\derwijsmiljarden te ongelijk verdeeld irenoeg eld bij nderwijs 7ilde koersen kosten de toerist geld jservice/pankenNeem geen reischèques mee reacties stromen binnen Autohandelaar bindt strijd aan tegen Phantom-lawaai tassen van holthaus Kant en klare kunsthars vulpasta PORION SINAS PASSI Iedere 2e fles Randstad overheerst in „Hels lawaai na aanboren van gaslaag af doe je zo goedai, rit. Zeker met je v ïoudgeld. Daarom k dagelijks m'n schappen aan de Bij de SRV-melkma rt tijd omdat je niet door weer en wind met zware tassen, rt geld door die leiige aanbiedingen week. f"' binnenland V) buitenland J [own de poorten Mammoet Minder uren Verspilling MONDJESMAAT DRIE ADVIEZEN SABOTAGE BUNKER Amsterdams raadslid wil illegale runners hard aanpakken overal verkrijgbaar Groep zigeuners nu naar België EVACUATIEPLAN VOOR VOORNE 1 (Van een onzer redacteuren) (ecu aardig plaatsje in Nederland bestaat een bloeiende ver- tniging. Enkele aan de naburigie universiteit verbonden weten- kappelijke ambtenaren vormen het bestuur van die vereniging, leden ontvangen met keurige regelmaat brieven van het be- ir, In enveloppen van de universiteit, die door de frankerings- ichine van de universiteit zijn gegaan. De brieven zijn geschreven l papier van de universiteit en dat werk werd gedaan door een cretaresse van de universiteit in tijd van de universiteit. Toch I er geen enkele wetenschappelijke relatie tussen die vereniging de universiteit. Alleen een persoonlijke. [Er zijn momenteel 300 onderwijsonderzoeken in Nederland gaan- naar in de school heeft men geen flauw benul wat er bij al dat Merzoek gebeurt. Rector drs. J. Struijk zei in een gesprek naar nleiding van een rapport van de Nijmeegse School Gemeenschap: e zitten met de school op een eiland in de onderwijsoceaan." En intussen zitten er in de klassen van de lagere scholen 35 kinderen. Het is om tranen van in je ogen te krijgen onze universiteiten werken (nderden wetenschappelijke me- werkers aan hun promotie. Ze tijgen daar een salaris voor, maar is geen enkele controle. zijn enkele feitjes uit een fiode. waarin over het gehele i somber wordt gedaan over de inen van het kabinet fors op de t wetenschappelijk onderwijs te uinigen. Tegelijkertijd ontstaat soort stemming dat we in jnelsnaam maar moeten berusten feit dat er nu geen forse jeteringen in het kleuter- en isonderwijs tot stand kunnen in. En dat in de wetenschap werkelijke democratisering ons onderwijs optimale (nsen voor iedereen in die Inperiode wordt gesmoord. En terwijl er genoeg geld op ministerie van Onderwijs en tenschappen voor handen is en handen zal zijn. Bezuinigen J onderwijs is zoals Laurens ten Éte schreef inderdaad het domste 1st een rijk land kan doen, maar Ij een betere interne efficiency in Jet onderwijs zou er een hele hoop '1 vrij gemaakt kunnen worden »r kleuter- en basisonderwijs. t alles is niet nieuw. Ook voor- fct de heer Drees jr. verkondigde ft de broekriem moet worden pgehaald werden er al pleidooi- l voor een betere interne effi- mcy in het onderwijs afgestoken. 27 mei 1970 zei drs. J. Struijk. dor van een forse scholenge- Eenschap in een interview in dit ld het ermee eens te zijn dat er pet nog meer geld voor onderwijs worden uitgegeven (nu al 27 rot van elke staatsgulden). Drs. Ttjk toen: „Boven de poorten J het ministerie moet het woord thciency worden gezet". Dezelfde 'merking maakte hij in die perio- I tn een debat over de midden plooi met ABOP-voorzitter Steen- en in het Weekblad voor n drong die opmerking ineens door. grote onbillijkheid binnen het klerwiis zit hem in de verdeling van de gelden. Bij het wetenschap pelijk onderwijs gaat alles in mil joenen, bij het kleuteronderwijs discussiëren we over guldens. Er dient binnen het onderwijs een verschuiving te komen vanuit de grote getallen naar de kleine getal len. Binnen de totale negen