HOOFDPLAAT MOPPERT OVER VETSMELTERIJ i h huis KLEURRIJKE SCHOOLSTICKERS MET EEN KRITISCHE GEEST Filevorming bij grens Brabant-Zeeland llce Zeeuw I Zwemrace verplaatst naar „De Braakman" Smelter: „Honderd gulden voor elke rat, die u in mijn bedrijf vindt Klapzoen leidt tot klappen Wegpiraat veroordeeld OTHEENSE KREEK BEVAT TEVEEL DARMBACTERIëN Gouden jubileum van A.B.C. Axel Vragen over Terneuzens parkeerterrein JSSEN BRESKI stad streek 1 Afsluitboom op auto St.-Jansteen Vrees Ongegrond YMZ HULST BEZWAREN TEGEN LEIDINGSTRAAT Aardenburg Breskens Zuiddorpe Hansweert iEUWSE visse NOOD Kerstand rij warm Landweer Woensdag 18 augustus 1971 (Van onze correspondent) WOENSDRECHT Dinsdag is rijkswaterstaat begonnen niet asfalte- ringswerkzaamheden op het traject tussen Korteven en de Zeeuws-Bra bantse grens. Die werkzaamheden brengen met zich mee, dat gedurende de hele dag filevorming optreedt, zowel in Brabant als in Zeeland. Vooral in de spitsuren kunnen deze files een lengte van ruim twee kilometer bereiken. Voor deze periodieke onderhoudsbeurt denkt rijkswaterstaat in ieder geval tot en met volgende week dinsdag werk te hebben. Mochten de weers omstandigheden minder gunstig worden, dan kan het nog langer duren. De asfaltering gebeurt zodanig, dat 's avonds beide rijstroken gereed zijn, om lastige heuveltjes te voorkomen. Het totale traject, dat aangepakt wordt, heeft een lengte van ruim drie kilometer. (Van onze correspondent) BRESKENS Omdat S. van de V. zijn meisje een kus gaf in het café van C. W. en dit niet naar de zin van de caféhoudster was, werden S. van de V.. zijn meisje en een zuster van haar dusdanig hardhandig naar bui ten gewerkt, door C. W. dat ze zich onder doktershanden moes ten stellen, voor de verzorging van opgelopen verwondingen. Door de politie is proces-verbaal wegens mishandeling opge maakt. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Dinsdagmiddag om even over tweeën reed de Ant werpenaar H. W. met zijn auto op de Sluiskilbrug. Toen hij enkele meters de brug was opgereden, hoorde hij de bel en reed weer achteruit, juist op het ogenblik dat de bomen wer den neergelaten. Een der bomen kwam op het dak van de auto terecht en veroorzaakte vrij aanzienlijke schade. De boom zelf werd eveneens beschadigd. Volkskoers Op zaterdag 4 sep tember zal door een comité een volkskoers worden georganiseerd. Inschrijving en prijsuitreiking ln ca fé De Kroon. Er zal een afstand van 50 km moeten worden afgelegd. De deelname staat open voor iedereen boven de 16 jaar. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDPLAAT De verkoop van het voormalige klooster aan de Oostlangeweg in Hoofdplaat aan een vetsmelter, om daarin zijn bedrijf onder te brengen, heeft in deze kern van de gemeente Oostburg, nogal wat reacties losgeslagen. Voor deze vestiging heeft het bedrijf een hinderwetsvergunning nodig die bij het gemeentebestuur is aangevraagd. Ingevolge de dan te volgen procedure heeft inmiddels de hoorzitting reeds plaats gehad. Ook waren schriftelijke bezwaren ingediend. De bezwaren, afkomstig van be woners uit de directe omgeving van het voormalige klooster, richten zich op twee punten, te weten te ver wachten stankoverlast van het smel ten en ratten. „Er ging vroeger geen raadsvergadering voorbij of er werd geklaagd over de vetsmelterij", al dus een der bewoners van de Oost langeweg. „En 's avonds lopen de ratten over de Kersenlaan. Het we melt daar van dat ongedierte". De vetsmelterij is momenteel in de kom van het dorp gevestigd achter een pand aan de Kersenlaan, waar uit breidingsmogelijkheden niet meer aanwezig zijn, Emeritus pastoor Deenen, lid van het r.