echter: 7 clubs niet onrechtmatig uitgesloten Joutiniers len bij !K Helsinki atletiek fsultaten lb DE WAAL WINNAAR KOERS VLISSINGEN IN Evert Schneider verrast opnieuw Finland heeft er nieuw idool bij: Juma Vaatainen lechte |g voor *anje Sanerings- coiDDiissie probleDieD sure 1"' Kokot Mars toch liever met Goudsmit- sport europese mpioenschappen hein groothuis UITSLAG WINNEN CAPABEL rdig 12 augustus 1971 ■/Van onze sportredactie) Cf HAAG - De zeven betaal' p, die door de sanerings- fe dc KNVB uit de 2e 1 nokten, hebben in een kort ««een begrip voor hun argu- 8 bh de president van de üLementsrechtbank in Den "Tonden. RBC. AGOW, [Vente. RCH. Limburgia, NOAD en ZFC verloren dus de strijd tegen de KNVB. In de uitspraak concen treerde mr. E. Philipse zich op liet vraagstuk of de eisers onrechtma tig waren uitgesloten van het be taalde voetbal op grond van een criterium dat het reglement van de KNVB niet voor een dergelijke uitsluiting kent. De president con cludeerde in zijn vonnis, dat zulks een beleidskwestie was ten aan zien waarvan slechts marginale toetsing door de rechter mag wor den toegepast. Daardoor moesten de verdoemde zeven aannemelijk maken dat geen redelijk denkend bestuur en geen redelijk denkende algemene vergadering tot het be sluit van uitsluiting had kunnen komen. Volgens het vonnis is de eiseres hierin niet geslaagd. Mr. E. Philipse beperkte zich in z'n vonnis niet alleen tot de vraag of de KNVB onrechtmatig had gehandeld. Hij ging ook dieper in op de vraag of het juist was bij de sanering alleen de toeschouwers norm te hanteren. „Ook dit is een beleidskwestie", vond de presi dent. „Daarom mag ik weer slechts een marginale toetsing toepas sen". Dit kwam er op neer, dat de eisende partij eveneens aanneme lijk moest maken dat geen redelijk denkend bestuur en geen redelijk denkende algemene vergadering deze norm hadden kunnen hante ren. Zij is ook hierin niet ge slaagd. FBO-vertegenwoordiger Van der Vlugt: „De zeven clubs hebben hun betoog gebaseerd op het feit, dat de financieel gezonde de dupe zouden kunnen worden van de an dere, die de laatste jaren maar aan hadden gekocht en schulden hadden gemaakt. Maar wie zegt dat? Is wel eens het bewijs gele verd, dat de ere-divisieclubs er zo slecht voorstaan. Kijk, je kan wel een schuld van twee a drie ton hebben, maar dat wil nog niet zeggen, dat je er dan zo slecht voorstaat. De spelers van die clubs vertegenwoordigen ook een veel groter kapitaal dan van de rest". EEL WER (Van onze speciale verslaggever) SINKI. Het is opvallend, dat op de eerste twee dagen van (opese kampioenschappen juist de geroutineerdsten in de Ne- t ploeg het het zwaarst hebben laten afweten. Na de afgang (Is van Noorduyn en Egbert Nijstad op de openingsdag, bereikte j van den Berg gisteren ook een uiterst negatief resultaat. De t bezorgde zichzelf een geenszins prettige verjaardag door uit- ikeld te worden voor de eindstrijd van de 100 meter. Dat zij de nales niet doorkwam, was geen schande, want de bezetting r reeks was bijzonder sterk. Wel was dat het feit dat zij ze len laastte werd in de op internationaal niveau niet meetellen- Ivan 12,1, waarmee zij zestiende seconde langzamer was dan bes Renate Stecher. Ir. Ad Paulen, voorzitter van de Europese Atletiek Associatie beves tigt plakband op de sporttas van een atleet om de daarop voorkomende naam van de firma te verdoezelen. Wer.se heeft waarschijnlijk nog P'n slechte wedstrijd gelopen, tn evenals in de serie veel de