irtet ïgen hot pants ATUURLIJK VERLOOP ONVOLDOENDE ïitslag voor Philips-beambten rn en n! BAALHOEK Loongrens ziekenfonds naar f 18.500 stopt oorlog EUROPESE WISSELMARKTEN NOG GESLOTEN wervelstorm blaast veerboot om/ NW0 K ROCK in Geen loonbelasting 1971 over AOW- en A WW-uil Leringen Eerste antwoorden in Baalhoek- referendum binnen Dollar-limiet opgeheven MANN LISSINGSE PiEL- tan ligt tien agen dood zijn huis Winst scherp gedaald de ribpuli de kontrastpJ de colpull I de knoopPU||l de colpull de knooppull de ribpull de kontrastpo (Van een onzer verslaggevers) IDH0VEN - Voor enkele duizenden beamb- (administratief- en laboratoriumpersoneel) Philips in Nederland dreigt op korte termijn [ANDELAA.R )P PAD Patiënt met nieuw hart en longen overleden y,' A. J. M. Hark* L. Leijendekke- ncteur -dministratie-adres kTcrncuzen, tel. (011 50) 79 20 rijsf 13'70 Per kwartaal; 480 Losse nummers 15 cent d tai-w- 01M5433. VRUE ZEEUW WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1971 No. 6626 25e Jaargang Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot vm. 21 uur. Uitgeefster N V. Uitgevers Maatschappij De Stem tiCAANSTAD (KNP) De onverkwikkelijke tonelen bij de vin de st- pieter> waar aan de lopende band aan dames en uesens „onwelgevoegelijke" kleding de toegang tot de basiliek Teweigerd. zijn plotseling afgelopen. Waarnemers op het St. Pie- I jjjn de mening toegedaan, dat sedert enkele dagen een „zeer controle" wordt uitgeoefend. uit welingelichte kring vernomen wordt heeft kardinaal-staats- „is Villot in Castelgandolfo vooral uit het buitenland talloze ."brieven over het mini-rok en hot pantsbeleid bij de ingang van fieter ontvangen. Hij zou daarom besloten hebben tot een grotere jtie in dit opzicht. aanwijzingen voor dit soepeler beleid wordt gezien, dat de tweede mie, die zuster Fiorella na haar instorting opvolgde bij de con- jer lengte van been en armbekleding, inmiddels van haar werk mei, u ontheven. De controle is evenals vroeger wederom opge- aan een lid van de pauselijke bewakingsdienst; de richtlijnen ,n teer elastisch zijn. De Vaticaanse oorlog tegen de minirok heeft 1 internationale pers een grote weerklank gekregen. Een omvang- jossier met persberichten en foto's over toestanden bij de St. Pieter de paus overhandigd. (Van onze redactie buitenland) TOKHMVASHINGTON-BRUSSEL Het uitbundige optimisme dat de maatregelen van Nixon op de New Yorkse beurs beeft los ge slagen er klonk gisteren gejuich bij het stijgen van de fondsen als of het een base-ball wedstrijd be trof vormt een schril contrast met de stemming op de beurs van Tokio. Daar heeft de druk die door de „gedevalueerde" dollar wordt uitgeoefend om de yen te revalue ren waardoor de Japanse produkten in het buitenland duurder worden, liet land bijna in een soort natio nale rouw gedompeld. Het meest beducht is de machtige Japanse au to-industrie dié vreest dat de door Nixon ingestelde invoerheffing de winsten zal halveren. De maatre gel komt ook op een moment dat de Japanse economie over haar de pressie lieen begon te komen. Hoe langer de valutacrisis duurt c« de valutamarkten gesloten blij ven hoe moeilijker de positie van de Japanse overheid wordt. Zij heeft de twee afgelopen dagen naar schatting al 1,3 miljard dollar gekocht van de banken die wel van deze slechte valuta af willen, om de dollar op de deviezenmarkt van Tokio te steunen. Indien die steun de komende dagen noodzakelijk blijft zal Japan de