kunnen geinig anten op" PEWONERSGEMEENTE GING BUITEN HAAR BOEKJE Voor 300 meter protest 35 uur cel in Drum Atoom personeel ebruikt drugs" Ingenieur: „Voneken gebruikt mijn procédé" zuivering met olie bevuild water MBERE toeristische wetenschapsman sliepen-. ortgeding voor Utrechtse rechtbank PLEIDOOI VOOR SPAANSE DIENSTWEIGERAARS VOOR RREDER KANAAL MOETEN 3500 EIKEN VERDWIJNEN OPt WELNEE, OPEEN DRUmtTjE AO IN EEN PAKJE cTt df r?de *ij vijf v°°r- binnenland buitenland SLUITEN AFWACHTEN Eén uur héle beste halve zware.© VOOR ACTIES Humanistisch verbond zoekt samenwerking KLEINKINDEREN SPEELDEN MET LUCIFERS LANDBOUWSCHUUR UITGEBRAND CNV heeft ruim 239.000 leden 17 augustus 1971 D.\ Zijn weinig rooskleurige visie op de toekonistmoge- en voor het hotelwezen aan de Nederlandse kust heeft drs. Iepen van het Nederlands Research Instituut voor Toerisme reatie een onverwacht groot aantal reacties opgeleverd- «eken nadat ik daarover iets in een interview met Missets a had gezegd kreeg ik boze telefoontjes en brieven van hotel klanten, bezorgde reacties van o.a. verzekeringsmaatschappijen 'tende reacties van grote beleggingsmaatschappijen en som- vooruitstrevende hoteliers". Sliepen heelt wel gemerkt, dat heel wat mensen in ons land slecht «ij js ongenuanceerdheid verweten en dat ik negatieve publiciteit Lai Nederlandse kust pleeg. Dat is onzin. Ik heb geen woord gezegd strand- en watervervuiling, niets over een verschrikkelijk groot ge- aan service aan onze kust en ook niets over de slechte kwaliteit ho- lliin visie is slechts gebaseerd op de rentabiliteit van het doorsnee I jan de kust," verdedigt hij zich. ,„it ik waarschijnlijk was die dag toevallig niet veel -5 in de landelijke pers, onverwacht grote aandacht mijn woorden kreeg, ben ik beter gaan rondkijken. De si- is erger dan ik hem al heb lderd", zegt hij in zijn 'euwe kantoor te Breda, ens drs. Sliepen zullen de aan de kust steeds meer n vervangen door apparte- n. „Maar ook daarvoor is de nog niet zo gunstig. De ex- Me is erg moeilijk, als een ement alleen voor toeristi- doeleinden gebruikt wordt. Ik '■el een goede toekomst voor 'tanten, die appartementen ,n het zomerseizoen gebruiken erlofgangers uit de tropen of anders die enkele maanden land moeten werken te lier- of als tweede woning. In .laatste geval kan de eigenaar kosten er ongeveer uithalen het appartement 's zomers te uren". tappartementen zijn volgens in doorsnee alleen te exploite- lls ze in twee of drie woonla- gebouwd worden. De bouw- maken dan een nog enigs te accepteren huur mogelijk, doorsnee zijn de appartemen- nu vier maanden per jaar be- Een percentage van 33 pro- Normaal gesproken moet dat ent zijn. Dat is een vuistre- Dat betekent een bezetting zes maanden. Nu zie je, dat in vier maanden de prijs vaak te wordt opgedreven. Maar in land kun je in het hoogseizoen r een doorsnee appartement of alow niet meer dan 400 gul per week vragen. Dat is al erg e. Draai nu eens acht weken die prijs en nog eens tien en voor gemiddeld 250 gulden week dan kom je nog maar 5100 gulden. In het gunstigste al. Daarmee ben je net uit de rekent drs. Sliepen, et rendement van de gemid- appartementen aan de Belgi sche kust ligt volgens de verhuur kantoren daar op vier procent. Dan kun je het geld dat je daar in steekt beter op de bank laten staan. Dat geldt dus voor de zuiver op toeristen ingestelde apparte menten. Het wordt ook in België wel interessant als je er als eige naar iets meer mee gaat doen. Mogelijkheden zijn er echt wel", zegt hij. „Appartementen