beiders waarschuwing voor Pakistan en China Luchtmachten ontkennen schijnaanvallen BRITSE LEGER VERSTERKT esrelH heus, de postgiro OP LIJNVLIEG TUIGEN teur ïur auffeurs oom n.v. )om n.v. jegens het voeren van oorlog tegen Pakistan Jl-IK MOED JIB WOENSDAG VOOR DE RECHTER alp Waver aat beroep WEER BANK BEROOFD IN DUITSLAND ërw Bomaanslag op Radio-Nordsee 17 augustus voor rechter dab makkelijk! binnenland buitenland [GEN WEIGERING illTIEK ASIEL BIJDRAGE HULP VRAGEN Kamervragen over achtste „medische" NUMMERBORD WORDT ANDERS ft Marmottenrace in Vaassen in sjoelbak Moorcl op Bastiaan Bloemena was zedenmisdrijf Versterkingen de postgiro is voor en van ons allemaal! 10 augus,us 1971 -magazijn en garage itsingsmogelijkheden an vorkheftrucks rials het diploma anaf 25 jaar. E en bij voorkeur taf 18 jaar. wensen over de irbeidsvoorwaarden riftelijk te richten aan aken, Ceresstraat 13 3 van de letters M.Vü ihtingen verkrijgen ur en van 14.00- t Brouwerijen ist hebben wij ar een ient te zijn van het ndschoolen en een zit te zijn van het ndschool en het geen lassen. wensen over de beidsvoorwaarden iftelijk te richten aan iken Ceresstraat 13 van de letters M.V.H. htingen verkrijgen ir en van 14.00- Brouwerijen ||Vln»»«redsCtie buitcnIand) pINDl De Oostpaki- leider «eik Moedjiboer on 11 augustus door een "militaire rechtbank achter deuren «orden berecht we- ,t voeren van oorlog tegen ,n andere vergrijpen". In '"Rawalpindi uitgegeven ver- ,„t de Pakistaanse regering, 'V/klaagde „de nodige gelegen- I"' trijJ,i zijn verdediging voor i ln en alle faciliteiten zal de wet toestaat, waaron- !n men van een advocaat van 1 "euze, mits deze een bur ger van Pakistan is". Sjeik Moedjib werd op 26 maarl in Dacca gearresteerd, nadat Paki staanse militairen Oost-Pakistan bin nengetrokken waren om een afschei dingsbeweging onder leiding van zijn Awaini-liga neer te slaan. Hij werd later naar West-Pakistan overge bracht. De plaats waar hij gevangen wordt gehouden, is nooit bekendge maakt. De constitutionele crisis in maart was het hoogtepunt van een lange campagne van sjeik Moedjiboer voor grotere autonomie van het meer be volkte oostelijke deel van Pakistan. Zijn Awami-liga verwierf 160 zetels en een absolute meerderheid bij de verkiezingen voor een nationale ver gadering: in december 1970. Maar president Jahja Chan stelde de ope ningsbijeenkomst van het parlement, die op 3 maart zou worden gehouden, uit, nadat Moedjiboers Westpaki- staanse tegenspeler, Zoelifka Bhoet- to, met een boycot had gedreigd. Het uitstel had een week van rellen en stakingen in Oost-Pakistan tot ge volg, waarbij vele doden en gewon den vielen. Het parlement zou in de eerste plaats een nieuwe grondwet moeten opstellen voor terugkeer naar een burgerbestuur. Jahja Chan, reisde op 15 maart naar de Ooslpakistaanse hoofdplaats Dacca voor overleg met Moedjibocr om te pogen een oplossing te vinden voor de crisis tussen het centrale ge zag en de Ooslpakistaanse leider. De crisis spitste zich toe na de besliste afwijzing door sjeik Moedjiboer van een aanbod van het staatshoofd, een officiële commissie een onderzoek tc laten instellen naar het optreden van liet leger in Dacca eerder in maart. Intussen was Moedjiboer de feitelijke machthebber in Oost-Pakistan. Pre sident Chan, die de opening van de nationale vergadering nader had be paald op 25 maart, stelde deze bij eenkomst opnieuw uit, dit keer voor onbepaalde tijd. Op 24 maart werden bloedige botsingen gemeld tussen le ger en demonstranten, die liet lossen van militaire schepen in Oost-Paki- stan wilden verhinderen. Op 25 maart riep sjeik Moedjib „de soevereine onafhankelijke volksrepubliek Ban- gla Desj" uit. Seder 't begin van de burgeroorlog zijn circa zeven mil joen mensen uit Oost-Pakistan naar India gevlucht. De regeringen van de VS en India hebben inmiddels hun bezorgdheid uitgesproken over de berechting. ERDRAG RUSLAND-INDIA (Van onze redactie buitenland) WK-DELHI Voor de eerste maal na de tweede wereld- log heelt India traditioneel kampioene voor geweldloos- I en nietverbondenlieid een militair