buitenlandse geldmarkt moeten sluiten of de koersvorming van de yen ten op zichte van de dollar over laten aan het spel van vraag en aanbod zon der interventie van de centrale bank. Vermoedelijk blijven de wissel markten in Europa nog tenminste vier dagen gesloten en mogelijk een volle week. Na de oorlog is dat niet eerder voorgekomen. Of de wisselmarkten vrijdag weer open gaan hangt af van de uit komst van de besprekingen die de EEG-ministers van Financiën voor morgen op hun agenda hebben staan. Het monetaire comité van de EEG dat gisteren a1 een bijeen komst heeft gehad, zou volgens welingelichte kringen in Brussel tot de conclusie zijn gekomen dat het gezamenlijk zweven van de EEG- valuta ten opzichte van de dollar de meest voor de hand liggende manier is om aan de huidige geld- crisis het hoofd te bieden. Het monetaire comité van de EEG bestaat uit vertegenwoordigers van de centrale banken van de Zes. (Vervolg op pag. binnen- en buitenland I) (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De Grenswisselkantoren hebben besloten de in- wisselbeperking voor de dollar weer op te heffen. Tot gisteren wer den ten hoogste tweehonderd dollar tegelijk ter inwisseling aangeno men. De overal aan de Grenswisselkantoren gehanteerde advieskoers van f 3,25 werd gehandhaafd, hoewel men in bankkringen de indruk heeft dat de dollar alweer wat aantrekt. Maar overigens kregen wij bij de grenswisselkantoren te Sluis, Vlis- singen, Werahout en Roosendaal hetzelfde verhaal: dat van een nau welijks geschokt geldverkeer. Hier en daar waren er wel wat nuances. In Sluis bijvoorbeeld was het opgevallen dat er veel minder travelier- cheques werden aangeboden dan anders en in Werahout constateerde men een zekere voorzichtigheid, zowel bij kopers als verkopers van Toch waarschuwde de heer J. I. Gorter van de GVVK te Roosendaal ei-voor dat de valutamarkt in beweging is en misschien ook nog wei blijft. „De speculant krijgt nog dikwijls gelijk", zei hij op grond van zijn ervaring. Acryl pullover in speelse kontrast- strepen met 'n uni col. Diverse kleurenkombinatiej Maten: 92- t/m 164 -17.- [hoop van de Philips-directie, dat de voorgenomen inkrim" van het aantal beambten door natuurlek verloop tot il zou kunnen komen, is niet bewaarheid. :r de beambten in de verschillende Philipsbedrijven in No- and heerst grote onrust. De wildste geruchten doen de ronde bericht wil Philips het aantal werknemers in Nederland (95.000) ar met ongeveer 0000 verminderen. In het eerste half jaar heeft al utuurlijk verloop van 3500 personeelsleden plaatsgehad. Dit verloop oral bereikt in de produktiesector. In die sector is op het ogenblik weer enige vraag naar personeel. Bij de beambten echter is het ver- onjewoan gering geweest. n op modern en comfor- :ort bungalows I Tel al r, ruimte en comfort, ma- 'oeg financiële moge- ia wat Fort bungalows per hebben te bieden, worden voor levenslang vèrkelijk prettig en ge zellig wonen ont worpen en gebpuwcf Nemen dus per jaar m waarde toe. Voor u. tn uw gezin. Daarom bouwen wij er elk jaar méér. I 5-1641 pOOGEZAND (ANP) De rjarige marinehofmeester eer- klas Bart van der Warf uit "ragen is gisterenmorgen Uitzijn geboorteplaats Hoo- N gestart voor een snel- Mtlmg van ruim 400 kilome- »w Vlissingen. Voor het ge entehuis werd hem uitgeleide ban door een groot aantal •■"Plaatsgenoten. Itt een snelheid van 8 a 9 km Luur is hij gisteravond tegen "If i® Staphorst aangeko- n. Zijn eerste