kunnen rendabel zijn, hotels aan de kust", volgens drs. Sliepen nauwelijks. „Hotels die alleen op toeristen zijn aange wezen hebben geen toekomst. Wel de kusthotels die een functie heb ben ten opzichte van nabij gelegen grote steden. Neem maar Scheve- ningen - Den Haag. Noordwijk krijgt buiten het seizoen nogal wat Engelsen en het heeft het confe rentiecentrum De Baak. Daardoor is er voldoende aanloop. Kijk daarentegen naar plaatsen als Ber gen, Katwijk e.d.: daar gebeurt verder niets. Een hotel moet voor een renda bele bedrijfsvoering een bezet tingsgraad op jaarbasis halen van 60 tot 70 procent. Je ziet vaak in de kustplaatsen, dat de exploitan ten de hotels gewoon zes maanden sluiten. Het lijkt alsof die hotels dan niets kosten. Dat is natuurlijk wel het geval. De vaste lasten moet je over het hele jaar bereke nen. Het bezettingspercentage van die hotels kan maximaal 50 pro cent zijn. Maar dat halen ze geen van alle. Die exploitanten houden het zolang vol, omdat ze meestal met een aantal familieleden in het hotel werken. Reken je die salaris sen door in de exploitatie en schrijf je af op basis van vervan gingswaarde dan komen er heel wat negatieve cijfers te voor schijn. U VI I I J H- - fe' -wm.. J®. «u.miiKIRi!!.!.;;;' Apartementenzoals hier in Torremolinos, zouden de kust wellicht een nieuwe impuls kunnen geven. Drs. Sliepen denkt echter van niet. Je vraagt je dan af of zo'n hotel eigenaar zijn zaak maar niet beter kan sluiten. Hij knoopt de eindjes nog wel aan elkaar, maar geld voor broodnodige investeringen heeft hij niet. Daardoor daalt de kwaliteit van het hotel ieder jaar weer. De vraag is of de hoteleige naar in een vergelijkbare baan aan de slag zou komen of in dienst van een ander evenveel zou kunnen verdienen. En dat blijkt erg moei lijk te zijn. Zodoende zit de ge middelde kusthoteleigenaar in een dwangpositie waaruit hij bijna niet kan komen", concludeert de direc teur van het NR1T. Sinds 3965 zijn aan onze kust nagenoeg geen hotels gebouwd. Aan de Belgische kust zijn zelfs nogal wat hotels afgebroken om op die plaatsen appartementen te bou wen. Is een prijsverhoging nog toelaatbaar om de hotels draaiende te houden? „Neen", is het duidelijke ant woord van toeristisch wetenschaps man Sliepen. „Je zit in een bepaal de concurrentiemarkt. Nederland heeft al geen beste papieren door zijn klimaat, om nog maar niet te spreken van de watervervuiling en de slechte service. Onze kust is in doorsnee al duur. In sommige ge vallen zeker te duur. Zeker als je de prijs in relatie brengt met de kwaliteit van het voorzieningen pakket. Wat dat betreft liggen de zaken in^België veel gunstiger. De appartementen "zijn daar bv. stuk ken beter dan bij ons tegen gelijke of zelfs nog lagere prijzen. Toch is een verblijf aan de Belgische kust- vrij duur, omdat het leven daar duurder is en je als toerist altijd iets overneemt van de leeftrant ter plaatse. In België speelt het leven zich meer buiten de deur af. Maar in doorsnee is de situatie bij de Belgische hotels ook niet rooskleu rig", stelt hij. Voor drs. Sliepen en voor vele anderen is het een vraag hoe de Nederlandse kust attractiever kan worden, zodat de toeloop er buiten het hoogseizoen groter wordt. „Ga je in Noord-Duitsland kijken, waar eenzelfde klimaat heerst als bij ons, dan zie je op de waddeneilan den daar een prachtig voorzienin genpakket. De Duitser gaat voor zijn gezondheid op vakantie en dat is in Noord-Duitsland prachtig uit gebuit. Men heeft er een soort kurort met verwarmde zwembaden en