verdrag gesloten, [ermorgeii is een vriendschaps- en niel aanvalsverdrag ge- door de Russische minister van buitenlandse zaken niko en zijn Indiase ambtgenoot Swaran Singh, itnemcrs menen dat het akkoord een waarschuwing inhoudt voor istau en China. Bepaalde passages in de tekst van het document ken duidelijk aanwijzingen dat een aanval op een van de twee part- s ook als ecu aanval op de ander zal worden beschouwd. De reis van minister Gromiko naar Nieuw-Delhi en de onderteke ning van het Russisch-Indiase ver drag vloeien voort aldus waarne mers, uit de tussen India en Pakis tan ontstane spanning over een eventuele afscheiding van Oust-Pa- kistan en de recente Amerikaans- Chinese toenadering. Minister Singh zei hier nog over dat het verdrag „een afschrikking voor elk land dat agressieve bedoelingen", tegen India had. betekende. Waarnemers houden er rekening mee dat de Indiase regering haar terughoudende houding inzake een erkenning van een zelfstandige Ben gaalse natie (Bangla Desj) laat va ren, hoewel deze natie in feite niet bestaat. Een breuk in de betrekkin gen tussen Pakistan en India zal dan ongetwijfeld het resultaat zijn. Van onze redactie binnenland) EN HAAG De Amerikaanse iteur Ralph Waver is in beroep lan tegen de beschikking, waal ton politiek asiel in ons land geweigerd. Dit heeft zijn ad at mr. IV. J. van Bennckoin ledeeld. toenmalige minister van Justi- mr. Polak, wees op 2 juli jl. ers beroep op het vluchteling- I af, comorm de mening van de «commissie voor vreemdelin- iken. Minister Poiak verleende merikaan toen wel een tijdelij- «rblijfsvergunning, in aïwach- van een definitieve beslissing diens overlevering aan de rikaanse autoriteiten, tvers advocaat is het niet eens argumentatie van de he lkin". Minister Polak betoogde liet aannemelijk was gemaakt Ralph Waver in dc Verenigde a zou worden vervolgd op van zijn politieke overtuiging, voor is volgens de minister of dat Waver nu een zwaardere wacht dan wanneer hij niet om "ekc redenen was gedeserteerd, de strafmaat in Amerika voor vergrijp zo zwaar is dat die en enkele verhouding staat tot "J"i'landse maatstaven; de ver van een van deze voorwaar- was volgens mr. Polak niet netijk gemaakt. Van Bennekom vindt echter deze voorwaarden in strijd met olkenrecht zijn. Hij zegt dat er es van vervolging om poli- f overtuiging als iemand terecht- op sronrl _V9.11nongj «a n /-ï r-1 Waver wel delink tn woei-.- Vermoed wordt dal minister Gro- miko de Indiase leiders eroo heeft gewezen dat Rusland niet gebrand np een militair treffen tussen India eri Pakistan. Veel belangrijker is het vooi de Russen hun invloed in dit deel van de wereld met het oog op dn Chinese positie te verstevi gen In het verdrag komen ook pas sages voor waarin gesproken wordt naar een ge.Vienlijk streven naar ontwapening en beëindiging "au de bewapeningswedloop. Gromiko zei dat liet verdrag „een bijdrage voor dc consolidering van de vrede Azië" leverde. Voor de naaste toekomst betekent het verdrag niettemin Russische mi litaire hulp op grote schaal als Pa kistan India zou aanvallen, terwijl Moskou voorts niet werkeloos zal blijven toezien als China hij een dergelijke aanval ten gunste van Pakistan zou interveniëren. Een belangrijk aspect van het ver drag is voorts het niet-uitgesproken. maar duidelijk aanwezige anti-Ame- rikannse karakter ervan in hel licht van de recente verklaring van presi dent Nixon dat hij zich niet zal storen aan de eis van het Ameri kaanse congres alle militaire steun aan Pakistan stop te zetten. Van de kant van de oppositie in het Indiase parlement is de regering er gisteren van beschuldigd het volk voor een voldongen feit te hebben gesteld door het verdrag te sluiten zonder tevoren de politieke partijen te raadplegen. Premier Indira Ghandi heeft ont kend dat er met het verdrag een ommekeer is gekomen in dc Indiase politiek van niet-gebondenheid. (Van onze redactie buitenland) BONN/LONDEN Piloten van de Westduitsc, Britse, Amerikaanse en Franse luchtmachten gebruiken passagiersvliegtuigen boven de Duitse bondsrepubliek niet als