rustplaats zal Smilde. Andere overnach- pplaatsen zijn Nijkerk, Gor- J' R°osendaal, waarna hij za- «5 tegen 14.30 uur Vlissin- noopt te bereiken, up deze wandeling Hoogezand- ,m?en bereidde Van der vorige week voor door uuf een afstand af te leg- kn>- Zijn persoonlijk s'aat op 187 km in 24 uur. ftl'WARDEX Waarden (ANP) In heernY £!term"rge? de 74" aantptmff T)ma dood ln «Jn Kind, hip I e' man' die alleen «verleden. dagCn gleden te Wtn ld. Tel. 01158-4255 TORNEUZEN Het is Philips sedert de Korea- oorlog niet meer zo slecht gegaan als nu. Op een personeelsbezetting in de wereld van ongeveer 350.000 moet 25.000 man vertrekken om Philips uit de rode cijfers te houden. De be grotingen voor 1972 zijn nu reeds bevroren op de uitgaven van dit jaar. Waar mogelijk wordt bezuinigd. Een klein voorbeeld: De Philips-koerier, het personeelsorgaan van Philips, moet terug van 16 naar 12 pagina's. Belangrijke onderdelen van het Philips-concern lopen slecht, zoals de afzet van huishoudelijke apparaten kleuren-tv's en onderdelen van ra dio's en televisies. Te veel voorraden Ondanks werktijdverkortingen in verschillende bedrijven blijven de voorraden van bijvoorbeeld radio's, televisies en grammofoons veel te hoog. Prijsverlagingen om de afzet te vergroten zijn in verband met inter nationale afspraken evenwel niet te verwachten. De computersector geeft nog steeds verliezen te zien omdat de ontwikkelingskosten bijzonder hoog zijn. De cijfers over het tweede kwar taal van dit jaar zijn nog slechter ge weest dan de Philips-direetie had verwacht. De netto winst in het tweede kwar taal bedroeg 41 miljoen. Dat was een terugval ten opzichte van dezelf de periode in 1970 met niet minder dan f 84 miljoen. De omzet steeg met 8 procent, nog 3% minder dan de voorzichtige ra ming. Vorig jaar steeg de omzet in het tweede kwartaal nog met 15 pro cent. De heer P. Beek. lid van de raad van bestuur van Philips, heeft ver klaard dat met deze slechte kwar taalcijfers waarschijnlijk het diepte punt is bereikt. De raad van bestuur verwacht dat het tweede half jaar van 1971 een herstel van de marges te zien zal geven. De heer Beek kon geen zinnig woord zeggen - op de vraag of de recente valuta-crisis en de maatregelen van president Nixon bepaalde nadelige gevolgen voor Phi lips zullen hebben. DEN HAAG (ANP). Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend waardoor als tij delijke maatregel voor 1971 over AOW- en AWW-uitkeringen geen loonbelasting zal behoeven te worden ingehouden, ook al zou den deze uitkeringen in de loop van het jaar door indexverhogin gen uitstijgen hoven de zogenaam de „belastingvrij voet". Voor gehuwde bejaarden zonder kinderen is thans, rekening houdend met bejaarden- en kostenaftrek een maandinkomen tot 452,50 van loon- Jeugd steekt loods in brand: schade enkele tonnen DEN HAAG (ANP) Een brand, vermoedelijk aangestoken door bal dadige jeugd, heeft gisterenmiddag een opslagplaats van de drukkerij Semper Avanti in Den Haag totaal verwoest. De schade is zeker enkele tonnen. KAAPSTAD (Reuter) Adrian Herbert, de eerste patiënt in Zuid- Afrika in wie een ander hart en an dere longen zijn overgeplant is gis teren overleden. De dood is ingetreden 23 dagen na de overplantingsoperatie op 25 juli in het Groote Schuurziekenhuis door de ploeg transplantatiechirurgen van professor Christiaan Barnard. belasting vrijgesteld, terwijl de AOW- uitkering voor gehuwden na vermin dering met de ouderdomsaftrek