-k. schoolbestuur, heeft ook zo zijn bedenkingen. „Wij vrezen het ergste voor onze lokaliteiten, die vlakbij de voorgenomen vestigings plaats liggen. Wij kunnen niet zeg gen dat het een stankboel wordt of dat er veel ratten komen, maar wij zijn erg bezorgd voor de toekomst, Op onze eerstkomende vergadering zal de vetsmelterij zeker een punt van bespreking zijn". Tijdens de hoorzitting op het Oostburgs gemeentehuis heeft pas toor Deenen deze vrees ook uitge sproken. „Wij hebben toen het ge meentebestuur gevraagd advies in te winnen bij de inspecteur voor het lager onderwijs en de schoolarts". Pastoor Deenen wees erop dat tij dens die zitting de voormalige wet houder van Hoofdplaat, de heer Termote, gezegd heeft bezwaren te gen de vetsmelterij te hebben. De heer J. van de Ameele, direc teur van het vetsmeltbedrijf, zegt dat deze bezwaren ongegrond zijn, „Er zijn in de vroegere raad van Hoofdplaat inderdaad regelmatig klachten over mijn bedrijf geweest. Die kwamen van een bepaalde zijde. Ik vind het daarom typisch dat se dert Hoofdplaat deel uitmaakt van de gemeente Oostburg, er in die raad niet één klacht is gedepo neerd". Dat zijn bedrijf stinkt ontkent hij. „De lucht die vrijkomt is te verge lijken met de lucht van vleesbra- den", vervolgt hij. „Ik gebruik na melijk geen afval, maar hoogwaar dig, goedgekeurd vet van geslachte dieren. Dat vet smelt ik. „De „kaantjes" die bij dat proces ont staan, worden tot koeken geperst die naar de honde- en kattevoer- industrie gaan. Het gesmolten vet, bedoeld voor menselijke consumptie, wordt opgeslagen in een grote tank die regelmatig door een tankauto wordt geledigd. Of het vet gaat in vaten naar Israël, waarmee ik veel zaken doe, of gewoon verpakt in zakjes, die als fritesvet e.d. over de toonbank gaan". De heer Van de Ameele zegt re gelmatig gecontroleerd te worden door instanties als de inspectie voor de volksgezondheid, de arbeidswet en de keuringsdienst voor waren, die volgens hem op zijn bedrijf niets aan te merken hebben. De rattenoverlast in de buurt van zijn bedrijf wijt hij aan een smalle, stilstaande watergang, die evenwij dig aan zijn bedrijf langs de Molen weg loopt „Vroeger toen dat wa tertje nog stroomde waren er niet zoveel van die dieren", aldus de heer Van de Ameele, „maar sinds de spuikom is gesloten en de dijk op gehoogd, wemelt het er hier van. Maar het typische is dat u in mijn bedrijf geen rat zult vinden. Ik geef u f 100,- voor elke rat die u in de smelterij vindt". De heer Van de Ameele laat ons de hinderwetver gunningen zien die hij tot nu toe heeft gehad voor de nieuwbouw van zijn bedrijf in 1960 en de uitbrei dingen in 1964 en 1967 Op de laatste staat dat het bedrijf geenl rookgassen, dampen of afvalwater produceert. Burgemeester A. Schipper van Oostburg zei ons dat de hinderwet procedure nog liep. „Wij hebben de stukken ter hand gesteld aan diver se diensten, die ons in dezen moeten adviseren. Een oordeel kunnen wij nog niet uitspreken". De burgemees ter laat wel doorschemeren dat bij een eventuele verlening van de ver gunning stringente voorwaarden ge steld zullen worden „waardoor geen overlast voor omwonenden kan ont staan". De zich beklagende bewoners van de Oostlangeweg hebben zich ook gewend tot de Vereniging Milieuhy giëne Zeeland. „Maar wij zijn veel te laat