alles er omheen gemaakt. Er zijn moeite nog kosten gespaard. Wil je iets dergelijks aan de Ne derlandse kust, en dan zou er een goede markt in Duitsland liggen, dan moet je een enorm bedrag investeren". En daar ligt dan de grootste moeilijkheid. De overheid heeft er geen geld voor en de particuliere beleggers durven het risico niet te nemen. „Zij weten niet", zegt drs. Sliepen, „welke tendens het uit gaand toerisme de komende jaren zal vertonen. Neemt dat even snel toe als de laatste jaren? Neemt het aantal Nederlanders dat in andere landen op eerste of tweede vakantie gaat af? Niemand kan het voor spellen. Als Nederlands Research Insti tuut voor Toerisme en Recreatie hebben wij deze problematiek van alle kanten bekeken. Om het maar eerlijk te zeggen: wij zien geen oplossing. Het enige dat ons land momenteel kan doen is het active ren van de bekende attracties. En die vind je hoofdzakelijk in de randstad met Amsterdam als dui delijke uitschieter. Nederland zal zijn gegeven aantrekkelijkheden als oude steden, sfeer, water, ste- deschoon e.d. nog meer moeten be nutten. Kunstmatige aantrekkelijk heden kun je overal creëeren. Daarvoor komen de Amerikaan en de Japanner niet. Het Nationaal Bureau voor Toerisme doet zijn best. Een van haar actiepunten is het aantrekken van grote internati onale congressen. Dat brengt enorm veel geld binnen. Conclu derend zeg ik: We kunnen weinig kanten op. Laten we wat we heb ben in ieder geval nog aantrekke lijker maken". Een uiterst sombere conclusie. PECHT (ANP) Zes bewoners l Beaufortlaan in Doorn lieb- I gisteren de president van de 'itiaiik in Utrecht mr. D. van Ze- teri teS'n de gemeente Doorn Pjfnnen kort geding gevraagd. ™ien dat de gemeente verboden verder te gaan met de aanleg en nieuwe weg tegenover hun ™5en en de groenstrook die er stellen 00rspronkeIiike te nieuwe weg gaat evenwijdig e Beaufortlaan lopen. De bewo- enen dat het gemeentebestuur ij*" j ekie 's gegaan want de leaeerde weg is opgenomen in «emmingsplan, dat pas ter vi- geiegd en dus nog niet het fiat 8 kregen van het pro«'inciaal ar van Utrecht s'maS een overheid niet doen, ais individuen zitten we toch knel betoogde de raadsman van de bewoners mr. P. Stael. Hij nam het de gemeente vooral kwalijk, dat bij de uitvoering van het werk de maten op de ter visie gelegde te keningen niet zouden zijn aangehou den. „De gemeente kwam voor de 25 meter brede weg opeens vier meter grond tekort en heeft dat van de groenstrook tussen beide wegen af gehaald", aldus mr. Stael. Er zou minstens zeven meter groen tussen beide wegen moeten blijven. Burgemeester Haringsma Thoe Slooten van Doorn liet weten, dat de gemeente in feite niets onoirbaars heeft gedaan. Het provinciaal bestuur heeft verlof gegeven tot het aanleg gen van de weg op grond van de achtste herziening van het uitbrei dingsplan. Het bestemmingsplan is nog niet goedgekeurd en heeft dus nog geen rechtskracht. De daarin ge noemde afmetingen kunnen op on derdelen nog worden gewijzigd. De gemeente Doorn beschouwt de aanleg van de weg als noodzakelijk i.v.m. het bouwrijp maken van hy, bestemmingsplan De Wijngaarde, een 33 ha. groot gebied, waarin o.m. 850 woningen zullen worden gebouwd. De gemeente heeft aan aanleg van een nieuwe weg de voorkeur gegeven boven een verbreding van de Beau fortlaan. omdat behoud van de land schappelijke schoonheid van het ge bied een essentieel onderdeel van het bestemmingsplan is. De burgemeester gaf toe dat op enkele punten van de in het bestem mingsplan genoemde afmetingen is