ad 87,451,bedraagt. (Uiteraard betalen bejaarden die naast de AOW nog belangrijke andere inkomsten ge nieten, WEL belasting) Weduwen met bijvoorbeeld 1 kind zijn tot 600.per maand vrijge steld, terwijl de AWW-uitkering plus kinderbijslag voor deze groep 584,80 per maand bedraagt. De voorgestelde maatregel houdt in dat inhouding van loonbelasting bij de sociale verzekeringsinstellingen achterwege blijft als geen andere uit keringen worden verstrekt dan AOW- AWW-pensioen, en/of kinderbijslag, en/of uitkeringen invaladiteitswet en de zgn. VOV-A uitkeringen ingevolge de ouderdomswet 1919 (in het alge meen de uitkeringen ouderdomswet van niet meer dan 25,per maand). (Van onze redactie buitenland) 0 De wervelstorm Rose die in de nacht van maandag op dinsdag over de Britse kroonkolonie Hongkong is getrokken lieeft, een spoor van ver nieling en chaos achterlatend, aan ze ker twaalf mensen het leven gekost. Tweehonderd negenentwintig werden gewond en ongeveer 1500 zijn dak loos geworden. Een veerboot die op weg was van Hongkong naar de Portugese kolonie Macao is tijdens het hoogtepunt van de wervelstorm bij het eiland Lari- tao omgeslagen (foto). De Britse mij nenveger Kirkliston heeft van de 70 tot S0 opvarenden van de veerboot Fat Shan vier overlevenden uit zee weten op te pikken. Gevreesd wordt dat de anderen verdronken zijn. Het Britse schip heeft ook 51 opvarenden van in moeilijkheden geraakte sche pen aan land kunnen brengen. De Kirkliston heeft, samen met twee an dere Britse oorlogsschepen en drie marinehelikopters, het zoeken naar overlevenden voortgezet. PERZIë heeft gisteren de Chinese volksrepubliek erkend. Volgens waar nemers zal Perzië het bestaan van twee China's in de Verenigde Naties steunen. IN ITALIë zijn volgens de statistie ken van de verzekeringsmaatschap pijen in 1970 263.000 auto's gestolen. Dit komt neer op 720 auto's per dag. om de toekomst van zeeuwsch-vlaanderen De eerste ingevulde formulieren in ons Baalhoek-referendum zijn gisteren al binnengekomen. Het zijn er nog lang niet genoeg om een voorspelling over de uitslag te kunnen wagen. Ze vormen echter wel een bewijs, dat er,belang stelling voor het referendum onder onze lezers aanwezig is. Van verschillende kanten is ons gevraagd om het referendumformu lier nogmaals in de krant, af te drukken, zodat men per gezin meer dan een formulier kan invullen. Wij kunnen aan deze verzoeken helaas niet voldoen. De reden daarvan is dat wij met het herhaald afdrukken van het referendumformulier een doelmatige controle over het aantal, door ons onder de mensen gebrachte formulieren zouden verliezen. Wij moeten vrij nauwkeurig weten hoeveel formulieren er door ons zijn verspreid, om straks aan de hand van het aantal terugkerende for mulieren te kunnen zien hoe groot de betrokkenheid van de bevol king bij de kwestie-Baalhoek en het referendum is. PER BRIEFKAART Het staat echter wel iedereen vrij per brief of briefkaart zijn mening over de Baalhoekplannen aan ons kenbaar te maken. Men kan dit het best doen door de cijfers die voor elke vraag in het referendum zijn afgedrukt, op een brief of briefkaart over te schrij ven, en daarachter neer te pennen wat van toepassing is. Schrijft u wel zo duidelijk mogelijk. Dit bevordert een snelle en correcte ver werking van de antwoorden. Als geheugensteuntje voor degenen die per brief of briefkaart aan het referendum deelnemen, volgt hier in verkorte vorm het lijstje met vragen. 