn door het ANVR-cmbleem duidelijk herken baar. Dit embleem zal ook voorko men op de reisprogramma's. De reisorganisators, verenigd in le ANVR, hebben besloten met ingang van het zomerseizoen 1972 uniforme reisvoorwaarden in hun programma op te nemen. Dit houdt in dat de reiziger vooral ten aan zien van inschrijfgelden en annule ringen aanzienlijk grotere duide lijkheid en zekerheid kan ver vachten. Op grond van opgedane ervaringen heeft de ANVR tevens :rote aandacht besteed aan de noodzaak voor het publiek om tij dig een reisbagage- en ongevallen verzekering resp. een annulerings verzekering af te sluiten. NEW YORK (AP) Een rech ter in New York heeft Raina Bar rett van rechtsvervolging ontsla gen. omdat een krachtige wind stoot de oorzaak was geweest van haar arrestatie wegens naaktlo- perij. Mejuffrouw Barrett, een lange roodharige actrice, die in New York vaak naakt op het toneel verschijnt in „Oh Calcutta" werd op 16 juni gearresteerd tijdens een demonstratie tegen de verhoging van de belasting op schouwburg kaartjes. Maar haar verdediger hield vol dat een krachtige windstoot, de tuniek, die het enige kledingstuk van mejuffrouw Barrett was, had doen opwaaien en er dus geen sprake van schuld kon zijn. De openbare aanklager was het daarmee uiteindelijk eens. En dus geen rechtsvervolging. Een woordvoerder van het me teorologisch instituut zei dat de windstoten op 16 juni 20 km p. u. hadden bereikt. „Dat is een zacht briesje, niet meer", zo zei hij. (Van onze correspondent) ALKMAAR De 20-jarige Alkmaarder Piet de Boer is vo rige week op de dag dat hij in dienst moest per vliegtuig naar Canada vertrokken. Zijn ouders wisten van niets. Hij vertrok 's morgens vroeg met de spullen die zijn moeder voor de eerste twee weken dienst had ingepakt. „Ik ga naar de kazerne", zei hij toen hij vertrok. Deze week ontving zijn zuster een brief van hem uit Canada, waar hij voorlopig bij een neef woont. Zijn moeder gistermor gen: „Hij heeft ons er nooit iets over verteld, wel vermoedde ik iets. Vlak voor zijn vertrek heeft hij bij de ouders van zijn neef geïnformeerd. En toen hij ver trok stak er een vliegtuigticket uit de binnenzak van zijn jas". „Vooral voor mijn man is het een zware slag", aldus mevrouw De Boer, „die had er op de mor gen van zijn vertrek in de verste verten geen vermoeden van dat hij zijn zoon waarschijnlijk voor zeer lange tijd niet meer zou zien. Ikzelf had me er al enigs zins bij neergelegd". Niet alleen de militaire dienst is volgens zijn moeder de oor zaak van Piets plotselinge ver trek. „Hij kreeg een steeds gro tere afkeer tegen het leefklimaat in Nederland. De luchtvervuiling ergerde hem verschrikkelijk en ook de ambtenarij". (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG-AMSTERDAM Evenals bij de PvdA bestaan binnen D'66 grote weerstanden tegen een snelle totstandkoming van een pro gressieve volkspartij, waarin PvdA, D'66 en PPR zouden moeten opgaan. Nadat eerst PvdA-fractieleider Den Uyl had geschreven dat hij die drie partijen in de komende vier jaar niet tot één partij ziet samensmel ten, komen nu bij de Democraten '66 de bezwaren tegen een overhaas te fusie los. In het blad democraat zijn enkele van die bezwaren neer- gelego. Zo schrijft het Tweede-Kamerlid Nypels: „Het vormen van een grote progressieve volkspartij vraagt een grondige en langdurige voorberei ding. Er bestaan namelijk (nog) be langrijke verschillen in sfeer, me thoden en mentaliteit bij D'66, PvdA en PPR, terwijl ook hier en daar wantrouwen ten opzichte van personen en denkbeelden van de andere partij voorkomt". (Van onze redactie buitenland) HAMBURG Dc Amerikaanse hartchirurg, prof. D. Cooley, heeft tij dens een congres in Hamburg ver klaard dat hij hartinfarcten geneest door een ader uit het been over te planten in de hartslagader. De ope ratie duurt 20 minuten. Hij heeft de ze operatie reeds 621 keer uitgevoerd, in 90 procent van de gevallen met succes. Deze „reparatie" van het zieke hart levert volgens prof. Cooley betere re sultaten op dan een vervanging