afgeweken, maar dat was niet meer dan 1.20 meter. Op sommige punten is de groenstrook zelfs breder gewor den. „In elk bestemmingsplan komen variabele afmetingen voor en zo ook in dit plan, waaraan de bewoners overigens nog geen rechten kunnen ontlenen, want het heeft nog geen rechtskracht", aldus de burgemees ter. Hij liet voorts weten dat de di recteur van gemeentewerken al 100 arbeidsuren heeft besteed om de be woners duidelijk te maken dat de ge meente niet in overtreding is. De president van de rechtbank zal op 23 augustus uitspraak doen. (Van een onzer verslaegevers) DRIEBERGEN „Eigenlijk is dit Spaanse avontuur ons ontzettend meegevallen. We hebben 35 nur in rlc gevangenis gezeten, maar ze zijn daar in staat je enkele maanden in voorarrest te houden". Jeanne-Clair de Lange, 23 jaar en studente aan de sociale academie „De Horst" in Driebergen, liceft zondag en maandag diverse malen bet verhaal moeten doen van de op zondag 8 augustus in Madrid gehou den betoging tegen de berechting van principiële dienstweigeraars in Spanje. Jeanne-Ciaire en twee andere studentes, de Nederlandse Ruth te Boom-Harmsen en een Spaanse vriendin werden na een mars van slechts 300 meter, waarbij ze sand- wich-borden droegen, aangehouden. De Nederlandse meisjes werden be gin vorige week uitgewezen, de Spaanse kreeg een boete van onge veer 2500 gulden. Jeanne-Claire is zondagavond gearri veerd in haar ouderlijke woning aan de Horstlaan in Driebergen. Ruth te Boom, die eveneens liftend uit Spanje is vertrokken vertoeft nog in Frankrijk. Jeanne-Clair is tevreden over de actie die internationale pu bliciteit kreeg. „Juist door de be richten in de Spaanse en internatio nale pers moet het regime in Spanje ertoe gebracht worden om een wet te maken, die dienstweigering op grond van gewetensbezwaren moge lijk maakt. Onze actie was de derde in haar reeks. Al deze demonstraties werken bijzonder irritant en hope- lilk missen ze hun uitwerking niet". Jeanne-Ciaire en de rest maken deel uit van het comité Actie Pepe. Deze internationale groep, die voorname lijk bestaat uit studenten, ijvert al sinds januari van dit jaar voor de vrijlating van de Spanjaard José Luis Buenza (Pepe), die op 14 janu ari werd gearresteerd, omdat hij de militaire dienst weigerde. „Pepe is een voorbeeld. In werkelijkheid zit ten er meer dan 200 dienstweige raars in Spanje gevangen. Ik heb overigens de indruk, dat Pepe de zaak aangrijpt als middelpunt van actie tegen het Spaanse regime. Het is dus duidelijk ook een politieke actie", meent Jeanne-Ciaire. Jeanne-Ciaire, Ruth en het Spaanse meisje Mara werden omstreeks één uur die zondagmiddag aangehouden toen ze net met hun betoging waren gestart. „De sandwichborden die we droegen waren voorzien van teksten zoals: „Ik verzoek om een statuut voor dienstweigeraars op grond van gewetensbezwaren". Het idee van deze borden is van de Spanjaard Gonzalo Arias, die een tijd geleden in zijn eentje op deze wijze demon streerde. Hij werd aangehouden, maar later toch vrijgelaten. Op grond daarvan gingen wij ervan uit, hetgeen ook op onze borden stond, dat deze vorm van meningsuiting legaal was". De veiligheidspolitie hield de meis jes aan en ook een Spaanse jonge man, die de politie uitleg vroeg omtrent de aanhouding van het drie tal. Ook deze jongen, die evenals Mara enkele maanden in de gevan genis heeft gezeten wegens demon straties voor Pepe en zijn landgeno ten, kreeg een boete van 2500 gul den. Toen Jeanne-Ciaire gisteren weer in Nederland was, hoorde ze dat op nieuw