1In welke regio woont u? 2. Vindt u nieuwe zeehaven- en industrieterreinen in Zeeuwsch- Vlaanderen nodig? 3. Bent u voor of tegen aanleg van het Baalhoekkanaal? 4. Waar in Zeeuwsch-Vlaanderen zouden de industrieterreinen moe- ten komen? 5. Als u antwoordde met Ossenisse, kiest u dan „Oost", „West" of „de kop van Ossenisse"? 6. Welk tracé moet het Baalhoekkanaal volgen, buitendijks of bin nendijks? 7. Langs welke oever van het Baalhoekkanaal moet industrieontwik keling mogelijk zijn, in het Land van Saeftinge of op landbouw grond? 8. Moeten de Baalhoekonderhandelingen worden benut om de Bel- gen tot een betere wetgeving op het milieubeheer te dwingen? VOOR VRIJDAG. Ook voor degenen die per brief of briefkaart aan het referendum deelnemen, geldt dat de antwoorden voor vrijdag a.s. binnen moeten zijn. Onze Zeeuwse redactieadressen zijn: Steenstraat 94, Hulst; Middel straat 9, Terneuzen; Klokstraat 1, Goes, en Kromme Weele 4, Middel burg. IN MÜNCHEN hebben twee gewa pende en gemaskerde mannen giste ren een bijkantoor van de Beierse Hypotheekbank beroofd van ongeveer 30.000 gulden. Het was dc elfde bankoverval in West-Duitsland in nog geen maand. IN TSJAAD heeft de choleraepidemie die daar sinds mei woedt zeker aan 2011 mensen het leven gekost, aldus is gisteren in de hoofdstad Fort La- my bekend gemaakt. IN MOSKOU is gisteren het proces begonnen tegen de Zwitser Francois Perregaux die zijn paspoort zou heb- ben geleend aan een Rus die clan destien zijn land uit wilde. UTRECHT (ANP) Half september wordt de nieuwe loongrens voor de ziekenfondsverzekering, die op 1 januari van dit jaar extra werd verhoogd, van 14.850 tot 17.050,—, vastgesteld. De zieken fondsen verwachten dat de loongrens per 1 januari '72 op 18.500,zal worden gebracht. De trendmatige verhoging van de loon grens is gebaseerd op de gemiddelde stijging van lo nen en prijzen in de pe riode juli 1970 juli 1971. Uitgaande van een loon stijging van ongeveer 11 en een prijsstijging van ongeveer 7,2 procent, komt men op een gemiddelde van 9 procent. Het Centraal Planbureau heeft de ziekenfondspre- mie-1972 voor verplicht verzekerden op 8,2 procent geraamd. Op het ogenblik is de premie 7,7 procent uit een andere berekening van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt, dat invoering van een eigen risico van f 100,- per verzekerde zou leiden tot een besparing van 320 miljoen gulden en een pre mieverlaging van 0,7 pro cent mogelijk zou maken. Op 1 januari van dit jaar telden de 97 Nederlandse ziekenfondsen samen 9.096.050 verzekerden. Na een aantal fusies in de zie kenfondswereld zijn er nog vier ziekenfondsorganisa ties over: de grootste is de federatie VMZ (van door verzekerden en medewer kers bestuurde zieken fondsen) waarbij 45 fond sen en 46,5 procent van de verzekerden zijn aange sloten, gevolgd door de Nederlandse Unie van Zie kenfondsen (42 fondsen, 34,4 procent van de verze kerden), de Organisatie van Algemene Zieken fondsen in Nederland (4 fondsen, 11 procent van de verzekerden) en de Stichting Autonome Zie kenfondsen (6 fondsen en 8,1 procent). (ADVERTENTIE) Als U toch tot de aanschaf van een BONTMANTEL wilt overgaan, waarom zou U dan wachten tot de winter, als U NU I0°/o voordeliger koopt! Tot eind Augustus ook voordeelprijzen op alle omwerkingen of reparaties Tilburg Heuvelstraat 44 Tel 04150-31610 Oen Bottb SCHAPENmarkt 17 Tel. 04100-3912S

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1