van het gehele hart. Prof. Cooley heeft meer dan 20 harttransplantaties op zijn naam staan. Prof. Cooley zei dat bij een vervol making van zijn reparatiemethode in de toekomst veel minder angst hoeft te bestaan voor ernstige hartinfarc ten. DE VEILIGHEIDSRAAD lieeft giste ren de algemene vergadering aanbe volen Bahrein toe te laten tot de vol kerenorganisatie. Ook op het verzoek van Oman om lid te worden zal wel gunstig worden gereageerd. DE VERZETSBEWEGING Fremilo in Mozambique heeft bekendgemaakt, dat in de afgelopen maanden 73 Por tugese militairen in de strijd tegen de guerilla's zijn gedood. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister de Brauw (Wetenschapsbeleid) wil van de be sturen van universiteiten en hoge scholen voor 24 augustus inlichtingen ontvangen over de gevolgen van de door hem verlangde beperking der investeringen (bouwstop). Met name wil hij inlichtingen over de financië le gevolgen, zoals bijvoorbeeld de te verwachten claims wegens het niet nakomen van overeenkomsten. Dit betreft vooral de honoraria van architecten en adviseurs. Voorts wil minister De Brauw inlichtingen ont vangen over de kosten van „onont koombaar vervangende maatrege len", met de motivering waarom die maatregelen moeten worden getrof fen. Ook wil hij weten welke al ge dane uitgaven door de voorgenomen nieuwe maatregelen nutteloos wor den. Voorts vraagt hij naar de gevol gen die uitstel van bouwvoorzienin- gen heeft voor onderwijs en onder zoek. Lange rijen Amerikanen staan hier in Rome voor het kantoor van de American Express hun nog kort geleden fel begeerde dollars om te wisselen. De Italiaanse regering heeft overigens voorlopig het maximum aantal in te wisselen dollars op 50 gesteld, per persoon per dag. Dat is de mening van het monetaire comité van de EEG dat vandaag aan de ministers van Financiën van de Zes in Brussel een plan zal voorleggen om aan de ge wijzigde monetaire situatie liet hoofd te bieden. Het plan bestaat uit drie elementen: De EEG-valuta's gaan gezamenlijk binnen bepaalde grenzen zweven voor commerciële transacties met derde landen, waarbij de marges van dag tot dag blijven vastge steld. De munteenheden van de zes lan den mogen geheel vrij zweven voor kapitaalverkeer en finan ciële transacties met landen bui ten de gemeenschap. De EEG-landen houden voor on derlinge transacties vaste pari teiten aan en verkleinen de mar ges waarbinnen de koersen ten opzichte van elkaar mogen schommelen. Het plan vergt een herziening van de onderlinge koersverhoudingen en terugkeer tot vaste pariteiten door West-Duitsland en Nederland voor zover het om transacties binnen de gemeenschap gaat. Hierdoor zouden, volgens het monetaire comité, de mark en de gulden licht gerevalu eerd moeten worden. Volgens zegslieden in Brussel was het mogelijk dat de EEG-ministers vandaag nog enkele wijzigingen in het plan aanbrengen. Wordt vandaag echter tot het tweeledig zweven van de EEG-valuta's besloten zoals in het plan wordt voorgesteld, dan is het waarschijnlijk dat de Europese wis selmarkten weer spoedig open zullen gaan en lijkt ook voor langere tijd de basis gelegd voor normalisering van het Europese valuta-verkeer. De (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN. De werknemers organisaties zijn bezorgd over het ge brek aan planning bij de n.v. Philips. En mocht er al planning bestaan dan twijfelen ze aan de coördinatie met het beleid aan de top. Na een gesprek gistermiddag in Eindhoven tussen een delegatie van werknemersorganisaties en de directie sociale zaken van het concern, zei de heer A. P. A. Riemen van St. Eloy. dat het voor de organi saties moeilijk is om evenwicht in het beleid te onderkennen, als het bedrijf het ene jaar nagenoeg geen personeel kan aantrekken en het jaar daarop te veel personeel blijkt te hebben. Er moet volgens de heer Riemen wat worden ondernomen om te voor komen, dat zich nog meer pieken en dalen in de personeelsbezetting als nu zullen voordoen. De heer Riemen sprak tenslotte zijn ongerustheid uit „over de