doelwit. Woordvoerders van het Westduitse ministerie van defensie, alsmede van de Royal Air Force, de Franse en de Amerikaanse luchtmacht, reageerden gisteren met deze verklaring op de beschuldiging van de Britse pilotenver eniging Balpa, die gezegd heeft dat verkeersvliegtuigen boven West-Duilsland en Frankrijk door vliegers van militaire toestellen als doelwit voor schijn aanvallen worden gebruikt en daardoor in groot gevaar worden gebracht. gerapporteerd, aldus verklaarde een woordvoerder gistermiddag. „We kunnen niet aannemen dat die militaire vliegers uitgerekend alleen maar BOAC-toestellen lastig vallen." De Nederlandse vereniging is der halve „uitermate bevreemd" over de persberichten over het Britse rapport. !R IFN'iKlfi ND N.V ETTEN-1'1^ d°^0tenje5 Trl,ncaar,?aDave Sco« wordt hier uitbundig begroet door Welkom qehct'C" Z'Jn Z00ntP Douglas. Links zijn vrouw Ann. Scott lonten naiir °P ruimtevaartcentrum van Houston waar de waren gebracht, nu hun landing van zaterdag. Volgens de RAF is het wellicht mo. gelijk dat vliegtuigen, waarvan de route niet tijdig aan de radardefensie is opgegeven door jagers worden „be keken" om hun identiteit vast te stel. len. De piloten van deze jagers heb ben echter strikte opdracht zeker twee mijl uit de buurt te blijven om geen gevaar te veroorzaken. De Westduitse „Lufthansa" maakte bekend dat haar vliegtuigen nog nooit last van militaire vliegtuigen hebben gehad. De Amerikaanse luchtmacht zei. dat de klachten van piloten van pas sagiersvliegtuigen voornamelijk op het luchtruim boven Frankrijk en Italië betrekking hebben. Ook het hoofdkwartier van de Brit se luchtmacht in West-Duitsland heeft de beschuldiging van de hand gewezen. Een woordvoerder ver klaarde dat het alle piloten van de RAF ten strengste verboden is in de nabijheid van niet-militaire vliegtui gen te komen. Tegen dit verbod is tot dusver niet gezondigd, zei hij. Volgens de RAF heeft zij in West- Duitsland uitsluitend volledig opge leide piloten in dienst, voor wie een dergelijke „oefening" militair gezien geheel overbodig zou zijn. Ir. P. A. M. Comelissen, lid van de Tweede Kamer voor de KVP, heeft inmiddels de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Defensie schrif telijke vragen gesteld over het „cros sen" van de luchtwegen voor de bur gerluchtvaart door militair verkeer. Hij dringt er op aan de coördinatie tussen burgerluchtvaart- en militair luchtverkeer aan de orde te stellen in de betreffende commissie van de NAVO. De Nederlandse Vereniging van Vliegers heeft geen meldingen ont vangen over een toenemend aantal „bijna-botsingen" en er is nog nooit een schijnaanval van een straaljager DEN HAAG (ANP) De KVP-Ka- merleden Hutschemaekers en Zelis- sen hebben minister De Brauw (We tenschapsbeleid) schriftelijke vragen gesteld over de start van de achtste medische faculteit te Maastricht. Zij vragen of het besluit de start uit te stellen tot later dan 1974 en uiterlijk 1&76 werd genomen na overleg met de ministeriële - voorbereidingscom-l De Indiase premier mevrouw Indira Gandhi in een gesprek met de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko. DE REGERING der V.S. heeft maandag een protest ingediend in verband met de beschadiging van auto's van twee leden van de Ameri kaanse ambassade in Moskou. WEGENS het gebruik van en han del in drugs is door de politie van Opsterland de 25-jarige bouwvakker W'. H. uit Drachten aangehouden. HANNOVER (DPA) Bij een overval op een filiaal van de „Deut sche Bank" in Hannover hebben drie gemaskerde mannen ca. 260.060 mark buitgemaakt. De daders waren bewa pend met twee pistolen en een ma chinepistool. Terwijl een van de over vallers bij de ingang personeel en cliënten met een machinepistool on der schot hield, drongen beide ande ren de kasruimte binnen. Zij dreigden bij het niet-opvolgen van de bevelen een gijzelaar te zul len meenemen. Een van deze twee sprong over een glazen schot en dwong de 26-jarige kassier de kas te openen. De rover graaide de kas leeg en stopte de buit in een reistas. Na de overval, die zich in een paar se conden afspeelde, vluchtten de bank rovers met een personenauto. De overval is de zesde binnen een week tijd in West-Duitsland. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Over ander half a twee jaar zal er in Ne derland een andere combinatie van cijfers en letters voor num merborden van auto's, scooters en motoren worden ingevoerd. Dc mogelijkheden met dc com binatie met letters achter de cijfers beginnen uitgeput te ra ken. Het ministerie van Ver keer en Waterstaat zal derhalve overgaan tot de meest voor de hand liggende combinatie, na~ melijk dc letters tussen de cij- fers. Ook is dc mogelijkheid met uitgesloten dat in Nederland het gele reflecterende nummerbord met zwarte cijfers wordt inge voerd. Dat zou dan een uniform nummerbord worden voor de landen die aangesloten zijn bij het pact van Geneve. Een beslis sing hieromtrent is nog niet ge nomen, maar in Frankrijk maakt men al gebruik van dit type, terwijl het in Duitsland ook steeds veelvuldiger voor komt. Overigens worden de aangesloten landen niet ver plicht om gele nummerborden te nemen. Ieder land blijft vrij in zijn keuze. Wel zouden de landen internationale erkenning willen voor andere, grotere ma ten van de nummerborden. Het zal echter nog wel enige tijd duren voor deze wijziging gere aliseerd zal zijn, gezien de werkzaamheden (voor autota- bricken e.d.) die deze met zich meebrengt. (Van een onzer verslaggevers) VAASSEN In de gemeente Vaassen, enkele kilometers ten noorden van Apeldoorn worden van 6 tot 9 oktober de tweejaarlijkse marmottenraces gehouden. Dit ge beurt ter gelegenheid van de Can- nenburgh-show, een gecombineerde pluimvee- en middenstandstentoon stelling. De heer B. Terwei, vice-voorzitter van de Vaassense Pluimvee- en Ko nijnen vereniging, vertelt echter dat er in feite in het geheel geen sprake is van een race. „Het hele dierenfestijn speelt zich af in grote bak, die u het best met een sjoelbak kunt vergelijken. In deze bak holt zegge en schrijve één marmot. Aan het einde van de enkele meters lange bak bevinden zich tien hokjes. Deze hokjes zijn het belangrijkste onderdeel van de „race". Het publiek zet een bedrag op een bepaald hokje door een plankje met een cijfer te kopen. Het is dan aan het d'er om uit te maken welk hok prijsbepalend is. De marmot loopt hij mag zelf 7 ij n tempo bepalen naar een van de met voedsel aantrekkelijk gemaakte hokjes. Correspondeert het nummer van zijn toevluchtoord met het nummer van uw plankje, dan krijgt u een prijs". UTRECtT (ANP) Uit de sectie is komen vast te staan dat Bastiaan Bloemena, het 9-jarige Amsterdamse jongetje dat vrijdag jl. dood bij Wilnis werd gevonden, seksueel is misbruikt en daarna gewurgd, zo is gisteren door de rijkspolitie in Mij drecht meegedeeld. Intussen heeft men in Mijdrecht circa 90 tips binnengekregen waar van er ongeveer 20 „als waardevol" moeten worden beschouwd. Maar veel wijzer is de politie tot maandag avond althans verder niet gewor den. Aanvankelijk liet het zich aan zien dat de dader toch nog vrij snel kon worden gegrepen toen tijdens het weekend uit Amsterdam werd getipt dat er in de hoofdstad een zwerver rondliep die net zo'n kleed zou dragen als dat waarin het lijkje van Bastiaan werd aangetroffen. De recherche wist de zwerver op te sporen maar het bleek al gauw dat de man niets met de moord had uit te staan. (Vervolg van pag. 1) Maandagavond waren ongeveer 300 mensen gearresteerd. Onder hen zouden zich nagenoeg de gehele lei ding van de IRA en twintig leiders van de vereniging voor de burger rechten bevinden. Volgens onbeves tigde berichten zouden leger en po litie bij een huiszoeking in het bezit zijn gekomen van een lijst met na men van de belangrijkste leden van de IRA. Voorspeld werd gistéyavond, dat spoedig nog honderden Noord ieren opgepakt zullen worden. Alle republikeinse gezinnen zaten zater dag doodsbang te wachten op een veelbetekenende klop op de deur. De premier van de Ierse Republiek, Jack Lynch, heeft nogal heftig ge reageerd op de interneringsmaatrege len in Ulster. Hij noemde deze een „duidelijk bewijs van politieke ar