ingeschakeld", aldus voorzit ster mevrouw mr. Kannegieter. „De hoorzitting was al geweest. Het eni ge dat wij kunnen adviseren is in beroep te gaan, indien de vergun ning wordt verleend". (ADVERTENTIIE) voor een goede bril of uurwerk. Het adres (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Op deze verdach te past de benaming wegpiraat. Het was hoogst onvoorzichtig van hem om met een snelheid van honderd ki lometer per uur een berucht kruis punt als dat van Sint-Anna over te steken. Een gevoelige straf acht ik dan ook op zijn plaats. Honderd vijf tig gulden boeten en vier maanden ontzegging van de rijbevoegdheid". Dat zei de officier van Justitie bij de Terneuzense kantonrechter over een in Axel wonende matroos die op 17 april van dit jaar met hoge snelheid het beruchte kruispunt St.-Anna bij Terneuzen was gepasseerd, waarbij hij in botsing kwam met de auto van een Terneuzense cafetariahouder. Verdachte zei dat hij de auto van de cafetariahouder niet had gezien De officier van justitie vond het verweer van de matroos niet aanne melijk. „Het is mogelijk dat verdach te door zij n hoge snelheid die ande re auto niet heeft gezien". De kan tonrechter veroordeelde de matroos tot een geldboete van honderd gulden en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende vier maanden. (Van een onzer verslaggevers) AXEL B. en w. van Axel bera den zich nog over de aanleg van een leidingstraat op grondgebied van de gemeente, waarvan een ontwerp is gemaakt door de planologische dienst. De leidinigstraat zou over een af stand van 1,5 kilometer, ongeveer 3 kilometer van de kern van de be bouwde kom komen te lopen. Daar tegen bestaan bepaalde bezwaren. MIDDELBURG-BREDA Ze zijn weer naar school, de lieverd jes, de vakantie is voorbij: het volle leven heeft weer een aan vang genomen. Maar net zoals de mode is veranderd, zo heeft ook de aankleding van de leermiddelen een aantal veranderingen onder gaan. Duidelijk is dat het degelij ke bruine en groene kaftpapier zijn beste tijd heeft g.ehad. Hele maal in is kaftpapier in felle kleu ren: effen of gevlamd. De fabri kanten van de schoolbehoeften lebben de verandering in de maak van het jeugdige publiek pgemerkt en er hun produktie op (gestemd. „De agenda's zijn wat limer van opzet geworden', zegt een bedrijfsleider van Vroom en Dreesmann. „We hebben namelijk ontdekt dat de jeugd veel meer in zijn agenda wil schrijven dan alleen het huiswerk. Sommigen maken er een compleet dagboek van". Wat betreft de agenda's waarin een ge deelte van het Rode Boekje voor Scholieren is opgenomen: „Die verkopen we niet, evenmin als agenda's waarin sex is verwerkt, want we willen natuurlijk bepaal de principes handhaven". Geen kritische geest dus in de agenda's maar des te meer op de kleurrijke stickers, die V en D dit jaar bij honderden heeft verkocht. Sommige teksten daarop zijn zelfs opruiend te noemen, bijvoorbeeld „Spiek" en „Steeds stommer wor den we hier". Ook de blocnotes met teksten op de voorflap vinden gretig aftrek. Er staan uitroepen op als: „Ik snap er de ballen niet van", maar ook: „Recht voor zijn raap", waarschuwende: „Weet wat je doet", gevoelige: „Pluk mij" en sociaal bewogene: „Morgen zal het nóg smeriger zijn". De scholieren besteden aanzien lijke hoeveelheden geld ter bevre diging van hun schoolbehoeften. De bedrijfsleider van V en D schrijft dit voor een groot deel toe aan het feit dat vele jongeren in de vakantie gewerkt hebben. Maar ook de aandacht die het onderwijs