mil jard zitten kleuter- en basisonder wijs in de zone van de kleine getallen. Bij zo'n verschuiving merkt het wetenschappelijk onder wijs nauwelijks iets en niettemin kun je het hele kleuteronderwijs hervormen. Je kunt natuurlijk niet zo maar aan het overhevelen slaan. In de regeringsverklaring en ook al in uitlatingen van minister van Veen en staatssecretaris Schelfhout is de nadruk op meer doelmatigheid ge legd. Bezuinigen is een kwestie van geld vrijmaken zonder dat er de garantie is dat het vrijgemaak te geld weer ten goede van het onderwijs komt. Interne efficiency is iets heel anders. Hierbij wordt voorkomen dat er nodeloos geld wordt uitgegeven in een periode waarin andere onderwijsobjecten onvoldoende armslag krijgen. Dat er in het wetensehappelilk on derwijs best wat geld te vinden is zonder desastreuze gevolgen kan geen redelijk mens ontkennen. Dat er in de eerste jaren van het onderwijs geld nodig is om tot betere voorzieningen te komen is eveneens een duidelijke zaak. Maar wat moet er nu in het voort gezet onderwijs gebeuren? Ener zijds zijn er funeste gevolgen van de Mammoet te bestrijden, andei- zijds lijkt het niet voor de hand liggend dat er veel meer geld voor deze sector beschikbaar zal zijn. De oplossing moet ook hier in efficiency gezocht worden. De school is een organisatie en alles wat er in het persoonliike vlak gebeurt, komt het functione ren van die school ten goede. Als je de animo van de docenten on dermijnt, ondermijn je in wezen de efficiency van de organisatie. Het ligt dan ook bepaald in de lijn van de Verwachtingen dat minister van Veen zachtzinniger met de do centen zal gaan omspringen. Als de docenten goed worden opgeleid (en daar beginnen we nu net mee) en voor hun taak berekend zijn, als ze hun werk met toewijding doen onder redelijk goede omstan digheden dan is de efficiency al voor een goed deel verwezenlijkt. Bij alle maatregelen die er in het kader van het aantrekken van de broekriem moeten komen is de hamvraag steeds: raak je er de goede organisatie van een school mee? In dit licht bezien is de aangekondigde afschaffing van de taakuren zonder meer het paard achter de wagen spannen. Die taakuren komen terecht bij de hes- te docenten en worden dus opti maal gebruikt. Daartegenover kan het voorbeeld dienen van de nu ook binnen de organisaties van de leraren bespro ken vermindering van het aantal lesuren. Als het aantal wekelijkse lessen van 32 naar 30 uur zou worden gebracht wordt er wellicht een stuk inefficiency weggenomen. Zoiets moet dan maar eens beke ken worden. Om alle inefficiency binnen het wetenschappelijk onderwijs op te sporen ontbreekt gewoon de tijd. Iedere insider kan evenwel zonder veel moeite een aantal oorzaken aanwijzen. Voor het voortgezet on derwijs volgen er hier een paar: De Mammoet moest met on voldoende middelen worden uit gevoerd. Tal van scholen probeer den verbeteringen uit en slaagden niet. Dat is inefficiënt. 2) Terwijl de Mammoet al in uit voering was kwamen er tal van nieuwe pedagogische en didacti sche theorieën. 3) Scholen gingen fusies aan zon der dat de consequenties voldoen de bekeken waren. Tal van scno- len zitten nu over vier of meer gebouwen verspreid en dat is niet efficiënt. 4) Overal in het land werden ex perimenten uitgevoerd, zonder vol doende geld, zonder voldoende be geleiding en zonder officiële evalu atie. Iedere school maakte weer de zelfde fouten. Leraren zaten met gevoelens van teleursteUing en hier zit de bron voor de heibel tussen lerarenorganiaties en mi nisterie. 