startblokken dan haar tndsters (deze keer was het I niet haar rivales echter een toter) en volgde in het geheel J liep geen centimeter in. ijk hield Wilma van den ivreesd opnieuw geblesseerd I wat in, maar dan had zij elemaal niet kunnen lopen, toog een kans zich te revan- IjOp de 200 meter. Of zij die pi grijpen, valt sterk te be- het geval zij opnieuw ij komt er toch wel een J °P haar uitzending. vraaS; was Wilma van den Berg wel voldoende genezen om met succes te kunnen deelnemen en was dat te beoordelen (waarom liep de Udense trouwens geen wedstrijd tij dens het trainingskamp op Papendal, zoals aanvankelijk was bepaald?) werpt zich dan onvermijdelijk op. Het was trouwens helemaal een slechte dag voor de Nederlanders, want Sjef Hensgens (800 meter) en Marian Burggraaf (400 meter) had den ook niets in te brengen in de halve finales. Dat Hensgens het moeilijk zou krijgen stond vast. Hoe moeilijk, bleek eerst tijdens de race. De Limburger voerde het veld een 20-tal meters aan, maar liet zich ver volgens volkomen insluiten. En dat was een grote fout, die hij niet meer kon goedmaken. Toen de kop. op het laatste rechte eind uitwaaierde, was er geen doorgang meer voor hem te vinden. Ais er trouwens een gaatje was ge weest, dan had Hensgens niet meer de kracht gehad er in te sprinten. Hensgens: „Ik ben kapot gegaan aan het steeds wisselen van tempo en het duwen. Dat ben ik niet gewend. Ik heb, toen ik ingesloten zat, nog geprobeerd eruit te komen, maar het lukte niet. Dit soort wedstrijden ken ik niet." Zijn zevende plaats lag wat beneden de verwachtingen van trai ner Cees Koppelaar: ,,Ik had een vierde of vijfde plaats voor mogelijk gehouden. Maar ja, het was een rot race." Marian Burggraaf was bij voorbaat kansloos de halve finales te overleven. Zij finishte als zesde in 53,8. Daar zij daarmee opnieuw on der haar persoonlijke record van voor de kampioenschappen bleef, heeft zij zeker voldaan aan wat men de Al melose mocht toedenken. Een lichtpuntje was het halen van de kwalificatie-eis bij het hoogsprin gen door zowel Marian Ackermans, als Annemieke Bouma. Beiden had den twee pogingen voor de 1,73 me ter nodig. !sivl-iS,'ec'ale verslaggever) Op de tweede dag *n "°2ese at'etiekkampioen- r, t'4.en er V'rr finale-wed- iden! e uitslaSen hier- E,h"e": 1 Valer! Bortsov '10 i a?d Wucherer (W.- jw'riekT UMS Papageorgo" pte''dames: 1 Renate Stecher ■ld.) li 5 3",Ingrid Ilickler |W.-Dld.) 11.5 gard Schitten- 0.68'"m<3e!eno Jan's Loesis ej-y1', 2 Janis Donisi flia'm Wolfgang Hanisch Pd rn pfen1T Max Klauss ■RT:'i 7 ÏÏljt Isor ter Ova- ■P7 87 Stanislav Szudro- NKi verslaggever) °1? Wijt het f f tdllitse ploeg- R blen van Manfred fl" 1 t* "je dinsdag fekeld 20 verrassend n. aanbeen Z de Series van te hel tiimii steeds last te hebb^ n°g «lnh4°P-et .lndividue- lluilen"ic^t de Ploe81e>ding d« 4xift met 'e laten Beur ai*™ m- estafette. Hij (en '«erve worden aan- (Van onze sportredactie) VLISSINGEN Dat Axelse Wim de Waal niet alleen een mooi-weer- renner is, bewees hij gisteravond in de Ronde van Vlissingen. De „Witte" van Trico Noble trok met nog twee ronden te rijden de kopgroep van acht man volledig uit elkaar om daar. na als eerste over de finish te gaan. En dat onder super-zware omstan digheden. Zwaar, omdat de wind (windkracht zeven) de renners 84 ki lometer lang op de Boulevard van Vlissingen pal op kop had geteisterd en daarbij kwam dan nog dat de sterkste der sterken ook 84 maal dat venijnige klimmetje hadden