de laatste jaren aan creatieve vak ken besteedt, speelt volgens hem een belangrijke rol. Vandaar ook de grote vraag naar viltstiften en naar stuf (vlakgom uiteraard). „Inktlappen verkopen we niet meer", zegt hij, „die zijn er hele maal uit". Een ding lijkt nog niet verdwe nen: de ouderwetse degelijke schooltas. De „pukkel" die een paar jaar geleden in de mode was, wordt bijna niet meer verkocht, waarschijnlijk omdat de boeken te zeer beschadigd werden. Als de tas dicht is, lijkt er dus niets veran derd, maar als hij opengaat„te gek". 18 augustus 1971 """lijIniti■"*"1 onzer verslaggevers) Geruime tijd I,ebben „een staten van Zee (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Otheense Kreek in Terneuzen is definitief niet ge schikt bevonden voor de jaarlijkse zogenaamde Kreekrace over 3 kilometer. De zwemwedstrijd op zaterdag 21 augustus is verplaatst naar de Braakman in Hoek. Aan de hand van het onderzoek van twee watermonsters, door het laboa-atorium van de watermaatschap- pij Zeeland, heeft het gemeentebe stuur van Terneuzen uit veiligheids overwegingen besloten de Otheense Kreek niet voor de zwemwedstrijd, georganiseerd door de zwemclub „De Schelde", beschikbaar te stellen. Het is voor het eerst sinds vier jaar dat de internationale zwemwedstrijd in de Otheense kreek geen doorgang kan vinden. Ook dit jaar bestand voor dit evenement grote belangstel ling van zwemmers en zwemsters in binnen- en buitenland. Men verwacht over de honderd inschrijvingen. Bij het laboratoriumonderzoek is gebleken dat het watermonster uit de Otheense Kreek niet voldoet aan de TNO-norm voor zwemwater. Ir. P. Stoter, directeur van de watermaat schappij Zeeland, gaf als commen taar: „Het watermonster bevat een te hoog aantal kolibacteriën (darm bacteriën). Dat wijst op een veront reiniging van het water door mense lijke faecaliën en het zou ook kun nen betekenen dat er ziektekiemen in het water zitten. Ik zou dan ook zeker iedereen willen ontraden om in de Otheense Kreek te ziwemmen. Overigens kan het gebeuren dat het onderzoek van het water van de ene op de andere week een verschil lend resultaat oplevert. Niettemin blijft het risico bestaan dat zwemmen in dergelijk water gevaar kan ople veren voor de gezondheid", Ir. Stoter meende verder dat de Otheense Kreek niet per se door de naburige bebouwing verontreinigd behoeft te zijn. „Ik denk meer in de richting van de talrijke sloten in België die op de uitlopers van de Otheense Kreek uitmonden. Om dit precies uit te zoeken zou je een zeer uitgebreid onderzoek moeten instel len". Ir. H. H. A. Tirion, directeur van openbare werken in Terneuzen, vond het bijzonder jammer dat de Otheen se Kreek niet aan de TNO-normen voldoet. „Het is opnieuw een waar schuwing hoe voorzichtig men moet zijn met wat men in het milieu los gooit. Het wateronderzoek heeft ons wakkergeschud. We zullen deze zaak ernstig moeten bezien", aldus ir. Tirion. Hij achtte het vrijwel uitgesloten dat de verontreiniging van de kreek door rioleringen wordt veroorzaakt. „Er mondt geen enkel riool op de kreek uit. De enige overstort is regen water en polderwater. De industrieën lozen hun afvalwater op de gemeen schappelijke afvalwaterleiding". In verband met de zwemwedstrijd die zaterdag a.s. in de Braakman wordt gehouden, zal het zwembad die dag van 14.00 tot 18.00 uur voor het publiek gesloten zijn. De jacht haven zal tussen 14.45 en 17.00 uur voor in- en uitgaande vaartuigen ge sloten zijn. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Met een receptie op vrijdagavond 3 september a.s. viert de afdeling Axel van de alge mene bedrijfsgroepencentrale van het NVV haar gouden bestaansfeest. Op die avond zullen enkele jubilaris sen worden gehuldigd. 50 jaar: de heer N. Scheele. 40 jaar: de heren C. Dieleman, P. J. van Drongelen, L. de Kayser, A. van Esch. 25 jaar: de heren g. van Bende- gem, J. Hamelink, J. Koster, J. Meij er, A. Overdulve, A. Roose, L. v. d Velde en R. E. de Smedt (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Is het parkeerter rein op de zogenaamde Axelse Dam in Terneuzen wel of geen uitrit? Met deze vraag hielden de Terneuzense kantonrechter en de officier van jus titie zich bezig in de zaak tegen een 47-jarige uitvoerder uit Terneuzen. De uitvoerder was bij het verlaten van het parkeerterrein op de Schut- tershofweg in botsing gekomen met een personenauto bestuurd door een elektromonteur uit Axel. De uitvoer der meende dat hij voorrang had, omdat de elektromonteur van links kwam. Het had hem verwonderd dat hij als verdachte was gedagvaard in plaats van als getuige. Het bewuste parkeerterrein is naar de mening van de uitvoerder geen uitrit maar een gewone weg. De officier van justitie zei dat de wet geen definitie geeft van het be grip uitrit. De kantonrechter dient dit in elke plaats afzonderlijk te be oordelen. Volgens de officier is het onderhavige parkeerterrein wel een uitrit omdat het verkeer er geen doorgang heeft. Hij wilde volstaan met een schuldigverklaring van de uitvoerder zonder toepassing van straf. De kantonrechter sprak de uit voerder echter vrij omdat hem niet voldoende duidelijk was of het hier wel of geen uitrit betreft. De officier verklaarde tegen deze vrijspraak in beroep te zullen gaan. 3' Om te spreken letters in the voerenmaar een mooi overdenking is het en s elarn Kt is burgerlijke stand Geboren: Marc zv G. vaj Catseman, Peter zv E. Bil. Ondertrouwd: F. Modde Oostburg en R. Buyck 23 jaar. Getrouwd: N. Cornelissas 1 ter en G van den Bekker, B drickx te Sint Laureins en J.: Overleden: Magdalena vaa fel 86 jaar, wed. v. P. Manhavt Vismijn Aan de Breskens werd aangevoerd:! exportgarnalen 117-375, pellerijgarnalen 230-294, 91 i 024-056, 1106 kg. schar 022-1É1 kg. schol 079-151, 6467 kg. t 904, 3008 kg. kabeljauw s 1831 kg. wijting 024-042, I tarbot 230-806, 73 kg. griel 85 kg. schar 105-150, 4921 055-137, 7 kg. tongschar 271-4 kg. kommeraal 094-100, schelvis 084-086, 144 kg. 160 46 kg. krabben 052-100, 'J makreel 023-061, 8 kg. herè 148, 2 kg. zalm 1200-1650, onverkochte makreel. Schieting. De handbc schappij „St. Sebastiaan 1 schieting op de staande^ korf. Er hadden 64 schutten deze schieting ingeschrevei uitslag was. Eerste hoogva Dhert, Terneuzen. tweede 1 gel: Fl. van Geetsum, Zak eerste zij vogel :Om. de Bccti straat (België). Tweede m Begheijn, Terneuzen. Derde i Joh. Roeland, Zuiddorpe. vier, vogel: Fl. van Geetsum. ee A. de la Ru-elle, Overslag. I tweede kal: Ed Tieleman, Derde kal: Th. van Waes, pe. vierde kal: C. van Zuiddorpe. Hengelen Zaterdag 21 s houdt de hengelaarsver „Sport en Ontspanning" te slag, een open hengelweddrojj Westerschelde nabij de „De Eendracht". Deze drie rende wedstrijd begint uur. 