5) Bovendien verdoezelt het minis terie de lerarennood door de veei te royale dispensaties, die de inef ficiency in het onderwijs vaak vergroten Ook binnen het voortgezet onder wijs wordt op grove manier geld verspild. Een aantal voorbeelden: Er zijn allerlei nieuwe pro cedures gekomen voor de over gang van basis naar voortgezet on derwijs. Niettemin beweren de do centen dat de afstand tussen basis- en voortgezet onderwijs steeds groter wordt. Dat dient onderzocht te worden, want het kost geld. Er zijn studielessen ingevoerd en daarmee zijn vele miljoenen gemoeid. Maar niemand schijnt te weten wat hij met die studielessen aan moet. Er moet onderzocht wor den of die studielessen verant woord en dus het'geld waard zijn. Met hetzelfde geld kan immers het gehele kleuteronderwijs hervormd worden. Hetzelfde geldt ook voor de in gevoerde lessen maatschappijleer. En dan het duurste van alles: de aansluiting tussen h.a.v.o. en hoger beroepsonderwijs en straks ook tussen v.w.o. en wetenschappelijk onderwijs. Een peperdure zaak waar straks honderden miljoenen mee gemoeid zullen zijn. Insiders weten dat hier een veld vol pro blemen ligt. De aansluiting klopt niet en vergroot de inefficiency in het onderwijs buitensporig. En intussen praat de regering over verhoging van het kleutergeld (waarmee 22 miljoen gemoeid is) zitten er in de klassen van de lagere scholen 35 kinderen. Het is om tranen van in je ogen te krij gen. ^a" ecn onzer verslaggevers) (J 'i^"®DAM. Het loslaten raSte wisse'koersen in de Z Ewopese landen ten ge laste n! *!e' 'os'aten van de Ll'°"arkocrs heeft in het fclanjVer'teer to' chaotische "somden geleid. bezit van dollar- >nWiranrI ™S segaan, komt >ku"en u, de Middellandse- f Wel mi ontdekking, dat hij hj ervoor betaalfm^ t.°!, kriïgt, dan L Detaald heeft bij de bank. 'meen do"al' aan traveller- enkele voor de koers van krikrt /P geleden of dagen rten. dat v e surPfise te ver- kiatiseh(. v'i op. Rhodos of aan de P busschL 125 gulden pidt. Een dik s™ gulden verlies Beperkt de uvenir minder. Ti" bitgaven -Nederla"dse toerist IL 8 en' of reist hij nu met het restant terug, dan merkt hij bij het omwisselen, dat hij het verlies hier lijdt. De dollar wordt nog steeds voor 3,25 teruggenomen. Is hem dat te weinig, dan kan hij de dollar of de travellercheques vasthouden in afwachting van een komende vaste koers, maar het zit er dik in, dat de dollar keldert en de toerist met meer of niet veel meer voor zijn dure geld terugkrijgt. Wie nu nog op vakantie zal gaan. zit in hetzelfde monetaire schuitje. De conclusie zal zijn: geen dollars of travellercheques in dollars meene men, want je weet niet wat de dollar doet. Dat weten de banken ook niet. Zij houden mondjesmaat aan dollars aan. Trouwens, ook aan andere valuta, omdat de banken bij deze muntsoorten nu evenmin weten waar ze aan toe zijn. Wie nog op vakantie moet gaan, krijgt daarvan de gevolgen te dra gen. Wil men naar Torremolinos dan heeft men peseta's nodig. Daarvan is ook slechts mondjesmaat voorradig en dus hebben de banken in onder linge afspraak bepaald, dat oer per soon slechts voor 200 gulden aan peseta's kan worden omgewisseld. Degenen, die in Spanje of elders onder de zon een bungalow of ap partement hebben gehuurd moeten niet alleen zakgeld in peseta's heb ben, maar ook „huishoudgeld" voor de maaltijden. Zij zullen met 200 gulden per persoon niet uitkomen. Om toch aan hun trekken te komen, zullen ze zoveel banken moeten af stropen totdat zij hun gewenste por tie peseta's bijeen hebben. De in voer in Spanje van peseta's is zoals vroeger volkomen vrij gebleven. Men mag naar Italië ook zoveel lires meenemen als men wil. Het enige advies, dat banken nu voor de komende toeristentijd kun nen geven is: a. geen travellercheques meenemen, of ze nu in dollars of guldens lui den, want bij zwevende koersen van de meeste muntsoorten weet men wel wat men ervoor betaalt maar niet wat men er in het vakantieland voor maakt. Noch wat men voor net restant terugkrijgt in Nederland. b. Alles in baar geld meenemen en dan niet te ruim gemeten om zich voor het inwisselen van grote res tanten veilig te stellen. Men krijgt 200 per