moeten volbrengen. Dat klimmetje dat hen op de Bou levard bracht waar de wind het sloop werk voortzette. Tijd om uit te rus ten van deze ontberingen was er niet, ■want voor de wind reikten de cou reurs gisteren naar snelheden van boven de zestig kilometer. Wim de Waal, die zich de laatste kilometers opvallend rustig had ge houden, trok het acht man sterke kopgroepje uit elkaar op het moment dat eenieder zich had verzoend met een sprintduel tussen Priem en de andere zeven. Want Cees Priem was gisteravond de „te kloppen man". Hij, die zoveel noten op zijn zang heeft voor de wereldkampioenschappen in Zwitserland, mocht niet winnen. Priem zelf, gesteld op een zege, heeft er wel veel voor gedaan. Elke vluchtpoging uit de kopgroep van acht werd hoofdzakelijk door de Acifit- coureur teniet gedaan. Priem ver speelde daarmee zoveel kracht, dat hij in de laatste ronde samen met mi litair Cees Bal moest afhaken. Bal verwees hem toen naar de achtste plaats. De slag in de Ronde van Vlissingen werd gemaakt door Wim van Steenis. Ceqs van Dongen, Bert Broere en Piet Franken. Met nog 36 ronden van 1250 meter voor de boeg ging dit vier tal in de aanval. Tegen de storm in werd een gat geslagen, dat eerst Priem en Van Groezen en daarna Bal en De Waal konden overbruggen. De rest van het deelnemersveld was ver slagen. Ook Toine van de Bunder, die net vier dagen zware centrale trai ning achter de rug had. Van de acht man vooraan trachtte Van Groezen al vroeg een beslissing te forceren. Zijn solo werd door Priem ongedaan gemaakt. Van Steenis waagde ook een kans, maar had evenmin succes. In de achterhoede dwongen Toine Raas en Rob Kroep nog bewondering af door in een alles of niets poging toch nog ten onder te gaan. Zoals gezegd: Wim de Waal stookte twee ronden voor het einde het vuur op. Het vuur dat hels oplaaide door de storm die èn de boulevard èn de renners beukte. De Axelaar slaagde. Een voor een kwamen de koplopers binnen. De matadoren. Moegestreden en kapot. Want super-zwaar was het. Priem (Goes); 9. Jan Raas (Hein- kenszand): 10. Rob Kroep (Rotter dam); 11. Lou Verwey (Pijnacker); 12. Leen van der Wiel (Breda); 13. Toine van de Bunder (IJzendijke) 14. Jaap Moelker (Wemeldinge)15. William Kundt (V.S.); 16. Frans Aarts (Roosendaal); 17. Cees van Bragt (Lage-Zwaluwe); 18. Gaby Minneboo (Geervliet); 19. Co Blok (Kruiningen), 20. Henk van Hooij- donk (Zundert). (Van onze sportredactie) DEN HAAG „Ik zie er als een berg tegenop." Aan het woord is VVCS-secretaris Karei Jansen, die inet FBo-vertegenwoordiger Hil- brink en KNVB-bestuurslid Zon de komende dag in de bres moeten springen voor de belangen van de 100 a 150 contractspelers, die gisteren na het kort geding van de verdoem de zeven" brodeloos werden. Voor al le contracten, die hun werkgevers de laatste maanden afsloten, zal op een of andere manier een schadevergoe ding moeten worden gegeven. „Ge lukkig heb ik de meesten al een paar maanden kunnen voorbereiden op wat er eventueel zou kunnen gebeu ren. Toch heb ik gisteren sterk de indruk gekregen dat er onder de spe lers dezelfde verontwaardiging heerst als onder de clubs." Toen mr. E. Filipse, de president van de Haagse arrondissementsrecht bank, de KNVB tegen de verwach ting in gisteren in haar gelijk stel de, opende zich een scala van moei lijkheden. Goed, een tweede divisie moest voor het nieuw seizoen als afgeschreven worden beschouwd. Maar hoe zat het dan met de spelers overeenkomsten? De KNVB, die door dik en dun