's Avonds zal in eaie Wapen van Zeeland" te Zaai prij uitreiking plaatsvinden. Bank De bouw van het toor van de coöperatieve bank aan de Schoolstraat weert begint al aardig te Men hoopt eind n°vemta officiële opening hiervan te overgaan. Het gebouw heeft een. van 11 bij 10 en is gek groene siersteen en voor® een puntdak dat met le den bedekt. Er is een r*t een wachtkamer met 4 op® ten met kogelvrij glaseni ten loket dat vanafde bij kan worden geopend, is voorzien van kogdwO kantoorruimte is 40 m2. is voorzien van een warming die in de Z0,._J f „„drag van ruim een ton fen heoraB d voor de ver_ van een nieuwe „Zee- ligi« Het provinciaal bestuur f" jracht tot het maken van [Lieven aan de n.v. „Het fl L' dat op zijn beurt de jfilmse' cineast Kees Hin en J? hLr medewerkers, de heer naar Zeeland heeft r iwe Zeelandfilm wordt niet ivoren toren samengesteld, |%et een goed gelijkend por- (Van een onzer [NEUZEN Het ligt in d< T het eind van dit jaar de slepende kwestie van «j d- winciale adviescommissie vis een voorlopig concept van h et is niet onmogelijk dat de comi léden van de Zeeuwse vissershavei fërschelde, zal adviseren zowel 1 ie Zeeuwse vissershavens te verkl door zouden de vissers uit miden en Colijnsplaat in Vlis- kunnen „markten", waarmee oot bezwaar van de visserij in ,nde plaatsen tegen Breskens luishaven zou wegvallen, de aard der zaak schuiven de .3 in Breskens hun haven als eest geschikte voor een vissers- iconcentratie naar voren. Zij •n daarin gesteund door het itebestuur van Oostburg. Wet- i J. J. Vergauwe: „Breskens tal van voordelen als centrum de Zeeuwse visserij. Een ruime ;oed bereikbare haven, een be- ijke vismijn met koelcellen en iwezigheid van neven- en toe- ugsbedrijven. Ook de handel is jaren gevestigd. Wanneer Vlis- 1 al deze voorzieningen zou :n treffen kost dat miljoenen. noodvismijn in Vlissingen al- al heeft een miljoen gekost. Een uitbreiding van de visserij- logwater ffgen, donderdag 19 aug. I [en op Zoom 02.41 en 15.06, 'eert 01.58 en 14.17, Terneuzen en 13.44, Vlissingen 00.52 en| Wemeldinge 02.31 en 14.56. EN HAAG (ANP) Konstanzl opgave, Rheinfelden 255 (pl. itraatsburg 244 (-2), Plittersdorf (pl. 4), Maxau 447 (pl. 10),' ingen 122 (-5), Mannheim 2471 Steinbach 114 (pl. 6), Mainz (-8), Bingen 157 (-14), Kaub (-15), Trier 231 (pl. 9), Koblenz (-6), Keulen 131 (pl. 2), Ruhr- 288 (pl. 20), Lobith 888 (pl.! Pannerdense Kop 861 (pl. 19). egen 674 (pl. 16), IJsselkop 813 11), Eefde IJssel 322 (pl. 4);. iter 208 (pl. 4), Monsin 5456 jr.), Borgharen 3800 (onv.), Bel- 1079 (-9), Grave beneden de 6 500 (-2). e minste waterdiepten ln de 'geul, heden vermeld op de ichuwingsborden, zijn in centi- s: Spijk - St.-Andries 280, - Amerongen 245, IJsselkop - 'burg 260, Doesburg - Zutphen Zutphen - Deventer 255, Deven- - Windesheim 255. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opge steld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Zonnig en vrij warm met een kleine kans op 'eersvooruitzichten in cijfers ge- deld over Nederland, oor donderdag: xtal uren zon: 4 tot 11. temp.: omstreeks normaal, temp.: 1 tot 5 graden bovem aal. op een droge periode van min- 12 uur: 95 procent, op een geheel droog etmaal", procent, oor vrijdag: "1 uren zon: 4 tot 11. temp.: van ongeveer normaal o graden boven normaal. temp.: nul tot vijf graden boven aal. s op een droge periode van min- 12 uur: 90 procent. °P een geheel droog etmaal «ent. :n hogedrukgebied geeft ook van 'zomers strandweer met eei ™e oostenwind. Temperatuur 2 graden. Zeewater 18 graden 'rurtzichten: een zwakke storini West-Frankrijk kan tegen he| -Seinde de onweerkans doen toe 'en maar overigens warm en zon strandweer.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2