een groep jongeren waaron der de Nederlander Dik van Galen- Last, in Madrid tegen de Spaanse wetgeving heeft gedemonstreerd en vervolgens werd aangehouden. „De ze groep heeft het nog 40 minuten kunnen volhouden, waarschijnlijk omdat ze een route genomen heb ben, die voor de veiligheidspolitie als een verrassing kwam. Ik vind het geweldig dat ze het zo lang hebben kunnen volhouden". Wat Jeanne-Ciaire betreft blijft ze lid van deze actie. „We zijn de afgelopen zomer in geheel Europa langs leden van het comité Actie Pepe geweest om nieuwe plannen te maken. Wat er gaat gebeuren weet ik niet precies maar de acties gaan door". (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN. Langs het Maas- Waalkanaal zullen ongeveer 3500 ei ken moeten verdwijnen. Dit is nood zakelijk in verband met de verbre ding van het kanaal tot ongeveer 100 meter. Rijkswaterstaat heeft Staatsbosbe heer verzocht een nieuw beplantings plan op te stellen. Ook wordt nog bekeken in hoeverre bet mogelijk is een aantal bomen te verplanten naar die gedeelten langs het kanaal waar de verbreding reeds gereed is of naar nieuwbouwwijken. (ADVERTENTIE) ^SfmTt<ÜPA) - 0nder aioomkn die rakelten bedienen- is vol- ik L°'""niste Flora Lewis ge 1(1 Nan- pVende middelen vast- iaS melon. w York Times ha« door h.t tWe® 'aar dicate s Angeles Times I'lor/i?UbllCrrde rubriek van 'd\IS' hemannings- n«l van In rs ("nderz®ehoten' an «e strategische lucht macht en Nike-Hercules-personeel marihuana en LSD hadden gebruikt. Zo waren 20 opvarenden van de kernonderzeeër „Nathan Hale" op druggebruik betrapt, had een piloot van het strategisch luchtcommando bekend, marihuana aan collega's te hebben verkocht, en waren in het af gelopen jaar 35 mensen van de lucht machtbasis in Florida die met Nike- Hercules-raketten is uitgerust, we gens gebruik en verkoop van drugs gearresteerd. (Van een onzer verslaggevers) ELSLOO-BEEK lug. C. II. Steinke, directeur van de NERO (Nederlandse Reinigings Organisatie) in Elsloo beschuldigt de heer Nic. Voneken uit Beek (Limburg) ervan goede sier te maken met zijn uitvin ding om met olie bevuild water door verbranding te zuiveren. De lieer Steinke zegt niet langer te kunnen zwijgen, „omdat de heer Voneken schermt met een procédé, dat van mij afkomstig is. Het idee om olie op water te verbranden is van Voneken. maar de manier waarop, de know-how, is van mij". Zoals bekend ging Nic. Voneken uit Beek onlangs met een vuurzee de olievervuiling te lijf in de Bies- bosch en vrijdag demonstreerde hij deze methode voor deskundigen van rijkswaterstaat nabij de stuw in Linne. Ing. Steinke: „Toen de Engelse kust bevuild werd met olie uit de tanker Torey Canyon en van alles geprobeerd werd om de olie te ver wijderen, kwam Nic. Voneken bij mij met het idee, die olie te ver branden. Dat gaat zo maar niet met ruwe olie. Ik heb hem toen verteld dat je hoogstens kon proberen met een stof met lucht ertussen. Ik bracht hem op het idee stro te gebruiken en dat stro te penetreren met petroleum. Wij hebben toen sa men een proef genomen in een grindgat bij Stein. De proef lukte. Ik heb toen over deze methode con tact opgenomen met de regering en brieven geschreven, die geen gehoor vonden. Toen Nic. Voneken deze methode toegepast had in de Bies- bosch kwam hij bij mij en bekende, dat hij mij gepasseerd had. Ik heb de Amer-centrale van de PNEM wei laten weten dat Voneken werkte met een methode, waarvan de know-how van mij was. Ik vind hef uiteraard niet prettig, dat Voneken ook nu weer bij de proef in Linne