persoon bij de banken. Soms valt nog iets te ritselen, wan neer men kan aantonen, dat meer beslist noodzakelijk is. Wie daarvoor de gelegenheid heeft kan geld in Duitsland gaan wisselen, want Duit se banken wisselen meer om, maar dan moet men de horde van de zwevende mark ook nog even ne men. c. Heeft men meer nodig (bij huren van bungalows of boeking in hotels met alleen ontbijt) dan moet men de banken afstropen, tot men aan zijn trekken is gekomen. (.Van ecn onzer verslaggevers) SOESTERBERG De Soesterbergse autohandelaar Stam aan de Amersfoortscstraat heeft besloten de Staat der Nederlanden een pro ces aan te doen in verband met de geluidshinder, veroorzaakt door de straaljagers van vliegbasis Soesterberg. Nauwelijks heeft hij zijn plan we reldkundig gemaakt of hij wordt overstroomd met adhesiebetuigingen, telefoontjes, brieven en briefkaar ten. Er zijn zelfs mensen die al om een gironummer hebben gevraagd voor geldelijke steun en aan zijn eigenlijke werk komt de autohande laar praktisch niet meer toe. Ai vijf jaar lang vecht de heer Stam tegen de volgens -hem en zijn omge ving onmenselijke hoeveelheid la waai die de straaljagers boven Soes terberg en Bilthoven produceren. Al vijf jaar lang beloven de luchtvaart autoriteiten en Den Haag en op Soesterberg iets te doen aan deze geluidsoverlast terwijl ook technici van de Koninklijke Luchtmacht en •TNO in Delft al in het voorjaar van 1967 hebben gezegd dat het inder daad volstrekt ontoelaatbaar is. De heer Stam is duidelijk optimis tisch gestemd over het komende pro ces. Hij wordt in zijn strijd gesteund door het Utrechtse provinciale sta tenlid voor D'66, drs. P. Peppelen bosch, en drs. R. Hollander. Zij we ten zich verzekerd van de medewer king van de Amsterdamse advocaat en procureur mr. S. Timmenga. De heer Stam vertelt dat er brieven zijn binnengekomen van mensen die in de richting van sabotage dachten of mensen die een vliegtuig omlaag wilden halen met een geweer. „Tenslotte vliegen die dingen maar tussen de 50 en 70 meter hoog boven onze huizen soms zelfs nog lager." De heer Stam moet er niets van weten „Daar begin ik niet aan en ik bemoei me er niet mee. Le vensgevaarlijk. In de laatste wereld oorlog zou ik het met plezier ge daan hebben." ..Het is me wel een beetje uit de hand gelopen, die actie. Aan mijn eigen werk kom ik nauwelijks toe. De hele dag zit ik te telefoneren met mensen die iets willen weten. Ik had dit echt niet verwacht, zeker niet als je weet dat ik al vijf jaar bezig ben." Hij toont een brief waarin ouders schrijven dat hun kinderen valium slikken of onder behandeling zijn AMSTERDAM (ANP) Het Am- sterdamse gemeenteraadslid mr. E. van Antwerpen (D'66) heefUb. en w. schriftelijk gevraagd maatregelen te nemen tegen de volgens hem onge wenste vorm van runnen bij het Centraal station. Hij denkt daarbij aan het intrekken van vergunningen en een verscherpt optreden van de politie tegen illegale runners. Reeds geruime tijd, aldus het raads lid, is er sprake van moeilijkheden tussen de informatrices van de VVV- kiosk tegenover het C.S. en particu liere personen, die op eigen houtje toeristen trachten te werven voor al lerhande hotels. Deze runners trach ten vaak op hinderlijke wijze toeris ten over te halen met hen mee te gaan, waardoor de informatrices ern stig in hun werk worden belemmerd. Pas na herhaald verzoek van de in formatrices wensen deze runners de kiosk te verlaten en dan nog onder het uiten van allerlei scheldwoorden en dreigementen, hetgeen al enkele malen tot handgemeen heeft geleid. VALKENBURG (ANP) Een en quête heeft uitgewezen, dat 66 pro cent van de vakantiegangers in het Zuidlimburgse Valkenburg afkomstig is uit de provincies Zuid- en Noord- IIolland en Utrecht. Twintig procent van hen komt uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Uit het noorden, oosten en zuiden bleek