haar saneringsdrift door zet, moet daarvoor een oplossing bie den. Gelukkig had Karei Jansen be gin juli bepleit in afwachting van het vonnis in kort geding, alvast een sa neringscommissie in het leven te roepen, die vanaf gisteren dan ook haar werk begon. „Ik heb al vijftien aanvragen om schadevergoeding bin nen gekregen. Daarom heb ik giste ren weer geprobeerd de commissie weer bij elkaar te krijgen. Dat is niet gelukt. Hopelijk komen we nu vrij dagavond bij elkaar De problematiek waar deze com missie voor komt te staan is zeer in gewikkeld. Het zal daarom, wie weet hoelang nog duren, voordat: de laat ste sporen van deze chirurgische in greep in het betaalde voetbal zullen zijn verdwenen. De verontwaardiging van de meeste semi-profs zal deze ontwikkeling stagneren of in ieder geval niet bespoedigen. Slechts voor een enkeling geldt een uitzondering. Door de onoverzichtelijkheid, waar in de situatie zich de laatste weken evolueerde, hadden een aantal spe lers namelijk al voorzorgsmaatrege len getroffen. Zij waren in training gegaan bij een andere club. De transfersom van drieduizend gulden die aanvankelijk niet werd geaccep teerd, zal de oude werkgever nu moe ten aannemen als een kleine pleister op de wonde. „In deze categorie komt de uitspraak van de Haagse presi dent niet zo hard aan. Zij hebben een aanvaardbaar alternatief," aldus Ka- rel Jansen. Al deze consequenties zijn het re sultaat van het kort geding van de zeven clubs. Mr. Fievez, raadsman van de eiseres, zei gisteren nog niet te weten of het zin had in hoger be roep te gaan tegen het vonnis. De procedure zou dan natuurlijk maan den gaan duren en hij verwacht niet dat de clubs daarmee zouden zijn gebaat. „Maar ik heb over deze zaak nog met niemand van mijn cliënten contact gehad moet ik eerlijk zeg gen. Zodat ik niet weet hoe ze er over denken," legt de Deventer plei ter uit. Wim de Waal fraaie zege 1. Wim de Waal (Axel), 84 kilo meter in 2.24.17: 2. Cees van Dongen (Oud-Gastel); 3. Wim van Steenis (Hoog-Blokland); 4. Henk van Groe zen (Made); 5. Piet Franken (Ooster hout): 6. Bert Broere (Oudenbosch); 7. Cees Bal (Kwadendamme)8. Cees DEN HAAG (ANP). Evert Schneider heeft woensdag een massa felicitaties in ontvangst moeten ne men. Bij de nationale tenniskampi oenschappen werd hij kwart-finalist door winst op Louk Sanders, maar voor Schneider was dat niet de be langrijkste gebeurtenis van de dag. Veertien uur voor zijn tenniswinst werd hij vader van zijn eerste doch ter, Florentine. De prille vader heeft daardoor de hele nacht wakend door gebracht en pas toen het eerste och tendlicht zich, kort na Florentine, manifesteerde, heeft hij nog een uur tje kunnen slapen, voor zijn werkdag begon. Niettemin stapte Evert Schneider via Louk Sanders, die bondstrainer Buytelaar vorig jaar nog als een van de meest belovende jongeren, zag, zonder overdreven moeite in de vol gende ronde. Het „geval-Schneider" moet zo langzamerhand een obsessie worden voor de technische leiders van de bond. Jaar-in-jaar-uit verslaat hij met zijn slimme tennis tegenstan ders die, al dan niet met steun van de bond, een veelvoud van hun tijd kunnen besteden aan hun sport. Er verdwenen, geheel in het beeld passend van deze titelstrijd overi gens, nog een aantal jongeren uit het toernooi. Lerarenkampioen Fred Dogger was niet opgewassen tegen Piet Veentjer. Fried Schmitz strui kelde over een andere dertiger, Peter Scholtz. Peter Soeters werd versla gen door een opnieuw voor nationale