alsmaar spreekt van „zijn" uitvin ding. Dat is niet eerlijk". Ing. Steinke ia overigens van me ning dat olie op binnenwater, zoals bijvoorbeeld toen in de Biesbosch. beter langs mechanische weg kan worden verwijderd, door de olie bij voorbeeld van het water af te zui gen en over te pompen in baksche- pen. Nic. Voneken is niet kapot van deze beschuldiging: „Ik moet erom lachen. Hoe is het mogelijk? Het is heel anders gegaan. Toen ik aan het bomen rooien was, belde ing. Stein ke me op, of hij hout kon krijgen voor zijn open haard. Hij kwam naar me toe en ik vertelde hem ter loops van mijn uitvinding, waarmee ik toen reeds proeven had genomen. Hij was zo enthousiast, dat hij me onmiddellijk mee naar huis nam, want zijn vrouw had volgens zijn zeggen goede contacten met Den Haag.Ik heb voor ing. Steinke de proef nog eens herhaald in een grindgat bij Stein en hij maakte er foto s van. Ik had toen reeds op mijn naam octrooi voor deze metho de van oliebestrijding aange vraagd". JEANNE CLAIRE DE LANGE UTRECHT (ANP) Het Huma nistisch Verbond heeft meegedeeld dat het plaatselijk en landelijk gaat starten met een nieuwe aanpak die inhoudt dat het in samenwerk ng met andere actieve groepen en be langstellenden zo concreet mogelijk wil gaan werken aan de vermense lijking van de maatschappij. Het verbond zal eerst samen met anderen nagaan welke probleemge bieden er zijn en welke concrete doeleinden er ten aanzien van deze problemen met enige kans van sla gen kunnen worden nagestreefd. Daarna zal men een gezamenlijke keus maken uit problemen en doel stellingen om vervolgens een -plan op te stellen en uit te voeren. Plaatselijke en landel jke werk groepen die zich richten op de ver wezenlijking van één of meer van de gekozen doeleinden kunnen reke nen op de service van het centraal apparaat van het Humanistisch Ver bond. Om ervaring op te doen is het verbond inmiddels in Gouda al met de nieuwe werkwijze begonnen. Daar is vor ge week een bespreking gevoerd met ongeveer tien Goudse actiegroepen In september zal wor den bekeken ten aanzien van welke in Gouda bestaande problemen bun deling en samenwerking mogelijk DEN BURG (ANP) Een schuur van hoeve Zevenbergen in de polder Eierland (N.-H.) is gistermiddag af gebrand. Ook gingen 20 ton stro, een partij hout, een tractor en an dere landbouwwerktuigen en een au to in vlammen op. Met vereende krachten werd een op slot staande kostbare auto, eigendom van een toeristopgetild en in veiligheid ge bracht. Vermoedelijk is de brand aange stoken door enkele op de boerderij van hun grootvader, de heer J. Smit. logerende kleinkinderen. De schade bedraagt ongeveer 80.000 gulden. De schuur en inventaris wa ren verzekerd. UTRECHT (ANP) Het CNV, dat het jaar 1970 moest afsluiten met een verlies van 212 leden, heeft dit ver lies in het eerste kwartaal van 1971 weer weg kunnen werken dankzij een netto winst van 703 leden. Op 1 april van dit jaar telden de aan gesloten organisaties in totaal 239.033 leden. De winst is vooral te danken aan de bond van overheidspersoneel, die er 1100 leden bijkreeg. Ook de me taalband. de bond van vervoerper soneel en de vereniging van leraren bij het beroepsonderwijs sloten het eerste kwartaal af met een voordelig saldo op hun ledenlijsten. Van de bonden die meer leden za gen verdwijnen dan ze erbij kregen leden de agrarische bond en de HBV (handel banken en verzekeringen), met een teruggang van 310, respec- tie«»lijk 102 leden, de grootste ver liezen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 7