resp. negen, vijftien en tien procent van de vakantiegangers te komen. Uit de gastenstatistiek van 1970 blijkt, dat het aantal gasten ten op zichte van 1969 met 30 pet. is toege nomen. Het aantal geregistreerde overnachtingen was ruim 700.000. (ADVERTENTIIE) van een zenuwarts. Poezen en hon den die plat op de grond gaan lig gen wanneer de jagers weer overko men. Er is zelfs in de buurt een ingenieur die voor zijn kinderen in de tuin een bunker heeft gebouwd waar ze gauw inkruipen wanneer die Phantoms, aan komen vliegen, men vliegen. Ook Amerikaanse piloten die hier op Soesterberg gestationeerd zijn vinden het onbegrijpelijk, zegt de heer Stam, „dat midden in een dicht bevolkt gebied een basis als die van Soesterberg gehandhaafd blijf Zoi- iets was volgens lien in Amerika onmogelijk." AMSTERDAM (ANP) Een groep van ca. veertig zigeuners, die vorige week donderdag naar Zweden ver trok, maar in Gotenburg van de autoriteiten geen toestemming kreeg het land te betreden, is weer in Am sterdam gearriveerd en doorgereisd naar België. In IJmuiden had de marechaussee hun papieren gecontroleerd, in Am sterdam werd de groep opgevangen door de gemeente-politie en bege leid naar een terrein bij de nieuwe RAI, vanwaar ze enige uren later naar België vertrokken. De vreem delingenpolitie verwacht niet, dat de groep in België op moeilijkheden zal stuiten. Het zijn beminnelijke men sen, ze hebben geld en paspoorten, aldus een woordvoerder. (ADVERTENTIIE) DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland, ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les: op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijk voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. In emmertjes van 1 kg f 8.55, 2 kg f 15.30,5 kgf29.95, bij dhz-, verf-, ijzer waren- en bouwmaterialenhandel. (ADVERTENTIIE) 55 ZUIDBROEK (ANP) In Noord en Zuidbroek in de provincie Gro ningen werd de bevolking gister morgen opgeschrikt door een hels lawaai. Volgens de bewoners leek het wel of er honderden vliegtuigen overvlogen. Later bleek dat dit veroorzaakt was door moeilijkheden bij het aan boren van aardgas door de Neder landse Aardoliemaatschappij (N.A.M.) in een put te Uiterburen (gem. Zuidbroek). Tijdens het boren werd onverwacht een gaslaag, die onder hoge druk staat, aangeboord. Deze gaslaag was boven het be staande gasreservoir gelegen, aldus een mededeling van de Shell, die van de N.A.M. deel uitmaakt. Als gevolg van de hoge gasdruk kwam met grote kracht gas en boor- spoeling uit de boorput. Volgens Shell is men op dergelijke situaties, die in Groningen af en toe voorko men, wel voorbereid. De put wordt dan onmiddellijk met afstandsbedie ning afgesloten Deze afstandsbediening heeft nu door nog onopgehelderde oorzaak niet gewerkt. De afsluiters moesten daarom op andere wijze worden af gesloten, wat ongeveer twee uur heeft gevergd. In al die tijd produ ceerde de put gas en boorspoeling'. In de omgeving van Uiterburen ver oorzaakte het lawaai aanvankelijk de nodige consternatie, vooral ook omdat er een doordringende gas- stank hing. DEN BRIEL (ANP) Op een plaats die geheim gehouden wordt gaan de burgemeesters van Voorne en Putte en Rozenburg morgenmid dag praten over een evacuatieplan voor de bevolking van Voorne bij een eventuele ramp in het aangren zende Europoortgebied. Burgeemseter A. Bolwidt van Oostvoorne gaat er van uit, dat de bevolking van Voorne bij een ramp onmogelijk kan vluchten via de be staande Groene-Kruisweg door de grote drukte daar. Zijn gedachten gaan uit naar een vluchtroute via de nieuwe Haringvlietdam. De Amsterdamse modeontwerper Dick Holthaus heeft gisteren zijn tas- senmode voor de komende herfst en winter getoond. Deze jongedame toont een deel van de collectie, een aantal schoudertassen in suèdeleer en lakleer.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11