begrippen zeer sterke Niek Fleury. Het spel van Jan Coebergh was te degelijk voor Peter Ehrlich. Ook Rolf Thung verloor. De nationale kam pioen Fred Hemmes speelde voor hem gewoon te sterk. De uitslagen van de partijen ge speeld op de tweede dag van de na tionale tenniskampioenschappen lui den: Herenenkelspel, achtste finales: Fred HemmesRolf Thung 62 86 62; Evert SchneiderLouk Sanders 6—1 26 60 62; Peter ScholtzFried Schmitz 64 64 6 4; Jan CoeberghPeter Ehrlich 63 64 62; Piet VeentjerFred Dog ger 46 64 62 1—6 75; Jan HordijkPeter Blaas 62 64 75: Richard KastenWim Pufkus 62 97 62: Niek FleuryPeter Soe ters 63 63 61 Damesdubbeispei, kwartfinale: Jen ny Ridderhof/Madeleine Weurman Nora Lauteschlager/Doreen Falken- burg 26 60 62. Karei Jansen: „Ik zie er een berg tegenop." (Van een onzer verslaggevers) RIJEN Pas vandaag valt de beslissing over een mogelijk samen gaan van de wielersial Goudsmit- Hoff met die van Mars. Oorspronke lijk had het in de bedoeling gelegen dat hierover gisteren al een besluit was genomen, maar door verblijf in het buitenland van reclamechef Theo Lecnders van Mars is dat één dag vertraagd. Volgens een mededeling gisteravond van de heer Leenders is Goudsmit- Hoff voor Mars de meest aantrekke lijke partner. Aantrekkelijker ook dan Karei I, omdat het feit dat deze sigarenfabriek niet voor 50% in de kosten wil participeren achteraf voor Mars toch wel erg bezwaarlijk is. „Ik heb wat onze firma betreft alles rond, dus er kunnen vandaag in een gesprek met Goudsmit-Hoff spijkers met koppen geslagen wor den", aldus de heer Leenders. Voor Goudsmit-Hoff-directeur Heere is intussen al lang en breed de uiterste termijn om over een even tueel samengaan te beslissen, aange broken. „Vandaag zullen we het eens moeten worden, zo niet dan gaan we alleen door", aldus de heer Heere, die hieraan ".oevoegt: ,.AJs we nóg langer wachten en uiteinde lijk toch alleen doorgaan is het in tussen te laat geworden om ons nog behoorlijk te kunnen versterken". (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI Na de legendarische figuren Hannes Kolemainen en Paa- vo Nurmi, wiens glorieuze prestaties in bijna elke plaats aanleiding gaf een standbeeld voor hem op te rich ten, hun al bijna even illustere landgenoot Limari Salminen en Vil- jo Heino, heeft Finland opnieuw een kilometerloper van wereldformaat. Juma Vaatainen, uit het niets opge doken. Praktisch onbekend voor hij bij de Finse titelstrijd in Oulie fors uithaalde (28.12.8), waarmee hij het nationale record met ruim vier se conden brak). En ineens Europees kampioen. „Ik heb er jarenlang naar toe geleefd. Dit kampioenschap be tekende alles voor me", zegt de ros sige met enorme bakkebaarden ge tooide Fin, die gisteren horden jeugdige handtekeningjagers naar het atietendorp lokte. Gewd-lig onderbrak hij af en toe de training om zijn landgenootjes niet teleur te stellen. De 30-jarige onderwijzer op een lagere school te spreken te krijgen was echter een veel moeilijker taak. Zijn hotelkamer, waar hij zich on middellijk na de training (naast een serie rondjes aan de binnenkant van de baan een reeks acrobatische toe ren aan een paar toestellen om de show compleet te maken) heenbegaf, was hermetisch afgegrendeld. De deur op slot en daarvoor twee militairen, die iedereen vriendelijk maar zeer beslist sommeerden Vaa- trainen niet te storen. Hij 'moest wat rust hebben. Slechts even. direct na het ver laten van zijn „cel", wilde de toen in een hippe bruin