onvoldoende mate, waarin de primaire verantwoordelijkheid voor het gehele personeelsbeleid van de directie .sociale zaken tot uiting komt in het totale beleid". Drs. P. L. Dronkers, directeur sociale zaken, zei dat niemand de sterke golf beweging in de personeelsbezetting prettig vindt. „Alls wordt gedaan om dergelijke gevallen te voorkomen, maar het gebied waar Philips over heerst is geen kinderkamer. We heb ben te maken met een enorme harde concurrentie", zei hij. Zoals wij uit betrouwbare bron hebben vernomen en gisteren bericht ten, zullen enkele duizenden Philips- beambten worden ontslagen. De heer Dronkers hield gisteren staande, dat er op dit moment, op grond van de verwachtingen, geen aanleiding is voor bijzondere maatregelen om het personeelsbestand te verkleinen, „Mochten de verwachtingen onge grond blijken, dan zal er een gesprek met de vakorganisaties volgen". De heer Riemen trok die "verwach tingen op dit moment" ernstig in twijfel. Ook de heren G. van Os en L. Der- to, bestuursleden van de organisatie van beambten en hoger personeel unie, toonden zich allerminst gerust over de situatie. In het bijzonder be twijfelen zij dat het door de directie sociale zaken verwachte natuurlijke verloop in het komende halfjaar zal doorzetten. De tweejarige CAO voor Philips is helemaal van de baan. Medio sep tember zullen onderhandelingen be ginnen over een eenjarige arbeids overeenkomst. Amerikaanse maatregelen die de EEG tot herziening van de koersverhou dingen noopten zullen naar verwach ting ongeveer een jaar van kracht blijven. De zegslieden in Brussel vroegen zich wel een paar dingen af: Hoe groot wordt de marge waarbinnen de munteenheden van de zes landen ge zamenlijk mogen schommelen voor transacties met derde landen? Welke nieuwe controlemaatregelen zijn no dig, vooral voor de sterkere valuta's? Hoe moeten de marges voor commer ciële transacties worden vastgesteld en hoe moeten de centrale banken tussenbeide komen? Het monetaire comité is van mening dat de centrale banken van de zes landen zich met de handel in Europese valuta's op de buitenlandse wisselmarkten moeten bemoeien, zo zei men. Ook Frankrijk is van plan een tweevoudig systeem voor de interna tionale wisselmarkt voor te stellen, zo is gisteravond in Parijs per com muniqué door de Franse regering meegedeeld. Eerder had de Franse minister van financiën, Giscard d'Es- taing verklaard, dat de frank niet zou gaan zweven. Het Franse communiqué meldde verder dat president Pompidou heeft voorgesteld een EEG-topconfercntic te houden. Het voorstel zal vandaag tijdens de ministerraad worden be handeld. Voor de topconferentie zou den ook de kandidaat-leden van de EEG uitgenodigd moeten worden. De Westduitse regering heeft giste ren besloten dat de mark na de bij eenkomst van de EEG-ministerraad blijft zweven, zo heeft een regerings woordvoerder meegedeeld. De huidi ge situatie toont aan dait de regering er goed aan heeft gedaan de markt te laten zweven. Zij gaat voort met haar restrictieve binnenlandse beleid dat intensiever werd toen de mark op 9 mei jl. zwevend werd gemaaikt, aldus de woordvoerder. De vaste commissie voor Economi sche Zaken, voor Financiën en voor Handelspolitiek uit de Tweede Ka mer werd gisteren uitvoerig geïnfor meerd over de Amerikaanse mone taire maatregelen. De ministers mr. R. J. Nelissen (Financiën) en mr. drs. H. J. Langman (Economische Zaken) hebben de leden van de commissie in een ruim drie uur durend gesprek geïnformeerd. In dit overleg werd van regerings zijde de nadruk gelegd op de grote betekenis van een gezamenlijke en constructieve Europese benadering van het valuta-vraagstuk. Minister Langman noemde het treffen van maatregelen uiterst gevaarlijk, juist ook gezien het cumulatieve effect daarvan op de vrije handel. „Wij moeten niet onze ontstemming laten blijken, maar in gezamenlijk overleg zoeken naar een oplossing van de gerezen problemen", zo zei hij na af loop van het overleg. Minister Nelissen, minister Lang man en drs. Westerterp zullen deel nemen aan het EEG-overleg vandaag in Brussel. PHILIPS HEEFT met de Indonesi sche tinmaatschappij P. N. Tambang Timah een contract gesloten voor de levering van een televisie-relaissta tion. Er is een bedrag van 2,3 mil joen gulden mee gemoeid. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De opleiding lot verpleegkundige, zoals die nu be staat, vastgekoppeld aan de zieken huizen, zal naar verwachting over enkele jaren verdwenen zijn. Daar voor in de plaats zal een gelijk waardige opleiding komen die bui ten de ziekenhuizen zal worden ge houden. Deze nieuwe opleiding voor verplegenden en verzorgenden sluit rechtstreeks aan op het voortgezet onderwijs en zal niet meer aan de thans geldende toelatingsleeftijd van tenminste 17 jaar zijn gebon den. Als experiment gaat de oplei ding in september 1972 in vijf regio van Nederland van start. Begin deze maand heeft de mi nister van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne, dr. L. B. J. Stuyt, zijn toestemming verleend aan vijf ex- perimentgroepen om volgend jaar met de opleiding van start te gaan. Bovendien werden financiën be schikbaar gesteld tot een bedrag van 2.000,per jaar per leerling. De opleiding zelf duurt zowel voor verplegenden als voor verzorgenden drie jaar en draagt het karakter van middelbaar beroepsonderwijs. De toelatingseis voor de opleiding tot verzorgenden is gesteld op tenmin ste drie jaar Mavo of lager beroeps onderwijs. Voor verplegenden is tenminste vier jaar Mavo vereist. De minimum-leeftijd zal derhalve resp. 15 en 36 jaar kunnen zjjn; ter wijl die tegenwoordig voor verple genden 17 en 7 maanden moet be dragen en voor verzorgenden 17 jaar. De opleiding zal van start gaan in Den Haag, Rotterdam, rayon Hoogeveen, provincie Friesland en in het rayon Eindhoven. Merijn „snipperde" gisteren. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Afgelopen zondag hebben de behandelende huisarts en diens plaatsvervanger geweigerd een in ernstige ademnood verkerende pa tiënt van 64 jaar te helpen. In uiterste nood waarschuwde de familie de Rotterdamse GG en GD. Deze reageerde meteen op de nood kreet en bracht de patiënt over naar he Vtan Dam-ziekenhuis, waar hij la ter is overleden. De heer J. de Hamer, zoon van de overledene, heeft in verband hiermee een klacht ingediend bij het medisch tuchtcollege in Den Haag. Professor dr. L. Bureman, direc teur van de Rotterdamse Gemeente lijke Geneeskundige en Gezonds- dienst en hoogleraar aan de medische faculteit te Rotterdam, gaf over dit geval het volgende commentaar: „In derdaad zijn twee artsen niet geko men na een waarschuwing van de familie van de patiënt. Er kwam toen een dringend verzoek om hulp bij ons binnen en ofschoon het onze taak niet is in een dergelijk geval te han delen achtte de wachtarts de situatie dermate ernstig dat hij ingreep. Het is voor ons een bijzonder gecompli ceerde zaak, omdat de GG en GD er niet is om in dergelijke gevallen in te grijpen. Slechts als de boodschap zodanig is, dat er van verdere discus sie geen sprake kan zijn, helpen wij. In de praktijk komt iets dergelijks bijzonder weinig voor. Over de zaak zelf, het niet reage ren van een huisarts op een verzoek van de familie, kan ik niet in details treden, vooral nu de zaak in handen is gelegd van het medisch tuchtcol lege". UTRECHT De op 22 februari van huis weggelopen Johanna Vermeu len (18) uit Helmond is gistermor gen aangehouden door de Utrechtse politie. Het meisje dat onder invloed van verdovende middelen verkeer de, was zo in de war dat ze niet in staat was haar naam te vertellen. Bij informatie in Helmond bleek dat zij het vermiste meisje was. Zij is overgebracht naar de psychiatrische kliniek aan de Nicolaas Beetsstraat. (ADVERTENTIIE) Pokon is beter. Pokon is schoon en droog. Niet vloeibaar maar'puur. Daardoor voordeliger. cfro 0,^ft VOO* polft*"!'' yPk Ntf Pokon is totaal ijlf'ï oplosbaar. "Water heeft u zelf in de kraan. Vers plantenvoedsel, in een wip gemaakt. H. P. BENDIEN NV-NAARDEN

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9