moede". Lynch heeft het Ierse leger op dracht gegeven aan de grens met Noord-Ierland kampen voor familie leden van de geïnterneerden in te richten. Ook dominee Ian Paisley, de militante leider van de rechtse pro testanten in Noord-Ierland, heeft gis teren kritiek geuit. Hij zei, dat de harde politiek van de Noordierse re gering te laat is gekomen. In Londen acht men het niet waar schijnlijk dat het Lagerhuis, dat pas op zomerreces is gegaan, weer bijeen zal worden geroepen. Premier Ed ward Heath neemt met zijn jacht „Morning Cloud" deel aan een inter nationale zeezeilwedstrijd. Hij staat radio-telefonisch voortdurend met Downingstreet in contact. De leider van de Labour-oppositie, Harold Wil son, is rustig aan het golfspelen. Bernadette Devlin, het onafhanke lijke Noordierse Lagerhuislid, heeft gistermorgen in Londen meegedeeld dat zij naar Ulster terug zal gaan om „het verzet te organiseren". De be volking van Belfast en Londonderry verzocht zij „het hoofd koel te hou den en vooral georganiseerd op te treden". Het Britse leger in Noord-Ierland is in allerijl versterkt tot 12.000 man. Alle verloven van de ongeveer 5000 Noordierse politiemannen zijn inge trokken. De ambtenaren zijn van va kantie teruggeroepen. En zo, meer en meer van vakantie teruggekeerde vrienden en vriendin nen, is ook de Apollo-15, al was het op het kantje af, op zijn pootjes, of liever op zijn hitteschild in zee te rechtgekomen. De NASA-heren kun nen nu wel juichen dat de reis zo n succes is geworden, maar ik heb toch het gevoel dat het meer juichkreten van opluchting zijn. Er had nog maar één parachute niet open hoeven te gaan en het Apollo-drietal had ter elfder ure nog een akelige buiteling gemaakt. Nee, zo bijster enthousiast kan ik echt niet zijn. De apparatuur was en dat hebt u zelf tijdens de reis ook kunnen constateren mij een beetje te gammel. Maar och: „De mens is nu eenmaal in de natuur een biologische kata- strofe en een enorm onkruid dat niet zo gauw te gronde zal gaan", zo zegt een ondervraagde in het enquête- onderzoek „De toekomst op zicht". In het kader van datzelfde onder zoek, uitgevoerd in opdracht van uit gever Bonaventura, zegt een ge- interviewde deskundige het volgen de diep douwende doordenkertje: „De Nederlander is als een koe in de wei. Als hij alles op tijd krijgt is hij gelukkig, maar verder ziet hij niets." Een waarheid als een Nederlander. Met enige trots en met mijn vol ledige steun geef ik u even het pro gramma door van een 58-jarige. Deze meneer is een één-mans-actie begon nen onder het motto: „Met 60 pen sioen". En hoewel zelfs dat nog even van mijn bed is, kan ik u meedelen zeer sympathiek tegenover de actie te staan. Even voorbijgaand aan de moeilijk heden (hoe het wegvallen van al die werkers op te vangen, de aanmerke lijk hogere AOW-premies enz.), ver heug ik me eigenlijk al op dat voor uitzicht. Met 60 jaar stoppen met werken en dan doen waar je zelf zin in hebt! Het is (voorlopig) nog te mooi om waar te zijn. Misschien haal ik de 55 (pensioen) nog wel. Veertig jaar zwoegen (of je nu baas bent of knecht) voor het plakje ham op je broodje met 90 procent onverzadigde zonnebloemolie of hoe dat verdriet allemaal mag heten is ook wel genoeg. Tot morgen maar weer. MERIJN. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De dynamletaanslag Radio Veronica contra Radio Nordsee wordt op dinsdag 17 augustus be handeld door de strafkamer van de Haagse rechtbank. Dc officier van justitie mr. H. van 't Veer heeft tegen vijf verdachten dagvaardingin een uitgebracht. Dat zijn allereerst de Veroniea-di- recteur Bull V. en de reclamedes kundige en Veronica-toDman Nor- bert J. (48). Hun wordt medeplich tigheid aan de bomaanslag aange wreven, omdat zij de zaak zouden hebben gefinancierd. Verder de drie aanslagplegers zelf, de 24-jarige Van der L., directeur van een Haagse duikonderneming en de beroepsduikers J. P. (25) en W. van P. (24). Zij zouden een schip hebben uitgerust, waarmee de ge welddaad werd gepleegd op zaterda gavond 15 mei jl. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 17