ribfluwelen pak en daaronder een veelkleurig fan tasie overhemd gestoken Fin, het le ger wachtende journalisten te woord staan. „Just five minutes". In dat korte tijdsbestek manifesteerde Vaa tainen zich als een man met eigen denkbeelden en als een vlot prater. Af en toe kon hij het niet laten krasse uitpraken a la Bedford te doen. Minzaam lachend ratelden die uit zijn mond. Dat hij in de grandioze race van dinsdagavond, die tien nationale re cords opleverde (Nijstad 31e - viel met zijn tijd van 29.48.2, bijna 44 seconden boven zijn nationale re cord, dus wel goed door de mand) ruim 15 seconden van zijn persoon lijk beste prestatie, nauwelijks een maand oud, had afgehaald, verbaas de hem niet in het minst. „Tijden", verklaart hij, „vind ik niet belang rijk. Ik loop uitsluitend voor het winnen'. Daarom had ik ook lang geen spre kende resultaten achter mijn naam staan. Op de Finse kampioenschap pen ben ik pas voor het eerst vol uit gegaan. Dat moest wel. omdat ik nog geen limiet gelopen had en er meerdere goede Finnen zijn. In Ou lie moest ik een plaats in de ploeg veroveren". Voor het begin van de wedstrijd was Vaatainen, die Bedford met een tussenprint kapot maakte, geenszins zeker van de overwinning, want hij vreesde als iedereen Jiirgen Haases spurtkracht. Voor Bedford was hij niet bang. .Bedford is een ontzet tend goede loper en hij zal beslist terugkomen, maar hij is geen figuur voor kampioenschappen. Haase vreesde Ik wel als een gro te rivaal. Ik wist dat hij snel is in het slot. Ik vreesde dat hij me in de laatste 50 meteir voorbij zou gaan. Eenmaal heb ik opzij gekeken. Niet echter om nog eens extra aan te zetten. Het was voor mij onmogelijk nog harder te gaan. Mijn benen konden niet sneller". Vaatainen geeft een uitleg over de nederlaag van Haase, die niet op zekerheid berust. „Volgens mij", analyseert de Fin, die op 16-jarige leeftijd met atletiek begon, „heeft Haase hij is mijn beste vijand een vergissing gemaakt. Hij had mij eerder aan moeten vallen. Doordat hij schuin achter mij liep, moest hij meer meters doen en dus sneller gaan dan ik. Dat heeft hem ver moedelijk de das omgedaan. Of hij is gewoon te vermoeid ge weest om mij te passeren" En dat laatste is zeker niet uitgesloten, want ook Vaatainen beschikt voor een lange afstandloper over een uniek eindschot. Hij is 800-meterio- per geweest, maar bóvendien zijn loopbaan begonnen als sprinter. Hij heeft een beste tijd van 10.6 op de 100 meter en is zelfs een keer nationaal juniorenkampioen op de 110 m. horden geweest. Pas 3 jaar geleden schakelde hij over naar de lange afstanden. Op de vraag of hij capabel is het Europese recod van Bedford (27.47.0) te breken, antwoordt Vaatainen zelf verzekerd: „Dat moet mogelijk zijn ja". Direct doet hij echter weer zo'n merkwaard.ge toevoeging. „Records zeggen- me echter niks. Anderen kun nen ze ook weer verbeteren". Vaatainen is nu op slag ook een van de grote favorieten op de 5 km. Zijn matige beste seizoentijd (13.43.0) zegt nu niets meer. Vaa tainen loopt om te winnen. Of dat op de 5 km zal lukken, hangt ui teraard af van het recuperatiever mogen van de Fin. Gisteren zei hij: „Ik ben nog erg moe, maar ik doe weer mijn normale dagprogramma. Zaterdag moet ik toch wel wee- he lemaal bijgekomen kunnen zjjn" Als dat het geval is mag eer her haling van de wedstrijd Vaatainen- Haase tege'moet gezien worden Het zit er tenminste dik in. HEIN GROOTHUIS 1

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5